Stads- en Gewestelijk Nieuws. en H. Hermans, pffejtten öp de bekend® gtandem tooi" verkorting van den arbeidstijd', voor den wétfcei'ijkien 10-urendag. lEeasijgmojemide, wijzende o,p de gébüeklkige so cial® w-etgeving hier te lande, met name op het gebied der arbeidersbescherming, bestreed in hoofdzaak de argumenten d'er tegenstanders, voor zoover deze van invoering' van den gewenschten maatregel, schade voor de nijverheid, bui ten land- sche concurrentie en vermindering der productie vreezen. (Laatstgenoemde, zich bij dit betoog aansluitende en het nog eenigszins aanvullend, besprak in hoofdzaak de godsdienstig-zedfelijike bteteekenis v,an hét vraagstuk. Invoering van den 10 uren-dag beteekende z. i. bescherming van d,ei volkskracht, de weerbaarheid, en van het lieven van den ar beider als christen en staatsburger. De 'katholieke arbeiders zijn dan ook hier saa ingekomen voor een vraagstuk van boog ore orde. Zij zijn e'r van overtuigd, dat een 'volk, dat niet bidt, een ver loten volk is. Gelouterd door bun 'godsdienst, verlangen deze arbeiders menschen te worden. De spreker erkende gaarne, dat er iedelè, goed willende' werkgevers zijn, maar de wet moet ten slotte de onwillig'en dwingen. De wet moet het geweten zijn van hem, die ér geen beeft. (Beide sprekers, die hun betoog met feiten en cijfets staafden, spraken den wensch uit, dat dte tegenwoordige christelijke regeering de wettelijke regeling van dén 10 uren-dag zal 'tot stand bren gén. 'De heer J. W. Smit sprak het slotwoord, allen dankende, die tot bet welslagen van de bijeen komst hadden meegewerkt, terwijl de héér Van Rijswijk in bet bijzonder builde bracht aan de politie voer de uitstekende ordemaatregelen. jNadat er een 'motie was aangenomen., die reeds op 26 provinciale bijeenkomsten was gestemd, veriaeten die aanwezigen, die dé sprekers hartelijk hadden toegejuicht, de zaal. Pauselijke Zouaven Zondag is te 's-Hertogenbosch den 50n ver jaardag dier oprichting van het regiment pauselijke zouaven feestelijk gevierd. De feestviéréndén gin gen in optocht van de St. Janskerk, waar de pïedicatie werd gehouden door deken E. E. Jan sen, van Amsterdam, geestelijk adviseur van den Bond. In de daarna gehouden vergadering trad dte zeereerw. heer C. C. Prinsen, pastoor te 's-Hér- togenbosch, als spreker op, protesteerende tegétt die annexeering van den Kerkdijken Staat. Dezé rede werd afgewisseld door de uitvoering van eenige zang- en muziekstukken, en aan den avond van dien dag werden de feestvierenden in stém- ming gebracht door de uitvoering' van plastische standen enz. Dr. H. A. Poels. (Naar wij- vernemen, is de WelEerw. Hooggel. heer dr. H. A. Poels, oud-professor van de Ka tholieke universiteit te Washington, door Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmamis, benoemd tot aalmoe zenier van den arbeid in de Limburgscbe mijn streek, met. de standplaats Heerlen—Weiten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.2 te Munchen. Laagste barometerstand 759.8 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige zuidelijke wind, zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Afscheidsrede van Burgemeester Brants. Aan het einde der heden-ipiddag gehouden Raadszitting hield de aftredende burgemeester, de heer Dr. M. A. Brants de volgende rede Zoo heb ik dan heden voor het laatst in uw midden den hamer in de hand als ik zoo straks zal gesproken hebben„Ik sluit deze vergade ring," dan wordt daardoor een stuk levensge schiedenis afgesloten, en dat, M. H., ik wil