Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Besluit van benoeming van baron Schimmelpen- ninek van der Oye tot voorzitter dezer Kamer, voor het loopende zittingjaar. Geloofsbrieven. De Voorzitter stelt zijn geloofsbrieven als herkozen lid der Kamer in handen eener Commissie bestaande uit de heeren Van Water schoot van der Gracht, Van Wassenaar van Ro- sande en Van der Feltz De vergadering wordt inmiddels geschorst. Na heropening brengt de Commissie, bij monde van den heer Van Waterschoot van der Gracht, rapport uit en concludeert tot toela ting (de heer Schirnmelpenninck heeft reeds in handen van H. M. de Koningin den eed afgelegd). Conform de conclusie der Commissie wordt besloten. Voorts stelt de Voorzitter de geloofsbrie ven der leden, gekozen door de Provinciale Staten van Noord-Brabant, Gelderland, Noord-Holland en Zeeland, in handen eener Commissie bestaande uit de heeren Van Waterschoot van der Gracht, Van Wassenaer van Rosande en Van der Feltz, en die van de leden, gekozen door de Provinciale Staten van Zuid-Holland, Utrecht, Friesland, Overijsel, Groningen, Drente en Limburg, in han den eener Commissie, bestaande uit de heeren 't Hooft, Van Lamsweerde en Laan. De Voorzitter verzoekt dezen Com missiën zich met het onderzoek der geloofsbrieven onledig te houden en morgenochtend rapport uit te bren gen in openbare vergadering. De vergadering werd verdaagd tot heden-och tend, als wanneer zal worden overgegaan tot toe lating en beëdiging der toegelaten leden. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 20 Sept. Voorzitter de heer Lieftinck (als oudste in jaren). De Voorzitter houdt ongeveer de volgende rede Mijne heeren. Wederom is mij het voorrecht te beurt gevallen om voor korten tijd uwe vergadering te presidee- ren, een voorrecht dat ik natuurlijk op hooge prijs stel, en wel omdat het van korten duur is. Ik heet u welkom op deze plaats, mijneheeren, want ik kan mij voorstellen dat gij van verlangen brandt om de parlementaire werkzaamheden te hervatten. Er werk genoeg voor ons. Het geëerbiedigde Hoofd van den Staat heeft zaoeven gewezen op tal van maatregelen welke tot wet zullen worden voorgedragen. Hare Majesteit heeft een beroép gedaan onze welwillendheid en arbeidslust en het tevens uitgesproken dat veel van onze arbeids kracht zal worden gevergd. Het beroep van Hare Majesteit zal niet tever geefs zijn. Met ernst en den noodigen spoed kunnen wij veel tot stand brengen. Het vader land wacht op onze daden. Laten wij de natie niet teleurstellen en zorgen, dat een groot deel van het werk, dat voor ons ligt, worde afgedaan, en hopen wij, ook worden ingevoerd. Dat zai een zegen zijn voor ons land en ons een gevoel van bevrediging geven na den arbeid, welken wij ons hebben getroost. En daarmede open ik deze vergadering. De Minister van Financiën mr. Kolkman, diende daarna de begrooting voor 4911 in. Na eedsaflegging nam het nieuwbenoemde lid voor Helmond, de heer K 1 e f k e n s, zitting. Hierna werd door de Kamer de nominatie voor het voorzitterschap opgemaakt. Graaf van Bylandtisde eerste candidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer, Hij kreeg 75 stemmen, De Visser 3, Troelstra 4 en Heldsdingen 1. Jhr. mr. O. van Nispen (Nijmegen) is tweede candidaat. Hij kreeg 72 stemmende overige waren verdeeld. Mr. Drukker is derde candidaat. Hij kreeg 48 stemmenmr. Goeman Borgesius 24; de ove rige waren verdeeld. De nominatie zal aan H. M. de Koningin schrif telijk worden aangeboden. De vergadering werd daarna tot heden-middag 3 uur verdaagd. Van het Hof. jH. M. de Koningin is gisternamiddag ruim 5 uur op Het Loo- aangekomen. Op het perron weird H. M. ontvangen doör den burgemeester van Apeldoorn, met wien de