Dagblad voor Schiedam en Omstreken, misdaad vergelding. Kieove ScUstek Courant iet iratis Mistred ZoaiaisM 33ste Jaargang Dinsdag 6 December 1.910 No. 9885 U 09 U pis 101.1. feti, fU5 p. mi, fl.35 j. 3 ÉL Officieele berichten. Stads-Ziekenhuis. Buitenlandse!! Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 60 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN; Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. "1 Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag "23 De- feinber 1910, aanbesteden de levering gedurende het jaar 1911 van Vleesch, vet, brood, melk en kruideniers-, grutters-, eu koloniale waren, alles ten dienste van het geslicht. De inschrijvingsbiljeiten, zooveel mogelijk ver geld van monsters, moeten op den dag der aan- hesteding vóór 's morgens 9 uren aan het Zieken huis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar lezing op iederen werkdag, des morgens van "—42 uren. De Commissie voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, Voorzitter. Mr. M. M. VAN VELZEN, Secr. Penn. ENGELAND. Emmolt, vice-voorzitter van het Lagerhuis is heWcozen. Ramsay Macxkwmkl de arbeiders-can- c'idaat is herkozen. De unionisten winnen een zelel van St. Pan- Cfas (Londen) met 8 stemmen meerderheid. Gekozen waren gisteravond om 11.45 uur: 87 ^heraten, 115 unionisten, 14 arbeiders-algevaardig- etn 16 Redmondisten. De liberalen winnen 6, de unionisten 11 zetels. De resultaten uit de twee andere districten, 2hllen eerst (heden bekend zijn. DUITSCHL AN D Ge „Köln. Volksztg."- publiceert een herderlijk Schrijven van Z. E. Kardinaal Fischer, aartsbis- Schop van Keulen, dat den 8en December van kansels zal worden voorgelezen. Het is geheel Sowijid aan het bezoek van Z. E. aan den H. VaJder, en kan beschouwd (worden als een verslag 'de besprekingen door den Kardinaal met d^h H. Vader gevoerd over de brandende kwestie, ^t'lko dein laatsten tijd in Duitschliand de gemoe- dereu verontrust, die n.l. nopens de interconfes- SlOneele vakorganisatie. Dl bedoeld schijven zegt Z. E. o.m. het vol- Sonde: »Men sprak van eèn aanstaande veroiordeeling Va«i de «en of andiere onzer organisaties; men sPrak van een dreigende tweespalt onder de Duit se Katholieken; men sprak zelfs va,n een scheu- '"'hg in het Duitsche episcopaat. En wat al avon tuurlijke dingen heeft men niet verteld over mijn re*s naar Rome. >.Tot oip den dag van heden blijven sommige 250) Guchemin stampte van kwaadheid op den grond, "ij zeide s Morgen te beginnen, ga ik weder den be- ^eder spelen. Dat zou nergens toe dienen. Morgen is het i°hdag en dan zullen zij elkander niet ontmoeten zou dus nutteloos zijn, u te vermoeien. Als lJ eens naar Koningsbosch gingen t Het is een goede manier om den dag door V hengen. Maar, ik zal rust noch duur hebben, 0h?r 'k de verblijfplaats van onzen vijand heb jhekt o6 - Harmant had zijn medeplichtige weder h|jêezocht en gevonden in een afzonderlijk vertrek JDrebant. eze laatste vroeg Waar is het rijtuig met de roode lantaarns hieven? Vertrokken en verdwenen, zoodra ik myn a&t in het licht had. Derhalve heeft de bekoorlijke julfrouw anda het spoor verloren, maar ik ben thans ttftarschuwd en dat is veel waard. bladen doorgaan met in denzelfden geest te schrij ven; het heeft er den schijn van, dat ze beter weten, wat door mij met den H. Vader en Diens staatssecretaris besproken is, dan ik het zelf weet. „ïk herhaal, geliefde aartsdiocesanen, liaat u niet in de war brengen noch verontrusten. De H. Vader denkt in het geheel niet. aan een ver- lOiordeeling, welke