Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Heuvel, is gekozen mr. J. van Best (R.-K"), te Eindhoven, met 4860 stemmen. Op den heer H. Spiekman (S. D. A' P.), te Rotterdam, waren 447 stemmen uitgebracht. Tice-admiraal Van den Bosch. De vice-admiraal I. van den Bosch directeur en commandant der marine te Willemsoord heeft met ingang van 16 November zijn ontslag uit den zeedienst gevraagd. Gedenkteeken voor wylen prof. dr. M. Treub. Er heeft zich te Buitenzorg een commissie ge vormd voor het oprichten van een gedenkteeken voor wijlen prof. dr. M. Treub, oud-directeur van landbouw in Nederlandsch-Indië. Kapitein Christoll'el eervol ontslagen. Aan den kapitein der infanterie H. Christoffel is op zijn verzoek ontslag uit den militairen dienst verleend. Bakkerswet. De heeren Goeman Borgesius, Dolk, Van Doorn, Eland, Jannink. de Kanter, de Klerk, de Meester, Rink, Roessingh, Smeenge en Verhey hebben een amendement ingediend, waarvan de bedoeling is, den nachtarbeid vrij te laten, wanneer deze be perkt blijft tot zes nachten in drie weken. Op deze wijze zoo zeggen de voorstellers in de toelichting tot hun amendement wordt het voor bedrijven, die door de regeling van het ont werp te zeer zouden worden geschaad, mogelijk, langs den weg van het zoogenaamde drieploegen- gtelsel tot beperking van den nachtarbeid te ko men. Voor de arbeiders is het ongetwijfeld minder bezwarend, nachtarbeid te verrichten ten hoogste zesmaal in de drie weken dan gelijk het ont werp toelaat het geheele jaar rond werkzaam te zijn gedurende een niet onbelangrijk deel van den nacht. Drinkwater in Limburg. Omtrent de plannen voor de intercommunale drinkwaterleiding in Zuid-Limburg kan nog wor den meedegedeeld, dat de prinse d'eau, althans voorloopig gedacht wordt aan den voet van den Kruisberg bij Bunde. Van hieruit worden een twaalftal reservoirs voorzien die op hooggelegen punten zullen worden aangebracht en van waaruit het water in het distributienet gestuurd wordt. De aanlegsom wordt gerekend op 3 a 3.500.000 gulden. Indien de electriciteit kan worden benut bij het oppompen, zal een belangrijke besparing verkregen worden bij den aanleg en de bediening van het pompstation. Voor de uitbreiding zal nog 1.5 2.000.000 gulden benoodigd zijn. De duur van den aanleg wordt geschat op li/g a 2 jaar. Prijs per kub. M. water 15 cents. Na het 5de jaar zouden de inkomsten de uitgaven reeds dekken, terwijl in de verdere jaren winst zou worden gemaakt. Het oesterfeest te Colchester. Gistermiddag is het bekende oesterfeest te Colchester uitnemend geslaagd. Er zijn een geheele reeks belangwekkende redevoeringen afge stoken. Het parlementslid Evans heeft een toost gehouden op de burgemeesters van Boulogne, Rotterdam en den waarnemenden burgemeester van 's-Gravenhage, Deze toost is door de burge meesters van Boulogne en Rotterdam in het Engelsch beantwoord. Burgermeester Zimmerman dankteden voorzitter, poortermeester Blaxill, hartelijk voor de eervolle gastvrijheid, die hem was verleend en noemde deze gastvrijheid uiteraard onvergetelijk. Het was mij, aldus de heer Zimmerman, vergund van morgen rond te gaan in het merkwaardig inte ressante Colchester, deze aloude Britsche stad, die zoo uitnemend de kunst heeft verstaan het moderne aan het antieke te paren. Ik heb bij dezen rond gang niet kunnen vergeten, dat Colchester in de 16de eeuw het toevluchtsoord is geweest voor duizenden Nederlanders, die door de vervolgingen van de Spanjaarden verdreven waren. Engeland en Nederland hebben sedêrt langen tijd aan beide zij den van de Noordzee een stilzwijgende entente cor diale, die vooral het gebied van handel en scheep vaart geld. De stofTelijke belangen van beide landen stemmen overeen. Geen Hollandsche stad heeft beter dan Rotterdam verwezenlijkt, hoe belangrijk de Engelsch-Hollandsche handelsbetrek