„IEEI1ACST", m m katwijk. HnisM- en Industrieschool DE VRIES Teplitzer E. Deimarden-MootloM Spiegel- en Vensterglas. Inschrijving van Leerlingen en ZONNEVELD, Outshoora v. d. Held, Rotterdam' Kerknieuws, L. J. VAN REEUWIJK, Binnenland. i P J vnn der 5man. Atelier voor glas in lood. Schiedam en Omstreken. Dinsdag 20 September, 7—9 n.m., Donderdag 22 September, 7—9n.m., Mond- en Tandarts, COOLSINGEL, zonder gehemelteplaat. Ad vertentiën. En gros bij de Firma nieuwe school is aangesteld de vrouw van het Raadslid Paffen alhier." Ongelukken. Te Wouw is een twee-jarig zoontje van den landbouwer C. v. T. van een stoel gevallen en werd dood opgenomen. Te Nijmegen is de 50-jarige weduwe W.,in hare woning van de trap gevallen en later aan de gevolgen overleden. Gisternamiddag, omstreeks vijf uur, werd nabij Haarlem, door een voorbijkomenden snel trein een twee-jarig kind van een wisselwachter aangereden. De arme kleine werd op slag ge dood. 1Gisteren gebeurde aan de Buitenwatèrsloot te Delft, bij de èlooping van de voormalige ko gelgieterij, een ernstig ongeluk. Een werkman, V. K.,' eri een jongen, H. H., beiden uit Amster dam, werden onder een vallende muur bedol ven. Zwaar gekwetst Werden zij er onder weg gehaald en naar 't gasthuis gebracht. Gistermorgen tegen schooltijd reden twee aan elkander gebonden sleeperswagens door de Leuve naarstraat te Breda. Het driejarig zoontje van zekeren Achterberg uit de Nieuwe Haven, dat door zijn zusje naar de bewaarschool werd gebracht, was op de burries van den tweeden wagen geklommen. Hij viel eraf, en eer de voerman de wagens tot stilstand kon brengen, waren beide wielen van den laatsten wagen het ventje over borst en hals gegaan. Het werd opgenomen en naar het R. K. gast huis in de onmiddellijke nabijheid gebracht, waar de dood geconstateerd moest worden. Een geleerde letterzetter. De ma- chinezetter Hans Hinke ontving onlangs van de philosophische faculteit te Berlijn den dokterstitel op een dissertatie »Iieuze en aanpassing van een arbeider in het Boekdrukkersbedrijf, voornamelijk ten opzichte van de zetmachine." Dr. Hir.ke is sedert ettelijke jaren als machine- zetter aan de »Tageszeitung" verbonden. Hij werk te in zijn vrijen tijd voor het eindexamen gym nasium, en legde dit in 1906 te Chlan af. Daarna liet hij zich aan de hoogeschool te Berlijn inschrij ven. Door eenige tegemoetkoming in de indeeling van zijn werkuren was het hem mogelijk gewor den college te loopen. Of hij nu de zetmachine vaarwel zal zeggen? (»Graph. Weekbl.") Maastricht's burgemeester. Tot burgemeester van Maastricht is, blijkens een bericht in de sSt.-Ct." van gisteravond, benoemd mr. L. B. J. van Oppen, tot dusver secretaris dier gemeente. De sLimb. Koerier" schrijft naar aanleiding van deze benoeming het volgende: L. B. Joseph van Oppen, geboren te Maastricht den 23 Aug. 1871, genoot aanvankelijk lager on derwijs bij de Broeders in de Capucijnenstraat, deed in 1883 admissie-examen voor het gymnasium alhier en in 1889 eindexamenstudeerde aan de universiteit te Utrecht en werd or op 3 Juni 1894 gepromoveerd tot meester in de rechten. Daarna vestigde hij zich als advocaat te Maas tricht. Den 19 October 1896 trad hij als volontair ter secretarie in dienst der gemeente. Reeds in Ja nuari 1897 werd hij benoemd tot hoofdcommies en toen de secretaris, de heer Van Os, ziek werd en nog hetzelfde jaar stierf, werd mr. Van Oppen fungeerend secretaris. Op 12 Mei 1898 werd hij definitief als secretaris benoemd. Mr. van Oppen waslid en secretaris van de sub-commissie van het mijnwezen en de kleine metaalnijverheid van de Brusselsche tentoonstel ling; sinds 1906 bestuurslid van de Sted. Spaar bank sedert 1903 lid van den pensioenraad van Maastrichtlid van het bestuur van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren. Hij verleende zijne medewerking aan het vierde en verdere vervolgen van het bekende werkVan Oppen ^Nederlandsche Pasicrisie", waarvan thans het achtste