Stads- en Gewestelijk Nieuws. wanneer zij vergezeld gaan van een goede tom- "schrijïving van wat ze zijn, en duidelijke ver- mèSïriig' van het land van herkomst. Om 'een voorbeeld te noemen is het verboden in Holland vervaardigde sigaren als havama-si garen te impor teeren, wanneer er niet ap vermeld staat: „made in Holland". Ter voorkoming van moeilijkheden en vertraging gelieve men zich om inlichtingen te wenden tot het „High Commissioners Office" te Londen, of tot het Bureau voor Handels-inlich tingen te Amsterdam. De inlichtingen worden kos teloos verstrekt. (Met genoegen maken we ten slotte melding van de waardeerende wijze waarop de heer Bart- ley gewaagde van de groote activiteit van den Nederlandschen consul-generaal te Melbourne, den heer Bosschart. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.1 te Munchen. Laagste barometerstand 747.1 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, warmer. Een belangrijke beslissing in zake de Ongevallenwet. Een belangrijke beslissing in zake de Onge vallenwet door den Centralen Raad van Beroep wordt vermeld door „De Risico-bank Het beroep betrof dé herziening eener oog rente. (Een werkman had beroep ingesteld tegen de beslissing der Rijksverzekeringsbank, waarbij d hem wegens het verlies van bet gezichtsvermo gen van het rechteroog toegekende rente wérd verlaagd. De Bank oonkleelde dat de werkman zich, sinds de toekenning der rente, aan zijn letsel «enigszins had aangep'ast, hetgeen de Werk man echter ontkende. (Bank en Centrale Raad stellen zich op "het standpunt, dat als (Tegel bij iemand, die aan éen oog blind is en die tengevolge 'het vermo gen om z.g. stereoscopisch te zien (mist, na ver loop van tijd een zekeré compensatie Van dit gemis optreedt, waardoor het gebrék zich dus minder doet gevoelen. Dan wordt diejisvolgens de rente verminderd. Verscheidene malen is door arbeiders hierte gen beroep ingesteld, doch zonder resultaat. De Centrale Raad steunt op een deskundig advies en rapport van den oogheelkundige prof. dr. Straub. iDoch nu hieeft die Raad van Beroep te Den Haag den grondslag dier methode aangevallen. De Raad heeft het oordeel ingeroepen van eén andieren oogheelkundige, prof. dr. W. Koster uit Leidien. Deze deskundige stelde voorop', d'at als regel wél compensatie kan worden aangenomen, vooral' in die gevallen, waarin de getroffene niet meer dan 45 jaar oud is en arbeid is blijven verrichten, die nauwkeurig Opletten ncodig maakt. Tocih blijft onderzoek van elk speciaal geval noo- dig. (Prof. Koster had, 'na deze algemeene beschou wing, nog meer speciaal ten aanzien van dén betrokken arbeider, (die bijna 50 jaar is) opge merkt, dat bij deze wel; eene compensatie was ingetreden wat betreft het snel en juist fasten, dioéh niet wat betreft het beoordeelein van on derlinge afstanden en het momentaal schatten van verhoudingen, zoodat, volgens het oordeel des hoogjeeraars, de arbeidsgeschiktheid van de zen getroffene niet geacht kon worden in noe menswaardige mate té zijn toegenomen. (De Raad van Beroep te 's-Gravenhagé ver- klaarde in verband niet de beschouwing van prof. Koster, dat er voor vermindering van ren te gieen aanleiding bestond. In hoogste instantie 'heeft echter de Centrale Raad zonder nadere mofiveering dé Rijksverze keringsbank in het gelijk gestéld. f „Nederlanda Katholika." Door het hoofdbestuur van bovengenoemden bond werd Zondag 1.1. een vergadering gehouden te 'sGravenhage. De bestuursfunctiën werden ver deeld als volgtVoorzitter kapelaan L. J. J. M. Poeli, TilburgondervoorzitterJ. Th. Niesten, kapitein inf. Rotterdam; le secretaris: H. B.van Zwet, Leeuwstraat, te Utrecht2e secretaris Joh. Luneman, Den HaagpenningmeesterTh. C. van Erp, 4e luit. inf. Breda, leden: J. N. J. Smulders, arts, Schijndel, G. van Poppel, prof. seminarie Rolduc. Zoowel de redactie als adminstratie van het maandblad »Nederlanda Katholika" bleven ongewijzigd, zoodat als zoodanig optreden: J. N. J. Smulders en Joh. Luneman. Besloten werd aan den boekhandel 20% toe te staan voor het afslui ten van abonnementen op het Bondsorgaan. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken besproken waren, werd de vergadering voorgezet met het bestuur van de Haagsche Kath. Esp. Vereeniging, ten einde verschillende besprekingen te houden-betreffende de regeling van het in het volgend jaar te houden 2e Internationaal Kat. Esperantisten-Congres. Een werkcomité van 3 personen werd ingesteld, welke zich zoo noodig meerdere personen zal toevoegen. Ten spoedigste zal worden overgegaan tot een actieve propaganda zoowel in de Nederlandsche Katholieke, als in de Buitenlandsche Esperanto- pers. Eveneens werd een damescomité ingesteld belast met de verkoop van congreskaarten enz. De prijs der congreskaarten werd vastgesteld op f2.50 die der hulpcongreskaarten op fl.25. Het Congres zal van 4 tot en met 48 Aug. 4914 te 's Gravenhage plaats hebben. Belangrijke onder werpen werden reeds op de voorloopige agenda geplaatst. Afscheid burgemeester Brants. Gister-avond om 7i/2 uur kwamen de leden van den Gemeenteraad ten Stadhuize bijeen, ten einde in intiemen kring afscheid te nemen van den tegenwoordigen burgemeester, die op 30 September a.s. zijne functie neerlegt. Alle Raadsleden, behalve de heeren Mr. Jansen, N. v. d. Velden en P. de Bruin, waren aanwezig. Door de leden van den Raad was reeds eenigen tijd geleden besloten aan burgemeester Brants een geschenk aan te bieden, als aandenken aan zijn burgemeesterschap dezer stad. In overeenstem ming met den wensch van dr. Brants had men het oog laten vallen op een practisch cadeau nl. een Triëder (veldkijker), systeem Zeiss. Deze veldkijker, die 8 maal vergroot, is geleverd door door den opticien A. W. Heijnen te 's-Graven- hage. Bij den kijker behoort een prachtig zwart lederen étui, met draagriemen. Op het deksel is een metalen plaatje bevestigd, waarop gegra veerd is »De gemeenteraad van Schiedam Aan Burgemeester Brants 27 September 4910." Dit geschenk nu werd aan den scheidenden burgemeester gisteravond namens de Raadsleden overhandigd bij monde van den wethouder van Onderwijs, den heer M. L. Honnerlage Grete. De heer Honnerlage Grete zeide, dat de leden van den Raad den wensch hadden te kennen gegeven niet alleen officieel, maar ook in intiemen kring van den burgemeester afscheid te nemen. De heeren C. Klein, J. M. v. d. Schalk en spreker hadden de regeling van dit avondje op zich genomen. Het meest geschikt was hun voorgekomen in een gezellig samenzijn, bij een afternoon-tea, afscheid van elkaar te nemen. Aan vankelijk was het de bedoeling een tegeltableau of iets dergelijks aan burgemeester Brants als herinnering aan te bieden. Een goede genius had echter de leden der regelingscommissie in de ooren geblazen, dat geen geschenk den burge meester meer welkom zou zijn dan een veldkijker. De Raad heeft dan ook gemeend door de aanbie ding van een fraaien veldkijker den burgemeester te verrassen. Spr. hoopte, dat de heer Brants er in Gelderland een veelvuldig gebruik van zal maken en bij het bezigen van den kijker nog dikwijls aan zijn Schiedamsche vrienden en de Raadsleden zal terugdenken. Bij het openen van het étui zal, wanneer de heer Brants de inscriptie leest, hij wel niet anders kunnen dan zijn gedach ten naar Schiedam te laten gaan. Ten slotte gaf spr. hem de verzekering van aller vriendschap en toegenegenheid en hoopte, dat al de heden geuite wenschen ten opzichte van zijne gezondheid enz, in vervulling zullen mogen gaan. De burgemeester, de heer dr. M. A. Brants, dankte de leden van den Raad voor het prachtige geschenk en zeide dat dit geschenk de vervulling van zijn hartewensch was. Het trof hem, dat de Raad in intiemen kring afscheid van hem heeft willen nemen en daarvoor heden een uurtje had vastgesteld. Maar dubbel was spr. er mee verrast, dat hem door den Raad nog zulk een mooi cadeau was aangeboden. Spr. hoopte, dat allen hem dezelfde vriendschap ook in de toekomst zullen blijven toedragen en gaf hun de verzekering, dat zij in zijn nieuwe woonplaats op een gulle gastvrijheid konden re kenen. Nadat de burgemeester gesproken