Dagblad voor Schiedam en Omstreken. kloneert U op.Se misdaad vergelding. lene ScMeiamsclie Curat Kt sratis prijs IQ t. weet f 0.45 p. «4,11.35 9.3ml. 33ste Jaargang. Donderdag 24 November 1910. No. 9875. Officieele bericliten. Kennisgeving. Verpleging van zieke militairen FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 eh bq alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent, j Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelqk adverteeren werden uiterst bil- Iqke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Boen te weten Bat de Raad der gemeente in zijne openbare vergadering van den 27sten September 1910 heeft Vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING op de heffing van school geld aan de openbare lagere scho len met uitgebereid leerplan in de Gemeente Schiedam. Bat in dezelfde openbare vergadering door den Baad der gemeente is vastgesteld de volgende VERORDENING op de invordering van het schoolgeld dat geheven wordt aan de openbare lagere scholen met uitgebreid leerplan in de Ge meente Schiedam. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24sten November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Er is reeds tallooze malen geklaagd over den hechten toestand der militaire hospitalen en over de hoogst gebrekkige verpleging van zieke mili tairen. Bekend is, dat er in de militaire hospitalen ziekenoppassers dienst doen, die niet in staat zijn een behoorlijk verband te leggen. Intellectueel, en Veelal ook moreel, staan de ziekenoppassers ver beneden de ziekenverplegers, die in algemeene z'ekenhuizen dienst doen. Opleiding hebben de Militaire ziekenoppassers weinig gehad, zoodat aaR deze menschen met hun gebrekkige kennis °P het gebied van ziekenverpleging, geen hooge eischen kunnen gesteld worden. Wanneer een militie-plichtige in dienst een 0r>geluk overkomt of door een ernstige ziekte Wordt getroffen, moet aan hem alle mogelijke zorg Worden besteed. Het Rijk behoort dus zorg te ^agen, dat de militaire verplegingsinrichtingen, aan redelijke eischen voldoen en er een goed ge- Schoold verplegerspersoneel aanwezig is. Op het *Bjk rust in deze een zware verantwoordelijkheid, d'e vaak door de militaire autoriteiten veel te Ücht geschat wordt. Toch begint er gelukkig eene kentering te ko- men in de denkbeelden over de militaire zieken verpleging. In Utrecht zagen we o. a. reeds in het militaire hospitaal de ziekenoppassers door Pleegzusters vervangen. Be Ned. Verplegers Vakvereeniging heeft in- dertijd den minister van Oorlog in een adres ge- Wezen op de wenschelijkheid om bij de verpleging Vaa zieke militairen gebruik te maken van de hlJlp van gediplomeerde verplegers, die hunne op- - 240) Ik weet het, gij waagt veel, maar tot wel- Prijs ook het onheil moet voorkomen worden... Hebt gij geen andere inlichtingen omtrent Je- ne Fortier, dan die welke gij mij zooeven ge- 8even hebt? Geen andere. "p Ook niet de naam van de bakkerij, voor djB® Jeanne werkt aul Harmant schudde het hoofd. Welaan, hernam Ovide, ik zal trachten de ^wijzingen aan te vullen. Gij zult dus handelend optreden." Het moet wel 1 Vooral geen moord; noch het mes, noch het P'stool. Wees gerust! Het zal een moordaanslag zijn, v e hem het voorkomen van een ongeluk zal ge- Komaan, ook dezen keer hoop ik ons uit „°ngelegenheid te redden... let oogenblik van scheiden naderde, jj T" Eendracht maakt macht, zeide Ovide, maar gj. geld is nog sterker dan de eendracht 1 Hebt v eetl goed sommetje bij u, neef? leiding in civiele algemeene ziekenhuizen hebben genoten. Zooals men weet, gaat er bij het Dep. van Oorlog jaren heen vooraleer men met oude ge woonten durft breken en tot ingrijpende verande ringen overgaat. Aldus geschiedt ook op het ge bied der militaire ziekenverpleging; want op be doeld adres werd niets meer vernomen. Nu