Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Naar een draadbericht uit Germia meldt, hebben de Perzische troepen drie plaatsen ge plunderd en in brand gestoken, waarheen onder Turkschen invloed staande Koerden de wijk had den genomen. Vereenigde Vergadering Zaterdag 17 September. Na voorlezing van een Koninklijk besluit, waarbij de Minister van Binnenlandsche zaken gemachtigd wordt de zitting in naam van H. M. de Koningin te sluiten, benoemde de Voorzitter eene commissie van in- en uitgeleide, die daarop de vergaderzaal verliet, ten einde Z.Exc. Heemskerk, wien het ministerieel gala zeer goed kleedt, te gaan ont vangen. Toen de Minister achter de Ministertafel had plaats genomen las hij plechtig langzaam de vol gende rede Mijne Heeren, Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen, de zitting van de Staten-Gene- raal in Haren naam te sluiten. Verschillende wettelijke voorzieningen kwamen in het afgeloopen zittingjaar, dank zij Uwe mede werking, tot stand. De som, bestemd tot goedmaking van de kos ten van een eventueel Regentschap, werd vast gesteld. Goedkeuring werd gehecht aan handelsregelin gen met Zweden en Montenegro, aan een te Pa rijs gesloten internationaal verdrag nopens het verkeer met automobielen, aan een arbitragever drag met Italië en aan de verlenging der arbi trage-verdragen met Engeland en Frankrijk. Maatregelen werden getroffen tot voorziening in den achterstand bij sommige gerechten. De bezwaren, waartoe het vroeger bestaande voorschrift betreffende het onderzoek naar het vaderschap aanleiding gaf, werden opgeheven. De drie ontwerpen van wet bestemd te zamen de reorganisatie van de rechterlijke inrichting tot stand te brengen, mochten Uwe goedkeuring verwerven. In de Wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap werd ten behoeve van buitenlands wonende Nederlanders eene wijziging gebracht. Het burgerrechterlijk gedeelte van de kinder wetgeving werd ter voldoening aan eischen van de practijk gewijzigd en aangevuld. Bepalingen ter voorkoming van het gebruik van absint werden vastgesteld. De wijze daarop door gemeente-ambtenaren zekerheid is te stellen, werd geregeld, in nauw verband hiermede werd de Gemeentewet gewij zigd. Een wet kwam tot stand tot wijziging van en kele bepalingen der wet tot regeling van het la ger onderwijs, waardoor, in afwachting van eene reorganisatie van het onderwijs in het algemeen, meer steun van Rijkswege kan worden verleend tot instandhouding van het uitgebreid en meer uitgebreid lager onderwijs. Bepalingen tot bescherming van trekhonden mochten Uwe goedkeuring verwerven. De wet tot voorziening tegen besmettelijke ziek ten onderging eene noodige aanvulling. Eene verhooging van den accijns op het ge distilleerd werd vastgesteld en de bestemming van de opbrengst dier verhooging voorloopig ge regeld. Een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der Land weer wet en een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot rege ling van het militair onderwijs bij de Landmacht, voor zoover daarbij de opleiding voor den offi ciersrang en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken, mochten Uwe goedkeuring ver werven. In verband met het op 11 October 1909 te Pa rijs gesloten internationale verdrag betreflende het verkeer met automobielen, werd wijziging gebracht in de Motor- en Rijwielwet. Eene wet tot naasting van den spoorweg Gouda- Schoonhoven, benevens onderscheidene onteige ningswetten ten behoeve van den aanleg van nieuwe spoorweglijnen kwamen tot stand. Door U werden de gelden toegestaan, noodig ter verbetering van de positie van directeuren en commiezen bij de Posterijen en Telegrafie. Bepalingen werden vastgesteld tot wering van den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw. Op verschillende punten werd de Ongevallen wet 1901 gewijzigd. Eene overeenkomst met de naamlooze vennoot- schah «Zeehaven en Kolenstation Sabang" te Amsterdam, betreffende den aankoop van een deel van hare bezittingen op het eiland Wè en daarmede verband houdende regelingen werden goedgekeurd. Ten behoeve van de verbetering der haventoe standen te Semarang, alsmede voor den aanleg van stoomtramwegen van Tasikmalaje naar Singa- parna en van Krian naar Gempolkerep werden de noodige gelden beschikbaar gesteld, eveneens voor de terugbrenging van het particuliere land Kandanghauer tot het Staatsdomein. Eene wet houdende regeling van het Neder- landsche onderdaanschap van de bevolking van Nederlandsch-Indië kwam tot stand, in verband waarmede tevens verscheidene wetsbepalingen wijziging ondergingen. