Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. antwoord vóór Wo e ns'tKu ga vond 8 uur te zullen geven. jDe groote Fransche onderzeeër „Archime des", van welks type de directie der marine zulke bijzondere verwachtingen koesterde, heeft zijn eerste proefvaart volbracht. Den vier-en.twin- tigsten September is het schip van Cherbourg vertrokken naar den mond der Gironde, is van daar naar Ruy tingen bij Grevelingen teruggekeerd en was in den ochtend van den negen^en-twintig- sten weer op zijn ankerplaats terug. De vaart bedroeg 1056 zeemijlen; in de eerste drie da gen liep het vaartuig tien knoopen, den vierden dag veertien. Bij haar terugkeer bleef de „Archi medes" voor Cherbourg zes uur lang onder water en vernieuwde tien uur lang de lading van haar accumulatoren. Al deze proefnemingen gelukten volkomen, maar het weer was dan ook bijzonder gunstig, de zee spiegelglad. Er worden nu nieuwe oefeningen voorbereid. Er is sprake van een tocht naar Toulon, zelfs naar New-York, om uit te maken of de „Archimedes" inderdaad in staat is een oceaan-vloot dagen achtereen op zee bij te houden. De burgemeester van New-York, Gaynor is Maandag voor 't eerst na den aanslag weer op het raadhuis verschenen en werd met levendige toejuichingen ontvangen. Hij zag er vervallen en verouderd uit. H. M. de Koningin-Moeder naar het Loo. H. M. de Koningin-Moeder keerde Dinsdag avond te 9.45 uur van Haar bezoek op Het Loo te Baarn terug. Per rijtuig werd naar Soestdijk gereden. Tweede Kamer. In de afdeelingen der Tweede Kamer is giste ren het onderzoek der Staatsbegrooting voor 1911 aangevangen. Begrafenis jhr. mr. dr. H. C. J. Testa. Maandag heeft te Houthem de plechtige begra fenis plaats gehad van jhr. mr. dr. Hannibal Casimirus Jeannes Testa, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Konin gin der Nederlanden te Madrid, voor eenige dagen te Berlijn tengevolge van een beroerte overleden, in den ouderdom van 52 jaren. Een der kamers van de villa van jhr. G. M. R. Testa, te Houthem, een broeder van den over ledene, was tot chapelle ardente ingericht. Twee zusterkens waakten en baden bij het stoffelijk overschot van den overledene. Ruim 10 uur 's morgens zette de lijkstoet zich in bewegingvoorop ging een knaap, die op een kussen de talrijke ridderorden en eereteekenen droeg van den overledene dan volgden knapen, een tweetal kransen, dragendeeen van het departement van buitenlandsche zaken, en een van eenige Haagschen vrienden des afgestorvenen. Daar achter kwam de lijkkist, door een 8-tal personen gedragen, vervolgens de mannelijke familieleden, een aantal autoriteiten en notabelen uit den omtrek en enkele rijtuigen, waarin de vrouwelijke familieleden. Aan Vroenhof werd de lijkkist opgewacht door pastoor Haenen, een 12-tal geestelijken en koorknapen. Om 11 uur werd in het prachtige dorpskerkje, dat stemmig met rouw behangen was, de H. Mis van Requiem opgedragen door den herder der parochie, aan het in een zee van licht schitterende hoofdaltaar. Een 3-tal geestelijken assisteerde den celebrant. Aan twee zijaltaren werden leesmis- sen gecelebreerd. Het kerkelijk zangkoor voerde een meerstemmige Requiem-mis van Haller uit. Onder de talrijke aanwezigen, die het H. Mis offer bijwoonden, bevonden zich mr. S. Hannema, secretaris-generaal van het departement van bui tenlandsche zaken, vertegenwoordiger der regeering jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in Limburg en jhr. mr. v. d. Maesen de Sombreff, lid der Eerste Kamer. De commissaris der Koningin had o.m- in het priesterkoor plaats genomen. Na de kerkelijke plechtigheden werd het lijk naar het kerkhof overgebracht, waar het, nadat pastoor Haenen de gebruikelijke ceremoniën had verricht, in den grafkelder werd bijgezet. Aan het graf werd niet gesproken. Onmiddellijk bij zijn aankomst in de woning van jhr. Testa, begaf zich mr. S. Hannema naar dezen, om hem, namens den minister van buiten landsche zaken, nogmaals te condoleeren met het groote verlies, dat de familie Testa en niet minder het land heeft geleden bij den dood van den bekwamen diplomaat. Jhr. mr. Testa dankte met enkele woorden den heer Hannema. Namens de Nederlandsche en de Spaansche regeering ontving de familie Testa bewijzen van deelneming, terwijl de brieven de lof verkondig den van de groote diplomatische talenten van jhr. Testa. Uit alle oorden des lands en uit vele landen van Europa