Neem eens proef Deeoscbe loiioter Melange, Kunst-Tanden. Eb. HUNDT, laaiag 26 Decente 1910, Eenit ate voor fijne TLEISCHf AREN N. J. OE BRUIJN, Gemengd Nieuws. Advertentiën. 50, 55, 60 cent per 1/2 K.G. SCHIEDAM. Tooneelver. J. A. Alberd.-Thym, Tooneelver. St. Jozefsgezellen, De pastoor, kapela.an en "kosters ieder eens 16 stuivers. Ook bevatte het codicil een bepaling, dat ge durende 4 jaar eens per'jaar aan alle armen in de godshuizen een wittebrood en oen halve stui ver moest worden gegeven. De landerijen, de huisjes en de gelden van de losrenten zijn in het bezit van den „Heiligen Geest" gekomen, terwijl de tegenwoordige regen ten van het Weeshuis er thans het beheer over voeren, zoomede de meergenoemde huisjes ver geven. (Wordt vervolgd). Bloedvergiftiging1. W. Wassink, nder Put ten, had met ongeluk p jacht een wondje aan zijfi ee.ite voet te 'krijgen. Later ontstond bloedver giftiging en na een lijden van een week is de man Vrijdagmorgen verleden. Aangehouden. Te /Amsterdam is aangehou den een 14-jarigee knaap, die een postwissel wel ken hij voor zijn patroons, de firma van der Graaf en Co., zou ontvangen, had vervalscht, door het bedrag ad f 3.te veranderen in f 33. Benzin e-o ntploffing Gisterenmiddag heeft te 's-Gravenhage in de tapijtreiniging'-inri c h- ting" van den heer De Waal aan dan Schenkwög een hevige benzine-ontploffing plaats gehad, die wonder boven wonder zonder persoonlijke on gelukken is afgeloopen. In een der lokalen bevindt zich een gesloten bak, waarin een rondsel, om met benzine gordij'- nen te reinigen. Dit wer'k wordt al jaren gedaan door den zelfden man, zonder dat ooit 't minste ongelukje gebeurde. Doch vanmiddag ontplofte de benzine mef een hevigen slag, zoodat de voorgevel van het gebouw zeer belangrijke ontzettingen en hier en daar scheuren vertoonde en op verschil lende plaatsen werd het houtwerk tengevolge van ean begin van brand geschroeid. De oorzaak van de «ntploffing ligt in 't duister, vermoedelijk is zij gevolg van zelfontbranding van de benzine. Diefstal in een kazerne. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben dieven zich toegang weten te verschaffen, door uitsnijding van een glasruit, in de cantine der Chassée-kazerne te Breda, én "daaruit ontvreemd 3 flesschen drank, circa 300 sigaren, pl.in. 200 stukken choelado, alsmede een geldkist, waarin een spaarbank boekje en eenige andere schriftelijke bewijzen. De dieven hebben de gebeele cantine dolrzocht en op hun gemak eenige flesschen bier leegge dronken. Grafschennis. In den nacht van 16 op 17 dezer is door een onverlaat op de R.-K. begraafplaats te Bornerbroek, onder de gemeente Borne, op zeer groote schaal grafschennis gepleegd. Niet minder dan elf kruizen werden vernield, afgebroken of uitgetrokken. Door een langdurig) ijverig onderzoek is het de gemeente- en rijks politie aldaar mogen gelukken den dader op te sporen, en, nadat hij Woensdag door haar op de begraafplaats was geleid om daar zijn vernielings werk te aanschouwen, legde hij een bekentenis af. (Zw. Ct.) Kostbare vondst. Te Pompeji is bij het leggen van de fundamenten voor een nieuw gebouw een versteend vrouwenlijk gevonden, met buiten gewoon kostbare juweelen, waarbij o. a twee oorhangers, elk met 21 paarlen. Noodlottige ontploffing. Bij het lós sen van een groote hoeveelheid speelgoed met vuurwerk van de pakketboot „Ville d'Oran", had te Philippevilie een aan onvoorzichtigheid toege schreven ontploffing plaats, wahriloor een per soon gedood en 16 gewond werden. Cholera. De