Dagblad, voor Schiedam, en Omstreken. 33ste Jaargang Zaterdag 24 September 1910. No. 9824. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISNi Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend., Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteren worden uiterst bit ljjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. PORTUGAL. De bij de opening van de Cortes voorgelezen Troonrede wijst op de goede verhouding met de mogendheden en legt den nadruk op het vaste voornemen van het ministerie een liberaal pro gramma te verwezenlijken, door wetten te laten aannemen, die den rechtstoestand der godsdien stige vereenigingen regelen. Een verbetering van den oeconomischen en financieelen toestand kan worden opgemerkt. In verband met de regeling van de buitenland- sche schuld wordt een wetsontwerp aangekondigd, dat het betalen van invoerrechten met goudgeld verplichtend stelt. De onderhandelingen over handelsverdragen worden voortgezet. Voorstellen tot bescherming der arbeiders en het oprichten van een arbeidsbureau zullen wor den ingediend. ITALIë. In en schrijven aan den kardinaal-vicaris prote steert de Paus tegen de smadelijke bejegening en de beleediging, die door Nathan, den burgemeester van Rome, den grondstellingen van het geloof zijn aangedaan. De H. Vader besluit zijn schrijven met zijn verontwaardiging te kennen te geven, en de aan dacht der geloovigen te vestigen op de onophou delijke en steeds grooter wordende beleedigingen, die den katholieken godsdinst door de openbare overheid worden aangedaan in de stad zelve, waar de Roomsche opperpriester zijn zetel heeft. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De vereenigde Oostenrijksch-Hongaarsche Mi nisterraad hield zich ook bezig met de begroo- f'ng voor 1911, die eerst in de tweede zitting de Delegaties, in Januari a.s., zal worden behan deld. Deze begrooting zal tevens de noodige posten v°or de Dreadnoughts bevatten. TURKIJë. Paul Cambon, de Fransche gezant te Londen, schrijft de »Figaro," is te Parijs teruggekeerd na oen verblijf van eenige weken in de Levant, waar nj eerst Athene en daarna Konstantinopel heeft ezocht. Hij heeft aan den Bosporus veel en lang- Ur'g gsproken met de meest invloedrijke staats- leden van het nieuwe bewind Hij heeft, laar wij meenen te weten, voor zich de overtui- ®lng gewonnen, dat de tegenwoordige crisis in de k^ansche-Turksche betrekkingen slechts van voor- Ugaanden aard is. Het is voldoende als we ons daard houden en ons niet zonder reden opwin- Pe jong-Turken die ons noodig hebben, en 'o dat weten, zullen weer bij ons terugkomen, e s al bekruipt hen de lust om, zooals von Bülow egt, een wals te doen met een ander dan juist iUn echtgenoote. CHILI. de\ 6 ?k2eensche biaden bespreken druk een re- g .0er'ng door den Argentijnschen Minister van ^"tenlandsche Zaken bij gelegenheid van de teesten gehouden en waarin gezinspeeld wordt tini loederschap, die tusschen Chili, Argen- o a6 Gn ®raz'P® zou bestaan. De Minister zeide ben vormen de drie sterkste naties. Wij heb- van 6 taali ^uid-A.merikaJe leiden langs het pad in Vrede en vooruitgangde andere landen zullen Wa drievoudige broederschap een machtigen org zien voor vrijheid en gerechtigheid Voorh ^6rS- Sel°°ft algemeen, dat deze rede een nat;es° e 's van politieke vereeniging dezer drie Uit VENEZUELA. he(; y °°°*a wordt bericht, dat het personeel van kree» e"ezo'aansche gezantschap telegraphisch last instrn 6 Stad te verlaten en te Panama op nadere ,Uct^ te wachten. Deze onverwachte terugroeping, waarvan geen nadere verklaring is gegeven, veroorzaakte groote ontstemming. Nu de kuur der Tsaritsa nog den geheelen maand October in beslag zal nemen, lijkt het twijfel-achtig of het voornemen om het hof van Friedberg naar het jachtslot Wolfsgarten te ver leggen, nog zal worden doorgezet, aangezien de weersgesteldheid in October voor Wolfsgarten niet gunstig is. Waarschijnlijker is het dat de Tsaar en Tsaritsa de rest van hun verblijf in Darmstadt zullen doorbrengen. Eenige leden van den algemeenen raad van het Fransche departement Cher hebben aan het ministerie van oorlog verzocht bij Bourges een vliegschool voor militairen in te richten. Zij heb ben daarvoor een crediet van driemaal honderddui zend frank aangevraagd. Thans heeft het personeel van de staat- spoorwegen in Bosnië en Herzegowina besloten tot lijdelijk verzet, omdat een reeds eischen be treffende loonsverhoogingen, niet ingewilligd zijn. De tusschen 8 en 11 October plaats vindende Koningsmanoeuvres in Roemenië zullen worden bijgewoond door de beide jongste zoons van den Duitschen Keizer. Het Perzische Parlement heeft Nasr-el-Moelk, die zich op het oogenblik in Europa bevindt, tot regent gekozen. Koningin Emma naar liet buitenland. H. M. de Koningin-Moeder zal in de eerste helft van October Soestdijk verlaten tot het ma ken van een buitenlandsche reis. Na terugkeer zal Zij eenigen tijd op Het Lo<o verblijven, alvo rens in de residentie terug te keeren. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins komt Maandag ten 11 van het Loo' in de residentie, ten einde op dien dag tegenwoordig te zijn bij de vergadering der Kon. Ned. Landbouwvereeniging en Dinsdag bij die van het hoofdbestuur der vereeniging Het Roode Kruis. Wfjziging Gemeentewet. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied heeft eergisteren en gister vergaderd. Een nieuw Koninklijk Besluit betreffende de Bijzondere scholen. B. schrijft in het „Centr." Zoo noodig maken wij den Besturen van Bij zondere Scholen er opmerkzaam op, dat het Kon. Besluit van «den 13en November 1905 (Staats blad no. 303) nader is aangevuld bij het Kon. Besluit van den 39sten Augustus 1910. Deze nadere aanvullingen hebben vooral be trekking op de M U. L O.- en U. L. O. scholen, welke in Supplement No. 5 op «den Gids voor schoolbesturen" genoemd worden scholen van «de eerste en tweede soort Ruimte laat niet toe, het Koninklijk besluit ran den 30sten Angustus 1910 hier in zijn ge heel op te nemen. Wij moeten er ons toe be palen, te vermelden, dat de aanvullingen o.a. betrekking hebben op de invulling der modellen, die den schoolautoriteiten moeten gezonden wor den bij de opening eener school in de maand Januari (dat thans in de maand December moet geschieden) en op den rooster van lesuren. De door ons genoemdepunten zullen voorzeker vol doende zijn om de Besturen tot voorzichtigheid aan te sporen en niet te denkenwij hebben al zoo dikwijls modellen ingezonden, wij kennen dat jaarlijks terugkeerend werkje wel. Besturen van Bijzondere Scholen van de eersteen tweede soort, het door u zoo goed gekende Koninklijk besluit is gewijzigdgij zult thans moeten te werk gaan, gelijk dat in het nieuwe Koninklijk besluit is aangegeven. Wij raden u dus aan de school- couranten, die deze week ongetwijfeld het Ko ninklijk besluit van den 30sten Augustus zullen bevatten, zorgvuldig te bewaren en anders de Staatscourant van Donderdag 15 Sept. 1910 te bestellen. Daar de veranderingen ook betrekking hebben op de opgaven, die men bij de opening eener school moet inzenden, en op den rooster van lesuren, waarschuwen wij de besturen tijdig kennis te nemen van het Koninklijk Besluit dat den twee den dag na de afkondiging in werking treedt. Het is uitgegeven den vijftienden September 1910. De burgemeester van Maastricht. Men meldt ons uit Maastricht Hedenavond werd de nieuwe burgemeester van Maastricht, mr. L. B. J. van Oppen, plechtig ge ïnstalleerd. Hij werd toegesproken door den oudsten wethouder, den heer J. L. F. van Oppen, die den nieuwen burgemeester welkom heette. De Capucijnenstraat, waar de burgemeester woont, was met vlaggen versierd en met lampions electrisch verlicht. Voor de deur van de burgemeesters woning was een transparant aangebracht, met de woorden «Welkom onzen nieuwen burgemeester," en aan de achterzijde«Moge onder zijn bestuur Maas tricht groeien en bloeien." Tijdens de receptie ten stadhuize kwamen 78 deputaties en vereenigingen den nieuwen burge meester begroeten. Door verschillende muziek vereenigingen, waar onder de bekende zangvereeniging «Maastrechter Staer," werden serenades gebracht. Heel het Vrijhof was geïllumineerd, alsook het stadhuis en vele particuliere woningen. Zeven Provinciën. Ingevolge Koninklijk besluit van 22 Septem ber 1910, No. 124, wordt Hr. Ms. pantserschip de Zeven Provinciën, met 6 October 1910, te Amsterdam in dienst gesteld, en is hot bevel over genoemden bodem opgedragen aan den ka- pitein ter zee F. Bauduin. (St. CL). Berichten uit Nederl. Indië. (Blijkens een uit Nederl.-Indië ontvangen tele gram, is de civiel-gezaghebber van de ondëraf- deeling Oost-Flores, residentie Timor en onder hoorighedeh, de le-luitenant der infanterie, D. B W. van Ardenne, zwaar gewond bij eene poging tot oplichting van het hoofd van het complex. Lewatale, dat de uitlevering' van een ontvluchte gevangene weigerde. Ned. Journalistenkring. De Nederlandsche Journalistenkring houdt een buitengewone algemeene vergadering op Zondag 9 October a. s., des voorm. 11 uur, in het Ame rican Hotel te Amsterdam. (Punten van behandeling zijn: Goedkeuring van dB ontwerp overeenkomst be treffende den btemiddielings'raad: vjopir die Neder landse he journalistiek. Goedkeuring van het arbeidscontract, zooals dit door het bestuur in overleg met de Vereeniging van Uitgevers „De Nederlandsche Dagbladpers" is vastgesteld. (Voorstel om terug te komen op het besluit der algemeene vergadering tot het uitschrijven van eem referendum omtrent het besluit o<m te Bedanken voor het aanbod der familie Van Ree- nen tot het verstrekken van grond' te Bergen aan Zee ten behoeve van een Rusthuis voor journalisten. Nederlandsche Vereeniging tegen Water-, Bodem-, en Luchtverontreiniging. Deze vereeniging heeft Woensdag eene buiten gewone algemeene vergadering te Tilburg ge houden. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat de vereeniging thans een eigen orgaan «Water, Bodem, Lucht" uitgeeft. Verder bracht hij ter kennis van de leden, dat aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal binnenkort een adres zal verzonden worden, inzake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Hinderwet. Dr. G. Romijn bracht verslag uit over het den 18en September te Luik gehouden congres de la Fédération des pècheurs de Belgique, naar welk congres hij door de vereeniging was afgevaardigd. Het congres dat ook de waterverontreiniging be handeld heeft deelde Dr.Romijn mee stelt het streven der vereeniging op hoogen prijs en zegde medewerking toe. Daarna hield de voorzitter eene voordracht over de biologische zuivering van het afvalwater in het algemeen en in het bijzonder over de proef nemingen in en de uitkomsten verkregen door de rijksproefinstallatie over biologische zuivering van afvalwater te Tilburg. Op deze voordracht volgde een uitvoerige be spreking. In den namiddag is een bezoek gebracht aan de rijksproefinstallatie. Bijzondere Leerstoelen. In de rede, door den aftredenden rector-magnifi- cus van de Utrechtsche Universiteit, prof. dr. H. Zwaardenmaker, gehouden, werd een woord van welkom gesproken tot de nieuw benoemde gewone hoogleeraren, waarna hij voortging als volgt «Maar hoe uitnemend deze aanwinsten ook mogen zijn, hoe verrassend ook voor den oninge wijde, hoe breed openend wijde perspectieven van onderwijs en onderzoek, in ongewoonheid worden zij stellig overtroffen door de uitbreiding, welke ons onderwijzend personeel kort voor den dies na talies te beurt viel. Was tot dusverre de be noeming van hoogleeraren aan de Rijksuniversi teiten beschouwd als een recht van den Souverein, waarschijnlijk, omdat men in vroeger eeuwen, meer idealistisch dan de tegenwoordige, het recht om onderwijs te geven voor belangrijker aanzag dat het nu verafgode recht tot examineeren, sinds 1905 is dit niet meer het geval. De toen in wer- king gestelde H. O. wet kent ook aan particu liere instellingen, stichtingen of vereenigingen het recht toe, aan de Rijksuniversiteiten bijzondere leerstoelen te vestigen." Na gewezen te hebben op de vestiging van zulk een leerstoel door de St. Radboudstichting, en de benoeming op dezen zetel van dr. Th. J. Beysens alsmede op de groote beteekenis van diens inaugurale rede «in den grond zeer eenvou dige academische plechtigheid" dio echter alge meen gevoeld werd, zegt prof. Zwaardenmaker «Kort daarophadden wij de gelegenheid collega Beysens in onzen engeren kring te verwelko men, toen op den dies natalis aan het feestmaal der Universiteit collega van Veen, uit naam van den Senaat een heildronk instelde «op den heel gewonen, op den buitengewonen en op den zeer bijzonderen hoogleeraar die wij in het afge sloten academiejaar hadden gewonnen." En de rector mag. besloot aldus «Zoo heeft dan in 1910 aan onze Hoogeschool, in het 274e jaar van haar bestaan, na een lange reeks van 257 professoren publici de eerste professor privatus zijn intree gedaan. Moge zijn onderwijs goede vruchten afwerpen, is onze hartelijke wensch 1 Spoedig zal hij trouwens niet meer alleen staan, want reeds bij Kon. besluit van 10 Maart werd aan Dr. J. Schrijnen vergund, als lector der Radboudstichting gedurende het studie jaar 19101911 voorlezingen te houden over a. vergelijkende klassieke taalkunde, b. cultuurge schiedenis der Christelijke Oudheid." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 24 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.9 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 744.7 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige westelijke wind, zwaarbewolkt, mogelijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. lAanvuHing'sagemda voor de Raadsvergadering op Dinsdag, 27 September 1910. |3. Benoeming van een onderwijzer aan School G. (reeds op de agenda vermeld.) i --• iVoiorgleidragein worden, de heeren1. J. H. Raa- d'crsma te St. Johannesga; 2. J. Verburg te Over- schie; 3. T. P. de Jongh te Kethel c.a. 3a. Voor'oopigle vaststelling der gemeente-reke ning over 1909, mét advies der Financieele Com missie. 3'b. Begrooting vloor 1 §11 van hel St. Jacobs- Gkasthuis, mét advies van de Financieele Com missie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1