Meeting ffitfasscberij. Kunnen geplaatst worden Sorteersters Mangelsters, VouwsterS en Paksters. Bnitenlandseh Nieuws. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingon. «Rovate ooeli desuper" Hemelen dauwt van boven want ook onze tijd heeft behoefte aan Christus. Christus is geboren ook voor ons. De we reldgeschiedenis, de geschiedenis van den mensch toont ons duidelijk dat de mensch zonder God niets is, niets kan niets weet dan ijdel- heid der ijdelheden. Zonder Christus, de leven de openbaring Gods, is ons leven een doolhof, en geen aardsche wijze of sterke kan hier den weg vinden naar het licht. De mensch heeft meer noodig dan brood meer noodig dan alle middelen om snel te arbeiden en veel te verdienen, de mensch heeft meer dan een lichaam, hij heeft ook een ziel, en naarmate die ziel zich verheft, naar die mate stijgt ook de zedelijke waarde van den mensch. Wordt ons zedelijk gehalte verhoogd door de zg. moderne ontwikkeling Wij weten wel beter. Alle verhoudingen moeten worden ver beterd de salarissen worden verhoogd - de arbeidsduur verkort maar aan de verhou ding van den mensch tot God, daar denkt men niet aan. Neen, niet in aardsche ontwikkeling alleen is de ware glorie te zoeken en de ware vrede. Geen kanonnen, geen machtige legers, noch sociale wetten zullen ons hart kalmte geven want ware dit zoo, dan zouden wij reeds lang en veel meer den vrede moeten bezitten in en om ons. Men roept wel vrede, maar daar is geen vrede, geen vrede in den rijkdom geen vrede in de wereldsche wijsheid, geen vrede in dans en spel maar alleen vrede bij Hem, dien de eeuwen voorspelden als den vredenvorst, bij en om de arme kribbe van Bethlehem. „Vrede den menschen van goeden wil." Helaas, Christus is voor velen het teeken van tegenspraak, van spot en haat. Dit is voorspeld. Door de zonde is gewoiden de noodzakelijke, niet te vermijden antithese. Daar is in de wereld veel strijd onderling, maar één strijd gaat boven alles, de strijd tegen Christus. Daarom moet Christus bestreden worden in zijn Kerk, in zijn priesters, in zijn religieuzen daar om moeten zijn leerlingen verdreven worden uit de school, uit de ziekenhuizen, uit open bare betrekkingen, verbannen als staatsgevaar lijke sujetten. Alles moet verwereldlijkt worden; alles moet worden zonder den Christus, men wil Christus dooden. En dan Het gaat met de wereld gelijk met Christus' vijanden, men kwam om Hem gevangen te nemen. Christus stond tegenover zijn vijanden en men sloeg geen hand naar Hem uit alleen toen Christus zich vrijwillig overgaf. Christus is geboren helder is de nacht; de engelen zingen hun lied de herders komende wijzen uit het oosten volgen de wond er-ster. De wereld dommelt voort aan het hof dei- wereld, Herodushof, vraagt men de schriftge leerden naar den nieuwgeboren Koning, en ja, Christus moet geboren zijn. De wijzen vinden het goddelijke Kind. De wereld zoekt Christus, maar vindt Hem niet, en toch zij wil weten waar Christus is om Hem te dooden. En daar vallen tallooze onschuldigen onder de moord dadige handen der Christushaters, gezonden door de grooten der wereld. Christus lacht met den haat der wereld. Christus laat zich niet vinden, waar de ongeloovige wereld wil. Tallooze onschuldigen sterven, maar Christus, om Wien het hier ging, niet Christus leeft op leeft voort. Zoo gaat het ook nu, tallooze onschuldigen vallen in den strijd om en tegen Christus; de religieuzen worden vervolgd en verbannen de Kerk tot bloedens toe gegeeseld en verguisd Christus dooden kan men niet - Christus leeft op, leeft voort. Want daar zijn nog duizenden en duizenden voor wie Christus is de „Emmanuel", de „God met ons wien Christus is tot opstanding" duizenden en duizenden die zich geloovig en aanbiddend nederwerpen met de herders en de wijzen, die openlijk bekennen „Gij, hulpeloos Kind, in Bethlehemsstal, Gij