Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. zooveel omhaal rnaken, en den commandant met zoo'n kleinigheid nog moeite aandoen, als ik het lezen wil, neem ik het uit een boekhandelaarsbi bliotheek. Dit heb ik gedaan, en ik heb het mijn vrouw laten lezen, en van haar gehoord, dat het een mooi boek was. Sinds heb ik aan niets meer gedacht, en wist niet wat ik hoorde, toen de ontslagaanvrage van den vice-admiraal bekend werd en ik vernam, dat ik er indirect de oorzaak van was". Uit het voorafgaande blijkt duidelijk, aldus be sluit de Minister, dat die vlagofficier omtrent de bedoelingen van ds. Warners een onjuiste meening was toegedaan. Te betreuren is het dan ook, dat de vice-admi raal door geen uitvoering te geven aan de hem verstrekte opdracht, oorzaak is geweest, dat het misverstand niet is uit den weg geruimd. De Prins der Nederlanden. Z. K. H. den Prins dor Nederlanden gaat Woens dag tot 28 November naar Buckenburg. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder wordt Maandag uit Burgsteinfurt op het Loo verwacht- Hertogin van Mecklenburg. •Hertogin Marie van Mecklenburg vertrekt Woensdag naar 'Schwerin. Armbestuur. De Tweede Kamer-commissie voor het wets ontwerp betreffende het armbestuur, hield Vrij dagavond haar derde vergadering. Gedeputeerde Staten. De Provinciale Staten van Zuid-Holland ont vingen een voorstel van de commissie van de pensioenverordeningen om aan Gedeputeerde Sta ten aan wedufw'en en wezen pensioen' te ver leunen. Accijns op gedistilleerd. (Uit de Memorie van Antwoord |De minister van Financiën hoopt, dat de volks vertegenwoordiging door spoedige behandeling van de binnenkort te verwachten bellastingontlwer- pen mede zal werken om zoo spoedig mogelijk het fonds voor de suppltetoire opbrengsten van dein accijns op het gedistilleerd te kunnen ge bruiken voor zijn eigenlijke bestemming. Het is geenszins onwaarschijnlijk, dat de daling van het gebruik van gedistilleerd van 40.6 millioen (ge bruikscijfer van 1908) tot 31.4 millioen liter (waar schijnlijk gebruikscijfer van 1910), tengevolge heeft, dat de totaalsom voor gedistilleerd uit gegeven, ten sldtte nog lager is dan vóór de belastingverhooging, terwijl genoemde kolossale vermindering van bet verbruik zeker niet naia.it ook indirect een gunstigen invloed te oefenen op de (draagkracht der bevolking. In 1911 mag, naar de meening des ministers, wel op 28.4 mil lioen gerekend worden, zoodat het fonds voor de suppletoirs opbrengst van den accijns op het gedistilleerd, vermoedelijk voor f 3,600.000 zal zijn goed te .schrijven. Centrale Commissie voor de Statistiek. Zaterdag hield de Centrale Commissie voor dó Statistiek in een der lokalen van het gebouw der Eerste Kamer hare gewone najaarsvergade ring'. In behandeling kwamen rapporten betref fende herziening van het Kon. Bes!', van 9 Jan. 1899 (Stbf. no. 43) tot organisatie der Commissie en van het Centraal Bureau voor de Statistiek; betreffende de statistiek der sterfte met onder scheiding naar beroep, leeftijd en dioiodsoorz;a|ken, en betreffende een statistiek van brandschade. (Voorts werden aanbevelingen opgemaakt ter voorziening in die vacaturen, ontstaande door de periodieke aftreding van "de helft der leden met 1 Januari 1911. Prins Hendrik te Utrecht. (De Raad van Bestuur van het Oranje Kruis, zal Dinsdag 15 November, onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik, vergaderen in een der l'okalen van het Provinciaal Bestuur, te Utrecht. |Z. K. Hoogheid is voornemens, op gemelden datum tusschen twaalf uur 'en half (fw'ee te Utrecht te arriveeren, ten