het bier gaarne uitspreken, valt mij zwaar. Ik had ze lief gekregen, die vergaderingen van uwen raad. Toen ik, nu 4i/2 jaar geleden, voor de eerste maal uwe vergadering opende, wist ik na tuurlijk wel, dat er veel en velerlei komen kon, maar dat er zoovele geheel verschillende en alle op zichzelf toch zoo belangrijke onderwerpen ter sprake komen zouden, dit wist ik niet; dat ook is trouwens slechts een stad, in een ontwikke lingsstadium begrepen, eigen, en helaas, op Schie dams metamorphose heeft in 4906 niemand mij gewezen, men stond toen vrijwel op het doode punt. En nu, juist in die ontwikkeling, in die uitbreiding, die telkens nieuwe vraagstukken doen ontstaan, was voor mij, als voorzitter van uwen raad, een groote bekoring gelegen. Die onafwijs bare drang tot uitbreiding in goede banen te leiden, was zoo geheel mijn geestesneigingen con form, dat ik de natuurlijke bezwaren eener fa brieksstad daarbij gering achtte, en in Schiedam nooit zag naar dat oude, dat zwarte, waar zoo- velen zich blind op staren, maar enkel naar dat nieuwe, dat als industrie- en havenstad aan den grootschen waterweg staat te worden. Les villes mortes du Zuyderzee kon een d'Amici beschrijven, les villes mortes de la Meuse zal nooit iemand beschrijven, die kunnen als zoodanig niet blijven bestaan. Aan de groote Maas groeit het of het verdwijnt. Uwe stad, zoo gunstig aan den Europeeschen waterweg gelegen, moet vooruit, moet bloeien. Zeker, gij kunt haar verminken, verkoopen, gij kunt zoodoende Schiedam sluiten maar als mijn opvolger in zijn leiding u dien drang tot uitbrei ding slechts deed eerbiedigen en volgen, dan mo°est uwe stad vooruitgaan; hoeveel te meer, mneer hij "voor* haar nieuwe banen zal openen. Daarom was en bleef ik optimist, al kwamen de financieele vloedgolven wel eens zeer beden- kelijkjjhoog boven N. A. P., en al hadden wij wel eens in Juli en Augustus, bij het samenstel len der begrooting, springvloeden, die ons be nauwden. Ik was optimist in mijn vertrouwen in uwe toekomst. Ik trachtte daarvoor èn i n uwen raad, èn daarbuiten, propaganda te maken. Tot voor den troon Harer Majesteit de Koningin heb ik de deugden van Schiedam geroemd. Ik was optimist toen ik uwen Raad voor de eerste maal opende, maar gij, M. H., hebt het mij gehouden. Als ik, na de eerste jaren van kennismaking, uwe leden, daar door die deur, ter vergadering zag binnenkomen, dacht ik dikwijls aan de woor den van Schiller's Glocke»Er zahlt die Haup- ter seiner Lieben, und sieht, ihm fehlt kein teures Haupt". Ik heb namelijk altijd gemeend, dat geen uwer in uws raads mozaïk. zonder schade, kon gemist worden, en dat wel juist daarom, omdat de ver schillen uwer inzichten onderling dikwijls groot zijn. Juist toch als iedere meening zeer belijnd en zeer duidelijk is, heb ik zulk eene veelzijdig heid altijd als een groot voordeel beschouwd. Een polychrome, een veelkleurige plaat, doet immers bij voldoend snelle rotatie, alle afzonderlijke kleu ren tot vriendelijk witten glans harmonieeren En zoo, M. H., hebt gij, in uwe verschillende meeningen, snelwerkende voor mij gedaan. Daar door kon dikwijls mijn hamer, in versneld tempo, uwe verordeningen bekrachtigen. Ik dank u voor de wijze, waarop gij u, in uwe veelzijdigheid, ge zamenlijk in eendracht aan uwen voorzitter hebt willen openbaren. Het vele, voor uwe toekomst belangrijke en beslissende, dat hier in uwe vergaderingen werd vastgelegd, het werd door die eendracht mogelijk gemaakt. Ik dank u voor die aangename wijze van