Gemengd Nieuws. Stads* en Gewestelijk Nieuws, Uit de Pers. gebleken, dat de onderhandelingen betreffende eventueelen verkoop geheel zouden moeten gaan buiten de Nederlandsche regeering of het com missariaat-generaal om. Immers zijn het de te Amsterdam gevestigde aannemers van den bouw, de heeren Reijnders en Van 't Einde, die, na sluiting der tentoon stelling de beschikking over het paviljoen krij gen, krachtens een met het tentoonstellingsbe- stwur aangegane overeenkomst, waarbij zij zich o.a. verbonden hebben, het terrein in zijn vroe- geren staat weer op te leveren tegenover de verplichting van de andere zijde, om hun het gebouw in eigendom af te staan. Bëzwaren tegen de begrooting. De heer G. H. Clok, gemeenteraadslid te Wor- merveer, heeft tot heeren Ged. Staten van Noord- Holland het verzoek gericht de begrooting der gemeente Wormerveer niet goed te keuren, aan gezien, naar zijne meening, de wijze, waarop het grondbedrijf op de begrooting is gebracht, niet juist geacht mag worden Paleis weer Raadhuis In den Amsterdamschen Raad heeft de wet houder mr. Van den Bergh medegedeeld, dat er binnenkort een voordracht van 13. en W. te ver wachten is omtrent de Raadhuisquaestie. Is »De Tijd' goed ingelicht, dan zou kunnen verwacht worden een voorstel om het oude Raadhuis aan den Dam, na goedkeuring der Koningin daartoe, als representatief Raadhuis weer in dienst te stellen en een som te voteeren voor bijdrage in den bouw van een nieuw Koninklijk Paleis te Amsterdam (met inbegrip van bouwterrein) achter het Rijksmuseum. Deurwaarders. Staatscourant no. '258 bevat een Koninklijk be sluit, van den lsten November '1910, tot aanvul ling en wijziging van het Koninklijk besluit van den 'loden Juli 1879 (Staatsblad no. 143), waarbij het maximum van het getal deurwaarders bij de rechterlijke collegiën en hun tractementen opnieuw worden vastgesteld. Daarbij is bepaaldin artikel 1 van het Kon. besluit van 15 Juli 1879 (Staatsblad no. 143j worden de woorden»twaalf, te Rotterdam waar het op zeven, en te 's-Gravenhage, waar het op vijf" gelezen Vijftien, te Rotterdam waar het op tien, en te 's-Gravenhage, waar het op acht. In artikel '1 van voormeld Koninklijk besluit worden de woorden: »bij een kantongerecht op één" gelezen bij een kantongerecht op zooveel als het ma ximaal aantal rechters van het kanton Heden -m or gen om 11»/, uur g e- raakte de vrouw van schipper J. Hogerhuis van het schip ^Volharding" in de Schie bij de Spoe- lingbrug te water. Zij werd gered door den brug wachter, den schipper, H. Breve en C. Huiskes. H e d e n-m or gen om 5^ uur kreeg de 12-jarige Elisabeth Gruns in de ouderlijke woning aan de Grofbaan de inhoud van een groote pot kokende thee over haar beenen, doordat haar oudere zuster deze uit haar handen liet vallen. Door dr. Elzevier Dom. die inmiddels ter hulP was geroepen, werd het meisje, dat ernstige brandwpnden had bekomen, verbonden. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 4 NpiVj. 8 u. Bondsgebmiw. Bociate cursus. Rotterdam. Vrijdag 4 Nov. 7i/2 u. Doele. Toonkunst. »Die Jahreszeiten". Zondag 6 Nov. 2 u. Circus. Matinée. Zondag 6 Nov. 2i/2 u. Groote Schouwburg. Con cert. Residentie-orkest. Maandag 7 Nov. 8 u. Luthersche Kerk. Rotterd. Bachvereen. Tweede uitvoering Gewijde Muziek. bedraagt- Kamerverkiezing Rotterdam V. ROTTERDAM. Bij de gisteren gehouden her stemming in het vijfde district werden uitgebracht op den heer G. J. de Jongh (lib.) 2752 en op den heer H. Ch. Vegtel (a.