Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Alonnsert op ie Na misdaad vergelding. Niene ScMetaclE taait iet tratis prijs IQ i. tcei, f 0.45 p. ui, fl.35 p. 3 mi. 33ste Jaargang Donderdag 8 December 1910 No. 9887. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Diï blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISNj Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van be wigsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil. 1 ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. STRAATNAMEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge raadsbesluit van den Oden December j.h, de vol gende namen gegeven zijn aan de hieronder aan geduide stegen De steeg tusschen de perceelen Lange Kerkstraat nos. 25 en 27 zal BAANSTEEG heeten tot waar zij zich splitst, alsdan heet de linkersteeg BAAN, de rechter GBOFBAAN, tot aan de Blauwe steeg, ultloopende tusschen de perceelen Broersveld nos. 13 en 15. De steeg tusschen de perceelen Broersveld nos. 87 en 89 en uitkomende aan de Baan zal BAAN- STRAAT heeten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen dat door den Raad dier gemeente in zijne open bare vergadering van den Oden December j 1ter vervanging van den heer T. S. GOSLINGA, zijn benoemd a. in de Commissie, belast om Burgemeester en Wethouders bij te staan in het grondbedrijf, tot lid, de heer J. LL EVERS; h. in de Commissie bedoeld bij art. 171 der Bouwverordening, tot plaatsvervangend lid, de heer J. M. VAN DER SCHALK. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GREÏE. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van J. A. 31. Jansen om vergunning tot het uitbreiden van zijn stooinmecl- tnolen, genaamd „Delft", staande aan de West- Vest no. 45, kadaster Sectie C no. 969, door het Plaatsen van een stoomketel met een verwarmings oppervlak van 200 M2, ter vervanging van dien van- geringer oppervlak Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 22 December a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid 252) Een rijtuig, dat hij voor den geheelen dag ge huurd had, wachtte hem ongeveer honderd schre den verder bij het hoofd van de brug. Wij zullen hem in zijn geduldig bespieden a"een laten, en naar Jeanne Fortier terugkeeren. Maandagmorgen ging Jeanne Fortier zooals gewoonlijk naar de «Bijeenkomst der Bakkers" om daar een weinig bouillon te gebruiken, alvorens hare ronde te beginnen. Toen moeder Lison verscheen, werd hare bin nenkomst met een daverend «hoezee 1" begroet Men had haar nog niet sedert het «ongeluk" gezien allen omringden haar dan ook en wensch een haar geluk. Iedereen wilde haar de hand drukken. Meer dan tien malen moest zij verhalen, hoe het ongeluk had plaats gehad. Gelukkig, dat dit V0rhaal niet buitengewoon lang was. Eindelijk ging zij weg, om hare mand te halen. De aanwezigen maakten hiervan gebruik om gezamenlijk te besluiten, aan moeder Lison een eestje aan te bieden. zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mon deling of schriftelijk toe te lichten datgedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 8 December 1910. Buroemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. BELGIë. Aan een delegatie uit flen Senaat, die gister het adres van antwoord op 'de troonrede kwam over handigen, heeft de Koning medegedeeld, dat de toestand der Koningin aanleiding gaf tot volkomen tevredenheid. Oip 17 December is het een jaar geleden, dat koning Leopold II overleed. Op dien dag zal in de parochiale kerk van Laken een plechtige mis Worden opgedragen ter nagedachtenis van den overleden vorst en van de afgestorven leden der koninklijke familie. DUITSCHLAND. Uit enkele bij de behandeling van het proces over de onlusten te Moabit afgelegde verklaringen blijkt, dat tijdens de gevechten die gedurende meerdere dagen in "deze werkmansbuurt plaats hadden, dezie gelee,lteiijk geleid werden door agen ten in burger, 'die zóó te keer gingen, dat hunne uniform-dragende collega's meedraaien op hen instormden, tot ze nog bijtijds hunne ver gissing bemerkten. De jjVörwarts'", die tegen d:e officieuze or ganen dei beschuldiging: keert, als zoude zij deze schijinrevolutie op touw hebben gezet, beschul digt thans op triomfantelijken toon de politie- prefiectuur en vraagt, wie deze agenten in bur ger h'eteft gemobiliseerd, die als „agents provo cateurs" dienst d'edien, en met welk doel. TURKIJë. De berichten uit Macedonië wiorden lang zamerhand zoo ongunstig, dat men gielooven gaat, dat de tijdien v,an Abdoeil Haimid langzamerhand terugkeeren. In het gebied van Katerina hebben drie biekende Grieksche bendenhoofden aan ver schillende