Stads* en Gewestelijk Nieuws. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. TELEGRAMMEN. Yisscherij-berichten. Scheepvaart. kl. A, C. vain Braa'm Honckg'eest, comm. van dén mijinenlegger Hadda; luit. ter zee R. H. van MeerLant, commandant van dén mijnen legger Bal der; luitenants ter zee le klasse jhr. J. H. 0. van dien Bosch, J. die Lange, J. Voogd, P. E. K. Ebbing© Wubben, jhr. H. K. B. Rendofp, A. L. Boeser, J. T. C. van Schreven, respectievelijk commandanten van de torpedobootan Rindjan, G. 5, G. 2, G. 8, G. 10, Pamgrango, G. 6, luite nants ter zee 2e kl. M. W. Schaly, C. R. F. Tollenaar, T. A. van Hengel, J. A. E. Schenck de Jong, Wi. C. Bijl do Vroe, respectievelijk com mandanten van de torpedobooten G 7, Lamongan, Ophir, Batok, G 9, en de luitenant ter zee 2e kl'. D. Scalognie, oommandant van de onderzee boot 1 f De Vloot komt 14 dezer te Amsterdam binnen. De Heemskerck is met 347 koppen bemand, de Piet Hein en Evertsen elk met 266, de Friesland met 325. De mijnenleggers hebben een bemanning van 30, dé torpedobooten van 25 koppen elk. De vloot in het IJ zal dus met ruim 1500 koppen bemand zijn. 'Bij het bezoek aan het Bagijnenhof zullen de hoogé bezoekers zich door den ingang aan de Spüi-zijde naar het hofje begeven en in dé pas torie van de Bagijnenkerk door mgr. Klönne wor den ontvangen. Indien daartoe de wensch zou wordèri te kennen gegeven, zal het mogelijk zijn de Bagijnenkerk te bezichtigen, welke kerk merk waardig is als exempel van in dén loop der tijden langzaam gegroeide huiskerk. De vorste lijke personen zullen een rondgang over de hof jesplaats maken en het hofje verlaten door den ingang aan het Spui. Zooals reèds medegedeeld, heeft dit bezoek in den middag van Zaterdag 17 September plaats. f (Hbld.) De Koning der Belgen zal bij zijn eerste be zoek 'aan ons land niet te 's-Graverihage komen. Volgens het Haagsche corréspondentiebureau is er nu echteer sprake van een plan om in het voorjaar van 1911 de "residentie te bezoeken. Bezoek ran het Belgische Koningspaar. Zooals wij reeds gemeld hebben, zullen de Koning en de Koningin van België een boottocht door het IJ ondernemen. Hieromtrent kunnen wij nog het volgende mede- deelen De oorlogsbodems Heemskerk," Evertsen" en jPiet Hein," zullen achtereenvolgens nabij den ouden steiger van de Maatschappij Nederland aan de Handelskade geankerd liggen. De Friesland zal nabij de punt van het IJ-eiland ankeren, ter wijl de torpedobooten en mijnleggers aan den Noordkant van het IJ zullen komen te liggen. Zaterdachtend 17 Sept. zal H. M. met haar Koninklijke gasten uitrijden naar den ouden Dok kumer steiger, waar de Koningssloep gereed zal liggen, benevens 2 sloepen voor het gevolg. De Koningssloep zal onder bevel staan van den luit. ter zee 2e kl. J. A. Brouwer, en door 20 matro zen worden geroeid. Nadat de hooge gasten zich aan boord van de Koningssloep hebben begeven, zal langs de oor" logsschepen worden opgevaren. Op de schepen zal het gebruikelijk saluut worden gegeven. Daarna zullen de hooge gasten aan boord gaan van de Heemskerck. Op dezen bodem zal de stafmuziek van de Kon. Marine zijn opgesteld. Na de bekende honneurs bewezen te hebben, zal de onderzeeër boven water te aanschouwen van het hooge ge zelschap voorbijvaren. Hierna zal de Heemskerck worden verlaten en aan boord van een der havenbootjes een tocht worden gemaakt. Voorts vernemen wij nog, dat des avonds de oorlogsschepen schitterend zullen worden geïllu mineerd, hetwelk ongetwijfeld van de IJkade ge zien, een schoon schouwspel zal geven. Naar wij vernemen, zal gedurende het a.s. be zoek van het Belgische vorstenpaar, het Wilhel mus uitgevoerd worden in de oudste toonzetting) d.i. het oorspronkelijk oude Wilhelmus, zooals het goorkomt ink