Staten-Generaal. Binnenland. een stierengevecht een tribune ingestort. Er zijn 20 gewonden. De Atheensche pers toont zich zeer verheugd over de wijze, waarop koning Ferdinand van Bul garije den nieuwbenoemd en Griekschen gezant ontvangen heeft. Z. M. verzekerde, dat hij het steeds inniger worden van de Bulgaarsch-Griek- sché betrekkingen met genoegen zou begroeten, omdat beide Landen daarvan niet anders dan voordeel zouden hebben. Een draadbericht uit Fort Mayne (Indiana) meldt, dat 40 personen zijn gedood en velen ge wond bij Kingsland bij een botsing tusschen een sneltrein en een locaaltrein op het traject in Wasbash Valley. Een draadbericht uit Tampa (Florida) meldt Twee aanzienlijke Italianen, die onlangs bij de sigarenmakers een belangrijke rol gespeeld had den, werden gearresteerd. Zij worden van mede plichtigheid aan den moord op een boekhouder van een sigarenfabriek beschuldigd. Terwijl zij naar de gevangenis overgebracht werden, kwam een bende Italianen toegesneld, die de politie agenten overmande en twee hunner naar een bosch sleurden, waar zij hen aan een boom op hingen. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 21 Sept. Na voorlezing van het Koninklijk besluit hou dende benoeming van mr. W. K. F. P. Graaf van Bylandttot voorzitter der Kamer spreekt de tijdelijke voorzitter, de heer Lieftinckden nieuwbenoemden, voorzitter toe. Uit de wijze waarop de heer Van Bylandt gisteren aan H. M. ter benoeming werd aanbevo len, bleek de aigemeene opinie, dat hij met onpar tijdigheid, opgewektheid en voortvarendheid de vergadaring heeft geleid. De heer Van Bylandt heeft de benoeming nietgewenscht voor zich zelf, maar ter wille der Kamer en van het land. Spreker hoopt, dat hij naar lichaam en geest gezond zal blijven. De heer Van Bylandt, het presidium aan vaardende, dankt de Kamer voor het hernieuwde blijk van vertrouwen. Thans bij ervaring wetende, dat zijn taak niet ligt is, verklaart hij getracht te hebben getrouw zijn plicht te vervullen. Hij hoopt dit ook verder met Gods hulp te doen. Onpartijdige leiding en stipte handhaving van het reglement van orde zal zijn streven zijn en hij verzoekt daarbij medewerking der Kamer. Aan gewichtigen arbeid zal het niet ontbreken ook niet aan tijd, wanneer de leden beknoptheid betrachten en zich niet te veel wijden aan zaken van persoonlijken aard. Met een woord van dank aan den heer Lieftinck, verklaart hij het voor zitterschap te aanvaarden. Op beide redevoeringen volgde hartelijke in stemming. De lijst van aanbeveling van den Hoogen Raad voor de vacatureVan Teylingen, wordt van de agenda afgevoerd in verband met het Ko ninklijk Besluit om deze vacature niet meer te vervullen. Ingekomen is het wetsvoorstel van v. Hamel en Limburg tot afschaffing van het hooger beroep in strafzaken van het Openbaar Ministerie. De heer Limburg verwijst voor de toelichting naar de bij het voorstel gevoegde memorie en daarna wordt overgegaan tot regeling van werk zaamheden en tot samenstelling van de begroo- tingscommissiën. A.s. Dinsdag 11 uur openbare vergadering. Daarna afdeelingsonderzoek van de Indische Be grooting en daarmede samenhangende ontwerpen. Staatsbegrooting 1911. |De minister van Financiën, de heer Kolkman, heeft bij da Tweede Kamer ingediend de Staats begrooting voor 1911. Aan de nota welke de indiening van dat belangrijk staatsstuk begeleidde, ontleenen wij het volgende: Voor het dienstjaar '1908 bedroegen de uitga ven een totaal van f 194,051,757,111/2, uitsluitend gew. dienst f 186,789,946,051/2t de ontvangsten 'in totaal f 183,490,933,161/2, uitsluitend gew. dienst 1182,492,195,381/2, zoodat dtt jaar een nadeelig saldo oplevert van f 10,560,823,95 in totaal en f4,297,750,65 uitsluitend