Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Nieuwjaarswenschen. AliODEeert op ie 2Ta misdaad vergolding. Nieuwe ScMeflamsdi! Cont met tratU Mastrri MaijM 33ste Jaargang. Woensdag 28 December 1910. No. 9903 Baitenlandscli Nieuws. FEUILLETON Yerspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dh blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en ko3t voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTEESTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN? Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteren worden uiterst bib ljjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. In het nummer der »Nieuwe Schiedamsche Courant", Dagblad voor Schiedam en Omstreken, dat Zaterdag 31 December verschijnt, zullen wederom Nieuwjaarswenschen kunnen worden geplaatst tegen den prijs van 50 CENT per annonce van hoogstens 6 regels. Deze advertenties kunnen reeds thans ter plaat sing worden aangeboden. zou een vergadering van het Jong-Turksche comité, plaats hebben, waarop de Minister de uitsluiting van Ismet, Said en nog enkele afge vaardigden die aan het tumult deelnamen, zou verlangen. Mocht deze eisch echter worden terug gewezen, zoo zou Talaat Bey werkelijk aftreden. ITALIë. Op den vooravond van het Kei stfeest, heeft kardinaal Aghari den H. Vader de gelukwenschen aangeboden van het College van kardinalen. Z. H. zeide in zijn antwoord het volgende ïDe dagbladen hebben vermeld, dat ik heden een politieke redevoering zou houden. Ik zal in tegendeel spreken over een onderwerp, dat met de politiek niets gemeen heeft. En de Paus sprak nu over de toepassing van het decreet der eerste H. Communie, voorname lijk in Frankrijk, en hoe door hem, in overleg met kardinaal Lugon van Reims, de practische maatregelen tot toepassing van dit decreet waren vastgesteld. »Ten einde de toepassing van het decreet te doen samenstemmen met de aloude gebruiken, zullen de kinderen, zeide de Paus, hun particuliere eerste H. Communie doen zoodra zij tot de jaren van verstand zijn gekomen. Doch in overleg met Frausche bisschoppen, heb ik het aldus gere geld, dat de plechtige H. Communie, die tot dus verre omstreeks den leeftijd van 1'2 jaren in de parochies gehouden werd, zal gehandhaafd blijven.' Z H scheen volgens het eenstemmig getui genis der Romeinsche berichtgevers zeer op gewekt en de beste gezondheid te genieten. TURKIJë. In de Turksche Kamer greep Zondag bij de behandeling van de supplementaire credieten voor de cholera bestrijding een heftig tooneel plaats tusschen den Minister van Binnenlandsche Zaken, Talaat Bey, en den voorzitter der gezondheids commissie, den Jong-Turk Ismet. De Minister noemde Ismet een boef, welke kwalificatie door Ismet met een aantal gelijksoortige termen werd beantwoord. Ook de Jong-Turk Said schold den Minister uit. Ten slotte ontstond er een zoo hevig lawaai, dat de zitting moest worden onderbroken- Ten gevolge van dit incident gingen er geruchten, dat de Minister zou aftreden. Volgens betrouw bare mededeelingen scheen Tataal Bey dit ook aanvankelijk van plan te zijn, maar werd hij dooi den grootvizier en enkele ambtgenooten er toe bewogen voorloopig er van af te zien. Gisteren BULGARIJE. Do 'ouid-minis ter Payakof is gister dot» een heroiai'to getroffen en onmiddellijk overleden óp het ©ogenblik dat hij de Sobranje binnentrad om uitleggingen te geven over het in staat van be schuldiging stellen van verschillende oud-minis ters. 1 De Siobranje is daarop tot. Donderdag verdaagd en de zitting tol 23 Februari verlengd. JAPAN. De in dein laatsten tijd wieer ©enigszins toege nomen spanning tusischen Japan en China,, geeft in Rusland weeir tot allerlei alamieerienide geruchten aanleiding. Zoo meldt de Rjetsch dat men te Wladiwostok vast overtuigd is, dat ©en oorlog ius- schen China ein Japan in het voorjaar zal uitbre ken. De Chineesche pers is zeer opgewonden de Japansche daarentegen gereserveerd. Men zegt, dat China zeker is van do hulp dier Vereenigdb Staten. 