Valerius' gedenkklank. De Buskruit-kwestie in Indiê. Wij lezen in de nAvp" Zooals bekend, kwamen medio 1903 onrustba rende tijdingen uit Indië omtrent den zorgelijken toestand van geweer- en geschutmunitie aldaar inzonderheid het buskruit verkeerde, volgens de d Nieuwe Soerabaja-courant," in een staat van be derf, die de slagvaardigheid van 't leger ten ern- bedreigde. De Minister van Koloniën vond toen goed, den toestand in de Tweede Kamer als be vredigend voor te stellen en ging zelfs zoover te beweren dat de troepen te velde hoogst spora disch over infanterie-munitie te klagen hadden gehad. Maar hij vergat er bij te zeggen 't geen men uit Indië wel degelijk gerapporteerd had dat aan die troepen te velde alléén patro nen van den meest verschen aanvoer werden ver strekt, waartoe zich het bederf nog niet had kunnen uiten. Er is dan ook in Indië een commissie benoemd, waarin 3 artillerie-officieren, een militair apothe ker, en een burgerscheikundige zitting hadden. Deze commissie nu heeft uitge maakt, dat de indertijd in de bla den aangeheven noodkreetdie ook in de Tweede Kamer weerklank vond, zeer gerechtvaardigd was. Het kruit bederft, zegt het rapport dat een paar maanden geleden uitgebracht is, en tast de hulzen (en de slaghoedjes misschien ook aan, zoodat gevaarlijke gasontsnapping onstaat bij het schot. Dit moet in hoofdzaak te wijten zijn aan de aanwezigheid van sublimaat in het rookzwakke buskruit. Hoe dit echter ook zij, de minister zal thans niet meer kunnen ontkennen dat de toestand vol strekt niet zoo rooskleurig is als hij verleden jaar trachtte te doen voorkomen. Er is periculum in mora, en dat zijne Excellentie dit thans ook wel moet inzien, blijkt uit zijn verzoek aan Indië om een deskundige vandaar uit te zenden, die dan in samenwerking met een gedelegeerde van Marine en van Oorlog de noodige voorstellen ter verbe tering zal hebben te doen. Wij brengen hier in herinnoring, dat in de Kamerzitting van 16 November 1900 minister De Waal Malefijt mededeelde, dat de directeur der sPyrotechnische werkplaats" te Soerabaja ivoor alsnog aanneemt" (cursief gedrukt in de Handelingen) dat het sublimaat in het kruit patroonhulzen aantast, terwij in diezelfde zitting minister Wer.tholt verklaarde»Het toevoegen van sublimaat, dat zooals boven vermeld, slechts in uiterst geringe mate geschiedt, wordt door den scheikundige der marine bepaald gewenscht ge acht en zulks ter meerdere zekerheid tegen het zich vormen van schimmel op het buskruit." Uit die beide tegenstrijdige opvattingen, in één zelfde vergadering van de Ministerstafel geuit, blijkt alweer, hoe noodig het zoude zijn om ter beoordeeling van dergelijke artilleristische vraag stukken te beschikken over een enkele commissie van bekwame deskundigen, voor Marine, Oorlog en deKoloniën, conclusie waartoe ook de Krupp- commissie in haar rapport gekomen is. Onder voorbehoud deelen deelen wij ten slotte mede, dat de majoor J. H. Van Loon, oud-direc teur der Pyrotechnische Werkplaats in Soerabaja (of eigenlijk te Bandoeng) voor bovenbedoelde uit zending is aangewezen voorbehoud dat, in ver band met vele perkara's" die zich in den laatsten tijd in Indië in zekere legerkringen voordeden, alleszins gerechtvaardigd schijnt. De Middenstand-enquête. De Haagsche correspondent van de *Tel." schrijft In den laatsten tijd hebben berichten de ronde gedaan, dat in sommige gemeenten (Bussem, Wildervank, Zutphenj, die door de betrokken staatscommissie ingestelde enquête naar den eco- nomischen toestand van den middenstand was mislukt en aan deze mededeelingen werd in eenige organen de conclusie vastgeknoopt, dat de enquête in haar geheel evenmin zou slagen. Teneinde hieromtrent eenige zekerheid te krijgen en een en ander over den stand van het