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en voor Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten- Generaal te zijn gesloten. Waarna de plechtigheid, die nog geen 10 mi nuten eischte, was afgeloopen. De commissie van in- en uitgeleide bestond uit de ledenvan Lamsweerde en van der Feltz van de Eerste Kamer; Roessingh, van Doorn, Kooien en Colijn van de Tweede Kamer. Opening der Staten-Generaal. De trein der staatsspoor; waarmede H. M. de Koningin a.s. Dinsdag in de Residentie komt ter opening van de zitting der Staten-Generaal, komt ten 12 ure 30 minuten aldaar aan. Met den trein van 2.47 keert H. M. reeds we- der naar het Loo terug. Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana zal Dinsdag 20 Sep tember met denzelfden extra-trein op Het Loo arriveeren, waarmede H. M. en Z. K. H. uit Den Haag terugkeeren. De Prinses zal met Haar hofdame en kinder juffrouw te Amersfoort in den trein stappen. Deze arriveert te 5.04 op Het Loo. Het tegenbezoek aan België. Te bevoegder plaatse wordt het, in strijd met het gisterenochtend vermelde bericht van de «Etoile Beige", zeer onwaarschijnlijk geacht, dat H. M. de Koningin reeds in de tweede helft van October een bezoek aan het Belgische hof zal brengen. (Tel.) Het bezoek van het Belgische Koningspaar. Bezoek Burgerweeshuis. Na het dejeuner werd Zaterdag om kwlajrt OiVer tweeën uitgereden naar het Burgerweeshuis. Aan de zijde van de St. Luciensteeg' was voor den typischen ingang een ©erepoort opgericht, waar- tusschen groenen palmen waren aangebracht met slingers van groene guirlandes. Van bin'nen Was het gebouw zeer sober versierd, omdat de Ko ningin aan de Hooge Bezoekers, het gebouw zoo veel mogelijk in den gewonen toestand wilde laten zien. Langs de trappen waren zware loopers ge legd en in de ontvangkamer en vestibule dikke tapijten. 1 De Koninklijke 6toet werd aan de ©erepoort door dir. J. M. Job. Jitta, wethouder van het Armwezen, verwelkomd. Eene deputatie van de jongens was ter verwelkoming rond den wethouder gesc'liaard. In de regentenzaal werden 'dé vorstelijke per sonen ontvangen en door den heer \V. ïj. 'C. Druive- sbedjln, voorzitter van de Commissie van het Bur gerweeshuis voorgesteld aan de overige leden én dm directeur. De voorzitter der commissie heette vervolgens die hooge Gasten welkom; waarna eenige jongens en meisjes aan beide Vorstinnen bouquetten aan boden. Wethouder Jitta leidde vervolgens koning Albert en Koningin Wdlhel'mina rond, terwijl de hoer Druivestein de beide andere Vorstelijke Per sonen begeleidde. Men ging naar de meisjeszaal waar de vorstelijke personen plaatsnamen en de meisjes eenige liederen zongen. Vervolgens werd de kinderschool bezocht, waar voorwerpen bij het onderricht gébruikt, waren tentoiongestfeid. In een kleine vestibule daarachter was een koor van meisjes opgesteld, die eene zegenbede tot afscheid zongen. In eene oud-Höllandsche kamer, die als recept tiezaal was ingericht, werd even vertoefd, waar na de Majesteiten hunne handtèekeningen plaat sten in eien speicaal be zoekers hoek onder de hand- teekening van den Duitschen keizer. Bezoek Bag ij n h o f Kwart voor drie arriveerden de Vorstelijke be zoekers aan het Bagijnhof. Voor den ingang van dé pastorie was een planten- en bloemenversie ring aangebracht, terwijl de bestrating van het hof met wit zand en euvinimusb'laderen bestrooid was. Van alle diaken der typische hofhuisjes