Dagblad voor Schiedam Omstreken. Atomert tp de Na misdaad vergelding. Nieuwe ScMedamMe Courant Et iratis Geilste! Maölal Brüs 10 c. p. ïeei. f 0.45 j. ami, fl.35 p. 3 mi 33ste Jaargang. Vrijdag 7 October 1910. i\o. 9835. Buitenlandsch Nieuws. Be Keyolutie in Portugal. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dft blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen en kost voo? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en' per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenojnen aan ons Bureau Boter- Btraat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. De strijd nog onbeslist? Eenige persstemmen. Allerlei nieuws. De stemming iu Spanje. De laatste berichten uit Portugal geven den indruk, dat de republikeinen nog geenszins een algemeene overwinning hebben behaald. Zelfs in Lissabon is de positie der republikeinen nog on zeker. Men gelooft altijd nog aan de mogelijkheid, dat de troepen, die den koning trouw bleven, zullen trachten den opstand te onderdrukken. Het bekende Londensche blad, »The Times," ziet den toestand in Portugal niet donker in. Het blad wijst op de wapenschouwing, die negen da gen geleden plaats had en waarbij koning Manuel geestdriftig werd toegejuicht en het volk zelfs een paar demonstranten mishandelde, die republikein- sche kreten uitte, en zegt dan verder »Daarom en om andere redenen is het moeilijk aan te nemen, dat het welslagen van derevolutie in Lissabon onmiddellijk den val van de monar chie na zich zal sleepen, tenzij de koning zelf is gevangen genomen of gedwongen is zijn eigen zaak te verlaten. De kracht der republikeinsche beweging is grootendeels onbekend. Zonder twij fel is zij zeer sterk in de steden, maar haar suc ces bij de verkiezingen onlangs buiten Lissabon zelf, wordt veel geringer beschouwd dan de lei ders haddgn gehoopt en op het platteland kan alleen de ellende, die bij elke verandering nieuwe hoop koestert, haar leerstellingen hebben omhelsd. Wanneer de koning in staat is den trouwen steun van zijn volk in de landelijke districten rond zich te verzamelen en die regimenten, die hem nog zijn trouw gebleven, dan zou het best kunnen blijken, dat Lissabon Portugal niet is en dat het koninkrijk als een geheel nog steeds trouw is aan zijn koning." In een beschouwing over den toestand en de voorloopige regeering, zegt het sJournal des Dé- bats" men moet zijn oordeel opschorten. De bui- tenlandsche regeeringen^moeten de grootst moge lijke reserve inachtnemen en zich onthouden vooralsnog de te Lissabon uitgeroepen republiek te erkennen. De strijd om de republiek. Volgens berichten, uit Engelsche bron, te Parijs aangekomen, zou koning Manuel zich bevinden in het klooster van Mafra, gelegen in de nabijheid van het versterkte militaire kamp, te midden van aan de monarchie trouw gebleven troepen. Wol- licht zullen deze troepen, versterkt door andere uit de provinciën, die trouw gebleven zijn, zich gereed maken om naar Lissabon te marcheeren, teneinde de revolutie neer te werpen en de dynastie te herstellen. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1 6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer Like regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel! ...,?oor herhaaldelijk advertëeren wo'rden uiterst bil iqke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 203) Dank u, julïrouw... Kan ik dadelijk vertrek ken Dat moogt gij. Hebt gij geld noodig O 1 neen, juffrouw... Ik heb eenige spaar penningen, die zullen wel voldoende zijn. Ga dan maar heen, mijn kind en denk er aan, dat ik u over acht dagen terug verwacht De naaister ging hare inkoopen doen en nam den sneltrein, die haar naar Koningsbosch moest voeren. Nadat zijne gezellin de restauratie der Saint- Honoréstraat verlaten had, liet Ovide zich naar zijn huis in de Clichylaan brengen, maakte een valies klaar en pakte zorgvuldig een flesch in, ge vuld met den