Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Na misdaad vergelding. iet gratis Maatrad MaisM priia 101 p. nel, 10.451). mi, fl.35 p. 3 M. Kiem ScUetak Curat 33ste Jaargang. Vrijdag 16 December 1910. No. 9894 itiiimt ap ie Officieele berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- str&at 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTI6N1 Fan 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. J j j Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend^ ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Foorherhaaldeljjjk adresseren worden uiterst Bik ij k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. KAMERS VAN ARBEID te SCHIEDAM. Burgemeester en Wethouders van Schiedam gezien de Wet op de Kamers van Arbeid, het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid en het Koninklijk Besluit van 13 Mei 1890, No. 47, herinneren de hooiden of bestuurders van de Navolgende bedrijven voor de BOUWBEDRIJVEN het bewerken van. hout, steen of metalen, het schilders-, stoffeerders-, behangers-, stuka doors-, mandenmakers-, kurksnijders-, aardwer- hers- en straatmakersbedrijf, het ontwerpen van en het houden van toezicht hij het uitvoeren van bouwplannen, voor de VOED1NGS- en GENOTMIDDELEN: de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en banket bakkerijen, de slagerijen, de bierbrouwerijen, de azijnfabrieken, de zout ziederijen, de zuivel- en kunstboterfabrieken, het bedrijf der drinkwaterleiding, de tabak- e.i sigarenfabrieken, het vervaardigen van kleederen, hoeden of schoenen, de boek- en courantdrukkerijen, de kaarsen-, de gas-, de glas-, de soda-, de Zeep- en de cartonnagefabrieken, hunne verplichtingen om vóór 15 Januari e-k. eene lijst op te maken van de namen, voor- hamen enz. der mannelijke en vrouwelijke perso den, die in hun bedrijf binnen het gebied der bovengenoemde Kamer van Arbeid (hetwelk zich uitstrekt over de gemeente Schiedam als patroons °f in hun dienst als werklieden werkzaam zijn °t zijn geweest gedurende het kalenderjaar 191U °f) indien het het bouwvak betreft, gedurende het 'aatste tijdvak van 7 maanden dat in dat bedrijf 's gewerkt, en om die lijst, mede vóór 15 Januari a.s. te zenden aan Burgemeester en Wethouders. Ten aanzien van hem, die in het bedrijf van het bouwvak werkzaam is geweest, wordt op de lijst opgegeven gedurende welken tijd hij in dat bedrijf werkzaam is geweest. Op die lijsten mogen niet vermeld worden zij, 'l'e gedurende het laatst verloopen kalenderjaar T~ of, indien het het bouwvak betrett, gedurende bovenbedoelde 7 maanden niet binnen het ge bied der bovengenoemde Kamer van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zjjh geweest en behoeven niet te worden vermeid ziji die geen ingezetenen des Rijks of geen Ne derlanders zijn, of die op 15 Februari 19il, den Jccftjjd van vijf en twintig jaren niet zullen heb ben bereikt. Onder patroons worden verstaan de mannelijke vrouwelijke hoofden of bestuurders van een bedrijf, waarin ten minste één persoon boven de jaren tegen genot van loon werkzaam is, en iJ'len, die op het beheer der hoofden of bestuur ders toezicht houden terwijl met patroons gelijk gesteld worden de personen, die door het hoofd °1 bestuurder van een bedrijf in den regel belast berden met het ontwerpen van wetenschappelijke 259) Gij zult doen, wat gij mij beloofd hebt, biet waar? vroeg zij aan de dienstmeid. Ik zal het doen, jufirouw.... Wees maar biet ongerust Daarna keerde Marianne in de groote zaal terug. O vide boog zich een weinig voorover, en zeide ^chtjes Gij hebt niets vergeten van hetgeen wij zllh overeengekomen? Neen, neen, wees volkomen gerust 1 Sn Marianne, die door hare patrones werd ^toepen, snelde weg. Dp dat oogenblik trad een onderofficier, ver geld door een goedhartig boertje van ongeveer stig jaren in de zaal. Soliveau keek hen doordringend aan en de °lk, die op zijn voorhoofd hing, verdween. - Daar zijn de agenten... mompelde hij. De schelm bedroog