-- Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. New-York, meldende dat een automobiel is aan gereden tegen het paard, waarop Roosevelt ge zeten was, toen hij naar Oysterbay terugkeerde. Het paard werd in een kuil g'edrongen. Roose velt bekwam geen letsel. Wegens een staking van ververs werden in Sabanalla (Spanje) 29 weverijen en spinnerijen stop gezet, waardoor 12.000 arbeiders zijn uitge sloten. Oranjeboek. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een Oran jeboek, bevattende een overzicht der voornaamste van 15 September 1909 tot 1 September 1910 door het ministerie van buitenlandsche zaken be handelde en voor openbaarmaking geschikte aan gelegenheden. Minister De Waal Malefjjt. De minister van Koloniën, de heer De Waal Malefijt, is gisteren ter audiëntie bij H. M. de Koningin op het Loo geweest. Het eedsyraagstuk. De indiening bij de Tweede Kamer van het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp tot vaststelling van een eedsformule en van de geval len, waarin de eed van getuigen in burgerlijke en strafgedingen kan worden vervangen door een belofte, kan, volgens de N. Ct., nog deze week worden verwacht. De nieuwe Engelsche gezant voor Den Haag. De Londensche correspondent van de «Tel.'' schrijft De honorable Sir Alan van den Bempde-John stone, pas benoemd tot buitengewoon envoy en gevolmachtigd gezant van den koning van Enge land bij ons Hof, is in Den Haag geen onbekende. Want vroeger was hij aldaar aan het Engelsche gezantschap verbonden. Sir Johnstone werd in 1858 op den verlaardag onzer Koningin geboren, als vierde zoon van den eersten Engelschen baron Derwent. Hij werd op de school van Eton opge voed en trad op 21-jarigen leeftijd in diploma- tieken dienst. Achtereenvolgens was hij als zoo danig te Weenen, Washington, Belgrado, Den Haag en Rome. In 1895 werd hij benoemd tot secretaris van de Engelsche legatie te Kopenha gen, alwaar hij tot 1899 meermalen als chargé d'affaires optrad. In 1901 werd hij bevorderd tot gezantschapssecretaris, huwde een jaar later een Amerikaansche dame, Antoinette Pinckot van New-York werd in 19(3 gezantschapssecretaris te Weenen en fungeerde sedert 1905 als Engelsch gezant te Kopenhagen. Sir Johnstone is een allround sportsman en hij vindt vooral behagen in het golfspel. Landweer. (Volgens „'Het Vad." ligt het in het voornemen van het legerbestuur reeds in vredestijd terri toriale commandanten bij de landweer te benoe men. Hiervoor zullen worden voorgedragen alles zins geschikte gepénsionneerde opper- of hoofd officieren van (het Nederlandsche lieger. i R. K. Vakorganisatie. Te Nijmegen werd Zaterdag en Zondag de eer ste jaarvergadering gehouden van het bureau voor de Roomsch-Katholieke vakorganisatie en de be sturen der Nederlandsche R.-K. vakbonden. De voorzitter, de heer J. van Rijzewijk, te 's Her togenbosch, vermeldde in zijn openingswoord de stichting van een fonds tot steun van werkloozen en de actie voor den 10 urigen werkdag. De voorzitter is zonder tegen-candidaat herko zen, tot penningmeester werd gekozen de heer C. Roestenberg. De vergadering nam de volgende besluiten: de jaarvergadering van het bureau met de besturen wordt verplaatst naar een datum in Februari, de behandeling der begrooting blijft gesteld in Sep tember. Elke vakbond kiest voortaan, behalve een lid, ook een plaatsvervangend lid voor het bureau. Om steun te ontvangen uit het fonds, moet een vakbond 13 weken zijn aangesloten. Bij uitsluiting of staking, korter dan een week, wordt uitbetaald naar het aantal dagen. Deze voorstellen zijn allen van 't bureau. Op voorstel van de Diamantbewerkersvereeni- ging werd besloten, dat de uitkeering eerst be gint 28 dagen na het uitbreken eener staking, en op voorstel van den Tabaksbewerkersbond werd besloten, dat een vakbond