onderzoek der staatscommissie te kunnen melden, hebben wij ons gewend tot iemand, die ter zake geheel des kundig en op de hoogte moet worden geacht. Wij kunnen mededeelen, dat de middenstands-enquête, naar het zich laat aanzien, zeer goed gelukken zal. Onze zegsman wees ons er allereerst op, hoe moeilijk het enquêteeren in het algemeen is, maar welke bijzondere moeilijkheden zich bovendien voordoen bij een middenstands-enquête, waarbij een vijftigtal vakken en bedrijven grondig moet worden onderzocht en de toestand der onderne mers moet worden nagegaan, die uit den aard der zaak dikwijls zeer wantrouwend zijn. Met het oog. nu op de vele moeilijkheden heeft de staatscom missie voor haar onderzoek de gemeenten verdeeld in een drietal groepen. De eerste groep wordt gevormd door de plaatsen beneden 2000 zielen. Dit zijn er niet minder dan 500. Van meer dan 400 gemeenten zijn gegevens ingekomeneen uiterst bevredigend resultaat. De tweede groep bestaat uit de gemeenten van 2000 tot 20.000 in woners. Uit deze groep koos de commissie typen van gemeenten en hierin werden van alle vakken volledige monographische beschrijvingen opgemaakt. Ook hier slaagde de enquête in het overgroote deel der plaatsen. De derde groep eindelijk vor men de grootere steden. Iliér wordt een onderzoek naar verschillende vakken ingesteldin iedere gemeente wordt een verschillend bedrijf onder- Zocht. De enquête in deze groep is, in tegenstel ling met die in de beide andere afdeelingen, nog niet afgeloopen, maar er valt reeds zeer duidelijk te bespeuren, dat het werk der commissie ook hier goede resultaten zal hebben. De belangrijke enquête zal dus slagen. Dat in eenige gemeenten het onderzoek geen bevredigend verloop had, èn door tegenwerking van den middenstand zelf èn door verzet van an deren kant, zal aan het totale resultaat zeer weinig afbreuk doen en werd dan ook van den aanvang af wel verwacht. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.5 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 758.6 te Nice. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, noordelijke, tot noordwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen re gen, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie sleuteltje, ring met éen sleutel, doublé medaillon, portemon. met eenig geld. Bij de volgende personenportemonnaie met eenig geld, Kok. Ged. Broersvest 344portemon. met inhoud, Smit, Broersveld 15rozenkrans» Baron, K. Achterweg 1 2 H. G. gewicht, Spij ker, Noorderstr. 10 geldstuk, Hoogendam, Singel 86witte vrouwenzak met inhoud, den Blauwe Wilhelminaplein 8 doublé manchetknoop, Hoen derkamp, Singel 1322ring met sleutels, wed- Vink, Zalmstr. 16idem, Waas, Groenelaan 101 dameshorloge, Dinkelaar, Maashofje 16zilveren ringetje, Rebers, Hoogstr. 146; ijzeren roeiboot, visscherij Prins Hendrik paardendek, Krabben dam, Westmolenstr. 19. Weduwenzorg. Vrijdagavond vergaderde in het „Volkshuis" de Vereeniging „Weduwenzorg" vain gepensionneerde Militairen vóór de Wet van. 1909. Ruim 8 uur opende de voorzitter, den Heer Kaper, de vergadering met een woord van wel kom. In bet bijzonder, die léden 'der Pers, de band tusschen natie en lijdende mensohheid, immers zonder alle welwillende mededeelingen in de plaat selijke bladen van hetgeen op vergaderingen wordt gesproken, zou het lot van menig in ar moede verkeerend mensch, niet aan 't weldoend publiek bekend worden. 