Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De heer Van Kar nebeek bestrijdt het amendement. De heer Thomson verdedigt het amende ment. Die pantserbooten zijn een gevaarlijke proefneming, waarvan spr. weinig verwacht voor de verdediging van onze zeegaten. De heer Van Wassenaer van Catwijck pleit voor de pantserbooten. Nadat de Minister het amendement onaan nemelijk had verklaard, werd het verworpen met 48 tegen 32 stemmen. Voor: de linkerzijde behalve de heer Tydeman en v. Karnebeek. Tegen: de rechterzijde, met uitzondering van den heer De Ram. Bij de afdeeling werven bepleit de heer Snoeck Henkemans positieverbetering voor de werklieden aan de Rijkswerf te Amsterdam. De nieuwe loonregeling achtte hij en de heer Helsdingen onvoldoende. De heer Bos bepleit verschillende onderwijs- belangen, als hervorming van de opleiding van het onderwijzend personeel, vereenvoudiging van het schooltoezicht, steun van regeeringswege voor het voorbereidend lager onderwijs, betere oplei ding van de leerkrachten voor bewaarschoolon- derwijs. De heer Van Wijnbergen sluit zich, wat betreft den wensch tot gelijkmaking van openbaar en bizonder onderwijs, bij den heer van der Molen aan. De heer Jansen (Maastricht) bespreekt de totstandkoming van een jongens- en meisjesschool voor min- en onvermogenden en een meisjesschool voor betalenden te Maastricht. De heer Roodhuyzen dringt aan op uit breiding en meer afdoende uitvoering der leer plichtwet. Spr. verklaart zich tegen gelijkstelling van openbaar en bizonder onderwijs, De open bare school zal meer zorg van het rijk moeten hebben, zegt spr., omdat zij een norm moet blijken in het belang van ons volksonderwijs. De subsidies aan bizondere scholen mogen niet anders beschouwd worden, dan in het licht der daaraan gevoelde behoefte. De heer Dolk bepleit afzonderlijke scholen voor doove kinderen. Na een korte rede van den heer De Geer komt de Minister aan bet woord die na een ge deeltelijke beantwoording der spekers, zijn rede afbreekt Om halfeen werd de zitting opgeheven. Middelbare Koloniale Landbouwschool. Men deelt oris mode, dat er van Indië uit bij die Regcering zal worden aangedrongen om de Middelbare afdeeling dier Koloniale Landbouw school te Deventer te vestigen, aangezien vele Indi sche -ouders er de voorkeur aan geven om hun kinderen te doen verblijven in een kalme pro vincieplaats in stedie van te Haarlem, dat door de nabijheid van Amsterdam w;el wat veel gelegen heid tot afleiding aanbiedt. Raad van beroep voor invoerrechten. Bij beschikking van den minister van Finan ciën is gekozen als voorzitter van den raad van beroep voor de invoerrechten, bedoeld bij art. 20 der Waardew;et 1906, de heer mr. R. van Rees, te Amsterdam. (St.ct.) Premiestelsels H. IJ. S. M. Naar wij uit de beste bron vernemen, is de directie der II. IJ. S. M. binnen korten tijd van plan de premieregeling voor afgelegde K. M., en brandstoffen- en oliebesparing geheel te herzien Bij de herziening zal rekening worden gehouden met de tallooze grieven die in den loop der jaren tot de directie doordrongen èn van de vakvereeni- ging èn van de groepsvertegenwoordigers. Momen teel wordt volgens de lezing van het personeel het premiestelsel te willekeurig toegepast en te veel gebruikt als straffenstelsel, zonder dat de getroffenen het rechtstreeks als straf kunnen aan merken. (L. en V.) Hinder door rook van schoorsteenen. De minister van Landbouw heeft aan de com missarissen der Koningin in de provinciën bericht, dat de toepassing van de Hinderwet het dikwijls noodig maakt, dat voorwaarden worden opgelegd ter voorkoming van hinder door rook van schoor steenen van industrieele inrichtingen. Het is den minister gebleken, dat zich daarbij meermalen moeilijkheden van technischen aard hebben voor gedaan. De voorlichting van personen, die speciaal op dit gebied deskundig zijn, zou in soortgelijke gevallen