oiok, van onze organisaties. In tegendeel, Hij prijst ze en zegent ze. Wij kunnen wij zullen en (willen ze behouden, ein tot verdere ontwikkeling brengen. Zijn ze onvolmaakt, dan zullen wij ze verbeteren, en ons inspannen om ze zoo volmaakt mogelijk aan haar doel' te laten beantwoorden tot welzijn van het volk. „Dat is in'iet alleen de meening van uw aarts bisschop, maar ook van den II. Vader. Ik ga verder en zeg, dat de Paus met beslistheid ver klaard heeft, dat Hij wat de zoogenaamde orga nisatie-kwestie betreft, nu als altijd het zelfde standpunt inneemt, namelijk dat. Hij den beiden richtingen, die op idit punt in Duitschland bestaan, gelijkelijk neutraal tegenover staat. Dit ter gerust stelling van onze Katholieke arbeiders, die zich hij de Christelijke vakvereenigingen bobben aan gesloten, of zich daarbij aansluiten willen. „Ik voeg hier echter, alweer volgens den geest en den wensch des H. Vaders, tiwtee opmerkingen aan toe. Vooreerst zal in de toekomst steeds meer ons streven er op gericht' zijn, naast de vakorganisaties onze specifiek Katholieke arbei ders-organisaties ar be idersvereen igi nge njonge- lings- en gezelïenvereenigingen, congregaties enz. te versterken, ze zoo veel mogelijk tot bloei te brengen, en zoo den goidsdienstigien, den Katholieken geest in onze brave Katholieke ar- beiderswereld aan te kjvveeken en te verdiepen. En ten tweede (en dit ligt den II. Vader en uw aartsbissoohp bijzonder na aan het hart) moge nu eindelijk alTe tweedracht en tfwïst tus- schen beide richtingen op organisatie-gebied op houden. Mogen ze, zooal niet met elkander dan toch naast elkander' arbeiden, zonder elkaar, tot vreugde van den tegenstander, tot nadeel van de arbeiderswtereld en tot ergernis in twijiden kring, te beschuldigen en te bestrijden. Allen, die het aangaat, hebben in dit opzicht eèn ernstige ver antwoordelijkheid. Allien, die. invloed hebben, mo gen nu gewetensvol in dezen zin arbeiden. Ik zelf zal bet zonder ophouden doen in hel aarts- diocees en reken op den bestand van geestelijk heid en leèken.'" Voorts stelt de Kardinaal do geïoovigen gerust op andere punten, speciaal ten aanzien van het Pauselijk decreet over de eerste H. Communie, waarover de aanstaande vastenbrief handelen zal om vervolgens zijn geloóvigen. op te wekken standvastig te blijven tegenover het sleedfe aanma- tigender optredende ongeloof. In dit verband bespreekt het herderlijk schrijven dan Ide critiek der vrijzinnige pers op de uitlatingen van den Keizer1, welke van diens godsdienstzin De twee schurken zetten zich aan tafel en de den het maal, waarvan Ovide natuurlijk de lijst had opgemaakt, alle eer aan. Tegen middernacht namen zij afscheid van elkaar, waarna ieder zijn weg ging. Terwijl Ovide naar de Clichylaan wandelde, verzekerde hij zich ieder oogenblik, dat hij niet gevolgd werd en liep verschillende straten om, alvorens hij bij zijn huis kwam. Raoul Duchemin en juffrouw Amanda waren reeds vroeg in den morgen naar Koningsbosch vertrokken. Etienne Castel, dien wij kennen, reisde met denzelfden trein en ging, eenmaal uitgestapt, langzaam naar het hötel, zonder te veronderstel len, dat het paartje, 'twelk eenige passen voor hem liep, juist dat was, hetgeen hij zocht. Noch de een, noch de ander dacht op dat oogenblik aan Ovide Soliveau, baron de Reiss. XL. Een half uur later gingen de jonge lieden zit ten in een vertrek op de eerste verdieping, waar hun tafel gedekt was. Magdalena was belast hen te bedienen. Juist op dat oogenblik overschreed Etienne Castel den