drank, dien hij uit Amerika had medegebracht. Toen dit gedaan was, ging hij weder met zijn valies in het rijtuig en gaf den koetsier bevel, hem naar het Lyonstation te voeren. Te vijf uur was hij op de plaats zijner bestem ming. Na het station verlaten te hebben, ging hij naar het dorp, dat gebouwd is op de helling van een i Het Fransche ministerie van buitenlandsche za ken heeft een telegram van den gezant te Lissa bon ontvangen. Dit telegram vermeldt niets an ders dan de proclamatie van de republiek te Lis sabon en de aanwezigheid van den Koning en de Koningin te Marfa. Een telegram van den Franschen consul te Oporto zegt, dat de troebelen daar onderdrukt zijn. Royalistische troapen zouden naar Lissabon oprukken. Men heeft den indruk dat de Noorde lijke provincies minder snel dan verwacht was met de revolutie instemming betuigen. De Spaansche gezant te Parijs heeft aan een ïedacteur van de ïTemps" gezegdde indruk, dien mijn regeering mij overgebracht heeft, is dat de triomf der revolutie niet zoo zeker en definitief is, als de telegrammen der agentschappen doen gelooven. Acht regimenten zouden trouw blijven en de noordelijke provincies hebben tot nu toe Lissabon niet gevolgd. De gezant had geen be vestiging van de begroeting van de republikein sche regeering door den Spaanschen gezant te Lissabon. Deze stap, zoo ze gedaan was, moest tot doel gehad hebben de bescherming der be langen der zevenduizend te Lissabon wonende Spanjaarden, maar sloot geen officieele erkenning der nieuwe regeering in. De gezant zeide, dat er geen kwestie was van Spaansche interventie, tenzij de Spaansche waardigheid, rechten of belangen aangetast werden. Spanje zou welwillend toe schouwster blijven en haar houding richten naar mogendheden als Frankrijk en Engeland. De Temps" verneemt nog uit Spanje, dat de gemeentelijke garde van Lissabon trouw gebleven is en verscheidene belangrijke punten bezet houdt. De garnizoens van Setubal en Elvas zijn konings gezind gebleven, maar zullen niet trachten de revolutie bestrijden. De »Temps" verneemt uit Madrid, dat er te Lissabon 200 dooden gevallen zouden zijn. Volgens berichten uit Madrid zouden de repu blikeinen, gister de koninklijke paleizen Necessi- dades en lantarem met dynamiet verwoest hebben- De voortdurende stoornis van de telegraphische verbindingen geeft den indruk, dat, ofschoon Lis sabon betrekkelijk rustig is, de provinciën de Republiek niet allerwegen erkennen en niet met de hoofdstad medegaan. De Portugeesche gezant te Parijs heeft nog geen berichten uit Portugal en liet zich steeds met groote reserve uit. De financieel gedelegeerde van Portugal alhier zeide den indruk te hebben, dat de provincies niet volgden; hij zeide ook, dat het landsbelang boven alles ging en dat hem de be vestiging van het voorloopig bewind liever was dan de verschrikkingen van een burgeroorlog. De koninklijke familie. Een telegram uit Gibraltar, gisternamiddag laat door ons ontvangen en nog in ons blad van gister opgenomen, meldde, dat de koning te Gibraltar was aangekomen. schilderachtigen heuvel en afdaalt tot den oever der Seine. Op zijn weg zag hij eene herberg met een eenvoudig voorkomen, waar hij twee kamers huur de. Ovide sloot zijn valies in eene kast en droe°- wel zorg den sleutel daarvan uit het slot te ne men. Gij zult zorgen, dat de slaapkamers in orde zijn... zeide hij tot de dienstbode. Ja, mijnheer... Wees volkomen gerust, alles zal goed in orde zijn. Ik ga mij dadelijk daar mede bezig houden. De Parijzenaar ging terug naar het hotel, waar men reeds bezig was, zijn eten gereed te maken. Hij vroeg schrijfgereedschap, ging bij een ven ster zitten en schreef de volgende regels »Waarde Neef, »Ik geniet te Koningsbosch met een lief juffer tje het buitenleven. Als gij mij noodig mocht hebben, schrijf of telegrafeer dan aan baron Ar nold de Reiss, in het hotelDe Jager. Groetend, Ovide." Hij deed