gelmeenten dreigbrieven gezonden, Waar in zijl voor aangifte bij de, autoriteiten waarschu wen en een bedrag van ruim 20,000 gulden cischem. "Wordt aan dezen cdsch: niet voldaan, XLIII. Allen, die in de zaal waren, teekenden en be taalde hunne bijdrage aan de kasteleines. Pas vooral op, dat moeder Lison daarvan niets merkt 1 riep er een uit, het moet een ver rasing voor haar zijn... Ovide Soliveau was druk bezig, alles voor zijn vertrek gereed te maken. Hij bracht zijn tijd door niet verschillende in- koopen te doen, welke hij in groote kisten deed, die bestemd waren voor Buenos-Aires, waar hij zich wilde gaan vestigen en zijne laatste levens dagen doorbrengen. Hij liep door de straten, bezig met zijne in- koopen. Zijne oogen ontmoeten het uithangbord «In de bijeenkomst der Bakkers." Ilij herkende dat opschrift en eene kleine hui vering ging over zijn lichaam, maar er bestaat een vreemd, onverklaarbaar en tevens onweder- legbaar feit. namelijk, dat de misdadigers er van houden, de plaatsen, waar zij hunne misdaden hebben beraamd en bedreven, terug te zien. Ovide trad het wijnhuis binnen. Evenals in den morgen, dat de ellendeling, als voddenraper verkleed, die Jeanne achtervolgde, was binnengekomen, om een glas wijn te drinken, was de patroon zelf achter de toonbank. Eenige tafeltjes waren bezet door bakkers- cfewt zal er met moord en brand nadruk a,an ver leend worden. De bevolking verkeert in, groeten angst en heleft bescherming gevraagd bij1 de aubo'- rjteiteln. f AMERIKA. De breuk tusschen T,aft en Roosevelt stehijnt thans volkomen te zijn. Do „Tagliche Rundschau" vernoemt uit Washington hieromtrent„Taft's aan hangers zijin vooral gekwetst door' Roosevelt's uitlating oYer „den grooten eigenzinnige in hët Witte Huis.'" Zij houden een nieuwe ontmoeting der beide; partijleiders', waarop zij nog eens per soonlijk zouden kunnen uitpraten, voor pinmog'e- lijik. Taft doet ailë moeite om de democraten tegemoet te komen en door deze verstandige aan passingspolitiek tevens een toenadering tUsschten democraten en republikeinsche insur'genten te ver1- hoiedien. Zoo heeft Taft o.a. in een gesprek met derf senator Bailey in Texas diezen beloofd, aan Ti democraat een zetel in het opperste gerechts hof aan. te bieden. Het bevolkingscijfer van Berlijn bedroeg op 1 December 1.1. 2,064,153 tegen 2,040,148 in bet jaar 1905. Daarentegen leverde de volkstelling in de zelf standige voorsteden Charlottenburg, Schoenebeifg!, RixcLoirf, Wilmersidprf en Friedenau een toename op van ongeveer een kwart millioen zielen. f Het hoogcrc gerechtshof te Leipzig beves tigde de uitspraak van bet kamergerecht, waarbij de Rijksbank veroordeeld wferd, wegens de afgifte aan den ex-sultan Abdoel Hamid van 'door dezen bij haar 'in bewaring gegeven deposito's. Zij zal slechts 40.000 Mark schadevergoeding hebben te betalen. Als argument wordt aangevoerd^ dat de sultan de afgifte van de door hem in bewaring gegeven waarden als gevangene onder eene zckeïé pressie geëjsebt beeft. De „oommissaire central" te Toulon heeft den vioprmaligcn kotoni alien soldaat Lavaull bet bedrag van 4934 francs overhandigd, d. i. het bedrag van de gratificatie van 4000 Mark, door keizer Wilhelm aan den Franschem koloniaal' ver leend als belooning voor zijn hulp bij het be strijden van den brand der Walderseekazerne te op 3 x\ugustus 1908. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 7 December. Aan de orde is de voortzetting der behandeling van de begrooting voor buitenlandsche zaken. In bespreking komt de post voor jaarwedden, verblijfsvergoedingen enz. van de consuls, waarop de heer llugeuholtz een amendement heeft voor gesteld, en gisteren verdedigd, om de verhooging van verblijfsvergoeding, voor den consul-generaal knechten. Ovide ging zitten en dronk koffie. De groote zaal werd langzamerhand vol. Ieder oogenblik kwamen andere bakkersknechts, benevens brooddraagsters binnen. De dienstbode had de handen vol werk om allen te bedienen. Zij kwam ook bij een tafeltje, zeer dicht ge plaatst bij dat, waaraan Ovide zat. Daar zaten twee mannen en eene vrouw. De patrones zendt mij, om u te vragen, of gij de lijst wilt teekenen zeide de dienstmeid tot die bezoekers. Waaraan meedoen en welke lijst teekenen zeide een der mannen. Het is voor een feestmaal, dat de kameraden Donderdag moeder Lison zullen aanbieden, om het geluk te vieren, dat zij gehad heeft, niet verpletterd te zijn door den steiger van de huis schilders in de Git-le-Coeurstraat. Indien de bliksem eensklaps de tafel, waaraan Ovide zat, vernield had, zou dit geen heviger indruk op hem gemaakt hebben