Stads- en Gewestelyk Nieuws. Propagandacl ubs. In de «Katholieke Strijder" schrijft Dh J. W. Helmer een artikel over Propagandaclubs en Kies- vereenigingen, waarbij de schrijver tot de volgende slotsom komt: «Voorshands weet ik maar één middel om een Propagandaclub op den juisten weg te houden en haar niet in het ongereede te brengen. Zij houde zich over het algemeen aan de georganiseerde kiezers, maar behoude haar zelfstandigheid en zorge daarbij voor degelijke ontwikkeling harer leden. Studieclubs, onderlinge besprekingen over politieke aangelegenheden, kennisneming van het geen de bevriende kiezers in hun vereeniging doen, onbevangen voorlichting door bezadigde ad viseurs, aandachtige lezing van politieke organen, het bijhouden van de rubriek Staten-generaal in beknopten vorm, ziedaar middelen waardoor de leden zich eigenschappen kunnen verwerven, die hun beteekenis kunnen geven en die hun ijver en hun voortvarendheid zullen ten goede komen. De waarde van een Propagandaclub kan een ba ken zijn voor een in slecht vaarwater genomen kiesvereeniging. Politieke eerlijkheid en onbaat- znchtigheid kunnen bij de jonge lieden, waaruit onze clubs bestaan, dikwijls in ruimer mate wor den gevonden dan bij de ouderen en niet onmo gelijk zou ik het achten, dat de persoonlijke kibbelarij, die men hier en daar door kiesver- eenigingen ziet bedrijven, eens wordt weggevaagd door den frisschen wind uit een jonge Propagan daclub. Want het is jammer dat ik het zeggen moeter zijn tegenwoordig kiesvereenigingen, die verstandig zouden doen door zoo spoedig mogelijk op te doeken Het bezoek van het Belgische Koningspaar. Te B a a r n. De Koningin-Moeder deed haar vorstelijke gas ten te ruim 4 uur gisterenmiddag uitgeleide tot op het perron van het Hollandsche Spoor. Daar was mede aanwezig de burgemeester van Baarn F. F. baron d'Aulnis de Bourouili, die het hem geschonken officierskruis der Kroonorde op de borst droeg. Toen de vorstelijke personen het Stationsplein opreden, juichte de talrijke menig te. Nadat de Koningin-Moeder hartelijk afscheid had genomen van het Belgisch Koningspaar, van Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en van de leden van het gevolg, vertrok de Koninklijke trein te ruim halvijf naar Amsterdam. Receptie der Belgische Kolonie. Onmiddellijk na de terugkomst van Soestdijk had gisterenmiddag de receptie van de Belgische kolonie door Koning Albert en Koningin Elisabeth in de troonzaal ten Paleize plaats. De Koning droeg een gekleede jas, de Koningin een elegant wandeltoilet. Door den Belgischen gezant, baron Fallon, werden achtereenvolgens voorgesteld de heer Van Stichelen, consul van België te Rotter dam, de heer Van der Aa, consul van België te Amsterdam, en de heeren Dekkers, Knight, Laane en Groen, vice-eonsuls van België resp. te Am sterdam, Rotterdam, Rozendaal en IJmuidem Daarna werd voorgesteld de voorzitter der Société Beige de Bienfaisance te Amsterdam, de heer Jules Circkens, die in het Fransen een hulde-adres las, waarin hij getuigde van de gevoelens van gehecht heid aan de Belgische dynastie en van onwankel baar patriotisme. Daaraan werden gepaard de beste wenschen voor het geluk van het Koningspaar en de Belgische Koninklijke Familie en voor den voorspoed en de eer van het vaderland. De Koning bedankte daarna den heer Circkens voor zijn woorden en overhandigde hem het rid derkruis der orde van Leopold II. Daarna werden door den heer Circkens alle leden persoonlijk aan HH. MM. voorgesteld, en vervolgens door baron Fallon de heeren mrs. J. A- Sillem en E. J. Korthals Altes, bestuursleden der Ned. Ver. van Weldadigheid te Brussel, en ten slotte de leden der Hollandsch-Belgische Commissie, waarna de receptie was geëindigd. In het Concertgebouw. Gisterenavond weid in het Concertgëbouw hét galaconcert gegeven, dat ter gelegenheid van het bezoek van den Koning en de Koningin der Bel gen aan de Koningin en den Prins der Neder landen door de stad Amsterdam werd