gewonen dienst, zijnde minder dan ten vorigen jare werd verwacht in totaal f 432,138,60i/2 en uitsluitend gewonen dienst f616,460,47i/2. Het gunstige verschil is, voor zoo ver den gewonen dienst betreft, bet gevolg van de omstandigheid, dat de gewone ontvangsten f 364,987,23i/a meer hebben opgebracht en de ge wone uitgaven f 251,473,23 minder hebben be dragen dan ten vorigen jare kon worden ver wacht. i Moge het tekort op den gewonen dienst van 1908, vergeleken bij dé verwachting van verleden jaar, met ruim; 6 ton zijn ingekrompen, de afloop van dat dienstjaar blijft niettemin zeer ongunstig, ongunstiger dan sedert vele jaren is voorgeko men. Het dienstjaar 1909 evenwel, dat zich ten vorigen jare zeer ongunstig liet aanzien, valt be langrijk mede. Al kan het dientengevolge nog allerminst tot de gunstige jaren gerekend worden, meende de minister het tekort óp den gewonen dienst van dat jaar in September nog op ongeveer 5 millioen te moeten ramen. Naar de thans be kende cijfers is slechts een tekort op don ge wonen diénst te verwachten van f 1.720.134.811/2, waarbij komt een nadeelig saldo van de buitenge wone ontvangsten en uitgaven ad f4.720.018.22, totaal te kort f 6.440.153.031/2. 'Onder bovenstaande cijfers, betreffende den waarschijn lijken afloop van 1909, is echter niet begrepen het tekort van de Rijksverzekeringsbank ad circa 4 millioen, aangezien het wetsontwerp tot aanzuivering van cfit tekort ten laste van 1909, alsnog is veranderd in een ontwerp tot vërhooging der begrooting voor 1910. Op de Staatsbegrooting 1911 is een nieuw ar tikel uitgetrokken, dat strekt om ambtenaren bij de Rekenkamer, die blijk geven van meer uit gebreide kennis in vakken, waarop in het belang van den dienst prijs wordt gesteld, extra te kun nen beloonen door het verleenen van jaarlijksche toelagen van f 100 voor elk der akten M. O. Staatsinrichting en boekhouden en van f 100, f50 en f 150 voor het brevet van resp. het 1ste, 2de en 3de gedeelte van het candidaat-notaris- examen. Met dezen maatregel wordt beoogd de meest bekwame ambtenaren voor den dienst der Kamer te behouden. Het bedrag van f 650.000, dat op de Staatsbe grooting voor 1911 uitgetrokken is voor de voort zetting van de verbetering van den Rotterdam se hen Waterweg, zal worden aangewend tot be taling van termijnen van een bestek voor de voort zetting van den aanleg van den leidam aan 't Zui- derhoofd, hetwelk reeds in het voorjaar van het loopende jaar is aanbesteed, doch wegens ongun- stigen uitslag der besteding, in het a.s. najaar zal worden herbesteed, alsmede voor het uitvoeren van baggerwerk in de mond van den Waterweg en op de rivier tusschen Rotterdam en Hoek van Holland. De voorzitter voor de nieuwe zitting. Wij lezen in de „Standaard" (Met ingenomenheid vernamen we, dat Graaf van Bylandt zich bereid heeft verklaard, om, werd hij ook JitmaaJ de eerste op de nominatie- lijst geplaatst, c. q. nogmaals die voórzitterstaak op zich te nemen. praaf van Bylandt bleek, boe verder het jaar liep, steeds duidelijker een uitnemend voorzitter te zijrt. Zijn strikte onpartijdigheid was boven allen lof. Steeds bleef hij geduldig en zachtzin nig, zonder toch ooit de teugels uit de handen te lafea glippen. Zijn kennelijk doel was om de Kamer te beheer.sehen zondier in haar te willen overheerschen. In den aanvang was er een oogenblik een kleine mikmak, maar welk nieuw-opgetreden voor zitter ontkwam diaaraan? Aldoende leert men. En sinds liep alles wel. {Men mag dan ook verwachten, dat hij thans met nog hooger stemmencijfer dan een vorig jaar op de eerste candidatenlijst zal worden ge plaatst, en dat de Koningin daarop zijne benoe ming zal laten volgen. {Naar oude traditie komt dan no. 2 een man van