Yerspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. TELEGRAMMEN. Kerknieuws. Correspondentie. Burgerlijke Stand. Yisscherij-berichten. Handelsberichten. den strijd van de infanterie met de koningsgezinde cavalerie. Te Badaloz wordt in de richting van Elvas kanonvuur gehoord. De Spaansche oorlogsschepen «Numancia" «Estramadura" en «Pinson" liggen bij Algeciras voor anker. Blijkens een telegram uit Vigo neemt de repu- blikeinsche beweging toe, maar is in Noord-Por- tugal allesbehalve populair. Wel ingelichte krin gen vreezen een burgeroorlog. Te Rome moet men zeer dmgéTust zij'n over bet lót van den pauselijken nuntius, monseigneur Tonti, van wien tot dusver nog in 't geheel geen bericht is ontvangen. i Lourengo Marquez. In de gister-avond gehouden vergadering van de koloniale regeering las de gouverneur-generaal d' Andrade een telegram voor, behelzende de uit roeping der republiek en verklaarde vervolgens, dat hij zijn ambt neerlegde. Kolonel Bellegarde sprak de hoop uit, dat d' Andrade zou aanblijven. De leden der regeering begaven zich vervolgens naar de republikeinsche club, waar het nieuws met luide vivats werd begroet. Denzelfden avond nog had een optocht met muziek en lantaarns plaats en werd een vuurwerk afgestoken. Een manifest der republikeinen dringt er op aan, dat men een edelmoedige en verzoenende houding zal aannemen tengenover politieke tegenstanders. Het koloniaal bezit. Gistermiddag had de Parijsche correspondent van de »Tel." een onderhoud met een Portugeesch uitgewekene, te Parijs woonachtig en correspon dent van een groot republikeinsch dagblad te Lis sabon. Hij sprak hem over verschillende plannen der republikeinsche, nu regeerende, partij, betref fende de economische opheffing van het verarmde land. O.m. bracht hij het plan ter sprake van Lissabon een vrijhaven te maken, waartegen En geland waarschijnlijk echter bezwaren zal maken. Zijn zegsman verklaarde hem, dat in de kringen der republikeinen een sterke neiging bestaat, om tot verkoop van het Aziatische koloniaal bezit over te gaan. De voornaamste Portugeesche be" zittingen zijn Macao, Goa (westkust van Berma- nië), het eilandje Diu (in de golf van Oman, bij de zuidkust van het schiereiland Gudjarat) en Portugeesch Timor. Woordelijk zeide zijn zegsman: «Wat zouden Duitschland, de Vereenigde Staten en vooral Japan niet willen betalen voor Macao en Timor? Holland zou ons Timor ook wel willen afkoo- pen, maar het zou bijvoorbeeld vijf millioen bieden tegen Amerika dertig en Japan vijftig." Zijn zegsman verklaarde hem echter uitdrukke lijk, dat het denkbeeld aangaande den verkoop der Aziatische bezittingen niet beschouwd moet worden als een plan der nieuwe regeering, maar wel, dat er voor dit denkbeeld een strooming be staat in de republikeinsche partij, die de opbrengst van den verkoop der nu weinig of niets opbren gende koloniën zou willen besteden tot de econo mische opheffing van het moederland. Er zijn dus zaken te doen voor de nu gewaar schuwde Nederlandsche regeering, waar groote kans bestaat, dat een of anderen dag Duitschland, de Vereenigde Staten of Japan Portugal op Timor vervangen. deze maand een mededeeling te kunnen doen over de onxterhanddingen met El' Mokri. ZUID-AFRIKA. In een rede te Welverdiend (Transvaal) gehou den voor zijn verkiezing, zeide Botha, dat die nationalisten een schitterende overwinning had den behaald bij de jongste verkiezingen. Hij Was van plan Zuid-Afrika op te heffen en het een plaats te doen innemen in het Britsche wereldrijk als een groot en bloeiend land met een groote gelukkige bevolking. Er zullen geen wisselingen in het kabinet plaats hebben. RUSLAND. In en om de Russische