Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeikgd Nieuws. drag voir -zich op dan wat door prinses Clérnen- f 1 weid, en g.sal in dat opzicht vol h nift iccoord met de ï-geennjg. die zich een aanzienlijk deel van het fortuin van den overleden koning wil toeëigenen. Een en ander zal dus, zoo besluit het Weensche blad, ongetwijfeld aanleiding geven tot ingewik kelde onderhandelingen tusschen de Belgische regeering en de dochter van koning Leopold. Uit Turijn wordt aan de »Eclair" gemeld, dat de radio-telegrafische gemeenschap met het hospicium op den Saint Bernard, meldt, dat sedert 48 uren 12 personen in een verschrikke- lijken sneeuwstorm zijn omgekomen. De isolatoren der telegraafpalen zijn vernield. De weg naar Savoie is volstrekt onbegaanbaar. In tegenwoordigheid van den minister van onderwijs is gisteren te Turijn geopend de eerst internationale vrouwelijke tentoonstelling Behalve Italië zijn op deze tentoonstelling vertegenwoor digd Duitscldand, Oostenrijk, België, Frankrijk en Nederland. De minister hield een zeer toege juichte rede. Bakkerswet en middenbedrijf. Naar aanleiding van de door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in de memorie van antwoord op het ontwerp-Bakkerswet opge wekte voorstelling, als zouden het klein- en mid denbedrijf den minister in zijn streven naar afschaffing van nachtarbeid in de bakkerijen steu nen, hebben eenige patroons uit het middenbe drijf het initiatief genomen tot de oprichting van een «Vereeniging van broodbakkerspatroons uit de luxe-, gemengde- en middenbedrijf." In een circulaire, waarin de bakkerspatroons tot aansluiting aan de vereeniging worden opge wekt, wordt geewezen op het feit, dat de mee ning, dat alleen het grootbedrijf is tegen de wet op afschaffing van den nachtarbeid, berust op een dwaling, een dwaling, die echter begrijpelijk is, daar men het Bakkerscomité meestal aanzag als vertegenwoordigend uitsluitend het grootbedrijf. Onder de bezwaren, die de vereeniging tegen de wet heeft, worden genoemd de nadeelen, die de gemengde zaken, (brood-, beschuit- en banket bakkerijen) van de wet zullen ondervinden de onmogelijkheid van uitbreiding dier bakkerijen het groote nadeel voor de luxebakkerijencon currentie van Belgische en Duitsche bakkers, die 's morgens vroeg Nederland van versch brood zullen voorzien, en ten slotte, het verbod van arbeid door den patroon zelf. Het bestuur der vereeniging stelt zich voor, bij nader door de algemeene vergadering vast te stellen adres, zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wenden. Voorzitter der vereeniging is de heer II. Fran ken Jr., en secretaris de heer G. H. Japikse, bei ben te Haarlem woonachtig. Smeltbedrfjf op Banka. De minister van Koloniën heeft, naar de «Inge nieur" meldt, de hoogleeraren aan de Technische Hoogesehool, prof. C. J. van Loon, m. i. en prof S. J. Vermaes m. i uitgenoodigd om de centrali seering van het smeltbedrijf op Banka in studie te nemen en daarover rapport uit te brengen. Actie van ambtenaren. Naar wij vernemen, zullen door den bond «De Rechtstoestand" en de Nederlandsche pensioenver- eeniging dóór het geheele land vergaderingen worden gehouden, waarin aangedrongen zal worden op bespoediging der indiening en behandeling van de toegezegde ambenaarswet, en waarin propagan da zal worden gemaakt voor de pensioenvereeni- ging- St. Ymcentius-vereeniging. In de jongste aflevering van het «Bulletin de la Societé de Saint-Vincent de Paul" is opgeno men een «resumé general des recettes et dépen- ses pendant l'année 1909. Uit dit verslag blijkt, dat het totaal bedrag der ontvangsten van de St. Vincentius-vereeniging in Frankrijk in 1909 be droeg ongeveer frs 1.877.000. In Nederland werd door den centralen Raad totaal frs. 2.426.172 in dat jaar ontvangen, Wel een bewijs dus van de buitengewoon groote offervaardigheid van