Dagblad voor Schiedam\°Omstreken. R h p sjjjirm i i e iu t Aloniieert U op ie Na misdaad vergelding. Hiewe gtiieiarote Courant met iratis Driis 10 c. s. f eeï, f 0.45 p. mi, fl.35 s. 3mi. 33ste Jaargang. Vrijdag 9 December 1910. No. 9888. Officieele berichten. Kennisgeying. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschqnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- strant 50 en bq alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst bib Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. MILITIE. De Burgemeester van Schiedam vestigt bij deze de aandacht van belanghebben den op de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 26 November 1903, no. 38, zooals deze ge wijzigd werden bij de Koninklijke Besluiten van 9 Februari 1906, no. 2'2 en van 11 Januari 1907, bo. 16, betreffende den Rijkspostduivendienst, en in het bijzonder op de volgende artikelen Art. 11. Om tot Verzorger bij den Rijkspost duivendienst te worden aangesteld, moet de inge lijfde bij de militie te land lo. blijken hebben gegeven van de noodige ge schiktheid voor den Rijkspostduivendienst 2o. krachtens het bepaalde bij art. 9 van de Militiewet 1901 eene verbintenis hebben- aange gaan als verzorger hij den Rijkspostduivendienst, °p grond waarvan hij gehouden is tot nakoming van de verplichtingen voor hem voortvloeiende bit de toepassing van het bepaalde bij dit besluit. Art. 12. De verbintenis, bedoeld onder 2o. van liet- vorig artikel, geldt van het tijdstip, waarop zij wordt gesloten, tot het tijdstip, waarop uit de Landweer wordt ontslagen de lichting van de biilitie, waartoe de ter zake betrokken ingelijfde bij de militie behoort, waartoe hij krachtens het derde lid van art. 114 der Militiewet 1901 wordt geacht te bebooren of waarmede hij, krachtens bet tweede lid van art. 99 jto art. 6 dier wet, Wordt beschouwd te zyn ingelijfd. Art. 14. De Verzorger bij den Rijkspostduiven dienst is verplicht lo. onder de wapenen te blijven totdat een doorloopend tijdvak van twaalf en een halve biaand te rekenen van af den loden Maart van bet jaar waarop zijne eerste-oefening bij de militie is aangevangen, verstreken zal zijn 2o. in zijn verderen dienstijd onder de wapenen fe komen in het geheel voor ten hoogste twaalf Weken, verdeeld over ten hoogste drie perioden, °P zoodanige tijdstippen, als in het belang van den Rijkspostduivendienst wordt noodig geacht. Art. 15. Gedurende de jaren, waarin hij niet Voor oefeningen, als in het vorig artikel bedoeld, °nder de wapenen is geweest, is de Verzorger f'ij den Rijkspostduivendienst gehouden tot het bijwonen van het onderzoek der militieplichtigen landweerplichtigen van de lichting, waarvoor bij is ingelijfd, of wel van de de lichting, waartoe bij, krachtens liet derde lid van artikel 114 der Militiewet 1961, wordt geacht te behooren, dan VVel van de lichting waarmede hij, krachtens het fweede lid van art. 99, jto art. 6 dier wet, wordt beschouwd te zijn ingelijfd. Art. 16. De Verzorger bij den Rijkspostduiven dienst zal worden vrijgesteld le. van de herhalingsoefeningen, voortvloeiende u't de Militie- en de Landweerwet '2e. van de verplichting, om, ingevolge artikel 110 der Militiewet 1901 tot handhaving ofherstel Van de openbare rust en orde onder de wapenen 1® moeten blijven of te moeten komen. Art. 17. De Verzorgers van den Rijkspostdui- 253) Daarna ging hij bij een kapper, liet zijne haren kort afknippen, zijn baard en snor af scheren en keerde eindelijk weder naar de Llichylaan terug. Den uur later verliet hij, geheel verkleed, °Pnieuw zijn huis. Hij droeg thans een grijs Pak, zooals de bakkersknechten, die voortdurend h^t meel in aanraking zijn, dragen en had een échten grijzen vilten hoed op het hoofd. Weder ging hij de Seinestraat in en trad vastberaden in de Bijeenkomst der Bakkers. Het was zeven uur 's avonds. De groote zaal was vol bezoekers, evenals de °orzaal en het afgeschoten kamertje. Marianne, het dienstmeisje, kwam