wap perden de vlaggen, terwijl van den ingang der pastorie af, evenals vanaf den ingang van het gebouw, de Belgische en Nederlandscbe vlaggen wapperden. [Aan den ingang wachtte het kerkbestuur, de hoepen Waterschoot v. d. Gracht, Koedijk en Stedjns Bisschop de Koninklijke bezoekers op. Aan de beide Koninginnen werden bouquetten aangeboden door de jongejuffrouwen Westerwoudt en van der AA. Nadat de heer Waterschoot van der Gracht den rector, dien boog'eerw. heer mgri Klönne, had voorgesteld, werden de hooge bezoekers naar de pastorie geleid, waar een schat van bloemen en planten het feestelijk aanzien verhoogde. Het borst beeld van II. M. do Koningin prijkte te midden van gpoen en leliën, terwijl de spiegel met bloe men in de Belgische en Hollandsche kleuren was versierd en er op den schoorsteenmantel lusters met waskaarsen brandden. Mgr. Klönne sprak de hoöge bezoekers toe, schetste de geschiedenis der Bagijnhoven in Ne derland, verhaalde hoe zij bij na all e verdwenen waren, behalve te Breda en Amsterdam. pet behoud van .Het Bagijnhof te Breda is te danken kan de bescherming dor Prinsen van Oranje, terwijl het Amsterdiamsche Bagijnhof nog altijd onder bescherming staat van het Huis van Beieren. De hertog Albxecbt van Beieren paltz- grave van den Rijn en grave van Holland heeft nl. den zevenden Augustus 1393 een ordonnantie uitgevaardigd, waarbij aan de rechterlijke magi straten werd bevolen, de jonge vrouwen van het Bagijnhof in bescherming te nemen en met zware straffen werd bedreigd ieder, die het wagen zou eenig kwaad aan dezelve te doen. (Mgr. toonde dez.e oorkonde, waarvan het schrift nog' behouden is, maar de wapens van Beieren verdwenen zijn en sprak ten slotte zijn vreugde uit thans in tegenwoordigheid te zijn van een vorst en eene vorstin, die beidén afstammen van de Koninklijke Huize, die steeds die Bagijnhoven hebben beschermd. Gok dankte hij koning Albert voor de onderscheiding hem verleend. [Na een wandeltocht over het Kof, Verlieten de vopstelijke bezoekers het Bagijnhof. Bij hun vertrek reiden zij langs het Maagdenhuis, waar dé zus ters en weesmeisjes op dèn stoep stonden opge steld, die de vorstelijke personen luide toejuich ten. Het vertrek. 'Na terugkomst van het Bagijnhof aan liet Pa leis, zijn het Belgisch Koningspaar en Ti. M. de Koningin en Z. K. H. dé Prins onmiddellijk naar het Centraal Station gereden. WooP-het Paleis wlePd de eereWacht door Koning Albert en Koningin Wdlhelmina gerespecteerd. Er was een ontzaggelijke menschenmassa op dte been. (Aan het station bracht een ©erewacht Van gre nadiers en jagers, 200 man. stePk, bet regimente- vaandleï onder bevel van kap'. La Tour de eerbe wijzen, waaraan tevens deelnam de waarnemende negimentsoommandan t overste jhr. Teding van Berkhout. s (Onder de autoriteiten, die d'e vors(elijke auto riteiten uitgeleidé ded'eii waren dé Ministers van Buiténland'shce Zaken, Oorlog, Marine, Financiën, Kololniën en Waterstaat, voorts die. viceptes. van den Raad van State, de voorzitter der Tweede Kamer en verschillende militaire en justitieele autoriteiten. Voorts b|aro;n Du Fallon met' eebtge- noote én verschillende Belgische consuls. Ondier' het spelen van de Briarfyoi'nne door de Jagiepmuziek, inspecteerde de Koning met Konin gin Wilhelmina de éePeWacht, wdAPna d'e vorste lijke personen afscheid vjan elkaar namen en het Belgisch KolningspaaP per Hcïtrein naar Brussel veiPtrok. (Een oogenblik later reed de Koninklijke trein voor Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik voor en vertrokken dezen, uitgeleide gedaan door B. en Wi. |On'dleP diegenen welke dé vorige week als medte- weifkeirs van de Pers Üo|or dén Belgischen Kolning weTiden onderscheiden, héhoo'rt ook dé héér R. C. Vérwieijfck, redacteur van „De Standaard". 