Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. zijn houding is te zwak en bij zijn benoemingen geeft het legerbelang niet den doorslag. Spr. critiseerde daarbij de benoeming van den inspecteur van de cavalerie, na diens bestraffing wegens duelleeren. De Kamer zou zich over de duelkwestie uitspre ken bij de motie, die spr. daarover zou indienen. Het instellen van reserve-officieren bij den gene- ralen staf is onwettig de regeling bij K. B. on geoorloofd. Spr. keurt de wijze af, waarop de minister een benoeming deed tot reserve-officier bij den gen. staf. Hij brengt den Min. hulde voor het oplossen van misstanden bij het 8ste regiment te Arnhem. Ook voor de uniforme officierstraktementen-verhooging prijst spr. den Min., al had hij liever daarbij verband gezien met de pensioenendie zaak is echter urgent. Den geest in het kader besprekende, vroeg spr. wat de heer Van Vlijmen toch tegen den onderoffi- ciersbond »Ons Belang heeft. De soldij-wet heeft een slechten geest gebracht. De nieuwe beginse len van de soldijregeling voor de onderofficieren keurde spr. goed, maar de regeling van het hu welijk is verkeerd. De Min. doet een goed werk met in kleinigheden tegenover het leger inschik- lijk te zijn. Het is niet geraden in het Zuiden een tweede opleidingsschool voor militiekader op te richten, zooals in Amersfoort. Spr. stelde ten slotte een motie voor, waarbij de Kamer haar afkeuring over het duel zou kunnen uitspreken en haar vertrouwen, dat voortaan elke maatregel zal achterwege blijven, die den indruk zon kun nen wekken, dat het tweegevecht niet bestreden wordt op de doortastende wijze, die noodig is. Deze uitspraak der Kamer zou moeten geschieden op grond barer kennisneming van de benoeming van den inspecteur der cavalerie kort na diens duel. De motie was mede onderteekend door 5 Unie-liberalen. De heer Van Nispen tot Sevenaer (Rheden) wilde pensioen voor hen, die in den dienst een ziekte kregen, die zich anders niet zou hebben geopenbaard. De heer Heemskerk besprak den weerzin van ons volk tegen den dienst en wees op een middel om aan beter kader te komen. De heer Marchant zeide, dat er maatrege len noodig zijn tegen de stijging van uitgaven. Er moet meer samenwerking zijn tusschen Reg. en Kamer. Vele en juiste gegevens zijn noodig. Voorts bespreekt de heer Marchant de soldijregeling, die hij mislukt noemde. Ook werving achtte hij niet doeltreffend. De Min. neemt te veel proeven met het leger, nu weer met de landweer. Spr. waarschuwde tegen een eenzijdig optreden tegen »Ons Belang. De heer T y d e m a n spreekt van de guerilla, die in de Kamer tegen Oorlog ontstaan is. Het is moeilijk voor de Regeeriug om rappoiten over te leggen en de Kamer bemoeit zich te veel met Oorlog; dat heeft de sympathie voor het leger weggenomen bij het volk. Er zijn andere midde len noodig om het leger populair te maken dan het volk met premies te paaien voor opkomst bij de landweer. Een marschvaardig en slagvaardig leger hebben wij niet. De Kamer zelve is hier aan mede schuldig door hare bemoeienis met kleinigheden. Spr. wilde alles afdoen wat afge daan kan worden en keurde het af, dat de Min. zijn gewichtige voorstellen weer uit de begrooting wil nemen. De Bezuinigingscommissie heeft een ruime opdracht, die ruimer had kunnen zijn als zij een geheele legerorganisatie had te ontwerpen gekregen met fmancieele plannen. Deze commissie moet niet tot uitstel aanleiding geven, 's Ministers landweerplannen zijn urgent en practisch. De urgentie geldt ook voor de reorganisatie der ar tillerie. De afschaffing van den fouriersrang is verkeerd geweest. Spr. prijst het in den Min. dat hij om het vertrouwen te herwinnen de fouten der levende strijdkrachten bekent. Spr. vroeg meer schoenen voor de infanterie en keurde het instituut van sergeanten 1ste klas af wegens te groote subjectiviteit bij de beoordeeling. De héér Duymaer