Links, en men moet er prijs op stellen, dat ook deze goede traditie gehandhaafd blijve. (Onder het liberaal régime stoot men bij het Wethouderschap, bij de keuzo van Gedeputeerde Staten en zoo meer. Rechts steeds uit. Alteen hij het opmaken van de nöminatielijst voor het voorzitterschap heerschte milder zin, en Werd in den regel een lid van Rechts gestemd. (Reden te meer, nu Rechts in de meerderheid is, om van deze traditie niet af te wijken. On zerzijds waren we steeds bedacht op het geven van een plaats der eere ook aan de tegenpartij. (Deze traditie volgende, blijven we dus in onze lijn. Australië en Nederland. (Het Bureau voor Handelsinlichtingen te Am sterdam schrijft ons: [Van de Commonwealth of Australia t© Londen mocht het bureau voor Handelsinlichtingen de mededieeling ontvangen, dat mr. Raikley, de oiffi- cieele vertegenwoordiger van het Australische de partement van invoerrechten, tijdelijk in Europa, aan de uitnocdiging gevolg zal geven om te Amsterdam, in het bureau voornoemd, met' de NoderLandsche belanghebbenden de toepassing van het Australische tarief te bespreken. De heer Barkley, die thans deelneemt aan de International© Conferentie voor Handelsstatistiek te Brussel, zal nader bepalen, welke twéé dagen voor bedoeJdé bespreking beschikbaar zijn. Het bureau voor Handelsinlichtimgen verzoekt Nederlandsche be langhebbenden vooraf de vragen te formuléeren en daarvan mededeeling te doen aan het bureau, uiterlijk Zaterdag 24 dezer. Het Italiaansche oorlogsschip. pistoren werd door dien commandant van het Italiaansche oorlogsschip „Etna", markies Casani Visconti, en veertig' adelborsten van dien bodem een bezoek aan de diamantslijperij der firma 'As- schor te Amsterdam gébracht. Tot de adelborsten behoord© ook Z. K. H. de Italiaansche Prins van SavoyeAosta grlraf van Saleni. H. M. de Koningin naar België. Te bevoegder plaatse vernamen wij, dat het tegenbezoek van H. M. de Koningin aan het Belgische koningspaar vermoedelijk in de maand Mei van net volgend jaar zal plaats hebben. De anti-revolutionaire Kamerclub. ID© Antirevoiutionnaire Kamerclub heeft zich als volgt geconstitueerddr. A. Kuyper, voorzit ter; mr. H. A. v. de Velde, viec-voorzitterL. F. Duymaer van Twist, le secretaris; C. v. d. Voort van Zijp, 2e secretaris; jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, penningmeester. (Stand.) Tentoonstelling te Brussel. (Vanwege het Bureau 'der Brusselsche /entoon stelling wordt medegedeeld, 'dat de prijsuitdeeling van de tentoonstelling zal plaats hebben op 1.8 October a.s. Staten-verkiezing. Bij de eergisteren in Zaandam gehouden stem ming' voor een iid van de Staten, zijn 5901 gel dige stemmen uitgebracht. Aantal kiezers 8961. De heer K. Prins (S. D. A. P.) evrkreeg 2330, mr. H. J. C. Van Tienen (Unie-Lib.) 1627, de heer K. Baas G.z. (antirev.) 1573, en de heer J. Brinkman Hz. (vrijz.-dem.) 371, zo<3Ön,t er een herstemming moet plaats hebben tusschen d© hoeren Prins en kan Tienen. Hoe wg onze Koningin huisvesten. (De Haagsche briefschrijver der „Mkldelburgsche Courant" schrijft naar aanleiding van het feit, dat de Hofstad bij hot Belgische bezoek onbe zocht bleef, o.m. het volgende: I (Iets anders is de kwestie van de huisvesting van gekroonde hoofden, ingeval deze Den Haag willen bezoeken. Iedereen weet préciés hoé gé- brekkig het daarmede gesteld is, en hoe ook nu wéder dat argument dienst beeft gedaan om een bezoek aan de residentie onmogelijk te maken. (Volgens dé „on-dits" .zouden er hoogstens 20 personen van het gevolg in het paleis aan h'et Noiordeinde onder dak gébracht kunnen worden zoiódat, wanneer het een gala-bezoek geldt, een vreemde souverein alleen dan in de residentié ontvangen kan worden, indien