Stads- en Gewestelijk Nieuws. Koninginnedag. Nat. Bond van R.-K. Sociale Prop, clubs. Zondag 24 Aug. 11. vergaderde het bestuur van bovengenoemden bond te Utrecht. Besloten werd Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring der statuten aan te vragen en de eerstvolgende ledenvergadering werd bepaald in October. Omtrent de plaats van vergaderen werd besloten, dit bij referendum door de aangesloten clubs te doen beslissen. Een concept reglement, wordt inmiddels ontworpen. Na een geanimeerd rondvraag-debat sloot de voorzitter, na nog mede gedeeld te hebben, dat te Rijswijk een propa- gandaclub is opgericht, die zich aansloot bij den bond, de vergadering. Japan en ons fokvee. [Te Leeuwarden zijn 3 Japanscbe heeren afge stapt, om voor Ihun gouvernement Friesch fokvee aan te koopen. Per automobiel worden rondreizen gemaakt. i i Redactie analitiscli Kamerverslag. Ter vervanging van dien heer Stokvis, die naar Indië vertrok, is definitief a!s mede-redacteur van het analytisch Kamerverslag benoemd de heer Mendell, die tijdelijk was aangesteld. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder ging hedenochtend vroeg per auto van 't Loo naar Arnhem, om van daar met den trein van 8 u. 34 min. over Keulen naar Königstein, te reizen. Zij wordt den 3den September, des avonds te 9 u. 8 min., aan de halte Socstdijk terug verwacht. Kolonel Swart. [In Hotel des Indes is afgestapt kolonel H. N. A. Swart, civiel en militair gouverneur van Atjeh met veTlóf, die te 's-Gravenhage komt ten einde zijn opwachting te maken bij dein minister van koloniën. De speelhuiskwestie. Naar het „Vad." met zekerheid verneemt, wordt de actie tegen de speelhuizen gevoerd op bevél van den minister van justitie. Nederlanders te Rome. IDe Hoogeerw, pater Provinciaal der Dominica nen, p. Antonius Huvsmans, is in gezelschap van den Prior van Huissen, p. Ros. van der Veer, in Rome aangekomen, om aan het generaal- kapittel der Oide deel te nemen, j [Dit kapittel zal zijn werkzaamheden deze week aanvangen en gehouden worden in het nieuwe „Collegium Angelicum", dat de p.p. Dominica nen verleden jaar in de Via Vitale bouwden. Minister Regout. |De minister van Waterstaat, de heer Regout, was voornemens gister, na terugkeer van Het Loo, te 5 uur via Utrecht naar Brussel door te reizen, teneinde aldaar eenige dagen door te brengen, o.a. tot bezoek der Wereldtentoon stelling. De onderscheidingen. [Naar men verneemt, is bij het verleenen van koninklijke onderscheidingen ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin ditmaal afgeweken van de veelal gevolgde ge woonte, om voor een decoratie alleen die per sonen uit de arbeidende klasse voor te dragen, welke op een zeer langen diensttijd bij éénzelf den patroon konden terugzien. Men heeft ditmaal ook gemeend, voor een onderscheiding personen in aanmerking te doen komen, die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt in het uitvinden of toepassen van veiligheidsmaatregelen bij machines en arb eidswe rk tu i g e n Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.6 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 760.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen, meest westelijke wind, veranderlijke bewolking, mogelijk regen of onweersbuitjes, zelfde temperatuur. In den ochtend. Voetbalwedstrijd en Kinderspelen. De feesten op het terrein van de Schiedamsche Voetbalvereeniging nabij de fabriek van de firma Smulders hebben zeker niet alleen de kinderen, maar ook hen die de kinderschoenen reeds lang ontwassen zijn, het meest gewenschte genot ge boden. Door de vlijtige beoefenaars van het voet balspel werd met buitengewone opgewektheid ge kampt om de fraaie, doelmatige prijzen, die voor dit nummer van het feestprogram waren uitge loofd. De prijzen werden ten slotte als volgt toege kend Eerste afdeeling: S. V. V. I won van »Hermes" met 2—0, zoodat zij den eersten