kingen geworden zijn. In Rotterdam, waar de Engelsche scheepvaartbelangen enorm zijn, is ook de sympathie voor Engeland het sterkst. Ik wensch Colchester allen mogelijken voorspoed toe en spreek namens alle Nederlanders den wensch uit, dat de hartelijke betrekkingen tus- schen Engeland en Holland mogen voortduren en steeds hechter mogen worden 1 (Daverende toe juichingen Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.3 te Hernösand. Laagste barometerstand 754.3 te Clermont. Verwachting tot den volgenden dag: matige tot krachtigen noordoostelijken tot oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nachtvorst, overdag zelfde temperatuur. Wethouder van Onderwijs. In de vergadering door B. en W. dezer ge meente gistermiddag gehouden, is besloten, dat de nieuwbenoemde wethouder, de heer T. S. Gos- linga, de onderwijszaken, die de heer M. L. Ilon- nerlage Grete als wethouder had te beheeren, zal behandelen. „Katholiek Leven". Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing ge zonden Woensdagavond trad voor deze vereeniging als spreker op de weleerw. pater H. A. Bartijn O.P. met het onderwerpïDe rechtsverhouding tus- Schen Kerk en Staat". Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, werden de notulen der vergaderingen van 5 en 11 October jJ. gelezen en onveranderd goedgekeurd, terwijl die der verga dering van 12 October werden aangehouden tot de eerstvolgende bijeenkomst. Alsnu was het Woord aan pater BartijnsDe geschiedenis der Kerk", aldus spr., »is een lijdens geschiedenis, voor alle eeuwen hier is bewaarheid de profetie Hebben ze mij vervolgd, zij zullen ook u vervolgen". De vijanden der Kerk roepen uit, dat zij niet willen de overheersching der H. Kerk. Allen hebben gesproken wij gaan niet naar Canossa, en toch allen werden gedwongen daar heen te gaan. Zij allen hebben moeten erkennen, dat zij, kabouters, streden tegen een reus, de H. Kerk, en dat reeds vooruit bleek, wie de over winning zou wegdragen. En al die vijanden der H. Kerk schuiven de schuld steeds op de Kerk zelf. Eigenaardig zeggen ze, »dat daar in die Roomsche landen steeds revolutie heerscht". Maar ze verzwijgen dat het niet de trouwe Roomschen zijn, die revolutie verwekken, doch de afvalligen, met hun vrienden, de vrijmetselaars, liberalen enz. En die revolutie komt volgens hen dan hier van daan, omdat in die Roomsche landen nog mid- deleeuwsche toestanden heerschen, waarmede zij bedoelen, maar niet openlijk durven uitspreken Roomsche toestanden. En daartegen, tegen die Roomsche tóestanden, gaat de revolutie te keer. Er is geen jrevolutie geweest, of deze is steeds geëindigd met de vervolging der Kerk. Thans tot zijn eigenlijk onderwerp gekomen, zegt spr.. dat de Staat niets van de Kerk heeft te vree zen, wanneer hij deze haar rechten onverkort laat uitoefenen. Wij weten onfeilbaar zeker, dat de Kerk door Christus is gesticht. Heeft zij rechten dan heeft zij deze dus ontvangen van God. Ieder, individu of maatschappij heeft God te gehoorza men en te eerbiedigen bijgevolg moet men dus ook de- rechten, die God aan de Kerk heeft ver leend, eerbiedigen. De Kerk is eene maatschappij, en wel een volmaakte maatschappij. Onder een volmaakte maatschappij wordt verstaan een maat schappij, die innerlijk en uiterlijk onafhankelijk is. Innerlijk onafhankelijk wil zeggen, dat zij geen deel uitmaakt van een andere maatschappij, en tevens, dat zij in haar zelve alle middelen be zit, om tot haar doel te geraken. Uiterlijk onaf hankelijk is een maatschappij, die niet aan een andere maatschappij ondergeschikt is. Is nu de H. Kerk een volmaakte maatschappij Ja, zegt spreker, want de H. Kerk is innerlijk en uiterlijk onafhankelijk. Vooreerst de innerlijke onafhankelijkheid. Immers Christus heeft maar één Kerk gestichtbijgevolg kan de Kerk geen deel uitmaken van een andere