samenwerken. Maar was het wonder dat ik optimist in dezen raad bleef Ik denk als voorbeeld van samenwerking wel in de eerste plaats aan uwe, ook voor de toekomst zoo belangrijke verordening op de administratie uwer bezittingen, aan uwe verordening op uw zoogenaamd grondbedrijf. Hoe ingewikkeld was deze in opzet, hoe aantastbaar bij nauwkeurige uitrafeling harer artikelen En toch, tot welk een goede uitkomst heeft hier de samenwerking der vele inzichten geleid. En zoo kon ik u nog wel herinneren aan menige, in principieelen strijd begonnen beraad slaging, die in harmonische eenstemmigheid ein digde en goed werken mogelijk maakte. Ik wil hier enkel als voorbeelden van goede samenwerking noemen de opspuiting uwer grien den, de verbetering der Broersvest met de ver anderde rioolbemaling en rioleering der Singel straten den afstand aan Rotterdam van Schiedamsch grondgebied. Ik herinner u de interessante wijzi ging uwer verordeningen op het onderwijs, en op de belastingen. Ik gedenk ook zoo gaarne uwe behartiging der sociale belangende volksspeel plaatsen, de ijsbaan, de arbeiderstuinen, de zwem school, uwe prachtige wandeldreven, het Sterren bosch, waar iedere moede en afgetobde Schiedam mer vrede en rust, en, aan de Maas gezeten, nieuwen levensmoed en lust verkrijgen kan. Nu 4'/i jaar geleden, was er van dit alles niet alleen niets te zien, maar waren ook zelfs vele dezer zaken voorbereid noch overwogen. Is het dan zoo vreemd, dat uwe voorzitter zich verlus tigde in die snellen gang van werken en met eenigen optimistischen trotsch, trots veler bedrukt heid, blijde den hamer hield Bovenal niet daar voor, omdat dit alles slechts voorspel is van wat het eens zal worden zoo gij slechts wilt, gij aan de groote Maas zoo schoon gelegen stad M.H., als ik, niettegenstaande deze mijne hoop, die ik weet dat thans ook meerderen met mij deelen, als ik met vollen lust in mijne taak, toch in uw midden den hamer nederleg, dan doe ik dit, omdat de nood mij is opgelegd. De God des levens heeft mij in dien lust een last gegeven, en dien last meen ik alzoo te moeten lezen »Op, maak u vaardig en reis heen 1" M.H. Ik sta op het punt, aan dien last gevolg te geven. Ik ben tot u gekomen met groote be doelingen met groote verwachtingen. Ik ga heen, met groote verwachting in uwe toekomst, die voor de naaste jaren aan zoo goede, zoo trouwe, zoo kundige leiding zal toebetrouwd worden. Mijn waarde wethouder, binnen enkele dagen hooggeachten burgemeester, hartelijk gelukge- wenscht met die schoone erfenis die u is gewor den. De Heer zegene u, voor dezen raad, voor deze gemeente, in ruime mate. Hij doe u ingaan in de dingen, die thans nog in hope voor ons liggen. M.H., mijn dank aan uwen raad gezamenlijk, voor wat zij voor zijnen voorzitter was, bracht ik u reeds maar ook u, leden afzonderlijk, wil ik dit doen. Onze inzichten konden verschillen, veel verschillen, onveranderd bleef de aangename wijze waarop wij dikwijls, ook in particuliere gesprek ken, gemeentezaken behandeldendit was voor mij steeds bijzonder aangenaam. Mijn beste wenschen, voor uwe gemeente, voor dezen uwen raad, voor ieder uwer persoonlijk, wil ik hierbij uitspreken. Ik eindig, zooals het ook in onze Staatsstukken staat Hiermede beveel ik u, M.H., in Godes almach tige bescherming. De nieuwe burgemeester. toe nieuwbenoemd© burgemeester dtezéï gémééti- te, die heer M. L. Hunner: ago Grete, zal wor den 'geïnstalleerd in ee;ne huitemgewioinei Raads zitting op Maandag 3 Qctoiber, des a.m. 2 uur. (Voor