Verspreide berichten Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. einde aan het openbaar onderwijs de noodige uitbreiding in de toekomst der democratie te geven en ten slotte het schoolproblema in zijn geheel op te lossen. Na de hervormingen in de verkiezingsmethode, die der administratie, der rechtelijke macht en der belastingen besproken te hebben, komt hij aan de werkstaking en sabotage der spoorwegen. De republiek is er verre van af zich niet het lot der arbeiders aan te trekken en de geleidelijke verbetering der mnterieele toestanden te betrach ten. De werklieden en boeren-pensioenen zijn daarvan het grootste bewijs. Het is op de wet, welke reeds zooveel voor de arbeiders gedaan heeft dat zij moeten rekenen om meer en meer te verkrijgen, om hunne bevrijding op economisch terrein te veroveren. Het is waanzinnig dit in de wanorde en het geweld te zoeken. De laatste werkstaking der spoorwegen heeft de anarchistische ondernemingen in volle actie te aanschouwen gegeven. Zulke daden zijn bij eene beschaafde natie niet te dulden en om daar een einde aan te maken, zal de bestaande wet geving door middel van beschikkingen, welke even goed hen die deze daden uitlokken als zij die ze bedrijven of pogen te bedrijven treffen, moeten gewijzigd worden. Daarvoor behoeft het wettig terrein van de professioneele actie der syndicaten niet vermin derd te worden, doch kan daarentegen meer uitbrei ding trachten te verkrijgen door de bevoegdheid te bewerken van collectieve overeenkomsten te sluiten, arbeiderscredieten te organiseeren met het vooruitzicht tusschen het kapitaal en den arbeid maatschappijen op te richten, welke aan de laatste een wettig deel der behaalde winsten te zamen verdiend, zullen verzekeren. Doch indien de syndicale vrijheden zullen toenemen, zal men aan de syndicaten in geen enkel geval kunnen toestaan dat zij van het vakterrein, 'twelk hun door de wet is gewaarborgd, zullen afwijken. De syndicaten konden zich onderling associeeren doch de wetgever heeft tot hiertoe verzuimd deze associaties te reglementeeren dit is een verzuim 't welk hersteld moet worden. De federaties en vereenigingen van syndicaten moeten zoo ingericht worden, dat, getrouw aan hunne wettige roeping, zij eene juiste vertegenwoordiging der arbeiders zijn en blijven. Het syndicaatrecht, nu buiten kwestie zijnde, doet zich de vraag voor of zekere Staats, departementale of gemeentediensten, hetzij zelfs beheerschte of in concessie afgestaan door toe doen hunner werklieden of beambten belast er den geregelden gang van te verzekeren, kunnen ge dwongen worden door eene afgesproken werk staking, deze diensten te doen ophouden. Het is zoowel in 't belang der natie als van dat der arbeiders dat dit groote vraagstuk eene vrije, juist omschreven èn van alle dubbelzinnigheid be vrijde oplossing krijge. Met het oog om stakingen te voorkomen der bij den Staat in dienst zijnde werklieden en be ambten zijn tusschen de directiën dezer diensten en de werklieden arbitragevoorstellen gedaan en bij sommige compagnies van scheepstranporten met hunne bemanningen zijn zulke arbitrages reeds georganiseerd en in werking. Op dezen weg moet voortgegaan worden. Doch de best gecom bineerde preventieve middelen kunnen zoo gemak kelijk verijdeld worden. Is het in zulk een geval aanneembaar dat de particuliere belangen eener corporatie, welke belangstelling zij ook moge ver dienen, zich tegenover het algemeen belang stel len en het op losgeld houden Is het duldbaar dat in de hoop het succes hunner eischen te behalen, de agenten die vrijwillig de taak van een openbaren dienst op zich hebben genomen en daarbij speciale voordeelen genieten, dien dienst tot schade van alle burgers onderbreken en dien tengevolge het nationale leven verlammen met tevens het land in gevaar te brengen en de gren zen open te leggen door de verdedigingsmiddelen onvervoerbaar te maken Dat is een gebeurlijk heid welke wij niet zullen toestaan,en daar de bestaan de wetten niet verdoende zijn dit te beletten, zullen wij vragen deze wetten aan to vullen met