aanspraak op steun uit het fonds kan maken, wanneer minstens 1% der leden in een staking of uitsluiting betrokken is. Duurt een strijd langer dan acht weken, dan zal voor elk getal stakers of uitgeslotenen steun ver leend worden. Is het aantal boven 5 °0 dan wordt onmiddellijk steun verleend. Nog werden aangenomen twee voorstellen van den Tabaksbewerkersbond le. het bureau kan besluiten uitkeerir.gen te staken, om algeheele uitputting van het weer standsvermogen hij langdurig conflicten te voor komen 2e. een vakbond verkrijgt eerst recht tot het aanvragen van een vrijwillige steunbeweging, wan neer minstens 1 der leden in een staking of uitsluiting betrokken is. Na 8 weken geeft ook een kleiner percentage dat recht. Door den heer C. J. Kuiper werd besproken het ontwerp tot wijziging der arbeidswet, en door pater L. C. J. A. van Heeswijk hetontwerp- ziektewet. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.9 te Nottingham Holyhead Valentia. Laagste barometerstand 747.1 te Ilaparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordelijken wind, zwaar tot afwissg lend bewolkt, mogelijk regen, zelfde temperatuur. „Katholiek Leven." Gisterenavond hield deze vereeniging hare eerste vergadering in dit seizoen. De voorzitter heette alle aanwezigen hartelijk welkom, spoorde de le den aan, nu na eenige maanden van rust, weer met frisschen moed te beginnen door trouw de vergaderingen te komen bijwonen, opdat het nieuwe vereenigingsjaar èn voor de vereeniging èn voor de leden rijke vruchten moge opleveren. Vervol gens deelde de voorzitter mede, welke heeren zich wederom bereid hebben verklaard dit jaar een lezing tg houden, en tevens den leden toezeggend, dat zij binnenkort een lijst der sprekers met de te behandelen onderwerpen zullen ontvangen. Hierna stelde spreker de verkiezing van een nieuw bestuur aan de orde, na der vergadering te hebben medegedeeld een schrijven van den heer B. Govaart, dat hij een bestuursfunctie niet meer wenschte te aanvaarden, alsmede, dat de heer Th. Wouterloot zich voor secretaris niet meer beschikbaar stelde en er één vacature in het bestuur, is ontstaan door het voor eenigen tijd bedanken van den heer A. de Koning wegens hu welijk, waardoor deze volgens het reglement op hield bestuurslid te zijn. De beide overige bestuurs leden stelden zich herkiesbaar. Alsnu werd tot stemming overgegaan, waarvan de uitslag was dat herkozen werden de heeren J. F. Putters en Adr. Zoetmulder Joszn. en gekozen de heeren Leo Smits. Hrs. Rebers en J. F. Weber, die respectievelijk de functies zullen bekleeden van voorzitter, vice- voorzitter, len secretaris, penningmeester en 2en secretaris. De voorzitter dankte de vergadering voor zijn herkiezing, heette de nieuw gekozenen welkom in het bestuur, feliciteerde den heer Zoetmulder met zijn herkiezing en bracht een woord van hartelijken dank aan de scheidende bestuurs leden, die zooveel voor «Katholiek leven" hebben gedaan. De heer Zoetmulder sprak namens zich zelf en de nieuw gekozen bestuursleden een woord van dank voor den uitslag der verkiezing. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer Beijaert niet alleen op 11 October komt spreken, maar voor de leden van «Katholiek Leven" en genoodigden ook op Woensdag 12 October in de bovenzaal van den N. R. K. V. In die vergadering zal de heer Beijaert in een «causerie familiére" be handelen het onderwerp: «Hoe men spreker wordt." Ten slotte kreeg Pater Bartijn het woord, die zich aansloot bij de woorden van den voorzitter, aanspoorend trouw de vergaderingen te komen bij wonen, druk gebruik te maken van de bibliotheek en vooral ook van de vragenbus. De voorzitter dankte vervolgens Pater Bartijn voor zijn sympathieke woorden, en sloot daarna de vergadering met den Christelijken groet. Stedeljjk