Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ilmiieert U op ie Ha misdaad vergelding Kiem ScMefamte Courant iet iratis trijs IQ c. B. Teet. f Q.45 g. mafl, f L35 j. 3 ml 33ste Jaargang. Woensdag 14 December 1910. No. 9892 Officieele berichten. een Onderwijzer twee Onderwijzers een Onderwijzeres Buitenlandscli Nieuws. FEUILLETON. Binnenland. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschgnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: Fan 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voorherhaaldelgk adverteeren worden uiterst bit Igfce overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Bij het openbaar Lager Onderwijs te Schiedam worden gevraagd aan school (Hoofd de heer J. HAGE) met akte vrjje en orde-oefeningen, aan school F (Hoofd de heer B. VAN BOC- HOVE) met akte vrije en orde-oefeningen en met akte nuttige handwerken en vrjje en orde-oefeningen. De aanvangsjaarwedde van t'550.wordt ver hoogd. voor de akte vrije en orde-oefeningen met f'25. - voor de akte nuttige handwerken met f25. voor de akte handteekenen met i 50. voor de hoofdakte met f 200.en voor 2, 4,6, 8, 10, 13, en lij-jarigen dienst bij het lager on derwijs met f50.voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst bij het lager onderwijs mede met f50.— voor ieder tijdvak. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, voor 18 Decem ber a.s. (De sollicitanten, die zich reeds aanmeldden voor School E, worden ook als sollicitanten voor bovengenoemde vacaturen aangemerkt. DUITSCHLAND. In den Rijksdag ging het gistermiddag rumoe rig toe, toen de rijkskanselier naar aanleiding van de beschuldiging der sociaal-democreten, dat de verklaringen van den rijkskanselier van 10 dezer over de onlusten in Moabit beteekenden een ingrijpen in een hangende rechtszaak, het woord nam. De rijkskanselier zeide namelijk, dat het er niet op aankomt of de beschuldigden in de Moabiter- affaire veroordeeld of vrijgesproken wordende moreele medeplichtigheid der sociaal-democratie aan de onlusten in Moabit staat immers vast. Op deze woorden volgden een onbeschrijflijk lawaai. De sociaal-democraat Kuhnert roept«Gij hebt gelogen 1" De voorzitter roept daafop Kuh nert tol de orde. De sociaal-democraten interrum- peeren voortdurend. De socialist Zubeil roept «Wat 'n onbeschaamdheid 1" en wordt tot de orde geroepen. De rijkskanselier zet intusschen zijn rede voort en zegtOver deze moreele mede plichtigheid moge de publieke opinie oordeelen, die dit ook reeds deed. Haar oordeel is zoo vast en onomwonden, dat het noch door dialectische manoeuvres, noch door de interruptie, die gij mij zooeven naar het hoofd wierpt, gewijzigd kan Worden. Na deze woorden weer groot lawaai. Ledebour roeptVolkomen onbewezen beweringen, schaam- 257) Zeker, juffrouw, dat wil ik gaarne... En ik dacht nog wel, dat die mijnheer zulk een braaf haan was... Wat een schurk, die mij medeplichtig wilde maken aan eene slechte daad tegen moeder LisonWat zqu ik hem dat gaarne betaald zet ten I... Dat kunt gij, Marianne. Hoe dan Op de eenvoudigste manier... Door hem te drinken te geven, wat hij voor de brooddraagster bestemd had. Kijk!.'.. Maar dat is eene wonderlijke ge dachte, juffrouw I Indien die drank kwaad moest doen aan moeder Lison, zal hij het thans onder binden. De hoeveelheid, die ik daarin heb zien gieten, zou voor eene vrouw gevaarlijk kunnen ^jjn, doch niet voor een man, antwoordde Amanda. Hij zal dronken worden... Dan zal hij behoefte gevoelen aan spreken... Die man is een vijand van fhoeder Lison. Waarom 1 Ik weet het niet, maar ben er zeker van 1 De arme vrouw moet niet 'h èen valstrik geraken, die door hem gespannen is.. r Welnu 1 juffrouw, ik geef u de verzekering, teloosheid De voorzitter roept Ledebour tot de orde. Het tumult duurde voort, terwijl de burgerlijke partijen, die bij de laatste woorden van den rijkskan selier applaudisseerden, weer met hun toejuichin gen begonnen. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft 5 millioen toege staan voor de wijnbouwers, die van de slechte weorsgesteldhèid te lijden "hebben gehad. SPANJE. Een telegram uit Cerbère meld'tDe overstroo mingen in de provincies Malaga en Lêon houden aain. Te Jzafce bij Malaga is een huis ingestort, waarbij 3 men seinen gedood en 2 gewond wer den. Aan de kust hebben verscheiden schepten schipbreuk geleden, de bemanningen werden ech- tor gered. Een Nederlandsch stoomschip' is met iaverij Le Ferrol binmengeloopen. ITALIë. Het Italiaansch syndicalistisch congres, gisteren te Bologna vereenigd, heeft met groote meerder heid een dagorder aangenomen, veroordeelende het parlementarisme, en verklarend dat de werk liedenklasse een instrument van aanval en ver dediging beiden heeft in de beroepssyndicaten en zich dus van verkiezingsstrijd heeft te onthouden. In de laatste *24 uren heeft men geconstateerd te Helena en te Monteiesi een geval van cholera en een geval van overlijden te Palermo twee gevallen en een geval van overlijden. BRAZILIë. De Braziliaansche gezant te Berlijn heeft een officieel telegram uit Rio de Janeiro gekregen, dat Zondagavond verzonden is. Hij hoeft het in het „Berliner Tageblatt" openbaar gemaakt. Volgens dat tegram zijn slechts de manschap pen van het bataljon mariniers, dat in de vesting op het eiland ,der Cobras ligt en een "deel van de bemanning vari den kruiser „Rio Grande do Sul" in opstand gekomen. Deze opstand is echter onmiddellijk door den commandant met de overige officieren, gesteund door de trouw gebleven be manning, onderdrukt. Bij den strijd aan boord van het schip ,is een man gesneuveld. De andere schepen van het smaldeel zijn alle de regeering trouw gebleven. Het bombardement van het eiland dier Cobras, dat 's morgens door vele kust- batterijion door d,e marine-artillerie en door een groot slagschip begonnen was, is om vier uur 's middags gestaakt, daar de opstandelingen de witte vlag geheschen en om 'het afhalen van dtóiöden en gewonden verzocht hadden. De aanvoerder van de regeeringstroepen gene raal Menha Bai'eto werd gewond. In den loop van den 'nacht poogden vele mui- dat moeder Lison geen enkelen druppel zal ge bruiken van den drank, die door hem bereid is en dat hij zelf het mengsel zal binnen krijgen,.. Ik zal de patrones waarschuwen. Doe dat niet, want men zou hem wegja°en en wij zouden dan niet uit zijn eigen "mond kunnen vernemen, welke slechte plannen hij koesterde... Dat is waar... Wij kunnen dat te weten komen, als hij gedronken heeft. Derhalve moet ik hem laten drinken en hij zal drinken, daarop geef ik u een briefje. LL Gij zult dus niets vergeten van hetgeen ik u gezegd heb te doen herhaalde juffrouw Amanda. Neen, juffrouw, wees gerust... herhaalde Marianne. Ik zal de twee karafjes in de hand hebben en de schelm zal er aardig inloopen... Dat zult gij eens zien... Maar dat is waar ook" zult gij hem zien Zeker. Ik zal hier zijn, in deze kamer... Ik reken er op, dat gij over dit alles het diepste stilzwij gen zult bewaren... Daar kunt gij op rekenen... De dienstbode verwittigde den patroon, dat de afzonderlijke kamer voor twaalf uur besproken was door de persoon, die zich op dat oogenblik daarin bevond. Amanda verliet, na haar nogmaals goed alles op het hart,te hebben gedrukt, de restauratie. Marianne zou gaarne alles tot in de puntjes verteld hebben, ten einde den schelm, die gereed ters in sloepen van het eiland 'te ontsnappen. Zij werden echter allen door patrouilleerende vaar tuigen