prijs, een ver guld zilveren medaille, verwierf. Tweede afdeelingsOlymphia" van Vlaardingen won van S. V. V. II met 1—0; zij verwierf dus den eersten prijs, een zilveren medaille. Onder de verdienstelijke leiding van den heer A. M. E. Papenhuizen werden tegelijk met het voetbalspel de kinderspelen gegeven, bestaande in stokspringen voor jongens van 8 11 jaar, bal- werpen voor meisjes van 811 jaar, balanceer- spel voor meisjes van 1114 jaar, zakloopen voor jongens van 1114 jaar, blokjesrapen voor meisjes van 68 jaar en vlaggeloop voor jongens van 68 jaar. Onder de 80 kinderen die andere spelen deelnamen, werden een massa prijzen ver deeld, te veel om in dit kort bestek te noemen. Na afloop van dezen spelen werd een ballon wedstrijd voor kinderen gehouden, waarvoor mede fraaie prijzen waren uitgeloofd. Een bijzondere geestdriftige stemming zoowel onder toeschouwers als deelnemers, nog verhoogd door de heerlijke feesttonen die het Stedelijk Mu ziekkorps deed hooren, heersehte bij deze feesten waarbij als extra nummer nog gegeven werd een Japansch dagvuurwerk. De groote bollen, omhoog geschoten, gaven aardige figuren te zien, die niet weinig de vroolijkheid zoowel van ouderen als jongeren opwekten. In den namiddag. Hondenwedrennen. De namiddag-nummers waren er mede op be rekend aan een groot en verscheiden publiek »elck wat wils" te geven. Eigenaars van honden en zij die met paard en wagen weten om te gaan, von den daarbij het meest gewenschte genot. In de Nassaustraat, waar het overtalrijk pu bliek op de voetpaden door touwen werd terug gehouden en waardoor een viertal bereden politie agenten met veel beleid de orde werd gehand haafd, namen omstreeks 1 ure de honden wedrennen, door de muziek van ïSt. Ambrosius" opgeluisterd, een aanvang. De honden, in drie klassen, naar mate der grootte, ingedeeld, liepen van nabij de Westerkade tot bij het voormalige Kantongerechts gebouw. 'tWas aardig te zien, hoe zoowel de kleine taxhondjes als de groote bullebijters met een strik in de oranje of nationale kleuren ver sierd, op het gefluit van hun baas naar den »finish" snelden en hoe gevoelig zich vooral de prijswinners voor de liefkozingen van den meester toonden. Na de gewone wedstrijden moesten de drie eerste prijswinners nog loopen om den eereprijs, een prachtige zilverbronzen hazewindhond door den burgemeester dr. Brants uitgeloofd. De prijzen werden in de verschillende afdee- lingen van den wedstrijd als volgt toegekend Klasse A. Versiering: le prijs G. H. Hoor- man2e prijs D. Slavenburg; loopen: Ie prijs f10.D. Slavenburg; 2e prijs f5.— L. Schik- hof; 3e prijs f2.50 P. H. Brouns4e prijs C. van Beesten. Klasse B. Versiering: Ie prijs mej. C. A. Hille loopen: le prijs f10.H. van Eijk, 2e prijs f5.— C. M. Slavenburg, 3e prijs f2.50 mej. C. A. Hille. Klasse C. Versiering le prijs D. Baron, 2e prijs A. Wijsbroek; loopen: le prijs f 10. M. Droge; 2e prijs f5.— A. J. Noord ij k3e prijs f2.50 A. Stolk, 4e prijs J. F. Verkade, 5e prijs D. Baron, 6e prijs A. van Troost. Eere-prijsH. van Eijk. De prijzen, die niet in geld werden uitgereikt, bestonden uit doelmatige voorwerpen ten dienste van den prijswinner. Ovatie aan den burgemeester. Vóór de ringrijderij een aanvang zou nemen, begaf het Stedelijk Muziekkorps met zijn direc teur, den heer C. K. L. Burgdofïër aan het hoofd, zich naar de woning van den burgemeester, den heer Dr. M. A. Brants, teneinde hem een ovatie te brengen, ter gelegenheid van zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Toen het muziekkorps zich voor de woning had opgesteld, werden eenige vaderlandsché liederen gespeeld. Daarna begaven zich de leden van de Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps, de heeren M. L. Honnerlage Grete, B. A. J. Witt- kampf en J. O. Bender, zoomede de voorzitter en secretaris van de Oranje-Vereeniging naar binnen ter complimenteering van den