dit korte briefje in eene enveloppe, schreef het adres van Paul Harmant te Courbe- voie, liet de waardin komen en zeide tot Kaar Juffrouw, ik heet baron Arnold de Reiss... Wil u zoo goed zijn mijn naam goed te onthou- Nadere telegrammen van heden bevestigen dit bericht. Gemeld wordt, dat de geheele koninklijke fa milie aan boord was. Deze berichten zijn weer niet in overeenstem ming met andere telegrammen, die verzekeren, dat de koning zelf nog in Portugal vertoeft. Het voorloopig bewind. Theofil Braga, de president van de voorloopige regeering, heeft aan de ministeries van buiten landsche zaken van de mogendheden een telegram gericht, waarin hij kennis geeft van de uitroeping van de republiek en de instelling van de voorloo pige regeering. De regeering zal voor de openbare veiligheid en orde instaan. Gaby Deslys. Een telegram uit Parijs aan de »Neue Freie Presse", zegt, dat ook de meer dan vriendschap pelijke betrekkingen tusschen koning Manuel en de Parijsche variété-artiste Gaby Deslys, die sinds den aanvang van het winterseizoen, in het Apol- lotheater te Weenen, optreedt, mede een der redenen van de ontstemming van het Portugee sche volk jegens zijn koning geweest zijn. Het land der revoluties! Portugal is van het jaar 1758 af voortdurend door revoluties geteisterd. Op koning Dom José I werd in September 1758 een aanslag gepleegd. De opstand, die zich hierbij aansloot, werd door Pombal op uiterst wreede wijze onderdrukt. In hetzelfd jaar werden de Jezuieten het land uit gezet. Daarne werd het land door Napoleon on- veilig gemaakt, op 27 October 1807 werd het huis Braganza onttroond en vluchtte naar Brazilië. In 1817 begon een opstand, die in 1820 te Oporto het hoogtepunt bereikte. Een hoogste Junta nam de regeering op zich en verklaarde de bijeenroe ping van de Cortes tot een noodzakelijkheid. Op 15 September werd ook te Lissabon het revolu tionaire vaandel ontklooid. De Koning, die uit Brazilië was teruggekeerd, mocht niet aan land komen, voordat hij beloofd had, den eed op de grondwet te zullen afleggen. Dit geschiedde 23 September 1822. Een jaar later was er tegen- revolutie en de grondwet werd met de hulp van het leger afgeschaft. Toen begon een strijd tus schen Dom Miquel en zijn vader, koning Johan nes VI, die op 10 Maart 1826 met den dood van laatstgenoemde eindigde. Op 29 April schonk Pedro I het land de grondwet weer. Later kwam Dom Miquel als echtgenoot van de Infante Maria II da Gloria aan het bewind. De revolutionaire stormen staken opnieuw op en op 30 Juni 1928 werd de gronwet weer opgeheven. 23 September 1833 werd Dom Miquel verjaagd en Maria II da Gloria besteeg den troon. De grondwet werd weer ingevoerd. Het duurde tot 9 September 1836 voordat er nieuwe revolutie kwam, die in November 1836 en Augustes 1837 door tegen- revoluties werd gevolgd. Deze mislukten beide, den... Ik zal dien niet vergeten, mijnheer, ant woordde de goede vrouw, terwijl zij eene eerbie dige buiging maakte. II. Ovide bracht zijn brief naar de post. Thans had hij nog een uur den tijd, voor Aman da zou komen. Het woud van Fontaineblau lokte hem tot eene aangename wandeling uit. Ovide ging in een der schaduwrijke lanen, die uitkomen op den weg, welke evenwijdig met de spoorbaan loopt. Nauwelijks had hij vijftig passen gedaan in de laan, gevormd door boomen van meer dan hon derd jaren oud, toen hij eene groep van vijf per sonen bemerkte, die gezeten waren op het gras aan den voet van een eikenboom. In het midden van die groep bevond zich een man, wiens sneeuwwitte haren en diep gerimpel de huid een hoogen leeftijd te kennen gaven. Het was inderdaad een tachtigjarige, maar nog sterk, met een levendig oog. Aan zijne rechterzijde zaten eene vrouw van ongeveer vijftig jaren en twee jonge meisjes, waarvan het eene negentien en het ander zestien jaar kon tellen. Links van hem zat een man van ongeveer vijf tig jaren, die zorgvuldig