Kerk. Bovendien beeft Christus een onverbreekbare eenheid tus- schen alle leden dezer Kerk gewild en bad daar voor zelfs tot zijnen Hemelschen Vader, met de woorden Ik bid U, dat allen een zijn, gelijk Gij en Ik een zijn. Verder bezit zij in Haar-zelve alle middelen om tot haar doel te geraken, daar zij alleen de waarheid in al haar volheid en voor altijd bezit, en tevens alle middelen ter heiliging (de H.H. Sacramenten) heeft. Venolgens bezit de Kerk ook een uiterlijke onafhankelijkheid, want zij is ontheven van ondergeschiktheid aan alle aardsche machten, daar Christus zeide»Geeft den Keizer wat des Keizers-, en aan God wat Gode toekomt". Wat dus tot den Godsdienst be hoort, moet men Gode geven daarover heeft de Keizer (de Staat) niet het minste gezag. Christus heeft gewild, dat de Kerk haar werk zal uitoefe nen, desnoods tegen den wil der aardsche mach ten, hetgeen blijkt uit de Handelingen der Apos telen, waarin o. m. staat geschreven »Oordeelt of het billijk is aan U eerder te gehoorzamen dan aan God". »Men behoort God meer te gehoor zamen dan de menschen". Ten slotte wijst de eerw. spreker nog op de encycliek nlmmortale Dei" van Leo XIII en op den syllabus van Pius IX, waarna spreker komt tot de volgende conclusies lo. De Kerk heeft recht op onafhankelijkheid van het tijdelijk gezag, om hare zending te ver vullen, want dit recht heeft zij ontvangen van Christus, den hoogsten Wetgever. 2o, De Staat heeft den plicht dit recht der Kerk te erkennen en onaangetast te laten, want »allen in wie het gezag verpersoonlijkt is, moeten voor alles het oog richten op God, den oppersten Be stuurder der wereld". (Leo XIII in zijn encycliek «Immortale Dei"). Hierna werden door verschillende leden den eerw. spreker vragen gesteld, welke tot aller genoegen helder en afdoende werden beantwoord- Ten slotte bracht de voorzitter, de heer A. Zoet mulder, een woord van hartelijken dank aan pater Bartijn, en sloot daarna de vergadering met den christelijken groet. Gister-avond wandeldeeendienst- bode op de Hoogstraat met een hond, toen een andere hond wilde vechten met de hare. Zij wilde dat beletten, doch ondervond daarbij hefti- gen tegenstand van den anderen hond, die haar in een der vingers beet. H e d e n-m orgen reed de 22-j a r i g e S. op den Rotterdamschen dijk op een rijwiel met de bedoeling naar Rotterdam te gaan. Van de reis kwam echter niet veel, daar hij op den dijk met het wiel beklemd raakte tusschen de rails van de electrische tram, viel, en van de hoogte tuimelde. De jonge man was een oogenblik bewusteloos en had een verwonding aan het hoofd, doch kwam spoedig weer bij en ging toen, begeleid door iemand die hem ter hulp kwam, naar een dok ter om zich onder diens behandeling te stellen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijldalg 21 Oct. 8 u. Bondsgebouw. Social^ cu'r- i !sus. Dinsdag 25 Oct. Gemeenteraad. Rotterdam. Vrijdag 21 (Oct. 8 u. Groote Kerk. Concert Rot- f teriiOratoriumver. Vrijldalg1 21 Oct.—Dinsdag 25 Oct. Vliegen te Schie- j 1 'broek. Zondag 23 Oct. 2i/a u. Tivoli-schouwburg Matinée Aldo Antometti. Maandag 24 Oct. 8 u. Nutszaal. Kamermuziekuit voering, Fitzner-kwartet. Dinsdag 25 Oct 7 u. Duitsche kerk, Kerkconcert. Doormidden gebroken. Het Neder - landsche sleepschip >Hubertus", schipper De Jonge, beetwortelen ladende in de haven van Stavenisse (Zeeland) en bijna afgeladen zijnde, is heden door midden gebroken en onmiddellijk gezonken. Watergebrek. Te Heerenveen heerscht gebrek aan regenwater de meeste bakken zijn ledig. De groote regenbak van het paleis van jnstitie, die in dagen van watersnood velen van water voorziet, is ook al ledig. Op de Friesche Klei, waar men geen putwater heeft, is het gebrek nog grooter. De kleigrond is daar door de droogte zóó hard, dat hij scheurt, evenals in den zomer. Het rooien der wortelen