268) Eindelijk 1 eindelijk 1 mompelde hij met een zucht van verlichting. Bij die valsche wissels was eveneens gevoegd de schuldbekentenis, die hem door juffrouw De lion, de modemaakster van Joigny, was ter hand gesteld. Een derde papier, dat het stempel van Zwit serland droeg, trok zijne aandacht. Hij las het en uitte een kreet van vreugde. Het was eene akte van overlijden. De ware Paul Harmant is te Genève over leden 1 riep hij uit. Dat zal verbazend veel genoegen doen aan mijn beschermer, den heer Etienne Castel. Nadat hij die verschillende stukken weder in de portefeuille had gedaan, stak hij deze in den zijzak van zijn jas. De beide pukken papier kregen een plaatsje in de achterzakken. Oj» dat oogenblik hoorde hij rijtuigen, die stil hielden bij de tuindeur. Hij onderscheidde duidelijk het gemompel van verschillende stemmen op de straat. Raoul nam de kaars, kwam in de voorste ka- Aan de »Petit Parisien" wordt uit Catania (Sicilië) gemeld Tengevolge van de ontploffing van een bezinereservoir, is eene straat bijna geheel verbrand. Er zijn talrijke gewonden, waarvan er zes in hopeloozen toestand verkeeren. De ont ploffing heeft ontzaglijke schade aangericht. Op Madeira zijn thans 1089 cholera-gëvallen voorgekomen, waarvan er 315 doódetijken afloop hadden. De kruiser „Almirante Reis" heeft, Wegens opstootjes van koningsgezinden, troepen op het eiland ontscheept. Vrijdag is de eminente katholieke Duitsche Centramsafgevaaidigde graaf Baillestnem, die lan gen tijd president van den Rijksdag is geweest, overleden. Niet alleen in de katholieke bladen, maar ook in de vrijzinnige pers vindt men sym pathieke beschouwingen over de groote werkzaam heid en de nobele eigenschappen van de-zen be gaafden staatsman. 2000 Gewapende Albaneezen uit de bergen van Debra, aldus meldt de „Times", hebben in antwoord Dip een aanbod van amnestie door de regeerimg, mits zijhun wapenen'neerleggen natuur lijk, geantwoord met een reeks eischen, waarin wordt gevraagd amnestie voor alle Albaneezen die voor politieke misdrijven veroordeeld zijn, vrij heid van onderwijs -en het gebruik van de Alba- neesche taal bij het onderwijs en heropening van de door de regeering gesloten scholen. Dit zijn minimumeisehen, en wordt er niet aan voldaan, mer terug en naderde de half geopende deur. Een sleutel draaide in het slot. De deur is met grendels gesloten, zeide te gelijkertijd eene stem. Eene tweede stem voegde daarbij Er is licht in het zomerhuis. Duchemin blies dadelijk zijne kaars uit. Welnu 1 klim over den muur, beval een derde stem. De jonge man werd bevreesd. Hij snelde het zomerhuis uit, bereikte de plaats, waar het oude konijnenhok tegen den muur stond, sprong op die kist en van daar op den muurrand, waar hij bleef zitten met de oogen op de tuindeur gericht. Hij zag dat eeu man over den muur klom zooals hij liet een half uur te voren had gedaan, de grendels wegschoof en de deur opende. Toen verschenen verschillende personen die verlicht werden door lantarens. Het was een bezoek der politie. Raoul had daaraan in de verste verte niet kunnen denken. Ilij strekte zich rechtuit op den muur, hield zijn adem in, maakte geen enkele beweging, die hem kon verraden en bleef uitkijken. Open de deur van het zomerhuis, beval een der personen, die niemand anders was dan het hoofd der geheime politie. Een der lantarendragers ging naar het zomer huis, om aan het gegeven bevel te gehoorzamen. De deur is open en wel met geweld open don zal er gestreden worden to't het bittere einde toe. Vender is