3 Juni 1909 weM de 'Afdeeling Schiedam opge richt met 21 leden. Thans bestaat onze Afdeeling uit 30 Iaden, 1 donateur en eein beschermheer, den heer jhr. mr. D. J. de Geer afgevaardigde voor Schiedam, terwijl „Weduwenzorg'' thans be staat uit 80 Afdeelingen met ruim 5000 leden en yele donateurs en begunstigers. Bovendien heeft bijna elke Afdeeling het voorrecht de Afgevaar digden der Tweede Kamer van hun district of hunne burgemeester ter plaatse, als beschermheer hunner afdeeling te mogen erkennen. i Het hoofdibestuur wordt in zijne werkzaamhe den bijgestaan idoor een eere-commissie, bestaande uit 'Oud-ministers en Kamerleden. De afdeel ingsont van gs ten bedroegen f 110,40, de uitgaven f 7,40, het batig saldo f 103. Het beschikbare bedrag der gezamenlijke Af deelingen 'voor uitkeering over 1910 aan ongeveer 110 weduwen is ruim f 11000.het vorig jaar f3900.voor ruim 50 weduwen. ■De afdeeling Schiedam had tot héden niet veel succes met het aanwerven van donateurs of be gunstigers, waarom de leden op het hart weid gedrukt te trachten ook hier ter plaatse een be roep te doen op de algemeene liefdadigheid, daar de vereeniging van de contributie der leden al leen niet kan bestaan, en het grootse doel, „het ondersteunen der weduwen én weezen van ge wezen militairen", zeker door velen in de Lande zal worden gesteund, althans wanneer onze toe stand duidelijk aan ben wordt uiteengezet. Vervolgens deelde den heer M. van Geest, af gevaardigde voor Rotterdam 'den betreurenswaar- digon toestand mede van de weduwe L. Veger, wier echtgenoot in leven gepensiomneerd sergeant der infanterie was. Dit huisgezin, moeder met 6 nog thuis zijnde kinderen, wonende te Rotterdam, Gaffelstraat 31b lijdt fatsoenlijk armoede tot den uittersten grens van hongerlijden. Hier dient te worden geholpen, voor het te laat "IsSpr. deed dan ook een bede io,m hulp tot dillen. Staande de vergadering werd' door de leden, waarvan de meesten tevens lid van "„Vaderland Getrouw" zijn, door medewerking vain, den heer Akker mans, die Vader van Vaderland Getrouw, eert bedrag van f15.voor de weduWe bijeen gebracht. i i Onder dankzegging voor de opkomst der leden eri itégenwioordttgheid' der Pers werd te ruim' 10 uur de vergadering gestoten. 1 'Gister-'avond is idloor 'de politie aan gehouden zekere J. D. /deserteur van de landmacht als dienstplichtige der iandwéerdistricten, die in het „Alg. Politieblad" was gesignaleerd. De man is naar Delft overgebracht ter be schikking van den gamizoens-commandant al daar. UIT ROTTERDAM. Een gezelschap van voorzitters en leden van buitenlandsche kamers van koophandel, een 400 in getal, dat te Scheveningen vertoeft, was gister de gast van de Rotterdamsche Kamer van koop handel en fabrieken. Nadat zij zich van Scheveningen met een extra- trein naar den Hoek van Holland hadden begeven, werden zij daar door de gastheeren opgewacht aan boord van de Merwede I, waarna een tocht gemaakt werd door den Nieuwen Waterweg en de havens van Rotterdam. Aan boord werd een dejeuner dinatoire aange boden, waarvoor de zorg was opgedragen aan het restaurant Stroom berg te Rotterdam Gister-middag |4 uur stoomden zij weder naar den Hoek van Holland terug, vanwaar een extra- trein hen weder naar Scheveningen bracht. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Zondag 11 Sep-t. 3 u. Park. Concert Stafmuziek i Kon. Scherpschutters. Zondag 11 Sept. 8 u. Plaats Doele (Bij ongunstig weder Gnoote Zaal). Concert Stafmuziek Kon. Scherpschutters. De Burgemeesterbenoeming. De ïSchied. Ct." schrijft, naar aanleiding van de benoeming van den nieuwen burgemeester o.a. »Ook ons is deze benoeming, wij willen het wel dadelijk zeggen aangenaam. Nog aangenamer zou die ons, als vrijzinnig orgaan, geweest zijn, wanneer de benoemde ons in zijn beginselen dichterbij stond, maar toch kunnen wij als onze meening uitspreken de keuze van den heer Honnerlage Grete voor de gewich tige betrekking, waartoe H. M. de Koningin hem thans geroepen heeft, is een gelukkige geweest. Door de wijze, waarop hij het ambt van wet houder steeds heeft vervuld, de roep van eerlijk heid, bekwaamheid