Dagblad voor Schiedami Nieuwjaarswenschen. Duimt oj is Ka misdaad vergelding. iet tratis 33ste Jaargang. Donderdag 29 December 1910. No. 9904. Kiewe ScMeiamsÉ Cant jrislllt D-tó,! Q.45 5.BUL3J p. 3 ml Buitenlandse!! Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en tost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIêNt Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Foor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst BiF Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. In het nummer der »Nieuwe Schiedamsche Courant", Dagblad voor Schiedam en Omstreken dat Zaterdag 31 December verschijnt, zullen wederom Nieuwjaarswenschen kunnen worden geplaatst tegen den prijs van 50 CENT per annonce van hoogstens 6 regels. Deze advertenties kunnen reeds thans ter plaat sing worden aangeboden. bouw credietbank). Hot schandaal dat het beheer van deze instelling kort vdör.het uitbrekèn van de October-revolutie uitlokte, was toen een kolfje naar de hand van de republikeinen. Zooals Reuter reeds seinde, heeft de rechter van instructie bevelen tot inhechtenisneming van ver scheidene ex-directeuren en administrateuren van gemeld lichaam, geteekend. Daartoe behooren o.a' de gewezen ministers Pimentel Pinto en Antonio Candido. De beklaagden zijn, na stelling van een borgtocht, op vrije voeten gesteld. De borgtocht voor Luciano Castro bedraagt 5 millioen gulden. RUSLAND. Het bericht van de ontmoeting der Russische grootvorsten Nicolaas en Servius met leden, van de Oos ten rijksche Keizerlijke familie bdji gelegen heid van een jachtpartij: te Skiernewice, wordt officieel gelogenstraft. De „Noue Freie Presse publiceert een bericht, klaarblijkelijk van graaf von Achrenthal afkomstig, dat de verhouding van Rusland eu Oostenrijk als zoo vriendschappelijk kenschetst, dat e'en grooter toenadering dóór be middeling van Duitschland in het geheel niet noodig zou zijn. FRANKRIJK. De afgevaardigde Malvy moet voornemens zijn, den minister-president Briand, 'bij de wederbijeem- komst der Kamer, te interpelleeren over de toe passing der wet op 'de Congregaties. De heer Malvy hoopt, dat zekere ontbonden congregaties zich heimelijk gereconstrueerd hebben, en dat andere, niet geautoriseerde, hebben opgehouden te bestaan. jp. aJgemeene bond van den axbeid laat in geheel Frankrijk een manifest aanplakken, zeg gend© dat de algemeene staking zal geboden wor den, indien het proces-Dusand te Rouaan niet herzien wordt. PORTUGAL. Het republikeinsche bewind in Portugal schijnt geen beter middel te weten om zijne macht te vestigen, en vooral het vertrouwen van het volk te winnen, dan door voortdurend de zonden van het vroegere, monarchale kabinet te belichten. Tot nu toe had de regeering niet veel succes met deze politiek. Zooals men zich herinnert, besliste de rechter in bet geval van den ex-minister Jo&o Franco, dat de ex-dictator, na de verleende amne stie, niet vervolgd kon worden en de strenge maatregelen die de over deze beslissing ontstemde regeering sedert nam, ten opzichte van drie rechters, hebben haar crediet zeker noch in het binnenland, noch in het buitenland verhoogd. Ondanks deze feiten, waagt de regeering zich weer aan een nieuw proces, namelijk dat tegen de bestuurders van het sCredito Predial" (Land- SPANJE. De zaakgelastigde van Spanje bij bet Vaticaan, de beier Gonzalez, heeft een ondedtoud met kar dinaal Merry del Val gehad. Het onderhoud zou geloopen hebben over de hervatting der onder handelingen voor de hervorming van het concór- daat. De lieer Gonzalez zou vooral aan kardinaal Merry del Val hebben uitgelegd wat de bedoe lingen zijner regeering zijn ten opzichte