nog een lijst van 6 eischen inge diend, die op volkomen autonomie neerkomt, en waarover nog gespreken kan wonden. Wegens het houden van een ongeoorloofde vergadering zijin to Kief 431 studenten veroordeeld tot straffen, die variëeren tusschen 1 roebel boete en 2 weken hechtenis. De groote staking, waarineidie de 35.000 ma chinisten op de westelijke spoorlijnen der Veree- nigde Staten dreigden, is' door een scheidsrechter lijke uitsp'raak afgewend. D© eisch van loionsver'- hooging webd injgewilligd. Volgens die „SNowoj© Wremja" zijn de groótvór- sten Nicolaas en Sergius naar Skiemiowitz ver trokken om daar een jachtpartij te organiseeren, waaraan verschillend© ]©den der Oostenrijk sche Keizerlijke familie, waaronder ook de kroónprins, zullen deelnemen. Deze gebeurtenis, die men be schouwt als een resultaat van de ontmoeting in Potsdam, verwekt in diplomatieke kringen leven dige belangstelling. Ook de aanstaande reis naar Berlijn van graaf Berchthold, die, naar men zegt, tot Minister van Buitenlandsche Zaken van Oos tenrijk -Hongarije bestemd is, wordt met deze door Duitschland geweinschte toenadering tussMhen Oos- tenrijk-Hongarije en Rusland in verhand gebracht. Uit Catania wordt bericht, dat die Etna sedert gisterenmorgen rookwolken uitwerpt. Boven den krater neemt men ©en vurigen gloed. waar. Oud-minister Yeegens. Naar het »Vad." verneemt, is de oud-minister mr. J. D. Veegens zeer ernstig ongesteld. Minister Cool. De minister van Oorlog is herstellende en zal in afwachting van zijn beslissing over zijn ont slagaanvrage, zijn werkzaamheden aan het depar tement hervatten; zoodra zijn gezondheidstoestand dit toelaat. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman. De Haagsche correspondent van de »Tel." schrijft Het zal op den Hen Maart a s. 50 jaar geleden zijn, dat de bekende staatsman jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman aan de Groningsche Hoogeschool promoveerde tot doctor in de beide rechten. Gelijk bekend, heeft de heer Lohman tal van belangrijke functies vervuld. Hij was achtereenvolgens rechter te Appingedam (1862—1866), te's-Hertogenbosch (1866—1872), raadsheer in het provinciaal ge rechtshof van Noord-Brabant (1872—1884), lid der Tweede Kamer (1879—1890 en 1894—heden), lid der Eerste Kamer (1892-1894), hoogleeraar aan de vrije universiteit (1883—1890 en 1891 1896) en minister van Binnenlandsche Zaken (1890—1891). Sinds 31 Augustus 1909 is de heer Lobman minister van Staat. Hij is ook curator der Groningsche hoogeschool en commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Algeineene Landsdrukkerij. De minister van landbouw, nijverheid en han del, de heer Talma, heeft gistervóoririiddag, ver gezeld van den directeur-generaal van den arbeid, den heer Van IJsselstein, een bezoek gebracht aan de Algemeene Landsdrukkerij en daarbij, voorge licht door den heer Van Woerden, directeur der inrichting, met groote belangstelling alle onder- deelen van het bedrijf nagegaan. Den tweeden Kerstdag had de directeur voor werklieden-vereenigingen de gelegenheid open gesteld, de Landsdrukkerij te bezichtigen. Van die gelegenheid hebben gebruik gemaakt leden van den Algemeenen Nederl. Typografenbond, leden der typografische afdeeling van de vereeni- ging Prudentia et Caritate en leden der Vereeni- ging tot bevordering der kennis van grafische vakken. De heer Van Woerden en een der meesterknechts leiden de bezoekers in de werk plaatsen rond, waar zij alle bijzonderheden, op het bedrijf betrekking hebbende, konden nagaan. gebroken, zeide hij. Daarom was hier zooeven licht. De gerechtsambtenaren traden binnen. Raoul dacht Het is hoog tijd tot vluchten. Snel en zonder leven te maken liet hij zich in de bergplaats van hout zakken en zocht naar een