Portugeesche bladen bevatten berichten uit Madeira, volgens welke de cholera daar hoe langer hoe meer slachtoffers maakt. Tot nu toe zouden 3000 gevallen met doódelijkon afloop voorgekomen zijn. Het aantal gevallen neemt intusschen nog steeds toe, vooral ómdat de bevolking weigert de voorschriften van den geneeskundigen dienst op te volgen. In de stad Machico «feed een volksmenigte van ongeveer 2000 personen, een aanval op de openbare gebouwen en apotheken en verhielden de flesschen met medicijnen. De Troepen, die met scherpe patro nen vuurden, slaagden er eindelijk in het volk uiteen te drijven. Den volgenden dag echter wa ren de muitenden versterkt tot 7000 man. Zij trok ken tegen de stad op en 'dwongen de troepen en de regeeringspersonen tot de vlucht. Ook Funchal en Santa Cruz werden door mui tende benden aangevallen. Het 27ste regiment infanterie opende echter een moordend vuur op de aanvallers, zoodat deze werden teruggedreven Zij poogden echter nog driemaal de stad te nemen; hun aanvallen werden evenwel afgeslagen. Ook uit andere steden komen belichten van ernstige orilüsten. Het aantal der gewonden en gesneuvel den is niet bekend! Te Camara Lobos poogde het volk de openbare ^èhopwen met bommen in de lucht te laten vliegen. II e t Polytheana V e r d i, een der groot ste Milaneepche schouwburgen, is dop,r b,rapd ge heel vernield. Wellnnn's luchtschip. Het Eng'elsche stoomschip „Horcs" heeft, volgens oen telegram uit Jackson (Missouri) aan de „Daily Telegraph", op "200 mijl ten oosten van de Bahama-eilanden het wrak van Woilman's luchtschip gevonden. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, heeft de Arnen'kaansche 'luchtschipper ongeveer twee maanden geleden een pogrïtg' gedaan om met zijn luchtballon „Amerika" den oceaan over te ste ken. De bemanning van de „Horos" meende eefst ean walvisch te zien, maar dichter genaderd, bleek hjet drijvende voorwerp het 200 voet lange omhulsel van een ballon te zijn. Het was ech ter reeds te laat in dert avond óm het schip nog te kunnen bergen of het wrak ftuulef te onderzoe- keri. Door mr. Vanniman, een van Weiman's gezellen op diens avontuurlijken tocht, is een premie van duizend dollar uitgeloofd voor liem, die het wrak aan wal brengt. Brief met geldwaarde ontvre-e-'m-d. De chef van het poste restantebureau te Zu rich jhieeft met een collega 'een brief voor een Weensche firma ontvreemd, die een cheque van 37.000 frcs. bevatte, welk bedrag afkomstig was van een Canadeesch handelshuis. Hij ging met verlof naar Londen, en wist door middiel van een valsche hand toeken ing het bedrag te incasseeren. Toen er gereclameerd werd, kwam de diefstal aan 'het iftht 'en toen bleek dat het tweetal al veel meer zonden van hetzelfde kaliber op het geweten" had. Ze hehben zelfs eens een brief opengemaakt, waarin nagemaakt en echt Bbazi- liaaimsch bankpapier wiend verzonden, niet, ver zoek om te vertellen of de imitatie goed gelukt was. Het tweetal seinde „uitstekend" en bestelde onmiddellijk na. Ze zitten nu, evenals de bank- niotenvervalscher, een teekenaar op het bureau van den gen oral en staf te Munchen en een ren- tenier, die de valsche biljetten het eerst besteld had, in verzekerde bewaring. Graaf Mettetr-nich uitgeleverd. Graaf Mettemich is gisteren, op verzoek der Berlijnsche justitie, aan deze uitgeleverd. De overbrenging' van den graat naar Berlijn geschiedde met den om 9.40 's morgens van Weenen vertrek kenden sneltrein, die 's avonds om 9 uur te Berlijin aan komt. Om half zeven werd de graaf