Zaterdag 10 Dec. 1910 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. Officieele berichten. twee Onderwijzers Oud-Schiedam In onze Yroedscliap. Gemengd Nieuws. No. 9889. Bij het openbaar Lager 'Onderwijs te Schiedam Worden gevraagd aan school D (Hoofd de heer J. HAGE) een Onderwijzer met akte vr\je en orde oefeningen, aan schooi F (Hoofd de heer B. VAN BOC- HOVE) met akte vrye en orde oefeningen en een Onderwijzeres met akte nuttige handwerken en vrye en orde oefeningen. De aanvangsjaarwedde van f550.wordt ver hoogd. voor de akte vrije en ordeoefeningen met f25. - voor de akte nuttige handwerken met f25. voor de akte handteekenen met f50. voor de hoofdakte met f200.en voor 2, 4,6, 10, 13, en 16-jarigen dienst bij het lager on derwijs met f50.voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst bij het lager onderwijs mede met f50.— voor ieder tijdvak. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, voor 18 Decem ber a.s. (De sollicitanten, die zich reeds aanmeldden voor School E worden ook als sollicitanten voor bovengenoemde vacaturen aangemerkt. door N. J. M. D. XV. De geschiedenis van het Weeshuis aan den Langen Achterweg. (Naar authentieke bescheiden/ III. Dezorgvoornrmenenweezen. De oprichting van het Weeshuis. i( Vervolg). Op het verzoek van het Stedelijk bestuur van Schiedam, om vergunning voor het houden van ö-öti loterij, ten voord eele van het te bouwen Weeshuis, werd door de Staten van Holland gun stig beschikt- De Staten van Holland lieten aan het Stads bestuur het volgende stuk uitreiken: „De Ridderschap Edelen eride Steden van Hol- biot end© Westfrieslandt, respresenteerende den Staten van den selven landle, dioen te weeten, ftlsoo Burgemeester en ende Regeer ders der Stede van Schiedam ons te 'kennen gegeven hebben, als dat sy supplianten binnen haere Stede met veele arme Weeskindérën bela-st ende beswaert syn, de welke al té saemen in gemeen© ©nde slechte Borgershuysen bij1 den Keiligeugeest Mm der Stede voorschwerden be stoet, alwaer de selve meestendeel' qualyckcn op gevoed, end© in cleyne oft' geen© discipline ge bonden worden, door dyen binnen der voorsch. Stede geen Weeshuys en is, daer de selve in behoorlycke tucht, discipline ende vreese Go lts ^Pgetoogen ende geoeffent zouden mogen wór den dat oock 't getal van dyen dagelicks zeer was v«r meerdere nde, mits d'aflyvicheyt van veele bootsgesellen ende zeevaerende lUyden by den vyandt tirannichlycken over boort geworpen, als oock van soldaten binnen der voorsch. stede gar- 'ftisoen houdende, als insgelyks door de sterft ende haestige zyeekte, dia't se over sulcksi ende Orrirne daer inne beter ord're ende geregeltheyt te bduden, wiel genoegen ende van meeninghe zouden syn een Weeshuys binnen der voorsch. Stede te timmeren eride opterecliten; dan dewyle de mid delen van 'dien Godtshuyse van den Hdyïigen geest aldaer nyet waeran bastandit ende over su'lbks t selve 'nyet zonder subsidie conde geschieden, 'bocht in 't werck geleyt worden, ten waere hun toegelaten wierd© een Loterye binnen der voors. stede tot dyen eynde te mogen opstellenverso,u- ckende daeromme de voorn, supplianten (aenge- merckt by ons 't selve "tot diversche tyden ju Selycke zaeken ten behoeven van verscheyden dodere Godshuysen gaaccordeert ende vergunt was geweest) dat ons gelyeven sou de dien voors. hey- bgen-geestmrn 't selve mede te vergunnen ende daarvan te verleenen Octroy, soe is 't dat wy de zaecke voiorsch. ov ergemerck t. ende geney- ëben wesende tot het versouck van voorsch. sup- Wta, in den naeme ende van wegen de beyligen- €<testmrn. der voorsch. stede geaccordeert, ge- ^Onsenteert, toegelaeten ende geootroyeert hébben, Vorderen, consenteren, laeten toe ©nde oetroy- cren by desen een Loterye binnen haere stedè to mogen opstellen, mits dat t solve geschiede ib conformiteyt van de Resolutie, by