tot een goed resultaat kunnen leiden. In verband hiermede, heeft de minister de aan dacht gevestigd op de Vereeniging ter bevorde ring van rookvrij stoken, gevestigd te Amsterdam, die bereid is in gevallen, als bovenbedoeld, kos teloos van advies te dienen. (N. R. Ct.) Homoeopathisch ziekenhuis. Naar het „U. D." vernoemt, is voor den bouw van een Homocopatisch Ziekenhuis een terrein aangekocht, gelegen aan den Galekopperdijk nabij Utrecht. Collectieve zekerheidstelling gemeente ambtenaren. Het bestuur van de vereeniging van tot ze kerheidstelling verplichte gemeente-ambtenaren, op 30 Juli opgericht naar aanleiding van de 1 Januari in werking tredende gemeente-boïg'tolch- tenlwieit, heeft thans de gemeente-ontvangers en andere rekemplicbtige gemeen toamibtenaren uit'ge- neo(digd, zich bij! de vereeniging' aan te sluiten. Volgens die bijgevoegde statuten zal aanvankelijk verschuldigd zijn voor toetreding, in' eens 1 per mille vatl heit bedrag der zekerheids telli ng, jaarlijks 6 per mille van dat bedrag. Het bestuur heeft gemeend een maatregel te moeten voorbereiden, die volgens zijn oordcel in niet geringe; mate het risico zal beperken, n.l. aan een solide maatschappij tegen een niet al te zwaar drukkende premie liet grootste gedeelte van liet risicio voor een bepaald aantal jaren .over te dragen. Daarvan venvaclit het spoediger vorming va,n een voldoend reservekapitaal pn meer algteimeene toetreding. Het. bestuur stelt zich voor, ook oen g'oede controle o,p de rekenplichfige gcmeentealmbtena- re:n te bovoirdiarlon, door geen laden aan 'te nemen, op wier beheer door of vanwege burgemeester en (wethouders geien, behoorlijk toezicht wordt uit geoefend. De „Times" over onze kustverdediging. Do „Times" van gister bevat .een hoofdartikel over het Nederla ntlscbe kustvetdedigi ngs-;ontwerp, waarin liet. volgende gezegd wordtHoewel het voor een land, dat, gelegen is als Nederland, een eerste plicht is, alle maatregelen té nemen, diie noodig zijn, orn zijn neutraliteit te verzekeren en te doen eerbiedigen, zoo is 'hiet toch eveneens de plicht van Nederland', toe te zien, diat ge- .nioemde maatregelen gericht zijn gelijkelijk tegén elke zijde., vanwaar de neutraliteit bedreigd zou kunnen worden. Bovendien mogen deze maatre gelen niet in conflict komen met de wettige be langen of door verdragen verkregen rechten van een andere mogendheid. Onze militaire mede werker betoogt met "klem, dat het ontwerp aan geeh" van deze bovengenoemde VOoiFvvaarden vol doet. Oinze verplichting, om He onafhankelijkheid van België te verdedigen, rust nu nog even goed op ons als vroeger. Het was en is natuurlijk nog steeds van groot, gewicht voor ons dat wij den oingehinderden toegang tot Antwerpen kunnen eischen. Wij gelooven intusschen op Hit oogCn- blik niet, dat een volk, dat zoo staat oip zijn onafhankelijkheid als het Nederlaridsche, in der gelijke aangelegenheden voor de pressie van een vreemde mogendheid zou gezwicht zijn. Echter niet alleen buiten Nederland heeft mert er zich over beklaagd, dat het ontwerp 'er allen schijn van heeft, enkel en alleen Duitschland's belangen te dienen. Wij doen dan, vol vertrouwen, een beroep op hét beleid van de Nederlandsche regeering en het Nederlandsche volk, om zorgvuldig alle zij den der kwestie te wikken 'en te wegen en hun aandacht te wijden aan de belangen en de door verdragen verkregen rechten van andere landen, etï vooral van Belgie, die èr bij in het spel komen, voordat zij een koers uitga,an, waarvan zij waarschijnlijk de verreikende gevolgen niet hebben nagegaan. Tegen winkelsluiting. Door een deputatie uit het hoofdbestuur van het Nationaal comité tot verweer tegen een wet telijk te bepalen sluitingsuur, is gisteren ter audiën tie van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adres aangeboden, waarin op de bekende gronden het standpunt van het comité wordt verdedigd