Stads- en Gewestelijk Nieuws. genomen van het voorstel van B. en \V. betref fende de omgeving der Groote Kerk, welk voor stel hij in lijnrechten strijd acht met het beginsel van het besluit van 1907 tot afbraak der huisjes rondom de kerk. Adressant '.meent, dat de te bouwen kosters woning en het administratiegebouw even goed elders kunnen gesticht worden en dat, als 't on derhavige voorstel wordt goedgekeurd, zoo goed als zeker alle kans op ontmanteling en restaura tie der Groote Kerk is verkeken, want sna de begane fout zullen rijk en provincie niet tot hulp te bewegen zijn, evenmin als adressant en zijn vrienden tot medewerking." De heer De Stuers voegt hieraan o.a. toe, dat dr. P. J. W. Cuypers, van wiens hand het ont werp voor kosterswoning en administratiegebouw is, over de kwestie evenzoo denkt als hij. »Ten slotte aldus besluit de heer De Stuers wekt het groote bevreemding, dat in dezen niet het oordeel is gevraagd van de pas ingestelde jpermanente commissie van advies inzake het uiterlijk aanzien van gebouwen, die aan schoon- heidseischen hebben te voldoen Zoo ooit, dan was dit thans onmisbaar geweest." Adressant raadt daarom in het belang van Den Haag, van het monument de Groote Kerk met toren, van de gemeentelijke financiën, met nadruk aan, het voorstel van B. en W. niet goed te keu ren. Het Leuvenumsche bosch gespaard. Naar wij vernemen, heeft de vennootschap Het Leuvenumsch Bosch in haar Dinsdag ge- gehouden vergadering besloten, het bosch te be houden, zoodat dit ongerept voort blijft bestaan. Men zal zich herinneren, dat wij voor dit na tuurmonument van eenige honderden hectaren romantisch bosch, waar de idyllische Hierdensche beek doorheen loopt, gelegen tegenover de beken de uitspanning de Zwarte Boer, aan den weg van Harderwijk naar Elspeet, gratie hebben ge pleit. De vennootschap heeft nu ten slotte het ge schil, dat aanvankelijk geleid had tot het besluit om het bosch te verkoopen, beslecht, door aan een van de deelhebbers, met wien verschil van meening wat ontstaan, zijn aandeel uit te kee- ren. Een besluit, waardoor de eigenaren van het Leuvenumsche Bosch zeker de erkentelijkheid van alle natuurvrienden hebben verdiend, nu hun genegenheid voor deze mooie bezitting, waar een ieder vrij mag wandelen, zoo onbaatzuchtig heeft weerstaan aan de kans op zeer aanzienlijke winsten door den verkoop van die prachtige hoo rnen nals heipalen en mijnhout". (N. R. Ct.) Scheepvaartrechten in Rusland! Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken inzake de scheepvaartrechten in Rusland, te Petersburg een onderzoek ingesteld, waarbij is gebleken, dat inderdaad bij het heffen van havengelden in Rus land bij zg. »Staffelfahrt" onderscheid wordt gemaakt tusschen Nederlandsche en Russische schepen. Nader vernemen wij, dat door den Minister aan de Nederlandsche Reedersvereeniging is bericht, dat hij de ongunstige behandeling, die de Neder landsche schepen in vergelijking met de Russische ondergaan, in strijd acht met bepalingen in het Nederlandsche handelsverdrag met Rusland. (Msbd.) Katholiek Sociale Week. In de Zaterdag-morgen gehouden vergadering heeft het Tweede Kamerlid mr. A. baron van Wijnbergen een katholieke organisatie ten bate der ontslagen gevangenen aanbevolen. In elke plaats, waar een strafgesticht is, worde opgericht een klein comité van 3 of 5 personen. Daarin heeft in elk geval zitting de aalmoezenier, aan wien de behartiging der geestelijke belangen van de gevangenen is toevertrouwd. Het comité verschaft zich en onderhoudt de noodige relaties met personen, bereid en in staat om ontslagen gevangenen in dienst te nemen. Het blijft op de hoogte, daarbij voorgelicht door den aalmoezenier, welke personen voor reclasseering in aanmerking komen Waar velen zijn, die niet onmiddellijk in par ticuliere dienstbetrekking zullen kunnen geraken, worde in het leven