burgemeester. De heer F. J. Smit, voorzitter der Oranje- vereeniging, wenschle namens deze vereeniging den burgemeester geluk met diens hooge onder scheiding. Spr. releveerde, dat de burgemeester de Oranjevereeniging steeds een goed hart heeft toegedragen en daardoor zijn groote liefde voor het Oranjehuis heeft getoond. Hij hoopte, dat de onderscheiding, die H. M. de Koningin den bur gemeester had vereerd, diens sympathie voor ons Vorstenhuis nog hechter zou maken. Nog lange jaren, aldus wenschte de heer Smit den burge meester toe, moge dit eereteeken uw borst sieren De heer M. L. Honnerlage Grete, alsnu het woord verkrijgend, zeide, dat het heden een groote feestdag was voor geheel Nederland. Voor Schiedam is de dag van heden echter een dubbel feest. De commissie voor het Stedelijk Muziek korps, zich tot tolk tolk makend van de geheele burgerij, feliciteert U van harte met uwe benoe ming tot ridder van den Nederlandschen Leeuw en hoopt, dat U er nog vele gezonde jaren in het bezit van mag zijn. Spr. hoopte, dat na het vertrek uit deze gemeente de burgemeester nog dikwijls aan Schiedam zal denken. Namens de wethouders, die den burgemeester zoo trouw terzijde stonden, bood spr. het kleine draagkruis der orde van den Ned. Leeuw, als een blijvend aandenken, aan. De burgemeester dankte de wethouders de Oranje-Vereeniging en het Stedelijk Muziek korps voor de hem aangeboden geluk wënschern Spr. gaf de verzekering, dat hij nog dikwijls aan dezen dag zal terugdenken. Ik had Schiedam liefik heb voor Schiedam geleefd en weet voor mij-zelf dat ik veel goeds voor deze stad heb gedaan. De schoone uiting van gehechtheid aan ons Vorstenhuis, die in de Oranje-Vereeniging zoozeer tot haar recht is gekomen, kan niet ge noeg op den voorgrond worden geschoven. Daar om hoopte spr. dan ook, dat de Oranje-Vereeni ging op den ingeslagen weg zal voortgaan. Aan zijne adjudanten, de wethouders, betuigde spr. zijne erkentelijkheid voor den steun, dien hij van hen steeds heeft mogen ondervinden. Ten slotte uitte de burgemeester den wenschf dat Schiedam gestadig in bloei zal mogen toene men en een mooie toekomst toegemoet zal gaan. Nadat aan den heer Burgdorffer, den directeur van het Stedelijk Muziekkorps, door den burge meester nog in het bijzonder een woord van dank was gebracht, speelde het muziekkorps nog enkele nummers, waarna werd afgemarcheerd. R i n g r ij d e r ij. De ringrijderij, ditmaal om het uitgestrekte terrein nabij de Plantage Tuinlaan, Lange Nieuwstraat met haar verlengde en de Westvest gehouden gaf gelegendheid een groot aantal personen bij dit gewilde spel te doen mededingen. Er waren dan ook nu wel tien ringen om de Plantage nabij den slootkant gesteld en er werd zoowel door ruiters als wagenvoerders aan deel genomen. De ontzaglijke menschenmassa ook bij dit program-nummer werd door bereden politie zoovel mogelijk op de trottoirs gehouden. Na lang wachten, vermoedelijk veroorzaakt door de serenade bij den geridderden burgemeester gebracht, verscheen omstreeks half vier de lange stoet van deelnemers. Nadat bestuursleden der Oranje-Vereeniging met het Stedelijk Muziekkorps waren vooruitgetreden, volgden de 23 deelnemende paren in de keurig versierde karretjes, gevolgd door een 21-tal ruiters, op de meest verscheiden wijze gecostumeerd. Althans deze getallen vermeldde de inschrijving voor de ringrijderij, maar wij ver namen, dat enkele deelnemers voor voertuigenen ruiters niet waren opgekomen. De versiering zoowel van de karretjes als de costumeering der ruiters was zeer aardig. Bij de versiering der karretjes was de meeste verschei denheid op te merken een zelfs had zijn wagentje zeer eigenaardig met heidebloempjes versierd en de fruithandelaar Leenmans deed weer zeer toe passelijk aan zijn karretje druiventrossen prijken. Velen hadden 't vooral gezocht in de versiering van de achterzijde van de kar meerdere fraaie W's