Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De Baronielaan. De Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben in hun vergadering van '18 Augustus j.l. goedgekeurd het besluit van den Bredaschen gemeenteraad tot onderhandschen verkoop van de Baronielaan en het Engelbert van Nassauplein aan den J. M. Ingen-Housz. De grondrenten, rustende op de perceelen, welke aan den weg liggen, zijn bij dien verkoop echter door de gemeente Breda behouden, zoodat de betaling daarvan bij den gemeente-ontvanger van Breda moet geschieden. Hetzelde is het geval met het zoogenaamde putjesgeld, d.i. de vergoeding voor het ledigen der rioolputje van de huisaan sluitingen. „Boaz." De jaarvergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Patroons «Boaz" is bepaald op Donderdag '15 September te Zeist. Behalve de gewone punten vermeldt de agenda verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren B. Berends Az., A. Din- gemanse, D. Schut en W. Swagerman. Als onderwerp van bespreking wordt vermeld «Bespreking van de practische werking onzer plaatselijke spaar- en voorschotbanken «Boaz," in te leiden door den voorzitter van het bestuur der spaar- en voorschotbank «Boaz" voor Sneek en omstreken. Bezoek Belgisch koningspaar. Men verneemt, dat een voorloopig program in verband met het bezoek van het Belgische Ko ningspaar reeds is ontworpen. Z. M. de Koning der Belgen en zijn Gemalin met groot gevolg komen Donderdag 15 September a.s. per extratrein van Brussel naar Amsterdam (Centraalstation). De ontmoeting met H. M. de Koningin en Z K. H. den Prins der Nederlanden zal aan het Centraalstation plaats vinden, waarna de Koninklijke stoet, door cavalerie begeleid, zich rechtstreeks naar het Paleis aan den Dam zal be geven. De komst van het Belgisch Koningspaar zal zoo tijdig zijn, dat in het Paleis te Amsterdam het dejeuner kan gebruikt worden. Hierna wordt door H. M. de Koningin en haar Hooge Gasten een rijtoer gemaakt, waarbij waarschijnlijk enkele bezoeken worden afgelegd. Een bezoek aan het Rijksmuseum en aan de diamantslijperij der firma Asscher staan op het voorloopig program. Na terugkomst ten Paleize, zal Z. M. de Koning der Belgen leden der Belgische kolonie ontvangen. Donderdagavond heeft ten Paleize een groot gala-diner plaats in de beroemde burgerzaal, waarbij vele autoriteiten, o.a. het geheele corps diplomatique, zullen aanzitten. Vrijdag 10 September wordt een bezoek ge bracht aan H. M. de Koningin-Moeder in haar paleis te Soestdijk. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen met de Koninklijke Gas ten des morgens van dien dag zoo tijdig per ex tra-trein van het Centraalstation naar Baarn ver trekken, dat het déjeuner ten paleize Soestdijk gebruikt kan worden. Ook de thee zal nog bij H. M. de Koningin-Moeder gebruikt worden, waar na H. M. de Koningin met Haar Gasten terugreist naar de hoofdstad. Hier wordt dan gedineerd. Des avonds Vrijdagavond dus zal waar schijnlijk een concert in het Concertgebouw bij gewoond worden. Zaterdag 17 September vertrekt het Belgische Koningspaar van het Centraalstation nadat ten Paleize het déjeuner gebruikt is. In den morgen zal een rijtoer gemaakt worden en mogelijk nog een bezoek worden afgelegd. Tot zoover het programma, dat nog een voor loopig karakter draagt. Wij vernemen voorts, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met groot gevolg te Amsterdam zullen aankomen op den morgen van den 15en September en des Zaterdags, na het vertrek der Koninklijke Gasten Amsterdam weer zullen verlaten. H. K. H. Prinses Juliana komt niet mede naar Amsterdam, maar zal gedurende het Hooge Bezoek logeeren bij H. M. de Koningin- Moeder te Soestdijk. Het «Hdbl." verneemt, dat bij het bezoek van den koning