einde vooraf het dejeuner te gebruiken, bij Z.Exc. mx. F. D. graaf Schimmel- pemninck, Commissaris der Koningin in Utfecht. Tweede Kamer. Pet plan is om in de Tweede Kamer onmid dellijk na afhandeling van de Indische begroe ting in dein loop der a.s. week, met de aflgemeene beschouwingen over de Slaatsbegróoting een aan vang te maken. De nieuwe commandant te Willemsoord. jDe met ingang van 16 dezer benoemde marinie- commandant te Willemsoord schout bij nacht Koster heeft eergister, na door den Minister van Marine in afscheid te zijn ontvangen, dergelijke bezoeken afgelegd bij de afdelingshoofden aan het departement, waar hij nis chef van den 'marine staf werkzaam ,was. (Als commandant der stelling dien Helder maak te hij tevens zijn opwachting aan den Minister van Oorlog. De Zuid-Reyelandsche waterleiding. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door de Sociaal-Technische Vereeniging van Democratische Ingenieurs en Architecten een adres gezonden, waarvan het verzoek herhaald wordt, gedaan bij adres in Juni 11. a. de voorgestelde rente-garantie aan de Zuid- Bevelandsche waterleiding alleen dan te verleenen, wanneer alsnog de aanleg dezer waterleiding onder de noodige waarborgen van onpartijdigheid publiek worde aanbesteed b. het daarheen te leiden, dat in den vervolge alleen dan steun voor waterleidingsplannen wordt verleend, indien de vóór-ontwerpen en ontwer pen worden gemaakt, hetzij van regeeringswege, hetzij door particuliere Hollandsche deskundigen en leveranciers, indien het werk of de onderdeelen daarvan op rationeele wijze worden uitbesteed, of wel op andere wijze eenzijdige bevoorrechting van enkelen wordt voorkomen. Indijking Zuiderzee. Op de vraag of de memorie van antwoord, in zake het wetsontwerp tot aanleg van een gedeelte van den afsluitdijk der Zuiderzee en droogmaking van de Wieringer meer spoedig te wachten is, kan het antwoord niet bevestigend luiden, aldus schrijft de regeering in de memorie van antwoord op de algemeene beschouwingen. De regeering is met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in overleg getreden om tot oprich ting van een technisch bureau te geraken, waarvan, behalve het opmaken van een uitgewerkt plan, met begrooting, zal worden opgedragen het onderzoek der vele gewichtige opmerkingen en bedenkingen van technischen aard, welke in het voorloopig verslag gemaakt zijn. Dit overleg met Gedeputeerde Staten heeft vooralsnog niet tot een bevredigend resultaat geleid. Een voorstel tot algeheele indijking der Zuiderzee is, afgezien van het groot risico aan dit werk verbonden, mede met het oog op den toestand van 's Rijks finan ciën niet te verwachten. Onze Legesgelden. Zooals men weet, heeft de directie der «Nieuwe Schiedamsche Crt" in een adres aan den Raad hare bezwaren tegen de toepassing van de Leges- gelden ook voor de opgaven van den Burgerlijken stand uiteengezet. Dit adres, in den Raad be sproken, heeft aanleiding gegeven tot het uit spreken van den wensch dat ook de »Schied. Ct." hare meening te dezer zake zou doen kennen. Zij heeft aan dien wensch voldaan door het plaatsen van een artikel onder bovenstaand hoofdje, waarin zij een en ander over de verhouding van hare courant tegenover de gemeente uiteenzet. Wijl hare opmerkingen ook voor de «Nieuwe Schied. Ct." gelden, meenen wij die hier kortelijk te moeten vermelden. Voorop stelt de «Schied. Ct.", dat er niet veel is te zeggen voor een vrijstelling van de couranten van betaling van wat de gemeente ten haren bate doet en betoogt dan in het vervolg van haar artikel het volgende Bezien wij