ons ge- hèmen in regard van de geene, Octroy hebbende, 6hdie als noch haere beurte nyet en hebben ge- badt oït' in't werck 'gestelt, ende sonder dat ^y verstaen, dat den selven onsen consent© oft ^ctroye sullen worden vereert ofte eeniohsints geprejudiceertdat oock de suppltn. desen in t ^'erek stellende de penningen daer vain proce- ''tonendle tot geenen anderen eynde en sullfen mo ften. diverteren, als tot stichting©, opltimmeringbei ehdie ibehoeuve van den Weeshuys© hier vooretn Heroert, latende voorts allen ende een vegelycken, 'i-ie desen aengaen mach dat se de voorn, sup- bitn, onder de voors. limitation ende bespreecken, t effect van inhouden desen onsen Consente ende ^ctroye, doen laeten ende gedogen mlstelyck vre- toeli cndi© volcomelyck genyeten ende gebruy- cken, sonder hen da.er inne te doen ofte to laeten geschieden eenich binder, letsel ofte einpëscbe- ment ter contrarie. Gedaan in den Haege onder 't Segel van de Hoeren Staten voorn t. hier op gedruckt. Op ten XXI Deoembris Ao XVIc ende 'twee. Ter ordonnantie van den Staten A. v. Duvek. 1603. Na de ontvangst van 'dit octrooi werd den 19en April 1603 'hier tór stede .besloten, Pm een Rederijkersfeest te organiseeren en daaraan dan tevens de loterij te verbinden. (Wordt vervolgd). Sinterklaaszitting Notulengetob Bouwverordeningcommissie Volksbadhuis Handeisentrepót Warandevoetpad Belastingre clame. De vergadering door onze vroedschap ditmaal op den zesden van wintermaand gehouden, mag zeker wel een merkwaardige genoemd, 't Was een ware Sinterklaaszitting, eene bijeenkomst waarbij de surprise niet was uitgesloteneene verrassing vervat vooral in de merkwaardige ver klaring door een enkel Raadslid gedaan, zooals wij in het verloop van dit naschrift zullen zien. Ook ditmaal was 't weer een zeer langdurige zitting. De afwijking van de goede gewoonte door het ordereglement ingevoerd, om de veertien dagen te vergaderen, blijkt daartoe onvermijdelijk te leiden. In andere gemeenten van dezen omvang wordt dan ook terecht steeds aan dezen goeden regel vastgehouden. Merkwaardig in deze zitting was zeker aller eerst dat nu, na verloop van drie weken, de no tulen van geen enkele vergadering konden worden vastgesteld, zelfs niet die van 25 October 11.* Dat is in den tijd van burgemeester Versteeg nooit gebeurdeerst onder den opvolgenden bur gemeesters en secretaris is deze verkeerdegewoonte ingevoerd. Is het secretariaat werkelijk zoo met werkzaamheden overladen, dat dit voorbeeld van achterlijke gemeente-administratie aan heel Neder land moet worden gegeven Opmerkelijk was ook, dat bij de benoeming van een plaatsvervangend lid in de commissie be doeld bij art. 175 der Bouwverordening, een Raadslid werd benoemd, "die volgens die verorde ning zelf geen lid kan zijn. Aan wien de schuld van de herhaalde stemming bij deze benoeming aan de Raadsleden, die dë Bouwverordening zoo slecht kennen, of aan de bestuurstafel, waar men niet na, maar voor de stemming had moeten zeggen, dat geen lid van de commissie voor ge meentewerken hier plaatsvervangend lid kon zijn De behandeling van het voorstel in zake het Volksbadhuis is uitgedeid tot eene uitgebreide discussie, die men zeker niet in die mate bij dit eenvoudig onderwerp zou verwachten, 't Was toch maar al te duidelijk dat het gemeentebe stuur aan het ver strekkend verzoek van het be stuur van het ïSchiedamsch Volksbadhuis" niet kon of mocht voldoen. Zeker, de lichamelijke rein heid en frischheid moeten op hoogen prijs wor den gesteld en het meest afdoende middel daartoe is wel het geregeld bad ook de gezondheid is daarbij in ruime mate betrokken. Maar de last voor die noodzakelijke behoefte moet niet in hoofd zaak op de gemeente worden gelegd doch be hoort allereerst en allermeest door de betrokkenen zelf te worden gedragen. De gemeente mocht zich zeker, al geldt 't. hier