is haast niet mogelijk. De burgemeester van Egmond aan Zee. De onlangs wegens valschheid in geschrif te ontslagen burgemeester van Egmond aan Zee P. P. is te Alkmaar in arrest gesteld onder ver denking zich gelden van eertijds gehouden tol- verpachting, die hem niet toekwamen, te hebben toegeëigend. De verdreven kloosterlingen. Men meldt uit Vlissingen: Onder de passagiers gistermorgen alhier ge land door het Duitsche ss. «Windhuk", bevonden zich elf uit Portugal verdreven zusters die hun reis hebben voortgezet naar München. De graaf de la Ramée, die zich we gens oplichting in verzekerde bewaring bevond, is heden door ambtenaren van de Neder- landsche justitie naar Emmerik overgebracht, om aldaar door de Duitsche justitie te worden over genomen. Melkoorlog. Te Enkhuizen is een open bare vergadering gehouden als protest tegen de melkslijters, die de melk met één cent per liter verhoogden. De burgerij, daartoe bij advertentie en bekken slag uitgenoodigd, stroomde van alle kanten toe en vulde te acht uur de groote zaal der »West Friesche Munt" geheel, meldt de »Tel. Vooral wa ren veel vrouwen aanwezig. Nadat de heer J. v. Dok, voorzitter van het voorloopig comité, in zijn inleiding het doel der vergadering had uit eengezet, en een der leden van de melkslijtersver- eeniging verschillende malen de gelegenheid werd gegeven het motief der verhooging met een cent per liter te verdedigen, werd het voorloopig comité geconstitueerd. Als eisch werd gesteld, dat de melkslijters binnen drie dagen de melk weer op acht cent per liter terug brengen, en zoo daaraan niet wordt voldaan, te trachten mid delen te beramen, de melk van het naburige Andijk te betrekken, waarvan reeds toezegging werd gedaan, dat die voor acht cent per liter aan huis kan worden bezorgd. Al te actief. Men meldt uit DelftIn de laatste dagen doet in de pers het bericht de rondet dat de commissaris van politie te 's-Gravenhage de opsporing en aanhouding verzoekt van den 23-jarigen kantoorbediende Hallier, werkzaam op het export-kantoor van den heer v. B. te 's-Gra- venhage. Een berichtgever te Delft deelt ons daaromtrent het volgenden mede De bewuste kantoorbediende is geen 22, doch 16 jaar. Ook wordt zijn opsporing niet verzocht. Maandagmiddag half 6 verliet hij met zijn pa troon het kantoor en begaf zich naar zijn woon plaats te Delft 's Avonds om half elf ongeveer vervoegden zich te zijnen huize een Delftsche en een Haagsche rechercheur, die hem vroegen, waar hij de porte feuille van zijn patroon, die t 250 inhield, had gelaten. H. die van niets afwist, werd, toen hij zeide de zaak niet te begrijpen, naar 's-Gravenhage ge transporteerd en daar achter slot en grendel gezet- Dinsdagmorgen is hij weer op vrije voeten gesteld, omdat zijn onschuld aan het licht >s gebracht. Zijn patroon had nl. de portefeuille niet haar inhoud 's middags bij iemand laten liggen' (Tel.) Het smokkelen van varkens. Over het smokkelen van varkens uit Pruisen naar d0 grensplaatsen in Oostelijk-Groningen schrijft men ons dd. 19 October: Het is sedert eenige weken druk voor de rijk= ambtenaren aan de Nederlandsche grens in deze provincie, want de prijs der biggen in Pruisen 1S van dien aard, dat het geen wonder mag heetem dat knorrende viervoeters van vaderland verwis- selen. Kosten de 6-weeksche biggen hier te lande f 7"' f9— f 12 per stuk, in Duitschland (hoewel julS' niet in de naastbijgelegen grensplaatsen) worden de »Ferkels" verkocht voor 715 mark per stuk f4.20f9), ofschoon de prijs, sedert de Ne' derlandsche grens beter wordt bewaakt, niet ach teruitgaande is. Allerlei ondervindingen hebben rijksambtenaren en politie bij den tijdelijken sluikhandel opgedaan en 't bleek zelfs meermalen, dat op de dagen van jaarmarkten in de verschillende Pruisische ge' meenten het hardst werd geijverd om biggen naar Nederland te