nu, wat de gemeente doet voor f50, die zij vraagt voor de opgave van den Burgerlijken Stand, dan blijkt dat zij dagelijks, alzoo 300 maal per jaar, die opgave verstrekt. Er wordt dus voor elke opgave 17 cent betaald Ons lijkt dat. vergelijkende wijze gesproken, een niet onbillijke berekening Om vast te stellen wat de «Schiedamsche Courant" doet voor de f200 die haar bij con tract is verzekerd, hebben wij het aantal regels laten tellen, dat in het laatst verloopen jaar 1909 onder Officieele berichten is geplaatst. Daarbij is gebleken, dat dit aantal bedroeg 14.325 regels. Neemt men hierbij in aanmer king dat een groot deel dier kennisgevingen uit een kleinen letter is gezet, dan kan gemak kelijk aangenomen worden, dat het totaal aantal regels, bij gebruik van den gewonen letter 18.000 regels zou zijn geweest. Daarvan waren voor provinciale aankondi gingen 502 regels gebruikt. Gaan wij den inhoud dier officieele be richten na, dan zien wij, dat 1063 regels gebruikt zijn geworden aan kennisgevingen, die feitelijk advertenties zijn leeraar M. of H. O. gevraagd, werkster ziekenhuis gevraagd, enz. die, wanneer er geen contract had bestaan, door de gemeente zouden zijn betaald met 15 cent per regel of f 159.45. Die 1063 regels voor advertenties van het totaal verbruikte regels (18.000) afgetrokken, geeft voor werkelijke kennisgevingen, enz. een aantal van 16.937 regels, waarvoor dus betaald wordt f200 min f 159.45, of f40.55, zoodat de gemeente per regel betaalt circa 0.255 cent. Maken wij nu een balans op van de diensten die de gemeente voor geld aan de «Schiedam- sche Courant" en die welke de «Schiedamsche Courant" voor geld aan de gemeente zou bewij zen, dan komen we tot deze slotsom de ge meente levert 300 maal de dagelijksche opgave van den Burgerlijken Stand, en ontvangt daar voor de beschikking over 16.937 regels (in 1909) plus f9.45. Een onwillekeurig rijst dan de vraag kan hier gesproken worden van een juiste toepas sing van den overigens volkomen billijken regel Voor wat, hoort wat? De «Schied. Ct." beklaagt er zich verder over, dat waar haar contract metgde gemeente jaarlijks opzegbaar is, doch de opzegging moet geschieden drie maanden voor het einde van het loopemie jaar, zij, waar het voorstel van de gewijzigde legesverordening 18 Oct. 11. is ingediend, zij zelfs niet in de gelegenheid is gesteld die gewijzigde verhouding af te wijzen. Het St. Jacobs-Gasthuis. De Regentenkwestie. Door de regenten van het St. Jacobs Gasthuis iseen juridisch advies ingewonnen naar aanleiding der benoeming voor een zeker aantal jaren van de nieuwe regenten. In verband hiermede hebben regenten thans een schrijven gezonden aan den Gemeenteraad van den volgenden inhoud «Wij ontvingen het schrijven van B. en W., dd. 18 October j.l., en vernamen daaruit met leedwezen, dat Uw Raad vrijheid heeft gevonden aan de benoeming der drie nieuwe Regenten on zer instelling bepaalde termijnen te verbinden. Reeds vroeger (zie onze brieven van 30 Maart en 30 Mei 1910) hebben wij aan liet College van B. en W. onze zienswijze, dat de Raad niet be voegd is regenten voor een bepaalden termijn te benoemen, gemotiveerd doen kennen. In deze zienswijze worden wij gesteund door ons ter zake ingewonnen rechtskundig advies en wij merken op, dat van den kant van bet Gemeentebestuur geen enkele poging is gedaan om aannemelijk te maken dat de Raad tot de door ons gewraakte termijnbepaling wèl bevoegd zoude zijn. Wij moeten derhalve tegen de naar ons oordeel on wettige handeling van Uw Raad een ernstig pro test aanteekenen. Tegen de toelating der