Nederlands Katho lieken ten opzichte dezer zoo nuttige en sympa thieke vereeniging. Ontwerp Algemeen Polderreglement voor Z. H. Dat het door Ged. Staten van Zuid Holland nieuw ontworpen Polderreglement geen gunstig onthaal bij belanghebbenden heeft mogen vinden; blijkt wel uit het feit dat door ongeveer 300 Waterschapsbesturen bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ernstige bezwaren daartegen zijn ingebracht. De vele ingewikkelde voorschrif ten in dat ontwerp opgenomen acht men prac- tisch onuitvoerbaar en het wettelijk beginsel der autonomie meer dan wettelijk nuttig en noodig is overschreden. Algemeen is dan ook krachtig adhaesie betuigd met de bezwaren, neergelegd in het rapport dat door den heer W. H. van Bilderbeek, oud-lid der Provinciale Staten, in vereeniging met de com- missiën benoemd op vergaderingen van een 150- tal Waterschapsbesturen, aan Gedeputeerde Staten is uitgebracht, waarin op grondige herziening van het ontwerp reglement wordt aangedrongen. («Hbld.") Yereeniging van leden der Nederl. ridderorden. De Vereeniging van leden der Nederlandsche Ridderorden hield Zaterdagnamiddag in het ge bouw Diligentia, te 's-Gravenhage, haar jaarlijk- sche algemeene vergadering, onder voorzitterschap van jhr. C. H. A. van der Wijck. Uit het verslag van den secretaris over het af- geloopen boekjaar bleek, dat de toestand der ver eeniging reden tot tevredenheid geeft en dat het ledental steeds toemende is. Een bedrag van f.3068.83 kan aan het Emmafonds van de stich ting Oranje-Nassau's Oord worden afgedragen, een bedrag van ruim f 3700 kwam ten goede aan het Ondersteuningsfends voor weduwen en kin deren van ridders der Nederlandsche orden. De uitkeeringen uit dat fonds konden op denzelfden voet als het vorige jaar worden voortgezet. Uit de goedgekeurde rekening blijkt, dat f 6472.50 aan giften en contributiën werd ont vangen het ondersteuningsfonds is tot f 22.257.67$ aangegroeid. Ter aanvulling van de vacature in het bestuur, ontstaan door liet overlijden van de heeren jhr. G. M. Verspijck, en mr. J. J. de Meijer, werden tot bestuursleden gekozen de heeren M. B. Rost van Tonningen, gep. luit.-generaal, adjudant, in b. d. van H. M. de Koningin, oud-commandant van het leger in Ned.-Indië, en L. G. A. graaf van Limburg Stirum, te Arnhem. Daarna werd aan de vergadering mededeeling gedaan van de jaarverslagen, welke door de af- deelingen waren ingezonden. Onze vloot te Melbourne. De ontvangst van Mr. Ms. eskader, bestaande uit «de Ruyter," «Koningin-Regentes" en «Hertog Hendrik," onder commando van schout-bij-nacht Yoss was schitterend. Onze consul-generaal Bos- schart gaf ter eere van het eskader een feestdiner waarbij o.m. aanwezig waren de hoofden der betrokken regeeringen, parlementen, stedelijk bestuur en andere autoriteiten Melbourne is n.l. de zetel van de regeering van Victoria, van de Australische Statenbondsregeering, van het foede- rale parlement en den staat Melbourne. Gedronken werd op de gezondheid van H. M. de Koningin en den Britschen Koning. De consul-generaal herdacht de banden, die bestaan tusschen Neder land en Australië. Ten slotte werd een telegram gezonden aan H. M. de Koningin, waarop een dankbetuiging terug werd ontvangen. Staatspensionneering. Door het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering is onders'taande motie ver zonden aan de Tweede Kamer der Staten-Gene raal Het hoofdbestuur van den Bond voor Staats pensionneering, goedgekeurd bij Kon. besluit van 27 September 1902, No. 15, tellende 361 afdee- lingen met ruim 33.000 leden en 80 aangesloten bonden en vereenigingen gezien het voornemen der regeering, om aan de wetgevende macht voor te stellen een bedrag van 40 millioen gulden, te besteden aan doode weermiddelen (versterking der kustverdediging) overwegende, dat ons vaderland zelfs bij het kleinere Denemarken