Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. 894ste Staatsloterij. wen meer stellen in Briand, die eene evolutie naar rechts gemaakt heeft. De spetit père", Combes, werd tot president van het uitvoerende comité benoemd, die deze benoeming aannam en zich dus nu definitief voor den strijd tegen Briand verklaarde. De twee voornaamste punten op het Congres besproken zijn de evenredige vertegenwoordiging, het monopolie en de vrijheid van onderwijs. De R.P. werd door de meerderheid nog verworpen terwijl het monopolie van het onderwijs het groot ste getal stemmen bekwam, wat de dood der vrij heid van onderwijs tengevolge zou hebben, indien de Kamer deze meerderheid kwam bevestigen. Doch de vRepublique Franchise" schrijft: De radicaal-socialisten, te Rouaan vereenigd, zijn ge ëindigd met zich zelf voor de algemeene opinie af te maken. Vanaf de eerste bijeenkomst van hun congres gaven zij het lamentabelste schouw spel hunner hartstochten en verdeeldheid. Dat zal zonder twijfel de partij van orde en gezond verstand veel voordeel aanbrengen. De radicale »Aurore" zegt zelfs, dat de sprekers van het con gres te. Rouaan wel een orde van den dag, heb ben doen stemmen, waarbij de staatkunde van het Kabinet veroordeeld werd, doch de radicale partij, de massa der partij, heeft niets met deze stemming gemeen. Bij de heropening der Kamers zal dit ten duidelijkste blijken. Laat ons de dingen, die komen zullen, dus afwachten. Gedurende de verloopen zomermaanden werd ons gelukkig door de staatkundige vraagstukken wat rust gelaten en konden wij ons met andere onderwerpen, welke helaas niet opwekkende^ doch zeker meer nut hebben bekend gemaakt te worden, bezig houden. Het is vooral in 't Paleis van Justitie, dat de beruchte uitdrukking van ClemenceauïWij leven in een volkomen onsa- »menhang van beginselen," van toepassing is. Laten wij de rubriek der in de laatste zes weken behandelde misdaden voor het Hof van Assises eens nagaan en men zal verstomd staan over hetgeen de gedwongen republikeinsche lee- kenscholen der laatste tien jaren de Fransche jeugd door inrichting, studie en geleerdheid zede lijk verheven heeft en hoe verschillend de jury leden hier oordeelen en vonnissen. Een ruiten- wasscher doodt een man door een messtoot tus- schen zijn schouders. De prijs van 't leven zijns tegenstanders werd door het Hof op 18 maanden gesteld. De koetsier Hélie doodt zijne vrouw, die hem verlaten had. Het leven van madame Helie werd niet hooger dan drie maanden geschat. Een werkman heeft ruzie met zijn buurman hij gaat naar zijn venster en schiet hem in zijn kamer dood wat hem op drie jaar te staan komt. Een naaistertje is door een lichtzinnige verla ten, zij gaat verraderlijk in zijn kamer en jaagt hem, terwijl hij slaapt, een kogel door zijn her senen, waarna hij sterft. Deze daad kostte haar zes jaar dwangarbeid. Brecher kwam er slechter af. Zelf een apache, doodt hij zijn tegenstander van hezelfde gilde. Levenslange dwangarbeid was zijn deel. Nog een andere koetsier brengt vreemdelingen naar een der vermakelijkheden van Montmartre. Hij vraagt hun fr. 2.50. De vreemdelingen in- formeeren bij den portier hoeveel de »compteur aanwijstvijf en zeventig centimes 1 De koetsier gaat naar huis, haalt een dissel, keert naar den portier terug en slaat hem er mede dood. Voor het leven van den portier wordt twee jaar gege ven, doch met sursiedat wil zeggen niets Een dienstmaagd is bij eene zeer menschlie- vende dame in betrekking, waar zij goed verdient en best voor haar kind dat besteed was had kun nen betalen. In plaats van dit te doen werpt zij haar kleine vrijwillig en koelbloedig uit de vierde verdieping op de straat te pletter. De prijs van het onschuldig wichtje was ditmaal meer dan weinig, daar deze ontaarde moeder rondweg vrijge sproken werd. Bij deze onsamenhangende rechtspraken werd