heeft genoemde vereeniging zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij de aandacht van genoemd college vestigt op eerstgenoemd adres. Zij geeft als haar meening te kennen, dat een afdoende verbetering van de verpleging in militaire hospitalen kan verkregen worden door de theoretische en praktische opleiding der mi litaire ziekenverplegers in overeenstemming te brengen met de huidige eischen der moderne me dische wetenschap en deze opleiding te com pie teeren in burgerlijke algemeene ziekenhuizen; ook gegradueerde militaire ziekenverplegers, voor de verpleging der zieke militairen in enge- ren zin te bestemmen, en de positie der militaire ziekenverplegers ten opzichte van diensttijd, loon en pensioenregeling te brengen in overeenstemming met die van de verplegers in de groote gemeente-ziekenhuizen. Door toepassing dezer maatregelen vertrouwt zij, dat het gehalte der candidaten genoegzaam zal stijgen om een corps militaire ziekenverple gers te vormen, dat aan de eischen voldoet. De vereeniging verzoekt de Kamer voorts haar invloed te willen aanwenden om de regeering te bewegen, naast de aangestelde verpleegsters, ook verplegers aan te stellen, die hunne opleiding in burgerlijke algemeene ziekenhuizen hebben genoten. Het is inderdaad van belang, dat bij de behan deling der Oorlogsbegrooting deze kwestie eens zal worden besproken. In de groote garnizoenplaatsen is de toestand in-treurig. Te 's-Gravenhage b.v. is het meer dan ergerlijk gesteld met de militaire ziekenverpleging. Zijn er geen voldoende middelen om de mili taire hospitalen en den verplegingsdienst naar redelijke eischen in te richten, waarom wordt er dan niet gestuurd in de richting van verpleging van militairen in de stedelijke of bizondere zieken huizen, waar operaties enz. behoorlijk kunnen geschieden Wanneer voor de verpleging van zieke militairen aan de burgerlijke ziekenhuizen jaarlijks een zekere som werd betaald, zou zulks voor het Rijk vrij wat voordeeliger zijn en had men waarborgen van een goede verzorging van deze zieken verzekerd te zijn. Doch afgezien hiervan, zou er reeds veel ge wonnen zijn, indien de verplegingsdienst in de militaire hospitalen geheel gereorganiseerd werd. ENGELAND. De politie-rec'ntbank in Londen was gister Paul Harmant haalde zijne portefeuille te voor schijn hij nam daaruit eenige bankbiljetten en stelde die zijn medeplichtige ter handdeze liet ze op handige manier verdwijnen. Garaud drukte de hand van Ovide en ging heen. Deze verliet te drie uren 's nachts zijne leger stede, stak eene kaars aan, rommelde in een koffer en haalde daaruit een afgedragen, versleten en hier en daar gescheurde kleeding, welke be stond uit een broek, een gescheurd vest en een oud, gelapt buis. Hij trok die aan, deed daarover een ouden kiel, waarvan hij de uitgerafelde mouwen tot over de ellebogen opstroopte, maakte zijne wangen rood, smeerde zwart op zijne wenkbrauwen, zette eene pet op, waarvan hij de klep tot aan de oogen trok, nam onder zijn arm een linnen zak van tamelijk groote afmeting, zocht een kleinen buig baren stok, maakte daar bovenin een gat, waarin hij zeer handig een grooten haak bevestigde, om zoodoende het kenmerkend werktuig van de vod denrapers te krijgen, verliet, aldus vermomd, zijn huis en richtte zich naar het midden van Parijs. Al voortwandelende, dacht hij De brooddraagsters beginnen reeds vroeg hunne dagelijksche bezigheden... Ik moet Jeanne bij het eerste morgenkrieken snappen. Hare klee ding zal mij haar wel aanduiden... Hij bereikte het eiland Saint Louis en terwijl hij den schijn aannam, alsof hij de vuilnishoopen met de punt van zijn haak omwoelde, bewaakte den geheelen dag gevuld met suffragettes, die eer gisteravond gearresteerd werden. Het zijn meeren- deels jonge dames, die alleen de politie in haar optreden