-r.) 2464 stemmen. Gekozen is dus de heer De Jongh. Deze tusschentijdsche verkiezing is dus een nederlaag geworden voor de rechtsche partijen- De zetel in Rotterdam was in 1909 met een groote meerderheid bij de herstemming veroverd De Jong (a.r.j verkreeg toen 3115, tegen mr. Van Raalte (v. d.) 2657 stemmen. Gisteren bleef de heer Vegtel ongeveer 650 stemmen beneden het stemmenaantal, dat mr. De Jong verleden jaar behaalde. Met den heer G. J. de Jongh, oud-directeur van Publieke Werden, te Rotterdam, treedt de Kamer binnen een gematigd liberaal, die zweeft tusschen vrij- en Unie-liberalen, doch een voorstander is van algemeen kiesrecht, zonder uitbreiding der bevoegd heid van de Eerste Kamer. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 4 November 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 760.3 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 735.2 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige wind uit westelijke richtingen, zwaarbe wolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tempera tuur. Bevolking te Schiedam. Maand October 1910. Bevolking op 30 Sept. 32334 zielen Geboorte Vestiging Overlijden Vertrek 87 188 35 161 Bevolking op 31 21 huwelijken. 275 196 Meerder October 1910 79 zielen 32413 zielen Giste r-a vond is alhier den de schipper A. B., boete, subs. 4 dagen hechtenis. De schipper betaalde de boete. gesignaleerd aangehou- voor f10 Gister-avond deed een meester knecht uit eene branderij bij de politie aangifte, dat hij in de branderjj door een van zijn knechts was mishandeld, welke man slagen was. uit het werk ont- Een belangrijke rechtszaak. Den 22en September 1910 is te Zand voort, waar hij een villa bewoonde, plotseling gearresteerd zekere P. W., particulier, te Hilversum, en aldaar gedomicilieerd. De heer W. werd naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. Daar werd hem mee gedeeld, dat de minister van Justitie, op verzoek van den minister van Koloniën, zijn arrestatie had gelast. Per telegram was de inhechtenisneming door den directeur van Justitie te Batavia gevraagd, op grond, dat de Raad van Justitie te Soerabaja de onmiddellijke arrestatie van W., die van oplich ting werd verdacht, had bevolen. De heer W. was met die tegen hem te Soera baja ingediende aanklacht niet geheel en al onbe kend. Er was reeds lang een civiel proces loopende over aandeelen eener suikerfabriek te Probolingo, in W's bezit, en over den invloed door hem, met aanwending van aandeelen, als toeziende voogd, te zijner beschikking, op een aandeelhoudersver gadering dier suikeronderneming, te Probolingo gehouden, geoefend. In dat proces was mr. Nauta, te Utrecht, W's advocaat. De bijzonderheden dezer civiele procedure kunnen, als zijnde geheel van particulieren aard, achterwege blijven. Dat dit civiele geding evenwel van buitengewoon belang is, blijkt uit de omstandigheid, dat de oud-minis ter van Justitie, mr. J. A. Loef, voor dat proces in den atgeloopen zomer expresselijk naar Indië is vertrokken en daar, in afwachting van den verderen loop van het geding, nog vertoeft. Terwijl dit proces loopende was, werd de heer W., tijdelijk vertoevende in zijn villa te Zahdvoort, aldaar den lOen September jl. opgezocht door den inspecteur van politie aldaar. Deze deelde W. mee, dat bij den Raad van Justitie te Soerabaja tegen hem een aanklacht van diefstal van een tiental aandeelen van de suiker fabriek ^Wono Langan," te Probolingo. en van oplichting van 200 aandeelen van de suikerfabriek »Wono Aseh," eveneens te Probolingo, was inge diend. Na overleg met zijn raadsman te Utrecht liet de heer W. de zaak op haar beloop, met het gevolg, dat 22 September zijn arrestatie volgde. De familie van den beklaagde nam, voor deze strafzaak, eenige dagen na de arrestatie, naast mr. Nauta, als rechtskundig raadsman mr. L. W. van Gigch, te Amsterdam. De beide advocaten van W. bezochten den mi nister van Justitie, om Zijne Excellentie over de plotselinge arrestatie te spreken en hem te vra gen, op welken grond die was bevolen. Want