gewerden de familie Testa bewijzen van rou fvbeklag. (Limb. Koer.) De Kamerclub der Liberale Unie. De Kamerclub der Liberale Unie heeft, naar de ïAvondp." meldt, tot haar bestuursleden benoemd mr. Goeman Borgesius, voorzitterdr. Hubrecht) ondervoorzittermr. Jannink, secretaris, en mr. dr. Dolk, penningmeester. Antwoord op het Krupp-rapport. De ministers van oorlog, marine koloniën heb- een antwoord aan de Tweede Kamer ingezonden op de beschouwingen en voorstellen der zooge naamde Krupp-commissie, welker rapport kort voor het zomerreces in hunne handen was ge steld. Dit antwoord is evenals het verslag zelf ge heim en slechts in één exemplaar toegestuurd. Om de kennisneming in deze dagen van druk ke parlementaire werkzaamheden niet geheel onmogelijk te doen zijn, is, naar wij vernemen, door den voorzitter der Tweede Kamer besloten nog een drietal exemplaren te doen drukken, zoodat vier leden tegelijkertijd op de griffie van het belangrijke staatsstuk kunnen kennis nemen. (Avondp.) Marine-manoeuvres. Gisteravond elf uur arriveerde te Hellevoetsluis de Minister van Marine, Z. Exc. J. Wenthoït, ver gezeld van zijn adjudant, luit. Boom, schout-bij nacht Koster, chef van den marinestaf en kolonel J. H. Gijizen, inspecteur van den marine-stoom vaartdienst. Morgenochtend gaat het hoogé gezel schap met de motorboot „De Tien gemeten" naar zee. Melchior Treub. f (Uit St. Raphael wordt bericht, dat aldaar on verwacht is overleden prof. dr. M. Treub, oud- directeur van Landbouw in Ned.-Indië en oud- directeur van den Botanischen Tuin te Buiten zorg. I Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en W inkelbedienden. Wij ontvingen onderstaand communiqué In het gebouw »St. Bavo" .te Haarlem had Zon dag de jaarlijksche vergadering plaats van boven genoemde organisatie. Te half elf opende de Voorzitter, A. v. Hamersveld, de vergadering met den christelijken groet, en deelde mede dat de geestelijke adviseur mgr. Konings om gezondheids redenen niet aanwezig kon waren. Vervolgens dat alle afdeelingen benevens eenige correspondent schappen tegenwoordig zijn. Dank bracht hij aan de afdeelings-besturen voor hunne deelname aan de groote betooging voor den tien-uren-dag te Den Haag. Hij vond hierbij gelegenheid de houding van de «Maasbode" ten sterkste af te keu ren. Zij had n 1. aanmerking gemaakt dat deze meeting op Zondag is gehouden. Waar nu de katholieke «Maasbode" zich niet ontziet haar per soneel op katholieke feestdagen, welke als Zonda gen moeten gevierd worden, te laten arbeiden, daar moest zij in deze eene minder brutale houding aannemen ten opzichte van de R. K. georganiseerde arbeiders. De jaarverslagen van den Secretaris en Penningmeester werden goed gekeurd. Besloten werd de Bondscontributie met 5 cent per lid en per week te verhoogen. Het oprichten van een orgaan (Vakblad). Het tot stand brengen van een betere centralisatie van het Plaatsingbureau. Het ontwerpen van een rege ling voor een werkloozenfonds en een fonds tot uitkeering bij Ziekten en op de volgende jaarver gadering over te gaan tot de stichting van die fondsen. Binnen drie maanden een buitengewone vergadering te houden tot de herziening van het huishoudelijk reglement en de benoeming van een Redacteur van het orgaan (Vakblad) Als vergader-" plaats werd aangewezen Nijmegen. Belangrijke wijzigingen in de Statuten kwamen tot stand. Als Voorzitter werd herkozen de heer A. v. Ha mersveld. Voor de overige tuncties de heeren Dammers, Dieriks, v. d. Berg en Bumenbeke, respectievelijk woonachtig Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Roermond. Aan het slot van de verga dering spoorde de Voorzitter allen aan in de a.s. winter vooral actief te werken en veel propagan da te maken. Hij beval tevens aan de actie te volgen van de tegenstrevers van eene wettelijke regeling van de vervroegde winkelsluiting om zoodoende des te beter ten gunste van de ver vroegde winkelsluiting te kunnen werken. Den voorzitter werd dank gebracht door de afgevaar digden van Roermond voor zijne onpartijdige leiding. De vergadering kenmerkte zich door een opgewekten geest. Het was een succesvollen dag voor de R K. Vakorganisatie van de Be dienden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.7 te Valencia. Laagste barometerstand 747.