smokkelen. En hoe geslepen daarbij werd te werk gegaan Een 50-tal biggen b.v. zou bij Bourtange over de grens worden gebracht. Een oude wagen met 8 minderwaardige biggen werd vooruitgezonden, door een voerman met paard geleid. De wage0 werd aangehouden, de 8 biggen werden in beslag genomen met den wagen daarbij de voerman had zich met het paard weten te bergen. Inmiddels gingen de overige 42 biggen spoedig daarop ongestoord de grens over (omdat de kon)' miezen elders bezig waren de 8 in beslaggenomen biggen te vervoeren), om op de Winschoter mark'' te worden verkocht. Gisteren werden 22 biggen in beslag genomen> die B. te Musselkanaal zeide te hebben gekocht) doch die uit Pruisen moeten zijn aangebracb' naar zijn woning. Ook elders worden aanhalingen gedaan, he' vleesch der dieren wordt nu verkocht. Met dit al hebben de kommiezen het drukker dan ooit in deze streken, terwijl de prijs der biggen op alle markten er door wordt gedrukt. De zaak Crippen. Crippen's verdedigd Tobin hield gistermiddag een gloedvolle pleitreHe van drie uur, waarin hij trachtte aan te toonen> dat aan de overblijfselen, die in het huis van Hildrop Crescent zijn gevonden, geenszins bewe zen is, dat zij van Belle Elmore afkomstig ZU0' PI. verklaarde Crippen's inkoopen van hyosine uit het feit, dat hij dit vergif voor zenuwzieke11 noodig had. PI. besloot met mede te deelen, dat Crippen zelf getuigen zou. Bekl. betrad daarop inderdaad terstond de ge' tuigenbank. Zijn getuigenis verwekte opschudding) hoewel het feitelijk slechts een herhaling opleverde van de schriftelijke verklaring, die hij vroeger aan Dew had opgelegd Nieuw alleen was de beves tiging, die Crippen gaf van de bewering van zijn verdediger, dat de kwartiermeester van de Mon trose hem voorgesteld had te ontsnappen doo1 hem in de scheepslading te verbergen. Het zon dan heeten, dat Crippen overboord gespronge0 was en verdronken. De brief, dien hij voor d0 leus over zijn zelfmoord geschreven had, zou voo1 mej. Le Neve bestemd zijn. Verschillende bekende politieautoriteiten, waar onder de politiepresidenten uit Berlijn en Dresden) woonden de rechtszitting bij. Een losgebroken beeralsmoord0' n a a r. Te Halle a. S. had Zaterdagmiddig in den dierentuin een zeer ernstig ongeluk plaats. H0t tienjarig dochtertje van een schilder, die in den tuin aan het werk was, speelde in de in de buur' van de beerenkooi, toen plotseling de bastaai'd' ijsbeer, een beest, dat maar drie pooten bezat) uit de kooi losbrak en zich op het doodelijk ver schrikte kind stortte. Het meisje trachtte nog vluchten, maar wen') op een meter of tien van de kooi, door den beer ingehaald en zwaar verwond door de beten va» het wilde dier. Een oppasser kwam toesnellen, om het wan hopig gillende kind te redden. De beer liet dan ook zijn eerste slachtoffer los, viel den oppasser aan, die in het olifantehuis vluchtte, waar he' ondier hem echter achterhaalde. Hij en een an dere beambte van den dierentuin werden zeef zwaar gewond door de tanden en klauwen van den beer. Gelukkig voor hen kreeg de bloeddorstige zool' ganger nu twee geiten in 't oog, die in den oh' fantenstal waren ondergebracht, en doodde dez0 dieren. Van dat oogenblik konden de twee man nen gebruik maken, zich buiten het hok te slee pen. Ten slotte werd de beer dooreen kelner van het dierentuin-restaurant met een flobertbuk3 doodgeschoten. Huisarbeid. Een rechtzaak, die gisteren te Londen voorkwam, werpt licht op huiswerk' waarvan men misschien niet had gedacht, dat he' zoo slecht betaald wordt. Een firma, die prent briefkaarten in den handel brengt, stelde een eis0 van f68 schadevergoeding in tegen een vrouW) die zich artiest noemt en het misschien is, wege03 het verknoeien van 6300 prentbriefkaarten gezichten uit Londen die haar ter kleuring

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2