Dagblad voor Schiedamï Omstreken. EERSTE BLAD. 33ste Jaargang. Zaterdag 3 December 1910. i No. 9883. Buitenlandsch Nieuws. Yerspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dh blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost yoo? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter straat 60 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. 111 PRIJS DER ADVERTENTI5N; Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. ,,_L> .ii Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk advert«eren worden uiterst bil lijke Overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. ENGELAND. Gister, aan den vooravond van de verkiezingen, wekten de Londensche bladen de kiezers op om hun uiterste krachten in te spannen. De unionisten legden vooral den nadruk op het moreele effect, dat een overwinning te Londen zal teweegbrengen, waar heden(Zaterdag)inlO distric ten, waarvan er 7 in handen zijn van de radicalen, de verkiezing zal plaats hebben. Heden (Zaterdag) zullen in 70 districten ver kiezingen worden gehouden. Waarschijnlijk zullen vandaag 14 candidaten, zonder tegencandidaat gekozen worden, n.l. 11 unionisten en 3 liberalen. De liberale bladen vertrouwen vast op een voor hen gunstigen uitslag, terwijl de conservatieve bladen van de overwinning hunner partij over tuigd zijn. Zij verklaren, dat het tariefwetsontwerp in het Lagerhuis zal worden gebracht, en daarna naar het Hoogerhuis zal worden doorgezonden, dat, door een van te voren getroffen regeling, het ontwerp aan het volksrefendum zal voorleggen. De »Morning Post" schrijft, dat er alle kans bestaat, dat het nieuwe tarief in het vereenigde koninkrijk van kracht zal zijn, voor de rijkscon ferentie (imperial conference) bijeenkomt. FRANKRIJK. Tijdens de Kamer zitting van gistermorgen, verklaarde Briand als antwoord op de motie van den afgevaardigde Fournier, strekkende Lot weder- in dienst-neming der cheminots tegen wie op het oogenblik geen vervolging is ingesteld, dat de regeering stappen zal doen bij de maatschappij ter verkrijging van eene toegevelijke behandeling van enkele individuen, doch dat van eene alge- meene amnestie geen sprake zijn. PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijschen correspondent.) In deze dagen dat, opstand, werkstaking sabo tage in vele landen steeds toenemen, welke zich noodlottigerwijze in anarchie moet oplossen, is er een man van 't wereldtoneel heengegaan, die door zijn leer en werken er veel toe bijgedragen heeft deze verderfelijke richting te bevorderen. De eenige dagen te vroeg dood verklaarde en alom bekende en veel gelezen Russische dichter- schrijver Tolstoï is, na een veel bewogen leven, helaas geëindigd een verdwaald christen te wor den, wiens verkeerd gaan echter altijd de indruk ken der waarheid, welke hij verraden had, be waard heeft. Totstoï was nog christen, doch niet, zooals men dat behoort te zijn. Hij had het Evangelie lief, doch misvormde het. De menschen zijn in twee groote categoriën verdeeldzij die de Christus begraven en zij die Hem doen ver rijzen, met andere woorden, zij die van onze ziel zijn graf en zij die er zijn tempel van maken. De ongelukkigen, die zich bedriegen, bewaren gewoonlijk nog een aureole op hun voorhoofd. De stem welke niet meer zuiver sprak, herhaalde ons toch de woorden der Bergprediking en daarin klonken de onsterfelijke toonen van liefdadigheid, godsvrucht, maagdelijkheid, eerbaarheid, zuiver heid, vrede, vroeging, berouw, vergiffenis en op offering, al die gevleugelde klanken versieren de werken van Tolstoï, wat hem echter niet belette in zijn werk»Dc Christen en de Staat, de anarchie te verkondigen. De Russische boer, waarvan Tolstoï de ontwik- belde, beschaafde, verfijnde type was, doet niets half. De woorden uit het Evangelie Hij die zich van het zwaard bedient, zal door het zwaard vergaan, zijn voldoende om in iederen soldaat den Antichrist te zien en de kazerne af te breken. Hij vergeet dat Christus eens zijn weg onder brak en een soldaat dwong zijn plicht te vervul len, terwijl Tolstoï tot den soldaat