en de koningin van België aan Am sterdam de pantserschepen «Jacob van Heemskerck"> «Piet Hein" «Evertsen" en «Friesland" aldaar zullen komen. Een luchtschip voor ons land? De Duitsche corresponent van het »Hbl," heeft met de Parseval een luchtreis gemaakt. Hij schrijft daarover in zijn blad en meldt daarbij «Ben ik wel onderricht dan zou ook het leger bestuur in Nederland de wenschelijk ingezien hebben van het aanschaffen van een luchtschip en zuilen ter gelegener tijd voorstellen in dien geest ingediend worden. «En om meteen nog een nieuwtje mee" te deelen, dat op ons land betrekking heeft er bestaat veel kans, dat ook Nederlanders weldra in eigen' lucht en op eigen bodem een luchtschip zullen zien. «De Parseval-Gesellschaft bouwt thans een luchtschip, bestemd voor de Brusselsche tentoon stelling. Komt dit schip nog tijdig gereed in de maand September dan is de heer Stelling (de kapitein van de Parseval) van plan een reis te ondernemen van Brussel naar Den Haag. Vervoer van kaas. De Ned. Vereeniging van Kaashandelaren heeft zich tot de voornaamste binnen- en buitenlandsche spoorwegmaatschappijen, stoombootreederijen, car gadoors en expediteurs gewend met een circulaire, waarin zij de aandacht vestigt op het feit, dat door vele harer leden meermalen klachten wor den ontvangen van hun afnemers in en buiten Europa, omtrent beschadiging hunner kaaszen dingen gedurende het transport. De schade aan de goederen toegebracht is dikwijls eerst na het in ontvangst nemen door de afnemers te consta- teeren, zonder te kunnen vaststellen waar en door wien de schade is ontstaan of toegebracht. Adr. dringt op verschillende maatregelen aan om aan deze klachten een einde te maken. Het Leuvenumsche Bosch niet behouden Den 18en dezer schreef iemand, die veronder steld kon worden goed ingelicht te wezen, ons het volgende «Naar ik uit zekere bron verneem, heeft giste ren de vennootschap «het Leuvenumsche boseh" besloten om den ontevreden deelhebber zijn aan deel uit te keeren en het bosch voor goed te behouden. Het blijft dus gespaard." In ons nummer van den l9den deelden wij dit heugelijke nieuws mede, met een woord van waardeering voor het onbaatzuchtige besluit van de eigenaren, waar het immers het voortbestaan betreft van een zóó schoon stuk ongerepte na_ tuur. Thans echter schrijft Dr. J. Th. Oudemans, de voorzitter van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland ons, dat er besloten zou zijn het Leuvenumsche bosch wél te verkoopen, maar dat aan hem in bovengenoemde qualiteit optie verleend is voor den tijd van drie maanden. «Omtrent de wijze, waarop de Ver eeniging zal trachten zich de gelden te verschaf fen om van de optie gebruik te kunnen, zal eer lang in een bestuursvergadering besloten worden. Dan zal het woord zijn aan hen, die voor het landschappelijk schoon van ons land belangstel ling koesteren en inzonderheid het bosch een warm hart toedragen. Zij zullen de beslissing in handen hebben." (N. R. Crt.) De lintjeskwestie. Het rapport, gericht aan den heer J. E. N. ba ron Schimmelpenninck van der Oye van Hoeve laken, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, luidt woordelijk als volgt «De commissie die zich op uwe uitnoodiging geconstitueerd heeft, teneinde «ingevolge een ver zoek van dr. A. Kuyper, na onderzoek haar oor deel uit te spreken in zake de sinds einde Juni des vorigen jaars uitgestrooide beschuldiging, als zou hij zich, tijdens hij minister van binnen- landsche zaken was, schuldig gemaakt hebben aan corruptie", heeft de eer u hierbij het resul taat van haar onderzoek mede te deelen. «De commissie heeft bij haar onderzoek, be halve van de door den druk openbaar gemaakte stukken, waaronder ook de op de zaak betrek kelijke