Doema vertelt men nog enkele bijzonderheden over de aftreding van Is- wolsky. De corresp. van het «Berl. Tag." te Pe tersburg seint aan zijn blad dat vertelt wordt hoe Iswolsky reeds den vorigen winter had willen af treden, doch <je houding van de Duitsche en Oos tenrijksche pers hem tot aanblijven genoodzaakt had, daar men zijn heengaan als een «overwin- ning van Aehrenthal" voorstelde. De aftreding van Iswolsky zou geen ingrijpende verandering in de buitenlandsche politiek van Rus land brengen. Van Sasonoff, den opvolger, wordt verzekerd, dat hij de Engelsch-Russische betrekkingen nog meer koesteren zou, dat hij echter in tegenstelling met Iswolsky ook prijs zou stellen op een goede verhouding tot Duitschland. Sasonoff zou vóór alles een «nationale politiek" voeren. De „Etoile beige" meldt, dat het> huwelijk van prins Victor Napoleon en prinses Clementine van België, op 17 November, op het slot Mon- caJière, gesloten zal woiden. In den loop van den vorigen nacht hebben te Sint Petersburg 40 huiszoekingen plaats gehad, nadat vooraf reeds tal van studenten en arbeiders als verdacht waren gearresteerd. Uit Frankfurt am Main wordt aan het «Berliner Tageblatt" gemeld, dat de voorgenomen samenkomst van keizer Wilhelm en den tsaar waarschijnlijk aan het eind van het verblijf van den tsaar in Duitschland zal plaats hebben. Tegen het einde van November zouden beide monarchen elkander in Potsdam ontmoeten. Tegen den redacteur en den drukker van het orgaan «Deutscher Metalarbeiter" is een aan klacht wegens majesteitsschennis ingediend naar aanleiding van een artikel onder den titel «Van Gods genade", waarin een strenge critiek op de Köningsbergsche rede van Keizer Wilhelm was uitgeoefend. De Russische luitenant Odinzow, die in ge zelschap van den ingenieur Rynin te Petersburg per luchtballon was opgestegen, is na een vaart van 19 uur te Beartsilae in het Oosten van Fin land neergedaald. Hij had een hoogte bereikt van 6350 meter. Op een Chineeschén pakketboot te San Francisco werden een aantaj tot de tandén ge wapende Chineezen gearresteerd, die bleken een aanslag te hebben Willen plegen tegen Prins Tsai- sun, het hoofd der buitenlandsche missie ter bestudeering van het Marine wezen, die zich aan boord van het schip had ingescheept om naar China terug te keeren. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 dezer, te half- vier. SPANJE. Cajnalejas zette gister in den Senaat de gedrags lijn der regeering uiteen, die gedurende de parle mentaire vacanties geheel in overeenstemming was met de wet en oefent scherpen critiek uit op de houding van het episcopaat en de reac tionaire elementen ten zijnen opzichte. Hij is van plan de verantwoordelijkheid op de beleedigers zwaar te laten wegen. De regeering zal zonder aarzeling haar pro gramma verwezenlijken en met name het bekende wetsontwerp, genaamd de cadenas, handhaven. Het is onjuist, dat er de minste oneenigheid heerscht in den boezem van het ministerie, waar van alle leden hauw aaneengesloten zijn en zich ten stelligste hebben voorgenomen te overwinnen of te sterven. Canalejas rechtvaardigt dè handelwijze der re- geering en der plaatselijke autoriteiten bij 'de staking te Bilbao en de katholieke betoogingen te San' Sebostiaan. 