in geval van staking der werklieden en beambten van den openbaren dienst de noodige beschikkingen vast te stellen om, niettegenstaande alles, den geregelden gang van den dienst te verzekeren. De belangen der werklieden en beambten der open bare diensten zullen echter in de ruimste mate beschermd worden. Zij zullen deze bescherming in de algemeene evenals in de speciale wetten, welke zullen voorgedragen worden, vinden. Deze werklieden zullen evenals de openbare ambtena ren een statuut krijgen, dat hun alle te ver langen garantiën zal verschaffen. Door deze nieuwe beschikkingen zal het land van de pijnlijke on gerustheid, welke het in de laatste tijden beang stigde, verlost worden, en zoo zal de republiek in de orde en zekerheid haar werk van vooruitgang kunnen hervatten en in de voorgoed herstelde kalmte voorzetten. Na nog aangaande de buitenlandsche staatkunde en de milititaire krachten eenige vaderlandslie vende verklaringen te hebben afgelegd, zeide hij ten slotte verzekerd te zijn, dat het werk waartoe de regeering de Kamer uitnoodigt, haar bereid zal vinden dat ten uitvoer te brengen en het zal de tegenwoordige wetgeving tot eer verstrekken de republiek op den weg, welke zij zich reeds zoo lang gekozen heeft, te blijven leiden, wat het prestige van Frankrijk in de oogen der andere natiën zal doen toenemen en bevestigen. Deze voorlezing, waarbij Briand geen enkel ge deelte bizonder deed uitkomen, werd met geen groot enthousiasme ontvangen, hoewel het zicht baar was dat het nieuwe ministerie eene meer heid verkregen had. Zeven interpellanten kwamen nu aan 't woord, waarvan de professor in de re kenkunde, Painlevé, die zich door de Dreyfuszaak een naam trachtte te maken, de eerste was die Briand verweet zijne vroegere medewerkers Mil- lerand en Barthou overboord geworpen te hebben en den premier, zijne redevoering over de spoor wegstaking in herinnering brengende, toeriep Gij verkondigdet dat met een duivelsche vreugde, zooals uwe katholieke vrienden zeiden. De heer Denys Cochin Ik vraag het woord. De heer GroussauWat wilt gij hiermede zeg gen wij zijn zijne vrienden niet. De heer PainlevéZoude deze naam U belee- digen De heer Maurice Barrès Gij zijt Dreyfusard en ministrieel. De heer Painlevé«Wel Dreyfusard, doch niet «ministrieel. Op welken leeftijd, mijnheer de «president van den ministerraad, zijt gij gaan be- «merken, dat Frankrijk grenzen had «Briand Indien U op de hoogte was van het «socialisme, dan zoudt u weten, dat ik het bewind «niet heb afgewacht om openlijk op het gevaar te «wijzen welke het anti-patriotisme aan hetsocia- «lisme loopen liet. Ik zeg u dit, teneinde uw «beweren te rectifieeeren, doch niet om U in uw «tournure van persoonlijken aanval, welke gij aan «dit debat geeft, tegen te houden. En zoo gingen de wederzijdsche hatelijkheden uren lang door. laurès betreurt het «dat de heer «Viviani niet tegenwoordig was en wenschte zich «geluk dat de heer Millerand niet meer in de «bank der ministers zit. Wat moet de politiek «der regeering slecht geworden, zijn dat deze twee «gematigde socialisten zich teruggetrokken hebben 1 De interpellatiën werden den 9n dezer voortge zet en bleven steeds heftig en persoonlijk tegen Briand gericht. Aan den heer Ch. Benoist belooft hij de her vorming in de verkiezingsmethode, waarover men het in princiep reeds eens is. De heer I. Delahaye is toen zijn hart eens lucht komen geven en zeide onder meer het volgende: «De Kamer heeft den heer Briand bij de laatste «discussie van '29 October kunnen beoordeelen en «den volgenden dag heeft hij getoond wat hij «bereid is te doen. Is het deze man welke aan «het verlangen van bescherming der Kamer kan «beantwoorden Ziet gij dan niet dat hij niet «aarzelen zou ze op een goeden dag weg te zenden, «indien dit in zijn kraam te pas kwam. Dat wordt «al op de boulevards gezongen. Het lied heet «De «Vuist". De heer Briand spreekt wonder goed, «doch indien hij eens in de strijd door een piek «of geweer getroffen werd, zoude er zelfs geen «zemelen uitkomen. Deze calembour moge niet fijn genoemd