Dagblad voor Schiedam en Omstreken, 33ste Jaargang. Maandag 19 December 1910 No. 9896. iloinert H op le Na misdaad vsrgelding. Kiem ScMeiamscle Courant iet iratis (MUnsteri MaisMad jtiislüt}.ïeel,Mp.BifL35|.3iL Officieele berichten. K e nnisge vi 11 g. heuui»ge vmg. Uit de Pers. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISNj Fan 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Foor herhaaldelijk adrerteeren worden uiterst bil Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 35). Mond- en klauwzeer. De Burgemeester van S-c hiebam vestigt, de aandacht van belanghebbenden bij de veeteelt, op het navolgende bericht: sin verband inet Ue omstandigheid dat het mond- en klauwzeer zich 111 het ouitenland uit breidt en met name in Duitschland een dreigend karakter aanneemt, acht ue Munster van Land bouw, Nijverneid en Handel het van groot belang dat de veehouders met nadruk gewezen worden op het noodzakelijke van onmiddellijke aangifte van onverhoopte gevallen van mond- en klauwzeer. Het' behoett geen betoog, dat het gedurende eemgen tijd verzwijgen van een eerste ziektegeval en het dientengevolge in stand blijven van een bron van besmetting noodlottige gevolgen met zich brengen kan. Zelfs verdient het de voorkeur, dat, ook in twijfelachtige gevallen, kennis gegeven worde, en niet gewacht worde, totdat meerdere zekerheid omtrent den aard der ziekte verkregen is. Schiedam, li) December 1910. De Burgemeester voornoemd, M. L. H0NNERLAGE GRETE, Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het Kohier van het te hellen Schoolgeld op de Scho len A en B met uitgebreid leerplan 111 de Ue meente Schiedam, dienst ii)lU 1911, door den gemeenteraad vastgesteld in zijne vergadering van den Oden Deceinoer 191U en den lilden d. a. v. door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en m afsonritt ge durende vijf maanden, te rekenen van lieden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op stralfe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den lilden December 1910. Durye meester tri Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Dt üaertiartt V. S1GKENGA. Het (aftreden van Mi nis tor Cool. De „Tijd" schrijft onder het bericht o.ver de verwerping dor motie: „De ©mst van dit bericht zal zeker geen onzer lezers ontgaan. Blijkens het zo-oeven ontvangen Kamer-telegram, was de portefeuille-kwestie dooi den Minister op duidelijke wijze gesteld. Een ril - letrzondexlingsten indruk maakt de stemmingslijst, die eten bonte staalkaart te zien geeft van allerlei, 261) Jeanne dacht, dat de grond onder hare voeten tvegzonk. Ik 1 riep zij uit, terwijl zij dacht haar ver stand te verliezen. Wat wilt gij daarmede zeggen Marianne antwoordde luid Hij wil zeggen, dat hij voor u een duivel- schen drank had toebereid en dat hij zelf daar van zooeven gedronken heeft. O vide luisterde niet naar haar. Met het wit van de oogen vol bloed en trillend over het geheele lichaam, vervolgde hij De drank uit Canada... die Joris Garaud gedwongen heeft tot spreken en die u zal dwin gen zoo dadelijk, luid en in het bijzijn van allen, te bekennen, dat gij niet Lise Perrin zijt, dat gij Jeanne Fortier zijt. De brooddraagster werd door een hevigen schrik bevangen. Ja, gij zult zelf zeggen, dat gij Janne Fortier zijt, Jeanne Fortier, wier dochter ik heb willen •looden... Jeanne Fortier, die ik tevergeefs heb getracht te verpletteren onder den steiger in de Qit-le-Coeurstraat, Jeanne Fortier, die tot levens richtingen. Van overeenstemming en van een te voren vastgestelde gedragslijn bij de Rechterzijde, noch bij één barer fracfiën viel ook maar een spoor te. ontdekken. Ergerlijk ook, dat eene beslis sing, van zóóveel belang voor de Regeering en voor het vaderland, door een hoogst onvoltallige