nieuwbenoemde regenten meenen wij echter geen bezwaar te moeten ma ken. vermits naar wij vermeenen, de ongeoor loofde en derhalve nietige aan hunne be noeming door Uw Raad toegevoegde tijdsbepaling die benoeming zelve niet vitieert. Het is echter wel verstaan, dat hiermede door ons allerminst in die tijdsbepaling wordt berust en de wettigheid daarvan ook maar eenigszins kan worden geprejudicieerd. Te zijner tijd zal omtrent de gevolgen daarvan door het bevoegde gezag zoo noodig uitspraak moeten worden gedaan. Voorshands achten wij het onnoodig op de quaestie verder in te gaan, en kunnen wij ons bepalen tot voormeld protest tegen de overschrij ding van bevoegdheid van Uw raad." Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie 3 tijdschrift-afleveringen, ringetje met sleutels, ceintuur, want, zakje thee, kinderschoentje, sleu tels. Bij de volgende personen medaille, v. d. Bos, Broersvest 107 2 muziekboeken, v. d. Berg, Rhoonsche str. 22; knipmes, Hagedoorn, West- rnolenstr. 25; R. K. Kerkboekje, v. Harmeien, Doelestr. 14; zilveren rozenkrans, Middendorp, Heerenpad 10kinderschoentje, Krabbendam, Kreupelstr. 30tasch met gereedschap, Vrouw- deunt, Villastr. 10; pasjesdoos, Boender, Noord- vest 14; beenen servetring, kantoor Gem.-Reini ging lederen muilkorf, wed. Magielse, Kethelstr. 3. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. St. VV i 11 i b r o d s f e e s t. De vergadering, gister-avond, na de kerkelijke herdenking in den ochtend, tot meer openlijke viering van het St. Willibrordsfeest gehouden, was vrij goed, ook door een groot aantal dames be zocht. Met den hoogeerw. Deken-adviseur ver eerden eenige andere geestelijken der parochiën, die met hunne tegenwoordigheid. De voorzitter, de heer T. J. H. Mouwens, de vergadering op de gebruikelijke wijze openend, wees op de goede gewoonte het St. Willibrordus- feest eerst te wijden door eene Algemeene H. Communie en de H. Mis, voor leden en begun stigers op te dragen, en vond't een heerlijk denk beeld dat de solidariteit der leden die in het maatschappelijk leven blijkt, aldus ook in het ge bed uitkomt Na dit begin met God voegt ook aan den avond van den dag een gepaste, aardige ontspanning. Voor. hoopte dat allen niet alleen zouden luisteren naar het ernstig woord, maar ook ten einde toe zouden letten op hetgeen verschil lende afdeelingen van kunst zouden ten gehoore brengen en gaf daarna liet program van de feestvergadering. Daarna bracht voorz nu bij uitzondering niet een geestelijke, maar de centraal voorzitter van den Volksbond zou spreken, hulde aan den wak keren kampioen voor het katholieke vereenigings- leven, die bij al zijne drukke werkzaamheden als algemeen voorzitter, nog tijd vindt in de afdee lingen als spreker op te treden, kondigde nog een ernstig woord aan van den hoogeerw. Deken adviseur en beval het verdienstelijk werk van »St. Paulus" en de collecte voor het busje »Hulp in Nood" in aller welwillend aandenken. Tenslotte deelde de voorzitter nog tnede, dat bij den cur susavond op aanst. Vrijdag de weleerw. heer kap. Warnink der O. L. Vr. Visitatiekerk als spreker zal optreden en die cursus thans ook voor dames toegankelijk is, en spoorde bij nog allen aan als lid tot het Weduwensteunfonds toe te treden, eindi gend met allen een genoegelijken avond te wenschen. Nadat het harmonie orkest «St. Ambrosius na de inarsch «Uncle Sammy" van Ilolzmann nog de Hans Sachs-ouverture van Lorzing had doen genieten, maakte 't op het podium plaatsj voor de leden der zangvereeniging «St. Cecilia," die eerst «Madrigal" van Woirsch te hooren gaven. Daarna