zich niet. De twee mannen, die binnengekomen waren, 1M'en inderdaad Brichard en Montel, de twee Seatén, die door het hoofd der geheime politie plannen en modellen, of met het doen van weten- pelijke proeven, de procuratiehouders alsmede de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of den bestuurder van het bedrijf dat lioofd of dien be stuurder vervangen. Onder werklieden worden verstaan alle anderen, die tegen genot van loon in een bedrijf werk zaam zijn, behalve zij, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Zij, die gedurende het laatst verloopen kalender jaar of, indien het het bouwvak betreft, gedu rende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dit bedrijf is gewerkt, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werk zaam zijn geweest, en die aanspraak kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst voor de bovengenoemde Kamer van Arbeid, zijn bevoegd daarvan vóór 15 Januari e.k. aangifte te doen bij Burgemeester en Wothouders. De formulieren voor bedoelde lijsten en aan giften zijn kosteloos voor belanghebbenden ver krijgbaar aan de afdeeling Bevolking (School straat 12). Schiedam, den löden December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. In een redevoering te Eastham betoogde LloXd George gister, dat de zege bevochten was. De meerderheid der regeering is reeds grooter dan die, welke de corn laws heeft afgeschaft en Zater" dag had de regeering reeds tweemaal de meer derheid, die Disraeli zes jaar aan het bewind heeft gehoudan. En toch zeggen de Torybladen, da't de regeering de nederlaag heeft geleden. De conser vatieven bedoelen, dat een democratische over winning nooit meetelt, tenzij om den wil der aristo cratie tenuitvoer te brengen. De regeering was voornemens een einde te maken aan deze uitlegging van de grondwet, ter wijl de conservatieven een poging deden de grond wet te russifleeeren. Maar het blijkt hun in weinige weken, dat de overwinning der regeering een feit is. De vetowet voor het Hoogerhuis is niet het einde, maar het begin van het regeeringsprogram- ma. De regeering is besloten, alle gevaren te trotseeren en voorwaarts te gaan, totdat de her vormingen, die door het volk gevraagd wordem tot stand gekomen zijn. Barnes, de voorzitter van de arbeiderspartijheeft te Croydon gesproken en zeiden, dat de liberale regeering nu een tweede duidelijke opdracht van het volk had gekregen. Hij hoopte, dat er daarom niet meer dwaasheden over het Hoogerhuis te berde gebracht zullen worden. De arbeiderspartij ziet de noodzakelijkheid van een Hoogerhuis niet in en de voorzetting van het bestaan ervan is een beleediging voor de intelligentie van een vrij volk. De bekende conservatief Smith hield een rede gezonden waren. Zoozoo't Schijnt wel dat men hier bij u feest viert... zeide het boertje tot Marianne. Dat zal u wellicht verhinderen, ons iets' voor ons ontbijt te geven. In het geheel niet, heeren.. antwoordde de dienstmeid. Kom maar mede En zij bracht hen naar de plaats, waar Ovide 's morgens had gezeten, derhalve dicht bij het glazen beschot. LIL De twee agenten gingen zitten. Op dat oogenblik kwam er eene brooddraagster binnenstormen. Jongens, riep zij, moeder Lison is in aan tocht... Ik heb, gezien dat zij zooeven den hoek der straat is omgeslagen. Dan opgepast, zei een Lyonnais. De oudste moet den bloemruiker geven. Een man van ruim zestig iaar ging naar een tafeltje, waarop een verbazend groote bloem ruiker stond. Hij nam dien in de hand en ging zich plaatsen vóór de deelnemers aan het feest maal. Gij weetallen, wat wij hebben afgesproken, als moeder Lison binnenkomt. Ja... Ja... Thans geen woord meer. Dadelijk was het doodstil. Brichard en Montel hielden hunne scherp te Lejghton-Buzzard en verklaarde, dat de belofte tariefhervorming aan een referendum te onder werpen slechts voor deze verkiezing gold. Hy was het eens met Austen Chamberlain, die zich vrij heeft gehouden voor het geval van een