gevat. Zaterdagochtend om 10 uur zou tie vesting der opstandelingen bestormd worden, maar de over geblevenen gaven zich zonder verzet over. Onder de gevangenen is korporaal Piaba, de aanvoerder van den opstand. Alle gebouwen jap ''het eiland der Cobras, waaronder de nieuwe kazerne en hospi talen, zijrl bijna geheel weggevaagd door het ge schutvuur. Verscheidene granaten hebben in de stad openbare gehouwen en huizen beschadigd. Van de burgerlijke bevolking zijn er meer dan 200 gedood of gewond. Van de opstandelingen zijn er ongeveer 200 gevangen genomen en even- velen gesneuveld of gewond. Do regeeringstroe pen hebben ongeveer 100 man aan dooden en gekwetsten verloren. Thans hoerscht er volmaakte rust in do stad. De Senaat beeft gisteren besloten tot afkon diging van den staat van beleg gedurende 30 dagen in het district van de hoofdstad en in het. tegen overliggende Nitcheroy. De parlementaire on schendbaarheid zal geëerbiedigd, worden. Do Ka mer van afgevaardigden moet nog beraadslagen >over bet voorstel. Er zijn troepen uit bet land naar de hoofd stad verplaatst. Een Engelsch smaldeel ligt in de haven. Een telegram uit. Rio 'de Janeiro, d.d. 13 Dec,, meldt nog: Do bemanning der kruisers „Minaes Geraes", Sao Paulo", „üe.odora" en „Bahia" is ontscheept en gevangen gezet in het fort Ville- -Gaignotn. De schepen zullen ontwapend en op nieuw bemand worden. Overal heerscht rust. De Braziliaansche legatie te Parijs ontving d.d. 12 December een telegram uit Rio, de Janeiro, meldend', dat de soldaten van bel, bataljon, dat aan bet, muiten sloeg, zich voor bet krijgsgterecht zullen moeten verantwoorden. kaansche vereaniging tot regeling langs rechte- lijken weg van internationale geschillen. Het Fransche gerechtshof van hooger beroep heeft gisteren onderzocht het beroep van kardinaal Lu(,on tegen het vonnis van de rechtbank van Reims, hem veroordeelend tot 500 francs schade vergoeding aan het onderwijzersgenootschap. De heer Rousset, advocaat-generaal van kardinaal Lucon, heeft uiteengezet, dat het onderwijzers genootschap niet bevoegd is een gerechtelijke vordering te stellen namens een of meer zijner leden want de onderwijzersvereenigingen kunnen niet gelijk gesteld worden met de syndicaten. De algemeen e bond van den arbeid heeft een biljet doen aanplakken, de syndicale organi saties uitnoodigend om de algemeene werkstaking voor te bereiden, indien de Fransche de regeering, met voorbijzien van het protest der arbeiders, Durand naar het bagno zou zenden. Twee hoogere beambten van eene groote regie-onderneming in het arsenaal van Toulon, voor de ontscheping van koper, Zijn wegens fraude aangehouden. De directeur van de onderneming zal in verhoor worden genomen maar men meent hij geheel onkundig is van de gepleegde fraude' ARGENTINIë. Na een verklaring van generaal Pando, waarbij erkent wordt, dat de scheidsrechterlijke uitspraak van den president van Argentinië over het geschil tusschen Bolivia en Peru in een geest van recht vaardigheid geveld werd, hebben generaal Pando en de minister van Buitenlandsche Zaken een protocol geteekend, waarbij de betrekkingen tusschen Argentinië en Bolivia hersteld worden. Volgens de „Star" za.l Andrew Carnegie Donder- da'gavoind mededeelen, dat 'hij' een belangrijke gift, naar men zegt van 10 milüocn dollars, beschikbaar zal stellen voor (èen of andere internationale orga nisatie, die dien wereldvrede propageert. Men ver wacht, dat Carnegie 'deze miedëdeeling zal doen bij dé opening van de conferentie aan 'de Ameri- was moeder Lison kwaad te doen, aan de deur te laten zetten. Maar daar zij beloofd had te zwijgen, wilde zij haar woord houden. Juffrouw Amanda, die een weinig tijd voor zich had, oordeelde het noodzakelijk juffrouw