Dagblad voor Schiedam} iloileert U op de Na misdaad vergelding. Hiern ScMetascta Courant met iratlt 33stc Jaargang Dinsdag 13 December 1910. No. 9891. }Tji8 IQ f. j. ï£iU0.ü jt Md, flhj. 3 Bi, Officieel© berichten. Kennisgeving. Sluiting Oranjebrug. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS.' Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en b(j alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISNi Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 16 cent, 11 Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adrertberen worden uiterst bib lqke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan J T. Bertels, firma G. J. Bertels, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend tot uitbreiding zijner branderij aan de Lange Haven no. 91, kadaster Sectie C. no. 838, met een stoom waterketel van 50 M2 verwarmingsoppervlak, ter vervanging van dien van geringer afmeting. Schiedam, den 12 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van Woensdag den 14den December a.s., des namiddags ten half twee ure, de Oranjebrug tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen gesloten zal zijn. Schiedam, 13 December 1910. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Commissie voor Gemeentewerken te Schie dam is voornemens op Dinsdag 27 December a.s., des voormiddags ten 11 uur, op bet Bureau van Gemeentewerken aan de Korte Haven aldaar, aan te besteden de levering van: Ijzerwaren, gereedschappen, borstels, doeken, drogistartikelen en verdere materialen, ten behoeve van den dienst der gemeente werken, gedurende het jaar 1911. Het bestek ligt ter inzage op het Bureau van Gemeentewerken en is ter Gemeente-Secretarie (afdeeling A.) tegen betaling van 25 cents ver krijgbaar. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de op het Bureau van Gemeentewerken aanwezige gesloten bus, voor des voormiddags 10 uur van den dag van aanbe steding. RUSLAND. In de gister gehouden Doumavergadering vroegen sociaal-democraten en arbeidersgroep een urgente interpellatie te houden over het toepassen van lijfstraffen op politieke misdadigers in de gevan genissen te Wologda en Serintnisk, waar tal van gevangenen, onder wie de moordenaar van Plehwe, zelfmoord hebben gepleegd. Te Wologda zijn 100 gevangenen, die slecht voedsel geweigerd hadden, 256) Maar ik ben het niet, die aan tafel moet 'öschenken... Het is niet noodig, dat zij veel drinkt... Maar hoe kan dat dan van mij afhangen - Na de koffie zal ik zeggen, dat ik, ter eere Van de kennismaking met mijn nieuwe kameraden to'akteeren wil... Welnu het eenige wat er te doen lS! is slechts in een der karafjes chartreuse, dat 8\j ter zijde moet zetten, een lepeltje te gieten Vftn een drank, dien ik heb medegenomen... Marianne riep verschrikt uit Maar indien dat de arme vrouw eens kwaad *°u doen Neen, antwoordde Soliveau dat doet niets attders dan haar een weinig vroolijk stemmen en .^j zullen haar daarna doen zingen, wat wij wil- len. L. ©e verzekering, dat deze drank niet den min den schadelijken invloed zou hebben, nam bij het !enstmeisje alle verdenking weg en in het voor gezicht van eens hartelijk te zullen lachen, zeide zij tot lijfstraffen veroordeeld, hoewel de arts ver klaard had, dat de helft hunner physiek zwak was. De urgentie der interpellatie is mer 121 tegen 111 st. verworpen. PORTUGAL. Naar de Portugeesche Minister van Buiten- landsche Zaken aan een correspondent van de »Timesverklaarde, zal de scheiding van Kerk en Staat tegen het eind der maand worden afge kondigd, tegelijk met de vrijheid van godsdienst. Het is met deze maatregelen vooral de bedoeling der regeering om de macht der geestelijkheid te breken en haar invloed op de kiezers te verkleinen, zeide hij. Zij stelt zich voor den invloed er van reeds bij de verkiezingen van einde Maart 1911 te zullen bespeuren. De Nationale Vergadering zal in April bijeenkomen. De regeering zal haar dan alle tot dusver uitgevaardigde besluiten ter nadere goed keuring voorleggen. De oud-minister, de heer Espregneira, is in staat van beschuldiging gesteld. De heer Peres- tiello, oud-directeur-generaal der schatkist, is aangehouden en vervolgens weer in vrijheid ge steld onder borgstelling. De heer Gomez Aranjo werd eveneens verplicht borgstelling te geven. De heer Bernardino Machado, sprekende in eene republikeinsche bijeenkomst, heeft verklaard, dat er geene ware aanhangers der monarchie zijn in Portugal en de koninklijke familie daar zeker van is. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Weenen wordt geseind, dat het ministerie- Bienerth den Keizer zijn ontslag heeft aangebo den. De Keizer verleende het ontslag, doch het ministerie zal tijdelijk de loopende zaken afdoen Volgens inlichtingen uit officieuze bron. is de reden van het aftreden, dat uit de politieke be sprekingen is gebleken, de beslissing, die de Po lenclub heden zal nemen, den toestand niet zal ophelderen. Anderzijds is de dringende aard vun de parlementaire werkzaamheden een overwe gende reden om alle oponthoud van de Kamer debatten te vermijden. GRIEKENLAND. Een Reuter-telegram uit Athene meldt, dat de thans reeds bekend geworden uitslagen der ver kiezingen gunstig zijn voor het ministerie—Ve- niselos. Het ministerie zal over een groote meerderheid beschikken. BRAZILIë. Verschillende telegrammen melden, dat de »Rio Grande do Sul" Zondag Rio de Janeiro niet be schoten heeft. De berichten omtrent de beschieting van Rio Welnu 1 dat is dan afgesproken. Goed, zeide Ovide. Maar als ik de glazen der anderen ook eens vulde vroeg de dienstmeid. Ah 1 geen gekheid, als het u belieft 1 dan zouden allen een stuk in den kraag hebben. Dat zou wel prettig zijn. Neen, want dan zou de goede stemming verbroken worden... iedereen zou om het hardst spreken en zingen. Inderdaad, dat is waar... Gij moet mij een karafje met chartreuse geven... Ik zal zelf het vocht daarin gieten, want gij kent de maat niet en zoudt allicht te veel daarin doen. lnplaats van dat zij vroolijk zou worden, zou zij in diepen slaap vallen... De dienstbode nam een karafje chartreuse. Ovide had reeds uit zijn zak het fleschje gehaald, dat hij te New-York had gekocht. Hij nam ongeveer een glaasje chartreuse uit het karafje en goot daarvoor eene gelijke hoeveelheid van den Canadeeschen drank in de plaats. Hij schudde, ten einde alles goed te vermengen, sloot het karafje weder en gaf het Marianne, terwijl hij zeide Denk er aan, dat gij het niet met de ande re karafjes verwisselt. VVees maar gerust, antwoordde zij, ter wijl zij het in den zak stak. Hierna verliet zij Ovide. om hare werkzaamheden te hervatten. De ellendeling ging rustig door met ontbijten Geen enkel woord van het gesprek, dat tus- de Janeiro hadden betrekking op de gebeurte nissen van Zaterdagavond. Maandagavond heeft de Brazilaansche Kamer met algemeene stemmen besloten den staat van beleg in te voeren, maar de parlementaire on schendbaarheid te handhaven. De muiterij zou, volgens nadere berichten, ge ëindigd en de stad rustig zijn. Maar niettemin doen tegenstrijdige tijdingen over de maatregelen, die de regeéring genomen heeft, vreezen, dat de kiem van onlusten en oproer nog niet geheel ver stikt is. Over de overstroomingen in Spanje wordt uit Cerbère nog het volgende gemeld De overstroomingen maken steeds meer slacht offers. Te Cervadillo is een huis ingestort, waar door een persoon is gedood en drie zijn gewond. Villa Patones ligt geheel afgesloten, de huizen waarvan verschillende zijn ingestort, staan onder water. De spoorwegen zijn op onderscheiden punten beschadigd. Zuid-Italië heeft ook veel van overstroo mingen te lijden. In Ligurië, bij Sanova, heeft het water de rails van een spoorweg weggespoeld. Tal van huizen staan onder. In Venetië is groote schade aangericht. Talrijke rivieren en stroomen zijn buiten de oevers getreden en hebben de straten en pleinen Lorenzago en Saustino onder water gezet. De Londensche sMorning Post" verneemt uit Washington, dat de twee groote slagschepen, waarvoor dit jaar aan het Congres de gelden gevraagd zullen worden, met 6 of 8 c.M. kanonnen bewapend worden. Turbines zullen niet meer gebruikt worden, maar men wil terugkeeren tot de oude stoommachine, die in het gebruik 30 pet. goedkooper is. Zooals men zich misschien herinneren zal, maakte zich indertijd, gedurende de manoeuvres hij Dortmund, een patrouille van het 5e regiment Uhlanen schuldig aan ergerlijke baldadigheden. Een aanklacht werd ingediend en thans heeft de krijgsraad te Munster uitspraak gedaan. De chef der patrouille werd tot vijf maanden gevangenis straf en degradatie veroordeeld. Drie soldaten werden respectievelijk veroordeeld tot 2£ en 2 maanden hechtenis en 15 dagen arrest. De Petersburger »Retch" publiceert een telegram, meldende dat de moordenaar van Plehwe, in de gevangenis te Zarantur (Siberië) is overleden. Een Siberisch afgevaardigde in de Douma heeft een telegram ontvangen meldende dat tengevolge van de lichamelijke straffen hun opgelegd, meer dere gedeporteerden zelfmoord hebben gepleegd Nota over de kustverdediging. Gisteravond is 'de door de reg'eeriitg toegezegde schen hem en Marianne gevoerd werd, was aan Amanda ontsnapt. Hare verwondering was aanvankelijk overge gaan in verbazing en deze had weder voor vrees plaats moeten makenzij vroeg zichzelf af, wie de persoon kon zijn, die men moeder Lison noemde en waaraan Ovide Soliveau den helschen drank wilde