worden; doch blesseerde de parlementaire welvoeglijkheden niet zoo erg dat president Brisson het recht had voor te stellen den spreker de censuur op te leggen. Men riep van alle kantenGij zijt schandelijk partijdig Neemt uw ontslag. De heer Delahaye De Kamer heeft de laatste «dagen de weerzinwekkende partijdigheid van «den president geconstateerd. Het spijt mij niet, «dat die man tegen mij de censuur vraagt, omdat «ik een calembour gedebiteerd heb". Brisson bemerkende, dat de censuur niet aange nomen zoude worden trok ze terug om, zooals hij zeide geen persoonlijke revanche te willen nemen. Andere sprekers vielen den nieuwe minister Laferre, de grootmeester-verklikker onder generaal André en Combes aan en sommeerden hem op de tribune de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te komen tegenspreken doch Lafferre verliet zijn plaats niet en maakte een allertreurigst figuur. Van de rechter- en uiterst linkerzijde aangeval len, eindigde Briand met heengaan te dreigen, zoo men hem geen votum van vertrouwen voor het ge- heele ministerie schonk en door de omstandigheden als gedwongen, kreeg het ten slotte 296 stemmen tegen 209. De meerderheid is voldoende om te regeeren; doch bestaaat niet geheel uit partij- genooten en vrienden. Men had tusschen Briand en de anarchie te kiezen en koos het minst gevaarlijke van de twee Parijs, 12 November 1910. Fidelius. PORTUGAL. Thans hebben dok de Werklieden in den meol- handel te Lissabon de algemeene .werkstaking afgekondigd. AMERIKA. (Een Amerikaansch eskader bestaande uit vier divisies, onder bevel' van den vice-admiraal Sea,ton Schroodeir is op 't «ogenblik top w©g inaar Europa om eein bezoek te brengen aan eenige EnlgéTsché en Franscbe havens. De leierste divisie bestaat uit het vllaggeschip „Connecticut" de „De!a|ware", dó „North Da kota" en die „Michigan". De tweede uit het vlag- geschip „Louisiana"; die „South Carolina"', de „Kansas", en de Netw-Hampshire". (De derde divisie is samengesteld uit het vlag- geschip „Minnesota", de „Idaho", de „Missisippi" en de „Vermont"; en de vier:1e uit het vllagge schip „Geokgia", de „Nebraska", de „Rhodie Is land" en de „Virginia". (Volgens draadloos© telegrammen aan de „N. Y. Herald" |was de vierde divisie op weg gegaan naar Brest. De tweede ion de derdie divisie zouden respectievelijk 'naar Cherbourg en Gravesend gaan. De eerste divisie zou gistermiddag te Weymouth aankomen. Te Weymouth was de opgeW.oind'enheid groot, toen bekend .werd, dat d'e vl'oot waarschijnlijk een dag vroeger zou iankomen 'dan men gedacht had. daar toen nog niet gereed was met de versieringen. Later (wórd echter bekend dat de vl'oot eerst zou ankeren te Tor Bay, de haven van Torquay. De afstand va,n daar tot Weymouth is ongeveer hon derd mijl', zoo'dat de stad tijd genoeg heeft om met haar feestelijke voorbereidingen gereed té komen. (Deze locht is de laatste welke admiraal Sehroe- der zal aanvoeren daar hij in het voorjaar ont slag' zal nemén. Slechts eenmaal in de laatste vijf en tfwintig jaar is het voorgekomen, dat een Amerikaansch eskader leen bezoek bracht aan Engelsche of Fran- sche havens. (President Taft is thans te Panama aangeko men en heeft onmiddellijk een aanvang gemaakt mét d,e bezichtiging van het Kanaal. t— In dien „Out.l'ook" schrijft Roosevelt over de verkiezingen in d'e Vereenigde Staten: Hij houdt zich bij zijn te Osawatomie uitgesproken mceningen en eindigt aldus „De strijd om de regeering is pas begonnen en zal zeker met een overwinning; eindigen niet- teg'enstaandè de aanvankelijke nederlagen en on verschillig 'het succes of niet succes der per sonen." De „Neule Wiener Zeitung" beweert te We ten, Üat de minister baron von Aereatha] binnen kort zijn ontslag zou nemen ter oorzake van gezondheidsredenenAl's opvolger van baron von A eren thai wordt genoemd graaf Frans Thun. In (wel ingelichte 'kringen acht men echter deze me- dedeeling ongegrond. Von Aerenthal zoiu een goede gezondheid en het volle vertrouwen der Kroon genieten. iEen hevige storm woedde gisteren op de Spaansche kustde dienst tusschen die Balearische eilanden, het schiereiland en de Fbansche haven was onderbroken. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 17 November 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.4 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 741.2 te Aberdun en Dunrossness.. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, zuidelijke tot oostelijken wind, toene mende bewolking, waarschijnlijk regen of sneeuw, zelfde temperatuur. Verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (Wij herinneren onze lezers, kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, aan de verkiezing 'welke morgen (VrijdagVmiddag van half twee tot half vier ten Raadhuize word t gehouden. i't Is voor de candidaten steeds een weinig opbeurend verschijnsel dat slechts zoo weinigen zich een gang naar 'de stembus getroosten o<m hunne verkiezing te verzekeren. iMoige 't ditmaal anders zijn: jworde m<d een beduidend stemmental de verkiezing' verzekerd van de candidaten door de R. K. Kiesvereeniging „Recht Plicht en Orde" in alfabetische, volg orde gesteld, de heeren Th. G. van der Burg, Mr. W. II. Jansen, A. C. J. M. Schiphorst, B. A. J. Wittkampf. Sociale Cursus. (Morgien, (Vrijdag 18 November), zal op de ver gadering van bovengenoemden cursus als spreker optreden Ide IweJeerw. heer H. B. J. Warnink, kapollaan der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier, met het apologetisch onderiweirp„Het Bijbelle zen". iDieze vergadering is toegankelijk voor alle Katholieken, zoojwel dames als heeren. Bij het gister te Rotterdam ge houden examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek slaagden de dames F. Bongers en A. E. Ritman alhier. Heden-middag is bij defirma de wed. Joh. van Duijvendijk te Krimpen a d IJsej te water gelaten een nieuw paviljoen kraakschip, gebouwd voor rekening van de firma J. Hassing alhier. Onmiddellijk daarna is op dezelfde werf de kiel gelegd voor een sleepkraan voor schipper Kranenburg te Rotterdam. Gistermiddag woedde er een N. W. stórm. Het water aan het Hoofd' steeg' nogal', zoodat het tot aan de 'tramrails klwiam. De tram ouudeirviorud echter geen hinder ervan. (Een aantal haringloiggers, dat gereed lag om uit te zeilen, is blijven liggen ©n vertrok eerst heden naar zee. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Donderdag 17 Nov. 8 u. Doel'e. 2e Concert. Utr. Sted. Orkest. Zondag '20 Nov. 21/2 u- Gïlo©t.e Schouwburg. Con cert 'Residentieorkest. Zondag 20 Nov. Si/2 u, Tiv.ofi-Schouwburg- 4e Mossel-'Matinee. Maandag 21 Nov. 8 u. NuTSzaal'. Concert. „Sy'm- p horna". Kunst voor het Volk. Sedert eenige dagen ziet men op aanplakborden en voor winkelruiten een aanbieding van de ver- eeniging Kunst voor het Volk Ik weet niet of er onder onze Katholieken veel leden gevonden worden van deze vereeuiging. Maar mij dunkt dat deze aanbieding, nu aan ons volk gedaan, reden genoeg is, om te waarschuwen nooit of nimmer lid te worden dezer vereeniging of' van nu af aan voor het lidmaatschap te bedanken. «Het zevende gebod," de vuilnis van Heyermans, moet hier in Schiedam vertoond worden om ons volk te veredelen en te verheffen. De perversiteiten van een ellendig gebroken huwelijksleven, het smerig gedoe uit gemeene buurten, alles wat in den vuilnisbak van zekere volkstaal voor ruws en wansmakelijks is opgeza meld (zooals een zekere niet al te vieze liberale correspondent indertijd voor zijn blad recenseerde), en dat uitgebraakt door een vrouwemond, bet revolutionair geschreeuw van een would be Socia list, dat wordt den menschen voorgezet als kunst voor het volk, om zich daarmee te ont wikkelen tot een hoogere beschaving en welle vendheid. Want dat is immers het doel dezer vereeniging, het doel van kunst voor het volk I'll Men moet wel erger dan den verloren zoon wezen, om zich met zulk draf te kunnen voeden en er zich wel bij te bevinden. De Katholieken zijn dus hiermee gewaarschuwd deze vertooning in geenen deele bij te wonen, - maar ook zoo spoedig mogelijk, nog heden, hun vertrouwen, hun steun en lidmaatschap op te zeggen aan een