zijt de Christus, de Zoon van den levenden God Gij zijt onze Koning onze Meester." Daar zijn nog duizenden en duizenden, die, evenals weleer de onschuldige kinderen, met liefde hun bloed willen geven voor dat arme Kind in de kribbe, aan wien zij te danken heb ben hun verlossing hun verheffing hun hoog zieleleven, het kind zijn Gods. Met heilige begeestering nemen wij het en gelenlied overChristus is onze glorie, Chris tus is onze vrede gisteren heden en in de eeuwigheid. fr. B. G. VERHEY Schiedam, 25 December 1910. ENGELAND. Volgens een telegram uit Londen is een der medeplichtigen aan den moord op de drie politie agenten te Houndsditch, n.l. Yourka te Whitecha- pel gearresteerd. FRANKRIJK. PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijschen correspondent.) De moedige afgevaardige Piou, president van de «Action Libérale" hield bij het banket van de «Presse régionale catholique", na de algemeene vergadering dezer vereeniging, een allerbelang- rijaste rede waarvan ik de voornaamste en schit terendste punten wil trachten weer te geven. De strijd, zoo sprak hij, tegen de vooroordeelen en dwalingen moet u altijd onvermoeid vinden. Dank aan U worden de geesten verlicht; de rede hervat hare rechten en een langzame openbare opvoeding voltooit dit moeielijk werk. Dat is de belooning uwer toewijding en talenten. Ik geloof dat de vrijgeesterij veel minder in de Fransche gemoederen is doorgedrongen dan men dit veronderstelt. Zij heeft slechts de oppervlakte aangetast en dat door de hulp van voorbijgaande omstandigheden en ingebeelden voordeelen. Ik weet wel dat een atmosfeer van vooroor deelen en leugens ons land overdektdoch het hart is gezond gebleven. Gij maakt dat dit hart beter klopt door die benauwde en duistere lucht dagelijks te zuiveren. Gij kent de samenzwering tegen de gewetens, gespannen aan het volk en ontmaskert zoodoende de arglistigheid waarachter zij zich verschuilt. Het uur is gekomen om rond uit te spreken en te handelen. Wie kan nog, tegenover de onverbiddelijkheid en brutaliteit der aanvallers, gelooven dat men door toegeeflijkheid en onderhandelingen zich ean minder harde, een verdragelijken toestand zoude kunnen bezorgen Aan dat verminderde slechte zullen wij sterven. Dat halve kwaad is de eerste der kwalen (Toe juichingen). De ergste der kwalen is het zich terugtrekken, het stilzwijgend afstand doen en de welwillend heid tegenover de kwaden. Er bestaat iets erger dan de verklaarde verloocheningdat is glimla chend zijn principen prijs te geven en met een air van trouw te blijven ongemerkt afvallig te worden. «Ik vrees het vergift meer dan de bijl," zeide Windhorst en ook ik vrees die vergiftiging voor de Katholieken. Ik vrees dat zij nog te veel veronderstellen dat door heden op een punt en mor gen op een ander toe te geven zij hunne bestrijders zullen ontwapenen en genade zullen vinden. Dat zijn ijdele illusiën. Wanneer zij langzaam aan wat hun kracht, hun pit, hun leven is hebben afge staan, zullen zij de gevangenen van de macht worden,gevangenen die zich over zich-zelven scha men; want met hun vrijheid op te offeren, zullen zij de waardigheid welke de nederlaag vereert en de revanche voorbereidt, niet bewaard hebben. Zoude ik de vermetelheid durven hebben een woord uit te spreken wat velen onder U te kras zullen vinden Zijt onverbiddellijk, dat alleen kan in dit uur redding geven. Op ernstige concessies te rekenen is dwaasheid. U als speelbal te gebruiken en te misleiden dat is alles wat zij met U voor hebben. Tegenover zulk een toestand, gevaarlijker dan de open vijandschap, moet gij rond en flink voor- den dag komen en den tegenstander zeggen«Reker er niet op van ons uw medeplichtigen of dupes te kunnen maken." (Toejuichingen) Laten wij vol toegevendheid tegenover de personen zijn, vol medegevoel voor de zwakken vergeten wij