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen wind, uit westelijke richtingen, gedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, stijging van dagtemperatuur. Verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De verkiezing, wegens periodieke aftreding van leden van de Kamer van koophandel en Fabrie ken, is door B. en W. dezer gemeente bepaald op Vrijdag den 18en November a.s. Volksbadhuis. In de week van 26 Sep.2 Oct. 1910 werden genomen 291 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 42 regen s 22 regen s 183. school kinder a 5 ct. 28 i V Gedurende de maand Sept. 1910 werden geno men 1176 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 80 kuipbaden 152 regen 76 regen 744 school kinder a 5 ct. 124 Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Schiedam. Staat over de maand September 1910. Mannelijke arbeidskrachten. bov. 18 j. ben. 18 j. Aanbiedingen van werklieden 41 50 Aanvragen door patroons 5 22 Plaatsingen 3 Vrouwelijke arbeidskrachten. Aanbiedingen van werklieden 8 1 Aanvragen door patroons 4 2 Plaatsingen 3 2 Totaal plaatsingen. Mannelijke arbeidskrachten 17 Vrouwelijke arbeidskrachten 5 22 De Zweminrichting. De zweminrichting zal Zaterdag 8 October a.s gesloten worden. „Katholiek Leven". «Katholiek Leven" zal met het nieuw ingetre den seizoen weer de reeks harer debat-avonden openen. De eerste debat-avond wordt heden (Woensdag)avond in het gewone lokaal gegeven. Dinsdag 11 October zal «Katholiek Leven" een groote openbare vergadering houden, toegankelijk vooralle Katholieken, zoowel dames als heeren, waarin als spreker zal optreden de heer Karei Beyaert, van Brugge (België). De gevierde Vlaam- sche spreker zal dan behandelen het onderwerp De Kerk in het verleden, heden en in de toe komst'. Waar dit zoo omvattend onderwerp door een alleszins bevoegd spreker als de heer Beyaert zal behandeld worden wacht zeker den leden van «Katholiek Leven" en hare gasten een bijzonder genot. Sociale Cursus. De Sociale Cursus, vauwege de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, zal weder, als gewoonlijk, in het Bondsgebouw worden gegeven. Het bestuur doet ons weten, dat op Vrijdag 7 October de openingsvergadering van bovenge- noemden cursus plaats heeft, waarop de heer Th. J. H. Mouwens eene inleiding zal houden óver het ontwerp «Ziektewet". JubiléA. M. Geul. De Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, gaf heden gevolg aan zijn voornemen om den jubileerenden mouter, tot voor enkele dagen bij hem in dienst, zijne belangstelling te komen toonen. Hij vereerde hem, onder waardeerende bewoordingen een geschenk onder couvert, dat zeer dankbaar door den jubilaris werd aanvaard. Door B. en W. dezer gemeente is de levering van 250 H. L. Schotsche anthraciet voor welke de vorige week een inschrijving werd ge houden, gegund aan B. P. H. Wuisman alhier voor de door hem ingeschreven som van f 1.64 per H. L. Als medeplichtige aan den dief stal met braak in het pakhuis van den koopman H. J. Ruiling, aan de Korte Haven, zijn alsnog twee personen aangehouden, zoodat er in het ge heel vier in bewaring zijn, terwijl er nog naar vier, alle bekende Schiedammers, door de politie wordt gezocht. Gister-middag reed een loopjon gen van magazijn «Nederland" alhier, met een met beddegoed beladen handwagen te dicht langs de Plantagesloot, zoodat opeens de wagen kantelde en met het beddegoed in de sloot geraakte. Daar door werd belangrijke schade aangericht. Heden-morgen ongeveer half elf is de 30-jarige spoelinghaler Dirk Seelenberg, even buiten de Binnensluis te water geraakt, door dat hij met zijn vaarboom van de schuit op den wal wilde komen. De man werd door andere spoelinghalers gered. H e d e n-m org en vroeg heeft de poli- tie op het terrein aan den Buitenhavenweg waar tot voor korten tijd de Engelsche kuiperij geves tigd was, een brandje gebluscht, vermoedelijk door baldadigen aangestoken. 't Was goed dat de politie er spoedig bij was want in de onmiddellijke nabijheid lag een groote hoeveelheid brandend materiaal, dat anders mede een prooi der vlammen was geworden. UIT ROTTERDAM. Te drie uur is gistermiddag de sleepboot »Meeuw", welke een rijnschip uit de Maashaven naar de Waalhaven sleepte, omgeslagen en gezon ken. De kapitein viel in het water, doch werd gered. De machinist en de dekjongen sprongen op het rijnschip over. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 5 Oct. 8 u. Bondsgebouw. Bioscope- voorstelling. Donderdag 6 Oct. 8 u. idem. Woensdag 5 Oct. Debatavond «Katholiek Leven". Vrijdag 7 Oct Sociale cursus Bondsgebouw. Dinsdag 11 Oct. 2 u. Gemeenteraad. Dinsdag 11 Oct. 8 u. Bondsgebouw Groote open bare vergadering «Katholiek Leven" spre ker Karei Beyaert. |A u t o-d i f s t a 1. Twee personen, die verdacht weiden van diefstal van een auto, op Oud-Was- senaar, toebehoorende aan den heer W., zijn door de Haagsche recherche aangehouden. Het zijn die 18-jarige chauffeur M. de H., en de 23-jarige rijwielhandelaar W. J., beiden te 's-Gravenhage. Vergiftiging te Hoorn. Gisternamid dag is J. J. B.,de zender van de vergiftigde taart aan de familie Markus, van Hoorn naar Alkmaar overgebracht. Van Hoorn werd hij per rijtuig naar Bobeldijk gebracht, om van daar per trein verder te gaan. Het publiek nam een zeer vijan dige houding tegen hem aan. Gearresteerd. P., de dader van den moordaanslag op Verkooien te Terheyden, bij Breda is door de marechaussée gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. De toestand van V. blijft nog steeds zorgwekkend. Vermoord. Twee knapen van zeventien en zestien jaar, hebben te Parijs op cynische wijze een looper van de «Société generale" in een hiuderlaag gelokt en vermoord, om zich meester te kunnen maken van de door hem geïnde bedragen. Georges Tissier en Paul Desmarest hadden el kaar op de lagere school leeren kennen en waren sinds dien tijd onafscheidelijke vrienden geworden. Hoewel beide als leerjongens werkzaam waren, waren zij meer op straat dan bij hun patroons te vindenhun ouders hadden dan ook reeds maat regelen getroffen om hen onder strenger toezicht te plaatsen. Zij wisten echter, voordat het zoover kwam, hun slag te slaan. Zij legden het zoo aan, dat op den dertigsten September een looper van de «Société Generale" een wissel kwam aanbieden bij Tissier, tijdens de afwezigheid van diens moeder. Toen de oude vrouw 's avonds thuis kwam, vond zij haar kamers afgesloten, zoodat zij bij de concierge moest blijven slapen. De volgenden ochtend liet deze, daar de jeugdige Tissier nog steeds niet opdaagde, het slot opensteken en toen bleek dat de kamer geheel overhoop gehaald was, en onder een hoop kleeren het verminkte lijk lag van een man. Volgens de laatste berichten is de politie er in geslaagd de beide vriendjes in een klein hotel ge vangen te nemen. Zij hadden het grootste gedeelte van het geld, dat zij hun slachtoffer ontnomen hadden, ruim 4000 fr., verbrast, en erkenden cy nisch hun misdaad. Gedurende drie weken hadden zij hun plan voorbereidop het oogenblik, dat de looper den wissel uit zijn tasch haalde, had Tissier hem van achteren met een mes aangevallen. Na zich bedaard gewasschen en in een winkel nieuwe kleeren gekocht te hebben, waren zij goede sier gaan maken van het gestolen geld. (Een botsingtusschen twee vlieg m-a- chines te Milaan, „Le Journal" geeft eenige bijzonderheden over een verschrikkelijke botsing tusschen een biplan en een monoplan 1.1, Zater dag te Milaan. Wij1 laten hier de beschrijving volgen die de correspondent gaf van' het ongeval „Ik bevond mij vlak bij de hangars. In de lucht bevonden zich drie tweedekkers. Aan den gezichteinder teekende zich een Antoinette af. (Vandaag1, de voorlaatste dag van de vliegweek te Milaan, wend een hevige strijd gestreden om zich een goede plaats te verzekeren voor de groote prijs van de totale afstanden. De Antoi nette, bestuurd door Thomas, had een grooten voorsprong. Hij' vloog reeds twee uren. Plotseling zagen wij de biplan Bristol, bestuurd- door Dickson, in dezelfde lijn en op dezelfde hoogte vliegen "als de Antoinette. Men zou bijtaa kunnen denken, dat beide aviateuTs een onzicht baar spoor volgden. Zouden wij getuigen zijn van een opwindende snelheidswedstrijd? Reeds kon ik het doek der vleugels van de biplan zien bewegen onder de ontzettende wind druk, veroorzaakt door de schroef der Antoinette. Welk een onvoorzichtigheid' (Dickson moet het gevaar hebben voorzien, want plotseling beproefde hij te stijgen. De uitwerking van deze manoeuvre was verschrikkelijk. In voïïe snelheid bereikte de Antoinette de biplan. eefi ontzettendebotsing volgde. (Ik kreeg een oogenblik een idee van wat verschrikkelijks zal zijn in de toekomst lucht oorlogen. Wij zagen de zwarte massa e©n boog beschrijven en daarna op den grond te pletter vallen. Het gekraak der verbrijzelde H13*" chines overstemde het men schel ijk rumoer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2