dan de woorden, die hij daar vernomen had. Bleek als een doek en bevend als een espen blaadje, stond hij onwillekeurig op en keek met een verschrikt gelaat rondom zich. Maar dat is zeker, dat wij van de partij zijn immers, moeder Lison heeft niets dan vrien den hier. Ovide gevoelde, dat het koude zweet bij hem uitbrak. te Buenos-Aires aangevraagd, niet toe te staan. De heer Hubrecht zet zijn gisteren afge broken rede voort, en dringt nogmaals aan op aanstelling van een niet-beroeps consul-generaal te New York, in stee van een beroepsconsul, zooals bij de begrooting wordt voorgesteld. Spr. verklaart ook, wanneer geene nadere overtuigende argumenten voor de verhooging van de verblijfsvergoeding van den consul-generaal te Buenos-Aires aangevoerd worden, te zullen stem men voo'r het amendement van den heer Hugen- holtz. De minister van buitenlandsche zaken bepleit de verhooging van de verblijfs vergoeding voor den consul-generaal te Buenos- Aires. Het leven is in die stad buitengemeen duur. De minister rekent dat voor. Spr. ver dedigt de aanstelling van een beroepsconsul te New-York. Er zijn verdienstelijke Nederlanders in New-York, maar geen, die zich geheel aan het consulaat wijden kan. Het consulaat is van te veel belang, om het als «bijbaantje" door een eere-consul te doen waarnemen. Na eenige gedachtenwisseling tusschen de lieeren De K a n t e r, Hugenholtz, Hu brecht en den Minister, stelt de heer Van I d s i n g a uit naam van de commissie van rap porteurs, een sub-amendement voor, den post met f 1000 te verminderen, daar, volgens de commissie, dit overeenkomstig de berekeningen van den minister zou zijn. De Minister verzet zich ook tegen dit sub amendement, dat door den heer De Savornin Lobman beneden de waardigheid der Kamer genoemd wordt. Sub-amendement en amendement worden ver worpen. De lieer De Kanter bespreekt vervolgens den post voor subsidieering van Nederlandsche scholen in het buitenland, dien hij zeer toejuicht. Ook de heeer Van A s c h van W ij c k betuigt instemming met het beginsel van den post, al heeft hij enkele bedenkingen, blij zou den post echter naar de begrooting van binnen- landsche zaken overgebracht willen zien. Spr. betoogt verder, dat de gereformeerde school te Brussel voor allen toegankelijk is, en dus gesub sidieerd behoort te worden. De heer Dolk meent, dat de regeering het verstandigst zal doen, de school te Brussel niet te subsidieeren. Men brenge den schoolstrijd niet naar den vreemde over. De heer Ketelaar sluit zich hierbij aan. Nederlandsche kinderen kunnen te Brussel reeds goed onderwijs krijgen. De school te Brussel ïs ook lang niet voor allen geschikt. De heer Ter Laan meent dat subsidieering alleen in aanmerking kan komen voor plaatsen, waar Nederlanders geen goed onderwijs kunnen verkrijgen. Nederlanders, speciaal de arbeiders kinderen. Hij is tegen subsidie voor de gerefor meerde school te Brussel, daar die school aan katholieken, modernen en sociaal-democraten niet van dienst kan zijm De heer De Visser verdedigt den post, maar meent, dat de school te Brussel op ruimer stand punt moest komen te staan, om gesubsidieerd te worden. De heer Roodhuizen adviseert den post terug te nemen. Het nationaliteitsbelang is in deze discussie op den achtergrond gedrongen. Men beziet de zaak van den kleinen kant. De heer Van Nispen (Nijmegen) waarschuwt den minister voor de denkbeelden van den heer Ter Laan. Met den grondslag van de te subsi- Jeanne Fortier in leven! stamelde hij bijna luid, zonder daarbij na te denken. Dat is onmo gelijk En toch droom ik niet... Zij is in leven Evenals hare dochter in leven isIk heb bij beiden mijn doel gemist De stem der dienstbode trok opnieuw zijne aandacht. Hier is de lijst... zeide die stem... Teeken en zeg geen woord... Het moet eene verrassing blijven. 'Plotseling verborg de dienstbode het blad papier achter baar rug. Terzelfdertijd zeide zij StilDaar is moeder Lison. Inderdaad was Jeanne Fortier met eene andere brooddraagster in het koffiehuis gekomen. Ovide zag Jeanne en herkende haar bij den eersten oogopslag. Zij droeg nog een verband om het hoofd. Ah 1 ja, zij is wel in leven mompelde hij. Als Joris haar gezond en wel ziet, zal hij mij het geld weigeren, dat ik als loon voor haar dood heb gevraagd Dan zou alles verloren zijn 1 Ik moet zien te verhinderen, dat het toeval die twee in elkanders nabijheid brengt 1 Daarna riep hij den bediende, betaalde en ging weg. Ovide ging naar de Templewijk en deed ver scheidene inkoopen in de winkel, waar men oude kleederen verkoopt. QWordt. vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1