ambtenaren, collegjën, corporatien enz. zal1 des n.m. ten 31/2 ure gelegenheid zijin zich aan hielt nieuwe hphf'd' der gtemeente te doen voorstellen. Jubilé—P. J. Slavenburg. Onder vele blijken van belangstelling herdenkt heden de heer P. J. Slavenburg den dag, waarop hij gedurende 25 jaar afnemer is van de bieren van de bierbrouwerij vDe Griffioen," van de firma J. M. van der Schalk Covoor het café ïHet oude Posthuis," aan de Koemarkt alhier. Reeds vroeg in den morgen ontving de heer Slavenburg zoowel van buiten de gemeente als uit de plaats zijner inwoning blijken van vrien delijke belangstelling in zijn eigenaardig jubilé. Verschillende fraaie bloemstukken gaven daar van afdoende getuigenis, terwijl zelfs een fabrikant uit het hooge noorden, die nog slechts vijf jaar zijn geestrijk product aan hem levert, zich niet onbetuigd liet. Omstreeks elf ure deed ook de betrokken firma van hare waardeerende belangstelling blijken. De hoofdboekhouder, de heer Th. Penning, en zijn eventueele plaatsvervanger, de heer A. de Lange, kwamen den veeljarigen afnemer der brouwerij gelukwenschen, namens de firma, die aldus toonde den trouw aan hare zaak door den jubilaris be toond, op prijs te stellen. Dat de stamgasten van het »Oude Posthuis" zich mede niet onbetuigd lieten, is wel te denken. Den geheelen dag heerschte in de nette localiteit, van waar oudtijds »de wagen" naar Rotterdam afreed, een gulle feesttoon, die bewees, dat kas telein en bezoekers met elkaar op den besten voet verkeeren. Jubilé. Maandag 3 October aanst. zal 't 25 jaar geleden zijn, dat de mouter A. M. Geul bij den heer M. L. Honnerlage Grete als mouter in diensttrad. Hedenmorgen om 9 uur is de koop man A. Stolk, wonende Hoogstraat, met zijn rijwiel op den hoek van de Hoogstraat en de Markt tegen den van de tegenovergestelde rich ting komenden wagen van J. v. d. Burg, uit de Kreupelstraat, gereden. Een der wielen ging over zijn linker been, zoodat dit lichaamsdeel werd gekwetst. In het Politiebureau aan de Markt werd hij verbonden. Pnze stadgenootén de reserve-kör- ptoibaals A. C. M. van Dolder, J. A. A. Holst en J. J. Valkenburg zijin, na afgelegd,' examen, bevorderd tot reserve-sergeant. (Voor de vacanten betrekking van directeur der Arbeidsbeurs hebben zich' 136 sofl- licitanten aangemeld'. ]In de Lange Niéuwstraat viel van een vrachtwagen een baal lompen tegen e,en tram wagen van de Schiedamsche Tramweg Mij. Twee ruiten braken dientengevolge, terwijl een in de tram zittende juffrouw uit Maassluis licht aan het hoofd werd gewond. UIT ROTTERDAM. |De 24-jarige kantoorbediende J. E., wonende in de Koningsveldestraat alhier, had gisteren van zijin patroons, cke firma J. A. v. d. S. aan den Haringvliet, opdracht gekregen om een wissel, groot f4000, te innen 'bij die firma R. M. Zoenen op de Zuidblaak. Hij ontving het geld eln is daarna verdwenen. De polütie tracht hem op te spogen. 1Den geheieïen zdmer hééft die outs'meittings- dienst te Rotterdam toedicht gehouden op de bemanning van uit besmette havens dien Nieuwen Waterwég binnenkomende schepen, met het oog op de mogelijkheid, dat met een Id'ier schepen kioln binnenkomen een 'zoogenaamde gezonde ba cillendrager. Een van de eerste maatregelen, dié die ontsmettingsdienst nam, 'was, bij aankomst van die schepen te Hoek van Holland, de pri vaten aan boord te sluiten en er tonnen te plaat sen voor het opvangen van de faecaliën, die aain een bacteriologisch onderzoek werden onderwor pen in de rij'ks-seruminrichtinig alhier. (Ongeveer 4000 