Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Rechtzaken, Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. flmsterdamscho Effectenbeurs omschreven) een zuiver beeld weergeeft van wat het "Volkshuis is. Niets is echter minder waar. De spreker heeft wel gezegd, wal het Volkshuis zijn moetdoch niet Wat liet is. Zulke publieke voor-de-gek-liouderij verspreidt men in een vlugschriftje huis aan huismen tracht zieltjes te winnen enz.mogelijk zijn er ook nog Katholieken, die door het lezen van zulke schoone dingen, hun geld offeren voor iets, waar van de waarheid wordt achterwege gehouden. Want weet het wel, Katholieken, ook van uwe contributie koopt men in het Volkhuis dag bladen en tijdschriften, die een rechtgeaard Ka tholiek doen walgen. In de Volkshuisleeszaal liggen bladen, als de «Nieuwe Rotterdammer", wiens hoogst liberale redactie toelaat, dat in binnen- en buitenlandsche correspondenties, allerlei geloofstukken worden bespot, priesters worden verguisd en gelasterd, waarin eminente Staatslieden worden vernederd. In die leeszaal liggen bladen als «Dageraad" en «Vrije Gedachte" wier devies «bestrijding van allen Godsdienst", commentaar overbodig maakt. Iedere Katholiek, die lid is, steunt zulks en helpt bevorderen de bestrijding van zijne eigen beginselen. Hij helpt gebouwen onderhouden, waarin anti-godsdienstige lezingen en vergade ringen worden gehouden, waar het N. Malthusia nisme mag worden gepredikt. Hij helpt gebouwen onderhouden, waar ieder een toegang heeft, van elke politieke of gods dienstige kleur. Waar personen mogen komen, die op anderen plaatsen hunne meeningen dik wijls moeten verzwijgen en het Volkhuis gebrui ken om hunne gevoelens lucht te geven. Dat alles onder het devies «vrijheid van meenings- uiting", eene vrijheid, die niemand kan verbieden, want het is volgens reglement. In zijne gedachten wisseling met ondergeteekende zegt het bestuur, mijne bezwaren met de 4 be schuldigden, te hebben behandeld. Menschen, die met het Volkshuis niet bekend zijn, zouden allicht gaan meenen, dat van het geheele ledental, een 4 a 5 personen zijn, die mij een of andere beleediging hebben aangedaan. De verspreiding van dat bericht, in zulken vorm gegoten, zou ik w illen noemen een politieke streek van het bestuur, om het eigenlijke wezen der zaak te bemantelen, om algemeen voorkomende wanordelijke gesprekken en theorieverkondigingen, in den engen kring van een 5-tal personen te ver dringen; alsof het iets is, dat wel eens kan voor komen, doch uitzondering is. Wat zegt het bestuur zelf in het blaadje van 10 December «in het Volkshuis wordt vaak scherpe critiek «geoefend op allerlei wijsgeerige, kerkelijke en «maatschappelijke richtingen. Wat ons reeds slang bekend is en wat wij niet mogen noch «willen verbieden. Iedereen, die een weinig ontwikkeld is, begrijpt, wat zulke critiek behelst. Als men weet, dat het overgroote deel der bezoekers vrijzinnig is en die menschen, welke geregeld wijsgeerige of kerke lijke vraagstukken bespreken, voor het meeren- deel personen zijn, die het met God en Godsdienst zoo nauw niet nemen, dan kan iedereen wel be grijpen, welke richting zulke critiek uitgaat. Niemand zal toch zoo snugger zijn te meenen, dat zulke personen hun kennis zoeken in katho lieke of christelijke lectuur, of zelfs maar verge lijkingen maken met bladen van allerlei richting. Men kan bijna altijd de geestesrichting van iemand leeren kennen, aan datgene, wat hij leest. En onwillekeurig raakt men onder den invloed van het gelezene, richt zyne meening naar