Augustine te gaan waarschuwen, dat eene belang rijke zaak haar verhinderde hare gewone plaats in de paskamer in te nemen. Zij begaf zich dus naar de Sint-Honoréstraat. Zij zou ook gaarne Raoul Duchemin en Etienne Castel gewaarschuwd hebben, doch daar zij niet wist, waar die twee waren, kon zij dit niet doen, O vide had alles goed geregeld voor zijn aan staand vertrek, dat den volgenden Maandag zou plaats hebben. Vrijdags zou hij naar Courbevoie gaan, om Paul Harmant te bezoeken en de beloofde vijfmaal honderdduizend francs te ontvangen. Zaterdags zou hij zijue laatste inkoopen doen. Zondags was hij van plan zijn koffers in be waring te geven in het Havre-station en 's Maan dags daarop zou hij per sneltrein vertrekken om zich weldra op eene stoomboot in te schepen. Zijne papieren, die goed in orde waren, zaten reeds in zijn zak. Hij wandelde in de omstreken van de Jakob- straat, tot het oogenblik, dat hij een glas absint in de «Bijeenkomst der Bakkers" zou gaan nemen. Jeanne Fortier was in dien tusschentijd druk bezig, zich mooi te maken, zooals zij zelve schert send gezegd had. Zondagsrust voor ambtenaren van den burgerlijken stand. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft het gevoelen van Gedeputeerde Staten der pro vinciën gevraagd over een adres van den Neder- landschen Bond van Gemeente-ambtenaren, waar- 'a wordt gevraagd te willen bevorderen, dat de ambtenaren van den burgelijken stand worden vrijgesteld van bet verrichten van werkzaamheden op Zon- en algemeen erkende Christelijke feest dagen. In eene uitvoerige memorie van toelichting, vermeldende gegevens uit vele gemeenten, wordt aangetoond, dat deze arbeid veel voorkomt. Hij zou naar het oordeel van adressant als volgt kunnen worden opgeheven. De termijn voor ge boorteaangifte worde met één dag verlengd inge val hij zou afïoopen op een Zon- of feestdag. Overlijdensaangifte is reeds thans aan geen termijn gebonden. Verlof tot begraven behoeft op Zon en feestdagen alleen te worden afgegeven in tijden van buitengewone sterfte. De huwelijks afkondigingen op Zondag kunnen veilig worden vervangen door bekendmaking in dag- of week bladen, of als sedert 1907 in Frankrijk door aanplakking aan bet gemeentehuis. Dan kan art. 149 Gemeentewet bepalen, dat, behoudens in tijden van buitengewone sterfte, voor het afgeven van verloven tot begraven, alle bureaux op Zon en feestdagen gesloten zijn. Tuberculosebloem Men verzoekt plaatsing van het volgende: De vroeger aangekondigde regeling van dien verkoop van de „tuberculose-bloem" voor 191)., De arme vrouw weende van vreugde, toen zij Lucie de blijken van toegenegenheid en achtino- beschreef, die men baar bewezen had. Wat zou ik gaarne willen, dat gij daar waart, dierbare lieveling... zeide zij tot haar; ik zou zoo gelukkig zijn, indien gij zaagt, hoe'die brave lieden mij beminnen Wie zou u niet liefhebben, moeder Lison antwoordde het jonge meisje. En zij hielp Jeanne Fortier, hare moeder, bii het kleeden. J De tijd snelde voort en het was nog tamelijk ver van de Bourbonkade naar de Seinestraat. De brooddraagster omarmde Lucie innio- en vertrok. We weten, dat Etienne Castel, nadat hij Du chemin verlaten had, zich naar de werkplaats van Paul Harmant begaf. Hij was alleen in zijn bureau. De millionnair bemerkte Etienne Castel. Ah I riep hij uit, terwijl hij opstond, om hem de hand te gaan drukken. Inderdaad zeer onverwacht, maar ook zeer welkom Wat voert u hier naar Courbevoie, waarde heer Castel Louter nieuwsgierigheid. Nieuwsgierigheid I herhaalde de vader van Marie. Waarlijk? De kunstenaar gaf den eigenaar der werk plaatsen de reden voor zijn bezoek op, het be zichtigen der werkplaatsen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1