Koningin zich onder hield. Een talrijk publiek juichte H. M. toe. Prin ses Juliana, die door de pleegzuster ondier toe zicht van een hofdame uit den trein werd' ge dragen, wuifde met het handje. H. M. Ide Koningin en gevolg wandelden naaf het Paleis. Op h'et homles maakte het Prinsesje aan die hand van de Koningin een buiging voor het publiek, dat toen geestdriftig hoera riep. H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van jonkvr. Van tfe Poll, heeft gisteren Prinses Julialna per rijtuig haar station Soesferberg gebracht, alwaar ongeveer '4 uur dte Koninklijke trein stopte, waar mee de Koningin uit Den Haag naar het Loo terugkeerde. Na een kort oponthoud vertrok de trein naar Apeldoorn. j (Men meldt ons d.d. 20 September uit 's-Grh- vcnhage '[Dezelfde auto, waarin H. M. de Koningin had plaats genomen bij Haar vertrek naar het S taats- spoorstation, bracht den Prins, met Zijn adjudant, jhr. Hooft Graafland, ha de onthulling van het Juliana-monument, van het Juliana van Stolberg- plein naa,r het station der Hoil'landscbe Spoor. (De Prins, die in burgerkleeding was, vertrok met den gewonen trein van 3.28, waarin een ooiupé was gereserveerd, naar Amsterdam. 1Z. 'K. H. Prins Hendrik is gistemamiddag per trein te 6 u. 28 min. aan 'het station Apeldoorn aangekomen. In een met twee schimmels be spannen rijtuig reed Z. K. H. naar het Paleis. De opening der Staten-Generaal. Uit Den Haag meldt men nog Op het Binnenhof bij de Ridderzaal stonden toen Hare Majesteit naar het Paleis terugkeerde, onderscheidene vreemde gezanten, die in de zaal de openingsplechtigheid hadden bijgewoond. Na in het Paleis te zijn teruggekeerd, vertoonde Hare Majesteit zich nog met den Prins eenige oogenblikken vóór een der venters, hetgeen opnieuw hoerageroep van de menigte uitlokte, terwijl de Kon. Kapel wederom, doch ditmaal in volle kracht, het "Wilhelmus ten gehoore bracht. De opening van de zitting der Staten-Gene raal, werd gisteren bijgewoond door Z. K. H. den Prins van Savoye-Aosta, graaf van Saleni, die als adelborst der 'Italiaansche marine met het oorlogsschip „Etna", te Amsterdam ter reede Kgt. (De Prins was vergezeld door den commandant van dien bodem, markies Cusali Visconti en zijn adjudant. Kamerverkiezing Eindhoven. Do minister van binnenlamdsche zaken hééft bepaald, dat de verkiezing in het kiesdistrict Eind hoven voor een lid van de Tweede Kalmer der StatedGenéfaal, noódig geworden door het ont slag nemen vaü den heer V. A. M. van den' Heu vel, zal plaats hebben op Dinsdag 11 October, de stemming, zoo nopdig, op Donderdag 20 October, de herstemming, zoo noodig, op Donderdag27 'October. I i (St.ct.) Kamerverkiezing Rotterdam. [Naar „De Rotterd." meldt, is gisteren bij de Tweede Kamer een brief ingekomen van mr. A. die Jong, wethouder der gemeente Rotterdam, waarbij hij bedankt als lid van d!e Tweede Kamer. Journalistiek. (Naar de „Stand." verneemt, is met ingang van 1 November tot hoofdredacteur van de (antifev.) Rotterdammer benoemd de heer prof. mr. P. A. Diepenhorst/hoogleeraar aan 'de Vrije Universiteit. Prof. Diepenhorst blijft hoogïeeraaj en te Am sterdam wonen. Het Juliana-monument. Nader wordt ons omtrent het Juliana-monument, dat gistermiddag ter herinnering aan het heuglijk feit van 30 April 1909 op het Juliana Van Stolberg plein te 's Gravenhage door Z. K. H. Prins Hendrik werd onthuld, het volgende gemeld Het monument doet de ontwerper alle eer aan. Het is vervaardigd van Oberkircher zandsteen staande op eene fundeering van gewapend beton het bestaat uit een op kolommen gedragen bloem kelk, omgeven door waterbekkens, welke doo'' trappen, die aangelegd zijn tusschen vier op voet stukken rustende leeuwen, zijn omgeven. Rond het monument bevinden