geroepen eene instelling, waar ontslagen gevangeuen. een tijdlang na hun ontslag werk zullen zullen kunnen vinden (b.v. landont- ginning) en waar zij, onder leiding van personen, die zich, uitsluitend door christelijke liefde, ge dreven, het lot van ontslagen gevangenen wen- schen aan te trekken, op die wijze voorbereid worden tot algeheele terugtreiding in de maat schappij een overgangsinstelling dus tusschen gevangenis en vrije maatschappij, in het bijzonder gewijd aan godsdienstig-zedelijk wederopheffing, tevens aan maatschappelijke ontwikkeling. Spr. deelde mede dat hij deze conclusiën heeft vastgesteld na overleg met versohillende aalmoe zeniers, en met goedkeuring van de kerkelijke overheid. De toepassing der beginselen zou vooral liggen op den weg den Vincentius-vereenigingen, maar wegens den overmatigen arbeid welken de uitvoering der kinderwetten den Vincentianen op leggen, zullen zij deze taak niet kunnen aanvaar den. Vandaar dat spr. nu bijzondere organisatie noodig acht en de totstandkoming hiervan wordt begunstigd door de omstandigheid, dat de regeering dit weer gaat subsidieeren: Daarna zette het Tweede Kamerlid, mr. P. J. M. Aalberse, zijn referaat voort overwezen, doel en taak der vakorganisatie, dat Dinsdegmorgen werd afgebroken. Spr. heeft als het naaste der vakorganisatie genoemd het verkrijgen van recht vaardige arbeidsvoorwaarden door gemeenschappe lijke onderhandelingen, terwijl het voor het tegen- woordigen 't meest wenschelijke is, dat die onder handelingen allereerst gericht zij op het verkrij gen van een collectief arbeidscontract. Het eind doel reikt echter, uaar spr. vandaag uiteenzette, veel verder. Het is op het gebied van den han denarbeid mede te werken aan de wederorgani- satie der maatschappij. Door dit einddoel in het oog te houden, leert men van hoe groote beteekenis de vakbeweging is bij de oplossing der sociale kwestie. Door dit einddoel zien wij de vakorgasatie van landbouw- en middenstand, hoewel.wat het naaste doel be treft grootendeels van de vakorganisatie der ar beiders verschillende, toch met haar in eindstrek- king en beteekenis overeenkomen. Door die drievoudige organisatie alleen, zal het bij steeds krachtiger verspreiding en practische doorwerking der christelijke beginselen, mogelijk worden, het maatschappelijk vraagstuk op te lossen. In hoéverre op den duur die organisaties zelve een publiek-rechtelijk karakter zullen krijgen, of dat zij in hoofdzaak op sociaal gebied de taak zullen krijgen, weke thans op politiek gebied door kiesvereenigingen wordt vervuld, valt niet a p r i o r i uit te maken, maar zal van verschil lende omstandigheden afhangen. Voor een land als het onze is, volgens spr. het laatste echter meer waarschijnlijk dan het eerste. Productie- en consumptie-coöpe ratie. Dit onderwerp werd behandeld in de namiddag-bijeenkomst door mr. A. Tepe. Pater Ermann, S. J. hield Zaterdagavond een lezing over drankbestrijding en sociale actie. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.2 te Horta. Laagste barometerstand 749.8 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagwaar schijnlijk heden onweerbuitjes, morgen zwakke tot matige meest westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde tempe ratuur. Een nieuw Stedelijk Ziekenhuis. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad Telkens kwam sedert het begin des vorken jaars de kwestie van den bouw van een nieuw Stads-Ziekenhuis in Uwe vergadering ter sprake en zij bleeft aan de orde. Tot heden heeft Uw Raad, en o.i. terecht, nog geen beslissing willen nemen. Het U gedemonstreerde voorloopig plan, door bemiddeling van de Commissie ontvangen, was U, evenals ons, te hoog opgezet. Ook was Uw vergadering er nog niet zeker van, dat verbouwing verwerpelijk is te achten. Thans meenen wij echter zoover te zijn gevor derd, dat een beslissing kan worden genomen. Wij hebben door onze ambtenaren nl. een plan van een nieuw Ziekenhuis doen opmaken met deze opdracht, de opzet toch vooral zoo eenvoudig mogelijk en gebaseerd op de tegenwoordige behoeften te maken, doch zoo, dat daarop naar de toekomstige behoeften telkens kan worden voortgebouwd. En dit plan hebben wij vergeleken met de plan nen tot verbouwing van het tegenwoordige Zieken huis, die. nog door den in dezen meer dan iemand anders deskundigen architect van de Commissie, wijlen den heer Kramers, werden opgemaakt. Voordat wij verder gaan, moeten wij echter terstond mededeelen, dat het lid van ons College, inzonderheid belast met de zorg der Financiën meende, dat een behoorlijk financieel beleid hem verbood in de zaak te beslissen, alvorens de financieele zijde daarvan behoorlijk was opgelost. En waar hij de noodige middelen niet kon aan wijzen, meende hij dat men gedwongen was te blijven in het status quo. Het was niet, dat hij minder dan een ander gevoeld voor een goeden toestand der Ziekenver pleging, doch hij meende, dat men aan ingrijpende verbetering niet mocht denken, voordat de oplos sing der geldkwestie was gevonden. De overige leden van ons College, er van door drongen, dat de zaken in den tegenwoordigen toestand niet meer houdbaar zijn, en van oordeel dat het een uitgemaakte zaak is, dat ingrijpende verbetering dringend noodzakelijk is, zij het dat zich ook onder hen, gelijk later zal blijken, weer verschil openbaarde ten aanzien van de meer of minder verre strekking der te nemen voorziening, meenden de geldkwestie niet te mogen voorop stellen, overigens vertrouwende, dat evenals voor hetgeen wezenlijk noodig is, de gelden nog wel zullen worden gevonden. Eén lid wenschte nog bizonder te doen uit komen, dat een goede ziekenverpleging niet alleen alleen een humanitair belang, doch wel degelijk ook een groot economisch belang voor de gemeen schap beteekent, daar het invaliditeit voorkomt waarmede bijv. ook bij de ongevallenverzekering ten zeerste is rekening gehouden, en hetgeen me' het oog op de gemeentelijke armverzorging wel degelijk van gewicht is te achten. De vraageen nieuw Ziekenhuis of verbouwing van het bestaande, hebben wtij zonder voorbehoud ten gunste van het eerstgenoemde beslist. Trou wens Directeur en Commissie van het Ziekenhuis hebben verhouwing reeds lang veroordeeld, èn omdat de inrichting gebrekkig zou blijven èn omdat met het oog op de toekomst geen voldoende uitbreiding kan worden verkregen èn omdat de tuin voor een groot deel zou moeten worden opgeofferd, èn wat wel afdoende is, omdat het Ziekenhuis niet op een goede plaats staat. Wij zullen echter aanstonds, na de plannen van een nieuwe inrichting te hebben voorgelegd, ten overvloede toch nog even een vergelijk tusschen deze en die van verbouwing trekken. Gelijk dan reeds werd aangestipt, was de opdracht aan onze ambtenaren, een plan voor een nieuwe inrichting te leveren, hierop gebaseerd de opzet zoo eenvoudig mogelijk, doch zoo, dat niets wat wezenlijk noodig is ontbreekt, berekend op de tegenwoordige behoeften, doch zoo, dat daarop telkens naar de komende behoeften kan worden voortgebouwd. De vrucht van deze opdracht is het hier bij overgelegd plan, waarvan de kosten geiaamd worden op f 154.300.voor den bouw de kosten van ophooging van den grond daar onder begrepen en f 16.500 voor de meubi leering en verdere installatie. Daarvoor wordt verkregen een hoofdgebouw met 66 en een barak met 10 bedden. Dit alles is de ééne vleugel. Bij eventueel later aanbrengen van den twee den vleugel wordt het aantal beschikbare bedden verdubbeld. Door eventueele optrekking van het gebouw, waarop bij de fundeering is gerekend, kan het aantal bedden zelfs tot 212 worden op gevoerd. De bouwkosten bedragen per bed voor het eerst op te richten deel ruim f 2000.en voor het geheel met beide vleugels