dan slechts feitelijk eene leening, niet voor een bedrag van f 36000 in de schuld steken om aan liet verzoek van het Volksbadhuis te voldoen, en evenmin aan die in richting onder de tegenwoordige financieele om standigheden een subsidie van f2000 toekennen, te minder waar de subsidie-aanvragen zich in be denkelijke mate ophoogen alleen voor het gratis of tot zeer lagen prijs verstrekken van water zou o.i. wat te zeggen zijn. Dat de wethouder, de heer Van Westendorp, ondanks het niet twijfelachtig resultaat van het verzoek, nog wanhopige pogingen gedaan heeft, om het verzoek er door te halen, bewijst, dat hij zijn taak als voorzitter van het Volksbadhuis ern stig opneemt, wat ook op andere wijze wel dege lijk blijkt. Kan men toegeven, dat hij hier alleen het standpunt van de verdediging had in te nemen, terwijl de tegenpartij toch in goede handen bleekdan moet men erkennen 't zeker niet aan hem ligt, het verzoek van het Volksbad huis niet is ingewilligd. Maar ook de bestrijders van het verzoek hebben daartegen degelijke argu menten aangevoerd de heer Evers heeft terecht doen uitkomen, dat het Volksbadhuis iets vroeg, waartoe de gemeente allerminst verplicht was te helpen bij het bouwen van een grooter badhuis, en de heer Goslinga heeft er met nadruk op ge wezen, dat het particulier initiatief zich hier maar eens krachtig moet doen galden door te wij zen op de mogeljjkheid van het bouwen van een bad huis met zeer rendabele bovenwoningen, heeft hij het bestuur den weg getoond waar langs het doel is te bereiken. De Raad heeft ten slotte door het volgen van het preadvies de meest juiste be slissing genomen, en wij vertrouwen, dat op die beslissing niet zal worden teruggekomen. Het be stuur van het Volksbadhuis »beginne" desnoods weer met een bescheiden gebouw, zooals lie4 tegenwoordige zich toont. De wijziging der verordening regelende de be lasting op gebouwde eigendommen heeft ook nog heel wat voeten in de aarde gehad. Of 't echter noodig was daarover zooveel discusssie te voeren, als in dit geval is geschied, meenen we te moeten betwijfelen. Daargelaten de vraag of men bij het samenstellen van belastingwetten ook niet een weinig op de billijkheid der uitvoerders mag rekenen en alles zoo minitieus moet regelen, mee nen wij toch dat, men 't over de redactie-wijzi ging door mr. Jansen voorgesteld, spoediger eens had kunnen zijn, dan hierbij het geval is geweest. De bedoeling is toch slechts, dat de gemeente hij den overgang van panden niet de dupe van onbillijke belastingbetalers wordt de oude bezitter was na latig in het betalen van zijne straatbelasting en de nieuwe eigenaar weigerde eveneens bet nog res- teerende deel dier belasting te betalen. Voor der gelijke gebeurlijkheid moet de gemeente gevrij waard worden. Langs den weg daartoe door de wijziging der betrokken veorordening gebaand, meenen wij wel, dit doel zal bereikt worden. Een zeer merkwaardige en uiterst belangrijke discussie is in deze vergadering gevoerd over de aeeuwige" kwestie van het Vrij-Entrepot de Raad heeft daaraan zeker ruim een uur gewijd, nadat er in het begin van het vorig jaar reeds nagenoeg een halve raadszitting aan zoek was gemaakt. Voor hen die daardoor nog niet op de hoogte dezer kwestie zijn gebracht, zij er op gewezen^ dat het Vrij-Entrepot, eene handelsinrichting onder liet beheer eener gemengde commissie, waarvan de ontvanger der invoerrechten en accijnzen rechtens voorzitter is en die onder de auspiciën staat der Hooge Regeering, hare zaken drijft in het pakhuis »De Nederlanden" aan de Lange Nieuwstraat gelegen. Vroeger, toen be doeld pand eigendom was van wijlen den heer J. B. Noiet, is er van eenig conflict met de gemeente, die de geldelijke risico van deze instel ling heeft te dragen, niets vernomen maar nadat het pand, na het overlijden van genoemden eige naar, eigendom