werden daar te zien gegeven een had zelfs het Nederlandsch wapen in fijne veelkleurige bloempjes uitgevoerd In den stoet, waarin ook twee jeugdige boerinnetjes met oorijzers kranig reden, waren ook de ruiters zeer aar dig gecostumeerd er waren Germanen en Ro meinen, Afrikaansche ruiters, o.a. een Transvaal- sche boer, en zelfs een Arabier, wiens paard ech ter zeer weerspannig bleek om den ruiter bij den ring te brengen, een jockey en een pierot waren mede in den stoet. Nadat de stoet van deelnemers op de beschreven wijze rond het terrein was getrokken, nam de eigenlijke ringrijderij een aanvang, waarbij door de deelnemers met zeer afwisselend geluk werd gekampt. De uitslag werd ten slotte als volgt vastgesteld Versiering voertuigen. Versieringen voertuigen Ie prijs f50, J. Hoogen- boezem; 2e prijs f25, J. Heggelman3e prijs f 10, G. B. v. Dorp 4e prijs f 7.50 F. Kool5e prijs, paardedeken, H. J. H. Meijer 6e prijs, paardeken, A. Dijkstra 7e prijs, stel lantaarns, G. Bezemer 8e prijs, f2.50, B. L. v. Lingen. Versiering ruiters. le prijs, f20, P. van Dijk; 2e prijs, f10, L. v. d. Velden; 3e prijs, f7.50, P. Koot; 4e prijs, paardedeken, L. v. Dijke5e prijs, paardedeken, A. v. d. Drift; 6e prijs, stel leidsels, J. Krommen hoek7e prijs, f2.50, M. Moerman. Ringsteken voertuigen. le prijs, f25, W. Groenendaal2e prijs, f15, M. J. Berck3e prijs, f7.50, H. J. A. de Meijer. Ringsteken ruiters. le prijs f 15, J. Groenendaal2e prijs, f 10, P. Koot; 3e prijs, f5, D. Kooiman. Eereprijzen: J. Hoogenboezem, zilveren heerenremontoir-horloge. Voor lsten prijswinners versierde voertuigen H. J. A. Meijer, zilveren lauwerkrans voor het paard dat in de afdeelingen versieringen en ringsteken te samen de meeste punten behaaldeJ. W. Ris, f 10, le prijs voor het mooist versierde paard staande voor een voertuigD. Baron, f5, 2e prijs id.; P. Koot, flO, le prijs voor het mooist versierde paard in de afdeeling ruiters P. v. Dijk, f 5, 2e prijs idem; P. v. Dijk, boogzweep. Voor den le prijswinners gecostumeerde ruiters: Mej. J. v. Buuren, zilveren damesremontoir voor de dames die de meeste ringen steekt. J. Groenendaal, nikkelen heerenremontoir voor den ruiter die de meeste ringen steekt. W. Groenendaal, barometer, voor het in den wedstrijd het hoogst aantal ringen steken. Feestconcert. Het feestconcert door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer C. K. L. Burgdorffer, 's avonds 6 uur, op de Broersfest gegeven, trok mede een ontzaglijke menigte om de daar geplaatste muziek tent. Nadat allereerst de Volksliederen waren ten gehoore gebracht, werd een zeer gevarieerd en welgekozen program uitgevoerd. Het overgroote publiek, dat zich op de beide Broersvesten bewoog in de nabijheid van de daar geplaatste poffertjes- en wafelkraam van A. Heij- stek, die mede vele bezoekers trok. Kools- bergen had, hoorden we, aan zijn aanvankelijk voornemen hier te komen geen gevolg gegeven gaf aan dit stadsgedeeelte eene buitengewone levendigheid en deed zijne bewoners mede ruim in de feestvreugde dee len. Gondelvaart. Het slotnummer van het feestprogram, de gon delvaart, blijkbaar steeds een zeer gewilde feeste lijkheid, had ook ditmaal weer een buitengewoon succes. Reeds lang voor het uur waarop zij een aanvang zou nemen, bewoog zich een talrijke menigte in de lichting van de havens die zij op haren tocht zou passeeren. Achter de stadswerf aan de Westvest werd de gondeltocht in de Nieuwe Haven samengesteld. Voorop ging het fraaie salonjacht ^Gusto", met vlaggen, wimpels en giorno's versierd, daartoe welwillend door de firma Smulders ter beschikking gesteld. Daarop volgde de vlet Venetiaansche gondel ver sierd met sparregroen en door illumineerglaasjes en giorno's verlicht, waarop het Harmonieorkest »St. Ambrosius" had plaats genomen. Hierbij sloot zich aan de Vereeniging »D. V. S." met een Oostersche gondel, versierd met groen en