afgehaald en reed hij' in een automobiel, vergezeld door twee politie-mannen, naar het station. Hij steeg onmid dellijk in een voor hem gereserveerd le klasse rijtuig en trok de gordijntjes toe. Toch werd spoedig 'bekend, wie deze reiziger was en op het perron vormden zich spoedig groepjes nieuws* gierigen. De graaf is ervan overtuigd te Berlijn onmiddellijk het tbje-wijs van zijn onschuld te kun nen leveren pp hoopt op zijne onmiddellijke in- vrijiheidsstelling, die hem veroorloven zou nóg vóór Kerstmis naar zijne vrouw te Weenen terug te keeren. Graaf Wolff-Mettertnch kwam Donderdag avond uit Weenen te Berlijn aan, begeleid door een commissaris van politie en een rechercheur. Om de kolossale menigtte, die zich voor het „Schlesische Bahnhof" verdrong, té ontgaan, werd doorgereden tot de Friedrichstrasse, van waar een telefonisch ontboden auto den gearresteer den graaf en zijn begeleiders in snelle vaart naar het huis van bewaring te Moabit overgebracht. Wolff's vrouw heeft intusschen door' groóte vol harding de bemoedigde 50.000 mark borgstelling voor zijin voorióópige invrijiheidssielüng bijeenge kregen. Mijnrampen. We vinden in de „Westmin ster Gazette" een opgave van de mijnongelukken in de vijftig laatste jaren. Wij geven de tien laat ste, waarbij jaartal, mam der mijn, plaats en 't aantal slachtoffers vermeld worden: 1885, Clif ton Hall, Pendlebury, 177 dooden; 1885, Mar- dy, Zuid-Wales, 81 dooden1890, Llanerch Colliery, Abersychan, 17"6 dooden; 1892, Brid gend, Zuid-Wales, 116 dooden; 1893, Cotobs, Thornhill, Dewsbury, 139 dooden; 1894, Al bion, Pontypridd, 286 dooden; -1905, Watt- stown, Rhondda Valley, 120 dooden; 1908, Maypole, Abram, Lancashire, 75 dooden; 1909, West-Stanley, Durham", 168 dooden; 1910, Wel- lingtbon, Whitehaven, 136 dooden. De kolenmijnen buiten Engeland kunnen zich op geen hetere cijfers beroemen; ze waren er dikwijls nog veel slechter aan toe. De groot ste mijnramp, die ooit heeft plaats gevonden, w,as die van te Courrières (Pas de Calais), waar den lOn Maart 1906 niet minder dan 1200 arbeiders het leven lieten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 23 December. Begrooting van Financiën. De heer Schaper vraagt verlaging van pacht voor visschers en klaagt over de regeling der rog- visscherij. De minister van financiën (de heer Kolkman) beantwoordt de opmerkingeen van bo vengenoemde sprekers, waarna de alg. beschou wingen worden gesloten. Na een rede van den heer Helsdingen over vaste aanstelling van losse werklieden aan 's Rijks munt, periodieke traktementsverhooging en verlofregeling van de werklieden, aan die inrichting verbonden, en het daarop volgend antwoord van den Minister, wordt het debat over 's Rijks Munt gesloten. De heer Pastoors dringt aan op lotsverbe tering voor kommiezen der directe belastingen. De heer Helsdingen wil gelijkstelling der salarissen van klerken hij de belastingen en bij de registratie. De heer Blum bespreekt de verplaatsing van de belastingdirectie van Middelburg naar Breda. De heer Ketelaar vraagt hetzelfde als de heer Helsdingen. De heer Ter Laan vraagt ook salarisverbe tering voor de belastingkommiezen. De heer De Klerk vraagt voor de rijkskler ken een maximum van f 1500 na twintig dienst jaren. De heer S m e e n ge sluit zich bij de. andere sprekers aan. De Minister betoogt, dat Middelburg geogra fisch ongunstig ligt voor een belastingdirectie. Gelijkstelling voor belasting- en registratiekler ken wijst hij af Na afgelegd examen kunnen de klerken echter belastingkantoren