der gemeente is geworden en de Raad een commissie van bijstand voor het beheer van het pand had benoemd, is het onverkwikke lijk spel van twee harde steenen. die slecht malen, begonnen. De ncommissie van het beheer der admi nistratie van de pakhuizen »De Nederlanden" met toebehooren" kwam herhaaldelijk- in conflict met hare huurster, de commissie, anders gezegd Directeuren, van het Algemeen Handels-entrepotDe ontvanger- entreposeur zag zich ook herhaaldelijk in zijne fiscale maat regelen bemoeilijkt doordat hij met twee com- missiën, die niet homogeen waren, te doen had. Aan dien onhoudbaren toestand wenschten B. en W., gevolg gevende aan een opdracht hen het vorig jaar door den Raad gegeven, een einde te maken. In overleg met de Hooge Regeering, i. c- den Minister van Financiën, ontwierpen zij eene regeling, waarbij de twee commissiën tot ééne corporatie zouden worden vereenigd de twee groote masten op het eene schip, die het vaartuig danig in zijne vaart hinderden, zouden dus verdwijnen en het groote zeilmiddel zou bestaan in éen ondeel baar geheel. Maar dit bleek niet naar den zin te zijn althans van een enkel lid der Entrepötcom- missie, dat de geheele commissie schijnt uit te makendie heer Van der Schalk had met heele groote verwondering van dit reglement kennis genomen hoe is 't mogelijk na hetgeen 't vorig jaar door den Raad zoo nadrukkelijk gevraagd is. Of lietn ook al bij herhaling en van verschillende zijden verzekerd was, dat 't vol strekt niet de bedoeling is, directeuren weg te jagen, dat men ze liefst allen gaarne weder in de nieuwe commissie benoemd zag, 't hielp niet: de heer Van der Schalk herhaalde feitelijk het his torisch woord van een vorigen beheerscher der Habsburgsche monarchie met betrekking tot zijn lievelingsspijs kaiser bin ichknudel muss \ich habenneemt de Raad dit nieuwe reglement aan, dan kan ik met dezen Raad niet meer samen werken. Dat was dus de portefeuillekwestie gesteld; de Raad was er een oogenblijk beduusd van inderdaad de bedreiging van den heer Van der Schalk herinnert aan een andere gesteld door een ingezetene dezer gemeente, dien de heer Van der Schalk ook zeer «oed heeft gekend »dat betaal ik nu aan Inkomstenbelasting en neem je dat niet aan, dan ga ik de stad uit" Zulke bedrei gingen kunnen in een gewoon burgersbrein op komen, maar passen niet aan een achtbaar lid van den Raad; de wethouder, de heer Lager wey, heeft dat terecht gezegd. Is 't dan ook aan den eenen kant te betreuren, dat de Raad tot aan houden der zaak besloot, daar hij, zooals de heer mr. von Briel Sasse terecht zeide, toch over dezen berg heen zal moeten toch geen ander besluit dau is voorgesteld, redelijker wijze kan nemen van de andere zij kunnen wij toch het uitstel toe geven de temperatuur bij den heer Van der Schalk zoo hoog gestegen, zal wellicht, buiten de duffe raadszaal, onder den invloed dezer kille dagen] wat bekoelen, en het zoo koele, gezonde verstand zal weer overheerschen. De heer Van der Schalk zal aldus vertrouwen we de arristocratie van den stand en van den geest blijven vertegenwoor digen in onzen stedelijken raad, die zijn vaak degelijke adviezen zoo noode zou missen. De netelige kwestie van het begaanbaar ma ken der Warande heeft nog tot langer discussie aanleiding gegeven dan men rederlijkerwijze mocht verwachten men had toch mogen vertrouwen, dat het eenvoudige verzoek van het maken van een overpad gereeder inwilliging had gevonden. Maar de geheele kwestie der Warande bestrating is er bijgehaald. Terecht hebben althans hier, waar 't een noodzakelijke uitgave geldt, de betrokken wethouder en nog een ander Raadslid dat eeuwige argument van »geen geld" gewraakt. De oorzaak van die geldverlegenheid is, dunkt ons, goeddeels ook hierin gelegen, dat de gemeente te ruim geld (subsidie) geeft voor allerlei zaken, die niet rechtstreeks