zelf de ongerechtigheden en de beleedigingendoch wanneer krijgslieden hunne wapenen wegwerpen, de rangen verlaten wanneer de strijd het hevigst wordt, weest dan onwrikbaar. Zegt hun nietgij zult onze hulp nog hebben, doch niet meer onze achting bezitten. Geen hulp, noch achting, dan ten minste zullen wij te midden der smartelijke tijden welke wij beleven, het standvastige on overwinnelijke carré vormen, 't welk wij noodig hebben om den vijand 't hoofd te bieden. De overwinning hangt niet van ons af. Wat van ons afhangt is onze vlag zonder smet te bewaren. Men heeft altijd gedacht, dat men de Katholieken met goede woorden, vage beloften en enkele be minnelijke glimlachjes kon paaien. Neen, duizend maal neen. Wij verlangen den vrede met al onze krachten, doch een vrede gepaard met de eer. Op deze energieke verklaringen van den chef der »Action libérale" heeft de vergadering met een even krachtig applaus geantwoord. Bij de begrootingsdebatten in de Kamer is Dins dag de kwestie,van het. weder in den dienst opnemen der afgezetten spoorwegarbeiders en beambten behandeld geworden, en iedereen heeft zijn best gedaan om met terzijdestelling van princiepen, zonder "moed noch roem eene tamelijk dubbel zinnige oplossing te zoeken. Tusschen de rechten en het gezag en de gevoeligheid van 's menschen hart is het altijd moeielijk een juiste grens te vinden en 't gewenschte evenwicht te bewaren. De oppositie had slechts de hoop en het doel de gevoelens welke in alle harten zijn, op te wekken, ten einde eene door de vrees van impopulair te worden onthutste meerderheid mede te voeren, die het ministerie onder voorgeven van hardheid en onverbiddelijkheid wilde doen vallen. Het mi nisterie, door zijn ontstaan en verantwoordelijkheid gebonden, heeft het onmogelijke gedaan om aan de verwijten van te veel en niet genoeg te regeeren te ontsnappen. De meerderheid is, zonder veel enthousiasme, geëindigd met aan hare vroegere besluiten trouw te blijven en de oproeping van Briand te beant woorden. Al die discussies waren au fond nutte loos en weinig opbeurendDe manier om de orde te herstellén ligt boven alle andere consi deration in de opvatting van hen die de macht uitvoeren en daarbij niet noodig hebben in bizon- derheden te treden. Indien hier in 't land. en vooral in de Kamer een solide opvatting van de rol van den Staat en de bevoegdheid van het parlement bestond, zoude zulke debatten niet kunnen beginnen. Zij zouden altijd moeten ver meden worden, omdat zij onmogelijk tot nuttige en waardige besluiten kunnen leiden. Het publiek vraagt met kracht, welke de laatste werkstakingen nog heeft doen toenemen, dat de openbare dien sten verzekerd zullen zijn, omdat zonder hen het nationale leven en de beschaving ophouden te bestaan. Het is dus noodzakelijk dat de aanvalien tegen het algemeen belang onderdrukt worden en dat daarvoor in de toekomst waarborgen zullen bestaan. Het is te betreuren dat de arbeiders en beambten door de aanhitsingen van de politieke aanvoeders voor hun lichtgeloovigheid en onbe zonnenheid moeten boeten maar hoe zoude 't aan te nemen zijn, dat de genade eene verplichting tegen over opstandelingen werd, zonder dat zij bewijzen van berouw en van eerbied voor de wet gegeven hebben? Zoo het land wenscht dat de spoorwegarbeiders weder opnieuw gaan staken, dan moet het zich maar voor het anarchisme verklaren en de verkiezingen geven daarvoor ruimschoots de gelegenheid. Doch men kan dien aangaande gerust zijn het land heeft meer dan genoeg van de veel te lang toegestane dwaasheden en zal hen toejuichen die ?t er tegen bescher men en de terugkeer er van zullen beletten. De radicale meerderheid weet dit zoo goed, dat zij het Kabinet niet heeft durven doen vallen, en de minister-president, die rede heeft de Kamer intriges te vreezen, heeft ongelijk gehad, niet met nog meer