belemmerden. Zij werden vrijgelaten op last van don secretaris van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. De rechter in Bowstreet verklaarde, dat de handelwijze van minister Churchill tegenover som mige der gearresteerde suffragettes een groote onrechtvaardigheid was. Hij had brieven ontvan gen van- vrouwen, die de vorige week waren gearresteerd en zich over hun arrestatie beklaag den, die geheel onrechtmatig was geweest en zich tevens beklaagden over het feit, dat zij zonder gehoord te zijn werden vrijgelaten. Zij hadden dus geen gelegenheid gehad zich te verdedigen- In zijn dertigjarige ondervinding aldus ver klaarde de rechter had hij nog nooit iets der gelijks bijgewoond. Het verhoor van de suffragettes, die beschul digd worden van het toebrengen van schade met voorbedachten rade, is tot heden uitgesteldde vrouwen zijn onder borgstelling uit haar hechte nis ontslagen. Minister Birrel moet het bed houden, tengevolge van de verwondingen, die de suflragettes hem toebrachten en die van zeer pijnlijken aard zijn- TURKIJë. Volgens een officieele mededeeling aan de Turk- sche pers, besloot de Ministerraad den staat van beleg en den krijgsraad in 't villajet Monastir op te heffen. De staat van beleg te Kotschana in het vïlajet Uskub zal echter gehandhaafd blijven, tot dat de processen wegens de in Istig gepleegde politieke moorden zullen zijn afgeloopea. De ben- denwet wordt buiten werking gesteld in de vila- jets Saloniki, Monastir, Kossowo, Skoltari en Ja- nina. De op grond dezer bendenwet gearresteerde personen zullen aan den gewonen rechter worden overleverd. Invoer en verkoop van revolvers wor den verboden. Omtrent de Rumelische vilajets heeft de regeering zich alle noodige maatregelen voorbehouden, evenals overal waar revolutionaire woelingen kunnen zijn te verezen. MEXICO. |ln Mexico hieersclit een opstand tegen de re geering van president Porfirio Diaz. (Volgens de geruchten, die Dinsdagmiddag laat te New-York in omloop waren, zouden de opslan- dettuigcin Gomfez Palacio hebbeti hernomen, en zich verder hebben meester gemaakt van Lerdo, Torreom en andere provinciesteden in de vallei v,an de Naza. (Het aantal doiod>em te Torreen is zeer aanzien lijk. Een duizend revolutionairen, bewapend met modern© giewerem van groote draagwijdte, onder hielden verscheiden uren een kogelregen. Vele arbeiders hebben zich bij- de partij van den op stand aangesloten. hij het huis van de Bourbonkade, dat nummer 9 droeg. Jeanne Fortier, of wel moeder Lizon, vergat, ondanks de ernstige overpeinzingen, die haar bezighielden, haar dienst niet, doch volbracht dien met eene voorbeeldige regelmatigheid. Te half zes moest zij in den winkel van haar patroon de bestellingen van den vorigen dag nagaan, hare manden gereed maken en terwijl men deze vulde, ging zij met de brooddraagsters van haar huis en die uit den omtrek naar de »Bijeenkomst der bakkers," waar men een kopje koffie of melk kocht. Daar Jeanne voortdurend door angst gekweld werd, had zij zich gaarne aan deze gewoonte willen onttrekken, maar dit was onmogelijk als zij ten minste niet met een slecht oog bekeken wilde worden. Zij moest zich dus wel naar de eischen van het vak schikken. Om te half zes in de bakkerij van Lebret te zijn, was Jeanne verplicht de Bourbonkade tegen vijf uren te verlaten. Zij was dan ook gewoon te vier uren op te staan, ten einde vlug een weinig orde in hare kamers te brengen. Het sloeg vijf uren. De deur van nummer 9 werd geopend en de weduwe van Pierre Fortier verliet het huis. Ovide rommelde op dat oogenblik in een vuil nishoop juist tegenover het huis en om op meer natuurlijke wijze zijn rol van voddenraper te spe len, stopte hij menig stuk papier en allerlei vod- JHet glevecht bij Torreon duurdte gister nog' voort. Tweeduizend opstandelingen staan daar tegenover 