haastig bij hehi en daar zij in hem een onbekend gelaat "a§> vroeg zij nieuwsgierig Zijt gij ook van het bakkersvak, mijnheer Ovide antwoordde Stellig en zeker, beste meid! i Maar gij zijt toch niet uit deze wijk? ervatte de dienstbode. Dp luiden toon zeide Soliveau vendienst, die blijken hebben gegeven van zeer veel ijver en toewijding en van bijzondere kennis ten opzichte van hunne verrichtingen bij de uit oefening van den dienst en die ook in andere op zichten daartoe in aanmerking komen, kunnen tot een getal van ten hoogste vier per jaar, wor den aangesteld tot korporaal bij den Rijkspostdui vendienst. Art. 18. De Verzorger van den Rijkspostduiven dienst kan als zoodanig, wegens gebrek aan ijver, wegens gebleken ongeschiktheid voor den Rijks postduivendienst of wegens gedragingen in of bui ten dienst, door Onzen Minister van Oorlog worden ontslagen. De Verzorger bij den Rijkspostduivendienst wordt in het geval, in de vorige zinsnede bedoeld, ontheven van de verbintenis, door hem aangegaan overeenkomstig het gestelde onder 2o. van artikel 11, waarna op hem blijven rusten de verplich tingen, die uit de Militie- en de Landweerwet voortvloeien. De minderjarige, die zich als milicien verzorger bij den Rijkspostduivendienst wil verbinden, be hoeft daartoe de toestemming van vader, moeder of voogd. De militieplichtigen die voor een bovenbedoelde opleiding in aanmerking wenschen te komen, moeten zich uiterlijk voor 20 Januari met een verzoekschrift (op ongezegeld papier gesteld, recht streeks wenden tot den Chef van den Generalen Staf te 's-Gravenhage. Schiedam, den 9den December 1910. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. ZWEDEN. Ook in Zweden is het defensievraagstuk aan de orde. lil September '1907 werd een commissie be noemd, die rapport had uit te brengen over de nationale verdediging. Dit rapport is thans vershenen. De commissie verklaart daarin, dat de defensie thans een groot deel van de Staatsinkomsten verslindt, en dat het daarom noodzakelijk is het evenwicht tusschen inkomsten en militaire uit gaven te herstellen. De commissie is verder van oordeel, dat Zweden in de eerstvolgende acht jaar, jaarlijks 98 millioen kronen aan zijn natio nale verdediging kan besteden. Voorgesteld wordt over te gaan tot den aankoop van vier nieuwe slagschepen en vier nieuwe tor pedojagers' en tot de oprichting van een sectie voor de militaire luchtvaart, de draadlooze tele- graphie en het bestudeeren van de doelmatigheid van vliegtuigen in tijd van oorlog. PORTUGAL. De Portugeesche regeering heeft eenige stakings" besluiten afgekondigd. Alle arbeiders, behalve de staatsbeambten, hebben recht van staking. Een staking zal echter van tevoren aangekondigd moeten worden. Het personeel van ondernemingen, Ik woon op het oogenblik niet in deze wijk, dat is waar, maar ik heb hier vroeger ge woond... Ik ken dit huis reeds sedert verschei dene jaren en daar ik van Dijon gekomen ben, om te Parijs eene plaats te zoeken, heb ik de gedachte gehad, hier te komen eten. Ah I komt gij van D(jon, kameraad vroeg een der bakkers. Ovide Soliveau maakte van de aangeboden gelegenheid tot spreken gebruik en antwoordde Ja, kameraad... maar ik zou gaarne te Parijs blijven... De goede betrekkingen zijn hoogst zeld zaam. Dat is niets I ik zal wachten... Drommels!... bezit gij de noodige schijven daartoo Glimlachend antwoordde Ovide Ja, ik bezit eenig geld.... Ik heb een klein erfenisje gehad. De som is wel niet groot maar stelt mij toch in staat te wachten tot er eene goede plaats open komt! Daarna wendde hij zich tot de dienstmeid Kan ik hier in den kost komen Het dienstmeisje haalde hare patrones en weldra waren zij het eens, dat Ovide voor 100 francs per maand er voorloopig ontbijt, middag en avondmaal zou komen gebruiken. Het .ging ten slotte zoover, dat Ovide zelfs werd uiügen'oodigd mee te. doen aan den feest maaltijd voor Jeanne Fortier, hetgeen juist zijn verlangen was. die voorzien in de