moed de behoefte van veiligheid welke iedereen hier gevoelt, te verdedigen want het is toch niet mogelijk, dat de sophisten en onrust stokers het laatste woord zullen hebben. De collectivisten sloegen in de discussie reede een toontje lager aan, wat wel uit de wat zoetsap pige woorden door Jaures gesproken, blijkt. Twee elementen, zeide hij, zijn in den Raad van Beheer der Noorder Spoorwegmaatschappij vertegenwoor digd het Christen-element op welks liefdadig gevoel de spoorwegarbeiders recht hebben te vertrouwen en daarvoor wordt op den heer Sar- tiaux gerekend, en bij het Joden-element op het groote huis Rothschild. De katholieke noch de joodsche kracht welke achter deze compagnie zit hebbên het recht zich ongenadig of onverzoenlijk te toonen. Twaalf jaar geleden stond het leven en het fortuin der grooten joden in de handen der proletariërs die toen voor het recht en de gerechtigheid optraden in naam der spoorweg arbeidersvragen wij ook thans, dat hun de sociale rechtvaardigheid geschonken worde. Nadat Briand verklaard had, dat de regeering geen geweld,doch den breeden socialen vooruitgang verlangt, werd de orde van den dag, vertrouwen in het ministerie uitdrukkende, met 354 tegen 106 stemmen aangenomen. Parijs, '23 December 1910. Fidelius. BULGARIJE. Acht-en-tachtig afgevaardigden dienden in de gister gehouden zitting der Sobranja een motie in, waarin wordt geëischt, dat de ex-ministers Petroff, Goudeff, Pajakoff, Giudieff, Savofï, Halatchef en Schismanoff in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. CHILI. Het nieuwe ministerie, dat gister het bewind aanvaardde, heeft tot minister-president de heer Sarros Luco. De portefeuille van Binnenlandsche Zaken is in handen van Ibanez. De heeren Orrego Debrio en Vegara werden respectievelijk ministers van Buitenlandsche Zaken, van Financiën en van Nijverheid. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is thans ter vergadering opgeroepen tegen Dinsdag 27 dezer, 's avonds ten 8j ure. De Tweede Kamer. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer, deelde de voorzitter mede, dat hij, na het Kerstreces voor openbare behandeling aan de orde zal stellen, de wetsontwerpen tot dekking van het tekort Rijksverzekeringsbank wijziging successierechtuitbreiding Rijks Hoo- gere Land en Tuinbouwschoolwijziging ar beidswet bespreking van het karakter der openbare school. Zoo mogelijk komen ook aan de orde de wetsontwerpen op den bakkersnacht- en Zondagsarbeidwijziging hinderwetregeling staatsbedrijvengehuwde ambtenaressen en de vaststelling der eedsformule In de afdeelingen zullen o.a. worden onder zocht ziekteverzekering en de wijziging gezond heidswet. 's Voorzitters voornemen is, de Kamer vroeger dan anders bijeen te roepen. De minister van oorlog- Generaal Cool, wiens toestand vrij bevredigend is, heeft gisteren zijn ontslagaanvrage als minister van oorlog aan de Koningin ingediend. Mr. N. Dicke. Naar men mededeelt, heeft de Orde van Advo caten te Rotterdam in hare dezer dagen gehouden jaarvergadering aan haren Raad van Toezicht en Discipline opgedragen aan mr. N. Dicke te Dor drecht een sympathiebetuiging te doen toekomen, naar aanleiding van diens optreden in de Papen- drechtsche strafzaak. Vaste brug voor Nijmegen. Naar de »Geld." verneemt, zou een Duitsch technisch bureau plannen hebben, concessie aan te vragen voor den bouw eener vaste brug voor Nijmegen. De electrische trains in en om Haarlem. Nu de Raad van Administratie der H. IJ. S. M. verklaard heeft, zich in den ruimsten zin des woords borg te willen stellen voor de richtige nakoming van alle voorwaarden, haar opgelegd bij het verleenen van concessie voor electrische trams in en om Haarlem, hebben B. en W. van die gemeente geen bezwaar, dat de H. IJ. S. M., die concessie overdoet aan de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramwegmij. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 December 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.4 te Clermont. Laagste barometerstand 723.0 te Hernösand. Verwachting tot den volgenden morgenmeest krachtige tot stormachtigen westelijken tot zuid- westelijken wind zwaarbewolkt, tot betrokken, regenbuien, kouder. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: 1 paar da mes hand s choco e nkoperen gewicht, sleu tel, rozenkrans, kindermutsjes en handschoen, stuk speelgoed. Bij de volgende personen: ceintuur, v. d. Tem pel, Oostsingel 121; vlot, v. d. Horst, Groetm- laan 12; schakelketting, (nikkel) Hoogenboezem, Zalmstraat 38; zakje mof tabak, v. d. Beek, Pro veniershuis 28; brbv.ho, v. Gerven, Kethelstraat 5; slagersjas, Dingenouts, Bcierlandsche straat 37; balk, v. d. Hoek, Hoofdstraat 73u; gouden hecthinring, Esbach, Rottcrdamsehe dijk 103; twee theedoeken, 2 kussensloopen en 1 handdoek, de Ronde, Broiersvest 109. Tooneelwedstryd. Wij vestigen die aandacht op achterstaande ad vertentie, waarin '<:lë vierde feesi(ooncours) avond dpor Albert Thym" op Tweeden Kerstdag te geven, wordt aangekondigd. Dien avond zullen optreden „J. A. Alb. Thym", Haarlem, en Toomeelver. „St. JozefsgezelllenR'A- tertdam, terwijl ook 'liet 'harmonie-orkest „St. Am- brosius", directeur He lieer J. F. M. Smits, zijne welwillende medewerking zal vei'leenen. Daar deze feestavond voor iedereen toeganke lijk is en aldus een groot, publiek mag verwacht worden, is 't zeker geraden van dé gelegenheid- tot plaatsbespreking, die Maandag-middag' van 121/211/2 ure gegeven wordt, gebruik te maken. «Gemengd Koor." Door de zangvereeniging «Gemengd Koor" zal op Dinsdag 17 Januari a.s. in de Officieren-Ver eeniging worden uitgevoerd het oratorium «Judas Maccabiius" van G. F. Handel, bewerkt door Friedrich Chrysander. B ij de hevige windvlagen, die voor al op oude zwakke gebouwen hun geweldige kracht uitoefenen, is heden-middag 12 ure een gedeelte van het dak, nabij den schoorsteen, der wioning van II. Muijlwijk, Zijlstraat 52, >n elkaar gezakt. Gister-avond is door de politie in beslag genomen een vermoedelijk valsch kwartje, dragende de beeldenaar van H. M. de Koningin en het jaartal 1907, terwijl 't bij een winkelier in het Broersveld was aangeboden en in ontvangst genomen. UIT DELFT. Het fraaie hek voor de St. Hypolituskerk aan de Voorstraat, door de heeren Gebr. Vincent te Schiedam vervaardigd, is gisteren met de kerk gevel, die nu na het afbreken der voorstaande huizen bijzonder uitkomt, tweemaal gefotografeerd, 't Geheel maakt nu een voortreffelijken indruk en draagt niet weinig bij tot hoogy aanzien van de straat, waaraan kerk en pastorie gelegen zijn, Naar wij vernemen, zal nu in het belendende venduhuis de nieuwe pastorie worden ingericht, terwijl dan de oude pastorie gelegenheid zal geven voor catechismuskamer, verenigingslokalen enz. UIT VLAARDINGEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat in het tweede kiesdistrict voor de verkiezing van leden van den raad der gemeente Vlaardingen de zitting van het hoofdstembureau, tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing, gehouden wordt onmiddellijk na afloop van de werkzaamheid, bedoeld in art. 92, eerste zinsnede, der Kieswet. (Stct.) AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Maandag 26 Dec. 8 u. Bondsgebouw. Alb. Thijm. Tooneelconcours. Rotterdam. Zondag 25 Dec. 2 u. Tivoli-Schouwburg. Kin deroperette „Roodkapje". Maandag 26 Dec. 2 u. idem. Maandag 26 Dec. 21/2 u. Koninginffiekerk (Boe zemsingel), Gewijde muziek. Maandag 26 Dec. 2£ u. Gr. kerk. Spoel's Vocaa Ensemble. Dinsdag 27 iDec. 8 u. Tivoli-Schouwburg. Liedc- renavond, Tilly Koenen. Woensdag 28 Dec. 8 Gr. Schouwburg. Zang- vereen. »G. C. Bunk." Concert. JE PHOENIX".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2