Muziekkorps. Gisteravond werd den Directeur van het Ste delijk Muziekkorps den heer C. K. L. Burgdorffer, toen hij met zijn korps een concert gaf op de Markt namens eenige kunstvrienden een lauwer krans aangeboden. Bij monde van den heer A. Marijnen werd hij met eenige toepasselijke woorden gecomplimen teerd. Genoemde heer sprak den jvensch uit, dat _het den heer Burgdorffer gegeven moge zijn, nog vele jaren den dirigeerstok over het Stedelijk Muziekkorps te zwaaien. Het korps blies daarna fanfares. De heer Burgdoffer dankte, getroffen door dit blijk van sympathie, de verzekering gevende, dat hij alles, wat in zijn bereik lag zou aanwenden om het korps, vooruit te brengen op het pad der kunst. JubilèM. W. Verboom. Gisteren, 5 October, herdacht M. W. Verboom den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij wijlen den heer E. Steens, thans firma Kok en Steens, zeil- en zakkenmakers alhier. Ten ongeveer half elf gister-ochtend in de met groen en vlaggen versierde werkplaats onboden, werd den jubilaris daar door den tegenwoordigen patroon, den heer H. Steens, in tegenwoordigheid ook van de andere heeren der familie Steens, met een waardeerende toespraak een geschenk onder couvert vereerd. Daarna sprak ook de heer G. Steens, als oud patroon, mede namens de verdere familie in waar deerende bewoordingen den jubilaris toe en over handigde hem namens de geheele familie een prachtig gouden horloge met inscriptie, in étui vervat. De jubilaris, blijkbaar aangedaan, dankte daarna voor zoovele en ondubbelzinnige blijken van belangstelling, waardoor 5 October voor hem een onvergetelijke feestdag werd. Den verderen dag mocht de jubilaris in den familiekring doorbrengen, alwaar mevrouw Wed. Steens Kok en familie nogmaals den jubileeren den dienaar kwamen gelukwenschen, en hem in bloemenhulde, geschenken, persoonlijke en schrif telijke gelukwenschen de veelzijdige deelneming in zijn feest werd betuigd. Wesselman's Bioscope. De bioscope-voorstelling door den heerWessel- man, van Amsterdam, gister-avond in de Bonds- gehoorzaal weer gegeven, had reeds een aanvan kelijk succes, hoewel de opkomst van het publiek nog niet zoo groot was, als men met 'toog op den goeden naam van deze bioscope mocht ver wachten. De reeks van cömische voorstellingen en fraaie tafereelen uit den rijken schat van land- en vol kenkunde vielen blijkbaar bijzonder in den smaak van het opgetogen publiek, daar een gulle lach voortdurend de vroolijke stemming schetste. De fraaie gekleurde levende beelden van de bekende firma Pathé fréres te Parijs wekten aller bewon dering. Ook door de welingerichte kindervoor stellingen toont Wesselman's bioscope «elck wat wils" te geven. Vertrouwen wij, dat de voorstellingen, heden avond te half zes (kinderen) en ten 8 ure, druk bezocht zullen zijn en het Schiedamsche publiek zal toonen, dat Wesselman's-bioscope-voorstellin- gen nog steeds gaarne in Schiedam gezien worden. Coöperatieve bnkkcrü ea Verbruiksvereeniging. Verschenen is het jaarverslag 1909/10 der Coöperatieve Bakkerij en Verbruiksvereeniging «Door Eendracht Sterker" alhier. Het nieuwe boekjaar begon met 1124 leden, einde 1909 telde de coöperatie 1066 leden. Het dividend bedraagt over het afgeloopen boekjaar 10%, tegen 7% het vorig jaar. De verbruikswinkel toont eveneens vooruitgang. Het vorig jaar werd 4% uitgekeerd, thans wordt voorgesteld 5% dividend. De gezamenlijke koleninkoop had ook in 1909 weer plaats en het getal deelnemers breidt zich uit. Van de gelegenheid om tegen 4% te sparen werd geen druk gebruik gemaakt. Een bedrag van f4679.16 was door de gezamenlijke deel nemers belegd. Door de Commissie inzake het coöperatief zie kenfonds wordt voorgesteld niet in te gaan op het in de vorige jaarvergadering aangenomen voorstel- van Marsbergen, betreffende de