Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. opzegging van spoorwegovereenkomsten. Pit ge vaar hangt den Staat nog steeds boven het hoofd, maar de Min» zal spoedig maatregelen némen. De Zondagsrust voor het personeel mag de be langen van het publiek niet schaden, is het stand punt van den Minister. Spr. wil in de beperking van den treinenloop op Zondag niet te ver gaan. Best mogelijk is het, dat in de toekomst meer treinen in het Noorden dan in het Zuiden zullen worden opgeheven, daar aan het reizen op Zon dag in verschillende mate behoefte is. Pan bespreekt de Min. de kwestie der lange diensttijden en d- herziening der dienstvoorwaar- den, die tot 1 Januaii is uitgesteld. Met den heer Troelstra komt de Min. voorts in dis cussie over het ontslag van eenige spoorwegar beiders, over de samstelling van het scheidsge recht en over de Nederlandsche Vereeniging van - Spoor- en Tramwegpersoneel, wier gezagsonder mijning de Min. afkeurt. Pe heer Passtoors prijst het beleid van den Min. tegenover de 48.0UO arbeiders van zijn departement. Pe heer Troelstra laakt de opwekking van den Minister tegen de sociaal-democratie en komt op tegen diens felheid ten opzichte der Nederl. Vereeniging, waar de sociaal-democratische frac tie vrij tegenover staat. Spr. behandelt in het bijzonder het ontslag van drie conducteurs te'Barneveld. Naar aanleiding van die zaak stelt spr. een motie voor om den minister uit te noodigen de Kamer in te lichten over de toestanden aan het station Barneveld. Na repliek van den heer H elsdingen komt de heer Roodhuyzen op tegen den poli- tieken aanval des ministers op de linkerzijde en bepleit de heer De Visser de opneming van het voormalig Rijnspoorwegpersoneel in het pen sioenfonds. Het ontslag der 3 Barneveldsche conducteurs blijft spr. goedkeuren. Na replieken van de heeren Ter Laan en Smeenge dupliceert de Minister. De minister zal onderzoeken, of het Rijnspoor wegpersoneel in het Pensioenfonds kan worden opgenomen. Ten slotte zuivert de minister zich tegenover de heer Troelstra van het verwijt van socialistenvrees. Pe motie-Troelstra (onderzoek naar de toestan den aan het station Barneveld) wordt verworpen met 62 tegen 6 stemmen (der socialisten). Pe bespreking over de afdeeling posterijen wordt door den heer Passtoors geopend met het verzoek om tot afschaffing te komen van de Za terdagavondverzending der Kamerstukken. Lots verbetering van brievengaarders en van het la ger personeel wordt voorts door spr. gevraagd, waarna de beraadslaging tot des avonds 8 uur afgebroken werd. Avondvergadering. De heer Hel sdingen critiseert de maat regelen van den minister ten opzichte van het personeel der posterijen. Hij noemt die maatregelen tot traktementsverbetering onvoelde, vooral voor klerken en assistenten. Spr. wil thans voor de verbetering van het salaris der postambtenaren een aparte motie indienen naast die, welke bij de alg. beschouwingen werd ingediend voor de salarisverbetering van alle ambtenaren. Spr. be pleit voorts verbetering van de positie der be stellers en der locale krachten. De vakorganisaties zullen den minister zeer goed kunnen voorlichten. Spr. meent overigens, dat de minister niet altijd even billijk tegenover de vakorganisaties optreedt. Ook voor volledige regeling van de rechtspositie der post-beambten breekt spr. een lans. De heer Roessingh verklaart zich niet voldaan over het antwoord, dat de minister inde stukken heeft gegeven, betreffende de klacht, dat bij benoemingen van lager personeel vaak een on derzoek naar de godsdienstige gezindheid van den candidaat plaats heeft Spr. is thans nog niet over tuigd, dat de godsdienstige gezindheid geen in vloed op de benoeming uitoefent. Als men, met terzijdestelling van de bekwaamheid, allereerst op het geloof gaat letten, doen men onrecht. Spr. blijft daartegen protesteeren. Pe heer Van Vliet bepleit nog eens het denkbeeld van een meerhoofdig bestuur bij pos terijen en telegrafie. Hij dringt aan op uithreidirig van de Zondagsrust bij dê telegrafie, vooral in de groote steden, en vraagt voor verschillende groepen van het personeel lotsverbetering. Pe