had, bleef men nog eenige oogenblikken gezellig bijeen. Ten 8i/j ure vereenigden zich ten Raadhuize een groot aantal gemeenteambtenaren, die eveneens afscheid kwamen nemen van burgemeester Brants. De gemeenteambtenaren, die aan den burge meester ook een souvenir wilden schenken, hadden onderling een zeer fraai album met loto s van Schiedam doen vervaardigen. Dit album, geleverd door Hrs. Rebers boek handel, in de Oranjestraat alhier, draagt aan de voorzijde in den rechter bovenhoek het opschrift in vergulde letters Herinneringen aan Schiedam 4906—4940." Het titelblad gecalligrafeerd door den heer J. A. Boer, onderwijzer alhier, luidt als volgt »Aan Dr. Maurits Anthoni Brants bij zijn aftreden als Burgemeester van Schiedam als bewijs van hoogachting aangeboden door" (volgen handteeke- ningen der deelnemers). Na de bladen met de handteekeningen van de genen, die bijgedragen hebben aan dit mooie geschenk, liggen in het album 30 groote foto'sj op kunstkartons van verschillende kleur, vervaar digd in het fotografisch atelier van den heer Joh. Kamman, alhier. De gemeente-secretaris, de heer V. Sickenga, voerde, bij de aanbieding van dit sierlijk cadeau, namens allen het woord. hun werd geboden, om hier gezamelijk van U af scheid te nemen. Mij persoonlijk is het een eer, hun woordvoer der te mogen zijn, waar ik wel het meeste met U heb omgegaan- Eén ding betreur ik daarbij, dat het papier mij daarbij te hulp moet komen. U en anderen moogt het mij vergeven, dat ik dit hulpmiddel in aller belang te baat neem. Wat dan ons vooral beweegt deze hulde te brengen is, dat wij heel goed gevoelden, dat U iets bizonders kenmerkte. Ook iets ten opzichte van ons ambtenaren. Wat ons altijd meer moest treilen was, dat U U gaf.' U hebt U in den korten tijd, dat U hier waart, aan Schiedam gegeven; natuurlijk op Uw wijze, De een zal die wijze goed vinden, de ander niet. Maar U hebt U gegeven. U hebt U gegeven, ook waar dit niet uitlokkend was. U hebt U gegeven ook aan hen, die volstrekt niet zulke aantrekkelijke mensehen waren. Uw geven was het ware geven. U zei ven ver loochenende. Zie, Mijnheer Brants, als ik mij rekenschap geef, van wat ons in U aantrok, dan was het dit. En dit kan niet onbeloond blijven. Dit kan ook niet worden weggedaan. Want wat zoo ge geven is, moet blijvende vrucht afwerpen. Gij zijt ingegaan op den arbeid Uwer ambte naren. Niet oppervlakkig. Maar met Uw ziel. zijt gij er op ingegaan, als gij zaagt, dat zij er hun ziel in legden. Dit kunnen zij uiet vergeten. En gij zijt niet met scepticisme tegenover hun gebreken gaan staan denkende daaraan is toch niet te verbeteren. Neen, met geloof werktet Gij aan hun verbetering. Zoo kondt Gij ook onze fouten dragen; die Uw menschenkennis toch al spoedig in ons ontdekte, en vooral wanneer wij daarvoor ook zelf niet blind waren, wist Gij ze met den mantel der liefde, ook voor anderen, te bedekken Zoo, ik wil het openlijk zeggen, heb ik persoon lijk veel aan U te danken. En des te aangenamer is het mij hier tot U te mogen spreken. Mijnheer Brants, daardoor was het mogelijk, dat, hoewel U een sterk uitgesproken beginsel nooit onder stoelen of banken schooft, zoo veel ambtenaren, ook die dat beginsel niet deelden, U heden van harte hulde wenschen te brengen. Zij voelen zich gedrongen U een blijvend aan denken te geven. Een b 1 ij v e n d aandenken, zeg ik. Ik ben overtuigd, dat wat ik U straks zal over reiken, van blijvende waarde voor U zal zijn. Wij hebben getracht iets van Uw Schiedamsche leven vast te leggen in tastbaren vorm. Wij hebben dit trachten te doen in fotografieën. Ik ben ten volle overtuigd, dat er althans wel iets van gelukt is, voldoende om voor U een aan denken van blijvende waarde te vormen, dat niet in een vergeten hoek zal worden weggezet En nu, voordat ik het overreik, wil ik beslui ten met een afscheidswoord. Laat ik spreken in Uw taal, die ook de mijne is. De Heer aan Wien gij U gegeven hebt, geve U van Zijnen Geest, om U aan anderen te kunnen blijven geven. En dan, Hij zegene U en Uw huis en make Uw pad licht. En hiermede heb ik de eer U ons geschenk te overhandigen. De burgemeester, zeer getroffen door dit ge schenk, betuigde in een uitvoerige rede, waarin hij nu en dan op het verleden een blik wierp, zijn dank voor dit bewijs van sympathie. Toen de burgemeester de foto's had bezichtigd, nam hij van allen met een stevigen handdruk afscheid. Volksbadhuis. In de week van 4925 September 4940 werden genomen 286 baden. 