toedienen, die haar zelf te Konings bosch bijna gedood had. Welke misdaad zou die man opnieuw gaan be drijven? Welke treurige plannen koesterde hij thans weder Eensklaps hief zij het hoofd op en haar gelaat drukte wilskracht uit, terwijl een zonderling vuur uit hare oogen straalde. Tusschen de gordijnen door wierp zij een blik op Ovide, die zijn stoel had verlaten en een sigaar aanstak. Ovide ging vervolgens uit de grocte zaal het voorhuis door en verliet de sBijeenkomst der Bakkers." Amanda zag hem heengaan, doch zij verliet hare plaats niet. Marianne kwam de tafel, waaraan Ovide had gezeten, afnemen. Amanda riep haar. Marianne verscheen. Wat verlangt gij van mij Dat zal ik u dadelijk zeggen... Er zal heden een groot feestmaal bij u gegeven worden Ja, juffrouw, een feestmaal ter eere van Lize Perrin, die men hier algemeen moeder Li son noemt. nou betrciïemle tie kustverdediging aan de Tweedo Kamer rondgedeeld. Daaraan wordt het volgende ontleend Op den voorgrond wordt gesteld, dat de in- richting en het vermogen van ons verdedigings. stelsel volledige waarborgen opleveren voor eene krjachtige en besliste handhaving' onzer onzijdig, beid bij een oorlog tusschen andere rijken. Niet allleen moet elkie schending va|n onze land- en zeegnenzien kunnen worden gestuit, maar tevens mioet met kracht kunnen worden tegengegaan, dat door oorlogvoerenden in bet Neder 1 andscho watergebied of in onze territoriale wateren ban- delingen wdrden "bedreven, welke strijdig zijn met de internationile verdragen en rechtsbeginselen. Ons weerstelsel zal eerbiediging onzer onzijdig heid meer volledig waarborgen, naasrina'te w\j be ter en krachtiger op het keeren van eiken in breuk daarop zijn toegerust. Slechts door met alle (macht en middelen, die ons ten dienste staan, die -onrechtmatige aanranding Van onze onzijdigheid te bestrijden, zullen wij onze noep-ing vervullen en èètrbied en belangstelling afdwingen. Vooral wanneer eene der strijdende partijen ons gebied als idxjortochtsland voor een deel zijner legers mocht gebruiken, moeten wjj alle pogingen in het werk stellen, om een dergelijken aanval te keeren. Zekerder waarborgen voor het uitblijven van een inval van de zeezijde is gelegen in een krachtige verdediging onzer havens en zeegaten, tegen eené belangrijke macht. Naar het gevoelen der /egeering moet bij1 het beramen van d|e middelen ter verdediging naar de zeezijde, zoowel de handhaving der neutraliteit als de afweter tegen een rechtstreekschen aanval in het oog worden gehouden. De nota wijst vervolgens de havens en de zee- gaten, die tolegang geven tot die havens aan, als de aangenomen aanvalspunten van een kust. De regeering wijst (er -op, 'dat vooral Den Helder, Ylissingen en Rotterdam voor een vreemde vloot eein giuinstige maritieme basis kunnen vormen. Als uitgangspunt votor operation te land biedt Hoek van Holland (Rotterdam) het meeste voor deel aan. Geraakt jNederiand rechtstreeks mbt een anderen staat in oorlog, dan omvat de taak der kustverdediging in hoofdzaak dezelfde opdrach ten als bij bescherming der neutraliteit. Tot de middelen, om met goed gevolg1 de kust- verdediging te voeren bobooien lo. de levende strijdkrachten te lahd 2a. de vloot; 3o. de kustversterkingen met den aankleve van dien. De nota treedt in óene nadere ontwikkeling vari deze taakdelen, ten einde te doen blaken hoe zeer het in het algemeen, voor den verdediger eener kust notoddg is: a. Om zijne hoofdmacht niet te vroeg in be weging te brengen, (d. w. z. niet vóór dat het Wie is die moeder Lison Eene brave brooddraagster, die verleden Zaterdag in de Git-le-Coeurstraat bijna verpletterd werd door een steiger, die van een in aanbouw zijnd huis is neergestort... Amanda rilde. Marianne vervolgde Alle bakkersknechts, alle brooddragers en brooddraagsters uit deze wijk houden veel van moeder Lison... Zjj hebben geld bij elkaar gelegd, om haar een vroolijk uurtje te doen doorbrengen. En gij houdt ongetwijfeld ook veel van die brave vrouw, niet waar, juffrouw Marianne Zeer zeker. Zij is zulk een eerbiedwaardig schepsel... Welnu, Marianne, dan zult gij niet doen, wat die man, met wien gij daar straks gesproken hebt, u heeft aangeraden te doen... De dienstmeid stond verstomd. Na eenige oogenblikken stamelde zij Hoe weet gij Juffrouw Amanda strekte hare hand uit naar het glazen beschot en zeide: Het kijkvenstertje was geopend, ik heb al les gehoord Dan heeft de juffrouw toch moeten begrij pen, dat het niets is dan een eenvoudig grapje... Ik weet het, Marianne, uwe plannen zjjn niet slecht, maar gij moet ze toch opgeven. Wilt gij verhinderen, dat er eene schandelijke daad wordt gepleegd i i QWordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1