Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Nieuwjaarswensehen. Aïomsert D oj_ie Ka misdaad vergelding. Hiem ScMeflamsehB Curat Et palis Mistred. MaisM {rpu net, f US j. mui, f 135 j. 3 mi 33ste Jaargang. Woensdag 21 December 19(0 No. 9898. Officieel© berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Staten-Generaal. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dh blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN; Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeljjjk adrertceren worden uiterst.bil Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. In het nummer der »Nieuwe Schiedamsche Courant", Dagblad voor Schiedam en Omstreken, dat Zaterdag 31 December verschijnt, zullen ■Wederom Nieuwjaarswenschen kunnen worden geplaatst tegen den prijs van 50 CENT per annonce van hoogstens 6 regels. Deze advertenties kunnen reeds thans ter plaat sing worden aangeboden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van Donderdag 22 December a.s. de Oranje mug, Weder voor het verkeer met rij- en voei tuigen zal worden opengesteld. Schiedam, 21 December 1910. Burgemeester en Wethouders van Schiedamj M. L. HONNERLAGE GRETE. jjt öecreiaris, V.'SICKEN GA. De Commissie voor Gemeentewerken te Schie dam is voornemens op Dinsdag 2/ December a.s., des voormiddags ten 11 uur, up bet Bui eau van Gemeen tewei'ken aan de Korte t la ven alttaai, aan te besteden de levering van Ijzerwaren, gereedschappen, borstels, doeken, drugistaruKelen eu verdere materialen, ten benoeve van den dienst der gemeente werken, gedurende het jaar 1911. Het bestek ligt ter inzage op liet Bureau van Gemeentewerken en is ter Geineeute-Secietuiie fafdeelmg A.j tegen betaling vau 25 cents ver krijgbaar. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zn een mschnjvrngsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in ae op het Bureau van Gemeentewerken aanwezige gesloten bus, vóór des voormiddags 10 uur .van den dag van aanbe steding. ENGELAND. De Parlementsverkiezingen zijn gister afgeloo- pe.il. De stand der partijen is nu als volgt. Libe ralen 271, Unionisten 272, Labour 1. arty 43, Red- hiondisten 74, 0'Brienisten 10. De unionisten, winnen 28 on verliezen 29, de liberalen winnen 23 en verliezen 26, de Labour Party wint 4 van de unionisten en 1 van de. liberalen en verliest 3; de Redmondisten winnen 2 van de unionisten en 3 van de 0 Biienisten en verliezen 2 aan d.e 0 Brienisten. Het nieuwe parlement komt 31 Januari 1911 bijeen; de plechtige opening door den koning zal echter eerst 6 Februari daaraanvolgende Plaats hebben. 263) Paul Harmant nam afscheid van hem en richtte rich naar de Romestraat. Nauwelijks had hij twintig passen afgelegd, of Raoul Duchemin verliet op zijne beurt het gebouw eh begon de vervolging. - Mijn waarde Lucien, zeide de kunstschilder, riet gij dien jongen man. Ja, ik zie hem. Welnu, beste vriend, die jonge man zal mij misschien reeds morgenochtend vertellen, dat wij den waren moordenaar van uw vader in handen hebben... Wat zegt gij daar riep Lucien uit, die verstomd was, toen hij die woorden hoorde. De volle waarheid. Maar hoe dan Ik heb gehandeld, zonder u daarover te 8Preken, uit vrees van u ongegronde hoop te ge- ten,.. Ik ben thans op een goed spoor en ik herhaal het, dat ik u wellicht morgen zal kunnen reggen Er bestaat niets meer, dat u verhindert Lucie f Qrtier te beminnen en met haar in den echt te FRANKRIJK. In de Fransch.e Kamer was gister aan de orde de weerindiens tne rn in g der ontslagen spooijweg- beambtem. Do afgevaardigde Bnoagsè vrueg onder g'róot tumult voorkeur voor een móftié, die de debatten wil