hij den avond van dwl dag van zijn aankomst weder vertrekt. (Nogmaals of dit in détails een juist beeld van dén toestand weergéeft, kan ik natuurlijk niet nagaan. Misschien kunnen er 22 personen ge herbergd worden; wellicht zijn hét er 18. Zeker is het echter, dat het allerbespotfelijkst is, ook omdat de zaak, wat bet paleis te Amstérdalm betreft, daar niet veel anders gesteld 'is. Ook daar kan men het niet zonder de hulp van hotels af. (Het is niet de eerste maal dat dit onderwerp ter sprake komt maar dé aanhouder wint en het geldt hier ,een nationaal belang. Moeten wij eerst wachten totdat de internationale „Witzblat- ter" zich van deze zaak meester maken, voordat er ernstig aan gedacht wordt onze Koningin een haar waardig paleis te bouwen? f (Wij Nederlanders, klein burgerlijk als wij over het algemeen genomen, zijn, voélen minder dan buitenlanders hoe belachelijk het is, Jat het hoofd van den Staat niet bij machte is naar de eischen van zijn stand en waardigheid „gasten" te ont vangen. I i t i i Reclasseering van gevangenen. X schrijft in het »Centrum" Den eersten dag van het Eucharistisch Congres te Montreal werd door kardinaal Vannutelli het H. Misoffer opgedragen in de kapel van de ge vangenis. In zijne toespraak tot de gevangenen zeide Zijne Eminentienik noem u mijne broe ders, want niemand onder ons is zonder zonden. Wij zijn allen gevangenen op aarde en wij allen moaten lijden voor onzen fouten, die talrijk zijn.' Daar worden op heden tal van ziekelijke theorieën verkondigd ten opzichte van de reclasseering der gevangenen, en gelijk meer gebeurt, slaan op dit gebied de modernen een toon aan, alsof zij de eenigen zijn, die dat werk verstaan. Het bovonstaande moge doen inzien, dat wij ook hier allerminst naar de modernen behoeven te gaan om raad en voorlichting te zoeken. Ook op dit gebied hebben we onze beginselen gegrond. Wat te Montreal gedaan en gesproken werd, levert daarvan een heerlijk bewijs. Met de kernachtige woorden van kardinaal Van nutelli vinden we ons «lijnrecht geplaatst tegenover de moderne theorieën tevens zien we door hem aangewezen, in welke richting de oplossing van het reclasseeringsvraagstuk moet worden gezocht, welke middelen daarbij vóór alles moeten worden aangewend. Onthulling Juliana-monument. iD© Haagsche hoefijzer-correspondent van hét „Handelsblad", schrijvende over de onthulling van het .Tuliana-monumemt, zegt kan het eind van zijn correspondentie het volgende: „,Ten slotte willen wij niet verzwijgen, dat men vrij algemeen verwonderd was over het feit, dat niet de Koningin, doch Prins Hendrik het monu ment onthuld heeft. Had 'de Koningin, zoo vroeg menigeen verbaasd, nu zij toch in Den Haag was voor de opening' van de Staten-Generaal, van haar beschikbaren tijd geen enkel uur meer te missen voor de onthulling van ©en gedenkteeken, ge sticht ter heugenis aam de geboorte van Haar Kind op het plein, dat den naam draagt van de nobele vrouw, naar wie Zij dat Kind genoemd heeft (Men oordeelt niet, doch vraagt. En gist naar rédenen. En vertelt .elkander, dat het feit, dat de gépenskmneerde generaal Braams president is der commissie, die Koningin weerhouden heeft vlan pérsoonlij'k tegenwoordig-'zïjn. i (Want generaal Braams zou immers eens (zoo heeft d© héér Romer in de bekende zaak be weerd), toen hij als kolonel een half uur te laat aankwam voor de parade met zijn regi ment, gezegd hebben: „Ik heb dé Koningin maar verteld, dat de brug open was." Sindsdien zou de heer Braams voor 't koninklijk aangezicht niet meer te dulden wezen. In elk geval is het, hoezeer de, zij het ook korte en haastige aanwezigheid van Prins Hen drik valt te waardeeren, wel jammer, dat de Koningin niet in persoon van Haar sympathie