TE HUUR de Bovenwoning Te lm aangeboden: „be mmr, Verkooping. de INVENTARIS der BRANDERIJ, S. Benrwaartlers-Terkooplotaal Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Ad vertentiën. staande naast stoommolen „Nederland". Openbare Een huis, Een woonhuis, Een woonhuis, zooveel mogelijk te bes'p'oeüigen, waarbij eeti groot aantal extra-werkkrachten te werk zijn gesteld. Echter is ,ook hier een grens, die met overschre den kan worden, en zoo zal het, ondanks de uiterste krachtsinspanning, niet kunnen gelukken „De Zeven Provinciën" rtog' voor de opening van het Parlement van Zuid-Afrika, Kaapstad te doen bereiken, ij Wil de Nederlandsche vlhg! dus op dat in de geschiedenis Van Zuid-Afrika belangrijke moment te Kaapstad wapperen, dan zou de regeering een ander schip uit Indië derwaarts moeten dirigeeren. Nieuwe klachten over het Krupp-monopolie Volgens den mbekenden onbekenden schrijver in de Avondpost, die zich onder het pseudoniem Artillerist" verschuilt, is men in den laatsten tijd in Indië ernstig ontevreden over leveringen van de firma Krupp. Zijne mededeelingen, die wij onder reserve ver melden, komen op het volgende neer Bij de kanonnen 7 cM. L;28 zijn de zijwanden der affuit zoo dun, dat ze gemakkelijk verbuigen, de afluithaken zijn bij rijproeven reeds herhaal delijk gebroken, enz. enz. Niet lang geleden werden patronenhulzen no. 4 (voor 12 cM. L/40) ontvangen, die niet minder dan 12 cM. te kort waren en dus totaal onbruikbaar, ook voor ander geschut. Daar geen der kisten de lengteafmeting der huls haalde, dat dit verzuim bijaldien men niet volkomen op Krupp vertrouwd had door de keuringscommissie in Holland dadelijk bemerkt moeten zijn. Ook de hulsbodem was zoo dun, dat het aanbrengen van ontstekingsdoppen on mogelijk ware geweest. De laatste partijen minutie voor het nieuwe veldgeschut voldeden evenmin als die voor de kanonnen van 7 cM. L/28 en L/14 aan de gestelde afmetingen. De granaten waren gemiddeld 9 mM. te kort, de buisgaten te groot voor de in Indië aanwezige en bijbehoorende schokbuizen no. 6, de gewichten te gering. Voorloopig is dus niets met het nieuwe geschut aan te vangen, geen schietproeven zijn mogelijk, noch vaststelling van de schootstafel Deze opsomming van klachten vormt het slot van een artikel, getiteld»Een nieuw Krupp- schandaal", waarin de schrijver verhaalt, hoe de kapitein Gooszen, uit Indië gezonden om het be slissend advies uit te brengen in zake het aan te schaffen berggeschut voor Indië, aan den Minister rapporteerde, dat Krupp bovenaan staat, en mits dien daar ons berggeschut zal dienen geconstru eerd te worden. Dit advies werd volgens den schrijver uitgebracht, nadat vanwege het Depar tement van Koloniën vruchteloos beproefd was, van de firma Schneider gedaan te krijgen, dat deze genoemden kapitein op de hoogte zou stellen van een verdeelbaar bergkanon, dat zij in samenwerking met een Indisch artillerie kapitein in bewerking had. De schrijver geeft te kennen, dat deze weigering gegrond was op de vrees der firma, dat men, eenmaal op de hoogte gebracht, het kanon niet zou laten vervaardigen bij haar, maar bij Krupp. ^Natuurlijk echter had de fabriek daar geen ooren naar; ze verklaarde zich volkomen bereid om zelfs op eigen kosten het kanon, dat in con structie was overeenkomstig onze Indische eischen te laten mededingen in een vergelijkende beproe ving doch gegevens te verschaffen ten behoeve van een achterlijken concurrent, daartoe was ze klaarblijkelijk ongezind." Hoewel onbekend met hetgeen de firma Schnei der kon voortbrengen indien straks een loyale concurrentie zou geopend