vereeniging, die in plaats van veredeling en beschaving vuil, bederf en ruwe ontaarding al dieper onder ons volk tracht in te dringen. R. K. P. Vergadering van deu Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 15 November 1910, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) Legesgelden. Voortzetting der behandeling van de door B. enW. ontworpen wijziging der verordening op de heffing van legesgelden De Voorzitter merkt op, dat hierbij moet gelet worden op de ingekomen adressen. De heer Smit zegt, dat hij heeft kennis ge nomen van het adres van de Ver. tegen Bede larij, waarvan hij de eer heeft lid te zijn. Spr. betuigt zijne volkomen instemming met dat adres en meent ook dat dergelijke vereenigingen van het betalen van legesgelden vrijgesteld moeten worden. De wethouder van Financien, de heer L a g e r- w e y, betoogt, dat voor dergelijke inrichtingen het verkrijgen van inlichtingen zoo goedkoop en gemakkelijk mogelijk is gesteld. Bij abonnement is 't voor 10U inlichtingen f3, voor 50 f2, zoodat de Vereeniging tegen Bedelarij 50 inlichtingen a 2 ct. per stuk kan verkrijgen, waar haar nog 50 reductie op den kostenden prijs wordt toe gestaan. Overgaande tot de behandeling der artikelen, zegt de heer De Bruin bij art. 2, dat er toch nog een adres van de »N. Sch. Cl" is ingekomen De Voorzitter zegt, dat dit bij artikel 5 in behandeling komt ln art. 4 is de reductie vervatvoor 100 inlich tingen f3, voor 50 f2; buiten abonnement elke inlichting '10 ct., voor instellingen van liefdadigheid en van kerkelijken aardvoor 100 inlichtingen fl.50, voor 50 inlichtingen f 1, buiten abonnement 5 cent De Voorzitter merkt op, dat dus nog tusschen gevoegd moet worden f2 en fl. De heer Van der Schalk wil toch voor stellen kerkgenootschappen en inrichtingen van weldadigheid geheel vrij te stellen. De heer Van der Drift vraagt of dan ook met Kerkgenootschappen bedoeld wordt de Gere formeerde Kerk, die in den eigenlijken zin nog geen Kerkgenootschap is. De Voorzitter zegt, dat die zeer zeker be doeld wordt. De wethouder, de heer Van Westendorp meent, dat 'tgeen bezwaar geeft voor de betrok ken instellingen, in hetgeen de gemeente te dezer zake uitgeeft, een heel klein deel bij te dragen hij houdt vast aan het beginselvoor wat, hoort wat. De heer Van der Schalk merkt op, dat de liefdadige instellingen toch van verschillende be lastingen worden vrijgesteld, waarom dan ook hier niet? De heer G 0 s 1 i n g a meent daarentegen, dat door het verkrijgen van goede inlichtingen aan die instellingen uitgaven bespaard worden en meent dat dit weinige voor haar geen bezwaar zal opleveren. De heer mr. von Briel Sasse, zegt, dat hij aanvankelijk sympathie gevoelde voor he* denkbeeld van adressanten, maar thans staat hij meer op het standpunt van den heer Van Wes tendorp de geringe uitgave voor bedoelde instel lingen kan geen reden zijn om het beginsel te laten vallen. De heer Wittkampf betreurt 't, dat de gemeente dergelijke kleine middelen gaat aanwen den om aan geld te komenmen zal dan wel een bonnetjestang moeten aanschaffen om telkens te knippen als er inlichtingen vertrekt worden, bij meent dat men hen die zich het lot der armen aantrekken, royaal moet helpen. De wethouder, de heer Lagerwey, zegL dat hier volstrekt geen kwestie is van gemeente- ffscushet is hier geen belastingheffing, maar een heffing voor bewezen diensten en weth. meent) dat men dan niet de eene categorie kan belasten en de andere vrijlatenhij meent dat hier orde en regel moet gelden en dat men met het toegeven aan de adressen op het verkeerde pad gaat. De wethouder, de heer Van Westendorp» betoog^ nog eens, dat 't hier een kleine bijdrag® geldt. Beroept men zich op de vrijstelling van den Voogdijraad, dan zegt hij, dat hij 't betreurt, het rijk zooveel lasten op de gemeente legt, di® eigenlijk op het rijk moesten drukken. De heer De Bruin betoogt, dat men hi®r ("Buiten ventntwoordelijkheid der Redactie). au iiifre/oniipn stukken ook al wonlen ze niet geplaatst - wordt 'ie knpv niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2