heer Van Nis pen tot Sevenaer (Rhêden) bepleit in het belang van het platteland aansluiting van een honderdtal hulptelefoonkan toren aan het locale net. De heer Bogaard t bespreekt o. a. een door hem wenschelijk geacht plan van organisatie van het personeel. De heer De Klerk vestigt de aandacht op de slechte betaling der ambtenaren, in verhou ding tot den door hen verrichten arbeid Vooral het lage personeel heeft dringend loonsverhoo- ging noodig. De loonsverhooging van 1905 is, zegt spr. van geringe beteekenis geweest. De heer Roodhuyzen sluit zich bij alle billijke wenschen, die vorige sprekers hebben geuit, aan. Voorts bepleit hij nog salarisverhoo- ging voor de tot commies bevorderde klerken. De heer Smeenge sluit zich daarna aan bij den wensch van den heer Van Nispen tot Seve naer, om een aantal hulp-teleloonkantoren aan het lokale net aan te sluiten. Ook hij dringt op lotsverbetering voor zekere groepen van het personeel aan, evenals de heeren V a n W i c h e n en Marchant. Nadat nog de heer Schaper een plaatselijk geval heeft besproken, beantwoordt de minister de sprekers, waarbij een woordenwisselingtusschen hem en den heer March ant ontstaat over het recht der ambteuaren, bij de commissie van onderzoek, zoo zij het noodig achten, een onder zoek aan te vragen. Pe minister acht het inwinnen van het advies der vakorganisaties bij salarisregelingen uit den booze. Ten opzichte der van alle zijden ge uite ontevredenheid over de bezoldiging van het personeel, merkt de minister op, dat de klachten der klerken overdreven zijn. Hij toont dit met cijfers aan. Wat het lagere personeel betreft, erkent de minister, dat de positie der hulptelegra fisten niet schitterend is. Zoo mogelijk, zal daar later verbetering in worden gebracht. Pe ove rige opmerkingen acht spr. ongegrond. Pe mi nister bestrijdt voorts in het bizonder de klacht van den heer Roe.ssing, dat bij benoemingen op kerkelijke gezindte zou worden gelet. De minister zegt, dat hem bij onderzoek de onjuistheid dier klacht is gebleken. De heeren Roessingh en Helsdingen repliceeren. Na dupliek van den Minister wordt het algemeen debat gesloten. Na goedkeuring der volgende artikelen wordt de begrooting van waterstaat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Oorlog en Marine. Het Neidierl. Correspomlientieburedu meldt: Naar verluidt, zou Iele rechterzij Ie van de Twee de Kamer hare gedragslijn bij de ooflogs- en de marine-'begrooting bepaald hebben in dezen zin, dat het te voorschijn roepen van een ministe- rieoJe crisis aan die departementen buitengesloten zou zijn. De 40 millioen. Er heeft zich een comité gevormd, om in ver schillende plaatsen van Nederland het volgende adres, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter teekening te leggen «Geven met verschuldigden eerbied te kennen <le ondergeteekenden, ingezetenen van het Rijk, dat zij met groot leedwezen gezien hebben, hoe de regeering in dezen tijd voorstelt, een buiten gewoon fonds van 40 millioen gulden voor de kustverdediging te vormen, op grond van gevaar voor neutraliteitsschending bij een eventueelen oorlog tusschen Engeland en Duitschland dat zij vermeenen, dat de ondervinding van onze tijden niet dringt tot het nemen van zulke voorzorgsmaatregelen, daar Europeesche oorlogen steeds onwaarschijnlijker worden (getuige de vele gelukkige oplossingen, (b. v. bij de Fasjoda-, Dog- gersbank-, Marokko-, Balkan-kwesties enz, enz.), terwijl fatsoenlijke staten sedert lang niet meer betrokken worden in de kwesties tusschen de groote mogendheden,tenzij zij zich zelf er in mengen (getuige o. a. het neutraal blijven in 187071 van Luxemburg, dat nog wel in de voorafgegane moeilijkheden gemoeid geweest was)onze naburen zijn toch ook geen bar baren: dat ondergeteekenden U daarom met allen aan drang verzoeken, op het voorstel der regeering niet in te gaan, vooral niet in dit tijdsgericht, nu, na de zaak Van Heeckeren van Keil, in bin nen- en buitenland de meening heeft post gevat, dat er druk van buiten op onze regeering zou zijn uitgeoefend Ondergeteekenden meenen ook, dat er hier te lande meer behoefte