Kamer moest genomen worden. Houdt men re kening met be;t feit, dat de socialisten zich vóór de stemming verwijderden, dan blijkt liet, dat de zitting door niet meer dan even zeventig leden werd bijgewoond." Het „Huisgezin" schrijft: „Zou de Minister van Oorlog in het gezicht der haven nog moeten stranden? En dan over een motie, welke bet beleid van den Minister geenszins raakt l Het ware jammer, en daarom is liet te hopen, dlat er een middel worde gevonden om Minister Cool te behouden, hem althans niet over zoó'n 'onnioozelö zaak te laten, struikelen. Wel merkwaardig, dat bet juist een motie van den beer Duymaer van Twist, reedis lang gedood verfd als de man die den Minister van Oorlog zou doen vallen, is geweest, die.de crisis heeft veroorzaakt, al wij'st de slechte opkomst dier leden er op, dat van een toeleg in het geheel geen sprake kan zijn." De »N. R. Ct." schrijft o.m. »Dus voorzien wij, dat het bij het besluit van minister Cool, om zijn ontslag aan te vragen niet blijven zal. Het departement van oorlog zal op nieuw eene crisis beleven, als onvermijdelijk ge paard gaat aan eene verwisseling van hoofd. De verantwoordelijkheid daarvoor berust in eerste instantie bij den heer Duymaer van Twist en de zijnen, die heden wel getoond hebben, dat zelfs eene rechter meerderheid als wij thans hebben, voor continuïteit en zekerheid van beleid in za ken van oorlog geen waarborgen biedt. Ook op het stuk van militaire aangelegenheden blijven wij met eene rechter meerderheid, waarmede bergen konden worden verzet, om liet woord van den heer Van Twist te bezigen »in het moeras". Dat is de droeve slotsom van hetgeen eergiste ren in de Kamer gebeurd is." Ge „N. Ct.' wijdt d.e volgendie beschouwing aan bet aftreden van minister1 Cool „Het is dus wedier een. zonderlinge crisis, die wiji beleven; een, waaraan „de politiek" aller minst vreemd is. Wie daarvan meer mocht ver langen te welen, wende zich bim inlichting tot den beier Duymaer van Twist, partijgenoot van den kabinetsformateur... Maar voor een deel is deze crisis toch geenszins door pdlitiefce beweeg redenen veroorzaakten in elk geval mag zij aangemerkt worden als een uiting van het bij velen heerschende gevoel van malaise over den toestand van bet leger. lange gevangenisstraf werd veroordeeld en ont vlucht is uit de gevangenis van Clermont I Een kreet van schrik ontsnapte uit aller borst. Een gevoel van afkeer teekende zich op ieders gelaat en de kring, die rondom Jeanne en Soii- veau gevormd was, werd grooter. Maar reeds had de brooddraagster den toestand volkomen ingezien. Zij hief het hoofd op en zeide Ah I ellendeling, ellendeling I Gij had gedacht, mij in het ongeluk te storten en gij redt mij juist... De Dyonnais brulde Gij zijt Jeanne Fortier, veroordeeld voor brandstichting voor diefstal en voor moord. Ja, die ben ik, die ben ik zeker, riep Jeanne Fortier uit, en die komt gij in uWe verblinding weder in eer herstellen I Ja, mijne vrienden, ik ben Jeanne Fortier, Jeanne de veroordeelde, Je anne de ontsnapte. Maar ik ben veroordeeld ge worden voor de misdaden, die door Joris Garaud bedreven werden; gij allen hebt de bekentenis daarvan vernomen uit den mond van dezen man I... Ik ben alleen ontvlucht, om mijne kinderen we der te vinden, mijne dochter, die hij evenals mijzelf heeft willen vermoorden. Ik heb getuigen, om uwe woorden te bevestigen, ellendeling, zeide zij, terwijl zij zich tot Ovide wendde, en deze zijn talrijk Dank zij uwe onthullingen zal ik mijne eerherstelling bekomen I Dank zij uw spreken, zal ik mijn kinderen geen onteerden naam nalaten. Na een oogenblik stilte voegde de brooddraag- Roeds nu willen wij echter ons leedwezen uif- spreken over Iclten val van minister Cool. Hij moge zich geen krachtig bewindsman