reeds 20 jaren ten achter is met de sociale wetgeving, speciaal wat betreft de wettelijke verzorging van ouden van dagen overwegende verder, dat door een militaire uit gaaf van 40 millioen, die met de rente wordt 46| millioen, de mogelijkheid van dringend noodzake lijke ouderdomspensionneering wordt geschaad dringt er bij uwe hooge vergadering met klem op aan, bedoeld voorstel der regeering te ver werpen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 December 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.9 te Memel. Laagste barometerstand 734.5 te Scilly. Verwachting tot den volgenden dagmeest matigen, tot krachtigen, zuid-oostelijken tot zuide lijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Telefoon Schiedam—Rotterdam. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag, betreffende de "Waterstaatsbegrooting, deelt de minister mee, dat voor interlocaal tele foonverkeer op kleinen afstand het tarief zal wor den verlaagd. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling het verlaagd tarief ook van toepassing te doen zijn voor gesprekken tusschen Schiedam en Rotterdam. St. Lidnina-Vereeniging. De St. Liduinn-Vereeniging tot het verschaffen vari naaiwerk aan hulpbehoevende vrou|wien zal den 7n dezer haar veertigjarig bestaan herdenken. Van de oprichtsters zijn nog in leven: mevr. W. A. BeukersHerckenrath, alhier; mevr. G. C. BeukersVan Erven Dorens te Oisterwijk en mej. Josephine J. S. Nolet, alhier. Sociale Cursus „St. Thomas van Aquino". Het volg end verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Vrijdag 2 December trad op de vergadering van den socialen cursus als inleider op;, de heer Th. J. H. Mouwens, met een ondeijwlerp over het Kiesrecht. Spr. zegt, juist nu dit onderwerp te hebben gekozen, om daardoor te voorkomen, dat later door de kiesgerechtigden aanstaande kiezers ou we teinüheid (w|ordt voorgewend. Op de eerste plaats is het noodzakelijk dat iedereen wjeet op' welke wijze mén kiezer kan vvolrclen, twparbij spr. wijst op het feit dat er zoovele mannen zijn die den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben, die in staat zijn om kiezer te worden ien dit toch niet zijn, door hunne onfwp- tendheid van dje Kieswet. Verder gaat spr. uitvoerig na, do gevolgen die daaruit ontstaan zijn en wijst op de (willekeurige handelingen dotor het liberale bewind inzake de achterstelling van de Katholieken bij de liberalen, het toitaal inegeénen van het katholiek bellang, door het benoemen van onkatholieke personen in verantwoordelijke betrekkingen in plaatsen w'eike overwegend katholiek zijn. En dit. alles kunnen wiji keeren, zoo vervolgt s, r., als wij zorgen allen katholieke mannen op te wekken en aan te sporen van hun recht als kiezeT gebruik te maken, en wanneer men nog geen kiezer is, toch vooral te zorgen dat men op de kiezerslijst geplaatst wordt. Ter verduidelijking noemt spr. nog eenig'e der voornaamste voorwaarden om kiezer te" worden, waaronder om loonkiezer te wiotrdien men 450 gul den per jaar moet verdienen en diert tijd hij één patroon of 2 patroons zonder werkeloosheid is werkzaam geweest; om huurkiezer te worden men 1.75 huur moet verwonen, zoo ooik jwanneer men 50 gulden op de spaarbank beeft. Vervolgens noemt spr. verschuilende redenen waarom men niet op de kiezerslijst iwtordt geplaatst en geeft de middelen aan, welke (wij1 moeten ge bruiken om later voor een teleurstelling gespaard te blijven. Ten slotte spreekt de inleider een warm (woord van opwekking tot allen die nog géén kiezer zijn maar het kunnen worden, en sluit met 'den wensch dat dezen, zonder uitzondering zich zullen op geven, en vooral de tijd daarvoor van 8 tot 15 Februari niet zullen vergeten (appllaus). Na nog eénige vriagèn te hebben beantwoord, sloot de voorzitter de vergadering met gebed, waarmede zij ook geopend /wlas. Voor rekening