bestaat aan krachtigen voor uitgang in den geest van het bekende woord dat «Nederland groot moet zijn in alle dingen, waarin een klein land groot kan zijn," en met name aan daden van Regeering en andere staats-' organen, om de daartoe vereischte werken van welvaart en beschaving te bevorderen; deze zul len het aanzien en den goeden naam van Neder land doen rijzen, terwijl de aangevraagde 40 millioen nu reeds groote ongerustheid in 't bin nenland en wantrouwen in het buitenland ver wekken." Het comité bestaat uit de heereu C. van Dorp, wethouder; J. S. Hollander, raadslid; dr. C. te Lintum, leeraar H. B. S.L. F. Schot, notaris, en H. F. L. de Wit, distillateur, te Rotterdam jhr. C. Bloys van Treslong, ingenieur, en P. Boele van Hensbroek, letterkundige, te 's Gravenhage prof. dr. H. van Gelder, hoogleeraar, en prof. dr. H. Kern, oud-hoogleeraar, te Utrechtmr. W. H. A. Elink Schuurman, assuradeur, en A. B. E. van Leeuwen, kassier, te Hilversummr. B. Hes, adv. en proc., te Groningen P. A. Ottolander, wet houder, te Boskoop; J. A. G. Stompff, dir. van Texel's eigen Stoombootondernerijing, te Oude- schüd, en dr. J. A. M. Kramps, oud-dir. H. B. S. te Roermond. Het Land Indrawajoe West. Blijkens het afdeel i ng s vers lag der Eerste Kamer over het wetsontwerp aankoop van het Land In drawajoe West verklaarden vele leden zich voor den aankoop, terwijl anderen de koopsom le hoog, de opbrengst te laag achtten en zich verklaarden tegen aankoop voor den afloop dei' proefneming met den Terugloop van het land Kandamgkauer bedoeld. K. S. A. Door Z. D. II. den Bisschop van Haarlem, is als opvolger van mgr. Konings, tot geeste lijk-adviseur van het Diocesaan Comité voor Kath. Sociale Actie in'hét Bisdom Haarlem, aangesteld de zeereerw. beer Rector P. Stroomer, Keizers gracht 67, Amsterdam. Middenstandsbelangen. In een door de Amsterdamsche Winkeliersver- eeniging bijeengeroepen vergadering van afgevaar digden van middenstandsvereenigingen te Amster dam is besloten tot oprichting eener commissie van advies, welke verschillende middenstandsbe langen tot een onderwerp van studie zal maken en met de belanghebbenden zal behandelen. Als leden van een voorloopig bestuur werden gekozen de heeren Dekking (Behangerspatroonsvei eeniging Samenwerking), Van der Tas (Vereeniging van Winkeliers in Koloniale Waren), Evers (Vereeni ging van handelaars in comestibles en koloniale waren) en Geels (R.-K. Middenstandsvereeniging. Tot secretaris der commissie werd benoemd de heer J. Prinsen Jr., voorzitter van Christiaan Huygens, afdeeling van den Horlogemakersbond. Spoorlijn Stadskanaal Duitse he grens In de zitting van do Provinciale Staten van Drenthe kwam gisteren o. a. het volgende in be handeling Geel. Stalen stelden vodr een subsidie van f30.000 te verleenerj voor den aanleg van den spoorweg StadskanaalTer Apel-Duitsche grens. Hierbij was gevoegd een voorstel van den heer Moursing tot bet vetrleenen van een subsidie van f112.500, welk voorstel door rapporteurs Werd overgenomen. Na eenige discussie werd het voor stel Meursing met 25 tegen 9 stemmen aange nomen. Volkspark te Enschedé. De heer G. J. van Heek te Enschedé, heeft aan de gemeente een terrein aangeboden, gelegen naast het sporterrein van het Volkspark aldaar, ter grootte van 5160 M2., zulks ter vergrooting van het sportterrein. Door deze schenking voldoet de heer van Heek aan den wensch van wijlen zijn broeder, den beer Hendrik Jan van Heek, den schenker van het Volkspark. Onder dankbetuiging is deze welwillendheid door het gemeentebestuur aanvaard.' Huldiging wethouder Jansen. Men meldt dd. 14 December uit Den Haag De heer Jansen, Kamerlid en wethouder van 's-Gravenhage, die zijn zeventigsten verjaardag viert, werd bij deze gelegenheid veelzijdig gehul digd door persoonlijke, schriftelijke en telegrafische gelukwenschen, en door aanbieding van bloem stukken door het college van het dagelijksch bestuur, door de commissie voor de bedrijven, chef® van de afdeelingen der secretarie en het comité voor de volksfeesten. Nationaal.Historische Partg. In de* Partij vergadering, zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen, de