worden, en bekend met het feit dat de firma Krupp op het gebied van berggeschut overal de mindere is gebleken, rap porteerde de heer Gooszen volgens den schrij ver tóch ten gunste van Krupp. Daar ligt nu, zoo besluit hij, het nog geheime rapport der Krupp-commissie, con- cludeerende tot eerlijke mededinging en het scheppen van alle waarborgen over deugdelijke beslissingen ten bate van het land en van de schatkist, rapport waarin ook het is een secret de polichinelle de verschillende Indische artil- lerieleveringen onder het bewind van den huidi- gen chef der militaire zaken als van den vorigen kanonspecialist aan het Plein aan scherpe critiek hebben blootgestaan. Zal de minister van Koloniën het durven be staan om, hangende dat rapport, het Krupp-mo- nopolie in den nog meest ongezienen, in den ern- stigsten vorm, ten aanzien van berggeschut, te handhaven en Ommen. De vreemdelingen staan onder strenge bewaking van marechaussees, rijks- en gemeente politie. De werkstaking te Waalwijk. In den stand der staking op de schoenfabriek der firma Van Schijndel is tot nu toe geene verande ring gekomeu. Het bestuur van den Roomsch Kath. Lederbewerkersbond heeft zich meermalen tot de firmanten gewend met het verzoek, om onderhandelingen tot opheffing der staking te be ginnen, doch tot nu toe werd hierop geen toe stemmend antwoord ontvangen. Naar verluidt, wordt de a.s. week een begin gemaakt met het aanstellen van nieuwe werk lieden. Donderdagnacht werden in de woning van den oudsten firmant een paar spiegelruiten ingewor pen. Trots de ijverige nasporingen van gemeente en rijkspolitie, heeft men den dader niet kunnen ontdekken. Alhoewel dit feit door sommige op rekening der stakers wordt geschreven, moet geconstateerd worden, dat het niet ligt in hunne gedragslijn, daar zij zich van het begin der staking af vooi- beeldig hebben gedragen. (Tel.) Een zeldzaam geval. Dezer dagen lo geerde te Utrecht aan het hoofdbureau van politie een landlooper, die opgaf de heeten J. Verhoeve. Zooals te doen gebruikelijk is, sloeg de recherche de registers van het politieblad eens na, om te controleeren, of deze mijnheer Verhoeve bij jus titie of politie ook nog wat op zijn kerfstok had. Doch zie ten name van Verhoeve vond men niets, wél ten name van Verhoeven. Men dacht natuurlijk, dat de landlooper zich met opzet Ver- hoeve noemde en niet Verhoeven, teneinde aldus zijn gevangeneming te ontloopen, die door de Rotterdamsehe politie was gevraagd, omdat miju- heer Verhoeven, veroordeeld door de rechtbank aldaar, vergeten was zijn straf te komen uitzitten. De Utrechtsche politie nam den landlooper Ver hoeve eens onder handen, om gewaar te worden, of deze niet inderdaad mijnheer Verhoeven was. En de man onderging een scherp verhoor. Dat hielp. Hij bekende nóch Verhoeve te zijn, nóch Verhoeven, hij was eerlijk gezegd heelemaal geen Verhoeve, met of zonder n, hij was een mijnheer Edengeest 1 Men stond wat men noemt paf Maar is u dan niet veroordeeld door de recht bank te Rotterdam Zeker wel. Ze hebben me daar veroordeeld. Maar niet als Edengeest, doch als Verhoeven. Toen ik daar verhoord ben, heb ik me uitgegeven voor Verhoeven eerst bij de politie, later voor de rechtbank. Dat was de naam van een vriend van me. Mijn ware naam was Edengeest. Maar als Verhoeven ben ik veroordeeld. Men stond bij de politie voor iets nieuws. Zóó'n geval had men nog nooit gehad. En in het politieblad sloeg men de letter E eens op. En daar vond men Edengeest gesigna leerd door de Haagsche politie, met verzoek om aanhouding! De pseudo mijnheer Verhoeve werd nu ter be schikking gesteld