betctond hebben, iz'n heengaan kan op dit .oogenblik slechts strek- 'ken om den toestand van onrast te bestendigen, ■waarin het leger en heel ons defensiewezen ver keert en, als ware' net stelselmatig, wordt gehóu den. Bovendien wekte zijn eerlijke, eenvoudige persoonlijkheid en. de lust om te werken en aan te pakken, welke juist uit die begroeting, waar over hij struikelde,, zoo "duidelijk bleek, sympa thie. De hoop scheen in de laatste dagen gerecht vaardigd, diat de minister de begrootingscam'pagne zou doorstaan. Ook het kabinet schijnt Vrijdag geen crisis te hebben verwacht; de ministers van Justitie en Waterstaat althans waren ztatoMdg- lochtend rustig de stad uitgegaan. De rechterzijde hóeft opnieuw getoond niet genoeg' gedisciplineerd te zijn om het coalitie-kabinet intact tie houden. „Land en Volk", dat minister Cool als een zwakkeling schildert, stelt de vraag: Wat zal het gevolg zijn van deze crisis?: „De regeering heeft een, wellicht een welkome, aanleiding om van het kruis der 46 millioen af te komón. Een opvolger heeft, een ander inzicht in sommige onderdaelen, derhalve winst van tijd. Politiek ongetwijfeld, dat die invloed van den heer Kuyper en zijne anti-rerolutionnaire pha lanx in de coalitie is versterkt. Hij kan daarvoor zijn vriend Lobman bedanken. En wanneer wij aannemen, dat de minister fïeemskerk zijn ambtgenoot tot het uiterste heeft, gedreven uit begeerte om hem te behouden hieraan mogen wij niet twijfelen laat de trouw van Christelijk-Historischen aan 't kabinet niets te wenschen over, en zijn de Katholieken heel wat trouwer dan de anti-revolu tionnairön. Het kabinet kan hieruit tevens de leering trek ken, wat een votum van. vertrouwen, als ver leden weiek binnenskamers moet zijn uitgebracht dioof de coalitievrienden, beteekent.. Het schijnt alleen die Christelijk-Hisborischen te binden. Gevraagd zal nu worden, een. minister, die niet iOp Zondag naar Olieslagers gaat kijken, die het schieten op Zondag zal verbieden, die legerpre- dikanten zal aanstellen,, die uitzonderingsmaat regelen neemt tegen „Ons Belang'" en die de Christen-ionder en bo vein of f icier,svereeni gi nge n zal subsidieeren. Laat men op deze eiscben. niet al te zeer letten, maar laat men zoeken naar een krachtige figuur, die breken zal met het bureaucratisch re gime, waarnaar de laatste jaren vanuit het depar tement met ons leger is geleefd. Naar een man, die het oog heeft gericht op de versterking van onze volksweeihaaïiieid in het algemeen. Laat men ons eindelijk eens een minister van Oorlog geven, die beseft, dat de ster daarbij Mijne vrienden, gij weet thans, wie ik ben... Gij kent mijn leven en mijne ongelukken... oor deel over mij I En nadat zij allen flink in de oogen had gezien, vroeg zij Veroordeelt gij mij Ieder liep naar Jeanne toe en allen wilden haar als om strijd de handen drukken. Ovide was op een stoel neergevallen en was ten prooi aan een hevigen zenuwaanval. Juist op dat oogenblik drongen de agenten der geheime politie door de menigte, die moeder Lison omringden en een van hen zeide, terwijl hij de hand op haar schouder legde Janne Fortier, ontvluchte uit de gevangenis van Clermont, in naam van de wet neem ik u gevangen I De arme vrouw stamelde geheel terneergeslagen Gij neemt mij gevangen 1 Een algemeen gemompel ontstond rondom de beide agenten. De Lyonnais kwam bij hen Moeder Lison gevangen nemen, de braafste vrouw, die er op Gods aardbodem bestaat, riep hij uit, dat nooit I De eene agent hernam Gehoorzaamt aan de wet I Laat ons onge hinderd onzen plicht vervullen. Van alle kanten riep men Als gij met geweld iemand wilt aanhouden, grijpt dan dien schurk beet, maar waagt het niet, gewichtigs te arbeid aan. de weerbaarheid van ons volk moet beginnen buiten liet leger. Hlet „Vaderland" schrijft: De politieke geschiedenis van des ministers af treden is groot. In mr. Heemskerk's regeerkasteel, dat onaantastbaar scheen door zijn wacht van anti-revolutioimiairen, Chri s telijk JHi s torischen en Roomschen is do eerste bres geslagen en nog wel van binnen uit. Het ministerie-Heemskerk is indertijd opgetre den om de defensie uit het moeras te redden. Het zou, zonder de politiek te mengen in het legervraagstuk, toonen dat het kon, wat het van een vrijzinnig ministerie niet verwachtte. En wat is 't resultaat geweest? Zijn eerste minister van Oorlog heeft door het tweeploegenstelsel de de fensie. meer en erger dan ooit gedesorganiseerd, zijin tweed© minister van Oorlog wordt van de regeeringstaïiel verjaagd op het moment dat de herziening der militiewet gereed is oin naar de Kamer te worden verzonden, dat eindelijk dus eens zaken gedaan konden worden i Zoo toónt het ministerie-Heemskerk zijn onmacht, zoo toont de rechterzijde haar gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef en is de overtuiging gewettigd dat dit kabinet en deze meerderheid niet in staat zijn en niet. bereid om bet legerbelang behoorlijk te bevorderen. Wat had dit kabinet niet kunnen doen met eene meerderheid als misschien slechts ééns in een eeuw voorkomt. En toch heeft het in bijna drie jaar tijds niets gedaan dan zijne impotentie duidelijker dan ooit belichten. De vraag: wat ntf? dringt zich o'p. Consti tutioneel zou de heer Duymaer van Twist mot de portefeuille van Oorlog moeten worden be hest: -hij immers heeft dier minister Cool weg gewerkt.. Maar liet staat met vast dat mr. Heems kerk dezen kapitein op non-activiteit, wiens hou. ding in de Kamer zoo menigmaal tot ernstige kritiek heeft geleid en wiens kunde ondanks zijn langdurig Kamerlidmaatschap en zijin talrijk© re- idievoieringen nog niet voldoende is gebleken, het hooge ambt van minister waardig zal keuren. Wij zeiven zoutten zélfs geen ander motief kun nen bedenken, dan het louter 'constitutioneel© om een man als den Steemvijkschen afgevaardig de die portefeuille toe te vertrouwen. Wij zien de totckomst met bezorgdheid tege moet. De oppermachtige coalitie heeft nu, on danks de fraai© betoogen over 's lands wel, tot tweemaal toe getoond dat allerlei onnaspeurlijke névendoeleinden hare defensiepolitiek beheér- schen. En het wordt thans meer dan tijd dat eindelijk krachtdadig en doelmatig de hervorming onzer weermacht ter hand genomen worde, dat het clerical©, het Christelijke element in de poli tiek der meerdierheid eindelijk de plaats ruime voor liet zuiver nationale. moeder Lison aan te raken. De macht moet aan de wet blijven... Ga heen, moeder Lison... vlucht dadelijk fluisterde de Lyonnais in het oor van Jeanne. Laat u niet gevangen nemen... Gij moet werken in het belang uwer kinderen- Er vormde zich dadelijk een dichte groep, die de brooddraagster omringde en haar naar de keu kens drong, waar eene bijzonderen uitgang was, die tot eene naburige straat toegang gaf. De politieagenten, die wel zagen, dat zij niet tegen de aanwezigen waren opgewassen, deden geen enkele poging om dat vluchten te beletten. Ovide Soliveau, wiens zenuwaanval steeds toe nam, lag op den vloer te rollen. Er woont hier een dokter in huis, zeide de patrones, dokter Richard Marianne, ga hem spoedig halen... Ovide wrong zich op den grond. Zijn hoofd bonsde voortdurend op de planken. Het schuim stond hem op den mond. Met schrik stonden allen rondom hem. Marianne kwam weldra met den dokter terug. Deze snelde naar Ovide en deinsde, nadat hij hem gezien had, achteruit, terwijl hij uitriep Hij 1Hij Kent gij den man, dokter, vroeg hem een der vertegenwoordigers der openbare macht. Ja, mijnheer. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1