4ste kl. 2de kl. kuipbaden 48 kuipbaden 37 regen 47 regen 484 school kinder a 5 ct. 30 Geachte heer Brants, U ziet hier ambtenaren van onze Gemeente van allerlei rang en betrekking voor U staan. Zij zijn allen dankbaar voor de gelegenheid die Woensdag 5 October a.s. hoopt M. W. Verboom den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad hij wijlen den heer E. Steens, firma Kok Steens, zeil- en zak- kenmakers alhier. De heer H. Jansen en mej. K. Jansen alhier behaalden Zondag 1.1. op het Nationaal concours van voordrachten te Dordrecht den 4en prijs (zilveren medaille.) De heer N. J. Simmer, onderw ij zer aan de St Jozefsscholen alhier, is benoemd tot on derwijzer aan de Fratersscholen te Tilburg. In de Maas onder deze gemeente zijn gisteren door N. Wijsbroek, wonende Hoofdstraat, 31, drie heipalen opgevischt. Hedenmorgen is doordepolitie aan gehouden de 18-jarige D. S„ wonende alhier, verdacht van diefstal van 10 K.G. gist van het Stations terrein. UIT ROTTERDAM. Bij de gister gehouden herstemming in district I ter verkiezing van een lid van den gemeente raad, werd de heer D. de Klerk, (lib.), gekozen met 2296 stemmen. De heer B. Hooykaas Jr- (chr. hist.) verkreeg 2125 stemmen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. ZateirdUg' 1 "October;. 8 u. Tivoli-sohouwburg. Cori- ceirt Misöha Eiman en Louis Sdhwitzler. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 27 September 1910, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) R o o i 1 ij n-v aststelling. Voorstel tot vaststelling van de rooilijn voor een gedeelte van den Buitenhavenweg, in verband met de uitgiften van terrein aan de Maatschappij sOxygenium" Hierbij wordt voorgesteld de rooilijn te bepalen ongeveer in de lijn der pakhuizen »Banka en Padang" en tevens B. en W. te machtigen tot demping der sloot en een inrij te maken van de rijstraat naar het nieuwe terrein van de Maat schappij »Oxygenium". De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, zegt, dat men zich niet moet verwonderen, dat hij in dezen het woord vraagt. Hij zegt, dat in de commissie van ge meentewerken een straat van 15 centimeter vol doende is bevonden. Waar 't zelden gebeurt, dat van bet advies van gemeentewerken wordt afge weken, moest daartoe toch een motief zijn en dat motief heeft hij niet verkregen Waar met het afsnijden van den rand van het terrein vroeger aan Jurgens verkocht, een bedrag van f2400 in het nadeel der gemeente is gemoeid, moet hij uitdrukkelijk constateeren, dat in de commissie een breedte van 45 M. voldoende werd geacht, waarmee dan aan alle behoeften, ook van een los- wal, zou zijn voldaan. Weth. stelt in't licht, dat waar op verschillende plaatsen de breedte aan de Buitenhaven 15, op enkele punten slechts 13 M. is, de commissie een normale breedte van lo M. voldoende achtte. Hij kon dan ook niet be grijpen en begrijpt nog niet, waarom een strook van bedoeld terrein moet worden afgenomen de rijstraat is toch bij een breedte van 15 M. nog 7 M. en het trottoir 21/2, dat acht de commissie een voldoende ruimte, overwogen ook, dat de pakhuizen «Sumatra" en »Padang" wel eens zullen verdwijnen. Weth. acht dan ook het voor stel zeer onvoordeelig voor en niet in het belang der gemeente en meent het door het College voorgestelde onnoodig is. De heer Van der Schalk stelt voor, dit voorstel nog aan te houden en inmiddels het schrijven van de commissie voor gemeentewerken ter visie te leggen. De heer Wittkampf stemt met dit denk beeld in. De wethouder, de heer Van Westendorp, heeft er bezwaar tegen. Als wij nu besluiten, kan het bedoelde stuk tegen 15 October uit de huur worden genomen