gezegd zoude hebben Deserteer, verscheur de vlag, vlugt het regiment, doet zooals de Doukhobors, die mijn leer in toepassing brengen, en trek naar Canada. Christus maakte van den soldaat een christen Tolstoï zoude er een üoukhobor van gemaakt hebben. Ziedaar een verschil, Christus leerde den Cesar te geven wat Cesar toekomt en aan God wat God behoort, terwijl Tolstoï met zijne onoverwinnelijken afschuw voor alles wat op be lasting gelijkt, er toe komt geen Tsaar nog iets wat macht heeft te erkennen. Voor hem is de Tsaar de Staat en de Staat is de wieg en de citadel van de zonde in zijn viervoudig kwaaddoenend bestaan, de staatkunde, de rechtelijke macht, de administratie en het leger, welke te zaman af schuwelijke zeden en schelmachtige wetten in 't leven roepen. BesluitDe dienst van den staat is met het Christendom in tegen spraak. De eene zal de andere verdelgen. Aldus moet het Christendom den Staat ten onder bren gen en ziedaar hoe uit een godsdienst, welke orde en harmonie predikt, de anarchie zoude geboren worden. Dat de zeden van den Staat dikwerf het tegendeel der christelijke zeden schijnen, wie zal het tegenspreken'? Maar daarom behoeft men niet in de dwaling te vervallen door de scheiding van den Godsdienst en van den Staat te droomen in plaats van hunne vereeniging te zoeken. Het ware Christendom zegent de instellingen, doch breekt ze niet af. Het Evangelie is een basis en geen bom. Het heeft op alle eeuwen zijn licht doen vallen. Schiep de oudheid den burger, de feodaliteit den edelman, het Evangelie heeft den mensch gevormd. De feiten toonen de gelijkheid in hare juiste opvatting uit het Evangelie voortspruitende, zoo als de bloesem aan de boomen bloeit en de geur uit de bloemen stijgt. En indien onze moderne wetgevingen, die voorgeven de vrienden en wel doeners van den proletariër te zijn, wat oprechter waren, dan zouden zij in plaats van 't Evangelie te sluiten er de hoogste steun tot verheffing en lotsverbetering van het volk uitputten. Uit iedere bladzijde, ja iedere tekst, welke de ellende, de zwakheid, de ouderdom met minzaamheid tegen lacht, spreekt immers het Christendom en van zijn Goddelijke Stichter tot aan onze dagen heeft het mensebdom er alleen heil, vrede en geluk door gevonden. De kwade winden en verkeerde leerstellingen hebben er den groei van tegenge werkt en vertraagd. Onze bedorven neigingen hebben er den glans van beneveld. De christe lijke, goddelijke stroom kan alleen de menschelijke instellingen vruchtbaar makenhij kan alles ver levendigen, en het is een misdaad, een dwaasheid, zijne heilzame wateren in de eenzame woestijn van ijdele verwarde droombeelden verloren te laten gaan. Frankrijk alleen bezit een slnstitut", waar de dichter, de wijsgeer, de geschiedschrijver, de let terkundige, de criticus, de sterrenkundige, de beeldhouwer, de schilder, de toondichter zich onder elkander broeders kunnen noemen. Het is door dat principe van vereeniging en solidariteit, welke de vijf' academiën verbindt, dat zij jaarlijks in eene openbare vergadering, waar elke sectie, beurtelings presideert, bijeenkomen. Bij de laatste vergadering was de beurt aan de Academie van Schoone Kunsten en haren presi dent, den heer Massenet, was er de leiding van opgedragen. Bij zijne eerste woorden trad de meester der toonen reeds naar voren met de ver klaring, dat hij, om de lof der Academiën te zingen, hij de vijfsnarige lier der Grieken, door hen »penta corde" genoemd, zoude, noodig hebben. Zonder de hulp van dit instrument en bij gemis ook van de fluit, waarmede de sprekers der oudheid geaccompagneerd werden, heeft Massenet zich van zijn moeilijke taak, om den verloren confrères hulde te brengen, zeer goed gekweten. Zonder zich evenmin door den Marche Funèbre van Chopin te laten feezielen, heeft hij naar belmoren de herinne ringen ingeroepen aan d'Arbois, aan Jubainville, aan Léopold Delisle, aan Bouquet de la Grye, aan Melchior de Vogué, aan Albert Vandal, aan Georges Berger en aan Fremiet. Ieder dezer onsterflij ken kreeg zijn leit-motiv. De componist deed ook nog een