vervolg ter perse is, en bezorgde een uit gave ïVerzameling van wetten, besluiten, enz., betreffende het mijnwezen", waardoor hij onge twijfeld een belangrijken dienst bewees aan alle belanghebbenden en belangstellenden in het Nederl. Mijnwezen. In hem heeft Maastricht een burgemeester van beslist Katholieke overtuiging, die echter niet na laten zal met gematigdheid en verdraagzaamheid jegens alle partijen zonder onderscheid op te treden. De werkstaking te Waalwijk. Men schrijft aan de »Msb." uit "Waalwijk d.d. 16 dezer Hedenmiddag te kwart over twaalf uur is het verbod van samenscholing afgekondigd. Om 1 uur verzamelden zich reeds duizenden menschen op de Markt en toen tegen half twee eenige arbeids- willigen door een sterke politiemacht naar de fa briek werden gebracht, ontstond een oploop. Aan stonds sloegen een 10-tal politie-agenten met de blanke sabel op de menigte in. Het volk maakte spoedig ruim baan. Een tien tal personen, waaronder vrouwen, zijn gearresteerd. Om 4 uur was er wederom eene groote bewe ging op de markt. De politie slaagde er nu in, zonder gebruik van wapenen te maken, de me nigte uiteen te doen gaan. Voorbij een in aanbouw zijnd pand komende, werden een paar steenen geworpen naar de surveilleerende maréchaussees. De daders, twee vreemde opperlieden, werden on middellijk in arrest genomen. Schóterbosctistraat 78, Tel. 7266, ROTTERDAM. Speciale Fabriek voor •'Tweehonderd mijnwerkers begra ven. De „Frankfurter Ztg." ontving het volgende telegram uit New-York: Tweehonderd mijnwerkers zijn ingesloten, en waarschijnlijk reeds omgekomen in de Dugger- mijln, in het district Sullivan (Indiana). Tot nu toe treeft men reeds een lijk opgehaald. Aan den redldingsarbeid is men onmiddellijk begonnen. De oorzaak dter ramp is onbekend. De gewaande ontdekker van de Noordpool, Dr. Cook, de man, die voor en kele maanden als de ontdekker van de Noordpool werd gevierd en later voor bedrieger werd uit gescholden, en daarop plotseling verdween, heeft in langen tijd niets van zich laten hooren. Sinds maanden heeft men van Cook niets gehoord. Thans wordt zijn naam opnieuw in de buiten- landsche bladen genoemd. Cook zou n.l. op weg zijn om zijn instrumenten te zoeken. Met deze tijding is de kapitein van den Groenlandvaarder, Hans Egede, te Kopenhagen aangekomen. Volgens zijn verhaal aan een Kopenhaagsch journalist, had hij den bekenden Amerikaanschen millionair en vriend van dr. Cook, mr. Bradley, te Godhaven (Groenland) ontmoet. De millionair lag daar met zijn jacht, en vertelde, dat hij op weg was naar Etah, om dr. Cook's instrumenten te zoeken. Hij wilde niet bekennen, maar ook niet tegenspreken, dat dr. Cook aan boord was. De kapitein had echter de vaste overtuiging, dat dr. Cook bij mr. Bradley aan boord was, want eenige Eskimo's, die den ontdekkingsreiziger goed kenden, hadden hem gezien. Hieruit blijkt dus, dat de onvindbare poolrei ziger weer in de ijsstreken is, en ditmaal met de bedoeling om sterker bewijsmateriaal voor zijn beweringen op te doen. Of hij het vinden zal Pensioen burgemeester. Land en Volk verneemt, dat het voorstel van B. en W. van 's Gravenhage tot pensionneering van den burgemeester zal worden ingetrokken. Het zou het blad niet verwonderen, indien het motief was, dat in den Raad niet op algemeene instemming zou vallen te rekenen. Verhooging burgemeesterssalaris. De Raad van Enschedé besloot eergisteravond met 13 tegen 4 stemmen, het salaris van den burgemeester te brengen op f 4500. Het voor stel, om hem een ambtswoning te bouwen, werd met 11 tegen 6 stemmen aangenomen. Drankzuchtige vrouwen. Men meldt uit Apeldoorn aan »Het Centrum". Te Beekbergen zal binnenkort een gesticht voor drankzuchtige vrouwen worden opgericht. Hiervoor is reeds aangekocht een stuk grond van 2 H.A. met onmiddellijk aangrenzende villa, toebehoorende aan de Ned. Herv. Gemeente, en thans bewoond door notaris jhr. Feith. Schelde-vrijheid. Eenige dagen geleden is op de reede van