oprichting van een coöperatief ziekenfonds. De heer R. J. G. Bakhoven, direc teur van het telegraafkantoor alhier, is w eder benoemd tot lid van de commissie, welke te 's-Gravenhage het examen voor het telegraafra- dicaal zal afnemen. In de Maas voor dezegemeentezijn gisteren zes balken opgevischt, vermoedelijk van een of ander vlot afkomstig. De politie alhier geeft inlichtingen. Krachtens rechterlijk bevel is door notaris W. A. Van Dolder Dzn. bij opbod en afslag op Vrijdag j.l in een zitting verkocht het houten tjalkschip «De Twee Gebroeders", groot 128—315 ton, ongetuigd en bestemd tot kolenlichter en kolenvervoer, liggende in de Nieuwehaven te Schiedam opbrengst f 140. Van nacht om kwart voor vier werd door lieden die naar hun werk gingen, hulp geroep gehoord aan den Rotterdamschen dijk en bleek weldra een vrouw in de sloot langs den dijk te liggen en er niet uit te kunnen komen. Spoe dig daarna werd die vrouw herkend als de klop- ster, de wed. De Groot, wonende Gedempte Broersvest, die verklaarde in de sloot gegleden te zijn. De hulp van een dokter werd nog voor de vrouw ingeroepen. Gister-avond omstreeks 9J ure stonden eenige jongens bij het Evercitielokaal in het Groenweegje al spelende aan de deur, terwijl de leden van het Weerbaarheidskorps aan het exerceeren waren. Daar dit bedoelden leden blijk baar niet naar den zin was, trad een hunner naar buiten en verwondde in drift een der spelende jongens, zekere Schilperoord, met de bajonet aan het hoofd. H e d e n-m orgen isnogaangehouden de 22-jarige J. de H, wonende alhier, verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal in het pak huis van den aardappelenkoopman H. J. Ruiling aan de Korte Haven. Na verhoor is bedoelde persoon weer ontslagen. DIT ROTTERDAM. Morgen (Vrijdag) vóór 12 uren in den voor middag, zal het geheele eskader, bestaande uit 19 oorlogsbodems, waaraan nog toegevoegd wordt het torpedo transportschip «Mercuur'', om dienst te doen als logementschip van de onderzeeboot no. 1, op de rivier alhier en in de Parkhaven, ligplaats hebben genomen volgens aanwijzing van den havenmeester, den heer L. J. H. Willinge. Zoodra mogelijk maakt daarna de eskader-com mandant, kapitein ter zee G. L. Goedhart, met de commandanten der oorlogsbodems en de groeps commandanten der torpedobooten zijn opwachting bij den burgemeester ten stadhuize. Dienzelven avond vereenigen zich de officieren van de vloot aan het diner hun door de gemeente in de Diergaarde aangeboden, waarheen hij zich zullen begeven met extra trams, die aan het eindpunt van lijn 1 aan de Parkkade, ter hunner beschikking staan. Zaterdagavond vereenigen de officieren zich in de sociëteit Harmonie, waar hun door de burgerij een bal en souper wordt aange boden, en Zondagmiddag geeft het muziekkorps van het korps Koninklijke Scherpschutters, ver sterkt door eenige leden van de stafmuziek, in de officieren-societeit van het Park een concert. Vrijdag- en Zaterdagavond zullen telkens 815 machinisten,, onderofficieren en verdere schepe lingen van de vloot in den Grooten Schouwburg de gelegenheid hebben een voorstelling bij te wonen door het gemeentebestuur aangeboden. De Sabijnsche Maagdenroof wordt beide avonden opgevoerd. De gasten zullen er tevens worden onthaald. In den loop van Zaterdag a. s. zal er zeer waarschijnlijk door de bemanning van de oorlogs schepen een militaire marsch door de stad gemaakt worden. Het bestuur van de Diergaarde geeft alle opvarenden, mits in uniform, gedurende de drie dagen van hun verblijf alhier, vrijen toegang. De eskader-commandant en de commandanten der oorlogsschepen bieden a. s Zondag aan boord van het vlaggeschip, het pantserschip .