van de toepassing der Cadenas-wet. ITALIë. De Italiaansche Senaat herdacht gister den twee den verjaardag van de ramp te Messina cn te Reggie. Minister-president Lnzzatti meende, zonder daarom de capaciteit van dei Raliaansch© geld middelen te willen overschatten, te moeten op1- merken, dat Italië, in plaats van een bedoep te doen op1 Ret crediet, de dolor een dergelijke ramp noodzakelijk geworden uitgaven heeft bestreden uit de gewone, inkomsten. Lnzzatti en de ministers van financiën en openbare werken hebben beraadslaagd over de groeiend© opwinding onder hef spoorwegperso neel. Bij het referendum over de regeeringsvoor- s tel ten, hebben 90.000 st. verklaard, dat deze on voldoend© zijn. Het personeel heeft tegelijker tijd verklaard, dat het tot uiterste middelen zijn toevlucht zou^ nemen, indien de gestelde eischen afgewezen werden. Volg ens de „Post" zal de koning van Sak sen op 29 Januari naar Afrika vertrekken, Op den Rand bij Johannesburg is in de Kerstdagen flink gevochten door politie en Kaf fers. Er zijn twaalf dooden gevallen ©n vele gewonden. De regeering der Vereenigde Staten heeft hét oiviel-proces tegen de vleeschtrust ingetrokken om een strafrechterlijke vervolging der afzonderlijke vleeschfirma's te kunnen bespoedigen. Eerst wan neer deze strafprocessen zonder resultaat blijven, zal bet civiel-proces worden doorgezet. Volgens zekere inlichtingen zal de door kei zer Wilhelm, beoogd© Maatschappijl tot bevorde ring dor wetenschappen in de eerste helft van Januari geconstitueerd worden. De plechtigheid zal opgeluisterd woivlcn door ©en red© dóór pró- fessor Emit© Fischer in het ministerie van eere- dienst en openbaar onderwijs te houden, waarbij de Keizer zal tegenwoordig zijn. De vroegere koning Manuel van Portugal blijkt vijf dagen lang in een voornaam hotel in het Westeinde van Londen verblijf te hebben gehouden. Hij heeft er vele bekende en hoogge plaatste koningsgezinde Porlugeezcn ontvangen, meeremdeelst vroegere gezanten. Natuurlijk ver luidt niets naders over hetgeen daarbij verhandeld is. De Koningin-Moeder moét er niet bij tegen woordig geweest zijn. De commandant van het Amerikaansche oorlogsschip sMinnesota heeft eenige weken geleden aan een lunch ter eere van het bezoek van het Amerkaansche eskader aan Engeland, in Guildhall te Londen, gegeven, gezegd, dat, wanneer Engeland ooit door een vijand bedieigd zou worden, 't vast kan rekenen op elk man, iederen dollar en eiken druppel bloed van de verwante Amerikaansche natie. Commandant Sims heeft nu-van president Tafteen reprimande gekregen voor- deze ondoordachte woorden. TURKIJë. Volgens berichten uit Engelschte bron te Co.n- stantimoepl melden draad'bericht uit Darnas, dat de vorige week een veldslag heeft plaats ge had tusschen do Turksch© troepen en de stammen der Drusem. De Drasen trokken terug met een verlies van 450 dooden en gewonden en 60 ge vangenen. De overgebleven Dnisen werden ver volgd door de Turken, die 84 doódien hadden, waaronder 7 officieren. De beschermende mogendheden zouden in gunstigen zin geantwoord hebben op d'e laatste nota betreffende de beveiliging der muzelmannen op Kreta. 