aange boden. Te negen uur reden de rijtuigen Voor. Langs d;en geheelen weg stonden de Amsterdammers geschaard om de vorstelijke personen, die in twee statiekoets en met koetsier en lakeien met ste ken en poederpruiken voorbij reden, te zien en toe te juichen. Met het dubbele gevolg was h'e;t een lange stoet, die door de stgalèh trok. Het Concertgebouw was inmiddels geheel ge- vulld' met genoodigden. De groote hooge zaal l'everde een schitterenden aanblik op. In het mid den was een breede doorloop vrijgelaten, welke liep van het orkest naar een estrade achter in dé zaal, waarop de zetels der hooge gasten en hun gevolg gereed stonden. De genoodigden zaten aan beide zijden vain den 'doorloop geschaard'. Ter rechterzijde van de vorstelijke personen had den op de vooTSte rijen de 'Ministers en gezanten hun plaats, ter linkerzijde het gemeentebestuur vah Amsterdam. Verder merkte men op boogwaardigheids-beklce ders op ieder gebied in stad en land, meerendeéls in ambtsgewaad en miilitaire uniformen en tus- scheri al dat goud en zilver de witte 'en licht kleurige toiletten der dames. Luitenants der in fanterie en studenten fungeerden als ceremonié- meesters. Te ruim kwart over neigen schreed de schit terende stoet de zaal binnen, voorafgegaan door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam'. De Belgische Koningin was gekleed in een elegant gedragen licht lila toilet, Koningin Wilhelmina droeg een witsatijnen kleed. Beide Koninginnen waren getooid met de diadeem. Nadat de hooge bezoekers hun plaatsen had den ingenomen onder het speten der Brabanponnei, gevolgd door het- Oude Wilhelmus, bracht het Concertgebouworkest onder leiding van Willem Mengelberg ten gehoore de 5e Syhipihonie' van Beethoven. Koning Albert gaf hierna en vervol gens na iedier numimer ;het teeken tot applaus en Koningin Elisabeth betuigde haar hooge ingeno menheid, door soms zelfs langdurig in de hp,aden te klappen. Het programma btevatte verdere rei- citatief en aria uit het oratorium „Die Schöp- fung" van Haydin, Psyche et Eros uit hef poème sympböniqpie „Psyche" van César Frartck, liede ren met klaviefbegeleidiing, „Ik ben in eenzaam heid1" van A. Diepenb'roiek, „Maanlicht"- van Bern. Zwteerls, „Op' Kerstdag" van Emil Hullfenbroeck, voorgedragen dopr mevr. 'A. NoordewierRefl- dingius, begeleid diopr Mengelberg, ein tot slot het voorspel van de opera „Die Meistetsinger vo'n Neurenberg". 'Na het einde van (bet concert deed koning Albert den heer Mengelberg aan zich voorstellen om hem zijn ingenbmenheid te betuigen. De illuminatie der oorlogsschepen. Heel de dichte menschenmenigte, die gisferen- avond den vorstelijken stoet in de omgeving van den Dam naar het Concertgebouw heeft zien rij den, bewoog zich daarna in een compacte massa langs het Damrak en de De Ruyterkade naar den kop van de Handelskade, om daar de vier geïllu mineerde oorlogsbodems te zien liggen. Het was dan ook een buitengewoon imposant schouwspel, die flonkerende lichtlijnen van masten en schoorsteenen der machtige zeekasteelen, die zich tegen den donkeren bedekten hemel afteekenden, en zich in het bewogen water, als in een plas van vloeibaar goud weerspiegelden. De «Fries land" met zijn twee schoorsteenen, maakte het meeste effect, doordat zij verder weg, aan de IJkade, gemeerd lag, en zoodoende al de omtrekken van dezen bodem in gloeiende lijnen zicht baar waren; dit was niet het geval met de «Heemskerk," de «Evertsen" en de «Piet Hein," die aan de steigers van de Stoomvaart-Mij. Ne derland lagen, en onder den hoogen wal, waar door alleen masten en schoorsteenen zichtbaar weren. De zoeklichten der vier bodems speelden onop houdelijk hun grillig spel, kringen en strepen strekkende als van een phosphoriseerend schijnsel. Dan plotseling vielen de stralenbundels den dui zenden menschen, die steeds in het twijfelachtige licht der gaslantaarns in twee richtingen voort- schuifelden, of die in bewondering stonden te sta ren naar het schitterend