dergelijke onderzoeken hebben in dien afgtóoopen zomer plaats gehad, doch gteen bacil werd aangetroffen. jJ.l. Zaterdag echter zijn bij een dergelijk on derzoek in de Serum-inrichting cfhioIeraJbacillen aangetroffen in de uitwerpselen, die afkomstig waren van het uit Kroonstad alhier aangekomen -•toolmschip „Sophie II". Onmiddellijk nam de oin'tsmettingsdienst haar maatregelen. De bacillen drager, een matroos aan boord van dat schip, een geheel gezond zijnde man, maar nu even gevaarlijk voor de haven als een 'ziek man, is in observatie opgenomen. Het ontsmettingsvaar tuig kwam langs zijde van de „Sophie H", dit stoomschip' werd geheel ontsmet, zoo ook de be manning en zij, die ©r werkzaam op waren. Thans is d'e geheele, uit 24 mannen bestaande beman ning aan boord geconsigneéid en wordt er zorg gedragen, dat d'e uitwerpiselien voortdurend onder zocht worden. Deze equipage is bacillen-vrij. [Het stoomschip „Sop'hie H" ligt nu in lossing aan boei C. (Uit het vorenstaande blijkt, van hoé groot be lang' de door de gemeente, ten koste van veel moeite en uitgaven genomen maatregelen zijn. (Dezelfde maatregelen blijkt ook de Pruisische regeering getroffen te hebben len opzichte van die dat tand uit Rusland binnenk'ömeffJte hout vlotters, If (N. 'R. Crt.) AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 28 September. 24 u. Stedelijk Mu- senm. (Doeleplein). Rotterdam. Zlaitégdag 1 ^October. 8 ,u. Tivtoli-sohouwbuPg. Coln- j ce|rt Mischa Elman en Lopis Sckwitzler. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 27 September 1910, des namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer dr. M. A. Brants. Tegenwoordig 19 leden. Afwezig de heeren mr. Jansen en Ris. De notulen van de vergadering van 9 Augustus worden vastgesteld, die van 5 September" worden verdaagd. Ingekomen stukken. Burgemeester en Wethouders dêelen mede, dat bij hun college zijn ingekomen. Van Ged. Staten dezer provincie missive ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbe sluiten dd. 6 September jl., a. tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1910, van een be drag van f 8.40 b. tot wijziging van de begrooting van inkom sten en uitgaven, dienst 1910, de ontvangsten met f 6900, de uitgaven met f20.000.; Kennisgeving Idem missive houdende bericht van ontvangst van de den 6 September jl. vastgestelde verorde ning tot twee wijzigingen van die op het reinigen en op de gevorderden diepte en breedte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw -West-Frankeland Kennisgeving Idem missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit dd. 6 September jl. tot onderhandsche verhuring aan P. van der Wal, of wie in zijn plaats tot de huurovereenkomst mocht worden toegelaten van het huis aan den Singel no. 209 voor f216 per jaar; Kennisgeving Idem missive ten geleide van het Koninklijk besluit dd. 6 September 1910 no. 33 en uit den daarbij behoorende staat, houdende goedkeuring der verordening op de heffing van .schoolgelden aan het gymnasium vastgesteld den 12 Juli jl. Kennisgeving Idem missive ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit dd 6 September jl.tot het onderhands bij continuatie verhuren van een der lokalen boven de Koopmansbeurs aan het De partement Schiedam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Kennisgeving Ingekomen stukken van B. en W. Het proces-verbaal van de door hen gedane opneming der boeken en kas bij den gemeente ontvanger op 17 September jl. en waaruit blijkt, dat door hen alles volkomen