Dagblad voor Schiedam en 33ste Jaargang Zaterdag 15 October 1910 No. 9842. TWEEDE BLAD Gemeente-begrooting. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- 8trant 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelgk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. AFDEELINGSVERSLAG van het onderzoek der Gemeente-begrooting voor 1911 gehou den op Maandag 19 September 1910. Afdeeling I. Aanwezig de heeren: Honnerlage Grete, Wet houder-Voorzitter, Nolet, Ris, Van der Vel den, Van der Drift en Goslinga, Rapporteur. Afwezig zonder kennisgeving, de heer De Groot. Afdeeling II. Aanwezig de heeren: Van Westendorp, Wet houder-Voorzitter, Kranen, Koopmans, Van der Schalk, Van <Jor Meer, Klein en Evers, Rapporteur. Afdeeling III. Aanwezig de heeren: Lagerweij, Wethouder- Voorzitter, Beukers, Wittkampf, De Bruin en Smit, Rapporteur. Afwezig met kennisgeving de heer Mr. von Briel Sasse, zonder kennisgeving de heer Mr. Jansen. Algemeene Beschouwingen. I. Eenige leden spreken als hunne meening uit dat, hoe pel de financieele toestand voor 't oogenblik niet zorgelijk ls. deze toch den raad tot de meest mogelijke voorzichtigheid aanmaant. Tegenover 38.000.— meer uitgaven voor den ge wonen dienst staan dit jaar inkomsten, welke niet ieder jaar terugkeeren. II. Een der leden constateert niet vreugde de goede uit komst van het dienstjaar 1909 dat met een batig slot van ru>m 21.000.— sloot. Hl. Een der leden stelt de vraag waarom door Burgemees ter en Wethouders niet is voldaan aan de uitnoodiging een c°ncept-adres aan den raad over te leggen, strekkende om bij de regeering aan te dringen op wijziging van het wetsontwerp °1> de gemeente-financiën, tot welke uitnoodiging door den Haad in de vergadering van 26 October 1909 is besloten. Hetzelfde lid vraagt waarom de toegezegde mededeelingen °mtrent de schade, door de rioleeringswerken aan den Singel aan panden veroorzaakt, tot op heden niet zijn verstrekt. UITGAVEN. k olgnummer 80. Kosten van het abonnement op het Staats- tad, prov. blad en de dag-, week- of maandbladen en den aankoop van boeken. 1' III. In beide afdeelingen wordt bepleit een verhooging van deze post ten einde daaruit te kunnen aanschaffen lec- tuur op 't gebied van gemeentepolitiek (maandbladen-brochu- res etc.) In Afd. I wenschte men dan deze bij de leden te laten circu- efren en meende pnien dat daarvoor 50.— voldoende zou *'Jn- In Afd. III dacht men dat niet meer dan f 25.daarvoor ehoefde te worden uitgetrokken. Volgnummer 82. Kosten van aanplakken en omroepen. II. In beide afdeelingen wordt gevraagd of, nu de ge meen to vrij wat kosten gemaakt heeft voor de aanplakborden, aaruit niet een bate voor de gemeente te halen zou zijn. n I 'Wordt nog gevraagd hoe dit in andore gemeenten wel geregeld is. Volgnummer 106. Belooning van de inspecteurs, dienaars C" Verdere beambten van politie etc. Algemeen wordt door de afdeeling een algeheele reorga- r"satie der politie wenschelijk geacht. Volgnummer 112. Belooningen voor twee deskundigen belast het schouwen van de distilleerketels etc. Een lid vraagt hoe het staat met den schouw van wketels en helmen (in de branderijen. V olgnummer 115. Onderhoud van brandbluschmiddelen en dingsmiddelen. Een der leden vraagt of het niet op den weg der ge- nte ligt een pulmotor aan te schaffen, olgnummer 118. Toelage aan de Gezondheidscommissie. Gevraagd wordt hoever het woningonderzoek van dc Rondheidscommissie gevorderd is. 