schouwspel op het water, heiverblindend in de oogen, zetten de gansche menigte in het klare daglicht of tooverden uit de ondoordringbare duisternis, die verderop boven het water hing, de trotsche koopvaarders te voor schijn die daar voor anker lagen. Tot laat in den avond genoten velen den indrukwekkenden aanblik. Reeds te ongeveer half tien heden ochtend werd uitgeredenen begaf de Koninklijke stoet zich naar de De Ruyterkade tot, het gadeslaan der V1 o o t-R e v u e. Voor Dokkumersteiger, naast de terreinen van den Kon. West Indischen Maildienst hielden de Koninklijke Rijtuigen stil, aan welken steiger de Koningssloep gereed lag. Het Belgische echtpaar benevens H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik begaven zich aan boord dezer sloep, welke onder commando staande van den luitenant ter Zee 2e klasse J. A. Brouwer, door twintig rappe matrozen langs de torpedobooten en mijnen- leggers, langs de «Friesland" en vervolgens langs de pantserschepen geroeid werd tot aan de statie trap van de «Jacob van Heemskerck". Aan boord van het admiraalschip «Jacob van Heemskerck" waarop de vlaggen der Koningin en die van den Belgischen Koning werd geheschen en waarheen de Vorstelijke Personen werden geroeid, werden H.H. M.M. Koning Albert, Koningin Eli sabeth, Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Hendrik ontvangen doorj den directeur en com mandant der Marine te Amsterdam, schout-bij nacht G. F. Tydeman. Aan boord was aanwezig de Marinekapel uit den Helder, welke de Bra- bangonne en het Wilhelmus en de Parademarsch ten gehoore bracht. Door de Vorstelijke Perso nen werd het trotsche admiraalsschip bezichtigd, waarna het manoeuvreeren der onderzeeboot L werd gadegeslagen. Gedurende den tijd dat de Koningssloep met de Vorstelijke Bezoekers aan boord, vanaf den steiger naar het admiraalsschip de «Jacob van Heemskerck" voer, werden door dezen bodem alsmede door de «Piet Hein" de Evertsen" en de «Friesland" de militaire honneurs bewe zen. Deze bestonden hierin dat door elk de zer schepen, de «Jacob van Heemskerck" begon daarmede, drie-en-dertig schoten werden gelost. Dof dreunde het geschut over het Y, waarvan het geluid door de huizenrijen somber werd weer kaatst. Het Hooge gevolg der Majesteiten werd per Marinesloepen van de De Ruyterkade naar de «Jacob van Heemskerck" overgebracht. Onder het gevolg dat in de andere sloepen naar boord werd gebracht behoordenZExc. baron Fallon, gezant van België te 's.Gravenhage, Jhr. v. d. Staal van Piershil, Ned gezant te Brussel, burgemeester Roëll, de chef van het Militaire Huis Graaf Dumonceau en de chef van het Mili taire Belgische Huis Jungbluth, de adjudant van H. M. Jhr. von Mühlen en de adjudant van Z. K. H. Jhr. Hooft Graafland. Aan boord van dit oorlogsschip deed de Muziek van de Marinekapel uit den Helder zich hooren o.a. werd daarbij het «Wilhelmus" in de oude toonzetting gespeeld. Het was overigens een imposant gezicht de vloot op het Y te zien. Daar lag dan een deel van «Neêrland's kracht ter zee. Een doormengelende kleurenweelde gaven al die gepavoiseerde schepen te aanschouwen. Alle vlaggetjes wapperden lustig in den koelen morgenwind. Op de Handelskade een gansch ongewoon schouwspel, bijna overal wachtend volk, die in vroolijk verpoos, het ge beuren zouden gadeslaan het was ook inderdaad een fraai aspect, die witte rompen der pantser schepen, welke log op het water schijnen te rus ten. Die vlaggetjes-drukte waarmede de schepen van top tot romp zijn omgeven, stempelen ze tot feestschepende torpedobooten gelijken in de verte zwarte watertorren die in kalme golfdeining schijnen te sluimeren. Aan de Ruyterkade bij den steiger waar de Vorstelijke Personen zoo juist aan boord van de Koningssloep waren gegaan, was het een drukte van belangop alle steigers en bruggen stonden de kijkgrage Amsterdammers, overal waar maar een gebouwtje kijkplaats bood, zag men het van heinde en verre saamgestroomde publiek, dat nu het indrukwekkend