in orde is bevonden Kennisgeving Idem missive houdende hun advies op het adres der vier drankbestrijdersvereenigingen alhier om een jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen van f200.,ten behoeve van den strijd tegen het alcoholisme; Ter visie gelegd ter behandeling in een vol gende vergadering Van B. van Bochove missive houdende dank betuiging voor zijne benoeming tot hoofd der herhalingsschool voor jongens Kennisgeving Van het Bestuur der R. K. Middenstan ds-Ver- eeniging »de Hanze" afd. Schiedam, adres houdende verzoek om, nu met Januari 1911 de tweede klasse van den Handelscursus begint, ook daarvoor een subsidie van f100.te mogen ontvangen, benevens het gebruik van een verwarmd en ver licht lokaal inschool T In handen van B. en W. gesteld om advies i Van A. Timmermans Zn. adres houdende verzoek om aan ben voor nader te noemen prin cipaal, voor den prijs van f8 M2 in koop af te staan een perceel bouwgrond aan de Prins Maurits- straat ter breedte van 5.50 M. en ter diepte van 22 meter om daarop een enkel woonhuis te bouwen Wordt besloten tot verkoop zonder hoofdelijke stemmingalleen de bekende voorstanders van erfpacht verklaren hier tegen te zijn. Van den heer Herman Jansen adres houdende eenige bezwaren tegen het ter visie liggend uitbrei dingsplan van het Noordelijk gedeelte der gemeente en verzoek om het peil waarop in dat gedeelte mag worden gebouwd vast te stellen op hoogstens 70 cM. boven het maaiveld; Van het bestuur der Zwolsche vleeschhouders- vereeniging missive met verzoek adhaesie te zul len betuigen aan een door hen aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te zenden adres betreffende de verordeningen op den invoer van vleesch in de verschillende gemeenten Wordt door den Raad Van H. Nieswaag en 24 anderen, allen rijks ambtenaren van den actieven dienst alhier adres houdende verzoek dat zij gaarne zouden zien, dat de Raad een bedrag vaststelde, dat door allen rijksambtenaren van den actieven dienst alhier van hunne aangifte voor de inkomstenbelasting als ambtskosten kan worden afgetrokken en dit te bepalen op f 60. In handen van B. en W. gesteld om advies. Van regenten van het St. Jacobs-Gasthuis missive, houdende aanbeveling ter benoeming van drie regenten, tengevolge van het bedanken van de heeren Dr. M. A. Brants, G. A. J. Beukers en J. W. J. van Harwegen den Breems. Aanbevolen worden de heeren1 J. O. Ben- der, Mr G. van Baren2 M. L. Honnerlage Gre te, J. Th. M. Nolet; 3 Dr. J. L. Liezenberg, D- Ris C.Hz. Na eenige discussie wordt deze aanbeveling ter visie gelegd ter benoeming in een volgend0 vergadering Van J. W. J. van Alphen en 29 anderen, all0P verkoopers van bereidde vleeschwaren in deze ge' meente, houdende verzoek om de verordening °P het keurloon van vleesch zoodanig te wijzigeI1 dat dit niet meer door hen, doch door de ge' meente wordt betaald. In handen van B. en W. gesteld om advies y Van de afd. Schiedam van de Chr. Nation- Christen geheelonthouders vereeniging, adv'0 waarbij zij verzoekt het voorstel van het Raads' lid den heer Goslinga, betreffende het maxim11^ aantal drankwetsvergunningen in dezg gemeem wel te willen aannemen; Hierop zal gelét worden wanneer het ond01" werp straks aan de orde komt Aan de orde is Benoeming. De benoeming van personeel der herhaling school voor jongens; Hiertoe worden benoemd voor de gewone v3gt ken J. G. van Vlaardingen en J. van Meurs, n) resp. 19 en 17 stemmen, de overige in blaIlC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2