drempel van de groote zaal. Magdalena moest, om iets te halen, naar de toonbank komen. Toen zij een blik in de zaal sloeg, waar ver scheidene personen aanwezig waren, bemerkte zjj getuigen, en vindt do Kardinaal gelegenheid te wijzen op do „djwpasheid" van 'het rondstrooisel, dat hijl den H. Vader zou verklaard hebben, dat keizer Wilhelm staat onder den invloed van het Centrum. De Kardinaal besluit met de St. Josephsvereeni- ging (die de belangen der Katholieke Duitschers in het buitenland behartigt) in aller steun aan te hevelen. AMERIKA. Volgens berichten in de Amerikaansche bladen, zal de minister van marine voor het a.s. be- g Pop lings jaar 5,000,000 minder vragen dan voor het loopend© jaar. Voor het dienstjaar 1911 zul len kredieten worden gevraagd voor den boujw! van twee slagschepen, één torpedoboot, tlwiee ka non neerbooten, twee omderzeehooten en eenigé kleinere vaartuigen. De minister betopgt de nood zakelijkheid, die marine steeds in den besten staat te konden. Immers zegt. minister Meyer de oorlogsgeschiedenis heeft geleerd, dat het niet voldoende is voor 'een natie, een talrijke bevolking en aanzienlijke hulpbronnen te bezitten, om ge vrijwaard te zijn tegen aanvallen. Nooit zou de minister gelooven in ontwapening. Het zou altijd noodzakelijk blijven, ook indien een internationaal' hof er mee belast werd in de (wereld den vrede te handhaven, dat vijf of zes volken voortgaan met het uitbreiden, van hun vloten, teneinde aan de besluiten van x'oo'n internationaal hof kracht bij1 te kunnen zetten. CHINA. A.s een der voorbereidingen tot oen constitu- tioneelem regeeringsvorm met Kabinetssysteem, werden door een Keizerlijk besluit de Chineesche regeeringsafdeelingen leger en vloot in zelfstandige ministeries veranderd. Do hertog van Chartres is gister te Parijs gestorven. Te Friedrichshafen is een Fransch kapitein in hechtenis genomen. Dc man staat onder ver denking van spionnage. De cholera is te Funchal (Madera) uitge broken. Tot nu toe zijn 181 gevallen, waarvan 57 met dood el ijken afloop voorgekomen. Beide wetgevende huizen kwamen gister middag bijeen. De zittingsperiode van het thans geopende congres eindigt den 4en Maart. De Duitsche ballon, die te Munchen was op gestegen met het doel Zwitserland te bereiken, is, geheel uit den koers gedreven, Zondag-avond te Kirkwall op het eiland Orkney, geland. Een der drie luchtreizigers, die er in zaten, is gedu rende den overtocht in de Noordzee gevallen. 't Regent overvloedig in de Spaansche pro vinciën Saragossa, Alicante en Cadix. Een ver- den schilder, maakte eene beweging van ver wondering en ging dadelijk naar het vertrek, waar Amanda en Raoul waren. Mijnheer, juffrouw, zeide zij, terwijl zij de kamer binnenstormde, hij is daar... Wie vroegen de beide jonge lieden tegelijk. De heer, die hier eenige dagen geleden ge komen is, om u te spreken, mijnheer Duchemin... Heeft hij naar mij gevraagd vroeg hij le vendig... Daar weet ik niets van, mijnheer... Ik heb hem alleen maar gezien. Indien hij weet, dat gij hier zijt en dat hij u wenscht te spreken, wat zal ik hem dan moeten zeggen Raoul aarzelde. Wat drommelhij zal ons niet op eten 1 zeide eensklaps Amanda, die hare stoutmoedigheid herwonnen had. Laat hem gerust boven komen, Magdalena Goéd, juffrouw... Het ontbijt werd voortgezet. Een luid geschel riep de dienstmeid naar de toonbank, waar de eigenares haar vroeg Heeft de heer Duchemin met ontbijten ge daan Ja, juffrouw... Ik zou juist de kofie in zijne kamer gaan brengen. Er is hier in de groote zaal