geschutgedaver dat van 'die pant- serschepen losbrandt, duidelijk waarneemt. Pa rallel met de Handelskade ter hoogte van de steigers van de voormalige werf der Maatschappij „Nederland", liggen achter elkaar de pantsersohe- pen Jacob van Heemskerck, Piet Hein en Evert sen. Het vierde panlscrdekschip de „Friesland" heeft ligplaats aan do punt van het Y-eiland, terwijl aan (jijen Noordkant van het Y tusschen het Noord-Hollandsch Kanaal en het Wilhélmina- diok de torpedobooten en de mijnenteggers zijn opgesteld, zoodat deze laatsten tegenover de pant serschepen liggen. De namen der twee mijnenteggers zijn Hadda en Balder, terwijl de volgende torpedobooten aan wezig zijin G 2, 7, 8, 9, 10, Rindjan, Pangran- go, Toka, Ophir, Batok en Dempo. Gedurende de aanwezigheid van de Vorstelijke ptersonen aan boord van het admiraalschip Jacob van Heems kerck voer de Onderzeebooft I cpder commandb van den luit. ter zee 2e klasse D. Scalogn© langs de vloot. •Nadat eenigen tijd aan boord van het admiraal schip was getoefd, begaf het Hoog'e Gezelschap zich aan boord van de gereed liggende gemeente- hoot waarmede een tocht door het Y werd ge maakt ter bezichtiging van de vloot. Onder het dreunen der saluutschoten Werd het Y verlaten en stoomden Je Koninklijke Personen door de Oosterdoksluis, langs Schippersgracht N. Heerengracht, Binnen Amstel naar den Buiten Amstel. Deze vaartocht door de stad was voor velen een welkome gelegenheid het Belgische én Hol landsche Koningspaar toe te juichen. (Op sommige gedeelten van de stad, zooals b.v. op die Nieuwe Heerengracht was het zwart van het volk. Uit vensters en ramen hingen als tros sen 'de bewoners en sloegen de voorbijvarende Koningsboot met aandacht gade of juichten deze geestdriftig toe. t 'Aan den steiger aan de Sarphatiekade werd gelandook daar waren velen verzameld' om hun hulde aan de Vorstinnen en Voirst te "bewijzen. (Onder daverende toejuichingen reed de stoet af en ging langs Oosteinde Frederiksplein^ waar het groote Paleis voor Volksvlijt de aandacht van diein Belgischen Vorst en Vorstin scheen 'te trékken, langs Keizersgracht naar het Paleis terug1. Onderscheidingen Onder de Nederlanders, die bij gelegenheid van het bezoek van den Koning en de Koningin dei- Belgen een onderscheiding bekwamen, behooren ook mgr. B. H. Klönne, rector van het Bagijnhof, waaraan heden door de beide Koninklijke fami lies een bezoek zou worden gebracht, en de heer P. W. Sutorius, lid van den gemeenteraad. Beiden werden benoemd tot officier der Leopoldsorde. Tot ridder in de Leopoldsorde zjjn benoemd de zeereerw. heer P. Geurts, hoofdredacteur van «De Tijd en de heer H. L. Berckenhoff, correspondent redacteur van de «Nieuwe Rott. Ct." te Amster dam. S o i r e. De vereeniging van de Belgische kolonie te Am sterdam gaf gisteravond een soirée ter eere van de pers. Er heerschte een aangenamen toon. Namens de Nederlandsche Journalisten dankte de heer Tersteeg en uit den naam der Belgische collega's sprak de heer Verhoeve uit Charleroi, de president der vereeniging, de heer Circkens, bracht een heildronk uit op de beide Koninklijke families. De zangeressen Irma Lozin en Engelen Sewingen de zanger Jules Moes schonken den aan wezigen groot kunstgenot. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 775.7 te Aberdeen. Laagste barometerstand 756.9 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordelijken wind, 's morgens nevelig 0t' betrokken, later licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. De nieuwe burgemeester. Met zekerheid vernemen wij thans, dat de nieuwbenoemde burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, op Zaterdag 1 October a.s. door den Commissaris der Koningin in deze pro vincie, mr. Patijn, zal worden beëedigd. De nieuwe burgemeester zal dan worden geïn stalleerd in de Raadsvergadering daartoe op Maan dag 3 October te houden. Na de installatie zal de burgemeester ten raadhuize de gebruikelijke receptie houden, teneinde allen