zonder verdieping ruim f 1500 Wij meenen dat dit plan, dat de volle goedkeu ring heeft van den Directeur en de Commissie van het Ziekenhuis en de Schiedamsche Doktoren, volkomen aan den gestelden eisch beantwoordt. Wordt wellicht opgemerkt, dat 66 bedden niet dadelijk noodig zijn, dan kan dit worden toege geven, doch er op worden gewezen, dat eenige bedden meer of minder betrekkelijk weinig ver schil brengen in de kosten, waar het hoofdge bouw met zijn inrichting voor geneeskundige behandeling, bezoek, administratie, huishouding, huisvesting van personeel enz. er eerst moet zijn. Hoe meer ziekenzalen worden bijgebouwd, hoe minder de kosten van dat hoofdgebouw op het geheel drukken. Hierbij moeten wij opmerken, dat een onzer leden, die overigens de urgentie van ingrijpende verbetering erkende, ook voor de financieele re geling, van meenig was, dat de inrichting van dit hoofdgebouw kan worden gebaseerd op de te genwoordige behoeften, en dat ook deze opzet de financiën der Gemeente wel te boven zou gaan. Hij zou dus een veel eenvoudiger plan wenschen met veel minder exploitatiekosten. De beslissende helft van ons College kon dat geenszins aanvaarden, daar men dan niet een opzet zou krijgen waarop kan worden voortge bouwd. Volgens het plan heeft men maar ziekenzalen bij te bouwen, het hoofdgebouw blijft voldoende. Maar werd dit laatste besnoeid, dan zou men bij uitbreiding het geheel moeten verbouwen en in groote kosten vervallen. Bovendien, het zou voor de kosten nu betrekkelijk weinig verschil maken, wanneer het hoofdgebouw kleiner werd gemaakt. Genoemd lid bleef er echter bij, dat het beter was zich nu, ter wille van het bereikbare, te bepalen tot hetgeen thans en in de naaste toe komst noodzakelijk is. Blijkt later grootere uit breiding noodig, dan kan men dan zien wat men doet. Hij wenschte vast te zien gehouden aan het beginsel, dat iedere tijd slechts zijn eigen lasten heeft te dragen en zich naar zijn behoef ten heeft in te richten. Wat nu de vergelijking van het door ons over gelegde plan met dat tot verbouwing van het te genwoordig Ziekenhuis betreftvoor een bedrag van f 80 000.zou slechts een uitbreiding tot 60 bedden worden verkregen, altijd, als de be staande fundeering het hooger optrekken zou toe laten, wat niet vaststaat. Terwijl men daarmede aan het eind van alle uitbreiding zou zijn, zouden alle bezwaren, boven reeds aangegeven, van volle kracht worden, zoo dat o.i. verbouwing veilig voor goed kan worden ter zijde gesteld. De plaatsing van het nieuwe Ziekenhuis zou moeten geschieden in het Frankeland, uit hy giënisch oogpunt daartoe bij uitstek aangewezen. Bovendien heeft de Gemeente daar zelf den grond liggen. 2 H.A. zouden benoodigd zijn. Gelijk op gemerkt, zijn de kosten van ophooging van den grond onder de bouwkosten begrepen. Of en wat voor den grond moet gerekend worden, is een vraag die te veel van appreciatie afhangt, dan dat het voor ons dienstig zou kunnen zijn daarop in te gaan. Nog willen wij er op wijzen dat, wilde men met slooping van het tegenwoordig Ziekenhuis, haar grond tot bouwterrein maken, na doorsnij ding met een straat, waarvan de kosten zouden zijn f 2400.twee bouwblokken zouden ver kregen worden van respectievelijk 1680 en 1200 M2., waarvan het eerste o.a. geschikt zou zijn voor den bouw der nieuwe school. Thans willen wij de hoogere kosten van ex ploitatie voor het grooter aantal bedden opgeven. Voor 1910 zijn de kosten ten laste van de Ge meente blijvende, geraamd op f 12717.25. Zij zullen naar de ons verstrekte opgaven moe ten worden verhoogd als volgt A. Uitbreiding van bet personeel. 1 hoofdverpleegster meer f 400. 1 gediplomeerde verpleegster meer- 300. 4 verpleegsters meer a f 150.- 600. 2 dienstmeisjes meer a f 125 - 250 1 werkster meer-100. 1 huisknecht meer -200. Te zamen f 1850. B. Administratie en huishouding. Onderhoud en schoonmaken gebouwenf400.