269) Die man heeft dus den spot met ons ge- óreven... hernam de rechter, hij had een mede plichtige in de Bijeenkomst der Bakkers" en die Medeplichtige is, toen hij zag, dat de schelm aangehouden werd, hier gekomen, om alles weg te halen wat hem kwaad kon doen. Dat moet dan Paul Harmant zijn... dat Moet zeker Paul Harmant zijn Het breekijzer en de overige werktuigen zijn met opzet gekocht voor het zaakje, dat hier heeft plaats gehad... Die Man was hier, toen wij aankwamen... Hij heeft de vlucht genomen. Ja, maar op dit uur van den nacht kan hij niet uit de huizen komen, die hierom heen staan. Re aan den poliuepost aangevraagde agenten Zullen alle huizen bewaken... Morgen vroeg zullen "Wij ze doorzoeken. Na de wisseling der woorden hervatte men het onderzoek in het zomerhuis De meubelen werden achtereenvolgens door- z°cht, de koffers geopend eu alles goed nagezien. Het hoofd der geheime politie had op de kof- ^rs dé adressen gelezen. Het was meer dan tijd om de hand op dien man te leggen I riep hij uit. Te drie uur in den morgen was alles doorzocht en teekenden de magistraten het proces-verbaal der huiszoeking. De nachtwaehts en de agenten bewaakten de uitgangen der huizen, die aan dat van Soliveau grensden. Zoodra de eerste zonnestralen waren doorge drongen, ging men in de verschillende tuinen en binnenplaatsen om een nauwkeurig onderzoek in te stellen. De bezwijming van Raoul had vijf uren geduurd. Toen de jonge man weer bij kennis kwam, voelde hij zich uiterst vermoeid en leed hij veel pijn door de ontwrichting, die hij bij het neer springen had opgedaan Hij herinnerde zich alles, wat was voorgevallen, stak het hoofd dooi' het venster en keek rondom zich. De dag was aangebroken. Midden op de binnenplaats waren verschillende knechts bezig rijtuigen schoon te maken, die het een na het andere vertrokken. Die wagentjes gingen door eene koetspoort, die in een klein straatje uitkwam. Duchemin dacht Men zal mij hier ontdekken Er zijn nog slechts drie rijtuigen onder het afdak over... Dat. waarin ik ben, zal op zijne beurt gewasschen worden en weggaan, zooals de andere... Wat te EERSTE KAMER. Bacoven. In verband met de omstandigheid, dat de begrooting voor Suriname eerst in de maand Januari behandeld kon worden en dan reeds door den minister een beslissing kan zijn genomen om trent de staking der bacovencultuur, werd deze zaak in eene afdeeling, bij het onderzoek, bespro ken bij de suppletoire begrooting voor koloniën voor bet dienstjaar 1909. Men sprak daarbij den wensch uit, dat alsnog zou worden onderzocht of en zoo ja, op welke voorwaarde - de United Fruit Company bereid zoude zijn de cultuur met Congo's voort te zetten, onder opneming eener bepaling in het contract, dat ten allen tijde kan worden gestaakt, indien door ziekte of andere oorzaken die cultuur niet loonend mocht blijken. De crisis aan Oorlog". Het schijnt zoo goed als uitgesloten, dat een der Kamerleden van rechts de plaats van den minister van Oorlog zal innemen. Men zoekt naar een opper-officier buiten de Kamer. (Hbld.) De Haagsche correspondent van de »Tel," meldt. Gelijk ik reeds de vorige week meldde, wenscht het eenig rechtsche Kamerlid, dat genoemd werd als opvolger van minister Cool, n.l. de heer Co- lijn, daarvoor niet in aanmerking te komen. Van militaire zijde vernam ik, dat de keus ditmaal dan ook bijzonder moeilijk is, te meer daar ver schillende opper-officieren eveneens te kennen hebben gegeven geen ministerszetel te begeeren. Als een der candidaten werd mij verder nog genoemd de generaal majoor jhr. L. C. van den Brandeler, gouverneur der Koninklijke Militaire Academie. doen 1 En toch kan ik mij niet laten vangen, ondanks hetgeen de heer Etienne Castel heeft gezegdhet is noodig, dat ik hem eerst ontmoet en dat ik hem nog heden de akte van overlijden van den waren Paul Harmant ter hand stel I Op dat oogenblik kwamen twee politiedienaren op de binnenplaats. Een hunner wendde zich naar de mannen. Hebt gij dezen nacht niets gezien of gehoord, wat uwe aandacht trok Wel neen... Is er dan 'ets? Dat is eene heele geschiedenis,.. Vertel ons die. Dat zou veel te lang