beeft kunnen doen blijken. (Vooral omdat het aan commissie en bouw meester een ongelooflijke inspanning heeft ge kost, om met alles juist heden nóg gereed te zijn." Werk aan den Winkel. De Tweede Kamer heeft haar werkzaamheden heden weer aangevangen. Zeer belangrijke ontwerpen wachten nog op afdoening. Wij noemen slechts het ontwerp-bakkerswet de wijziging der arbeidswet; de Steenhouderswet de zedelijkheidswet de Armenwet de zedelijkheids-ontwerpen de wijziging der wet op de Naamlooze Ven nootschappen het voorstel tot regeling van de positie van vrouwelijke Rijksambtenaren en onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, die in het hu welijk treden; de Ziekte- en Radenwet; enz. Weinig kwam er in het thans afgesloten par lementaire jaar tot stand. Het Ministerie arbeidt echter rustig voort; de wetsontwerpen stapelen zich op. Moge de parlementaire molen nu eens minder langzaam gaan malen 1 Hier en daar werd reeds de meening uitge sproken, dat sociale verzekeringswetten er ook in deze periode weer niet komen zullen. Beschame de Kamermeerderheid deze pessi misten 1 Beseffe zij hare verantwoordelijkheid 1 (Arnh. Dbl.). De Sociale Week te Amsterdam. Het jongste nummer van het tijdschrift der K. S. A. bevat een overzicht van hetgeen door de pers naar aanleiding van de Amsterdamsche So ciale Week geschreven is. Uit dit overzicht blijkt van aigemeene ingenomenheid en van een zeld zame eenstemmigheid in lof aan die Week ge schonken. Dat het aantal belangstellenden niet is vermin derd, maar integendeel sterk toegenomen, blijkt uit deze vergelijkende cijfers Rotterd. Nijmegen A'dam. 1908 ■1909 1910 Openingsvergad. 494 230 750 Ocht. vergad. (gem.) 95 89 101 Midd. verg. (gem.) 89 90 109 Avondvergad. (gem.) 203 207 440 Sluitingsvergad. 764 450 500 Totaal aant. bezoek. 3495 3190 5060 Arbeidswet. poor het hoofdbestuur deir Nederlandsché Ver- eeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden is aan den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel een adres gezonden, waarin wiordt verzocht de grenzen der wét zoodanig te verruimen, dat de arbeid op de kantoren verricht niet langer aan die bepalingen der wel ontsnapt. (Tieri toelichting zégt adressant oi.a. hét vol gende Jln dm winter van 1909/10 werd door ons ondier de bijl onze vereeniging aangesloten' kantoorbe dienden een enquête gehouden ondier andéré naar arbeidsduur en rusttijden. Daaruit bleek onder moe'f ia. Bat aan sommige? groote instellingen door zekere afdeelingen waar in hoofdzaak vrouwen arbeidden vrij geregeld (tot 8 a 9 juur werd' ge werkt; (b. dat ongeveer 25 JpCt. van de leden di© hun werktijd opgaven, 10 uur en langer had t© werken |p. dat ongeveer 30 IpCt. van hén tot na uur moest arbeiden én het mee rondeel hiérvan zelfs 'tot na 8 uur; jd. Gat '15 pCt. Van hen 610 uur aan één stuk Goor, zonder eenige rustpauze, arbeid had te verrichten. Jtm al deze gevallen gold die arbeidstijd' vod1" jeugdige personen en vrouwen evenzeer als voor volwassenen en mannen. Bescherming is hier dn® waarlijk niet overbodig. Iin ongunstiger condities hog dan Vroeger brengt ons dit ontwerp (als de fabrieken en werkplaatsen voor personen beneden l3 jaar gesloten worden» tenzij de'wet mede van toepassing; wordt verklaard op d;e kantoren. 'De vrees toch is niet ongégroh'd» dat de toevloed van loopjongens voer dé kan tonen aanmerkelijk, grooter zal worden dan 'tolt hedén. Dit moet zoo mogelijk voorkomen worden» wijl dezen uithoofde van onvoldoende opleiding voorbestemd zijn om te verongélukken; (■pums) De Tien-urendag. Het Bestuur der Federatie en het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie hebbens circulaire, aan i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2