van de justitie. En daar krijgt hij het hard te verantwoorden. Ten eerste moet het vonnis ten name van Verhoeve worden ge corrigeerd, ten tweede krijgt mijnheer een nieuw verbaal en een nieuwe veroordeeling wegens het opgeven van een valschen naam, en ten derde krijgt de Haagsche politie hem in handen voor een ander strafbaar feit. Mijnheer Edengeest verliet het hoofdbureau in een andere stemming als waarin hij het was binnengewandeld. (U. D.) A1 p e n-o n g e 1 u k. Het bergklimmen heeft weer een slachtoffer gemaakt. Drie zwitsers, zoo wordt uit Bonneville gemeld, poogden de vorige week zonder gidsen den Mont Blanc te bestijgen, over den piek van den Gouter. Toen ze dicht in de buurt gekomen waren van de schuilhut, op den piek, waren twee hunner zoo uitgeput, dat ze niet verder konden en gingen zitten om te rusten. De derde ging op hulp uit. Vier gidsen, die op eenigen afstand met twee gezelschappen reizigers voorbijtrokken, poogden hun hulp te brengen, maar er woei zulk een sterke storm, dat het onmogelijk bleek. Inmiddels viel de avond en de koude was snij dend. Een der twee uitgeputte Zwitsers overleed ten gevolge van een beroerte zijn makker was alleen met den doode en het was nacht geworden- Zoodra de dag aanbrak, is hij naar St.-Gervais- les-Bains afgedaald gidsen uit het dorp hebben toen later het lijk naar beneden gebracht. Vermist. Sedert Maandagmorgen wordt uit de ouderlijke woning te Haarlem vermist de twintigjarige J. M. v. d. Steylen, wonende 2e Zuidpolderstraat 33. Totnogtoe zijn alle naspo ringen te vergeefsch geweestook de politie schijnt niet de minste aanwijzing te kunnen vin den van zijn tegenwoordig verblijf. De vermiste, die van middelbare grootte is, is gekleed in brui ne jas en vest, draagt een zwarten broek en een groene pet. (O- Ct.) Zigeuners. Donderdag is het een bende Zigeuners gelukt, met drie woonwagens ons land binnen te trekken in de buurt van Hardenberg. Ze hebben gisternacht gekampeerd in de Honge rige Wolf, een buurtschap tusschen Hardenberg fPtioto.graphische Sculptuur. De Ro- meihsche coirr. van de „N. R. Ct." schrijft aan zijn blad: j (Toen de léjerste berichten in de kranten ver schenen, meldend, idat in Milaan k?en Cremoneesch jonginensch een uitvinding had gedaan, waarmee hij langs photographischen wieg portretten beeld houwde, toen haalde iedereen die schouders op en vond deze komkommer wel wat heel grof van stuk en laf van smaak en onrijp. Maar nu in de" tijdschriften photographieën staan van de gemaakte werken, nu men de personen die ge poseerd hebben met naam en toenaam noemt (en het zijn zeer bekende figuren uit |de Itali- aansche wereld), nu zij, wier 'konterfeitsel is ge- muakt, hun ondervindingen hebben verteld, nu moet men Üe gedachte aan een sensatieverhaaltje, dat de journalistiek door den windstillen gor del sleept, laten... varen. /De allerzonderlingste uitvinding is niet zoo ge heel nieu'w als men wel denken zou, want het photoig'rapheeren in relief is reeds twee jaar ge leden door den ingenieur Baese in Florence uit gevonden. Hij nam daarop een patent en de uit vinding wordt thans geëxploiteerd door de naam- looze vennootschap Fotoscultura Baese. Of het procédé nog geheim is of niet, is mij geheel onbekend. Zooveel is zeker dat 'de jonge uil- vinder in Milaan heel wat verder is gegaan en volmaakte borstbeelden te voorschijn too-veit. Hij beeft eemige jaren lang in het buitenland op natuurkundige laboratoria gewerkt, keerde in Milaan terug en begon er in alle geheimzinnig heid te prutsen en te peuteren, zonder hulp, zonder middelen. Maar zijn dool werd bereikt hij