de prijs van menschen leven op de meest buiten gewone wijze en geheel zonder eenig verband met de feiten bepaald, terwijl de verderfelijkste toegeef lijkheid daarbij de hoofdrol speelde. Het te veel uitpluizen der misdaden, door het zoeken naar de aanleidingen der omstandigheden, is de grond der dwaling en de oorzaak der zedelijke malaise en onzekerheid waarin wij hier verkeeren. Wij con- stateeren met schrik dat de criminaliteit dagelijks teeneemt en de gerustheid der burgers door het gebruik van revolver of dolk meer dan ooit be dreigd wordt, wat wel bewijst de moraal door sentimentaliteit en verkeerde humaniteit vervan gen niets dan verlagingen en ramp kan brengen. Die sentimentaliteit komt ons van dat veel- bespraakte klinkende en vaak leege roman tisme, waarvan de werken van Victor Hugo de grootste kunstbetooging geweest zijn. De bague leverde ons Jean Valjean om de maatschappij voor de balie van de gerechtigheid te brengen en het slotwoord van Claude Gueux was, dat de mis daad tegenover het alphabet zoude capituleeren. »In plaats van dit hoofd af te snijden, verlicht het Men heeft dat hoofd verlicht. De moordenaar is onderwezen. Hij werd er knapper door in het maken van misdadige plannen en het leggen van valstrikken. Laat ons toch de dwaze hoop op geven van eene verbeterde menschheid door het meer weten te verkrijgen wat slechts tot persoon lijke verwaandheid, altijd zoo vlug aan den drang van den naijver, de drift en het instinct te ge hoorzamen, leiden kan. Er is geen andei middel om de misdaad tegen te houden dan de vrees voor den gendarme. Er is de vrees voor God 1 Doch de opvoeders hebben otficieele order gekre gen er nooit over te spreken, teneinde hen niet te verontrusten, die misschien bij de gedachte, dat zij eens rekenschap hunner daden moeten geven, zouden aarzelen een misdrijf te plegen. De vrees voor den gendarme wordt echter door de vaak verkeerde toepassing van allerhanden verzachtende omstandigheden geheel weggenomen, Zoodat bij enkele der hierboven aangehaalde mis daden de ladder der straffen zoo laag afgedaald werd, dat ze met vrijspraak eindigden. Nu zal men tot een zekere hoogte instemmen dat er soms vergrijpen zijn, welke niet door het algemeen veroordeeld wordenDoch het Godde lijk [gebod isGij zult niet doodslaan, en het Evangelie leertbloed vraagt bloed en tevens dat, hij die het zwaard gebruikt er door zal omkomen. De plicht der maatschappij staat met vlammen- schrift in deze twee uitspraken aangewezen en het wordt meer dan tijd dat de juryleden in Frankrijk gaan inzien dat het leven van het slachtoffer dat van den moordenaar waard is. Het sociale onweder, hetwelk reeds maanden lang boven ons hoofd hing, is in den nacht van 10 op 11 dezer in den angstwekkenden, vorm eener algemeene werkstaking der beambten, arbeiders en mecaniciens van den Noorder Spoor weg losgebroken en werd in een paar dagen door die der andere spoorwegmaatschappijen gevolgd. Zoodat Parijs van de verbinding per spoor, met de departementen en het buitenland bijna geheel verstoken is. Da verstoring en verwarring, daardoor ontstaan, zijn niet met enkele regels te beschrijven, want deze algemeene verraderlijke staking bij het voor naamste vervoermiddel, is rondweg een revolutie, welke verschrikkelijke gevolgen dreigt te zullen hebben. Laat ons hopen de regeering op de hoogte van zijn plicht zal zijn en zij zonder aarzelen zal optreden. De leiders, tevens de hoofden van het Comité de La Grève, zijn heden op het bureau de 1' ïHumanité in tegenwoordigheid van Jaurès, door Lépine, den prefect van politie, gearresteerd. Fidelius. Parijs, 13 October 1910. SPANJE. Op den herdenkingsdag van de terechtstelling van Ferrer zijn gisteren te Madrid talrijke bij eenkomsten gehouden. Te Barcelona had de gouverneur echter de meeste van de aldaar voorgenomen volksverzame lingen niet