van Twist was dank baar voor de Bezuinigingscommissie en voor de Mem. v. Antw. Hij vroeg naar de plannen met de landweergeweren en naar het capitulantenstelsel. Spr. wilde op Zondag vrijheid om niet te schieten. Wat dacht de Min. van de verbetering in de vooruitzichten der pontonniers? Ten slotte sprak de heer Van Twist over de bepalingen omtrent het huwen van onderofficieren en over »Ons Belang." De vergadering wordt daarna verdaagd. H. M. de Koninging-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder ontving gisteren avond ten einde aan H. M. te worden voorgesteld den Belgischen gezant, baron de Fallon, de kort te voren geaccrediteerde gezanten van Griekenland en van Engeland, zoomede den zaakgelastigde van den H. Stoel, Mgr. Gualtieri. Nieuwjaarsbal. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat het voornemen het gala-bal ten Hove ter gelegenheid van het Nieuwjaar, te geven op Vrijdagavond 6 Januari a s. Bozoek van het Engelsche koningspaar. De Londensche berichtgever van het »Ilbld." schrijft sTruth," het bekende weekblad, dat over Hof- aangelegenheden in den regel uitmuntend is inge licht, schrijft in het juist verschenen nummer, naar aanleiding van een gerucht dat de koning van Engeland na de koning naar Brussel zou gaan »Er is geen sprake van dat de Koning en de Koningin het volgend jaar een bezoek zullen brengen aan Brussel, noch aan eenige andere Europeesche hoofdstad". Frankrijk en Nederland. De correspondent te Parijs van de sN. R. Crt." schrijft Nu onze minister van buitenlandsche zaken in de Kamer van een mogelijk bezoek van den president van de Fransche Republiek aan Neder land gewag gemaakt heeft, mogen wij de verblij dende gevolgtrekking maken, dat dit bezoek thans zeker in beginsel vaststaat. Aldus heeft men ons ook hier van gezaghebbende, zijde op onze vragen geantwoord. Omtrent den datum en de wijze, waarop de mogelijke reis ondernomen zou worden, zegt men hier nog niet van wederzijds genomen definitieve beslissingen te kunnen spreken. Maar aangezien het Fransche staatshoofd nooit buitenlandsche reizen onderneemt gedurende den tijd, dat het parlement bijeen is, mag men wel aannemen, -dat dit bezoek, zoo het in 1911 plaats heeft, zal vallen, hetzij in de parle mentaire Paaschvacantie, hetzij na het uiteengaan van de gewone parlementaire zitting na half Juli. De eerste tijd, de maand April dus, schijnt ons voor het oogenblik reeds ernstig overdacht te worden. Maar het moge dan April of een andere maand worden, er bestaat groote waarschijnlijkheid, dat het jaar 1911 niet zal verloopen zonder een bezoek van den president van de Fransche Republiek aan Nederland. Wij verheugen ons in dit bezoek ten zeerste. Onze reeds zoo goede en vriendschappelijke betrek kingen met Frankrijk kunnen niet andere dan een nieuwen steun er in vinden. Het doet ons Neder landers altijd goed, te hooren, met welk een sympathie de Franschen van ons land en van onze Koningin spreken. Een vorstenbeZoek, dat hier gewis populair zou zijn, zou een bezoek van »la charmante et gracieuse petite reine de Hol- lande" wezen. Wij zijn zeker, dat de hoogge schatte vertegenwoordiger van de groote Fransche Republiek ten onzent eveneens op de meest har telijke en sympathieke ontvangst zal kunnen rekenen. Standbeeld Tsaar Peter do Groote. De gemeenteraad van Zaandam besloot Don- derdag-avoond met 16 tegen 2 stemmen van Z. M. den keizer van Rusland het toegezegde geschenk, bestaande in een standbeeld van Tsaar Peter den Groote, te aanvaarden. Het voetstuk, dat 4 34 M lang en breed wordt, 3.20 M. hoog worden, terwijl het beeld een hoogte krijgt van 2.40 M. Het stelt voor Tsaar Peter rechts zit tende op den rand van een sloep, waaraan hij bezig is te arbeiden. Een stuk hout wordt daarvoor door hem gereed gemaakt. Dit stuk hout heeft hij in de linkerhand gevat en terwijl hij het steun geeft op de voorplecht der