zich fraai versierde gras perken welke door een gesteed ijzeren hek zijn omgevendit hek is een kunstuk van sier en smeedkunst. Den architect van het geheele monument, den heer J. Limburg, doet het geheel alle eer aan. De «Maatschappij voor gewapend beton" was met de uitvoering belast, terwijl het beeldhouwwerk werd geleverd door de Rotterdamsche steenhou- weoij. De beelden zijn ontwerpen door den beeld houwer Valdorp, het hek is geleverd door Braak. De grasperken zijn door de 'gemeente aangelegd en zullen ook door haar worden onderhouden. H. N. baron Schirnmelpenninck v. d. Oye. -{• Te 's-Gravenhage, waar hij eenige dagen ver toefde, is gisteren plotseling overleden H. N. baron Schirnmelpenninck van der Oye, van Randenbroek sedert 23 Januari 1903 rentmeester van het Kroon domein Amersfoort. Bakkersnachtarbeid. Door de firma Verkade Comp. te Zaandam is een tweede brochure uitgegeven, getiteld «De Bakkerij De Ruyten en de Ontworpen Bakkerswet". Zij wil hierin uiteenzettten hoe hare onderne ming is geworden, wat zij thans is, hoe zij dan nu iswat der voorgestelde wet voor haar betee- kent en hoe althans een deel der overgroote bezwaren uit die wet zou kunnen worden ter zijde gesteld. De vooruitgang der zaak stelde haar in staat de arbeidsvoorwaarde te verbeteren. Zij heeft den 10-urigen arbeidsdag ingevoerd en ook het drie- ploegenstelsel, zoodat thans 48 van hare werk lieden slechts een van de drie weken des nachts werken. Deze regeling en andere gunstige bepalingen blijken alleen mogelijk door de concentratie van het bedrijf, dus doordat de productie van brood, koek en beschuit in ééne onderneming plaats vindt. De ontworpen Bakkerswet nu eischt een bedrijfs- stilstand van 8 uren 's nachts in de geheele onder neming en verbiedt dus ook bereiding 's nachts van koek en beschuit, wanneer in dezelfde onder nèming brood wordt gebakken. De firma nu verklaart dat zij, op grond der ervaring, aan eene splitsing van haar bedrijf niet kan denken, daar een afzonderlijke broodfabriek immers vroeger niet rendabel bleek. Wordt dus de wet onge wijzigd ingevoerd, dan zal zij met de broodfabri- cage moeten ophouden, Uitvoerig wordt nagegaan welke gronden de memorie van antwoord des ministers aanvoert voor de ontworpen regeling en de conclusie luidt dat de firma in de memorie van antwoord geen gron den vindt om zich neer te leggen bij een voor hare onderneming zoo noodlottige regeling. Daar om verlangt zij dat voor haar en voor alle andere gemengde bedrijven een uitweg wordt geopend doordat bereiding van koek en beschuit des nachts geoorloofd wordt, bij verbod van broodbakkers- arbeid des nachts. Ten slotte zegt zij van den wetgever te ver langen, dat hij bij het wegnemen van ernstige misstanden zijne regeling zoo zal maken dat die niet noodlottig is voor ondernemingen waarin die ernstige misstanden niet worden gevonden. Een aanwinst voor het Rijksmuseum. Onze Amst. corr. meldt Naar wij vernemen, is het kanon van de «Bre- derode," hetwelk door de sEvertsen" uit Dene marken naar Holland is overgebracht, gisteren opgenomen in het Ned. Museum van geschiedenis en kunst, gevestigd in het Rijksmuseum alhier. Zooals men zich zal herinneren, wendde de Raad van Brielle pogingen aan, dit kanon in de gemeente Brielle te plaatsen. Deze pogingen zijn dus mislukt. Nieuwe halve guldens. Naar het »U. D." verneemt, zijn op het oogen- blik aan 's Rijks Munt nieuwe halve guldens in bewerking, die in meer dan één opzicht afwijken van het oude model, volgens hetwelk dit munt stuk tot dusver werd geslagen. De nieuwe halve gulden die op 't oogenblik nog alleen voor Ned. Oost-Indië wordt gemaakt heeft een breeden, platten rand, waaromheen aan de binnenzijda een parelrand is gelegdde