'Hij hoopt de volgende maand verslag te kun nen uitbrengen over de onderhandelingen met den Heiligen Stoel. Wat betreft Marokko lnoopt de minister nog Het 40 millioen-fonds. De „Avondp." verneemt, dat er onder de le den der Tweede Kamer ernstige ontstemming heerscht over de wijze, waarop de reg'eering het wetsontwerp op de kustversterkingen aanhangig heeft gemaakt en in behandeling poogt te bren gen. Door niet-publicatie van het verslag der commissie van samenwerking tusschen land- en zeemacht, hetzij geheel, hetzij met weglating van enkele onderdeden, zou het opmaken van een Voorloopig Verslag over de principieele zaiken on mogelijk worden gemaakt. Daarenboven ïigi dat verslag sléchts in beperkt kantal ter griffie van de Kamer voor de leden ter inzage. Reeds heeft zich een 'der Kamerafdeelingen in haar geheel door tusschenkomst van den voor zitter tot de militaire ministers gewend, om toe stemming te vragen tot openbaarmaking. Inmiddels isa het ontwerp reeds op dé agenda der voorstellén geplaatst, die nog deze of begin volgende week in de pfcLeelingen moeten wor den onderzocht. Waterleiding. De Directeur van de Gemeente-Drinkwaterlei ding deelt ons mede dat heden-middag een druk persleiding is lek geslagen en dien ten gevolge buiten werking is moeten gesteld worden. Daar- is 't te verklaren, dat het water een troebel aan zien heeft. Zetterscollege. Tot leden van het zetterscollege zijn door den hoer Commissaris der Koningin in deze provincie herbenoemd de heeren G. A. J. Beukers, P. C. van der Pant en J. H. Ris, Hz. Plaatsgebrek Algemeene begraafplaats. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad «Het is Uwen Raad bekend, dat de ruimte voor de graven 3e klasse op de algemeene begraaf plaats beperkt is, zoodat wel niet binnen den wettelijken, maar wel binnen den wenschelijken termijn graven moeten worden geruimd. Ten einde nu het plaatsgebrek beter het hoofd te kunnen bieden en toch de graven een alleszins voldoenden tijd van rust te geven, werd over wogen, om in de 3e klasse graven in plaats van 2,- 3 hoog te doen begraven. Waar de draineer-maatregelen van den Iateren tijd hebben gemaakt, dat dit kan geschieden, stellen wij voor, de betrekkelijke verordening op dit punt te wijzigen als is aangegeven in Tiet hierbij gevoegd ontwerp-besluit." Aanleg riolen. Een crediet van f 1500 wordt door B. en Wj aangevraagd voor riooleering der Prinsensteeg en bijkomende werken. Pakhuis „de Nederlanden", Algemeen Handelsentrepöt. B. en W. zeggen in een missive aan den Raad «In verschillende vergaderingen van Uwen Raad, laatstelijk in die van 16 Februari 1909, maakte de verhouding tusschen de Commissie voor het pakhuis «de Nederlanden" en Directeuren van het Vrij-Entrepöt een onderwerp van bespreking uit. Tengevolge van de discussies in laatstbedoelde vergadering werden onze toen gedane voorstellen voorloopig teruggenomen. Tot dien tijd bad de Commissie voor het pak huis «de Nederlanden" gemeend, dat haar niet anders overbleef dan haar mandaat ter beschik king van den Baad te stellen. Daarna echter kwam het denkbeeld op den voorgrond van vorming van éen Commissie in plaats van twee. Na bespreking met den Directeur der Directe belastingen enz. te Rotterdam, bleek dit denkbeeld inderdaad levensvatbaar. Een ontwerp daarop ge schoeid is toen in gereedheid gebracht. Alvorens dit aan Uwen Raad voor te dragen hebben wij gemeend den heer Minister van Fi nancien te moeten vragen, of op een aldus gewij zigd reglement zijne goedkeuring zou kunnen worden verleend en ons te moeten vergewissen of eventueel H. M. de Koningin bereid zou zijn. evenals thans 2 Directeuren, in het vervolg 2 le den der Commissie te benoemen. Na de bevestigende beantwoording van beide vragen hebben wij onder overlegging van het ministerieele schrijven, de eer U hierbij bedoeld ontwerp aan te bieden, waarin nog de wijziging van ondergeschikten aard is aangebracht, die de heer Minister van Financiën wenschelijk achtte." Aan de firma Jansen is vergun ning verleend tot uitbreiding barer glasfabriek aan den Noordvestsingel. Aan onze oude Broersvest iseen