het gehoorde en geziene op vergaderingen en in bla den, en propageert die meeningen overal te pas of 'te onpas. Is het te verwonderen, dat er in het Volkshuis een geest heerscht van anarchie, van het zich vrijgevoelen om te spreken wat men wil, juist omdat de bezoekers grootendeels vrij zinnig zijn. En zou het dan niet waar zijn, dat wij, Katholieken, er worden gehoond Er is het bestuur niets van gebleken, zegt het en toch, ver klaart het bestuur, zooals ik hierboven reeds schreef, dat er vaak scherpe critiek wordt geoe fend. Hoe zijn die twee verklaringen te rijmen Als er dan iemand opstaat, tegen dien wan toestand protesteert, en geloovigen voor het lid maatschap waarschuwt, dan ontziet het bestuur zich niet particuliere correspondentie af te druk ken, om dien tegenstander aan de kaak te stel len en reclame voor zich te maken. Ik schreef op 15 October j.l. een brief tot op zegging van mijn lidmaatschap, zeker niet met de bedoeling dien openbaar te maken, en toch aar zelt het bestuur niet zulks te doen in het blaadje van 10 December. Zóó humaan behandelt men tegenstanders en maakt men misbruik van vertrouwen. Daarom Katholieken, zijt geen lid van het Volkshuis. C. J. Harte. dingatükken. en laken. Daar de' diefstallen loopen over verscheidene jaren, is het voorloop!g nog niet mogelijk, de waarde van het gesto'ene te schatten. Thans is ook het verdwijnen van een baal kostbare Russische zilvervossenvellen op gehelderd, d(ie een paar weken geleden vermist werd. Do daders hebben reeds bekend. Pest in Rusland. Te Bakoe is een ge val van pest met doodelijken afloop voorgekomen, evenzoo te Batoem. In het gouvernement Astrakan breidt de pest zich onder de nomadenbevolking uit. Gisteren zijn 9 personen ziek geworden en zes overleden aan de ziekte. Aardbeving. Uit Glasgow wordt een vrij hevige aardbeving gemeld, die Woensdag avond te negen uur alle huizen der stad deed schudden en een groote ontsteltenis onder de bevolking verwekte. M ij n r a m p Ten gevolge van een ontplof fing in een mijn bij Tacoma, (Virginië), werden 26 mijnwerkers levend begraven 20 van hen zijn om het leven gekomen. De sedert enkele jaren uit Frankrijk verban nen paters Lazaristen, die te Bocholt (L.) vlak bij Aken tijdelijk een woning hadden betrokken, zul len er, naar wij vernemen, een nieuw klooster doen bouwen. Spoorwegongeluk. Te Heerlen is gis teravond zeven uur een personentrein uit Sittard tegen een stilstaanden goederentrein gereden. De postconducteur Lodder werd gewond. Er is aan zienlijke schade aan het materiaal toegebracht. De held v a n d e »B e r 1 i n"-r a m p. Een van de gebroeders Sperling, de helden van de »Berlin"-ramp, wier namen in heel Europa in die dagen met eerbied en bewondering genoemd "Werden, ligt, zoo meldt de »Msb.", thans doode- lijk gekwetst in het ziekenhuis te Rotterdam. Be man, die het beroep van duiker uitoefende, is bij een zijner onderzeesche werkzaamheden tusschen een schip bekneld geraakt en inwendig zóó ernstig gekneusd, dat men voor het leven van den sympathieken held vreest. Te Bremer shaven is het de politie ge lukt, de diefstallen in het groot op te helderen, die sedert tal van jaren plaats vonden op lossende en ladende stoomschepen. Zij heeft zeven per sonen gearresteerd, behoorende tot een goedge organiseerde dievenbende van los- en laad wer kers. In eiein geregeld dievenhol vond men voor- Werpen van alle denkbare soort, die uit de scheeps ladingen waren gestolen, vooral kostbare klee- Polder Oostabt. Gister is gepleit voor den Hoogen Raad in een