een heer, die hem gaarne zou willen spreken. Na eenige oogenblikken werd de deur van het vertrek geopend. schrikkelijk orkaan woedt op de Spaansche kust. In de haven van Ferrol zijn booten, met handels waren beladen, omgeslagen. De schade is groot. Prins Hendrik naar Dobbin. Z. K. IJ. de Prins der Nederlanden vertrekt hedenavond met den D-trein om 10 uur 43, die te Apeldoorn stopt, naar Dobbin. Een speelgenoot van Prinses Juliana. Het tweejarig dochtertje van jhr. Van Geen, particulier secretaris van II. M. de Koningin, vertoefde Zaterdagmiddag geruimen tijd in het Koninklijk Paleis, als speelgenoot van Prinses Juliana. De fortificatie van Vlissingen. Reuter seint uit Brussel Ondervraagd door den verslaggever van de sDernière Ileune," verklaarde prof. Ernest Nijs, hoogleeraar in het internationale recht, betreffende de versterkingen der forten te Vlissingen, dat Nederland niet het recht heeft, een vreemde vloot van een met België bevriende mogendheid, te beletten de Schelde op te varen. Tegenspraak. Het »Dgbl. v. Nbr." spreekt het bericht, dat de paters Jesuïeten te Ginneken een R. K. Hoo- gere Burgerschool zouden stichten, en dat er reeds een huis voor dit doel zou zijn aangekocht, tegen. Polder- en Waterschapsbelangen. De heer W. H. van Bilderbeek, te Dordrecht, heeft gistoren namens een gecombineerde com missie, benoemd in te Dordrecht en te Sommels- dijk gehouden vergaderingen van waterschapsbe sturen, aan de waterschappen en polders in Zuid-Holland een circulaire gezonden, houdende een uitnoodiging tot een bijeenkomst op Donder dag 22 dezer te Rotterdam, ten einde te bespre ken de wenschelijkheid der oprichting van een vereeniging tot behartiging van waterschapsbe langen. In de circulaire wordt o.m. gezegd »Na de vaststelling van het U in November 1.1. toegezonden rapport, houdende hoofdbezwaren tegen het ontwerp-Algemeen Polder-Reglement, is in onze com missie-vergadering de wenschelijk heid besproken om onder de bestuursleden van Polders en Waterschappen meer belangstelling te wekken voor het Polderwezen, de kennis\an het eigenaardig Waterschaprecht onder hen te be vorderen en de Polder- en Waterschapsbelangen meer tot uiting te doen komen. Zoo zoude b.v.b. door eendrachtige samenwer king beter kunnen worden gewaakt, dat het wettelijk beginsel der autonomie niet verder wordt beperkt dan werkelijk nuttig en noodig is. Het denkbeeld mocht ook buiten onze commissie Etienne Castel verscheen met den hoed in de hand en door Magdalena geleid, op den drempel. De dienstmeid ging weg en sloot de deur. XLI. ■ji— Mijnheer en juffrouw, begon de nieuw aan gekomene. gij zult mij zeker wel de vreemde wijze willen vergeven, waarop ik gehandeld heb, maar ik moet u bepaald eenige minuten spreken... Goed, mijnheer... Amanda schoof hem een stoel toe. Hij ging zitten en zeide Ik ben hier, drie dagen geleden, gekomen, in de hoop u te ontmoeten... Men zeide mij toen, dat gij den vorigen dag vertrokken waart, maar op den een of anderen Zondag terug zoudt komen... Ik zal u nu de reden te kennen geven, waarom ik naar het gemeentehuis van Joigny ben gegaan, van waar gij naar het schijnt ver trokken zijt, nadat men u gedwongen had, uw ontslag aan te vragen... Is dat waar. Helaas I ja, mijnheer, dat is waar. Mijn doel was te ontdekken, aan wien het proces-verbaal van het bezorgen van een kind in 't vondelingengesticht te Parijs ter hand werd ge steld. Toen Duchemin die woorden hoorde, voelde hij, dat een koud zweet hem uitbrak. {Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1