geschoren was en onbe rispelijk in het zwart was gekleedeen dokter. maar de rust keerde niet weer. Deze onzekere toestand duurde tot 12 Oct. 1846, toen een revo lutie, die te Oporto uitbrak, Dom Miguel in het land bracht en vreemde mogendheden moesten zich met het herstellen van de orde bemoeien. In 1856 werden onlusten te Lissabon met geweld onderdrukt, en op 2 Januari 1868 was er weer revolutie. In 1870 raakte, evenals nu, het leger in opstand en Saldan, gesteund door het garnizoen van Lissabon, dwong den Koning hem tot eersten minister te benoemen. De volgende jaren brach ten, min of meer regelmatig, onlusten. In Oc tober 1882 werd beweerd, dat Dom Luiz door vergift was omgekomen. Zijn zoon en kleinzoon vielen op 1 Februari 1908. In Spanje. De »New-Aork Herald" ontving van haar cor respondent te San Sebastiano het volgende tele gram De berichten uit Portugal hebben in Spanje groote ontroering gewekt. De Spaansche egeei ing wist reeds lang, dat Spaansche republi keinen met Portugeesche partijgenooten bezig waren een samenzwering op touw te zetten, met het doel in beide landen tegelijk een opstand te doen uitbreken. Het uitbreken van een opstand te Lissabon was van te voren reeds te Madrid bij enkele leiders der republikeinen' bekend; zijdeel den echter hun Portugeeschen partijgenooten mede, dat het nutteloos zou zijn een gelijktijdige bewe ging in Spanje op touw te zetten, omdat he Spaansche leger absoluut trouw was aan koning Alfonso. Zij gaven dus den raad, dat Portugal eerst zou beginnen, om te zien, welke uitwerking de Portugeesche opstand in Spanje zou hebben. Dit antwoord op de Portugeesche voorstellen werd niet eerder gegeven, dan nadat men po gingen in het werk gesteld had om de loyauteit van een aantal officieren te ondermijnen. Deze pogingen werden echter met verontwaardiging van de hand gewezen. De Spaansche republikei nen meenen eenparig, dat er slechts één man is, die een ernstige militaire opstand kan teweeg brengen. De man is generaal Weyler. Generaal Weyler heeft echter den republikeinen duidelijk te verstaan gegeven, dat hij elke poging tot revo lutie zal smoren, desnoods in bloed. Het plan was, dat op den dertienden, den verjaardag van de exe cutie van Ferrer, de Portugeesche republikeinen de poging zouden wagen. De Spaansche socialisten en anarchisten, opgehitst door de gedachtenis aan Ferrer, zouden dan naar alle waarschijnlijkheid ook in opstand gekomen zijn. De algemeene opinie in Spanje over den op stand in Portugal is, dat een succes der republi keinen in Portugal een revolutie in Spanje zal teweeg brengen. In de noordelijke provinciën staan Carlisten en Katholieken gereed om naar de wapens te grijpen voor een contra-revolutie. Alle Carlisten-leiders en comité's hebben directe instructies ontvangen van Don Jaime, om zich De grijsaard sprak langzaam. Alle aanwezigen luisterden met eene eerbiedige oplettendheid naar hem. Ovide kwam naderbij. Toen hij dicht bij de groep was gekomen, trof de stem van den tachtigjarigen bijzonder zijn oor hij beefde en bleef staan, terwijl hij zijn blik op den spreker sloeg. v Dit stilstaan deed den grijsaard zwijgen, die op zijne beurt den onbekenden wandelaar bezag maai de ouderdom had zijn gezicht verzwakthij zag hem, als het ware, door een nevel... Ovide groette en vervolgde zijn weg. Dat is zonderling, zeide hij in zichzelf, ter wijl hij voortstapte, ik heb die stem zeker ergens andeis geh°°rd... Ik meen ook, dat gelaat gezien te hebben, maar waar daarna'- 6611 00genblik in gedachten en zeide -- Den man in het zwart gekleed, met zijne witte das, ken ik ook, als mijn geheugen mij ten minste niet bedriegt... En hij begon, doch te vergeefs, zijn geheugen te raadplegen. Laten wij hem zijne wandeling vervolgen en keeren wij naar het groepje onder den eikenboom terug. Ihans was het de dokter, die sprak. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1