— Onderhoud meubilair. .-250. Vuur en licht -150. Kleed ing en liggend personeel - 200. Wasch personeel-200.— Levensmiddelen- 950. Te zamen f 2150. C. Voedingskosten. Meer-f- f 3000.— Totaal f 7000.— Daarbij gerekend de kosten van bouw en inrichting, 6 van f170.000.f10200. Algemeen totaal. f17200. Zij het nu dat het lid van het College inzon derheid belast met de zorg voor de financiën van geen voorstellen wilde weten, alvorens de benoo- digde gelden zijn aangewezen, en een ander lid gezien de hoogere exploitatiekosten, die, vreesde hij, nog zouden tegenvallen, nog te meer den eisch van meerdere beperking gevoelde, zoo vindt toch de beslissende meerderheid van ons College vrijheid U aan te bevelen tot den bouw van een nieuw Ziekenhuis te besluiten volgens de over gelegde plannen, ten volle overtuigd als zij is, dat dit de in ons bereik liggende, ja aangewezen voor ziening is in dit groote en om spoedige voorziening roepende volksbelang. Tot [zoover was ons advies reeds geschreven voor dat het resultaat der begrooting voor 1911 was vastgesteld. Dat resultaat heeft nog aanleiding gegeven tot een nader overwegen van de zaak. Erkend werd, dat zonder belastingverhooging voor 1911 ongeveer f 5000.beschikbaar gesteld kan worden. Al werd terstond tot den bonw van een nieuw Ziekenhuis besloten, dan zou toch eerst in Mei a.s. met den bouw begonnen, en gedurende 1911 niet meer dan f 100.000.verwerkt kunnen wor den terwijl de voltooiing eerst in 1912 geschie den, en de exploitatie eerst in 1913 aanvangen kan. Er is voldoende reden om te verwachten, dat jn dien tijd tegenover hooger uitgaven ruimer ont vangsten zullen staan wegens uitgifte vun gronden en havenrechten. Bij den bouw van een nieuw Ziekenhuis komt de grond van het oude vrij, die uitmuntend ge schikt zou zijn #voor de nieuwe school F. Wel zou die grond eerst in 1913 vrij komen, doch blijkt, dat met de tegenwoordige schoollo kalen niet kan worden volstaan, dan zou, in na volging van andere gemeenten, gebruik gemaakt kunnen worden van een houten hulpschool. Deze oplossing der schoolkwestie is tot nog toe de eenige, die gevonden werd wantzooals de Com missie voor het grondbedrijf adviseerde bouw in oud-Mathenesse, zou aan geschikt maken van terrein f'130.000.kosten en wel zou daar mede de gelegenheid ontstaan om ter plaatse bouwgrond uit te geven, maar het vastleggen van een dergelijk kapitaal voor schoolterrein ach ten wij thans een bijna onoverkomelijk bezwaar. Moest ook de minderheid van ons College er kennen, dat met den bouw van een nieuw Zie kenhuis zou kunnen worden begonnenzij achtte het uiterst onzeker, of in verdere jaren de rente last en vooral de hoogere exploitatiekosten voor onze gemeente al dan niet te dragen zovden zijn en meende dat in deze met de meeste voorzich tigheid moest gehandeld worden. De meerderheid, niet blind voor de financieele bezwaren, meende, dat zij tegenover de groote belangen, waarom het hier gaat en met het oog op de hiervoren reeds aangeduide te verwach ten hoogere inkomsten moest blijven bij haar be sluit om den bouw van een nieuw Ziekenhuis volgens de boven besproken plannen bij Uwe ver gadering aan te bevelen. Jacobus Hoek f. In den hoogen leeftijd van 87 jaar overleed Zaterdag de heer Jacobus Hoek, vroeger stalhou der te dezer stede, oud-lid van den Raad dezer gemeente. De heer Jac, Hoek, die steeds groote belang stelling toonde in de zaken der gemeente, was in de jaren dat hij van het gemeentebestuur deel uitmaakte, de nestor van onzen Raad. Als zooda nig trad hij ook een enkele maal op als hoofd der gemeente, wanneer bij gelegenheid het geheele college afwezig was. In zijne laatste levensjaren had hij zich uit ver schillende openbare en particuliere zaken die hij steeds met toewijding behartigde, terug getrok-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2