uitgang. De straatdeur daarvan was gesloten. Juist op dat oogenblik zeide eene stem in den tuin van Ovide De dief is ontsnapt in een der naburige huizenloop snel naar den dichtst nabij zijnden politiepost en laat den omtrek in het oog houden. Duchemin schrok hevig en luisterde niet verder. Recht tegenover zich zag hij een muur, als een kat klom hij daartegen op. bereikte den rand, sprong naar beneden en bleef, terwijl hij een kreet van smart onderdrukte, op den grond liggen. Zijn voet was niet goed terecht gekomen op den steenen vloer, hij bad zijn enkel ontwricht. LIX. Duchemin wilde opstaan. Hij slaagde daarin niet. Eene verschrikkelijke pijn verlamde zijne be wegingen. Wat loopt dat leelijk tegen 1 mompelde hij toornig Zal ik hier moeten blijven liggen tot het dag wordt. En wie weet of men niet alle tuinen en binnenplaatsen uit den omtrek zal doorzoeken. De jonge man sloeg den blik rondom zich. De kustverdedigingsvoorstellen. Na de „Kölnische" is nu het „Berliner Tage- blatt" aan het woord over de aanhangige kustver- dedi gi ngsV-Oorste 11 enen wel naar aanleiding' van het artikel van overste Repington in de „Times", waarin het. blad een poging der Engelsche conser vatieven ziet om de liberale Regeering te dwars- boomen. Niemand kan ér aan twijfelen, zegt het blad in tèen artikel, dat den titel „Vlissingen" draagt dat ide Engelsche Reg'eering, na het groote succes waarmede de uitslag der verkiezin gen haar politiek 'heeft bekroond, een nog gróóter succes te boeken zou hebben, indien het haar gelukken mocht, de spanning die nog tusschen Engeland en Duitschland beslaat, geheel weg te nemen. Maar dit ligt niet in de bedoelingen der conservatieven, en een denkbeeldig nieuw „Duitsch! gevaar" is voor 'hen een wielkome aanleiding om onder het volk wantrouwen te zaaien tegen het Kabinet, dat zich juist weder na de verkiezingen in het zadel 'heeft gezet. Het blad zelf tracht dan een denkbeeld te geven van den inhoud der ingediende kustverdedigings- Vioorstellen en van den stand van het vraagstuk, maar is daarin niet bijster gelukkig. Zoo verhaalt bet, idat van de 40 millioen gulden ruim de helft besteand is voor de vloot en de rest voor kustversterking, tepwjjl de juiste verhouding is, dat ruim f25 millioen voor deze laatste bestemd zijn, en de rest voor de "vloot, met inbegrip nóg wel van 1 millioen voor verspermijnen enz. Zoo wordt verder gezegd, dat het gróótste deel der pers, zoowel van de regeeringspartij als van de liberale oppositie in hoofdzaak luu'é instem ming met de voorstellen heeft verklaard, terwijl Het zwakke licht van de maan, dat tusschen enkele wolken te voorschijn kwam, stelde hem in de gelegenheid, verschillende rijtuigen te zien, die onder een afdak gerangschikt waren. Ik ben bij een rijtuigverhuurder, zeide hij in zich zelf, en ik zal trachten uit dit toeval voordeel te trekken. Als ik het geluk mag heb- beuf bij een van die rijtuigen te komen, kruip ik daarin en zal den dag afwachten. Hij raapte al zijn moed samen, sleepte zich op zijne handen tot aan het afdak, ondanks de hevige pijn, dien hij doorstond, richtte zich op, opende het deurtje van een rijtuig, wist daarin te krui pen en viel machteloos en buiten kennis op de kussens. In het zomerhuis van Ovide waren de gerechts ambtenaren ijverig aan het zoeken. Men is hier niet gekomen, om te stelen, zeide eensklaps het hoofd der geheime politie, terwijl hij aan den rechter het goud en de bank biljetten toonde, hetwelk alles voor in de secre taire lag, waarvan de laden waren uitgetrokken. Ziedaar het bewijs daarvan... Maar wat kwam men dan hier doen vroeg de magistraat. De papieren wegnemen, die volgens een der antwoorden van Soliveau moesten bestaan. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1