kleine spiritu alistische bekentenis, namenlijk, dat hij te Egreville, waar hij gewoonlijk verblijft, een klein observa torium heeft ingericht, niet om de hemelsche muziek beter te kunnen hooren, doch ten einde met behulp van een telescoop beter de planeet te kunnen kiezen, waar hij zijn tweede bestaan zoude wenschen door te brengen. Na den president spraken nog de hellenist Paul Gérard over Phryné en haar verdediger Hypéride en de heer Charles Benoist over de hiërarchie der ambtenaren in de oude Iransche maatschappij. Wat ik echter vooral wil aanhalen, is de lezing van den beroemden schrijver, Henri Lavedan, over »de groene rok" {ui Habit Vert der Academieleden. In deze charmante kroniek zegt ons de opsteller, waarom de groene kleur voor de borduursels van den rok der monsterfelijken' gekozen werd. Dat groen omvat de rede het niet goed, had toch zijne redenen. Het was aangewezen, symbolisch ja, kon niet anders zijn. Wij konden er niet aan ontsnappen. Welke andere kleur zoude de stoutheid durven hebben hem den palm te betwisten? Het rood was van te hevigen, oorlog- zuchtigen aard om aan onze vreedzame bezigheden te passen. Het blauw Men liet het uit beleefd heid aan de dames-draagsters van kousen dezer kleur over voor het geval, dat zij ook eens eden van het Institut mochten worden. Het wit zoo besmettelijk deed te veel aan den Loning denken. Het paars was te kerkelijk, het oranje te ijdel en te druk en het geel had doen glimlachen. Wat dan? Er bleef dus nog alleen net groen over als met recht aangewezen voor het kleed, wat te gelijk zooveel begeerte, verachting, spot, eerzucht en droomen verwekt, het groen dat juist de kleur van de absinthe, de gal en de hoop is. En nu het groen moest zijn, welk groen te kiezenHet kunstenaarsgroep het dichterlijk groen, het ijdel weelderig groen van den smaragd of dat der waterplanten? Men is het algemeen ens: groen streng, dof en zonder vroolijkheid te vinden. Ik geloof dat deze slechte naam een andere oorzaak moet hebben. Dat roemrijke groen van het vaandel van den Profeet, noch dat der zinnelijke voiles van Sheherazade was niet voor ons geschikt. Het eenige Mat zich opdrong, zich rechtvaardigde, het eenig besliste was wel het gekozene, het ernstige groen, het Academisch groen. En hoe hij dan ook met zijn gebreken zijn moge, wie uwer, mijne heeren, weet niet hoe deze verguisde en bespotte rok in de oogen der mannen en zelfs der vrouwen verlokkelijk gebleven is. Waartoe maakt hij, zoodra hij in t spel komt, den mensch niet in staat en waaraan wordt hij soms niet schuldig? Men verspilt dikwerf een grooter talent om hem te verkrijgen, dan om hem te verdienen. Hij betoovert en komt aan hen, die hem verslijten als een schitterend, prachtig gewaad voor en wordt nooit meer bewonderd dan door hen, die hem belasteren en te groen vinden. De heer Lavedan heeft zijn onderwerp, zooals de oosterlingen het ivoor bewerken, behandeld. Hoe onbeduidend het aan anderen zoude schijnen, heeft hij er brillante effecten, als die van een vuurwerk, in weten te geven met er zelfs enkele beschouwingen aan toe te voegen, waarin de moralist doorschemert. Die groene rok heeft een geschiedenis en had zelfs zijn drama s. Bij liet slot zijner lezing deed de kunstenaar biggelende tranen in de oogen blinken. Het is niet meer als in de dagen der overwin ningen dat men hem op het bed uitspreidt. Men legt hem op de lijkkist. Hij weet wat dat is. Hij heeft er meer dan éen gezien en gevolgd en heeft dus begrepen. En wanneer de lijkwagen voor de laatste ontvangst met eerbied trilde en de rozenbladen afvielen, sprak de rok zacht tot hem die niet meer was. Gij die ik met mijne ledige armen omvat, mij toevertrouwd lichaam wat ik liefhad, voor M-ien ik speciaal en alleen afgevaardigde vleesch wordt de vleeschnood Stölzi, waarbij den invoer van toegestaan voor den tijd zoolang zal duren. PORTUGAL. Almeida de Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft in den Ministerraad medegedeeld, dat de voorbereiding van de nieuwe kieswet reeds zeer ver gevorderd is. De Ministerraad besloot