nieuw sierlijk pand verrezen. De heer C. J Markus heeft zijne schoenmakerij en schoenhandel overgebracht naar een nieuw pand, waar hij ge legenheid heeft winkel en werkplaats zeer doel matig achter elkaar te doen volgen. «De vlag van Schiedam" heeft de heer Markus zijne nieuwe zaak gedoopt. Moge zij onder die sympathieke kleuren steeds meer de gunst van het Schiedam- sche publiek verwerven I Den heer Jan Stokvis, fotograaf Hoogstraat alhier, werd dezer dagen op de ten toonstelling ter bevordering van het. vreemdelin genverkeer te 's-Gravenhage een diploma toege kend. UIT VLAARDINGEN. Verdeeling kiesdistrict Vlaardingen. De Minister van Binneniahdsche Zaken heeft met wijziging vau de beschikking van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, van 20 Fe bruari 1897 no. 835, afd. B. B., sedert gewijzigd, voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staben-Generaal de gemeente Vlaardin gen verdeeld in vier stemdistricten. UIT ROTTERDAM. Het Nederlandsche eskader. Kwartier voor drieën is gister het Nederlandsch eskader langzaam naar Rotterdam opgestoomd. Voorop de «Heemskerk", het vlaggeschip, com mandant kolonel G. L. Goedhart, met in de on- rniddellijko nabijheid daarvan de torpedobooten «RindjaniG 9 en G. 10, gevolgd door de on derzeeër. Tot voor de Parkkade stoomde de «Heems- kerck" en draaide daar bij om aan den wal te komen, waar dit pantserschip te B1/, uren ge meerd lag Achtervolgens kwamen nu in gezicht de «Fries land" de «Evertsen", de «Piet Hein", en de «Reinier Claeszen", gevolgd en voorafgegaan door verschillende torpedobooten en den mijnenlegger «Balder". Het was een prachtig en krijgshaftig gezicht, dat de menigte langs den kant algemeen boeide en overal waar de vloot in het zicht kwam, het werk een oogenblik stop deed zetten. Vooral de onderzeeboot no. 1 trok door haar bijzonderen vorm allerwege de aandacht. Langzaam stoomden de pantserschepen en bet. pantserdekschip «Friesland alsmede de mo- nitoi «Reinier Claeszen" naar de aangewezen ligplaatsen aan de boeien of aan de Parkkade. De torpedobooten, de mijnenlegger en de on derzeeboot stoomden de Parkhaven in, waar het torpedo transportschip «Mercuur" reeds gister voormiddag ligplaats nam. Dit schip kwam bin nendoor van Ilellevoetsluis. Gister-middag bracht de eskader-commandant, de kapt. ter zee Goedhart, met eenige officieren een bezoek ten Raadhuize. In de Officieren-societeit had des avonds een gala-diner plaats, aangeboden door het Gemeen tebestuur. Gisteravond bezocht een gedeelte der beman ning van de vloot de voorstelling in den Grooten Schouwburg. De »1< riesland" was gisteravond electrisch ver licht. Firma H. Both. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan harer zaak heeft de firma H. Both, Visschersdijk 89, Rotterdam, een geïllustreerd werkje uitgege ven, waarin het ontstaan den groei en den bloei harer zaak wordt geschetst. Door tal van fraaie gravures verlucht, geeft het werkje een beeld van deze uitgebreide dameszaak, die velen in dat gedeelte van Rotterdam niet zouden zoeken. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. Particuliere telegrammen.) MADRID, 8 October. Volgens hier ontvangen berichten, vindende republikeinen in het noorden van Portugal veel tegenstand Men verzekert, dat verschillende stadsbesturen de republiek weigeren te erkennen. In verscheidene plaatsen wordt ver woed gevochten tusschen groepen royalisten en republikeinen Wegens de stoornis in het tegra- fisch verkeer is liet onmogelijk nadere bijzonder heden te vernemen. (Telegrammen van Reuters Office.) WASHINGTON, 7 Oct. Hot ministerie van bin nenlandsche zaken ontving een nota vaïi Braga, waarin de proclamatie