Kamerverslagen, gebruik gemaakt van een haar door dr. "Kuyper toegezonden memorie, met bijlagen, waaronder brieven van verschillende personen in originali, voorts van schriftelijke in lichtingen, die zij van onderscheidene personen ge vraagd en verkregen heeft, eindelijk van haar door mej. M. Westmeyer mondeling verstrekte inlichtingen, «Zij is van meening, dat de tegen dr. Kuyper ingebrachte beschuldiging zich concentreert in de quaestie van de ridderorden voor de heeren Lehmann, en spreekt haar oordeel uit als volgt »io. Voor wat aangaat de bepalingen van het wetboek van strafrechtdat dr. Kuyper vrij uit gaat, aangezien niet gebleken is van eenige aan duiding, dat hij ten eigen bate geld heeft aange nomen van de heeeen Lehmann »2o. in aanmerking nemende, dat de tegen dr. A. Kuyper gerichte beschuldiging zich ook betrof het geven van ridderorden, in verband met gel delijke bijdragen aan de antirevolutionaire partij kas voor verkiezingsdoeleinden, iets dat, al valt het niet onder de strafwet, als corruptie is ge- qualificeerd ten eerste, dat, voor wat den heer R. Lehmann betreft, die, naar aanleiding van zijne ruime bij dragen ten behoeve van het herstel der Holland- sche kerk te Colombo en van het repatrieeren der op St. Helena verblijvende krijgsgevangenen, den 31 Aug. 1903, gedecoreerd werd, niet ge bleken is, van eenige reden om te twijfelen aan de verzekering van dr. Kuyper en van hem zèl- ven, dat hij voor het eerst in Mei 1904, dus ge- ruimen tijd na de decoreering, geld voorde partij kas heeft gegeven «dat het onder 2o. bedoelde verband ook niet af te leiden is uit de omstandigheid, dat het aan wijzen van daden, waardoor de heer R. Lehmann zich voor het nationaal belang verdienstelijk kon maken, plaats had ingevolge een verzoek van mej. M. Westmeyer, wier ijverige bemoeiingen ter in zameling van gelden voor de partijkas en wier geldelijke verplichtingen aan den heer R. Lehmann aan dr. Kuyper bekend waren. «Immers naar het oordeel van de commissie zou, door deze omstandigheid in aanmerking te nemen, het verband in den zin van corruptie te ver gezocht zijn, terwijl er geen twijfel kan zijn, dat dr. Kuyper, ook afgezien van eenige betrek king tot mej. M. Westmeyer, als agente zonder aanstelling, bijzonder belang stelde in het herstel der Kerk te Colombo en het repatrieeren der krijgsgevangenen op St. Helena. «Ten andere, dat voor wat den heer E. A. Lehmann aangaat, de zaak zich anders voordoet. De poging toch, van dr. Kuyper om hem voor eene decoratie te doen voordragen, heeft plaats gehad nadat dr. Kuyper gelden van hem had aangeno men voor de partijkas, en zonder dat hij zich door eenige speciale daad verdienstelijk had gemaakt voor het nationaal belang. «Deze feiten op zichzelf leveren echter naar het oordeel der commissie, nog geen grond op om corruptie aan te nemen en van het innerlijk verband tusschen die feiten is de commissie bij haar onderzoek niet gebleken. Overigens is, naar haar oordeel, de voorspraak van dr. Kuyper bij een zijner ambtegenooten, ten gunste van den heer E. A. Lehmann, niet te beschouwen als een ambtsdaad. Met bijzondere hoogachting De commissie voornoemd (w. g.) VAN SWINDEREN. (w. g.) H. 1. KIST. (w. g.) VAN KARNEBEEK. „Nederlanda Katoliko". Zondag 28 Aug. a.s. wordt te 's-Gravenhage de eerste algemeene jaarvergadering gehouden van den Ned. R. K. Esperantisten Bond «Nederlanda Katoliko." Het programma van den dag begint met eene H. Mis, welke ten 9 uur in de kapel der Eerw. Zusters van den H. Carolus Borromeus, Prinsen gracht No. 26, tot intentie der leden zal worden opgedragen door den Eerw. Heer Austin Richard son, president van de Universala Katolika Unuigo Esperantista. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft goed gunstig toegestaan de. dat de leden, die deze H. Mis bijwonen, daarmede voldoen aan hun Zondagsplicht, 2e. dat door Abbé Richardson een preek in Esperanto zal gehouden worden onder de H. Mis. Na de II. Communie van den Celebrant, Alge meene H. Communie der leden. Door de regelings-commissie is o.m. gezorgd voor gelegenheid tot gemeenschappelijk ontbijt. Na de vergadering, die te 1 uur aanvangt en gehouden wordt in het gebouw de «Vereeniging", Willemstraat 2, zal een gemeenschappelijk diner plaats hebben. De dag zal worden besloten met een tochtje naar Scheveningen in met Esperanto- vlaggen versierde trams, begeleid door Esperanto sprekende conducteurs. Branderijen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in art. 1 van het Kon. besluit van 21 Juli 1882, houdende na dere aanwijzing der kringen om branderijen, waar peilingen kunnen verricht worden, vervallen de woorden«Hoogezand, de geheele gemeente Zuidbroek, idem; Muntendam, idem"; zoodat in de provincie Groningen aangewezen blijft als val lende binnen den omtrek van branderijen, bedoeld by art. 123 der wet van 20 Juni 1862 (Staats blad no. 62)«Sappemeer, de geheele gemeente." Feesten op 31 Augustus a.s. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Naar wij vernemen, heeft het betrokken comité, behoudens goedkeuring van B. en W. besloten aan de feesten 's morgens op het terrein der S. V.V. een extra nummer toe te voegen. Dit num mer zal bestaan in het afsteken van een prachtig Japansch dag-vuurwerk. Nadere details kunnen wij daaromtrent niet mededeelen, aangezien dit nummer als een verrassing voor het publiek be doeld is. Wel kunnen wij melden dat het bedoelde vuur werk iets geheel nieuws is en nog slechts een enkele maal in Nederland werd afgestoken, onder groote belangstelling van duizenden toeschouwers. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de aanplakbiljetten. Ballonwedstrijd. Betreffende dezen wedstrijd verzoekt men ons mede te deelen dat, waar kinderen, voorzien van een bewijs van deelname gratis toegang tot het terrein hebben, het aanbeveling verdient de hier voor benoodigde kaarten te voren te koopen bij de heeren A. M. E. Papenbuizen en L. Juvgens, daar zij, die zich op het terrein zelve eerst van een kaart voorzien, geen recht van vrij entree hebben. Hondenwedrennen. Hieromtrent kunnen wij nog melden dat voor elke klasse nog een eereprijs is uitgeloofd voor mooist versierde honden. De deelnemers, die, zooals zij weten, verplicht zijn hun hond met een lint van Oranje of Nationale kleuren te versieren, dienen hierop dus attent te zijn en dus hun best te doen deze versiering op de meest elegante wijze uit te voeren. Volksbadhuis. In de week van 1521 Augustus 1910 werden genomen 293 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 38 regen 20 regen 199 school kinder s a 5 ct. 18 Deopen grond aan de Lange h ave n; van de panden, welke onlangs verbrand zijn, is over gegaan in handen van de vereeniging «Schie dams Volksbadhuis". Het concert op de Broers vest zal hedenavond niet plaats hebben. Aan de Westfrankelandsche laan is gister een man in bewusteloozen toestand ge vonden. Hij werd naar het Ziekenhuisgebracht, doch kon spoedig daarna weer die inrichting verlaten- Op de Broer svest werd gisterna- middag om 5 uur Andries de Vrijer, wonende te Rotterdam, door een handwagen aangereden. Hij bekwam een lichte kwetsuur aan een zijner beenen. In de koper slager ij van J. v. d. Berg, Achter de teerstoof, ontstond in den afgeloopen nacht een begin van brand, doordat een gloeien de koperen pijp te dicht bij den zolder was gelegd, waardoor eenige balken vuur vatten. Het brandje werd door de politie met een slang op de water leiding gebluscht. De brandweer, die gealarmeerd was, behoefde geen dienst te doen. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Naar aanleiding van de berichten over de samenvoeging van Hoek van Holland bij Rotter dam heeft het »R. N." zich ter gezaghebbende plaatse om inlichtingen gewend, die aan dit blad welwillend zijn verstrekt, en waaruit blijkt dat de quaestie van de samenvoeging van Hoek-van-Hol- land bij Rotterdam nog in het eerste stadium van definitieve afdoening verkeert. Burgemeesters en Wethouders van 's Graven- zande, Naaldwijk en Rotterdam hebben deze week van Gedeputeerde Staten onzer provincie het voorontwerp ontvangen van 't voorstel aan de Regeering tot samenvoeging van Staalduinen en een smalle strook aan de rivier van de gemeente Naaldwijk bij Rotterdam. De Dagelijksche Besturen der drie gemeenten zullen thans het voorstel hebben te overwegen en aan Gedeputeerde Staten hun bevinding mede deelen. Gedeputeerde Staten zenden dan, al of niet met wijzigingen, de voorstellen aan de Gemeen teraden. Daarna volgen de verkiezingen van de z.g. Dubbele Raden uit de ingezetenen, die advies uitbrengen. Vervolgens ontvangt de Minister van Binnenlandsche Zaken de voorstellen die hij in den vorm waarin Gedeputeerde Staten ze goten of in eigen vorm als wetsvoorstellen inzendt aan den Raad van State. Tenslotte behandeling in de Tweede Kamer en in de Eerste Kamer: men ziet dat van een annexatie-van Hoek-van-Holland op 1 Januari 1911 moeielijk sprake kan zijn. Ver moedelijk zal die eerst op 1 Januari 1912 kunnen geschieden. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 24 Aug. 8 u. S. O. V. Concert Staf- muziek 4e Regiment Infanterie. Rotterdam. Woensdag 24 Aug. 8 u. Park. Concert. Vrijdag 26 Aug. 8 u. Diergaarde. Concert. Zaterdag 27 Aug 6i/a u. Alkemadeplein. Concert Stafm. Kon. Scherpsch. Zondag 28 Aug. 2i/2 u. Diergaarde. Concert. Zondag 28 Aug. 3 en 8 u. Park. Concert Stafm. Kon. Scherpsch. De verdwenen f 11.000 Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen, is de pre ventieve hechtenis der gebroeders N., die ter zake van het verliezen der f 11.000 in arrest wer den gesteld, met 30 dagen verlengd. On tsnapt. Men meldt ons uit Ede d.d, 23 dezer Hedenmorgen omstreeks half acht was een wachtmeester der Veld-Artillerie met twee onge wapende manschappen aan het station als gelei ders van een artillerist, die geboeid was en boven dien met touwen om de beenen op den grond lag. Deze man moest naar het Algemeen Depot van Discipline te Vlissingen worden overgebracht* Terwijl zijn geleiders bij hem waren haalde de geboeide man met veel moeite zijn zakdoek uit den zak teneinde zijn neus te snuiten, naar het scheen. In werkelijkheid bevond zich daarin een vlijmscherp mes waarmede hij in een oogenblik de touwen doorsneed. Na snel opgesprongen te zijn, stak de man naar zijn bewakers deze weken terug, en met de ketting aan de handen rende de man over de rails en verdween in de bosscheu, achtervolgd door zijn bewakers, waarop hij spoe dig een voorsprong had. Inbraak te Haarlem. De vier te Leiden aangehouden inbrekers zijn, naar het »H. D." meldt, de 17-jarige P. v. d. V. en J. J. P. H. Sch., die wegens diefstal al tuchtschool achter den rug hebben, de 22-jarige L. G. en de 23-jarige H J. D., allen uit Haarlem. Gisteren werden zij door den rechter-commis- saris te Haarlem gehoord. Zij legden een volledige bekentenis af. Uit hun verklaringen bleek, dat zij aan den achterkant het huis waren binnen gekomen. Speelhuizen. Men schrijft aan de «Tel" uit Scheveningen Nu de «clubs" gesloten blijven, dag en nacht versterkte politie-posten de ingangen streng bewaken, hebben eenige vreemdelingen het pl»n opgevat en daaraan ook onmiddellijk uitvoering

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2