1 Duitsch geld. Het bestuur van den Roermondschen Katholie ken Volksbond heeft zich gewend tot den Minister van Financiën, verzoekende, dat Z E. bewerke, dat in Roermond en omgeving in den vervolge even als in de overige deelen des Rijks, de uitbetaling van het loon in Nederlandscbe munt geschiedt. Daar de Mark tegen 60 cent wordt ontvangen en in den handel slechts 59 cent waarde heeft, lijden de werklieden het nadeel. Vele nering doenden verklaarden in vergaderingen, dat zij het nadeel van de Duitsche munt verhalen op hun artikelen, door hooger te prijzen. Prov. Statenverkiezing. In de Zaterdagavond te 's-Gravenhage gehou- don vergadering van de antirev. kiesvereenigingèn is na ampele bespreking besloten, voor de aan staande Statenverkiezing (vacature-dr. Lely) niet met een eigen candidaat uit te komen. Oneerlijke concurrentie. Wederom heeft dezer dagen te Utrecht een veikooping plaats van goederen zoogenaamd van een faillieten boedel te Amsterdam. Wederom heeft het bestuur der Leo Vereeniging, vereeni- ging van den R -K. Middenstand, zich tot de politie gewend met verzoek zoo mogelijk te willen ingrijpen. Zonder resultaat evenwel. Namens den officier van justitie is door de politie aan het bestuur der Leo-Vereeniging medegedeeld, dat wettig niets tegen deze verkoopen aan te vangen is. Slechts een wet tegen de oneerlijke concur rentie, troostte men, kan hier hulp brengen. (Tijd.) Het beslagleggen op het s.s. «Minerva". Omtrent het beslag leggen op de «Minerva", schrijft men ons uit Vlissingen Wij vernemen, dat het stoomschip «Minerva" slechts is gearresteerd, nadat van wege het Ne- derlandsch gouvernement gevraagd was de ver langde cautie, ter zake van de aanvaring met den Nederlandschen loodskotter no 7, te stellen. Toen evenwel aan dit verzoek geen gevolg werd ge geven, is eerst overgegaan een der schepen van de Neptun-lijn aan te houden. Toen dit een maal was geschied, was de reederij eerst bereid de cautie te stellen en werd het beslag daarna dadelijk opgeheven. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.4 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 751.4 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige, zuidelijke, tot zuid westelijke, latei- ruimende wind, bewolkt, tot zwaar bewolkt, mo gelijk regenbuien. Stedelijke Voordrachten-wedstrijd. De Dilettantenclub «Alberdingk Thijm", onder- afd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schie dam, heeft gister-avond de rij de feestwedstrijden ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan te ge ven, geopend met een stedelijken voordrachten wedstrijd, waarin de beste krachten van de verschillende betrokken vereenigingen in onze gemeente samenwekten. De nette Bondsgehoorzaal, voor dit; doel met eenig groen bij het podium en het vaandel van «Alb. Thijm" passend versierd, was door een zeer verscheiden publiek geheel bezet, terwijl het Harmonie-orkest «St. Ambrosius" op een der tribunes bad plaats genomen. Het binnentreden van den nieuwbenoemden burgemeester, den heer M. L. Honnerlage Grete, met een drietal dames, werd met applaus en fanfares begroet. Ook de komst der jury werd op dezelfde geestdriftige wijze begroet. Nadat «St. Ambrosius" in den nlarsch «Semper Fidelis" van J. P. Sousa, den rechten feesttoon had doen hooren, ging liet scherm omhoog en vertoonde zich tot veler verrassing eerst een twee tal lieve kleinen, bruidjes, dragend palmen in de hand en torschende in haar midden een schild met het opschrift «Hulde aan onzen nieuwen burgemeester" door palmen overwuifd. De voorzitter van «Alb. Thijm", de heer H. Albers, nam daarop, staande op het podium, het woord. Allereerst den nieuwbenoemden bui'ge meester, jury, medewerkers en publiek het wel kom toeroepend, richt hij daarna namens allen, in 't bijzonder de feestvierende vereeniging, een woord van gelukwensch tot den heer Honnerlage Grete als nieuwe burgemeester van Schiedam (fanfares). Wij weten toch, dat waar hij stuurt en het richtsnoer in handen krijgt, de belangen van de stad onzer inwoning in zijn handen veilig zijn. Voorz. wenscht hem, dat hij vele jaren zijne krachten aan het welzijn dezer stad zal mogen wijden, er op zijn voorbeeld en zijn initi atief veel goeds