der Portugeesche republiek vermeld wend. De Amerikaanse he regeering heeft echter geantwoord, dat zij de republiek niet wilde erkennen, voordat de standvastigheid van het nieuwe systeem gebleken zal zijn. LISSABON, 7 October. (8.25 's .avonds). Het 1 Ge regiment infanterie met artillerie kwam bÜ liet verlaten der kazerne in botsing met de garde municipale. LISSABON, 8 October. De „Daily Chronicle bevat het vervolg van het verhaal der gebeur tenissen te Lissabon, volgens hetwelk het in bezit nemen van het schip „Dom Carlos", het Portu geesche admiraalschip, de overwinning der repu blikeinen bevestigde Soldaten van de garde boden den laalsten te genstand op het Plein Camoens, en bleven l3 minuten blootgesteld aan het vuur der mitrail leuses, maar daar hun positie hopeloos was, g3' ven zij zich over Een half uur Hater werd de "Republiek uit geroepen. De correspondent zegt dat de hertog van Opn" to, die bij het begïn van den opstand in zij3 villa was, naar Engeland seinde, om een oor logsschip te vragen. De kabel was doorgesneden, maar een Engelschman bracht het telegram nuar het schip, belast met het herstellen der kabels, en zoo wen], toen de beschadigde kabel gevon den was, het telegram verzonden. LISSABON, 8 October. De hoofdtrekken van het regeeringsprogram zijnOntwikkeling van het volksonderwijs, en van de tand- en zeemacht, ön van het stelsel van administratieve decen tralisatie; toekenning van autonomie in het kolo niaal bestuur; waarborgen van volkomen vrij heid der rechtspraak; verbanning der religieuse congregaties; invoering van den burgerleken stuud en van openbaar onderwijs; scheiding van kerk en staat; verbetering van het krediet en va» het openbaar financiewezen. MADRID, 8 October. De officieele berichten zeggen, dat de Spaansche gezant te Lissabon in uniform een bezoek bracht aan den civiele3 gouverneur en Je leiders der revolütionnaire be weging, in het stadhuis te Lissabon, om'le spre ken over de belangen der Spaansche onderdanen, die, naar men zeide, vervolgd waren geworden- Pater Hamert us. 4. Na een langdurig lijden överleed heden-ochtend var klooster der eerw. paters Franciscanen Weert onze oud-stadgenoot, de eerw. pater M3' mertus, in de wereld de heer Joannes Cornel is Ham. De weleerw. pater Ham, den 22n Mei 1883 te dezer stede geboren, werd, na zijne studiën '0 VVychen, Maastricht en Weert voltrokken f0 hebben, den 19 Maart 11. door Z. D. Hw. mg" Hofman, oud-apostolisch vicaris der Chineesch® missiën, te Weert priester gewijd. De gevolgen eener vroeger gevatte koude wier pen den jeugdigen, volijverigen priester spoedig na zijne H. Priesterwijding op het ziekbed, d3* na een langdurig lijden zijn doodsbed werd. Hij ruste in vrede! Door plaatsgebrek moest het stuk van «Katho liek Leven" tot Maandag worden uitgesteld. Geboren: 5 Oct. Simon, z. v. D. Hoogerwe''f en W. den Boer, Singel. 6. Cornelia, d Hoogland en E. Heesenman, Rotterdamschf t,1J Marinus, z. v. G. A. de Lange en c' Voesenek, Maasdamsche straat. SCHIEDAM, 8 Oct. Vertrokken naar zee t®r haringvisscherij de logger SCH. 363 «Scheep vaart sch. A. de Graaf, voor de derde reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 8 Octt. 1910. Officieele noteering van de Commissie uit d0 Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwijn: 5 Oct. 6 Oct. 7 Oct. 8 Oct. fllty flU/4 f lli/i fll per Hectoliter zonder fust en zonder belasting 1Namens de Commissie voor de noteering 1 B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs M o u t w ij n Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenkalm. 7 Oct. 12— 16— 17'/, 0.80. 8 Oct- 12-- 16-- 17", 1.— r i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2