beeltenis van onze Koningin is door den stempel snijder in een gansch nieuw model ontworpen vroeger droeg de munt alleen een kopje, doch thans is daaraan een gedeelte buste toegevoegd. De staking te Waalwijk. De laatste dagen zijn rustig voorbijgegaan. Ze kere S. V. D„ die verleden w!eek is' mishandeld, heeft gewoon zijn gang kunnen' gaan zdnider dat hij is lastig gevallen. De Vakhond heeft weef een circulaire doen Verspreiden, waarin gezegd wordt dat ziji zullen strijden, al is het nog maanden lang. jDe werklieden, die de plaatsen dier stakers innemen, worden intusschen nog döor de politie van en naar de fabriek gebracht. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.7 te Valencia. Laagste barometerstand 751.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige, meest noord-westelijke wind. Afwis selende bewolking, eerst weinig of geen regen, later waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de Agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 27 September 1910, des nam. 2 ure, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Benoeming van personeel der herhalingsschool voor jongens. 2. Idem voor meisjes. 3. Benoeming van een onderwijzer aan School G. 4. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld aan de openbare scholen met uitgebreid leerplan. 5. Voorstel van B. en W. tot verplaatsing van den tol aan den Rotterdamschen djjk. 6. Voorstel van B. en W. betrefiende verlenging van de overeenkomst met de N. V. »L. Smit Co's sleepdienst", ter zake van het gebruik van een stoomboot voor haven- en andere diensten. 7. Voorstel van B. en W. om thans definitief te besluiten alsnog een voorschot van f6000 aan de vereeniging «Volkshuisvesting" te verleenen 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de rooilijn voor een gedeelte van den Buitenha venweg, in verband met de uitgifte van terrein aan de Maatschappij «Oxygenium". 9. Voorstel van het raadslid den heer Goslinga, in zake beperking van het maximum-aantal drank wetsvergunningen, met advies van B. en W. 40. Voorstel van B. en W. tot oprichting van een nieuw Ziekenhuis. Met ingang5November is de klerk der posterijen en telegrafie, J. C. van Mark, ver plaatst van het telegraafkantoor Schiedam naar het telegraaf- en hulppostkantoor te Ridderkerk. Met ingang van 1 November wordt de heer F. H. van Beynen, commies bij de II. IJ. S. M. alhier, overgeplaatst naar Winterswijk. 'Gister-middag heeft de 15-jarige P. J. Jonas in dé glasblazerij „De Schie", doordat een andere jongen een blaaspijp met gloeiend glas naar hem wierp, brand- en snijwonden be komen aan hoofd en rechterarm. (Na voorloopig in de fabriek verbonden te zijn, moest hij zich onder geneeskundige behandeling stellen. Van de werf van den scheepma ker, den heer G. W. J. van der Burg, in den 's Gravelandschen polder, is heden-middag te wa ter ge'aten de motorboot gebouwd voor rekening van den heer J. A. van der Made te Fijnaart. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Maandag 19—Zondag 25 September. Wouden- stein, Vliegweek Jan Olieslagers. Woensdag' 21 Sept. Concert Alkemaideplein. 1 (Gasontploffing. Gisterochtend heeft te 's-Gravenhage oen (hevige gasontploffing plaats ge had in een woning aan de Laan van Nieuw-Oost- Indië. Door 'het droog worden van een z.g. water- gaskroiOiii was het huis en vooral d© beneden- achterkamer gevuld 'met gas. Doordien een inmid dels ontboden loodgieter met een brandenden lu cifer bij de gaskroon kwam, ontstond de ontplof fing, die zóó hevig was, dat do deuren van de kamer uit elkander sloegen, verschillende meu belen zwaar beschadigd en andere voorwerpen verbrijzeld werden. De loodgieter kreeg vrij ern stige brandwonden. Dm den h rood e. Meer dan 60 