van de lagere klassen krijgen. Ook positieverbering voor de klerken belooft de minister niet. De begrooting wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangaan van een geldleening ten laste van den staat bepleit de heer Treub snelle amortisatie en andere beleggingsbepalingen voor de rijkspostspaarbank. De heer Patijn keurt het wetsontwerp goed. De Minister van Financiën (de heer Kolkman) beantwoordt deze sprekers, waarna de algemeene beschouwen worden gesloten. Dan ontstaat debat tusschen de heeren Treub en P a t ij n over een amendement van eerstge noemde betreflende belegging van leeninggeld bij de Rijkspostspaarbank. De voorsteller van het amendement zegt, dat machtiging tot zulk een belegging overbodig is voor den Ministerde heer Patijn is het niet met hem eens. De heer van Nispen tot Sevenaer (Rheden) schaart zich bij den heer Patijn De Minister ontraadt het amendement. Na repliek van den heer Treub en dupliek van den Minister wordt het amendement ver worpen en het wetsontwerp aangenomen. A11 e r 1 ei. Een aantal wetsontwerpen, alsmede de Oorlogs- begrooting en de Vestingbegrooting, worden daarna aangenomen, evenals het hoofdstuk On voorziene Uitgaven. Avondvergadering. Aan de orde is de behandeling der Midde lenwet. De heer van Vuuren vraagt afschaffiing van tolgelden te Standaardbuiten. De Minister van Financiën geeft de gemeente de schuld. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Daarna komt de begrooting van Kolo niën aan de beurt. De heer Bogaardt leest bij de behandeling van de begrooting van Suriname telegrammen voor over de bacovencultuur. De heer van Vuuren bespreekt de verlof regeling en de bacovencultuur, die hij een proeve van mislukt protectionisme noemt. Het nieuwe en dure plan om verbetering te brengen stelt spr. weinig gerust. Hij is het met den Minister eens, dat de bacoven-cultuur moet worden gestaakt. Een onderzoek naar de kostbare huishouding van Suriname acht spr. gewenscht. De heer van Doorn vindt ook de wijze van bestuur in Suriname te duur De gouverneurs moesten er voor langer tijd heen gestuurd wor den. In de bacoven-cultuur heerscht thans een paniek. Het zenden van een deskundige commis sie juicht spr. toe, maar de voorwaarde van den Min dat in ieder geval de bacoven-cultuur zal worden gestaakt, kan spr. daarmede niet rijmen. De regeering is ook nog contractueel gebonden. Spr. ontraadt de Kamer thans een beslissing te nemen en vraagt den Min. nog een jaar te wachten. Ook de heer van Karnebeek voert het woord over de bacoven-cultuur; het denkbeeld van den heer van Doorn lacht spr. toe. Hij be loogt, dat hem het voorloopig voorzetten der cul tuur de beste oplossing voorkomt. Thans de cul tuur te staken, zou, in verband met de loopende contracten, tot groote moeilijkheden kunnen leiden. Vervolgens houdt nog de heer Bogaardt een uitvoerig betoog over de bacovencultuur. Hij meent, dat de cultuur van Rijkswege moet worden gestaakt. Spr. bepleit het zenden van een com missie naar Suriname, waarbij de heer H u gen- hol t z zich aansluit. Echter moet in dat geval, volgens spr., de cultuur niet definitief worden ge staakt. Daarna beantwoordt de Minister de spre kers. Hij geeft voorbeelden der bezuinigingen in de bestuursinrichting van Suriname. Hij wijst het verwijt van zich, dat hij inzake de bacoven-cultuur de verantwoordelijkheid op de commissie tot liet uitbrengen van rapport heeft afgewenteld. De Min. zegt dat in deze terstond handelen noodza kelijk was, anders zou de cultuur weer voor zes jaar