uitstellen,-tótdat de dienst op de spoorwegen weer normaal is gdwonden. Deze motie' wieffl m|dl 454 'tegen 78 stemmen verworpen. Daarna lichtte de afgevaardigde Ceccaldi een motie toe, waarin hij de regeering verzoekt, on middellijk alle ontslagen spoorwegbeambten, die zich niet hebben schuldig gemaakt aan daden van geweld of sabotage, wieer in dienst te nemen en bij de spoorwegmaatschappijen stappen te doen, opdat daar hetzelfde geschiedt. De regee ring moet zich dan echter bet reclht voorbehou den, de dossiers der beambten, die ondier d.e cate gorie saboteurs zijn ondergebracht, te onderzoe ken. r Berteonx verweet Briand, dat hij niet genoeg zijin invloed beeft doen gelden bij de spoorweg maatschappijen, oun de staking t© vermijden. Briand antwoordde, dat die regeering niet wer keloos is gebleven en. dat de belanghebbenden de wijze, waarop :hun belangen behartigd, wer den, aanvaardden. Toon een begin van uitvoe ring werd gegeven aan de regeling, die de rc- geerinig had verkregen, verontrustten "het succes an de resultaten, waar.o-p zij: kon bogen, de lei ders der stakingsbeweging, die daarop het uit breken der staking Verhaastten. Berteaux vroeg wearindienstsfelling van de spoorwegbeambten, die geen ernstige fouten heb ben begaan. v Brianid antwoordde, dat geien, enkel ontslag ge- luand-haafd zal wordèn alleen om feiten van sta king. Maar er kan geen kwestie zijn v.an een alge. meene amnestie. Dc regeering wil vooruitgang op sociaal gebied, maar zij wil ook handhaving der orde. En op deze Voorwaarde alleen zal zij aan het bewind blijven. Jaurès wilde, dat de Kamer weierindienstefel- ling zal ei scben van alle spoorwegbeambten, zon der '©enige restrictie. De regeèriPg stelde de kwestie van vertroulwten en aanvaardde! een motie-Rabier van den vol genden inhoud„De Kamer neemt kennis van de verklaring der regeering en vertrouwt, dat de regeeiring op de staatss po© iwegen zal overgaan tot herziening' van d'e gevallen van ontslag in een rui men geest van welwillendheid en mensche- lijikheiid en 'in 'denzelfden zin stappen zal doen biji de spoorwegmaatschappijen'." Deze motie, werd met 405 tegen 90 stemmen aangenomen. CHINA. Nu een lange discussie heeft de Rijksve.rga- treden. Oh! mijnheer... mijnheer... stamelde Lucien, die ten prooi was aan een hevige ontroering, de handen van Etienne Castel vatte en die in de zijne drukte. Als gij u maar niet bedriegt Ik geloof niet, dat vergissing mogelijk is. Maar zeg mij dan... Op dit oogenblik niets, onderbrak de kunst schilder en ondervraag mij nu niet langer, want ik zou niet antwoorden... De beide mannen kwamen door de Aubertstraat op de boulevard. Eerst te elf uren 's avonds namen zij afscheid van elkander, Etienne om in de Assastraat te wachten op Raoul, Lucien om te gaan denken aan het geluk, dat de gewezen voogd van George Darier hem had voorgespiegeld- De twee agenten hadden Ovide Soliveau ge bracht in de voorgevangenis van de prefectuur en hadden hem voorloopig geplaatst in eene zaal van dé infirmerie, waar hij geheel alleen was. Daarna gingen zij naar het bureau van het hoofd der geheime politie. Deze ontving hen dadelijk. Het hoofd der geheime politie raadde, zoodra hij hun gezicht had gezien, dat zij vergeefsche moeite hadden aangewend. Hij vroeg levendig Was er dan niets waars in de aangifte, die mij omtrent Jeanne Fortier is gedaan Alles was waar. mijnheer Dus is Jeanne Fortier in de gevangenis t derjrig een commissie benoemd om een nieuwe memorie te redigeercn, waarin de léden van den (irool.cn Staatsraad in staat van beschuldiging woeden gesteld en waarin opnieuw verklaard wordt, 'dat dit lichaam