van den heer A. D. van Zessen, transportondernemer te Schiedam, is op de scheepswerf van de firma Boot, te Gouiwv sluis, gemeente Alphen aan den Rijn, gebouwd een stalen motorboot, genaamd „De Factor III", metende 129 ton. Giste r-avondz ij ndoordepolitieaan- gehouden twee jongens van 13- en 15-jarigen leef tijd, die reeds meer mét de politie hadden kennis gemaakt. Om aan geld te komen, ontzagen zij zich niet, eèm anderen jongen met slaag te be dreigen als hij geen centen gaf. Na verhoor zijn de beide jongens aan hun ouders weergegeven. Door de politie uit Rotterdam wer den gister-'inidüag drie jongens van 11- en 10-ja rigen leeftijd alhier aangebracht, die te Rotterdam zwervende Jwiaren aangetroffen. De jongens zijn bij hun ouders teruggebracht. Vanmorgen is een gedeelte van het dak van het oude turfpakhuis aan de Noord molenstraat ingestort zonder ongelukken te ver oorzaken. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 6 Dec. 2 u. Gemeenteraad. Woensdag 7 Dec. 2—4 u. Stedelijk Museum (Doelepleinf Vrijdag 9 Dec. 8i/2 u. Bondsgebouw, Vergade ring R. K. Kiesvereeniging. Rotterdam. Woensdag 7 Dec. Soc. Harmonie 8 u. Concert Concertgebouw-orkest. De Amsterdamsche speelholen. De «gok-industrie" bloeit weer in de hoofdstad. Na een vrij langdurige periode van apathie schijnt de lust er weer bij de spelers en bij de exploitanten van speelholen in te komen. En met den lust ook de brutaliteit Hier en daar in ver schillende stadsgedeelten zijn den laatsten tijd speelholen gevestigd en met een sansgêne of het kruideniersneringen geldt. Het vlotbrugspel of jeu de peule, een hartstoch telijk en verderfelijk zoogenaamd behendigheids spel, wordt op verschillende plaatsen, die we niet nader zullen aanduiden, druk beoefend. En bijna overal is het de jeunesse dorée, die tot laat na middernacht over het groene laken hangt. Er be staat op dit terrein een complete organisatie, om voor regelmatige en «koopkrachtige klandisie te zorgen. Een troep leegloopers is in haar dienst en een aanzienlijk aantal vrouwen van bedenke lijke reputatie zorgt mede, dat de adressen be kend worden. En heel deze bende schuimt om de slachtoffers heen om den spelhartstocht te prik kelen en te zorgen, dat het faites votre jeu door de schorre croupiers niet tevergeefs wordt uitge schreeuwd. In een van deze speelholen heeft men het zoo ver weten te brengen, dat inzetten onder de tien gulden »schocfeing" worden genoemd 1 Voor de handlangers der croupiers beteekenen zulke zetten niet. Zij zijn in de combinatie, lijden natuurlijk persoonlijk geen verliezen, deelen slechts in de winsten. Zij beijveren zich derhalve steeds de eer sten te zijn die hun geld opwerpen, om zoodoende andere bezoekers tot spelen te animeeren. Wat maar al te goed schijnt te gelukken, nu er een maal zooveel onnoozelen en argloozen rondloopen, die het geld uit hun zak laten kloppen. Enkele dagen geleden liet een jongmensch nog ruim f1000 in zoo'n inrichting achter. Wij hebben vroeger reeds bij herhaling op het gevaar van deze speelholen gewezen, vooral wanneer on der de macht van den speelduivel met geld van anderen gespeeld wordt. De leider van de »Club artistique et litteraire' waarvan we Donderdagavond melding maakten, is dezelfde meneer, die het speelhol in de Vón- delstraat geëxploiteerd heeft. Men herinnert zich, dat na sluiting van de veelbesproken «Club In ternational de Bienfaisance" in het andere ge* deelte van het dubbele perceel een speelhuis werd opgericht in de hoop wat oude klantjes van Herr Politzer te vangen, 't Standje, dat zich weldra in de zeer bijzondere belangstelling van de zijde der politie verheugen mocht, verliep vrij spoedig. En nu waagt de president, een slanke, rijzige heer met grijze bakkebaardjes een man met ante cedenten op het gebied van «sociëteiten" op nieuw een kansje in het oude centrum der stad. De