zijn voortgezet. Thans zou men een com missie willen zenden, maar dat is onmogelijk, omdat op 1 Januari een nieuwe aanplant moet plaats hebben. Omdat daarbij de United Fruit Company slechts weer voor zes jaar wilde con tracteeren, besloot spr. tot de beëindiging der cultuur. De Minister belooft positief uitzending van een commissie van onderzoek naar de bacoven cultuur. Het rapport kan binnen drie maanden bij de Kamer zijn. Ook uitzending van een com missie tot onderzoek van het bestuur-systeem zal spr. overwegen. De heer van Doorn repliceert, en houdt vol, dat de Min. den goeverneur van Suriname had moeten aanschrijven, de zaak nog een jaar voort te zetten. Over deze opvatting van den heer van Doorn ontstaat tusschen hem, den Mi nister en den heer Hugenholtz een korte woordenwisseling. Ook de heer Karnebeek repliceert, en sluit zich bij het betoog van den vorigen spr. aan. Daarna depiiceert de Minister. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Bij eeredienst bepleit de heer van VI ij men de noodzakelijkheid van het aanstellen van meer gesalarieerde priesters. De heer Roessingh klaagt over het ver zuim van beroep van een predikant naar Nieuw- Nickerie. De Minister beantwoordt de sprekers. De begrooting van Suariname wordt daarna zonder hoofdelijke stemming.aangenomen. Daarna komt de begrooting van Curacao in behandeling. De heer van Vuuren dringt bij de alge meene beschouwingen o.a op spoed aan met de havenplannen, verbetering van den groote land bouw en herziening der onderwijsverordening. De heer Hugenholtz spreekt vervolgens over phosphaatmijnen en zegt, dat deze z.i. voor staatsexploitatie moeten gereserveerd worden. Ten slotte beantwoordt de Minister de laatste sprekers. Na repliek van den heer Hugen holtz wordt de begrooting van Curacao zonder hoofdelijke stemming aangenomen en daarna hoofdstuk XI der Staatsbegrooting. Daarna worden zonder debat of stemming eenige wetsontwerpen van verschillenden aard aangenomen, en doet de voorzitter mededeeling van de wetsontwerpen, die na bet Kerstreces ter open bare behandeling en voor afdeelingsonderzoek aan de orde zullen worden gesteld. Nadat de voorzitter nog heeft medegedeeld dat hij de Kamer waarschijnlijk iets vroeger dan an ders weer zal oproepen, gaat de vergadering om half een tot nadere bijeenroeping uiteen. Kerknieuws. De II. Vader heeft de bepalingen goedgekeurd door het H. Officie gegeven, betreffende de ver vanging van 't Scapulier door een medaille. Deze moet aan de ééne zijde het H. Hart, aan de andere de 11. Maagd vertoonen, en kan wor den gewijd door eiken priester, die macht heeft om scapulieren te wijden. Ook zijn dan, wan neer die medaille gedragen wordt, daaraan dezelfde aflaten verbonden. De H. Vader wenscht echter, dat degeloovigen het scapulier als van ouds zullen blijven dragen. met mijn overheerlijke onovertrefbare welke allen andere soorten overtreft door geur en smaak, zoowel voor tafel- als keukengebruik Aanbevelend, v/h P. GROEN ENDAAL. Let wel op het juiste adres Broers vest 81, Tel. 305. Med. Dentist, Hoogstraat 222a, ROTTERDAM, over de firina Peek Cloppenburg. ALLES op het gebied der Hygiënische Mond verzorging. (238) (2de Kerstdag), des avonds ten 8 uur precies. Dezen avond zullen optreden Haarlem en Rotterdam PRIJZEN DER PLAATSEN Gereserveerd f 0.75. Eerste Rang f0.50, Tweede Rang f0.30. Plaatsbespreking op 2den Kerstdag van 12l/2 tot l'/2 uur a 5 cent per plaats. HET BESTUUR. JiOiir; FEESTAVOND OP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6