Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Alomert U op ie «a misdaad vergelding. Nieuwe Mieüaule Courant prijs 10 c. i. feel, f0.45p. mi 11.35 p. 3 ml 33ste Jaargang. Vrijdag 18 November 1010. No. 0870. N A T10 NA L E MI LITIS. feuilleton. HEI iratis Officieel© berichten. Kennisgeving. Openbare Verhuring. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dh blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau B0TERSTRAAT 50. Van PRIJS DER ADVERTENTIêNs 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Pos tbus no. 39. Oproeping van Verlofgangers in werkelyken dienst. De Burgemeester van Schiedam 'fiaakt bekend, dat de natenoemen in deze ge beente wonende miliciensverlofgangers worden °Pgeroepen om krachtens art. 109 der Militie- Vvet 1901, op '1 December a.s., ,onder de wape nen te komen bij hun korps en in cle garni- Soensplaats achter elks naam vermeld ADRIAN US ANTONIUS VLUGMAN, loteling dezer gemeente van de lichting 1910, Dehoorende tot het Ode Regiment Infanterie, 4de Bataljon, garnizoensplaats Breda JAN VAN UNEN, 'oteling dezer gemeente van de lichting 1909, Dehoorende tot het 10de Regiment Infanterie, 4de Bataljon, garnizoensplaats Haarlem; Lie hierboven genoemde miliciens-verlofgangers boeten zorg dragen, dat zij zich, ieder op den v°°r hem aangegeven dag, uiterlijk te 4 uur na- biddag in uniform gekleed en voorzien van hun VeHofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof medegegeven voorwerpen "bi kleedïua en uitrusting, bil hun korps aan belden. Lie verlofgangers, die alleen per spoor- of tram weg moeten reizen en in wier zakboekje aanwe lf is een op wit papier gedrukt en met roode bt ingevuld vervoerbewijs, begeven zich recht reeks naar het station van vertrek en stellen büaar hun zakboekje ter hand aan den stations- "eambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen be ast. jje verlofgangers behooren er op indachtig rijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, bstuede de strook van het vervoerbewijs, aan- 8erien deze strook hun gedurende de reis moet benen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel hun reis aanvangende jlf'r spoor- ot tramweg, een gedeelte van hettra- Lect moeten afleggen per stoomboot, of die niet het bezit zijn van een vervoerbewijs, ingericht b daarop van het station van vertrek naar de Pbats van opkomst te kunnen reizen, dan wel op bnne reis van één of meer veren moeten gebruik bken, moeten zich ten minste vier werk- agen vóór hun vertrek naar het korps, aan de .deeling Militie (Schoolstraat 12) aanmelden, ten bde aldaar in het bezit te worden gesteld van de ereischte vervoerbewijzen. Oct is noodig, zich ten minste een half uur i °r het vertrek van den trein of de tram aan et station te bevinden. v *n»eval ziekte of gebreken de opkomst vaneen '^'ganger mochten verhinderen, moet hiervan lit.'a doenlijk aan bovengenoemde afdeeling Mi- r le Worden overgelegd eene gelegaliseerde ge- eskundige verklaring, welke op ongezegeld pa- kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt L Z|ch onverwijld bij zijn korps. die zonder geldige reden niet voldoet aan oproeping, wordt na daartoe verstrekten last v°z buister van Oorlog als deserteur af ge die zonder geldige reden zich te laat bij ^Jtorps aanmeldt, maakt zich strafschuldig 235) beHWe dochter heeft haar de eenige bron van dien an' ^et wei'k, doen onthouden! Lucie die >e» 'n 'iet hart is getroffen, sterft langzaam g"- Gij doodt haar. e( luid snikken verhinderde de ontsnapte Vewj brmont gedurende eenige oogenblikken ?.er te spreken. -- y,erv°lgde haa,. had zij u gedaan? Hadt gij hetr hnvov rv> rvor) or nnHoWApl 0recht d°en verleden harer moeder onderzoek te en haar, de onschuldige, met vernederingen Zal ebedigingen te overladen Uwe dochter Van ^e^ukkig en rijk gaan leven en Lucie zal Vaai. .