'gnummer 119. Kosten van de bouwpolitie. Eenige leden vragen of strenger toezicht bij nieuwbouw ethouwingen in bestaande panden, niet mogelijk is. aiet°°r 6611 "e^en worcH betreurd dat onze bouwverordening op ^0elaat voorschriften te geven voor gevelbouw wanneer Particulieren 'grond gebouwd wordt. vlee j~rri"rnrner 123. Kosten van keuring van slachtvee en Üe!i ^en **er meent dat de keuring strenger kon wor- Yl ^gevoerd. Hij is namelijk overtuigd dat vleesch en Waren clandestien aan de keuring worden onttrokken. Volgnummer 124. Kosten van keuring van andere levens middelen. I, III. In beide afdeelingen wordt door enkele leden aan gedrongen op de uitbreiding der keuring tot alle levensmid delen. Zoo dit niet of nog; niet kan worden ingevoerd wenschte men in I alvast aan te vangen met een keuring der melk. In III werd nog van andere zijde gewezen op de groote kosten die een zoodanige keuring meebrengt. Volgnummer 126. Onderhoud van huizen, torens, poorten etc, I. De afdeeling vraagt of voor de restauratie van den Stads toren nog op een rijks- of provinciale subsidie mag worden gerekend. II en III. In beide afdeelingen wordt er door een der leden aangedrongen op een spoedige voorziening in een beter ver blijf der brugwachters aan de Appelmarktbrug. In III wordt nog gevraagd hoe het staat met de toegang tot den Stadstoren en verder of deze toegankelijk gesteld kan worden. Volgnummer 127. Onderhoud van straten en pleinen. I. Eenige leden vragen hoe de verhouding is van het loon der nieuwe straatmakers ten opzichte van dat van dezelfde soort werklieden in andere plaatsen en ook ten opzichte van de loonen van andere geschoolde werklieden in dienst der gemeente. Door eenige leden wordt gevraagd of niet met wat meer spoed opgebroken straten kunnen worden dichtgemaakt, zoo dat niet op vier of vijf plaatsen in de stad tegelijk het straat- vlak opgebroken is. III. In deze afdeeling werd met genoegen geconstateerd dat ijverig wordt gewerkt om de putten uit de straten op te halen en dat in 't algemeen onze bestrating verbetert. Gevraagd wordt of in de West-Frankelandsche Laan ver betering zal worden aangebracht en of bij deze begrooting op bestrating en rioleering van deze straat gerekend is. Volgnummer 129. Onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen. II. Een lid Wenscht te zien voorkomen dat de speelplaats aan den «Singel gebruikt wordt als opslagplaats van keien. Volgnummer '132. Onderhoud van pompen en riolen. I. Eenige leden vragen hoe het staat met de rioleering van de brandsloot. Verder wordt door de afdeeling gevraagd hoe het staat mot de rioleering der particuliere straten. Volgnummer 134. Overige kosten van havens, kaaimuren etc. II. Gevraagd wordt verbetering van de schoeiing op de plaats van de vroegere zwemplaats. Volgnummer 138. Overige kosten van fabricage. I. Eenige leden vragen of niet beter toezicht kan worden gehouden op materialen van gemeentewerken langs den open baren weg. Volgnummer 141. Uitgaven voor den Reinigingsdienst. I. Eenige leden vragen of niet een geheele reorganisatie van de Reiniging (vuilverbranding of eventueele verplaatsing van do aschstaal) kan worden ter hand genomen. In II wordt door een der leden de verplaatsing der asch staal bepleit. In I klagen alle leden dat alweer meer wordt aangevraagd voor dezen tak van dienst. III. Er wordt in deze afdeeling aan herinnerd dat't vorig jaar toezegging is gedaan de karrijders een beschermend klee- dingstuk tegen den regen te verschaffen. Volgnummer 143. Jaarwedden der Onderwijzers. II. III. In beide afdeelingen wordt gevraagd naar de plan nen voor den bouw der nieuwe school. Volgnummer 150. Kosten van verlichting, verwarming en schoonhouden der schoollokalen. I. Eenige leden maken aanmerking op den hoogen post voor brandstoffen en gevraagd wordt of althans voor sommige scho len geen centrale verwarming kan worden ingevoerd. Volgnummer 154. Kosten van examens en proeflessen der onderwijzers. III. Gevraagd wordt of Burgemeester en Wethouders ach ten dat deze post aan het beoogde doel beantwoordt. Volgnummer 157. Kosten van schoolfeestjes en -reisjes. I. Een lid vraagt of het niet beter is van gemeentewege alleen maar geld te geven voor belooningen en eereblijken. Volgnummer 161. Kosten voor de middelbare scholen. d. Onderhoud der gebouwen, meubelen enz. I, III. In beide afdeelingen wordt door eenige leden voor gesteld het binnenverfwerk van de Hoogere Burgerschool over 2 jaren te verdeelen, in III nog met de overweging dat, daar toch niet anders als in de vacantia kan geverfd worden, het bezwaarlijk is in één jaar klaar te komen. Volgnummer 184. Subsidie