toegestaan en alle betoogingen van groepen personen in de nabijheid van het graf van Ferrer verboden. Volgens de ambtelijke berichten was tot gister avond nergens de orde gestoord. Een Noord-Amerikaansch eskader zal vermoe delijk een bezoek brengen aan Engelsche en Fran sche havens. Canaljas heeft gister in antwoord op een interpellatie, in de Spaansche Kamer verklaard, dat de regeering zich zal verzetten tegen de im migratie van de uit Portugal verdreven geeste lijken, tenzij deze van Spaansche nationaliteit zijn. Naar een bericht uit Rome aan de »Pa- triote" meldt, heeft de Paus met het oog op de heerschende duurte der levensmiddelen aan alle bezoldigde ambtenaren, in het Vaticaan werk zaam, zooals aan de leden van de Zwitsersche garde en aan de gendarmerie, een verhooging van 25 percent van hun bezoldiging gegeven. Do Roemeen sche minister van ooiijog1, Crai- niciano, hoeft eergisteren een ongeluk gehad met zijn auto. De minister en diens vrouw en doch ter werden ernstig1 gewond, terwijl1 do 'chauffeur een heien brak. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Frankfort a'/d. M. gemeld, dat het de Tsaritsa minder goed zou gaan in den ïaatsten tijd. Men heeft opgemerkt, dat een verpleegster haar in dé liaatste dagen in êèn ziekenstoèl rondrijdt. Men beweert, dat de baden van Nauheim haar aangepakt hebben. Rotterdam V. De Katholieke kiesvereeniging besloot den can- didaat der anti-revolutionnairen, den heer H. C. Vegtel, krachtig te steunen. De Spoorwegstaking. De Staatsspoorwegen en de Centraal Spoorweg nemen tot nader order geen vrachtgoedzendingen ten vervoer aan bestemd voor stations van den Franschen Ooster-weg (Est Francais) en voor het transito-vervoer over zijn lijnen via Givet en Treignes, behalve voor enkele stations waarheen het vervoer via Treignes kan plaats vinden. R. K. Gasthuis. Naar gemeld wordt, is door mevrouw de wed. jhir. de Grez, aan het R.-K. Kerkbestuur te Gin- neken een uitgestrekt terrein geschonken om er een R.-K. Gasthuis op te bouwen. Bovendien gaat deze belangrijke schenking gepaard met een ruime gift aan contanten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 15 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 779.9 te Breslau. Laagste barometerstand 760.9 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke tot zuidoostelijken wind, licht- bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur, nacht vorst. „Alb. Thym". iDioor de herhaalde aankondiging is ter kennis van Schiedams ingezetenen gebracht, dat mor gen (Zondag) de Dilettantenclub „Alb. Thym" den tweeden concoursavond zal geven, die al leen aan tooneelwedstrijd zal ziju gewijd. pozien den grooten bijval dien de eerste con- Goursavomd heeft gevonden, is te voorzien, dat ook morgenavond weer een groot, publiek de Bondsgehoorzaal zal bezetten. Daarom raden wij allien die van deze gelegenheid willen gebruik maken, in de middaguren plaatsen te bespreken en in iedier geval' zich tijdig van plaatskaarten te voorzien. 'Aan „Alb. Thym" zij met haren tweeden con coursavond het gewenscihte succes toegewenscht. Moge 't niet minder zijn dan dat, 'twelk haar bij den eersten concoursavond zoo ruimschoots ten deel viel. Heden is hier aangehouden zekere H. de V., verdacht van den diefstal in het huis van koop en wederinkoop van den heer Levi in de Gorze onlangs gepleegd. |De man is in bewaring' gesteld. UIT VLAARDINGEN. [Den 27sten Juli 1.1. verdween met medeneming van een bedrag van f 800, die hij voör de v'ol- doteining v;an een rekening van zijn vader ih zijn bezit had, de 15-jarige F. B., uit Vïaardingen. t (Men vermoedde, dat hij: de wijk naar h'et bui tenland genomien had. Thans is de jongen' geheel platzak teruggekeerd. Hij was al dien tijd in Alkmaar geweest, had van daaT uitstapjes ge maakt m op déze wijlze het geld verteerd. f— De commissaris der Koningin in Zuid-Hol land heeft "benoemd tot lid der gezondheidscom missie alhier den heer B. Helleman, directeur der burgeravondschool alhier. UIT ROTTERDAM. 