niettegenstaande het feit, dat de be klaagde toen reeds, tijdens het bezoek van de advocaten aan den minister van Justitie gedu rende eenige dagen in de voorloopige hechtenis vertoefde, was hem geen enkel stuk beteekend, waarin de gronden waren vermeld, waarop het gerechtelijk vonnis, strekkende tot onmiddellijke inhechtenisneming van den verdachte, steunde. De minister van Justitie kon niet anders mee- deelen, dan dat telegrafisch door de Indische jus titie 's mans onmiddellijke arrestatie was verzocht, hij aan dat verzoek, hem door »Koloniën" gedaan, gevolg had gegeven en de op de arrestatie be trekking hebbende stukken moesten worden afgewacht. Tevens deelde Z.Exc. aan de advocaten van den beklaagde mee, dat 't zyn voornemen was, zoodra de stukken waren gearriveerd, W. als gevangene naar Soerabaja te laten overbrengen. De advocaten hebben toen, in verband met de onregelmatigheid, dat den beklaagde, in voorloopige hechtenis, niet binnen 24 uur het vonnis was beteekend, waarin de beweegredenen der inhech tenisneming waren vervat, een juridisch protest opgesteld, waarin zij hun bezwaar inbrengen tegen deze niet-beteekening binnen 24 uren na de arrestatie, en de rechtmatigheid betwisten van het laten overbrengen van een Nederlander als gevangene naar Indië, om daar voor den straf rechter terecht te staan. Behalve dit, bij den minister van Justitie in gediend protest, heeft bovendien de verdediging per exploit den minister van Justitie doen weten, dat Z Excellentie met zijn persoonlijk vermogen aansprakelijk wordt gesteld voor alle schade, die voor W. uit diens onregelmatige inhechtenis neming zal voortvloeien. De minister van Justitie heeft blijkbaar geen termen gevonden, om na dit protest en dit exploit iets te doen of na te laten. W. bleef in voor loopige hechtenis en eerst op het eind der vorige week is hem het stuk beteekend, waarin zijn arrestatie wordt gelast. Wel heeft de justitie het verbod, aan den bankier van beklaagde, door haar gedaan, om niemand tot de safe van W. toe te laten, opgeheven, en zijn door de familie van W. de aandeelen, waar over het civiele en het strafproces loopt, bij de justitie te Utrecht gedeponeerd, doch bij 's mi nisters voornemen, om W. als gevangene naar Indië te doen overbrengen, is Zijne Excellentie gebleven. Den beklaagde is ter kennis gebracht, dat hij, op 's rijks kosten, als gevangene en in de 4de klasse van een vrachtboot, naar Indië zal worden overgebracht. Hem wordt ook de gelegenheid geboden per le klasse en per mailstoomer te gaan, op eigen kosten, mits hij dan ook betaalt een retour voor zijn bewakers en de kosten van het verblijf dier begeleiders in Nederlandsch-Indie. De familie heeft nu den verdachte door prof. Pel laten onderzoeken, met dit gevolg, dat de professor het overbrengen van W., met het oog op diens gezondheidstoestand, niet toelaatbaar acht. Ook dat is ter kennis van den minister van Justitie gebracht, die nog een beslissing in dezen moet nemen. Het groote, algemeene belang van deze zaak zit daarin, dat betwijfeld wordt, of met W. wel zóó is gehandeld als de wet toelaat en of het moge lijk is, eveneens op grond van de Nederlandsche wetten, een beklaagde naar Indie te doen over brengen, om hem daar voor de justitie te geleiden. Inmiddels heeft mr. Van Gigch plaats besproken op de Rembrandt" en zal hij den lOen Novem ber a.s. met dit stoomschip van Genua naar Indie vertrekken, om te Soerabaja de belangen van zijn cliënt te gaan behartigen. (fel.) den zin van E. stond, beging hij de onvoorzich tigheid, met een brandende kaars er bij te komen, waardoor het reeds geproduceerde gas, dat zich in den ketel bevond, ontplofte. Een zestienjarige jongen v. O. genaamd, die er zich ook bij bevond, werd in zijn gelaat getrof