die hem persoonlijk zouden willen gelukwenschen, daartoe gelegenheid te geven. Een afscheid. In de eergisterenavond gehouden vergadering der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, de laatste vergadering die de heer Honnerlage Grete als wethouder van onderwijs bijwoonde, heeft de commissie bij monde van haar voorzitter in hartelijke bewoordingen afscheid van dezengenomen Sp. herinnerde aan het vele wat door den heer Honnerlage was tot stand gebracht, noemde de verordeningen waartoe hij't initiatief had genomen, de wijzigingen die door hem waren doorgevoerd ten bate van het onderwijs en van de jeugd, waarvoor hij den heengaanden wethouder den zeer oprechten dank der commissie, die steeds in de meest aangename verhouding tot den wethouder stond, betuigde. Spr. wenschté hem voorts geluk met de hooge onderscheiding, nu H, M. de Koningin hem tot het burgemeesterschap had geroepen en hij sprak zijne overtuiging en die der commissie uit, dat ook in dat ambt de belangen van het onderwijs in den heer Honnerlage Grete een warme verdediger zal hebben. De heer Honnerlage Grete dankte voor de har telijke woorden van den voorzitter en getuigde van zijn sympathie voor den werkkring die hij nu verliet, dankt hij voor de medewerking die hij steeds bij de commissie had ondervonden. (S. Ct.) „Alb. Thjjm." Zooals uit de herhaalde aankondiging bleek, zal de Dilettantenclub «Alb. Thijm", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, morgen (Zondag)avond in de Bondsgehoorzaal de reeks van wedstrijden openen die ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan zullen worden gegeven. Het harmonie orkest «St. Ambrosius", directeur de heer J. F. M. Smits, zal daarbij zijne welwil lende medewerking verleenen. Deze eerste feestavond zal bestaan in een wed strijd uitsluitend voor stadgenooten, die zullen optreden in twee afdeelingen resp. reciteeren (ernst) en comische voordrachten met zang. De heer Jan van Rijsselberg (bariton) zal deze eerste wedstrijd met het zingenjan een drietal liederen opluisteren. Daar alles doet voorzien, dat voor dezen eersten feestavond een grooten toeloop is te verwachten raden wij allen die van deze gelegenheid willen gebruik maken, zich intijds van plaatskaarten te voorzien en plaatsen te bespreken, waartoe in der middag vanl2J1£ uur gelegenheid zal worden gegeven. Gevonden voorwerpen. Aanwezig bij de volgende personeneenig geld in een papiertje, v. Zomeren, Wiilernshofje 1 zilveren broche, Evers, L. Haven 81 gouden manchetknoop, Dongelman, mattentabriek L Nieuwstr.Koralen Kettinkje met slot, Verveen Rotterd. dijk 11 idem, Groeneweg, Villastr. 38 medaillon met 2 portretten, Vis, Kortlandstr. 32" i heerenparapluie, v. Oostrum, Gr. markt 41 boek» Vermeulen, Buitenh. weg 17612rozenkrans, Kleis, Singel 184"bruin en zwart gevlekt hondje, reu. Berkel, Oversch. str. 31Kinderschoentje, Droog, Groenelaan 95; boodschappenmand, Markus Broersvest 161Koperen nummerplaat, Kersen, Bakkerstr. 21'. Bij het Commissariaat v. Politiefust. 'Het programma voor de Matinee te geven door hot Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer C. K. L. Burgdorffer, op Zondag 18 Sept. in de Officieren-Vereeniging luidt als volgt: Eerste af dee ling. '1. Bersaglierri-Marsch, R. Eilenhurg. 2. Ban- ditenstreiche, Ouverture, F. v. Suppé. 3. Quand L'Amour Meurt, Walzer, L. Billiaut. 4. Abschied vom Walde, E. Hasselmann. Tweede afdeeling. '5. Ungarische luftspiel Ouverture, Kéler Béla- 6. Les Fleurs, Walzer, E. WaJdteufel. 7. Wjr Spielen Soldat, Rich. Eilenber'g. 8. Marsch. 'Aanvang des namiddags te 1 uur. Bij de politie is te bevragen eeö bruinharige trekhond (teef). •Binnen na 2 X 24 uren niet opgevraagd zijinde, wordt de hond afgemaakt. De firma Volkert is thans ook bezig het terrein ten Westen van liet Sterrebosch' op te spuiten. Gisteren is daarbij, naar de „S. Ct." meldt, door den drang van 'het opgespoten slibber een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2