'Jn de laatste vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam kwam aan de orde het voorstel van B. en W., om een crediet van f3.414.000 beschikbaar te stellen voor het bouwen van een nieuwe gasfabriek. Pe heer'Van Ilinte achtte het wensc'helijk te vens te besluiten tot den bouw van een elec- trisch© centrale, welken bouw B. en W. nog wilden aanhouden. Daarin werd de heer Van Hinten gesteund 'door den fiéer Knottnerus, die daarentegen eenige technische bezwaren van gene weedlegde. [Wethouder Havelaar toonde aan, dat'de directe bouw van een electrische centrale niet noodig was, daar die centrale aan die Schiehaven in de bedrijfsknacht voorziet. Ook hij weerlegde de tech nische bezwaren en gaf de verzekering, dat een werktijd van 65 uren, waartegen de heer Van Hinten bezwaar ha«l, niét in dit voorstel werd vastgelegd, doch nader geregeld zal worden. (Daarna werd het voorstel van B. en W. aan genomen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Zondag 16 Oct. 8 u. Bondsgebouw Tweede Feestavond »Alb. Thijm". Rotterdam. Zondag 16 Oct. 2i/2 u. Tivoli-schouwburg. 2e Mossel-Matinée. Woensdag 19 Oct. 8 u. Doele. Concert. Concert gebouw orkest, dir. Mengelberg. Geachte Redactie, In Uw blad van Vrijdag plaatst de heer C. J. Harte een protest tegen ons bestuur wegens het verhuren van een zaal voor een vergadering op 16 dezer, waar de heer Rijnders zal spreken over Ferrer. Dit protest is haast alleen veronderstelling, al gemeenheid, bewering, geen naam, geen bepaald feit, geen tijdstip wordt genoemd en toch worden zeer krasse veroordeelingen uitgesproken. Een onderzoek wordt ons dus zeer moeilijk gemaakt, een verdediging onmogelijk. Is dit eigenlijk wel geoorloofd Wij kunnen nu niet anders doen dan kort het standpunt uiteenzetten, dat ons bestuur altijd heeft ingenomen en nog inneemt. Vrije gedachten- uiting acht het een beginsel van de hoogste waarde en aangewezen bij een vereeniging die geen kerkelijke of staatkundige kleur hebben mag. In gehuurde vertrekken is men meester, behou dens strenge inachtneming van zedelijkheid en welvoeglijkheid In de algemeene zalen heeft men bevendien te bedenken, dat men de belangen en gevoelens van zijn medeleden eerbiedigt. Wij hebben moed, dat men deze gedragslijn algemeen zal goedkeuren. In de toepassing zal nog wel eens verschil van meening blijken. De een is gekuister in zijne taal dan de ander; A is gevoeliger dan B. Beslist opkomen moeten wij tegen de bewering, dat het bestuur koud blijft bij klachten over spot en hoon. Zoover onze herinnering strekt, zijn zulke klachten nooit ingekomen. Ten slotte deze vraag is het plichtmatig als men op zijn weg iets verkeerds ontdekt, zich om te keeren en heen te gaan Of heeft men naar zijne krachten er tegen op te komen, in de eerste plaats door te klagen tegen hen die geroepen zijn te handelen en als dit niet helpt, de openbare meening te hulp te roepen? Als de heer Harte alsnog dien weg wil inslaan, zal hij bij ons een open ooi- vinden. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend, Het Bureau v. h. Volkshuis, M. C. M. de Groot, Voorz. J. H. v. Westendorp J.Dz., Penn. P. Sanders, Secr. Mijnheer de Redacteur, Op de onderstaande regelen zou ondergeteekende gaarne aandacht van het publiek in 't algemeen en van sportliefhebbers in 't bijzonder, willen vestigen. Dezer dagen kwam het Bestuur der S. C. F. C. sHermes" ter oore, dat de circus van den heer Wilke Schiedam weder met een bezoek komt vereeren Tegen dit feit op zichzelf valt ^weinig in te brengen. Immers onze stad, die toch al karig met ontspanningsplaatsen bedeeld is, mag in dit opzicht wel iets nieuws hebben. Maar het feit, dat de keuze van standplaats weder op