verantwoordelijk behoort te zijn aan bet volk. Ten slotte zal deze memorie verklaren dat de Rijksvergadering, indien aan deze wenschen geen gevolg wordt gegeven, uiteen zal gaan. De toon, die bij de debatten heerschte, was gematigd, maar toch hebben de sprekers, voor het eerst in de geschiedenis van de Rijksver gadering, critiek uitgeoefend op den regent. MEXICO. Te Washington, is via New York uit Chihuahua, bericht ontvangen, da! daar een trein vol ge wonde soldaten van d>e regeeringstroepen is aan gekomen. Het bericht dat een trein met 500 man ver sterkingen, die Zaterdag van Chihuahua naar Na varro was vertrokkenj bij Padjernales door de opstandelingen aan stukken is geschoten in den bergpas, die bekend staat als de Mal Paso, wordt bevestigd. Officieel wordt- medegedeeld, diat er 21 doo- deh, 10 vermisten en 42 gewonden zijn, waaronder kolonel Guzman, de commandant. De verliezen der opstandelingen zijn onbekend. L Rockefeller heeft, thans weer een gift van 10 millioen dollars geschonken aan de univer siteit van Chicago. Dit maakt een totaal van onge veer» 35 millioen. dollars aan door hem aan deze universiteit geschonken bedragen. De burgemeester van Duinkerken heeft aan een journalist medegedeeld, dat de stad door liet tekort aan goederenwagens enorme schade lijldt. Op de kaden liggen 25,000 ton goederen, die niet vervoerd kunnen worden. Men vreest, dat de vreemde schepen, die niet kunnen lossen, naar Belgische havens zullen gaan, hetgeen reeds geschied is met een schip, dat 5 dagen lang in de haven heeft gelegen, zonder de lading te kunnen lossen. De secretaris van de K. v. K. begrootte de schade; die de handel van Duin kerken lijdt, op niet minder dan 100,000 fres. daags. De roerende en de onroerende vermogens van België worden op 27 milliard fr. geschat met een inkomen van 900 millioien fr. De inkomsten van den handel, de nijverheid en dien arbeid worden op 4500 millioen fr. ge schat; de kapitalen der Spaarkas bedragen an derhalf milliard. Op het oogenblik, dat wij de hand legden op den schouder van die vrouw, hebben de lie den, die in groot getal daar aanwezig waren en haar een feestmaal aanboden, partij voor haar gekozenzij hebben zich tusschen ons en haar geplaatst en hare vlucht bevorderd. Nog dezën nacht zal dat huis door de be voegde macht gesloten worden. Vertel mij thans, hoe de zaken zich hebben toegedragen. Ik zal u alles uitvoerig mededeelen, mijnheer. Een der agenten vertelde tot in de kleinste bijzonderheden aan den chef, wat er bij bet feest maal was voorgevallen. De magistraat hoorde dat verhaal vol aandacht aan. Daaraan valt niet te twijfelen, mijnheer, indien men nagaat, wat de man gezegd heeft, die tegen zijn wi! den Amerikaanschen drank, welke besterad was voor Jeanne Fortier, heeft gedronken en waarvan de dokter, die men in haast heeft geroepen, de uitwerking kende. Kent gij het adres van dien meer dan ver dachten persoon Neen, mijnheer. Wat is dat, neen 1 riep het hoofd der politie uit. Hebt gij hem misschien ook laten ontsnappen Gij hadt u van hem meester moeten maken. Dat hebben wij gedaan, mijnheer, hij is in de infirmerie van de voorgevangenis. Goed... Hoe is zijn naam Ovide Soliveau. Gaat hem halen en brengt hem hier. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 20 December. Marine begrooting. De algemeene beschouwingen over de Marine- begrooting worden geopend door den heer d e S avornin Lohman, die de kwestie van het ontslag van den vice-admiraal Van den Bosch en de verhouding van den Minister tot de Christen- Officieren-Vereeniging bespreekt. De heer Hugenh oltz behandelt de aanvrage van gelden voor pantser- en torpedobooten en klaagt over de stijging der uitgaven voor de ma rine. Bij al de voor materieel gemaakte kosten is het nog waardeloos. Sprekende over het per soneel der marine, dringt de heer Hugenholtz op verbetering van de positie van verschillende cate gorieën van schepelingen aan. Hij bespreekt dan den alg. toestand van het personeel, de pensioen regeling en de werkzaamheid van sliet Anker." Ten slotte behandelt spr. een reeks klachten van het personeel en verdedigt de weigering van de uitnoodiging van het Rotterdamsch gemeentebe stuur tot schouwburgbezoek. Spr. houdt dan be schouwingen over de geestelijke verzorging der schepelingen en noemt 's Ministers verstandhou ding met de Christen-Officieren Vereeniging des organisatie der marine. De heer de Meester klaagt over de dure plannen van den Min. Spr. bestrijdt de recht matigheid der berisping, welke de Min. toediende aan de machinisten, die niet verkozen gebruik te maken van de Rotterdamsche uitnoodiging. Na de bespreking van eenige regelingen, betreffende het personeel, behandelt spr. de otficieele verzor ging van de geestelijke belangen, waarmede hij weinig ingenomen is. Nu daarvoor eenmaal subsidie wordt verleend aan vereenigingen, moet er geen onderscheid worden gemaakt en behoorde ook .oGeestehjk Rijstand" subsidie te krijgen voor een modern predikant. De geheele regeling deugt echter niet en houdt de kiem van ontbinding in. Spr. geeft dan een beschrijving van het geval Warners-Van den Bosch waarin hij den minister beschuldigt van weinig tactisch optreden tegen over een vice-admiraal, dien hij zegt op prijs te stellen. De heer Jansen achtte aanbouw van pant serbooten en torpedobootjagers niet urgent. De heer Tydeman bleef de behandeling van den vice-admiraal Van den Bosch ongehoord noemen. De heer Van der Voort van Zijp verde digde het beleid des ministers. Verder nam spr. het voor de middernachtzen- op en vroeg aanstelling van een staatspredikant voor de marine. De heer Roodhuyzen sluit zich aan bij de rede van den heer De Meester over het ontslag van vice-admiraal Van den Bosch hij bespreekt voorts de Rotterdamsche invitatie-kwestie en de voeding aan boord. De heer Van Wassenaer van Cat- w ij c k verdedigt het plan van aanbouw van den Min. en is -het ten aanzien van den marine-pre dikant eens met den heer Lohman. Ook hij behandelt de Rotterdamsche kwestie, voor zooveel de machinisten betreft. De heer Duymaer van Twist weerspreekt het betoog van den heer De Meester over het geval WarnersVan den Bosch. Dat is op dit oogenblik onmogelijk, mijnheer. Waarom Tengevolge van het gebruik van dien drank ligt hij in uiterst diepen slaap en is niet wakker te krijgen. LVI. Zoodra hij wakker wordt, moet hij voor mij gebracht worden, hernam het hoofd der geheime politie, en vergezel hem... misschien zal ik u noodig hebben. Goed, mijnheer, antwoordde de agent. Laten wij ons thans met Jeanne Fortier bezighouden... Weet gij, waar zij woont Neen, mijnheer, maar dat is niet van be lang, want het is wel zeker, dat zij, wetende, dat zij verraden is, niet naar huis zal zijn teruggekeerd... Inderdaad, daar zullen wij haar niet kun nen meester worden... Doe evenwel een onderzoek naar hare woonplaats. Zij zal ongetwijfeld dezen avond hier of daar in een of ander hotelletje een toevlucht zoeken... Ik zal de noodige bevelen geven. Wat moeten wij doen, mijnheer, met Paul Harmant, van wien Ovide Soliveau sprak Ik zal mij met hem bezighouden, zoodra ik onzen gevangene ondervraagd zal hebben Gij kunt heengaan. De politiedienaren groetten en verlieten het bureau. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1