eri, onder erkenning dat de ar beidsduur en de arbeidstoestanden ran het per soneel van dien aard zijn, Hat wettelijk ingrij pen gewenscht is, den minister wordt verzocht den arbeidsduur van het personeel te willen re gelen afzonderlijk, hetzij door een herziening der arbeidswet, hetzij bij afzonderlijke wet. Blijkens bet adres zijn bij het comité aange sloten 22 vereenigingen, te zamen tellende 5774 loden, allen winkeliers. N ederlandsch-Belgische Priesterbond. Drie jaar geleden werd in de Vereenigde Sta ten van Amerika, onder voorzittershap van father Notebaert, een bond gesticht van aldaar in de zielzorg betrokken Nederlandsche en Belgische priesters. Een der werkzaamheden van dezen Priesterbond is het met raad en daad bijstaan van Nederlandsche of Belgische immigranten naar de Vereenigde Staten. Duizenden hunner, die zonder eenige leiding derwaarts trokken, kwamen terecht in streken, waar de katholieke zielzorg hen niet bereiken kon. en gingen aldus voor het katholiek geloof verloren. Father van Nistelroy, de eerste vice-president van dezen zegenrijken Bond, vertoeft op het oogenblik in ons land, om ook alhier de actie te organiseeren. Naar wij vernemen, hebben de bevoegde autoriteiten in ons land en België reeds hun volle instemming met de plannen van father Nistelroy betuigd, en hun medewerking toeger zegd. OTijd.") Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 22 December 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 779.5 te Horta. Laagste barometerstand 748.5 te Dunrossness. Verwachting tot den volgenden morgen zwakke tot matigen westelijken tot zuidelijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, overdag zelfde temperatuur, nacht kouder. Het Kerstfeest. Zooals dit jaarlijks geschiedt, zal ook dit jaar weder het Kerstfeest in het ziekenhuis worden gevierd. Aan de patiënten en hunne verpleeg sters, die 't zeker ook, ten volle verdienen, worden dan weer eenige genoeglijke uren bezorgd Om de kosten, aan die feestviering verbonden, te be strijden, worden, zooals men weet, bij lieeren dokters en apothekers en op enkele andere plaat sen de bekende groene busjes opgehangen, waarin een kleine bijdrage tot het doel dat daarmee be oogd wordt, kan gestort worden. De busjes worden in deze laatste weekdagen gelicht,, zijn wellicht reeds hier en daar terug gehaald. Maar, 't zij al of niet in de busjes, in het ziekenhuis zal men zeker elke bijdrage tot het beoogde edele doel gaarne in ontvangst nemen. De gedachte dat men met een kleine bijdrage weer een enkel lichtstraaltje werpt in den duis teren nacht des lijdens, die zoovelen omgeeft, zal zeker velen, die 't totnogtoe verzuimden, er toe leiden, de ziekenhuispatiënten weder met een klein offertje een groot genoegen te bezorgen. Kegelwedstryd. In de Officieren-Vereeniging alhier, die zich in het bezit van een goede kegelbaan mag verbeu gen, wordt dezer dagen een kegelwedstrijd ge houden, waaraan kegelaars uit den naasten of meer verwijderden omtrek, voor zoover de kleinere ge meenten betreft, kunnen deelnemen. Voor dezen wedstrijd zijn fraaie prijzen uitgeloofd, waaronder een vijftal groote en een tiental kleinere kunstvoor werpen, die zeker wel in slaat zijn tot deelne ming aan dit concours te prikkelen. Gister-avond 8 ure werd deze wedstrijd op huishoudelijke wijze, meest onder sociteitsvrienden- kegelaars, geopend. De heer J. Jonker Roelants, voorzitter van de kegelclub ïAnti-Poedel", die hier de leiding heeft, den wedstrijd in de koffie kamer der sociëteit openend, zeide, dat hij. nu hem voor de tweede maal de eer te beurt viel het woord tot de aanwezigen te richten, hij kort kon zijn, te meer daar dit woord gericht werd tot oude kegel broeders, die evenals zij verleden jaar gezel lige dagen en uren in de laatste dagen van het afgeloopen jaar met elkaar doorbrachten, daartoe nu weder aanwezig zijn. Nog onder den indruk van die heugelijke avonden en uren, was 't voorz. een aangenaam oogenblik het welkom toe te roe pen op de allereerste plaats aan de hier aanwe zigen, die de vorige maal zoo krachtdadig gesteund hadden door hun aanwezigheid op het concours, hun gezellig daar zijn en de hulp daarbij verleend. Op hoogen prijs stelde voorz. 