Vlis- singen aangehouden de van Antwerpen afkomende stoomboot Minerva," van de Neptunlijn. Dit be slag werd gelegd wegens de toegebrachte schade, die is ontstaan door de aanvaring tusschen de stoomboot Astarte," van dezelfde reederij, en den afhaalkotter 7 van het Nederlandsche Loodswezen. Het vHbl. van Antwerpen" schrijft naar aan leiding van dit feit »Dat de Nederlandsche regeering de »Minerva'' aan den ketting deed leggen alhoewel tot nu toe niet eens uitgemaakt is, wie schuld heeft aan voormelde aanvaring heeft in de Antwerpsche scheepvaartwereld groote ontroering te weeg ge bracht. Het is onbetwistbaar, zegt men daar, dat de Nederlandsche regeering, waar zij zich het recht toeeigent beslag te leggen op schepen die de Schelde uit- en binnenvaren, in strijd handelt met eene reeks internationale overeenkomsten. Het is echter niet de eerste maal, dat de Ne derlandsche regeering zich dat recht toeeigent en 't is zoo wat 40 jaar geleden, dat zij, tot twee maal toe, op dezelfde wijze is opgetreden. Tegen die handelwijze haalt men aan: De sluiting der Schelde, door het verdrag van Munster in 1648 uitgeroepen en bevestigd door het verdrag van Utrecht in 1713, werd opgeheven na de aanhechting van België bij Frankrijk in 1792. En de vrijheid der Schelde, door verschillende beslissingen van het Fransch bewind nader uitge roepen, werd later erkend door het congres van Weenen in 1815 en ten slotte bekrachtigd door het definitieve vredesverdrag tusschen België en Holland van 19 April 1839. Het heffen van tolrechten door Nederland, nog door dit verdrag toegelaten, werd afgeschaft door het verdrag van 1863, waarbij Nederland van die rechten afzag, mits eene schadeloosstelling van 17.141.460 Ned. guldens. Uit dit alles blijkt dus ten overvloede, dat de mogendheden wel degelijk de volledige vrijheid van verkeer tusschen de zee en de haven van Antwerpen wilden uitroepen. En de scheepvaartwereld is van oordeel dat Nederland, waar het zich het recht toeëigent be slag te leggen op schepen, die de Schelde in- of uitvaren, handelt in strijd met gezegde internatio nale overeenkomsten, in onderhavig geval zooveel te meer, daar het enkel eene bewarende inbeslag- legging geldt. Als de Schelde vrij is en hare vrijheid is plechtig uitgeroepen, mede door Nederland is het onaanneembaar dat de Nederlandsche regee ring die vrijheid aan banden kome leggen, onder voorwendsel dat de reederij van een van Ant werpen naar Lissabon varend schip haar eene schadeloosstelling is verschuldigd. Het is bepaald noodzakelijk, dat deze kwestie eens en vooral geregeld worde't zij door eene diplomatische actie der betrokken regeeringen, om reden der schending van de internationale over eenkomsten op de Scheldevaart, 't zij door eene persoonlijke actie der reederij tegen de Neder landsche regeering, wegens het nadeel haar be rokkend, door het aan den ketting leggen van haar schip. Velen te Antwerpen denken dat het beste ware, zoo de Belgische regeering krachtdadig de zaak in handen name." (Z. D. H. die Bisschop van 's-Hertogenhosch heeft, op voorstel van den hoogeerw. pater pro vinciaal dier Minderbroeders, eervol ontslag ver leend aan de weleerw. pater P. B. Sas als kape laan te Herner en Leur; en heeft benoemd tot kapelaan te Hefner en Leurdein weleerw. patér B. C. Ruyter. Omtrent de ziekte van mgr. J. Michielsen vernamen wij, dat de toestand van dein boogen lijder denzelf.de is en die zieke- voortdurend ach teruitgaat. Vooir het oogenblik is er geen gevaar, indien geen complicaties optreden. - 'Op de meest stille wijze herdaclht 8 Sept. j.l. dé zeePeerw. hooggel. pater J. van Rasteren S. J". zijn zilveren priesterfeest. Hij sloot dien dag de retraite voor de eerw. zus bef s van het Liefdegesticht te GelkWp, waar zij'ne zuster, de •hooggeachte assistante zuster Stanislas lOjók op' dien dag haar zilveren feest als religieuze vierde. Ge weleerw. pater Jac. van Beurden uit Rot terdam van het Missiehuis te Tilburg, vertrok