het sportterrein aan de Damlaan gevallen is, doet ons, leden van Hermes", minder aangenaam stemmen. Want aan dit terrein, eigendom der Gemeente, zijn door onze vereeniging in de laatste jaren, kosten noch moeite gespaard om den naa® van sportterrein met recht te doen dragen. Vooral na het leggen der verschillende draineeringen na® het terrein voortdurend in kwaliteit toe, zoo zelfs dat het bestuur van den Ned. Cricket Bond, die waar lijk geen geringe eischen stelt, het terrein geschikt achtte om er eerste klasse wedstrijden te laten spelen. Als nu de geachte lezers zich nog herinneren in welken treurigen toestand het terrein verkeerde on middellijk na het vertrek van den vorigen circus dan zullen zij met ons eens zijn hoe onaangenaam het is, zulk een terrein, waaraan zooveel kosten besteed zijn, binnen enkele dagen in dienzelfden treurige0 toestand te zien teruggebracht. Wel komen ei' geen wagens op het terrein en mogen ook geen palen in den grond geslagen worden, maar dit neemt niet weg dat het terrein geducht te lijden zal hebben. Immers overal waar paardenstallen gestaan hebben, gaat het gewas dood en komen er kale plekken te voorschijn, wat gelijk staat met een modderpoel in den winter. Het publiek geniet van de lusten en sHermes" zal weer de lasten moeten dragen, dank zij de ervaring opgc daan bij voorgaande verblijven van circussen op ons terrein. De leden zullen er dus op kunnen rekenen, dat zij binnenkort weer diep in hun zakken mogen tasten om dezen schadepost (door ons begroot op f100 a f150) ongedaan te helpen maken. Of zal onze vereeniging schadeloos gesteld wor den, 't zij door de Gemeente of door den circus eigenaar In-de stille hoop verkeerend, men nu eindelijk eens zal inzien, dat onze vereeniging niet zooals voor gaande malen, opnieuw de dupe van de geschie" denis mag worden, dank ik U, mijnheer de Redac teur, voor de mij verleende plaatsruimte. Namens het Bestuur der S. C. F. C. d Hermes" Corn. A. Tuyl. 'Vergiftiging. Men seint ons uit Sassen- heim: De familie B, alhier ondervond telkens na het eten verschijnselen va,n vergiftiging. Thans is gebleken dat in een regenton waaruit het water gehaald werd, luciferskoppen gevonden wer den. De zaak is thans in onderzoek. Droevige herinnering. Uit BrieHe wordt ons gemeldVanwege het korps torjpedisten te Brielle we-rden heden op d'e graven 3er op 1' October 1909 bij, de p'ikrinezuuron'tploffing nabij Katwijk, zoo noodffottig omgekomenen kransen van levende bloemen aedergelegd. Jn braak te Oesterbfeek. Men seint ons uit O'QsterbcekHedennacht is ingebrokeh in den Gioedkoopen Winkel van den heer W. Blok, Be versstraat te Oosterbeek. De dief oï dieven heb ben zich toegang verschaft door de glazen zij deur waar zij een ruit verbrijzeld hebben. Uit de secretaire is een som van bijna f 200.aan papier en zilvergeld verdwenen. 5e Klasse. Trekking van 15 Oct. Prijs van f1000 No. 10992 met premie van f 30000. - 200 14565 met premie van f3000. - 2000 j 17190. - 400 19747. d - 200 18736. - 100 18743. Prijzen van f70: 1434 1672 2337 3080 3285 3438 3611 5148 6541 6585 9475 9918 10702 13684 14049 14743 18201 18305 18433 20188 20286 NIETEN: 209 229 302 459 716 879 1101 1124 2281 3200 3228 3775 4183 4290 4687 5276 5396 5441 5627 5927 6128 6280 6708 6785 6929 6970 7185 7727 7792 7832 8028 8576 8994 10202 10378 10779 10938 11407 12038 12139 12220 12474 12480 12482 12559 12569 12823 12844 12955 1329» 13371 13523 13640 14033 14179 14780 15552 15879 16078 16418 16554 16814 17177 17983 17817 18076 19010 19121 19204 19296 20594 20993 Verbetering: Op de vorige lijst staat 13247 m. z. 13227; 16417™ m. z. 6417™10294 m. z. 10244; 5233™ m. z. 5333; 1719 niet m- 18192562 m. z. 25725185 m. z. 5180 8987 m. z. 8997 10343 m. z. 10346; 16864 m- 16863; 18069 m. z. 18065; 18150 m. z. 18250. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2