vordering van den polder Oostabt onder de ge meente Kethel en Spaland tegen een grondeigenaar aldaar tot betaling van de kosten door het pol derbestuur gemaakt wegens zijn nalatigheid in het in orde brengen van een gedeelte van den Lan- gendijk, waterkeering van den polder Oostabt. De gedaagde beweerde niet onderhoudsplichtig te zijn en de Rotterdamsche rechtbank gaf hern daarin gelijk, op grond dat het polderbestuur van Oost abt niet bevoegd was krachtens art. 3 van de keur van Oostabt dd. 1896 het onderhoud van den Langendijk op te leggen aan deszelfs eigena ren, voor zoover ieders eigendom strekt, als liggende zulks buiten de gewone sfeer van des polders bemoeiingen, m. a. w. buiten het huis houdelijk belang en als zijnde gezegd art. 3 in ieder geval in strijd met Delflands Reglement (art. 149), door welks regeling het zelfstandig opleggen van dien onderhoudsplicht aan de bevoegdheid van het polderbestuur is onttrokken. Van deze beslissing ging de polder in cassatie; namens hem werd het vonnis bestreden door mr. W. A. Telders, terwijl mr. J. Coert uit Rotterdam, voor den grondeigenaar optredend, het vonnis juist gewezen achtte. Proc.-gen. Noyon zal over 14 dagen conclusie nemen. De Tubbergsche politiekwestie. Door de rechtbank te Almelo werden 20 Sep tember de beide Tubbergsche veldwachters A. Heuver en H. M. Kort ieder veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. In het vonnis werd H. schuldig verklaard aan mishandeling van J. Hillebrink en Oude Hum- sink, welke mishandelingen hij beide bekende en K. werd schuldig verklaard aan mishandeling Hilberink en van J. M, Mensink. Deze mishandelingen hebben plaats gehad op 2 Februari te Tubbergen bij de ontruiming van het café Berends, Tot de leden van een muziek gezelschap, die in het café Berends aanwezig wa ren, zou de kastelein gezegd hebben, volgens de bewering der veldwachters Jongens er uit, maar Berends voor de rechtbank te Almelo als getuige gehoord, heeft pertinent verklaard, dat hy deze woorden niet gesproken had en Hilberink, die vlak by Berends had gestaan, verklaarde de be wuste woorden ook niet gehoord te hebben. Het verweer van H., dat Hilberink hem be dreigd had in de herberg en Oude Hamsink bui ten de herberg, achtte de rechtbank weerlegd door de verklaringen van Hilleberink en Oude Humsink en tal van andere getuigen, dat Hilbe rink H. niet bedreigd heeft en voorzoover Oude Humsink betreft door de verklaringen van deze, Mensink en Terheine dat H. sloeg tengevolge van een eenvoudige opmerking van Oude Humsink. De bewering van beklaagde K. dat hij door Hilberink tegen de borst geduwd is en dezen toen uit zelfverdediging heeft geslagen, noemde de rechtbank ongegrond, vermits Hilleberink ver klaard heeft, dat hij K. niet aangevallen heeft en gebleken is dat K Hiberink geslagen heeft, ter wijl deze achtervolgd door K. de herberg uit vluchtte. Ook had IC. nog aangevoerd, dat hij buiten zijnde, een duw in deft rug kreeg en toen van zich afgeslagen heeft, terwijl hem den volgenden dag gebleken is, dat hij op de plaats, waar hij geduwd was, een snede in zijn jas had, zoodat, wanneer hij toen Mensink mocht geraakt heb ben, dat is geschied in wettige zelfverdediging. De rechtbank oordeelde, dat noch van dien duw in den rug noch van die snede in de jas van IC. ter terechtzitting iets is gebeken. Behalve de gevangenisstraf wees de rechtbank ook toe de civiele vordering van Hilberink tegen K. groot f 2 50, voor de beschadiging van" zijn kleeren eveneens de vordering van Mensink te gen IC. groot f 5, wegens