^anhoop sterven... Dat is al te onrecht- Veu Ql8i mijnheer, gij moogt dat niet veroorlo- D'e Ongecj^°genaamde Paul Harmant trilde van antwoordde heftig Het niet ontvangen van eene afzonderlijke kennisgeving ontheft den verlofgangerzoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdtgeenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienstdaar de openbare kennisgeving EENlti en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen Den verlofgangers die zich als kostwinners on misbaar achten voor het gezin waartoe zij be lmoren en op grond daarvan meenen in de termen te vallen tot het verkrijgen van ontheliing van bovenbedoelden werkelijken dienst, óf van eene geldelijke vergoeding, wordt medegedeeld, dat de aanvragen daartoe die op ongezegeld papier kunnen worden geschreven en door de belang hebbenden eigenhandig moeten zijn geteekend behooren te worden gericht" aan Hare Majesteit de Koningin, indien ontheffing en aan Zijne Ex cellentie den Heer Minister van Oorlog, indien alleen vergoeding gevraagd wordt en dat het in het belang van den verzoeker is, die aanvragen enkele weken voor de opkomst onder de wapenen in te zenden. Schiedam, den 18den November 1910. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Woensdag 30 November a.s., des voormiddags .ten 10 ure, in het gebouw Musis Sacrum' aan de Lange Haven aldaar, in het openbaar te verhuren voor 6 jaren in gaande respectievelijk met Kerstmis '1910 en 15 Maart 1911 en eindigende Kerstmis 1916, drie pereeelen wei- en hooiland, te zanien groot 7 H.A., 49 A., 59 e.A., gelegen in het Oud en Nieuw West Frankeland voor vier jaren, ingaande met Kerstmis 1910 en eindigende Kerstmis 1914, liet perceel wei- eu hooiland, kadaster Sectie I no. 989, gelegen in het ontpolderde gedeelte van Oud Matlienesse en voor drie jaren, ingaande met 1 December 1910 en eindigende 30 November 1913: zeventien pereeelen, te zanten groot 16 H.A. 33 A., behoorende tot de opgespoten gronden der gemeente liggende baiten den West Franke- landschcn dijk. De voorwaarden van verhuring zijn verkrijg baar ter Gemeente-Secretarie (afdeeling A). DUITSCHLANG. De.Roemeensche Minister van Buitenlandsche Za ken, Dsjoeware, zal aan 't einde der week een bezoek brengen aan Berlijn, waar hij door den rijkskanselier, den staatssecretaris v. Kiderlen- Wiichter en waarschijnlijk ook door den Keizer zal worden ontvangen. Naar aanleiding van het feit, dat tijdens de onlusten in Moabit door de oproerlingen de straat lantaarns werden uitgedraaid of vernield, zoodat de geheele wijk donker was en de politie zeer bemoeilijkt werd in haar taak, heeft het politie- presidium besloten, de politie te voorzien van sterke projectie-lampen en zoeklichten. En wat zou ik aan dat alles kunnen doen h ^°chtet soms mijne schuld, dat die Lucie de ei' eener veroordeelde is? Toen Jeanne die harde woorden hoorde, steeg het bloed haar van verontwaardiging naar het hoofd. Zij sprong op, plaatste zich in bijna dreigende houding voor den industrieel en zeide - Gij vindt dus geen ander middel om haar leed te verzachten, dan haar opnieuw te be- leedigen Plotseling kreeg Garaud eene recht duivelsche ingeving. Hij zeide - Ik vind, dat gij u die zaken wel wat veel aantrekt. Weet gij wel, dat men zou kunnen gaan gelooven, dat meer innige banden dan die van aliedaagsche vriendschap u aan dat meisje binden!... Waarvan komt gij mij rekenschap vragen Dat ik gehoorzaamd heb aan de inge vingen van mijn geweten Wat verwijt gij mij Dat ik Lucien Labroue met alle macht verhin derd heb naar zijn verderf te loopen 1... Zou ik als eerlijk man gehandeld hebben, indien ik hem eene ongelukkige, wier moeder zijn vader gedood heeft, had laten huwen Met dat monsterachtig huwelijk onmogelijk te maken, heb ik een plicht vervuld en ik ben trotsch daarop 1 Onmeedoogend vervolgde hij op ruwen toon - Thans blijft mij nog een andere