deelde de heer J. H. de Boer mede, dat in plaats van bet gebruikelijk «Te Deum" ditmaal de «Almachtige," het schoone toonwerk waarvan de weledelgeb. heer A. C. A. Nolet de partituren aan de zangafdeeling had geschonken, zou wordeu uitgevoerd. Spr., den edelen gever dank bren gend voor zijne offervaardigheid, hoopte, dat deze heerlijke compositie naar zijti wensch en tot aller genoegen zou worden uitgevoerd, wen- schend dat dit schoone voorbeeld anderen donateurs ten spoorslag zou zijn Het toonwerk «De Almachtige", van Reiniers, werd daarna op waar- lijke wijze uitgevoerd. De centraal-voorzitter, de heer J VV. Smit, die daarna onder applaus den katheder besteeg, bracht allereerst hulde aan de verdienstelijke uit voering van de beide ondtrafdeelingen zang en muziek en herinnerde er daarna aan, dat hij bijna twee jaar geleden den 29n dezer maand ook hier was opgetreden, hulp steun en medewerking vragend bij de moeilijke taak. toen door hem als centraal voorzitter te beginnen thans moest hij dank brengen voor de wijze waarop zijn bede van toen was ingewilligd. Hulde bracht spr. voor de werk zaamheid door het afdeelingsbestuur ontwikkeld, den ijver door bestuur en leden tentoongespreid. Hij wees op het verdienstelijk werk van den socialen cursus. Met genoegen had bij vooral de uiteenzetting van pater Van Dijk over economie gevolgd en de cursus desiufectie van dr Geerdes, waarvan hij als lid der Gezonheidscommissie eenigszins de verdienste wist te waardeeren. Daarna prees centr. voorz. vooral het zoo nuttig instituut der Teeken en Vakschool, de werkzaam heid van de Propagandaclub «St. Paulus," de algemeene samenwerking en den ijver door allen, in 't bijzonder het dames-comité, bij het schoone werk der tentoonstellingsloterij ontwikkeld. Uit dit alles blijkt de goede ijver en de flinke degelijke werkzaamheid in deze Bondsafdeeling- Dezen avond met het geen onmiddellijk daaraan voorafging, is daarvan een nieuw bewijs. Na aldus gekomen te zijn tot deze plechtige viering van het feest van den H. Bondspatroon wilde spr. verder in zijn rede vooral in 't licht stellen de overeenkomst van het werk van onzen grooten patroonheilige en ons werk. Het groote doel is toch vooral den patroonheilige na te vol gen in zijn grootsch omvangrijk werk tot heil der zielen. Evenals St. Willibrord bij den aanvang van zijn werk zich spoedde naar Rome om den zegen van den Paus te vragen op zijn groot werk, haastten zich de stichters van den Bond de goedkeuring te vragen van de Kerkelijke overheid, in dit geval den Bisschop van Haarlem, mgr. Bottemanne z.g-j die zijn volle goedkeuring schonk aan hun voor nemen en zeide reeds zelf een dergelijk plan te hebben opgevat. St. Willibrord bepaalde zich niet tot eene plaats, maar bearbeidde met zijne medewerkers geheel ons Vaderland, zoo strekte zich de Volksbond ook feitelijk tot geheel ons Vaderland uit, al bleef die ook in naam tot het bisdom Haarlem beperkt Heeft ook al de Volksbond in den letterlijken geen heidenen te bekeeren, feitelijk heeft hij toch de vijanden van den Godsdienst te weerstaan. In een eerste ru moerige vergadering voor 23 jaar in «Maison Stroucken" te Amsterdam, door verrassende in komst van het revolutionair element gehouden, was dit reeds gebleken en in den haat tegen de bedienaren der Kerk in verschillende Zuid-Euro- peesche landen tentoongespreid, komt dit te meer uit. Aan de hand van de brochure van prof. Bartels (gele boekjes) over St. Willibrord toonde spr. die overeenkomst tusschen St. Willibrords werk en ons werk nog verder aan. St. Willibrord bracht kunst en