slaagde er in, de mysterieuze machine in elkaar te zetten, waarvan niemand ook maar het minste begrip heeft hoe ze werkt. jEen van hen, die geposeerd hebben, vertelt zijn ondervindingen aldus („Bet kamertje, waar de uitvinder nu werkt en laat poseeren, is niet grooter dan acht vier kante 'meter; het is niet behangen en in een hoek staat het toesteleen groote kist van twee bij twee en een halven meter en 75 cM. diep. Ze is heelemaal bedekt met een zwarte stof. (In de twee henedenhoeken van 'het voorge- deelte zijn twee objectieven van nauwelijks 4 centimeter middellijn; tusschen deze beide in, precies in het midden maar iets ho-oger, is een derde objectief van 8 centimeter middellijn. Opzij van de kist, om het toestel nu imaar zoo te blijven noemen, treedt een groote electrische kaböl voor het licht binnen. Pet object wordt, voor het middelste objectief geplaatst op een afstand van twee meter en zit zoo dat het koord van een schietlood hem mid den over den nek hangt. Is het object in de gewensclite houding neer gezet, dan worden ramen en deuren gesloten, zoodat volslagen duisternis heerscht. [De uitvinder bemoeit zich heelemaal niet met het toestel, zooals photografen altoos doen, maar staat steeds bij het object, opdat het zich met béweegt en goed p'oseert. Zit het slachtoffer in kwestie volkomen stil, dan opent de uitvinder een kleine klep en gedurende slechts twteè' se- coinden projecteert het middelste objectief een groeten bundel violet licht, geheèl bestaande uit Loodrechte strepen, wier breedte varieert tusschen een centimeter tot bijna nul. i Na deze pose van twee seconden sluit men hét licht af de ramen gaan 'weer open en... de zaak is afgetoiopen. Voor 'het slachtoffer al thans. Die machine, de geheimzinnige doos, pruttelt nog wat na met veel gesis en Veel rook gedu rende ongeveer twee uur. Eindelijk haalt de uit vinder het gemaakte object er uit, manipuleert er nog een vijf minuten mee en komt dan voor dien dag met het borstbeeld in plasteline ge maakt nog heelemaal nat en warm en dam pend. En daarmee is dé zaak afgelbiopen." (Aldus een der hoeren die poseerde en die er blijkbaar geen haar van begrepen heeft, evenmin als wij er een sikkepit wijzer op geworden zijn na dit spannende verhaal. Toch is het geen kin derachtig boerenbedrog. Verschillende borstbeel den zijn uitgevoerd, o.a. van den bekenden mu ziekhandelaar Ricordi, die zijn op d'exè wijze ver vaardigd borstbeeld in zijn winkelraam heeft uit gestald, wat veel bekijks trekt. Gok Rosetti, de bekende directeur van 't Constanzi theater in Rome. De kranten geven een draaglijke photo van de laatste buste, en we moeten 'toegeven, dat ze merkwaardig goed lijkt. De bogen werden vlak bolvormig als hij antieke beeld,en slechts een héél geringe indruk duidt de plaats Van de pupil aan. Allies wat men Van het toestel weel of heet te weten is dat de objectieven door een stel sel van prisma's het beeld van deh patient op de plasteline-massa overbrengen, welke massa ver moedelijk zoo geprepareerd is, djaf ze voor de indrukken van violet licht uiterst gevoelig is. Waarom dat licht dan echter door verticale ban den wordt onderbroken, daarvan vindt men de verklaring niet. (Het eigenaardige der gemaakte borstbeelden is, dat voor- en zijkanten vólkernen zijn, doch dat de geheele achterzijde ontbreekt, het is alsof hét van achteren stuk geslagen is. M.a.w, alleen die doelen, die voor de drie lenzen staan, worden weergegeven. Dat is niet zoozeer een Igebrek' Van het toestel als wel een en wel financieel van den uitvinder, die maar drie objectieven bijeen kon scharrelen. Thans