sloep, is hij bezig het met de bijl te bewerken. Vredespaleis. Naar de 's-H Ct. verneemt, zal de Keizerlijke Chineesche regeering eerstdaags aan het Vredes paleis te 's-Gravenhage ten geschenke aanbieden twee vazen, die te zamen een waarde vertegen woordigen van 7000 pond sterling. De nieuwe spoorwegtarieven. Zooals men weet, treden met 1 Januari a.s. de nieuwe tarieven voor het vervoer van reizi gers, bagage en bonden in werking. Vanaf 1 Januari 1911 zullen niet meer ver krijgbaar zijn le. Retourkaarten geldig ééne maand 2e. Re- tourkaarten geldig drie dagen3e. Speciale re tourkaarten geldig ééne maand, tusschen Amster dam en Rotterdam, voor de heenreis geldig via Delft en voor de terugreis geldig via Delft of via Gouda4e. Retourkaarten 3de klasse, geldig op den dag van uitgifte. Heen voor de Marktterreinen tot de marktplaatsen en terug voor alle treinen 5e. Wielrijderskaarten6e. Speciale kaarten voor vervoer van leden van Weerbaarheids- en Scherp schutterskorpsen 7e. Goedkoope uitstapjes langs de lijnen der Maatschappij en sommige tramwegen 8e. Speciale goedkoope uitstapjes langs de lijnen der Maatschappij, één maand geldig, verkrijgbaar dagelijks van 1 Juli tot en met 30 September van elk jaar9e. Tienrittenboekjes H. S. M. geldig voor alle treinen op de baanvakken waarvoor ze zijn uitgegeven10e. Tienrittenboekjes geldig in de treinen van de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen en de Holl. IJzeren spoorweg maatschappij met uitzondering van D-treinen'; 11. Abonnementskaarten geldig op alle lijnen der Maatschappij12e. Abonnementskaarten geldig voor Groep II der Maatschappij 13e. Loodsen- kaarten. Vanaf 1 Januari worden verkrijgbaar gesteld A. Gewone plaatskaarten voor volwassenen voor eene enkele reis, geldig 1 dagB. Gewone plaats- kaarten voor kinderenC. Plaatskaarten le, 2e, en 3de klasse voor buurtverkeer, voor eene reis heen en terug op dezelfden dag; D. Tienritten boekjes voor buurtverkeer E. Gezelschappen i F. Gezelschapsbiljetten voor uitstapjes van kin deren G. Landverhuizers-H. Abonnements kaarten. De nood der gemeenten. De bekende schrijver over gemeentelijke be lastingwetgeving, de beer C. U. W. Raedt, heeft een beknopte brochure over „Het ontwerp tot wijziging der Gemeentebelastingen" het licht doen zien. Hij betreurt daarin, dat het aan d'eil Min. Sprten- ger v. Eyk, wiens plannen lïlj afe „groot werk" op dit gebied karakteriseert, niet vergund ;is ge weest, zijn program van belastingwetgeving af te werken. Wat daarna ten aanzien van de ge meenten is gedaan door de kabinetten Kuyper en Heemskerk is klein werk, dat sléchts venvarring sticht. Het aanhangige ontwerp Heemskerk zal vreest hij niet alleen in positieven, doch bo vendien zelfs in negatieven zin zich dojein gelden, en veel kwaad do.en. Niet overetend, wat er ge beuren 'moet, klemt de Minister zich vast aan een onderdeel van het rapport der overigens zoo verdeelde Staatscommissie en zoekt hij: zijn kracht (pogend hot forenzenvrïiagstuk op te Tossen) in vewteeling en splitsing van het inkomen ton be hoeve der plaatselijke inkomstenbelasting. Wat de schrijver voorstaat, zegt hij in weinig woorden: Een gezonde regeling der gemeente- financlën is niet denkbaar zonder voor de ge meenten het zwaartepunt der belastingheffing te verleggen van d'e persoonlijke naar de zakelijke en verteringsbelastingen. Het moet een ruil zijn op groote schaal, eene verplaatsing van lasten, zoiodahig, daf wat de eene overheid in meer vraagt, de andere overheid van de ingezetenen in minder zal vorderen. Daarbij waarschuwt hij tegen de dwaling, om tusschen de oplossing der forensenquastie en het verdwijnen van den Gemeentenood een verband van eenige bebeekenis te zoeken. Te Amsterdam bv. brengt de forenzenheffing slechts 3 ton in, op een totale begroeting van 23 mitlioen. Niet de oplossing der forenzenquacstie doet den nood verdwijnen, slechts