«Heemskerck,' dat ligplaats neemt aan de Parkkade, een dejeu ner aan verschillende autoriteiten in deze gemeente met hun dames. De leden van de vereeniging «Onze Vloot" heb ben, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, a s. Zondag tusschen 10 en 12 uur toegang op de oorlogsschepen. De oorlogsschepen komen, gelijk gemeld, te liggen: De «Heemskerck" en de «Reinier Claes- zen" aan de Parkkade, de «Friesland" aan boei 10, de «Evertsen" aan boei 11, de «Piet Hein" aan boei 12 en den torpedoboote, de mijnenlegger, de onderzeeboot en het logementschip «Mercuur" in de Parkhaven Wz, Het eskader bestaat uit de volgende schepen, waarbij achter de namen der schepen rangen en namen der commandanten zijn vermeld Pantser schepen: „Heemskerck",kapitein ter zee G. L. Goedhart, eskader-commandant «Evertsen", idem H. A. Schoonhoven«Piet Hein", idem, F. Bot. Pantserdekschepen: «Friesland", idem, S. Woldringh. Monitor: «Reinier Claeszen", kapt.-luit. ter zee P. H. van Voorthuyzen. Mijnenlegger: «Balder", luitenant ter zee le kl. R. H. van Meerlant. Onderzeeboot: No. 1, luitenant ter zee 2e kl. D. Scalogne. Torpedobooten :»Rindjani", luitenant ter zee ie kl. J. L. van Leschen, idem H. H. O. van Ilecking ColenbranderG. 10, idem jhr. H. K. B. Rendorp G. 8, luitenant ter zee 2e kl. W. C. Bijl de Vroe; G. 7, luitenant ter zee le kl. P- E. K. Ebbing Wubben; G. 6. idem J. S. C. van SchrevenG. 8, idem M. W. Schaly«Foka" idem C. R. F. Tollenaar «Batok", luitenant ter zee 2e kl. J. A. E. Schenck de Jong; «Dempo", idem H. P. Prillewitz G. 11, luitenant ter zee le kl. J. Voogd«Pagrango", idem A. L. Boeser «Ophir", luitenant ter zee 2e kl. T. A. van Hen gel. B. en W. van Rotterdam hebben- aan den Raad overgelegd de plannen der directeuren van de gemeentewerken en der gasfabriek voor den houw eeneir nieuwe gasfabriek. De ko-sten worden geraamd op f3.414,000, welke B. en W. voor stellen op de loopende begrooting beschikbaar te stellen. Door den burgemeester van Rotterdam is bij den Raad ingediend een voorstel tot wijziging der politieverordening. Het beoogt hoofdzakelijk: le in de formatie der politie vereenvoudiging te brengen, door bij de hoofdagenten het onder scheid tusschen eerste en tweede klasse té doen vervallen, wat gepaard kan gaan met loonsver- hooging voor de lagere klassen en 2e. verbe tering te brengen in de wedden van hoofdinspec teurs en inspecteurs. Voorts wordt voorgesteld het aantal' hoofdin specteurs uit te breiden met 4 en te brengen op 10 en het .aantal inspecteurs der eerste klas met 2. Voor hen, die een bijzonder verantwoordelijke taak hebben, wil hét voorstel van den burge meester do mogelijkheid openen tot het verlee- nen eener toelage. Ook wordt eenige verbetering in de loonen der schrijvers voorgesteld, alsmede invoering van een nieuwe rang van politie-assis- tenfen, om die aanstelling van vrouwelijke be ambten mogelijk te maken. Voor de bestrijding der grootere kosten dezer herziening is reeds op de begrooting voor 1911 f 25.000 uitgetrokken. DIT VLAARDINGEN. Gistermorgen is alhier binnengekomen de Fran- sch.e ptolitiekmiser „Ibis", bemand met een 80 koppen. Het schip heeft ligplaats genomen in de nieuwe haven. Velen gingen deze kruiser van nabij bezich tigen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dondteiödiag 6 (Oct. 8 u, Bondsgetouw. Bioscope- voorstelling. Vrijdag 7 Oct Sociale cursus Bondsgebouw. Dinsdag 11 Oct. 2 u. Gemeenteraad. Dinsdag 11 Oct. 8 u. Bondsgebouw Groote open bare vergadering «Katholiek Leven"spre ker Karei Beyaert. Rotterdam. Zondag 9 Oct. 2 (/a u. Ti vol i - S chou w burgSchu- haann-matinée. Maandag' 10 Oct, 8 u. Tivoli-Scbouwburg. Concert 1 Aldo Antonietti. Oplichting. De Rotterdamsché rechtbank hééft rechtsingang met hevel tot gevangenneming' verleend, legen dén vooftvluchtigen uitgever W- H. B., op de Hooidrift te Rotterdam gewoond

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2