heeren J. W. van Aalst en H. Quispel, te 's-Gravenhagemr. B. van der Feen de Lille, te Alkmaar en jhr. dr. J. M. A. Gevers Leuven, te Ede. (N. S.) H. A. van Swielen. f Naar wij vernemen, is de heer H. A. van Swieten, chef van de exploitatie der electrische lijnen van de Hollandsche Spoor van Scheveningen naar Rotterdam, gisteren op een dienstreis naar Haarlem zijnde in den trein plotseliug door een beroerte getroffen en onmiddellijk overleden. Centrale Raadsvergadering van De Hanze. Gister werd in café de «Post" te Amsterdam de 9e vergadering gehouden van den Centralen Raad der Hanze in liet Bisdom Haarlem. Op deze vergadering waren van de 20 afdee lingen 19 tegenwoordig. De bondsvoorzitter, de heer J. A. A Verbeek, opende de vergadering met den christelijken groet en heette de aanwezigen vervolgens hartelijk wel kom. Nadat de notulen ongewijzigd waren vastgesteld, werd overgegaan tot afhandeling der agenda. Onder de ingekomen stukicen behoorde een brief van «De Hanze" van het Diocees 's-Herto- genbosch, uitnoodigende tot eene vergadering om te kunnen komen tot eene federatie van diocesane bonden. Mededeeling werd gedaan, dat er was ingeko men een schrijven van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, waarin deze het als zijn stellige mee ning en uitdrukkelijk verlangen te kennen geeft, dat de plaatselijke afdeelingen zich niet recht streeks moeten aansluiten bij de neutrale veree- nigingen van den Middenstandsbond, maar den wensch uitspreekt, dat het diocesaan bestuur den invloed der Hanze zal vergrooten door met het volle getal leden aansluiting te zoeken bij den Ned. Middenstandsbond. Door de afdeeling Hoorn was de rekening en verantwoording nagezien, waarvoor haar een woord van dank werd gebracht. Vervolgens nam de voorzitter het woord om den beminden algemeenen geestelijken adviseur, Mgr. Konings, het afscheid toe te roepen en wenschte hem aan het slot zijner afscheidsrede nog menig rustig levensjaar toe. Met een enkel woord dankte Mgr. Konings ontroerd voor de treffende blijken van belang stelling, welke hij ook nu wederom van de leden der Hanze had mogen ondervinden, en zeide steeds de Hanze te zullen blijven gedenken. Een luid applaus volgde op deze woorden van den bemin den scheidenden adviseur. Daarop nam de voorzitter wederom het woord om den zeereerw. heer Stroomer als algemeenen geestelijken adviseur te installeeren. Spr. gaf dan als zijne meening te kennen, dat waar er droef heid heerschte over het heengaan van Mgr. Konings, er toch ook reden bestond om zich te verheugen over deze benoeming van den zeer eerw. heer rector Stroomer en hoopte, dat de verhouding tusschen de Hanze en haren geestelij ken adviseur steeds de aangenaamste zou zijn. De zeereerw. heer Stroomer nam daarop het woord om de leden der Hanze toe te spreken. Hij ontveinsde zich de zwaarte der taak niet) welke door de benoeming tot geestelijk adviseur op zijne schouderen gelegd was, doch hij stelde geheel zijn persoon en al zijne krachten ter be schikking, om de belangen van de leden der Hanze te bevorderen. Mochten zijne krachten te kort schieten, dan hoopte hij op Gods hulp om de Hanze tot hoogen bloei te brengen. Een langdurig applaus dankte den t,e,e.reervv- heer Stroomer voor deze sympathieke woorden. Daarop werd overgegaan tot de behandeling der concept-statuten van bet Diocesaan Informatie-e11 Incasso-bureau. Het woord werd daartoe verleen1 aan den beer, Visser, die de verschillende artikelen der concept-statuten toelichtte en de wijzigingen er in aanbracht, welke door de verschillen^ afdeelingen werden verlangd en door de vergade ring goedgekeurd. Nadat de statuten dan punt voor punt waren behandeld, werdpn ze door de vergadering aan genomen. Ten slotte kwam aan de orde punt 7 der agen da, n.1. het voorstel van het hoofdbestuur'tot het uitgeven van een eigen orgaan voor het diocees Haarlem. Dit voorstel werd door den heer Verbeek inge leid. Spreker zette de redenen uiteen, welke tot dit bestuursvoorstel hadden geleid en toonde de wenschelijkheid en behoefte aan, van een eigen orgaan. Verder deelde