allereerste behoeften van de samenleving, als waterleiding, gasfabriek enz., moet een mogelijke staking 12 dagen van tevoren aankondigen. Het uitbreken van een spoorweg- slaking moet 8 dagen van tevoren bekend gemaakt worden. De ministers van oorlog en marine hebben een commissie henoemd, die algemeene soldijverhoo- ging zal bestudeeren. TURKIJë. Volgens een mededeeling in de dagbladen heeft de ministerraad den douane-autoriteiten opgedra gen, om van alle buitenlandsche koopwaren 11 procent invoerrechten te heffen. AMERIKA. In het Ameiikaansche Huis van Afgevaardigden hoeft de afgevaardigde Salzer een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de invoerrechten op vee en vleesch te verlagen, om te verhinderen, dat de fabrikanten van vieeschwaren hun waar in Europa goedkooper verkoopen dan in Amerika. De afge vaardigde Sterling heeft bij motie voorgesteld de grondwet te wijzigen en wel zoo, dat de bevoegd heden van het Congres ten opzichte van maat schappijen op aandeelen belangrijk uitgebreid zouden worden. Het Fransche, staatsblad bevat een decreet van den minister van marine, waarin deze een wedstrijd uitschrijft van reddingstoestellen voor onderzeeërs, die de bemanningen in geval van een ramp in staat stellen de oppervlakte te bereiken. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft 100,000 frcs. uitgeloofd voor het beste toestel. De Hamburgsche senaat heeft een voorstel fot vergemakkelijking van den vee- en vleeschin- voer in Hamburg aan den rijkskanselier gezonden. Hierin wordt beweerd, dat alle quarantaine voor buitenlandsch vee, toch mets geeft, evenmin als de tuberculine-inenting. Hamburg wenscht, dat de vleeschprijzen weer tot het normale zullen dalen. Aan den afgevaardigde voor den Bondsraad zijn eveneens instructies in dien zin gezonden. In het conflict in de Engelsche scheepsin- dustrie, is een overeenkomst getroffen. Deze zal nog worden onderworpen aan de goedkeuring bij stemming door de werklieden. Wanneer de stem ming gunstig uitvalt, wordt het werk onmiddellijk hervat. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 8 December. In de vergadering van heden zijn de bespre kingen over de begrooting van Landbouw, Nijver^ heid en Handel (afd. Arbeidersverzekering) voort gezet met eene rede van den heer Y a n Vliet Hoe is uw naam, vroeg de patrones. Pierre Lebrun... Ziezoo, dat is er alweer een meer... Zoodra Ovide alleen was, zeide hij in zichzelf Het zal raar loopen als het mij ditmaal niet gelukt, ons van Jeanne Fortier te bevrijden 1 Op die wijze zal mijn waarde neef Paul Har- mant zelfs niet eens te weten komen, dat zij gezond en wel uit het ongeluk in^de Gil-le- Coeurstraat te voorschijn is getreden. Na deze korte alleenspraak ging hij naar huis terug. XLV. Etienne Gastel had reeds in den vroegen morgen een telegram gezonden aan den burge meester van Joigny. In den loop van den dag ontving de kunst schilder een antwoord op dat telegram. De burgemeester deelde hem mede, dat, aangezien hij nog geen klacht tegen den gewezen en ontrouwen beambte had ingediend, hij zou wachten met de noodige stappen te doen, tot hij in het bezit zou zijn van een brief, waarin de schilder Etienne Castel duidelijk en uitvoerig uitleg zou geven, waarom die vervolging moest worden ingetrokken. Hij haastte zich een langen en zeer duidelij- ken brief te schrijven, wierp dien zelf op de post en hervatte daarna zijn werk De dag naderde, dat George zijn vijf-en-twin- tigste levensjaar zou bereiken de gewezen voogd die met de plannen der regeering instemming betuigde. Hij dringt bij de Kamer aan op mede werking. Hij bepleit uitbreiding van de ongevallen verzekering tot den landbouw. De heer Teenstra sluit zich bij dit laatste aan. Vervolgens betuigt hij zijn instemming met staatspensionneering. Als voorstander van staats- pensioneering zal hij alleen dan voor een ontwerp tot verplichte ouderdomsverzekering kunnen stem men, als het, door ruime vrijstelling van