omgekeerd de bntwarring van den gemeentenoodspuzzle zal' het forenzen- vraagst.uk in de juiste banen leiden. Verbinding Noord-Brabant en Zeeland. Door de aanbesteding van het leggen van een zeedijk ten noorden van den Scheldedam op Dins dag j 1. is de eerste stap gezet op den weg om te komen tot eene betere verbinding tusschen Noord- Brabant en Zeeland. Wel zal, behalve den thans te verkrijgen polder, nog een andere moeten ingepolderd worden om, zonder gebruik te maken van den dam, een weg tusschen beiden provincies te kunnen aanleggen, maar toch zullen door de thans aanbesteedde in poldering, de moeilijkheden om tot hetgeweuschte doel tegeraken, heel wat verminderen. Verruiming belastinggebied der gemeenten. Dc Tel. schrijft Onlangs maakten wij melding van eenige wijzi gingen in het aanhangige ontwerp tot wijziging der gemeentewet (verruiming van het belasting gebied der gemeenten), waarop in de commissie van voorbereiding in de Tweede Kamer is aange drongen en waarvan de minister Heemskerk overweging heeft toegezegd. Naar wij vernemen, zijn deze wijzigingen thans in onderzoek aan het departement van financiën. Ter tegemoetkoming aan de voornaamste grief van de tegenstanders van het ontwerp, n.l. dat de voorgestelde splitsing der inkomstenbelasting practisch onuitvoerbaar zal zijn, wordt ten aanzien van den aanslag een andere regeling overwogen. Men denkt n.l. zoodanig te regelen, dat de belas tingplichtige voor zijn geheele inkomen wordt aangeslagen in de gemeente, waar hij zijn hoofd bedrijf heeft gevestigd. Zijn in zijn inkomen ook inkomsten begrepen uit bedrijven, in andere gemeenten gevestigd, dan wordt hij in ieder dier andere gemeenten voor die inkomsten aangeslagen en kan dan in de gemeente van zijn hoofdver blijf restitutie vragen van hetgeen hij er krachtens de aanslagen in die andere gemeenten te hoog is aangeslagen. Op die wijze zou men de belasting-administratie van de gemeente, waar het hoofdverblijf gevestigd is, ontslaan van de bijna onmogelijke taak, om uit te maken, welk deel van het inkomen te Amster dam en welk deel in andere gemeenten belast baar is. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 December 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.3 te Haparanda. Laagste barometerstand 728.2 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag: storm achtige tot krachtigen zuidoostelijken tot zuide lijken wind, meest betrekken, regenbuien, zelfde temperatuur. Onderwijs. Op de voordracht voor de benoeming van onderwijzers aan de scholen G. en E. zijn ge plaatst Voor school G 1. L. v. d. Tempel te Vlaar- dingen, 2. H. de Jong te Neede, 3. P. Eibergen te Nijkerk. Voor school EH. de Jong te Neede, 2. J. P. Smit te Schagen, 3. M. C. v. d. Poel te Assen. Aanbesteding. Door B. en W. dezer gemeente werd gisteren bij openbare inschrijving voor den tijd van 3 ja ren, ingaande 1 Januari 1911, verpacht het recht van afslag van de Vischmarkt. Ingekomen was slechts een biljet en wel van den tegen woord igen afslager P. Kerssen, aan wien de afslag werd gegund voor de som van f 52 per jaar. Y. P. N. Naar wij vernemen, zal de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, daartoe aangezocht door bestuur der afd. Schiedam van de V.P.N., de in het lokaal Amicitia te houden tentoonstel ling openen. Jubilé -dr. Endtz. Maandag 19 dezer hoopt de heer dr. J. En< den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaie0 bij het aitsexamen geslaagd is. Voorzeker zullen de talrijke patiënten van deze[j geneeskundige den gedenkwaardigen onopgemerkt laten voorbijgaan. dag nie4 Handelscursus. Wij vestigen bijzonder de aandacht op achte' staande advertentie waarin de nieuwe hand61'3 cursus vau de R. K. Middenstands-Vereeniging Hanze" wordt aangekondigd. Voor velen wordt hier zeker eene uitnemen gelegenheid geboden om zich de zoo noodig® handelskennis eigen te maken. Verzuimen