nieuw beroep op de kiezers, en die aangaande tariefhervorming heeft gezegd, dat zoodra de unionisten aan het bewind zouden komen, zij zonder uitstel een begrooting met tariefhervorming zouden indienen. SPANJE. Geweldige regens veroorzaken bij voortduring in Spanje overstroomingen. Te Granada staan verschillende wijken onder water. Te Saragossa staan straten, te Valladolid huizen onder water. Te Valladolid is verder een arbeider door een grondverzakking gedood. Ook Cadix is overstroomd. Karabiniers hebben op het Conilplein menschelijke overblijfselen gevonden, die van een schipbreuk afkomstig zijn. AMERIKA. De chef van den generalen staf der Vereenigde Staten heeft aan het comité voor militaire aan gelegenheden een rapport doen toekomen, waarin er op gewezen wordt, dat de Vereenigde Staten er niet op berekend zijn, aan een buitenlandschen vijand weerstand te bieden. Verder wordt in dit rapport uiteengezet, dat meer artillerie, meer veldgeschut en een grootere voorraad oorlogs munitie noodig is. Het staande leger zou vergroot moeten worden van 80.000 tot 100.000 man. Te Santa Cruz Madeira kwamen ongeregeld heden voor. De troepen moesten op de menigte schieten om haar uiteen te jagen 20 personen zijn gearresteerd. De verhouding tusschen de Mohamedaansclie en Hindoesche burgers van de stad Calcutta laat nog immer te wenschen over. Een aantal Hin doesoldaten en politieagenten hebben tegen Mohamedanen partij getrokken en zijn daarom ontwapend en achter slot en grendel gezet. De Hindoes beweren, dat de regeering de Mohame danen voortrekt en dreigen de Engelsche waren te boycotten. En de Mohamedanen zijn veront waardigd omdat Hindoesoldaten in een moskee den Koran verscheurd en bevuild zouden hebben. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag i5 December. (Slot). Oorlogsbegrooti ng. De heer Van VI ij men denkt bij de aan zienlijke verhooging der uitgaven met voldoening aan de »Bezuinigingscommissie". Het systeem van den Min. voor traktements- ziende oogen op de nog gesloten deur geves tigd. Daar verscheen Jeanne Fortier. Leve Lize Perrin, hoezee! riep men van .alle kanten, terwijl de man den bloemruiker aan de brooddraagster gaf. Aan tafelHet eten is gereed 1 zeide de eigenares van de „Bijeenkomst der Bakkers" op hartelijken toon. Men begeleidde Jeanne naar de eereplaats en de bloemruiker, die haar kort te voren was aangeboden, werd midden op de tafel gezet. Het feestmaal begon. Ovide Soliveau bevond zich dicht in de buurt van Jeanne en vermaakte door zijn grappen en geestige gezegden alle aanwezigen. Wij kunnen volstaan met te zeggen, dat er overvloed was en dat de eigenares van het huis wonderen had verricht. De beide geheime politieagenten genoten ook in zeker opzicht van het feestmaal. Het ontbiit dat hun werd voortgezet, was buitengewoon goed. Amanda wachtte koortsachtig, vol angst en verbazend ongeduldig naar de ontknooping van het stuk, dat als blijspel was begonnen en naar alle waarschijnlijkheid als treurspel eindigen zou. De dienstmeid Marianne, die van zenuwach tigheid trilde, wachtte op het teeken, dat de Parijzenaar haar zou geven. Zij ging naar de kleine tafel, waarop de ka- radjes met verschillende likeuren stonden. verhooging van officieren is goed, mits gepaard met betere bevordering en pensioen. Het militair onderwijs zij in overeenstemming met het bur gerlijke. Spr. vraagt opschorting van de trakte- mentsverhooging, teneinde bevordering en pen sioen daarmee te doen overeenstemmen. Voor de dissipline moet gewaakt door ophitsing tegen te gaan, maar ook door despotisme en spot met den godsdienst te weren. Spr. vraagt tegenover den onderofficieren bond »Ons Belang" streng op te- treden, daar deze onbestaanbaar is met Je sub ordinatie. Spr. betreurt het, dat de Min. het capitulantenstelsel niet gaat invoeren. De slag vaardigheid van het leger laat te wenschen over door de verkleining van het troependeel. Door de afschaffing van het blijvend gedeelte, welke