premie betaling, zéér ver gaat in de richting van staats pensionneering. De heer De Klerk dringt aan op bespoedi ging ten aanzien van de invaliditeits- en ouder domsverzekering, en verwijt den minister, dat deze het toegezegde onderzoek naar de werking van de Engelsche staatspensionneering heeft nagelaten. Daarna is het woord aan den Ministervan Landbouw, enz. Het rapport-Schuurman vindt de minister mooi, al is hij het met de conclusies niet eens. In het begin van het volgend jaar gaat er iemand naar Engeland voor het toegezegde onderzoek. Hij ontvouwt nader zijne plannen met de sociale verzekeringen. Hierbij geeft hij toe, dat tot eene b e s 1 i s s i n g over de ziekteverzekering de Kamer niet zal kunnen komen, zonder het ontwerp tot aansluiting van die verzekering aan de Ongevallenwet te kennen. Maar de Kamer kan het ontwerp ziekteverzekering wel behande- 1 e n. Daarbij zal de toegezegde nota dienen. Een avant-projet over uitbreiding van de Onge vallenwet tot de zeevisscherij is gereed. Over landbouw-ongevallenverzekering hebben onder zoekingen plaats. De minister eindigt, geprikkeld door de her haaldelijke interrupties van den heer Duys, die de voorzitter wil stuiten met een »Scheid toch uiter komt anders geen einde aan", welke woorden de minister op zich toepasselijk schijnt te achten. Na beleefd verzoek en uitlegging van den voorzitter gaat de minister weer door met de bespreking van enkele kleinere punten. De heer Duys verklaart, niet meer te zullen in de rede vallen, als de minister dat óók niet meer doet. Eenige afgevaardigden repliceeren. De heer Schaper komt in verzet tegen de insinuaties in »De Standaardalsof de Kamer de geregelde behandeling van cle sociale wetsont werpen belemmert. Na nader antwoord van den minister wordt de discussie gesloten, en komt art. 172 (Rijks verzekeringsbank) in behandeling, waarbij de heer Duys den toestand van het personeel dier bank bespreekt. Hij breekt den staf over het examen voor schrijver. Ook critiseert hij de inrichting van de Bank. Ten slotte bespreekt iiij de fouten bij de controle van de Bank z. i. bestaande. De heer Passtoors pleit voor de kantoor knechten der Bank. Ook de heer De V 1 u g t spreekt over de onte vredenheid van de ambtenaren der Bank. De heer Marchant behandelt het bestuur van de Bank, dat, naar hij zegt, feitelijk bij den secretaris-generaal berust. Hij geeft verder zijne afkeuring te kennen over velerlei nuttelooze geldverspillingen, de dure verbouwing en inrich ting van het bijkantoor, en klaagt dat de agenten der Bank werk voor twee kwartjes opdragen aan de assistenten, die het op hun beurt weer voor één kwartje uitbesteden. Er worden ook te veel kosten van executie van wanbetalers gemaakt. Een executie voor f300 kostte onlangs f30.000 van den jongen man wilde, getrouw aan zijn eenmaal gegeven woord, hem op dien dag de schilderij zenden. Tegelijk met de schilderij zou Etienne Castel, gehoorzamende aan de laatste wilsbeschikkingen van den goeden pastoor te Chrevry, George den brief ter hand stellen, dien de priester hem had toevertrouwd. Dit moest den volgenden Vrijdag plaats hebben. Den geheelen Dinsdag ging voorbij, zonder dat Raoul Duchemin iets had laten hooren over Ovide of Paul Harmant. De Woensdag gaf'geen betere uitkomsten. Etienne Castel besloot hem nog denzelfden avond te gaan opzoeken. Ovide had dien morgen vroeg zijne woning verlaten, nadat hij de flesch, die nog voor drie vierden gevuld was met den Canadeeschen drank van New York, waarvan wij hem achter eenvolgens eenige lepeltjes hebben zien geven aan Paul Harmant in Amerika en aan Amanda te Koningsbosch, in den zak had gestoken. Hij ging naar een telegraafbureau, dat het dichtst in de buurt was en verzond aan den millionnair, in de fabriek van Courbevoie, het volgende bericht „Verzoek onze ontmoeting uit te stellen tot morgen, zal niet voor aanstaanden Maandag vertrekken. Ovide." {Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1