't dan ook, zoovelen hunner weer hier tegenwoordig te zien. Aangemoedigd door bet succes van verleden jaar, hadden de betrokken leiders aan het con cours nu een kleine uitbreiding gegeven, zoodat zij te meer nu aller steun zullen noodig hebben en zoo vrij zijn daar vast op te rekenen. Zoo zijn wij dan weer hier vervolgt voorz. en na enkele oogenblikken zullen de ballen door vaar dige hand in beweging gebracht, weer loopen over de gladde baan en zullen wij den vriendschap- pelijken strijd voeren, waarin zal worden uitge maakt, wie de lauweren van den wedstrijd mee naar huis zal nemen. Alvorens daartoe over te gaan, wilde voorz. den aanwezigen voorstellen, de prijzen in oogenschouw te gaan nemen, die hier een speciaal comité uit de anti-poedelaars had weten beschikbaar te krij gen. Nu het concours weer was uitgebreid, zou dit aantal schoone prijzen zeker bijzonder de aandacht trekken. Na van de beschouwing dier prijzen te zijn teruggekeerd, wilde voorz. den wedstrijd geopend verklaren, dien nogmaals in aller gunst en medewerking aanbevelend. Gingen de heeren dan in op zijn voorstel, den eersten bal te werpen, dan zou het concours geopend zijn. De heer J. L. Pont, pachter der S. O. V., daarna nog het woord verkrijgend, herinnerde er aan dat het vorige concours zoo gezellig geopend en gesloten was met een glas champagne en deed daarna den eerewijn aanbieden, de aanwezi gen uitnoodigend een glas te ledigen op den goeden afloop van het concours, hopend dat 't even goed zou verloopen als het concours van het vorig jaar. Daarna gingen allen naar buiten en begaven zich naar het ssteenen huis," waar nu de schoone prijzen werden bewonderd. Als serieprijs is uit geloofd een fraai dames-bureau als eerste prijs, voor het hoogst aantal punten op éen kaart, een buffetals tweede prijs een fraai heeren-bureau, als troostprijs een mooi pendule met coupes, ter wijl de verdere prijzen bestaan uit zeer doelmatige voorwerpen voor persoonlijk en huiselijk gebruik; o.a. zagen wij als zevende prijs een fraai acquarel, poldergezicht, verdienstelijk werk van onzen stadgenoot, den heer S. van der Schouw. Toen allen door het beschouwen van deze fraaie collectie prijzen nog meer tot den strijd waren opgewekt, begaven de deelnemende kege laars zich naar de baan, met sparregroen, vlagge- doek en giorno's sierlijk getooid. De baan werd, als gebruikelijk, ontzegeld en de heer Pont wierp nu de eerste ballen, daarmee feitelijk den wed strijd openend. De wedstrijd, aldus in vollen gang en waarbij het aantal te werpen kaarten op 1500 is bepaald, is opengesteld voor alle heeren kegelaars woon achtig te Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Overschie, Kethel en Spaland, Hoek van Holland en Maasland en wordt op tijd en wijze in het reglement omschreven, tot Donderdag 5 Januari gehouden. Bakkersrust. Dnoir de Kamer van Arbeid vóór de VoecLings- en Genotmiddelen is een circulaire gezonden aan de Bakkerspatroons te dezer stede, waarin ver sacht wordt op Tweeden Kerstdag geen bra^i to bakken noch te bezorgen, teneinde zoodoende piatroio.ns en gezellen op de a.s. Kerstdagen rust te verschaffen. Wij' vertrouwen, dat dit alleszins billijk verzoek mot het getwe.nsch.te succes zal worden bekroond. Een nieuwe Mis. Naar wij vernemen, zal op Zondag, Eersten Kerstdag, tijdens de Hoogmis in de kerk van O L. V. Visitatie de nieuwe 4-stemmige Mis van onzen landgenoot Hubert Cuypers, »Missa in hono- rem Sauctissimae Trinitatisworden uitgevoerd. In »De Tijd" vindt men over deze Mis het volgende vermeld »Men meldt ons uit Rome, dat