zal men hém Üe middelen ver schaffen om een toestel in halven cirkelvorm' te maken met vijf objectieven, zoodat ook de fi guur van achteren kan worden verlicht en over gebracht op de plasteline en 'het Borstbeeld er volmaakt en gaaf uit te voorschijn zal komen. De uitvinder bewaart zijn geheim nog als een kostbaren schat, weert alle journalisten van zijn huis en is als de dood zoo bang, dat iemand onbescheiden blikken in zijn toovferdoos werpt of nog onbescheidener vingers naar zijn plasteline uitsteekt. Binnenkort zal echter het patent er op genomen worden. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Maurik den weleerw. heer C. A. M. van Vilsteren, tot pastoor te Zuidhorn den weleerw. heer J. K. Jansen, tot oeconoom van het Seminarie te Culemborg den weleerw. heer J. B. A. Basenburg, tot kapelaan te Deventer (H. Lebuinus) den weleerw. heer J. Th. Roeleveld, tot kapelaan te Denekamp den weleerw. heer A. J. J- Spinhof, tot assistent te Nijkerk den weleerw. heer E. Th. J. Hol, tot kapelaan te Doesburg den weleerw. heer A. S. Uyttewaal en tot kapelaan te Uithuizen den weleerw. heer B. H. Lammers. De plechtige consecratie van den nieuwbe- noemden apostolischen vicarius van Curacao, mgr. Gr. Vuylsteke, zal plaats hebben te San Juan de Puerto Rico, hoofdstad van dat eiland, door Z. H. D. Mgr. Johns, Augustin, in het midden van October. NIEUWE HAVEN 59, vijf groote mooie kamers, bad en dienstboden kamer, en grooten tuin. Brieven, onder letter IJ, aan het bureau der Schiedamsche Courant, Langehaven 141. Te zien en te bevragen ter plaatse. 11 O T T ERDA M. De Vennootschap houdt iedere week, op Maandag, in het benedenlokaal van haar Gebouw Baan No. 1, Rotterdam, veiling van gebruikte Kleeren, Lijfgoederen, Zolder en Inventaris-Opruimingen enz. Goederen kunnen te allen tijde bezorgd of afgehaald worden. Telefoon 5253. J. L. D. BAAN, Directeur. (147) De Notarissen W. J. DROOGLEEVER FOR- TUYN te Rotterdam en W. J. A. ROLDA- NUS te Schiedam, zijn voornemens in het gebouw Musis Sacrum" aan de Lange Haven te Schiedam, bij vei 1 i n g op Vrijdag 16 September 1910, des voormiddags 11 uur en bij afslag op Zaterdag 24 September 1910, des avonds 8 uur, in het openbaar te verkoopen No. 1. bestaande uitwinkel- en bovenhuis, binnenplaats, dubbelen uitbouw, open plaats en erve te Schie dam, aan de Fabristraat no. 30, kadaster Sectie M no. 1589, groot 1 are 60 centiaren Verhuurd: het winkelhuis voor f306.— per jaar. Het bovenhuis is onverhuurd. No 2. bestaande in een beneden- en bovenhuis dub belen uitbouw, binnenplaats, open grond en erve te Schiedam aan de Fabristraat no. 28, kadaster sectie M no. 1590, groot 1 are 57 centiaren. Verhuurd: het benedenhuis voor f8.25 per week, maakt f169.— 'sjaars. Het bovenhuis is onverhuurd. No. 3. bestaande in een beneden- en bovenhuis, dub belen uitbouw, binnenplaats, open grond en erve te Schiedam, aan de Fabristraat no. 26, kadaster Sectie M no. 1591 groot 1 are 61 centiaren. Verhuurd: het benedenhuis voor f3.25 per week maakt f169.— 'sjaars. Het bovenhuis is onverhuurd. De perceelen worden afzonderlijk geveild en na afzonderlijken afslag, ook gecombineerd af geslagen. Aanvaarding en Betaling1 November 1910. BezichtigingWoensdag en Donderdag in de week der veiling des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 uur, op vertoon van een bewijs van toegang, verkrijgbaar ter kantoren van genoemde Notarissen, aan de Geldersche kade no. 11 te Rotterdam, en aan de Boterstraat no. 62 te Schiedam, te wier kan toren nadere inlichtingen te bekomen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6