tot de bestuurstaak belmoren, ter wijl er aldus voor de zaken die werkelijk het beheer der gemeente raken, niet voldoende geld over blijft. Nadat dit ook in deze zitting nog hij een enkel agendapunt was gebleken en ook door den voor zitter zijdelings in 't licht was gesteld, gaf het nagenoeg laatste agendapunt de voorgestelde afwijzing van een nieuwe reclame in zake de In komstenbelasting vroede De Bruin weer ge legenheid zijne oude positie in te nemen. Onze roode vroede toonde zich hier weer de wreker van de svermoorde onschuld" maar die traditioneele rol ging hem ditmaal niet te best af. Uit zijn eigen mededeeling bleek, dat de hardvochtigheid hier niet te zoeken was aan de zijde van het ge meentebestuur, dat slechts de wettelijke bepalin gen toepaste, maar bleken zijne inlichtingen juist aan de zijde van den patroon, die den betrokken werkman niet op tijd liet noodige briefje bezorgde. D i e moet 't werd terecht gezegd te dezer zake medelijden betoonen, terwijl de bezwaarde toch altijd nog bij Ged. Staten in hooger beroep kan komen. Toen nog dit stuk was afgespeeld, viel het scherm, 't Was half zes en voor de heeren die nog dineeren moesten, dus meer dan tijd er waren er reeds enkele weggeloopen Wanneer krijgen we nog weer eens eene raadszitting van redelijken duur 't Schijnt in den laaLsten tijd bij het ellenlang uitspinnen van zaken, die veel korter konden gezegd worden, bij het her haaldelijk uitstellen ook van onderwerpen, die toch wel in eens konden worden afgedaan, onmogelijk te zijnmaar ook hier denken wij aan Koen's opbeurend woordEnde desespereert niet. Een 101-jarig e. Te Uithuizen (Gr.) is de heer S. Knorringa overleden, in den hoogen ouder dom van 101 jaar en zeven maanden. Een woesteling. In de wollens tof fenfabriek van den heer J. Brouwers te Tilburg heeft een wever, die te vergeefs om betere garens had gevraagd, den opzichter S. ernstige wonden op liet hoofd toegebracht. De woestaard werd door andere arbeiders gegrepen. Luchtballon! Onze correspondent te 01- denzaal, metdt ons d.d. 8 Dec.: Hedenmiddag daalde in het buurtschap Saas- veld, in de onmiddellijke nabijheid van Olden- zaal, de luchtballon „Neuss" van den Nieder- rheinischen Verein fiir Luftschiffart. Volgens baltonco-mmandant dr. Mormin, was hij met dr. meid. Eiiler, Referendar von Bijlow (neef van den oud-rijkskanselier) en fabrikant A. Hessellle, te 10 uur te Düsseldorf opgestegen. Als eene bijzonderheid kan nog worden ge meld, dat de ballon was vervaardigd van allu- minium vermengd met gummi, eene hoogte had bereikt van pl.min. 700 meter en dat zij in het geheel een halven zak ballast hadden uitgegooid. De reizigers vertrokken te 6.50 u. via Arnhem naar hunne bestemming. (Tel.) Déraillement. Aan het station Groesbeek zijn gisterenavond bij het rangeeren van een goe derentrein vier wagens uit de rails van een wissel geloiopen en gedeel'tellijk in elkaar geschoven. Hel ongeval veroorzaakte alleen een kleine vertraging in den loop der treinen en betrekkelijk geringe materieele schade. Een reus. Te Berlijn laat zich een reus zien, Dufurc geheeten, die 26 jaar oud en 2,83 meter lang is, 11 centimeter langer nog dan de reus Machnoff. Dufurc is een Franschman, zijn ouders, die beiden nog leven, zijn normaal. Hij heeft echter een „kleine" zuster, die nu reeds 1,75 meter groot is. Een opzienbarende moord bracht Woensdagmiddag de Grieksché hoofdstad Athene in opschudding. Voor den strafrechter stond te recht een zekere Bizantinos, gewezen chef aan het departement van Binnenlandsche Zaken. Vol gens de aanklacht zou Bizantinos, toen hij nog in functie was, valsche diploma's uitgereikt heb ben. De rechter Mikas leidde het verhoor en trachtte den beschuldigde tot bekentenis te dwingen. Plot seling haalde Bizantinos een revolver te voorschijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5