aldaar de vier stemmige Mis van onzen stadgenoot Hubert Guypers, door een uitgelezen gezelschap van zan gers op 21 Juni 1.1. is uitgevoerd, onder de leiding van professor Tommaso Mori. De »Osservatore Romano" drukt zich over de compositie volgen- derwijze uit »la nuova grande Messa del maestro flub. Cuypers." De uitvoering heeft zoowel op de zangers als op het publick een buitengewoon gunstigen indruk gemaakt. De organist noemde haar»una Messa divinamente scrittor." Over het »Gloria" hoorde men roepen»una cosa mirabile"over het »unam sanctam," enz. den uitroepseccelente e di stupenda espressione," enz. enz. De Mis, getuigde men, breekt met de vele Duitsche Composities, die men ons in den laatsten tijd te Rome laat zingen, en die alle in het vaste Regenburgsche spoor loopen, waardoor ze allen op elkander gelijken. Geen wonder, dat men reeds gevraagd heeft' om deze Mis, zoo vol van godsdienstig gevoel, zoo vol van overheerlijke uitdrukking en zoo vol van kerkelijke muziek, in de maand Augustus opnieuw uit te voeren. Z. H. Paus Pius X heeft zich verwaardigd met eigenhandige onderteekening zijn Pauselijken zegen aan den Heer Hub. Cuypers te zenden." Vanmorgen vervoegde zich aio het huisje van den brugwachter aan de Spoeling- brug een spoelinghaler, komende van buiten, die zeide ziek te zijn en verlangde in het ziekenhuis opgenomen te worden. De politiedokter bevond, dat 's mans breuk uit gegaan was en hij die zelf niet in kon krijgen. Nadat dit met behulp van den dokter was ge beurd, bleek de man hersteld en kon hij zijn weg vervolgen. Bij de politie is terug te bekomen een bruine gele trekhond (reu). Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Door de politie is in beslag geno men een valsch kwartje met de beeldenaar van H. M. de Koningin en het jaartal 4897. Dit geldstuk was gisteren door een winkelier in de Gorze van een onbekende ontvangen. Proces-verbaal wordt opgemaakt tegen een opgeschoten jongen, die gister-avond uit baldadigheid een verpleegster aan den sluier van den hoed had getrokken. Gister-avond isde 14-j arige B. Wey, wonende Laan ons Genoegen, in de metaalwaren- fabriek van Van Maren, aan den Noordvestsingél, tusschen de stampers geraakt, waardoor drie zijner vingers nagenoeg verpletterd werden. De jongen is naar het Ziekenhuis overgebracht. UIT ROTTERDAM. Gistermiddag vergaderde de commissie uit de ingezetenen van Rotterdam, ter behandeling van het wetsontwerp betreffende de annexatie van Hoek van Holland. Mr. Zaayer stelde voor de behandeling in sectiën te doen (plaats hebben, ten einde die leden gelegenheid 'te geven, het ontwerp in onderdeden te behandelen. De heer De Monchy achtte dit onnoodig. De Kamer van Koophandel heeft haar zienswijze hekend gemaakt, de gemeenteraad heeft het ontwerp met overgroote meerderheid aangenomen, het wetsontwerp is door Ged. Staten ingediend, dus is ook die regeering er voor. Voorts kan men aannemen, dat oök de meerderheid der commissie er voor is. Be handeling in onderdeden ligt zijns inziens min der op den weg dezer commissie. De burgemeester merkte op, dat 'het sectie- onderzoek hier van weinig nut kon zijn. In ge val dat sectie-behandeling vooraf gaat, worth door de sectiën rapport uitgebracht en volgt hierop antwoord van autoriteiten. Dat antwoord is hier niet te wachten, dus zal 'hot hiér tót geen re sultaat leiden. Mr. Zaayer hield de wènschelifkheid van sec tie-onderzoek vol, opdat de leden elkander kun nen voorlichten. Hijl twijfelt niet, of dé voor zitter zal het dan alsnog gewenscht licht in la ter te houden algemeenë vergadering willen ont steken. Het voorstel-Zaayer werd daarop met 16 tegen 9 stemmen aan genomen. Daarna werden drie sectiën gevormd, van welke de oudste leden voor zitter zullen zijn. De vergadering werd daarna verdaagd tot het rapport der sectiën zal zijn ingekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2