spreker mede, dat de stemming over dit voorstel tot een volgende te houden vergadering zou worden uitgesteld. Na de rondvraag, sloot de heer Verbeek de vergadering op de gebruikelijke wyze onder dank zegging aan de opgekomen leden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 15 December 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 te Haparanda. Laagste barometerstand 735.6 te Malinhead. Verwachting tot den volgendendagmatige tot krachtigen zuidwestelijken later afnemende» zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, later wel licht regen, zelfde temperatuur. Jubilé—Zuster Lucia. De bescheidenheid die onze eerw. Zusters Do minicanessen steeds ten opzichte van hare jubilee in acht nemen, gaf aanleiding dat wij eerst heden vermelden het zilveren jubilé van de eerw. Zuster Lucia, sedert enkele jaren in het St. Jozefs-Ge- gesticht aan de Tuinlaan alhier verbijvend. Den 13n dezer herdacht de eerw. Zuster Luci» in de wereld mej. Deez, uit Zutphen den dag waarop zij vóór 25 jaren hare religieuze gelofte in de Congregatie van de H. Catharin» van Senen der Orde van den H. Dominicus heeft af gelegd. Na hare professie was zij achtereenvolgens werkzaam in de huizen harer congregatie eerst in dat te Nijmegen, 'twelk zij door hare volijverige bemoeiingen mede hielp vestigeni vervolgens langen tijd te Amsterdam en daarna weer hier, waar velen haar vroeger als onder wijzeres van de bewaarschool bij de Aurora- scholen leerden kennen en achten. Door hare minder gunstige gezondheidstoestand daartoe ge- genoopt, vertoeft Zuster Lucia thans sedert enkele jaren in welverdiende rust in het St. Jozefs-Ge sticht aan de Tuinlaan. Het zilver jubilé van deze verdienstelijke reli gieuze werd eergisteren wegens den Advent uit sluitend kerkelijk gevierd. Na een gezongen H- Mis, door den waarnemenden rector, den weleerW pater Knippenburg, assistent der Singelgelkerk) met uitstelling van het A.H. Sacrament als ge' bruikelijk, in de Gestichtskapel opgedragen, ont ving de eerw. jubilaresse het voor haar zeker meest aangenaam geschenkde Pauselijke Zege») waarvan haar het schriftelijk blijk door veree- rende bemiddeling gewerd. De hoogeerw. pro vinciaal, pater Huysmans, voor deze gelegenheid overgekomen, voegde daarbij zijne hartelijke ge" lukwenschen aan de jubileerende religieuze, die in zijne orde zeker door allen boog wordt geacht- Ook van familieleden en vrienden ontving de eerw. zuster Lucia treffende bewijzen van veel zijdige deelneming in haar zilver' feest, hoofdze- kelijk voorwerpen voor kerkelijk gebruik albe en superplis, het wit zijden bekleedsel van het ta bernakel en fraaie kunstbloemen waren haar ze ker welkome geschenken, die den dag van haar zilver' jubilé in blijvend aandenken zullen houden- Die dag. overigens stil voorbijgegaan, zal na den Advent nog met een klein huiselijk feest nader worden gevierd. Zangschool „Gemengd Koor." De zangschool van «Gemengd Koor," eere-direc- teur, de heer J. van Rhijn Gzn., directeur de heer A. H. Fagel, gaf gister-avond weer hare jaarlijksche uitvoering in de groote zaal der Off1' cieren-Vereeniging, die ditmaal bijna te klein bleek om- het groot aantal belangstellenden te bevatten- Als gewoonlijk waren weder eerst de kleintje» aan de beurt. In een zestal «Speelliedjes," me rendeels van den bekenden componist E. Ja1- Dalcroze, maar waarvan er ditmaal ook de direc teur, de heer A. H. Fagel, een voor zijne reke ning had genomen, terwijl een der werkende (eden van «Gemengd Koor," de heer J. Naumann, eU mede zeer verdienstelijk, den tekst van dichtte» deden de jeugdige zangertjes, zoowel jongens a's meisjes, blijken, zij met veel succes het hier ge geven onderwijs volgen. Pe eigenaardige uitgangen» zoo gewild bij de kinderen, en de passende gebaren daarbij door de kleintjes gemaakt, maakten deZ® liederen tot een genot voor oor en oog beiden» die zich aan de kinderlijke onschuld konden ver gasten. Daarna werd, ook met medewerking dar ouder0 kinderen, gegeven «Zangen der Jaargetijden" vaI1 C. Wouters Jr., door den componist op den tekst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2