fen, waardoor dat ernstig verbrandde. Zijn oogen zijn gelukkig gespaard gebleven. Ook aan zijn handen kreeg hij aanmerkelijke brandwonden. Geneeskundige hulp moest dadelijk worden inge roepen. Als door een wonder, heeft E., die zich er ook bij bevond, geen letsel bekomen. (O.H.Ct.) Destrijdtegen de ratteninfectie. In de gister gehouden zitting van den Londen sche gemeenteraad deelde de voorzitter van de gezondheidscommissie mede, dat net gebleken was, dat de ratten, welke men aan boord van de schepen, die de dieren uit het buitenland hadden medegebracht, gevangen had, door longenpest aangedaan waren. De voorzitter verklaarde, dat de gezondheidscommissie alle mogelijke pogingen doet, om het gevaar te bezweren. Aan alle sche pen, die in de haven van Londen aankomen, wordt een nieuw speciaal desinfectiemiddel ver strekt, dat de ratten radicaal verdelgt. De voorzitter voegde er nog bij, dat de commissie zich dag en nacht voor de zaak inspant en haar uiterste best doet. On gelukken. Bij Vreeswijk is gistermid dag bij het aanmaken vau een sleep de 15-jarige schippersjongen W., uit Hasselt, ongemerkt over boord gevallen; eenigen tijd later is hij levenloos opgehaald. Ontspoord. Bij het binnenkomen van de tram der Oostertram omstreeks halfvier gistermid dag op het station Driebergen is de motorwagen nabij het station ontspoord I hij kwam op de lijn van de Staatsspoor terecht. Tengevolge hier van hebben zoowel de Oosterstoomtram als dë treinen der Staatsspoor groote vertraging onder vonden. De slagboom van den overweg der tram werd ernstig beschadigd, de motorwagen eveneens. Te 8 uur gisteravond was een en ander nog niet opgeruimd. Het onweder. Eergisteravond omstreeks half zes werden, tijdens het hevige onweder dat zich boven Pijnacker ontlastte, 7 koeien loopen de in het weiland van den landbouwer van der Tas, aan de Nauwkoopsche buurt te Pijnac ker, in éen slag door den bliksem gedood. Te Delft werd de woning van den heer van Ruyven aan de Aschvest door het hemelvuur ge troffen, het dak werd zwaar beschadigd en het huisraad grootendeels vernieldpersoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Aanranding. Twee personen uit Bochelt die in een gebouw te Aalten vloeren leggen, wer den Maandagavond, toen zij per fiets naar huis gingen, opeen kwartier afstands van de laatstge noemde plaats door een drietal personen tegen gehouden onder den uitroep »absteigen". Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, werden zij met messen aangevallen. Een kreeg een wonde aan den pols, terwijl de andere een paar leelijke sneden in den rug ont ving en veel bloed verloor. Al spoedig was dr. Der Weduwen met de politie uit Aalten er bij en werd de verwonde persoon naar de Kapel ge bracht en daar verbonden, 's Avonds is hij per tram naar Bocholt gevoerd. Het is de politie nog niet gelukt de daders op te sporen (Zutph. Ct.) Bedorven vleesch. De heer A., uit Am sterdam, bij familie in Friesland logeerende, werd Woensdag plotseling ongesteld. De geneesheer constateerde verschijnselen van vergiftiging, vrij zeker door het gebruik van bedorven vleesch te Amsterdam. De toestand van den patiënt is ern'- stig. Ontsporing. Te Kruisland, nabij Rozen- daal, is Woensdagavond de stoomtram naar Steen bergen ontspoord. De machine viel in een sloot. Machinist en stoker konden nog tijdig van de machine afspringentoch kreeg de laatste nog enkele brandwonden. Het tramverkeer was geheel gestremd Een belangrijke oudheidkundige vondst. Bij de vernieuwing van de kathedraal van Kalocsa heeft professor Ernest Focrk eene belangrijke archeologische vondst gedaan. Julie Varosy, aartsbisschop van Kalocsa, besloot met de grootste offervaardigheid groote vernieuwingen aan de Kathedraal te doen verrichtten en onder het