nooit spr.'s goedkeuring had, is groote verwarring en schade gebracht aan den dienst. Daarom moeten wij terug naar den toestand van vóór 1908. De heer Van der Borch van Verwolde brengt de regeering hulde voor de herziening van de Milietiewet en de indiening van h4t kustver- dedigingsontwerp. Bij wijziging der Militiewet moet de keuring herzien worden, die thans noch in het belang der schatkist noch in dat van het leger is. Weerbelasting moet worden ingevoerd. Schietoefeningen moeten uitsluitend geschieden ter verhooging van 's lands weerkracht, niet als pretje. Ook niet op Zondag. Spr. vraagt dépóts voor de oplegging van de landweergeweren. De heer Ter Laan zet het sociaal-democra tisch standpunt tegenover het militairisme der regeering uiteen. Spr. stelt zich voor een motie in te dienen om de regeering te verzoeken het voorstel betreffende traktementsverhooging van officieren terug te nemen, en dit met het oog op de houding der regeering tegenover de onder officieren, korporaals en minderen Sedert de Mititiewet 1901 was er niets dan gesukkel met het leger. Of de herziene Militie- wet te prijzen is, uit een oogpunt van zuinigheid, betwijfelt spr. Met het twee-ploegenselsel is geen eerlijke proef genomen. Zal de lichting nog groo ter worden Ook over den oefentijd is spr. niet gerust. De viermaanders voldeden wel, maar men wil nu eenmaal langeren dienst invoeren. Spr. vraagt, welke richting de minister uit wil met zijn spoed zoowel met de Militiewet als met de doode weermiddelen, met de landweer en den landstorm. Het is den minister noch de Kamer ernst met bezuinigingen. Spr. twijfelt, of de Be zuinigingscommissie veel voor de bezuiniging zal kunnen doen en vraagt opneming van een onder officier uit den Bond »Ons Belang" in die Staats commissie. Nadat de heer Ter Laan nog van den minister heeft geëischt eerbiediging van den so ciaal-democratische beginselen, wordt besloten de door hem ingediende motie dadelijk te behandelen. De heer Th o m s o n constateert, dat het twee- ploegenstelsel is mislukt en bestreed de neiging tot verlenging van den eersten oefeningstijd, als mede de voorstellen tot uitbreiding van het be roepskader en de reorganisatie van de artillerie. In zijn verder betoog ried deze spr. aan de werving te beperken en slechts de beste elemen ten in de kazerne te brengen. Spr. keurde het beginsel af oud-officieren en onderofficieren te verplichten tot de verdediging bij te dragen. De Min. werd door hem uitgenoodigd zich uit te spreken voor het schieten op Zondag. De landweer moet de geweren in handen houden. Spr. aanvaard de uit een tactisch oogpunt de driestukkenbatterij hij waarschuwde tegen de mitrailleurs als apart wapen. Bij de leiding van zijn departement staat de Min. te veel onder den invloed van zijn organen); U moet de chartreuse niet inschenken, Jakob, zeide zij tot den bottelier. Ik zal mij daarmede belasten... Goed, Marianne. Het jonge meisje haalde een karafje uit den zak en zette dit voor de andere. Ovide, die haar gedurende enkele oogenblik- ken bespied had, merkte die beweging op. Mooi zoo, zeide hij in stilte, zij vergeet niets. Ik geloof, dat wij binnen een half uurtje zullen lachen. Hij stond op en zei Ik geef een rondje van echte chartreuse. Leve de Dyonnais 1 schreeuwde men luid. Marianne, die het antwoord van Ovide ge hoord had, was met twee karafjes, waarin een groene likeur was, komen aanloopen. Gij eerst, moeder Lison, zeide zij. Jeanne stak haar het glas toe De jonge dienstmeid vulde het tot den rand, daarna wendde zij zich tot Ovide en zeide Thans is de beurt aan u, mijnheer. Met de handigheid van een goochelaar had Marianne de karafjes verwisseld en toen Ovide haar zijn glas toestak, schonk zij daarin de chartreuse, waarin hij een weinig van den drank gemengd had. Op uwe gezondheid, moeder Lison riep de schelm uit. Wij zullen eens klinken, als gij wilt. Van ganscher harte. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1