gisteren vandaar, in gezelschap1 van tien Orde broeders, zes priesters en vier broedeite, naar de Missie op de Philippijhen (Mindanao, pPOV. Su- righo). [Nog aanvaardden de Teis drie plater's en twéé broeders derzelfde congregatie naai' dte aposto lische prefectuur van Nieuw-Guinea, terwijl zich in Brussel bij hen aansluiten dertien zusters Franciscanessen uit Heithuijzen, van wie eP zich vieP naar de Missie van Nieuw-Guinea hegeven. De andere negen zusters en vijf van het „Gezel schap Jezus, Maria, Jozef' te 's-Bosch onderna men de reis naar Batavia. (Schenk© God hun een voorspoedige reis en ove'rvloedigen zegen in den arbeid In d© Mariastic'hting te Haarlem vieren de eerw. zusters heden het 25-jarig' verblijf te Haar lem. Zondag a.s. zal Z. D. H. de Bisschop eene pontificale H. Mis opdragen. Gisteren stroomden van! alle 'kanten geiukwenschen toe. Door de' oom missie uit het dekenaat Haarlem werd een rijk geschenk goud-geld aangeboden bij monde van den hoogeerw. heer deken; eveneens door ééné commissie van oud-patiënten buiten de stad en ©en© oommissie van niet-'kathloliekte ingezetenen. Van 24 uur had een©'drukbezochte receptie plaats, waarop alle katholieke autoriteiten en vele «et-katholieken verschenen. Aan d© Lijnbaansgracht tusschen ae Tichel ©n Karthuizerstraat te Amsterdam, zal een nieuwe openbare hulpkerk met rectoraat van die parochie der Onbevlekte Ontvangenis, gebouwd worden. De bediening dezer kerk zal doop Z, D. H. dten Bisschop1 vAn Haarlem, worden opgedragen ajan d© Capucijner-Orde. p© kerk wordt gebouwd te midden eener ar beiders-bevolking. Door deze stichting zal in efcn dagelijks zich meer openbarende behoefte1 aan geestelijke hulp worden voorzien. j— In den ouderdom van 70 jaren is overleden de zeereerw1. heer J. F. Bijlnen, pastoor tè Rijke- vooft. h- Naar de „Nbr." meldt is de zeereerw. heer J. C. de Graaf, oud-pastoor van Luyksgestel, Don derdag, voorzien van dé laatste H.H. Sacramenten in het gesticht „Assisië" te Udenhlout overleden. In den ouderdom van 46 jaren overleed gis teren, na een langdurige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten, de weleerw. heer J. C. J. Broks, sedert 1902 kapelaan te Ravénstein. Na zijn priesterwijding in 1891 werd hij 't vol gend jaar benoemd tot assistent te Velddriel, waar hij bleef tot zijn benoeming te Ravenstein volgde. 1Naar de „NoordbrabanIeruit zekere bron verneemt, zal de zeereerw. pater L. B. Luijkx, Redemptorist te; 's Hertogenbosch, op 1 October naar de Missie in Afrika (Belgische Congo) ver trekken. Zijn z.eerw. blijft echter aan de Hol- landsche Provincie verbonden. REPARATIE-INRICHTING. Vraag Prijsopgave- (142) VERBflnii5TOFFEA1 ^IEKEHVERPL: ARTIHELE/1 BREUKBRNbEM It O T T E H A De Vennootschap houdt iedere week, op Maandag, in het benedenlokaal van haar Gebouw Baan No. 1, Botterdam, veiling van gebruikte Kleeren, Lijfgoedereu, Zolder en Inventaris-Opruimingen enz. Goederen kunnen te allen tijde bezorgd of afgehaald worden. Telefoon 5253. J. L. D. BAAN, Directeur. (147) 1 i roersveld 65. Telefoonnr. Interc. 239. voor voor* rille Cursussen koken, strijken, waschbehandeling, huis houdkunde, verstellen, knippen, costuum- naaien, fraaie handwerken, en verder op de gewone spreekuren Woensdag van 10—12 uur v.m., Vrijdag van 6—8 uur n.m. Afzonderlijke Cursussen voor Dames in de morgenuren. Prospectussen gratis verkrijgbaar. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Direktrice M. YAN DE VEN. ARTS. 2e Huis vanaf de Kruiskade, ROTTERDAM. Spreeku. 9—5, Zondags 10—2. Telef. interc. 7216, Geheel pjjnlooze behandeling van Mond en landziekte. Plaatsing van Kunsttan den volgens Amerik. syst. Billijke prijzen, langjarige garantie. Informatiën kosteloos. (123) iet fijnste tafel-en het beste en goedkoopste natuurlijke medicinaalwater D.SCHUMACHER. Ad am. Tel. 7 847. Verkrijgbaar bij P. J. VAN DER SM AN, Hoogstraat. OP MM DRINKT- UITSLUITEND

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6