zij n'e4' zich daartoe Maandag 19 Dec., 's avonds 7—8 u"1' in het lokaal der gemeente, school F, aan de Broersvest, aan te geven. Gemeente-ambtenaren. Gisteravond hield de Onderafdeeling »de M"»* streek" van den Nederl. Bond van Gemeen4® ambtenaren in Maison van der Heijden te SchiedaB1 een ledenvergadering, die goed bezocht was. De Voorzitter deelde mede dat sedert de vorig® vergaderiug weer 6 nieuwe leden waren toege treden, zoodat de onderafdeeling thans 52 leden telt. Aan de leden der propaganda commissie, d® heeren H. Maronier te Maassluis en J. W. ^°e Schuphoven te Vlaardingen, aan wie die leden' vermeerdering te danken is, brengt spreker t'en dank der vergadering over. Tot bestuursleden werden herbenoemd heeren N. P. Habraken te Vlaardingen en G. Schuurman te Schiedam, terwijl eerstgenoemd® opnieuw tot voorzitter werd benoemd. Tot afgevaardigde naar de afdeelingsvergadering werd benoemd de heer A. H. W. van Luik 4® Schiedam en tot zijn plaatsvervanger de heer A T. Habraken te Vlaardingen. Nadat de afdeelingsagenda was besproke9' waarmede eene levendige discussie gepaard ging' en bepaald was dat de volgende vergadering te Vlaardingen zal worden gehouden, werd de vet' gadering gesloten. Heden-middag is in de pol i 11e' wacht aan de Hoofdstraat verbonden de 14-jarig® Trijntje Valkenburg, wonende Verbrande Erven' die in een slagerij aan de Maasdamsche straa4 het ongeluk had, zich met een slagers mes d® linkerpols bloedig, maar niet ernstig te vervvo0' den. Van nacht omstreeks 1 ure is de 38-jarige vrouw G. V., wonende Prinsensteeg. het scheppen van een emmer water in de Scb1® geraakt. Zij werd door een buurvrouw en een daar ju'st passeerenden politieagent zonder letsel op het drog® gebracht. Hede n-o chtend 6 ure is in Nieuwe Haven de 26-jarige zakkendrager wonende Groenelaan, doordat hij bij het ga911 op het schip, waarop hij moest werken, door duisternis de plank misstapte, te water geraak4' De man wist zich zelf te redden en kwam z°B* der letsel weder op het droge. UIT DELFT. Gister is gereed gekomen het plein voor d® St. Hypolituskerk aan de Voorstraat. De ruimte, waar drie panden hebben gestaa9» is nu te zamen gevloeid met de oude ruim46' zoodat er nu een mooi plein is aangelegd da4 ongeveer een oppervlakte beslaat van 800 vierk. Een prachtig monumentaal hek geeft door doorgangen toegang tot het plein. Het grootscb® kerkgebouw, dat nu geheel vrij staat, vormt met het aangelegde plein een fraai geheel en is voof Delft een waar sieraad geworden. Een student te Delft is slachtoffer geworden van een oplichter, die voorgaf hier te lande d® instellingen van hoogèr onderwijs en de studeB' tenkorpsen te bestudeeren, maar oogenblikkelijk kort bij kas te zijn. Toen de student voor cofl' tanten had gezorgd, blies de andere den aftocb4, AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ- Schiedam. Zaterdag 17 Dec. 29 u. GehofuVv Amicitia (We®'" 'molenstr.) Tentoonstelling V. P. N. Zoirüdag 18 Dec. 109 u. iderh. Dinsdag '20 (Dieet. 2 u,. Vergadering Gemeenteraad- Rotterdam. Zondag 18 Dec. 8 u. Circus 2e Concert Se^e B. Rd'. Orkestvereen. ("Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). t - Van ingezonden stukken ook al worden ze JB geplaatst wordt de kopy niet teruggegev Kan een Katholiek lid van het Volkhuis Mijnheer de Redacteur In een blaadje getiteld »Het Volkhuis" van Octb. j.l. stond een artikel van den heer J- J Tours uit den Haag, waarin eenige personen w®r' den ten tooneele gebracht, die hunne grievn tegen het Volkshuis uitspraken. Op 19 Octb. d.a.v. hield de heer Tours lezing, om die menschen van repliek te dienen e het Volkshuis te verdedigen. Alwie nu het blaadje »Het Volkshuis" van 4 Dec. j 1 leest, zal allicht in den waan gebraf worden, dat het gesprokene op de vergaderiB» van 19 October (breedvoerig in genoemd blaadj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2