zal tot stand komen en de werk man onder zijn bestuur een goed stuk brood zal mogen verdienen. Van zijne kracht en toewijding veel voor de stad onzer inwoning verhopend, ver trouwt voorz dat, doorzijn voorbeeld aangemoe digd en aangespoord, allen tot het welzijn dezer gemeente zullen medewerken en het wettig gezag zullen helpen handhaven, nog verzekerend dat «als hij beveelt, wij als goede Volksbonders zullen gehoorzamen." Moeilijk was de taak zoo vervolgde voorz. die «Alb. Thijm" met deze wedstrijden op zich nam, maar zij ondervond daarbij medewer king van verschillende zijden. Voorz. gedenkt daarbij eerst dankbaar de bereidwilligheid der jury, met haren voorzitter (dr. Vinkesteyn) al leszins in staat te oordeelen haar brengt hij open bare hulde, instemming vragend met een geest driftvol: lang leve de jury van «Alb. Thijm I" Verder brengt hij hartelijken dank aan allen die volgens den feestwijzer ook door het schenken van medailles, tot deze feestviering medewerkten. Het streven van «Alb. Thijm" is niet winstbejag te behalen, maar het diletantisme in de kunst zoo hoog op te voeren, dat men in iedere zaal met eigen krachten zal kunnen uitvoeren wat hier heden-avond wordt gepresteerd. Daarna deelde de voorz. mede, dat eene kleine wijziging in het program zou worden gebracht, waardoor eerst de reciteernummers in de afd. ernst zouden worden gegeven alvorens de heer Jan van Rijselberg een drietal liederen zou zin gen en gaf hij eenige maatregelen van orde aan, waarna hij onder applaus dezen wed strijd ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan geopend verklaarde. Allereerst werden nu de reciteernummers in de afd. e r n s t voorgedragen nl. «Een Roepstem," woorden van Dr. S. Jongen, door den heer M. Offerman«De Invalide", woorden van L. J. Fikke, door den heer J. C. Pfeffermann De gevels van de huizen," woorden van H. Tollens, door den heer W. O.«Abd-el Kader," woorden van dr. Bernard ter Haar, door den heer J. van der Hammen »Het Wrakhout," woorden van I ranQois Coppée, door den heer J. M. Voorhuyzen, lid van «Vriendenkring" en «Verhaal van den werkman" woorden van II. Belinfante, door den heer J. J. Schafthuizen Sr., lid van «Alb. Thijm" (buiten mededinging.) Toen deze nummers over het geheel wel tot tevredenheid van het groote publiek waren voor gedragen, zong onze gevierde bariton Jan van Rijsselberg een drietal liederen. Met veel gevoel gaf hij de «Aria uit Paulus" van Mendelsohn en daarna de «Aria uit de Vondelcantate" van «Ri chard Hol" en ten slotte nog «In 't Woud" van Philip Loots, waarin zijn vol melodieus orgaan zich in al zijne kracht deed kennen. Zoo hij al niet in kracht winnen kon, in beschaafde voor dracht is onze geweldige bariton zeker toegeno men. Het publiek riep hem terug door een zeer krachtig applaus, maar hij liet zich toch niet tot een bisnummer verleiden. Toen «St. Ambrosius" onder de pauze met de «Nieuwste Volkspotpourri" van J. Oomes de opge wekte, vroolijke stemming nog verhoogd had, kwam de tweede afdeeling van dezen wedstrijd komische voordrachten, aan de orde Achtereen volgens werden nu gegeven«De Beeldjes koop man", woorden van N. N. door den heer W. A. Verwaayen, lid van «Vriendenkring" „Dat hebben wij", woorden van Lucien, door den heer H. Janse«Onbeschaafde Negers" woorden van Abr. de Winter, door den heer H. J. Vredenbregt «Joris Goedbloed", woorden Abr. de Winter, door den heer C. van Pelt, lid van den «Vriendenkring" «Ondank is 's wereldsloon", woorden van Abr. de Winter' door den heer J. J. Schafthuyzen Jr. en «Een ontevreden Metselaar, woorden van Henri ter Hal, door deu heer J. Martens, lid van T. A. V. E. N. U. Na deze voordrachten, veelal met zang, liet de Uitspraak der Jury zich lang wachten, welke ongewenschte pauze echter door «St. Ambrosius" met den «Walzer Theresen" aangenaam werd aangevuld. Eindelijk verscheen de jury en nadat zij op het podium had plaats genomen nam hare voorzitter, dr. C. J*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2