wij vergaderen niet voor 11 October. De wethouder van Financiën, de heer Lager- w e y, verdedigt het voorstel. Hij zegt, dat als de slootjes gedempt en de pakhuizen daar eenmaal verdwenen zijn, dit gedeelte van de Buitenhaven een breedte van 48 a 19 M. over het geheel zal hebben. Die breedte acht hij noodig in 't belang van een breeden verkeersweg aan de Buitenhaven en een breedte van 15 M. daar ter plaatse niet voldoende. Weth. betoogt nog, dat wij, terwijl wij voor de Voorhaven over twee kanten ter weerszijden beschikken, wij aan de Buitenhaven slechts een kade hebben en de breedte langs verschillende havens grooter isde Nieuwe Haven 25, Wester en Willemshaven 30, de Voorhaven bij Apollo 30 en aan de Hoofdstraat 46 M. Voor een zoo be langrijken verkeersweg, de toegangsweg tot Apollo en tot den grooten houthandel der firma Van der Eist, achtte hij een groote breedte noodzakelijk- Weth. wijst er nog op, dat de firma De Kuyper voor hare zaak nu ook belangrijke ruimte gant vragen en de loggers weer verderop moeten. Voor al die behoefte is een verkeersweg van 45 M. te smalde nieuwere stedenbouw dringt tot flinke breede verkeerswegen en dat stelsel wil weth- ook hier toepassen. De heer Van der Schalk zegt, dat hij een boel bekeerd is door de rede van den heer La- gerwey en verklaart, na nog een enkele inlich ting van den heer Lagerwey verkregen te hebben, zijn uitstel-voorstel in te trekken. De wethouder, de heer Van Westendorp, stelt nog in 't licht, dat de breedte aan den Bui tenhaven zeer uiteenloopt, maar dat de commissie de voorkeur gaf aan een normale breedte van 1» M., waarbij dan nog de rijstraat gelegenheid geeft tot het passeeren van een tram en drie wagens- Weth. meent, dat de zaak-De Kuyper de loggers niet zal verdrijven als de loggers verlegd zoude» moeten worden tot nabij »Oxygenium", dan zou dit weer meer aan vervoer van zout uit de pakhuizen enz. kosten. Spr. houdt vol, dat een breedte va» 15 M. voldoende is en hij daar uit volle overtui ging voor heeft gestemd. De heer Wittkampf vraagt naar de breedte nabij de nieuwe Hoofdbrug. De wethouder,de heer Van Westendorp, zegt, dat voor de panden van de firma Van der Eist de breedte slechts 13 M. is. De wethouder, de heer Lagerwey, meent, dat, wanneer de weg op zeker punt niet deugt, dit geen reden is om dien ook op andere gedeel ten onbruikbaar te maken. - Het voorstel wordt aangenomen met 12—' stemmen. Tegen stemmen de heeren Beukers, Smit, Va» der Velden, Kranen, De Bruin, Van Westendorp en Koopmans. Vergunningen. Voorstel van het Raadslid, den heer Gosling8' in zake beperking van het maximum aant»1 drankwetvergunningen met advies van B. en VV- De heer G 0 s 1 i n g a wil, wanneer nieman8 het woord verlangt, enkele woorden spreken to» aanprijzing van zijn voorstel en tot weerleggi»» der daartegen geopperde bezwaren. Hij breng dank voor het gunstig preadvies over zijn voorste uitgebracht, al blijkt ook, dat niet het geheej College maar de meerderheid daarover gunstig geadviseerd heeft en de minderheid bezwaar ha8: Maar spr. acht de argumenten der minderhei niet juist. De vrees dat het gebruik van stei'kel drank buiten de gelegenheden met vergunning) in de branderijen, zal toenemen, acht hij niet ge' wettigd, waar dat gebruik reeds is afgenomen <- ook daar tegen gestreden wordt op verschillen8 wijze, ook door de Kamers van Arbeid. Spr. stelt verder in 't licht, dat de bestaan8 vergunningen veilig zijn, maar dat 't hier g8' om hen, die aan art. 13 der Drankwet niet »8 recht ontleenen, maar er het belang in zien o» eene vergunning te verkrijgen hij meent echte^ dat art. 13 moet toegepast worden in het alg8 meen belang en niet in het belang der toekomstig vergunninghouders. - Wat verder de opmerking betreft omtrent 8 clandestienen verkoop, dien acht spr. reeds vo doende weerlegdmaar spr. meent dat hier belang in 't spel komt van hen die quasi zetk» telein zijn, maar feitelijk voor eigen rekening z' ten ook hun echter kan in geen geval de verg» ning ontnomen worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2