plicht te vervullen, die mij als burger is voorgeschreven en de heer Darier zal mij, zoo noodig, in de vervulling daarvan behulpzaam zijn... De wijze FRANKRIJK. Naar aanleiding van de interpellatie over de overstroomingen, nam de Senaat met algemeene stemmen een motie aan, waarbij vertrouwen wordt uitgesproken in de regeering betreffende alle noodzakelijke en spoedeischende maatregelen, door haar te nemen om de overstroomingen te keer te gaan en de plannen ter bescherming tegen het water, door haar ten uitvoer te leggen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Oostenrijksche delegatie nam gister de cre- dieten voor de oorlogsbegrooting aan. De minister van Oorlog, zeide, dat van de 10 groote oorlogen, welke Oostenrijk gedurende de laatste eeuw heefl gevoerd, de monarchie, van verschillende zijden belaagd, 7 maal geheel alleen stond, ondanks de verbonden, waarvan men zoo hoog had opgegeven! Wij moeten dus op onze eigen krachten rekenen, want onze vrienden zouden op het oogenblik, dat er gevaar dreigt, wel eens geheel zich moeten bezig houden met de bescherming van hun eigen grenzen. SPANJE. Naar aanleiding van het sluiten der conventie tusschen Spanje en Marokko zal aan den Sultan het grootkruis der orde van Karei III verleend worden. El Mokri en het personeel van het Ma- rokkaansche gezantschap ontvangen eveneens de coraties van dezelfde orde. De Minister-president Canalejas zal aan den anderen kant een Marok- kaansche onderscheiding ontvangen. PERZIë. De sTimes" deelt mede, dat tusschen Rusland en Perzië wederom een vrij ernstig incident is ontstaan. De Russische regeering kreeg 14 November j 1. bericht, dat gedurende de jongste troebelen te Iiashan, de Bachtiaren met geweld waren binnen gedrongen in het huis van den Russischen con- sulairen agent. De Russische regeering eischte nu dat de Perzische minister van Buitenlandsche Zaken zelf in uniform zijn verontschuldigingen zou komen aanbieden bij den Russischen gezant- De Perzische minister antwoordde, dat het hem leed deed, dat men de Russische vlag had belee- digd, maar herinnerde er aan, dat in het begin van Juni de Perzische regeering formeel haar beklag had gemaakt over het feit, dat een Perzisch onderdaan van zeer slechte reputatie de Russische vlag op zijn huis te Kashan had geheschen. De Russische regeering deelde hierop mede, dat deze persoon benoemd was tot consulair agent te Ka* shan, door den Russischen sonsul te Ispahan. In October echter protesteerde Perzië nogmaals tegen deze benoeming. Hoewel de Russische regeering het incident eerst zeer ernstig opnam, heeft zij zich nu, na het antwoord van den Perzischen minister van Buiten landsche Zaken, wat gematigd en zal zij zich tevreden stellen met diens verklaring, dat hij de zaak betreurt. waarop gij de zaak van Lucie Fortier bepleit, heeft mij volkomen duidelijk gemaakt, wie gij in waarheid zijt... Gij zijt niet Lize Perrin gij zijt de veroordeelde van Alfortville... gij zijt de ontvluchte van Clermont... gij zijt Jeanne For tier. Jeanne voelde dat zij wankelde, toen zij haar naam hoorde uitspreken. Over haar geheele lichaam bevend, wierp zij een vreesachtigen blik rondom zich, ten einde eene uitvlucht te zoeken. Garaud vervolgde, terwijl hij zich tot George wendde Wij zullen zoowel aan de maatschappij als aan de justitie een buitengewoon belangrij ken dienst bewijzen, door die vrouw oogenblik- kelijk te laten aanhouden; ik zal zelf eenige politieagenten halen... De ellendeling snelde reeds naar de deur. George haastte zich om hem den pas af te snijden en te zeggen Een oogenblik, mijnheer, als het u belieft Uiterst verwonderd vroeg de millionnair Hoe! gij verzet er u tegen, dat ik deze uit de gevangenis ontsnapte veroordeelde in de handen lever van hen, die recht op haar hebben Kalm en waardig antwoordde de jonge ad vocaat Ik verzet mij