en ijver' die hij als zoodanig heeft verwekt, zullen oorzaak zijn, dat zoowel de Raad als de gansche gemeente hem met de meeste welwillendheid en vertrouwen zullen tegemoet treden, wanneer hij straks het burgemeestersambt zal aanvaarden". De ïLimburger Koerier" schrijft: Te Schiedam zijn de Christelijke partijen in de meerderheid. Van deze partijen zijn de katholieken de sterk- sten. Toch benoemden de liberale regeeringe er altijd liberalen als burgemeester. Onder Christelijk bewind veranderde ditmaar om de gevoeligheid der Christelijk-historischen te ontzien, benoemde men Protestantsche burge meesters (anti-revolutionnairen). Thans, nu de Christelijke coalitie voldoende heeft doorgewerkt, en de Christelijk-historischen meer verdraagzaamheid hebben geleerd, heeft het kabinet-Heemskerk den katholieken recht doen wedervaren. Op den vacanten burgemeesterszetel van Schie dam is thans benoemd een Katholiek ingezetene, de heer Honnerlage Grete, wethouder van onder wijs, en een bij alle partijen gezien man. Bravo voor Minister Heemskerk I Uit »Het Volk" De buit is dus gelukkig binnengehaald, tot ergernis van de christelijk-historischen. De benoemde stond lang bekend als een eenigs- zins onafhankelijk katholiek, maar is den laatsten tijd aardig aan de coalitie-lijn gekomen en vaart nu trouw in het clericale zog mede. Dat de wisseling een grooten invloed voor de gemeente zal hebben, valt bezwaarlijk te veron derstellen. Van groot hervormingsgezindheid is bij den heer Honnerlage nooit veel gebleken, al is de keuze in 't algemeen niet ontaktisch, daar de man te Schiedam zeer gezien is en daarom het leed ietwat wordt verzacht. Perron kaartj es. Namens de directie der H. IJ. S. M. wordt aan het N. v. d. D. medege deeld, dat omtrent een verhooging met 1 Januari, van den prijs der perronkaartjes op haar perrons, nog niets met zekerheid te zeggen is. Bedreigd. Een bewoner van de Nieuwe Heerengracht en een van de Rozengracht te Am sterdam, hebben, naar »De Tijd" meldt, gisteren bij den commissaris van politie in de Ferd. Bol straat aangifte gedaan, dat zij ieder een briefkaart ontvangen hebben, waarbij hun leven door iemand uit de Dusartstraat te Amsterdam wordt bedreigd- Zij zouden worden doodgeschoten. Wegens bedrei ging tegen het leven, is tegen den schrijver pro" ces-verbaal opgemaakt. Speelhuizen in de residentie- The Jockey-Club, aan de Prinsegracht in Den Haag, die, waarschijnlijk tengevolge van de poli' Ueeensuur was verlaten, is herleefd of verdoopt- Op een groot zwart bord wordt met gulden letters gemeld, dat in hetzelfde perceel thans ge vestigd is: The Royal-Club. Aan het inwendige is alle mogelijke zorg besteed. Spiegels, electrisch licht en draperieën zijn overvloedig aangebracht en men schijnt dus van plan, eerstdaags deze speelgelegenheid opnieuw te openen, met of zonder politie voor de deur. (»Avondp.") De eerw. Broeder Carol us vierde eergisteren in het St. Vincentius-Gesticht te 's Gravenhage zijn gouden professiefeest, terwijl de eerw. Broeders Amantius, Hilduard en Rudolphus hun zilveren professiefeest vierden, allen in de Congregatie van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. De beide laatst genoemde Broeders waren vroeger te Schiedam werkzaam. SAN SEBASTIANO. 9 Sept. De president ra» den ministerraad ontkent de verklaringen te heb ben afgelegd, die hem door een Italiaansch dag' blad worden toegeschreven over het antwoord der Spaansche regeering op de laatste nota van het Vaticaan. SCHIEDAM, 10 Sept. Binnen van de haring' vangst SCH. 122 »De Schie", schipper C. Pronk» met 23 last, 4e reis. Vertrokken schepen'. 10 Sept. z.s. »Lord Kitchner", kapt T. B31"' ker, naar Londen, geladen met flesschen. N

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2