Stads-ziekenhuis. I. Eenige leden klagen andermaal dat de begrooting van het Ziekenhuis belast wordt ten faveure van die van het Burgerlijk Armbestuur. Volgnummer 185. Subsidie geneeskundig gesticht voor oog lijders te Rotterdam. II. Gevraagd wordt of dop^ het verleenen van deze subsidie nog eenige voordeden voor Schiedamsche ingezetenen wordt bereikt. Volgnummer 186. Subsidie aan de inrichting voor doof stommen-onderwijs te Rotterdam. II, III. In beide afdeelingen wordt dezelfde vraag gedaan ten opzichte van deze post als in Afd. II over post 185. Volgnummer 187. Subsidie St. Jacobs-Gasthuis. I. II, III. In Afdeelingen I en III wordt gevraagd waar aan de verhooging van ^het subsidie met ƒ400.is toe te schrijven. In III meent men toch dat het aantal verpleegden verminderd is. In II wordt gevraagd of. wij door een raads besluit. tot het verleenen van dit subsidie verplicht zijn. Volgnummer 188. Subsidie Burgerlijk Armbestuur. III. In deze afdeeling wordt gevraagd hoe Burgemeester en Wethouders denken over de z.g. dubbele bedeeling. II. Een lid vraagt of het verleenen van een bijdrage aan de Vereeniging „Commissie voor kinderbescherming" wel tot de bevoegdheden van het Burgerlijk Armbestuur behoort (zie begrooting B. A. Ie Hoofdstuk No. 12). Volgnummer 193. Kosten van verzekering tegen werkloos heid. III. Inlichtingen worden gevraagd omtrent het aantal en de sterkte der bij het fonds aangesloten vereenigingen. Volgnummer 196. Recognitiën d. (bladz. 72). II. Een der leden vraagt nadere toelichting omtrent dezen post. Volgnummer 208. Uitkeeringen aan nagelaten betrekkin gen etc. I. II, III. Alle afdeelingen stellen voor dezen post terug te brengen tot het bedrag van verleden jaar- zijnde ƒ500. in III met de overweging dat na de gunstige beschikking in het geval ontstaan uit den laatsten brand het voorgestelde bedrag wel niet noodig zal zijn. Volgnummer 225. Kosten van andere buitengewone wer ken etc. d. het maken van kaaimuren en beschoeiin gen. III. De aandacht wordt gevestigd op den slechten toestand van het Westerhavenhoofd. Erkend wordt dat groote kosten verbonden zijn aan een algeheele voorziening, doch de vraag wordt gedaan of't niet mogelijk is het werk bij: gedeelten uit te voeren. ONTVANGSTEN. Volgnummer 3. Huur of pacht van landerijen. Onder deel no. 8. II. Een lid vraagt waarom dez'e post niet op grondbe drijf is overgebracht. Volgnummer 12. Heffing voor het gébruik van openbare gronden en wateren. III. Eenige leden meenen dat bij de toepassing dezer hef fing hetzelfde perceel grond vaak dubbel belast wordt. B.v. betaalt eten winkelier precario voor het uithangen van een scherm dan wordt tevens betaling gevraagd voor een onder het scherm aangebrachte uitstalling. Volgnummer 15. Keurloonen. I, II. In I achten eenige en in II meerdere leden dat deze ontvangstpost uit de begroeting dient te verdwijnen. Zij mee nen dat de keuring geschieden moet op kosten van de ge meenschap. Afdeeling II. Inkomsten wegens inrichtingen van nijver heid en bedrijf. I. Eenige leden vragen of Burgemeester en Wethouders nog niet eens willen overwegen de oprichting van een electri- sche centrale. Volgnummer 20. Ontvangsten ter zake van de gasfabriek. III. Gevraagd wordt om gelegenheid tot bezichtiging der fabriek. Vooral bij het aanschaffen van nieuwe inrichtingen wenscht men eenuitnoodiging tot het bezichtigen daarvan aan de raadsleden. Volgnummer 28. Hoofdelijke omslag. III. Aanmerking wordt gemaakt op de wijze van aanslag in de Inkomsten-belasting. Men veronderstelt dat de Com missie van aanslag zich geen genoegzame gegevens laat ver strakken. Indien het personeel met het onderzoek belast niet groot genoeg is dient dit te worden uitgebreid. Volgnummer 55. Ontvangsten van de openbare zwemplaats. III. Met het oog op de meerdere ontvangsten stelt een lid voor de bezoldiging der zwemmeesters te verhoogèn. Opgemaakt te Schiedam den 24sten September 1910. De Rapporteurs T. S. GOSLINGA. J. H. EVERS. F. J. SMIT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5