menschen, waaronder verscheidene vrouwen, bewogen zich eergisterenavond op het Binnenhof in de omgeving van de Grafelijke zalen, in den Haag', terwijl' een dertigtal op de stoepten van hét oude kantonge recht waren neergestreken ten einde 's ochtènds h!ij die eersten Be zijn voor de plaatsen 'der publieke tribune, met liet doel huin plaatsen dan te ver- koopen. Op de stoep achter het hek van hét oude kantongerecht lag zelfs een soort matras, waarop een paar vrouwen lagen te rusten. Er zijn eFbij (Tie reeds een paar dagen en nachten daar hebben doorgebracht. 'Geheielonthouders-zangkóren. - De bond van geheelonthoudeïs-gemengd'eJzangveiileehi- gingen in Nederland zal het Volgende jaar te 's-Gra- venhagte, tér gelegenheid van het 13de internati onale congres tegen het alcoholisme, en in over leg met die verschillende landelijke drankbestrij ders-organisaties, een nationalen wedstrijd voor gemengd© geheelonthouders-zangkoren uitschrij ven. Een tuinstad. Op een mood gelegen terrein tusschen Wagenweg en Zandvoortscihelaan te Heemstede zal een tuinstad worden aangelegd. (Eein aantrekkelijk plan is daarvoor ontworpen met breed© wegen en behoud van flinke slootten, waarvan de kanten met bloemen zullen worden beplant. (De jaarfijksche huurwaarde der peroeelen zal minstens f300 bedragen; elk perceel zal om geven moéten zijin door een flink terrein, be stemd voor tuin. Pij d© tegenwoordige zucht van buiten wonen zal deze aanleg' zeker in veler smaak vallen, té meer daar die woningten van gas- en water leiding zullen woriien voorzien. ■De brand in de „Celebes". Nader méldt men uit Amsterdam: |Ean zware brand woedt in de lading van het ss. „Celebes" van de Mij. Nederland, liggende aan de IJkajde alhier, welk schip vieT dagen ge* leden aangekomen is uit Indië. Eerst te 5 20 min. gisternamiddag was de Am- sterdamsche brandweer het vuur op de «Celebes" meester. Zij had toen, met behulp van twee drij vende stoomspuiten, de «Jason" en de «Jan van der Heyden," en vijf stoomspuiten op den wal, ongeveer twintig voet water in het groote achter ruim gespoten, en in die overstrooming was de smeulende copra verzonken. Het blusschingswerk geschiedde onder leiding van den commandant der brandweer, den heer Meyer. De Celebes,' een van de grootste booten van de stoomvaart maatschappij «Nederland," (zij meet 11,000 ton), was jl. Woensdag binnengekomen met een lading copra, suiker, djati en stukgoederen. Gelukkig was het lossingswerk al voor drievierden afgeloo- pen. Alleen de beneden-achterruimen waren nog gevuld met copra, en hier is het dat het vuur» waarschijnlijk door broeiing, ontstaan is. De la ding was op beurspolis verzekerd. De wandelende bladeren in Arti5 te Amsterdam zij'n begonnen eieren te leggen- Dé moeilijkheden hij hle t kweeken van deze hoog0*1 belangwekkende exotische insecten zijn dus glans rijk ©.verwonnen, zoadat een "tweede generatic uit die in 't vorig jaar ingevoerde eieren kaf1 wobdlem verivaoht. Een burgemeester in dienst. BU het 7e reg. inf. te Naarden doet zich het zeker niet alledaagsch geval voor, dat onder de milicien5 der lichting 1903, die voor herhalingoefeningeIJ onder de wapenen zijn, zich een Edelachtbar® bevindt, nl. de nieuwbenoemde burgemeester van Werkendam, die voor de laatste maal bij Z'J11 corps onder de wapenen is, alvorens bij de land weer over te gaan. Diefde voor zijn vak. Het hdofd en dö onderwijzer aan de openïötre school' te DelfsU11' huizen (Fr.) werden opgeroepen vóór de heri1-1' linigsoefeningem. Meer personeel is er aan school niet en de leerlingen zouden Idus vacan'10 moéten hebben. Maar het oud-hoofd dier schö°l> thans als gepensionneerde in 'het dorp wtonefld0»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2