heiligdom eene crypte te doen bouwen. De noodige plannen werden ontworpen door prof. ErneA Focrk. De commissie voor 's lands kunst monumenten keurde ze goed en het werk werd aangevangen. De prachtige katheraal, gebouwd in Barok-stijl, verheft zich volgens onzen meest beroemden archeoloog Heuszlmann, niet boven de oorspronkelijke basiliek uit het tijdperk van den H. Stephanus, doch op de plaats, waar een in de 3e eeuw gebouwde kerk heeft gestaan. Bij de graafwerken voor de crypte vond men de funda menten van die kerk, waaruit men zeer belang rijke gevolgtrekkingen kan maken voor de geschie denis der Hongaarsche architectuur. Nóg belang rijker echter was eene waarlijk sensatiemakende vondst, welke men deed. Onder de fundamenten, anderhalven meter in den grond, vond men een grafzerk, gedekt door een rood-marmeren plaat. In dezen zerk lag een geraamte met het gelaat naar het oosten gewend. Bij het skelet vond men voorts een zil veren kelk, een staf, een gouden bisschopsring en een gouden speld, waarmede de pallium was bevestigd. De bisschopsstaf is bijzonder prachtig' de krul is van zuiver zilver en met een menigte kostbare juweelen bedekt.' De krul eindigt ineen dierekop De geleerden hebben geconstateerd, dat deze vondst uit.de 11e eeuw dateert, hoewel op de zerkplaat geen enkel opschrift of teeken was aangebracht. Ongetwijfeld heeft men hier de over blijfselen gevonden van een bisschop van Kalocsa uit de 11e eeuw. De vondst is thans overgebracht naar de bibliotheek van den Bisschop en zal latei' aan het nationaal museum te Boedapest worden toegevoegd. Onze o n z ij d i g' h e i d op de W e s t e r-S c h e 1 d e. In „De Gids" houdt de heer J. H. Deibel uit voerige' beschouwingen over de neutraliteits-veT- pHchtingien van Nederland op de W<esterschelde, waarbij hij |dit vraagstuk hoofdzakelijk van de staatsrechtelijke zijde beziet en hij de mogelijk heid aanneemt, dat een mogendheid dien han delsweg daar hét achterland zou willen afsló1" ten of vrijhouden. (Zij (hebben den schrijver gleleid tot de con clusies jclat wij gleen door tractaten ons opgelegde11 vetrdiedigiingsplicht hebben tegenóver België, dat wij niet gebonden zijn te wakën vootr de aan Bellgië gewaarborgde neutraliteit; dat wij echter moeten walken, geen oorlogvoerende vloot de Schelde te laten opvaren. Voorts: dlat de Haag- sche conventies 'voor zee- en landoorlog ons völl6 vrijheid geven als neutrale staat den doorvoe1' door ons tend naar een oorlogvoerend Duitsch- laind toe te latendat een blokkade ter belettinë van (dien doorvoer niet waarschijnlijk is, eveni»"1 als een 'bezetting onzer havens met dat doel maar dat, mocht een mogendheid dat laatst toch willen doen, de Scheldemond aanlokkelijk61" is idan onze andere zeegaten, omdat hij onbe' schermd is, jein het bezit ervan ook dein toevo6' op Antwerpen zou afsluiten. iReden voor de groote bezorgdheid, wa ara 311 mtón thans zoo vaa'k uiting ziet geven, is er du9 in diezte kwesties slechts heel weinig. Gasontploffing. Zekere E., wonende aan den IJweg, nabij Halfweg, had bij zijn wo ning een gasketel doen plaatsen, om het aldaar in den grond gevonden brongas voor verlichting, enz., te exploiteeren. Daar de werkzaamheden nog niet geheel vol tooid waren, en de gasketel niet geheel goed naar jNatuuri(jk mag daaruit vier zoo meent die scbriJ iniiet do gevolgtrekking worden gemiaakb diat wij inu werkeloos kunnen afwachten, wat cl" gebeuren zal, 'steunend op verdragen en ven ties. Immers neutraititeitsrechten krijgen ecrs kracht als men zelf zorgt zo te kunnen han haven. (Maar men (moet, vooral in een oorlogstijd, 1116 rekenen op teen gezag, dat, boven de staten sta331 do, Viopr dei toepassing van dat recht zorg draag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2