exploitanten van deze affaire, zoomin als die van de «Hollandsch-Belgische Reisclub ont kennen dat er gespeeld wordt. De roulette draait in de mondain aangekleede salons rustig in 't rond. Hazard, maar in een z.g niet voor het pu bliek toegankelijk huis. Want in de gang staat een portier die de deur moet openen en de be zoekers monstert. En dan moet men «lid" zijn» en het kost, naar men begrijpen kan, verschrik kelijk veel moeite om zoo'n lidmaatschap te ver» werven I Het lijkt ons niet ondienstig er de aandacht op te vestigen, dat deze speelholen huizen van hazard eigenlijk onder politiebescherming staan. Want het hier gevolgde systeem van politie-posten voor deze sociëteiten, zonder eenig optreden tegen inrichtingen of bezoekers, leidt er toe, dat de 'aatsten zich veilig, althans beveiligd gevoelen en met grooter vrijmoedigheid er bezoeken afleggen. Aldus hoort men er tegenwoordig over spreken en dit mag zeker als bedenkelijk resultaat van het politie optreden wel worden gesignaleerd. (Hbl.) Spoorwegongelukken. Nader meldt men ons dd. 3 December uit Winschoten: Het treinongeluk te Nieuwe Schans is geen gevolg van verkoelden wisselstand. De remmer Snoek had juist reservedienst. Een werktuigen- wagen k|wam uit Groningen aan. De lijn is wee? vrij, doch alle treinen ondervinden vertraging- Om half drie vertrok de justitie van Winschoten naar Nieuwe Schans. Nader vernemen wij nog, dat de trein bestond uit een locomotief, tander, twee derde-klasse-rij- tuigen en drie rijtuigen le en 2e-klassc. Door onbekende oorzaak ontspoorde de trein op ongeveer 300 meter afstand van het station Nieuwe Schans, het tjwieede rijtuig liep tegen het eerste, welk laatste geheet aan splinters is- De rails zijn geheel opgebogen. Het treinverkeer ondervindt echter geen vertraging. In den trein waren gelukkig slechts wjeinig pas* sagiers, van wie niemand verwond werd. Ue hoofdmachinist, H. M. Bekkering, raakte tusschen een rijtuig beklemd en moest uitgezaagd wor den. Hij bleek gelukkig niet ernstiig géwond' te zijn. De remmer, J. A. Snoek, is naar hef Aca demisch Ziekenhuis te Groningen gebracht ctl daar* opgenomen. Zjjn toestand is bevredigend. Betreffende het spoorwegongeval bij Span broek, meldt men dd. 3 Decern., nog uit Sittard; Dadelijk na de ontsporing verscheen er een talrijk personeel ter plaatse, onder wie de genie* troepen, die dagelijks werken bij den aanleg va» het dubbel spoor der lija Roermond-Sittard. Om streeks half twee was de lijn Heerlen-Sittard wed" vrij. De treinenloop gaat weef geregeld. Een woesteling. Op de onderneming Och Moeda heeft zich, naar de „Sumatra Post" meldt, het volgende geval voorgedaan: Een Javaan tjan- kolde zeer slordig, en werd daarop door den as sistent gewezen, met bevel o.pnieujw* te beginnen- In plaats daarvan, begon hij in het midden. D® mandoer, daarop attent gemaakt, nam' hem M den arm en zette hem op de goede plaats (z°"' der eenige ruwheid). Terstond trék de k oeh° zijn parang en vloog er den mandoer mee aan, hem een leelijken houw op bet voorhoofd te8* brengende. De assistent, erger willende voorko men, gaf den Javaan, die zich gereed maakt8 opnieuw zijn parang te gebruiken, een slag', m®' het doel hem het wapen uat die Ihand te slaan> waarop de Javaan ook hem aanvloog. Na een gepareerdien houw zag de assistent zich' gteno°d zaaikt zijn browning te trékken. Eerst loste M eeïf waaxschuóvingschot, in de lucht, echter zond81 succes, waarop een raakschót volgde, dat d°" koelie in de zijde trof. De koelie scheen m8 bemerkt te hebben dat hij gewo'nd! wps, .altha^ hij bleef zijn aanval voortzetten. Intusschen h*1 de mandoer zich weer voldoende hersteld 0111 ter hulp te komen en den Javaian te ontwapen8"' De assistent had d'en koteJie toen nog tegen die"9 kameraden te beschermen, die blijkbaar va»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2