beschaving de Bond brengt ze door zijn vak- en teekenscholen en op andere wijze even zeer. De Apostel van Nederland predikte dag eu dag de Bond is geen geloofsverkondiger, maar brengt toch door het katholiek vereenigingsleven velen tot het kerkelijk geloofsleven terug. St. Willibrord gaf den slaaf de vrijheid terug; de Bond ontheft door zijne werkzaamheid velen van het slavenjuk, waaronder zij naar het woord van Paus Leo's onsterfelijke encycliek gebukt gaan- Des Bonds Patroonheilige gaf aan de vrouW hare waardigheid terugde Bond herstelt de vrouw in eere door zijne actie tegen den arbeid van vrouwen en kinderen in de fabriek, waarin de socialist Wibaut de vrouw nog wel wilde laten, om haar aldus partijgangster te maken van zijne ver derfelijke richting. Ook tracht hij de gehuwde onder wijzeres en bureaulist aan het huisgezin weer te geven. St. Willibrord verbeterde de stoffelijke welvaartook daartoe is de Bond ijverig werk zaam en vergelijkt men den toestand van den arbeider nu of 23 jaar geleden, toen de Bond werd opgericht, dan moet men erkennen, dat op het gebied van loonstandaard, arbeidsduur, Zondags- arbeid en overwerk reeds veel verbeterd is en ons vereenigingsleven op het voetspoor van den groo ten patroonheilige de stoffelijke welvaart heeft verbeterd. Ten slotte moest spr., constateerend wat in die 23 jaar op liet voetspoor van onzen heiligen patroon is verricht, toch opmerken, dat wij daar mee niet tevreden moeten zijn, maar zoo moeten doorgaan. Toen St. Willibrord in het jaar 739 in de abdij van Etternach (Luxemburg) zijn hoogst verdienstelijk leven beëindigde, werd zijn groot omvangrijk werk door anderen voortgezet; zoo moet ook het werk van de stichters van den Bond voortgezet en bevestigd worden. Daartoe moeten zich allen krachtig aaneensluiten mannen en vrouwen moeten daartoe samenwerken, nieuwe leden, nieuwe donateurs vooral ook aanwerven om uit de financieele moeilijkheden te komen. De Volksbond moet niet zijn, zooals sommigen 't zouden willen, een Bond van werklieden alleen, maar allen, van wat rang of stand ook, moeten zich daarin aaneensluiten. Spr. spoorde daartoe nog meer aan met een geestig woord van pater Borromeus de Greeve en met een verwijzing ook naar den heftigen anti-clericalen haat die zich ook in ons Vaderland doet kennen. Wij zijn 't verplicht ook voor onze kinderen, die, als zij niet katholiek georganiseerd zijn, zteh in socialistische organisaties zullen vereenigen. Met allen nadruk spoorde spr. ten slotte allen aan, door krachtige aaneensluiting den Bond groot te maken, het bestuur te helpen in zijne werk zaamheid ook door trouwe opkomst, door trouW betalen der contributie, bedenkend dat, naar het woord van Paus en Bisschoppen, organisatie al leen in katholieke corporation moet plaats hebben (niet in neutrale, zelfs niet in algemeene christe lijke vereenigingen). Spr. wekte nog vooral op ook door goed persoonlijk gedrag steeds een voorbeeld en den Bond tot propagandist te zijn en wees er verder nog op, dat thans ook vrouwen tot den Bond toegang hebben. Over het algemeen toonen zij zich nog weinig voor het lidmaatschap ge' neigd maar in Den Haag zijn er reeds een aantal tot den Bond toegetreden en hier had zich de vrouw van den voorzitter, den heer Mouwens, al® lid opgegeven. Alle gehuwde en ongehuwde vrou wen moeten dat goede voorbeeld volgen. Spr. meende, eindigend, dat men ook door die algemeene aan eensluiting in den Bond de groote actie moest navolgen van St. Willibrord, wiens feest heden blijde wordt gevierd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2