vernieling van zijn piston. Gelijk men zich zal herinneren, had de Offi cier van Justitie te Almelo tegen de beide beklaag den f 25 boete geëischt of 10 dagen hechtenis. Gister diende de zaak voor liet gerechtshof te Arnhem in hooger beroep. Thans waren zes ge tuigen gedagvaard, terwijl als verdediger optrad mr. R. J. de Visser te Arnhem. De advocaat-generaal, mr. Van Lulofs Umb- grove, eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank te Almelo, waarbij ieder tot een maand gevangenisstraf werd veroordeeld. De verdediger pleitte vrijspraak. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 16 Dec. Bij de behandeling van de Oorlogsbegrooting noemt de heer Duymaer van Twist de strijdvaardigheid van den soldaat slecht. Met het twee-ploegenstelsel is nog geen eigenlijke proef neming genomen. Ten aanzien der militaire uit gaven is het bedenkelijk gesteld en een voorzich tig financieel beleid is niet te bespeuren. Van de nieuwe maatregelen des ministers acht hij de regeling der officierstraktementen, de reorganisatie der bereden artillerie en de encadreering van de Landweer urgent. Niet urgent acht hij de be zoldiging van vrijwillig dienende officieren, de wijziging der militaire administratie en de op heffing van den foeriersrang. Hij dient een motie in, den minister verzoekende de voorstellen be treffende de officierstractementen terug te nemen en zoo spoedig mogelijk te komen met nieuwe voorstellen, waarbij ook de promotie en de pen sioenen geregeld worden. Wordt vervolgd Spaansche Kamer. MADRID, 15 Dec. De Kamer nam de Legerwet aan, waarin het militaire contingent voor 1911 wordt vastgesteld op 135.000 man, zijnde 25.000 man meer dan tot dusver. Ondertrouwd: 15 Dec. P. J. J. Engering en M. C. G. J. Vielooye. Gehuwd: 15 Dec. C. J. Kars en C. Heyster. Geboren: 14 Dec. Johanna Berendina, d. v. J. F. Jonkers en C. W. van Rije, Eerste Tuin- singel. Lena, d. v. J. G. Zagwijn en S. van Grootveld, Maasstraat. Overleden: 13 Dec. Juliana van der ICraan, oud 5 mnd., Groenweegje. Martijntje van Spijk, oud 63 j. en 7 mnd., echtgenoot van Ary Goed" volk, Hagastraat. Binnengekomen schepen. 16 Dec. ss. «Moordrecht," kapt. T. Spanjer, van New-Castle, geladen met 1.400.000 IC.G. steenkolen, lipplaats Voorhaven. New-Castle, 16 Dec. Aangekomen «Zuid-Hol land," kapt. Knodde, van Schiedam. Londen, 15 Dec. Aangekomen ss. «Confiance," kapt. G. Hendriks, van Schiedam. BEURS VAN SCHIEDAM, 16 Dec. 1910. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwijn: 16 Dec. f7 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. (Namens de Commissie voor de noteering 13 Dec. 14 Dec. 15 Dec. f7 B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs: 15 Dec. 10— 14- 15V» 1.70. 16 Dec. 10— 14— 15", 1.60. Moutwijn: Jenever: Amsterdamsche proef.: Spceling: Stemming op hedenflauw HAMBURG, 15 Dec. Spiritus flauw, Dec. mk., 20i/a, Jan.; April 20'/,, koop (zonder fust). ANTWERPEN 15 Dec. Petroleum, Amerik. in loco Dec.; Jan. 3 eerste md. Stemming kalm fr. 1919.19' 19'/,. PARIJS, 15 Dec.. Spiritus kalmper hectoliterper Dec. fr. 45.25 a 45.50, per Jan. fr. 46.25 betaald, per 4 eerste md. fr. 46.75 a 47.per 4 md. v. Mei fr. 48.25 betaald. NEW-YORK. Mais Western in loco 11 Dec. 54i/214 Dec. 531/2 CHICAGO. Ma i s Dec. Mei 15 Dec. 46 4778 453/4 47 3/4 14 Dec.. Rogge prijsh. Loco. 15 Dec. 14 Dec. Sept Juli 481/2 48i/a VEEMARKT TE LONDEN, 15 Dec. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 200 Schapen en Lammeren 400, Kalveren 10. Prij zen per steen Runderen 2/9 a 5/- Schapen en Lammeren 3/6 i 5,8, Kalveren i van Vrijdag 16 Dec. 4Ü Staatsleeningen. NEDERL. Ned. W. S. Obl.3 dito dito Cert3 dito dito Cert2 HONGAR. Obl. Goudl. '81/93 4 L. 1892—1908 O. .4 OOSTENR. Oblig. in Zilver 5 Bel. vr Kron. 14 PORTUGAL. O. Tabaksmonop 4 i Obl. Ie serie3 RUSL. Obl. 1906 5 O. Iwang. Dombr. 4 Obligatiën 1905 4£ Obl. Nicolai 67/69 20. .4 Obl. Nicolai 67/69 100. .4 Zuidw. Z. R. 125 4 dito 8/90 G. R. 625 bij Hope 4 JAPAN. Binn. Schatk. Obl. 5 MEXICO. Aflosb. O. 1, 2,3,4 s. 5 COLUMBIA. Gee. B. Sch. Obl. 3 DOMINIC. Ree. v. O. .5 I. Bank- en Cred.-Instellingen. V. K. Heden. 727s 72-Vs 6313/ IC 657fi 93 93 87Vi6 891/s 98 487, 44 A. NED. en KOL. Amst. Bk. A. Lab. Oyens Co. s. A. Nederl. Bank. A 2041/4 100 2093/4 II. Hypotheek-Banken. NED.enKOL. E. Ned. H.Briefb. 4 Ned. H.-B. Veend. .4 N. W. Pac. A. dito Bew. v. deelg. .f 971/a 99 169'/8 64.90 III. Industr. Ondernemingen. NED. en KOL. N. Gist-& Sp.f.A. West. Suikerr. A. BUITENL. Am. Car&F.C.v.A. New. Orl. Rw. Co. C. v. g. A. Cerf. v. Pref. A U. S. Steel C. C. g. A. dito C. v. Pr. dito 292 140 507/8 24 651/2 743/4 1163/8 501/4 741/a IV. Koloniale Crediet-Instellingen en Cultuur-Ondernemingen. C. M. d. Vorst. A. Koloniale Bank A. Nederl. Handelm. resc. A. N.-I. Handelsb. A. 1473/4 128 18U/S 239 148 V. Mijnbouw-Maatschappijen. NED.enKOL. Ketahoen.gew.A. dito pref. Aand Paleleh gew. Aand. Redj. Lebong A. BUITENL. Gr. Cobar Ree. v. A. Kimb. Vot. Tr. C. v. A. 174 295 311/s 8451/2 1071/s 7Va VI. Petroleum-Ondernemingen. NED. en KOL. K.M.t.E.P.br.A. 431 Moeara Enim A. 206 Perlak-Petr. M. A. 103 Sum. Pal. P.M. A. 1625/8 Z. Perlak P. pref. A. 118 VII. Scheepvaart-Maatschapp. NEDERL. en KOLON. Ned.- Am. S.-M. A100 Rotterd. Lloyd. A. l?0i/4 BUITENL. Int. Merc. Mar. A. 51/4 dito Pref. dito 16 VIII. Tabaks-Ondernemingen. 432 206 163 NED. en KOL. Amst. Deli-C. A. Amst. Langk. C°. A. dito pref. Aand Amst. Serd. T.-C. A. Bindjey T. M. A. Deli Cult.-Maatsch. A. Krapoh. Tab. Maatsch. A. Langk. T. M. Ad. A. Medan Tabak-Maatsch. A. N. Asah. Tabak Maatsch. A. Rotterd. Deli-Maatsch. A. BUITENL. Un. Lk. PIC.v.g.A. IX. Diversen. BUITENL. Maxw. Land Grant Cert. van Aand. Cert. v. Inc. bds. Pei. Corp. C. v. A. dito C. v. Pr. A Transv. L. Ex C. v. A. dito Cert. v. Pr. A. Spoorwegen. NEDERL. Holl. IJ.-Sp.-M. A. Maatsch. tot. E. v. S. A. N. B. Boxtel. W. A. dito 2e hypoth. O. 5 ENGEL. Underground 4£ AMERIKA. A. Top.C.v.gew. A. Denv Rio-Gr. Cert. v. A. Erie gewone A Kans. Cit. S. Rw. Cy. g. A. dito dito Prefer. Aand. Miss. K. Tex. Cert. v. A. Rock Island Co. C. v. g. A. South. Pac. Cy. gew. Aand. Scuth. Railw. Co. Afg. g. A. Un. Pac. Rr. Cert. v. g. A. Wabash Spoorwmij. gew. A. CANADA. Grand Trunk Rw. Cy. Cert. v. gew. Aand. 660 306 366 48 IOH/2 973/4 821/2 28Vs 250 63 395 47U/2 Hl/8 10 371/2 7 71/4 93"/ls 101a/16 28l3/i6 2715/ 303/4 65 Slu/re 30 114 25 1717s 163/3 241/a 97 62 391 Prolongatie Rente 4i/a 43/a lOls/4 281/2 307s 311/4 293/4 1131/2 243/4 1711/2 PRIJZEN VAN COUPONS Metall. pap. in kr zilv. Jan. in kr Engelsche in Eng. met affidevit Portugeesche Fransche Belgische Diversen in Reichsm Hamburg-Russen Japansche Yen Argentijiischo Peso Russen in goud roeb zilver papier Poolsche per zilv. Spaansche buitenl. in francs... Spaansche binnenl. in piasters Amerik. pond dollar Mexicaausche dollar. w f 50.— 50.021/2 11.30 11.90 47.40 47.30 58.60 1.21 1.2H/a 1.03 1.891/8 1.26 1.23 1.50 47.60 2.— 2.46i/a 1.22 f 71/4 f 71/4 811/8 811/2 891/4 8715/j6 931/2 921/4 971/2 9313/is 9o"/4 991/4 953/ 983/4 IOO1/2 16 273/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 3