daartegen... Waarom Deze vrouw heet Lize Perrin... Ik ken haar BRAZILIë. Terwijl Portugal het voorbeeld van Frankrijk volgt en zienderoogen naar een afgrond spoedt, maakt Brazilië, haar vroegere reusachtige bezit ting, een tijdperk van terugkeer en herleving door, dat welhaast een der merkwaardigste in de ker kelijke geschiedenis genoemd mag worden. Nauwelijks twintig jaren geleden heerschte er nog een betreurenswaardige stilstand, die ook daar achteruitgang beteekend. Terwijl de Ver. Staten in ééne eeuw 84 bisschopszetels en 8000 priesters rijk werden, konden er in het ontzaglijk rijk van Brazilië slechts 20 in drie eeuwen op gericht worden, voorwaar eene geringe uitbreiding voor een katholieke bevolking van bijna twintig millioen zielen. De groote stoot tot de herleving werd gegeven door paus Leo XIII, die kard. Gotti naar Brazilië zond om er persoonlijk de hervorming der kerke lijke toestanden ter hand te nemen. De geeste lijke orden, die van oudsher in het land waren gevestigd, waren bijna uitgestorven, maar hun rangen werden spoedig aangevuld door geeste lijken uit Europa. De oude abdijen der Benedic tijnen herrezen weder uit hun beklagenswaardi- gen toestand van verval, en tegelijkertijd ontwik kelden zich opnieuw de orden der Carmelieten en Franciscanen. Andere orden zooals die van Pre- monstreit, de Dominicanen, Jezuieten, Redemp toristen, Salesianen en Spaansche paters van het Onbevlekt Hart van Maria kwamen ijverig me dewerken tot den bloei van het godsdienstig le ven, hierin bijgestaan door talrijke andere gees telijken uit Holland, België, Duitschland, Italië en Spanje. Zoo is de kerkelijke hiërarchie allengs uitgebreid tot omstreeks veertig bisschoppen. Een der grootste moeilijkheden waarmede de katholieke Kerk in Brazilië te kampen heeft, is het gebrek aan priesters en aan seminariën. Vol gens de laatste opgaven telt Brazilië namelijk 1660 parochiën, 5127 kerken en kapellen, 2067 wereldgeestelijken, 559 mannelijke en 2083 vrou welijke ordeleden, voorts 12 groot- en 17 klein- seminariën, welke cijfers, zooals voor ieder duide lijk is, nog veel te gering zijn in verhouding tot de 20 millioen katholieken. Volgens medeelingen van den commandant van Janina hebben de Grieken van hun aan de Turk- sche grenzen saamgetrokken troepen 2500 reser visten naar huis gestuurd. De Turksche regeering heeft de overbren ging naar de vestigen in Klein-Azië gelast van alle tot dwangarbeid veroordeelde gevangenen uit de vilajets Saloniki en Uskub. De Spaansche democratische afgevaardigde Portela is tot gouverneur van Barcelona benoemd, ter vervanging van Munoz, die om gezondheids redenen aftreedt. Generaal Frhr. Von der Goltz is, na zijn inspectie van het Turksche leger, weder naar Berlijn vertrokken. niet onder een anderen naam en wil haar daar onder ook niet kennen. Maar zelfs, al was zij het ongelukkige schepsel, waarvan gij spreekt, al was zij Jeanne Fortier, zij is onder mijne bescherming... Zij is hier in vrijheid binnenge komen, zij zal in vrijheid heengaan... Mijn bureau is geen valstrik 1 Daarna wendde hij zich tot Jeanne en zeide Gij kunt vertrekken, juffrouw... Gij moogt zonder vrees mijn huis verlaten... Moge God u geleiden en u beschermen 1 Jeanne, die van ontroering beefde, deed wan kelend eenige passen voorwaarts en strekte de handen haar George uit, als om hem te bedan ken en te zegenen. Paul Harmant was door die onverwachte te genwerking woedend geworden en riep uit Maar, dat is onzinnig, dat is... Hij kon den zin niet voleinden. George viel hem in de rede en zeide Gij zijt in mijn huis mijnheer, en ik ver wacht vanuw kant geen enkele opmerking omtrent mijn gedrag. Ik alleen heb het recht, dat te beoordeelen. Ga, Lize Perrin I Ga in vrede De ontsnapte uit Clermont liet zich dit geen tweemaal zeggen. (JVordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1