zijn... Maar dengene, die men sedert één uur dezen nacht zoekt, heeft ruimschoots tijd gehad om te ontkomen. Men had verzuimd het straatje aan dezen kant te bewaken. Niets gezien noch gehoord. Ba 1 het is niets 1 de schelm ontkomt ons dezen keer, maar hij zal weldra ingerekend zijn... En de beide politieagenten verlieten de binnen plaats. Een der koetsiersknechten ging naar het afdak, om eeu ander rijtuig te halen. Hij nam dat, hetwelk het dichtst bij Raoul was. De angsten, die de jonge man uitstond, zijn beter te begrijpen dan te beschrijven. Hij begreep zeer goed, dat die toestand zoo niet lang kon voortduren en opende het rijtuig portier. Tusschen de deur, die in het straatje uitkwam en de plaats, waar hij zich bevond was slechts Mr. J. D. Veegens f Na een korte ongesteldheid is eergister-avond in 65-jarigen ouderdom te 's-Gravenhage overle den mr J. D. Veegens, oud-Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. De heer Veegens, die te Leiden promoveerde, was na zijn promotie korten tijd advocaat en daarna journalist. Eenige jaren schreef hij het Kameroverzicht van »Het Vaderland." In het jaar 1881 werd hij, als opvolger vader, benoemd tot griffier der Tweede Kaïner. In 1888 ruilde hij de griffiersplaats voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, dat hij 13 jaar jaar lang onafgebroken bekleedde. Bij de verkie zingen in 1901 werd hij voor het district Hooge- zand niet herkozen. Een zwaren arbeid verrichtte hij in 1903 en volgende jaren, door als voorzitter van de En quête-Commissie inzake toestanden onder het per soneel van spoor eu tramwegbedrijf alle verhooren te leiden en het belangrijkste aandeel te nemen in de samenstelling van het rapport van de Spoor- weg-Commissie. Een der resultaten van dat werk was zijn benoeming tot lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten. In het jaar 1905 werd mr. Veegens, die onder de vrijzinnigen altijd aan de uiterste linkerflank gestaan had, opgenomen in het ministerieDe Meester, voor het toen nieuw gevormde departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel. De sociale ontwerpen van zijn departement afkomstig hobben het niet verder gebracht dan de indiening. Zij werden ingetrokken door Minister Talma, toen deze in Februari 1908 de leiding van het departement uit handen van mr. Veegens had overgenomen. Voor en na zijn ministers loopbaan wijdde mr. Veegens zich aan de rechtspraktijk. Hij schreef een afstand van vijf of zes passen. Hij zette zijn gezond been buiten en keek naai de twee mannen, die bezig waren de rijtuigen te wasschen en de beide koetsiers, die aan het in spannen waren. Alle vier stonden met den rug naar hem gekeerd. Hjj verzamelde al den moed, waarover hij be schikte en was in drie sprongen op één been bij de poort. Daar was hij genoodzaakt te steunen tegen een der deurposten. Mijnheer... mijnheer... liep hij uit, terwijl hy zich tot een der mannen wendde. Allen keerden zich om. Een van hen vroeg Wat is er Ik heb op het einde van deze straat mijn voet ontwricht en thans kom ik een rijtuig vragen, om mij naar mijn huis te geleiden... is daartoe gelegenheid Zeer zeker, antwoordde een der koetsiers, ierwijl hij naar Raoul kwam. Leun maar stevig op mijn arm en stap in het rijtuig... Hij hielp den jongen man bij het instappen, en plaatste hem gemakkelijk op de kussens. De koetsier legde de laatste hand aan het in spannen van zijn paard, klom op den bok en reed weg. Toen Raoul voorbij het zomerhuis van Ovide Soliveau kwam, zag hij eene groote menigte nieuws gierigen, die de agenten met allerlei vragen lastig vielen. /Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1