600 man troepen, liet heet dat vele opstande lingen zijn gesneuveld. P© opstandeliin'gfen zouden de troepen hebben teruggedreven, van wie er een honderd zijn ge vangen genomen. (Naar beweerd wordt, loopt de stad Chihuahua gevaar, door een op s ta ndelin gen ma ch t van 8GOO a 10.000 indn te worden aangevallen. (Naar luid van een telegram uit El' Paso heeft er opik een zwaar (gevecht plaatsgevonden te San fsidro, dicht bij Chihuahua. (Vo'Jg'ens blijikbaor geloofwaardige berichten heeft de Mcxicaansche regeering in iedere stad ten slotte het terrein gewonnen. Noord-Mexico ver wacht misschien Madeira, van wien geen nieuws is ontvangen. De opstandelingen zouden naar de bergen zijin geweken. IDe historie dezer Mexicaansche „revolutie" komt op liet volgendie meerv (Naar aanleiding van het lynchen van ee;n Mexi- caansch onderdaan in dein Amerikaan schen staat Texas ontstaan in verschillende plaatsen der re publiek relletjes, 't. Begint met een anti-Ameri- kanistisch studentenrelletje in de hoofdstad, wel dra gevolgd door andere Tumoerige bfetoogingen van dezelfde soort. Hiervan schijnen d'e revolu- tioanairen die bestaan er in Mexico evenals in alle Mididen-Amerikaansche republieken altijd en hun leider senor Francisco Madero par tij getrokken te hebben, om een opstand tegen het gezag van Porfirio Diaz te beginnen. Deze opstand is nu, volgens de telegrammen, in vol len gang en heeft in verschillende streken suc ces. [Een. revolutie in Midden-Ameri'ka zelfs in het groote Mexico is iets zoo weinig zeld zaams, Hat men goed doet er niet al te veel ge wicht aan te hechten. Het revodutionneeren zit de afstammelingen der Conquistadores evenzeer iil het bloed als het nakroost der Tolteken en Indianen. De geweldige Porfirio Diaz, die nu sinds 1884 met krachtige en vaak harde hand' Mexico alls president regeert, weet er van me© te pra ten: van 1854 tot 1877 heeft hij niet anders gedaan dan nebeileeren en revofutionneereh. Toen hij! ©indteSjk constitutioneel hoofd der republica Mexicana was geworden, rebelleerde men tegen hem, zooafe hij vroeger tegen andere hoofden van den staat. Door met ijzeren hand tegen al wat de vaan van idem opstand ontplooide te keer te gaan, slaagde hij er in zijn Mexicanen in bedwang t© lioudten. Telkens echter waren er toch nog' drastische middelen noodig, om het land rustig te houden. Het zou óns dan ook niet verwoncileiren, wanneer de grijze Diaz het paar- dmtniddei zou weten te vinden, om ook aan de tegenwoordige rebellie een eimdie te maken. [Blijkens een telegram dat Porfirio Diaz ont vangen heeft, heeft Mandero zich in een grens- den in zijn zak. Toen hij de deur hoorde sluiten, hief hij het hoofd op. De dag begon aan te breken. Hij erkende evenwel bij den eersten oogopslag den gewonen boezelaar der brooddraagsters van Parijs. Ovide volgde haar op geringen afstand, terwijl hij de hoopen vuilnis, die hij onderweg zag, om woelde. Jeanne kwam bij de bakkerij Lebret, juist op het oogenblik, dat Ovide den hoek van de Dau phinestraat en de Augustijnenkade omsloeg. Hoogstens was hij vijf-en-twintig passen van de achtervolgde verwijderd. Daar de winkel nog niet geopend was. trad Jeanne in een donkeren gang en verdween. Dat is, zeide Soliveau in zichzelf, de bak kerij, waarvoor zij het brood rondbrengt. Maar is die brooddraagster wel de vrouw, die ik hebben moet Het tegenovergestelde zou mij aardig ver wonderen. Het zou een bijzonder onwaarschijnlijk toeval moeten zijn, dat eene andere brooddraagster dan Jeanne Fortier het huis van Lucie be <voonde Ovide ging de Dauphinestraat in tot tegenover den winkel van den bakker Lebret. Hij hield zich bezig met in den omtrek papie ren op te rapen, terwijl hij de gang, in welke Jeanne Fortier verdwenen was, niet uit het oog verloor. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1