vet- glaasjes. Verschillende particulieren, die naar de prijzen voor de mooiste versiering en verlichting dongen, volgden verder in de flotielje met hunne vaartuigen, meerendeels a giorno verlicht. Bijzonder trok de aandacht de witte Venetiaansche gondel van de heeren F. Osephius en P. Seykens, onder een tent van fijne veelkleurige bloempjes te zien gevend het beeld van de Koningin die haar opge togen volk buigend groet. Op het salonjacht ïGusto" volgde de Burgemeester, de wethouder, de heer Lagerwey, benevens bestuursleden der Oranje-Vereeniging met hunne dames den gon deltocht. Zoo samengesteld ging die tocht omstreeks kwart over acht vanaf de Nieuwe Haven bij den Vlaardingerdijk door de Oranjevoet- en rijbrug die haven uit tot in de Buitenhaven en Voorhaven nabij de Maas om, na aldaar gekeerd te zijn, door de Buiten- ende Lange Haven het eindpunt in de Korte Haven te bereiken. Door duizenden nagestaard, was 't een prachtig schouwspel zoowel voor de toeschouwers op den wal als voor de tochtgenooten aan boord. Vooral als de schitte rende Bengaalsche verlichting zoowel van de vaartuigen der flotielje als van de panden aan den wal werd ontstoken, die tallooze koppen aan den wal duidelijk deed zien, was 't van de vaar tuigen een prachtig schouwspel. In de tuinen aan gene zijde der Oranjebrug gaf de Bengaalsche ver lichting tusschen de grasperken een verrassend effect. Na het keeren in de Voorhaven, werd de tocht ook in de Buiten- en Lange Haven met veel geest drift begroet. Op vele plaatsen was versiering en verlichting in de tuinen op te merken die men passeerde en werd Bengaalsch vuur ook van aan den kant liggende vaartuigen ontstoken. In de Lange Haven viel de sierlijke giorno-verlichting door het initiatief van den heer G. S. Montfoort aangebracht, bijzonder op vooral tusschen het groen der boomen maakt zij een verrassend effect. Het Harmonie orkest »St Ambrosius" had dezen avond een zware taak. Bijna aanhoudend moest 't op verzoek van de toeschouwers aan den wal muziek geven. Door tal van vroolijke populaire nummers, te veel om te noemen, wist 't voort durend de vroolijkheid er in te houden. Na een hevige stortbui aan het eind der Lange Haven, werd de Korte Haven ingedraad en lag weldra de flotielje aldaar aan het eindpunt gemeerd. Daarna begaven de meeste deelnemers van den gondeltocht zich naar de Officieren-Ver- eeniging, waar in de groote zaal de uitreiking der prijzen van alle wedstrijden, uitgezonderd die der kinderspelen, zou plaats hebben. Allereerst werd daar echter eenigen tijd feestelijk gepauseerd. De volgende prijzen werden voor de particulie ren deelnemers aan den gondeltocht toegekend le prys f50, Osephius en P. Seijkens; 2e prija f 25, H. Gabel3e prijs f 15, firma Plomp en Kritpijn. Prijsuitreiking. De voorzitter der Oranje-Vereeniging, de heer F. J. Smit, deelde aanvankelijk mede. dat in ant woord op het telegram van het gelukwensching der Oranje-Vereeniging, het volgend telegram was ontvangen Smit, Oranje-Vereeniging. Schiedam. Hare Majesteit draagt mij op U allen hoogst derzelver dank te betuigen voor gelukwenschen. Adjudant van dienst. Daarna wijdde de voorzitter der Oranje-Vereeni ging een dronk aan den geridderden burgemeester, dr. Brants, hopend 't hem en zijne familie nog lang wel zou gaan. De heer G. Montfoort dronk de gezondheid van den voorzitter der Oranje-Vereeniging, in hem heel de commissie huldigend- De heer D. C. Kok wijdde in bijzijn van twee politieagenten, waarvan, naar hij mededeelde, er een zeven uur in het zadel had gezeten, éen dronk aan de politie, die zoo kranig de orde gehandhaafd had. Hierna wijdde de heer F. J. Smit nog een dronk aan de wakkere jury-leden, hopend zij een volgend jaar hun niet gemakkelijke taak met den zelfden ijver zouden vervullen. Daarna werden de prijzen in de verschillende SCHIMMELPENNINCK

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2