daarop dat al het mogelijke zou worden gedaan, opdat opdat de verkiezingen voor de constitueerende vergadering uiterlijk nog in den loop van Maart van het volgend jaar konden plaats hebben. ITALIë. De sKoln Volksztg." verneemt uit Rome dat gisteren het Pauselijke nMotu proprio" verschenen is, waarin aan de geestelijkheid de oprichting van banken verboden wordt. In de Kamer verklaarde de minister San Guil- liono, dat de verhouding met Turkije zeer vriend schappelijk is. Weliswaar ontkent de Porte, dat zij mistrouwen voedt tegenover de handelsbetrek kingen van Italië in Tripoli, maar in werkelijk heid komt dit mistrouwen dikwijls tot uiting. TURKIJë. De bladen te Konstantinopel berichten, dat nieuwe gevechten hebben plaats gehad tusschen Turksche troepen en Druzen bij Kerak. De Druzen verloren 1500 man, die gedood of ge wond werden; de Turksche troepen hadden 50 dooden en ge wonden. Volgens de bladen, zijn 10 Bulgaren tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld als leden van het Bulgaarsche comité »Kroesjero." Vijftien personen werden veroordeeld tot 16 jaar dwang arbeid 2 Bulgaren en 5 Albaneezen zijn gisteren te Monastir terechtgesteld. gemaakt ben en wiens vorm ik bewaar.... ant woordt mij. Waarom gaat gij heen, zelfs voor gij mij versleten hebt Doch vooral onsterfelijke: hoe kunt gij gestorven zijn En de doode antwoordt hem Zwijg ik verkeer in hetzelfde geval als gij. Ik werd bewoond door een groot personnage, een onzichtbaar goddelijk wezen, eene glorie. Men noemt haar de ziel. Zij was de onsterfelijke. Maar gij en ik: wij bestaan niet. Wij zijn 's gelijken mijn rok wij waren beiden, de een op den ander slechts de kleederen van één dag. Parijs, 30 November 1910. Fidelius. Een Engelsch conservatief die maar niet gelooven kon, dat de Canadeesche Minister-pre sident Laurier werkelijk heeft bijgedragen tot het Iersche Home-Rulefonds, heeft 100 pond uitge loofd voor ieder pond, waarvan bewezen wordt» dat het door Laurier gestort is. De Iersche leider O'Connel antM'oordt hierop, dat ten gevolge van deze belofte het fonds alweer met £2000 is aan gegroeid, aangezien de premier een bijdrage van 20 pond had gestort. Aan de Londensche »Standard" wordt uit Odessa gemeld, dat de gansche kostbare huis houding van den afgezetten sjah van Perzië door den tsaar van Rusland betaald wordt, die Mo hammed Ali Miiza als gast beschouwt. De sjah bewoont- 'n paleisachtig gebouw van 40 kamers aan de Gogoistraat, waarvan de jaar- hjksche huur van 12000 roebel drie jaren vooruit is betaald. Ook paarden, equipages, twee auto mobielen en een prachtige slede, staan den ex- sjah ter beschikking. En toch is Mohammed Al1 Mirzi niet tevreden omdat de inwoners van Odessa zoo weinig notie van hem nemen. Hij mist den slaven-eerbied, dien het Perzische volk hem placht te bewijzen. Overigens heeft de ex-sjah uit Teheran een noppervrouw", twee zoons, dertien ibij-vrouwen" of harem dames en tien bedienden meegebraoht. Dit gevolg is ge deeltelijk eveneens op kosten van den tsaar bui ten het paleis onder dak gebracht. Een ander lid zijner huishouding is een Rus sisch officier, die hem als adjudant is toegevoegd. De sjah wordt zeer veel in het publiek gezien In de opera, in operetten- en variété-theaters, in het circus en op de renbaan. Hij heeft bijna alle groote fabrieken bezocht, en interesseert zich bijzonder voor machines der chemische industrie en vooral ook voor de boekdrukkunst en het dagblad wezen. Mohammed neemt ook trouw Russische en Fransche lessen en voert, met behulp van 2 se cretarissen, een omvangrijke correspondentie met Perzië. Het paleis wordt thans weer in orde gemaakt voor Mohammed,s terugkomst van zijn buitenlandsch reisje. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Na een rumoerige zitting, die elf uur duurde; heeft met 233 tegen 206 stemmen de Oostenrijk- sche Kamer een voorstel aangenomen van den Bescherming van eigen nijverheid. De heer J. S. M.(euwsen) schrijft in »De Mid denstandsbond", over de bescherming van eigen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1