Stads- en Gewestelyk Nieuws. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. artikelen over sociaal-politieke onderwerpen, vooral in «Vragen des Tijds" en «De Gids". Generaal Benschop. -j- Te Ginneken bij Breda is in den ouderdom van 71 jaar overleden de gepensioneerde generaal- majoor H. J. G. Benschop, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. H. J. Sist. Behalve jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman en mr. W. J. van Weideren baron Rengers. hoopt ook het lid der Eerste Kamer, mr. H. J. Kist) spoedig, nl. op 7 Februari a s., den dag te her denken, waarop hij voor 50 jaar promoveerde. De heer Kist deed dit aan de Leidsche universi teit, op een proefschrift over«De verbintenis sen, die uit onregtmatige daad onstaan volgens art. 1401 en 1402, B. W." Het Haagsche parlement. De Ilaagsche correspondent van de «Tel." schrijft »In de laatste maanden hebben zich weer drie leden der Tweede Kamer in de residentie geves tigd. Zoo naderen we meer en meer tot hetgeen reeds vroeger als een ernstige fout is geschetst een Haagsch parlement, een volksvertegen woordiging, waarvan het grootste deel der leden in 's-Gravenhage woont, en slechts in zeer op pervlakkig contact komt en blijft met het overige deel van het land. Op dit oogenblik wonen er reeds 50 Tweede Kamer-leden in Den Haag. of daar onmiddellijk bij (Scheveningen, Rijswijk) Voornamelijk de trek van het Noorden naar het Westen is zeer populair. Men zie eens het volgend lijstje. Van de 100 leden der Tweede Kamer wo nen er in Het Westen (N.- en Z.-Holland) 69aantal zetels 37. Het Zuiden (drie provinciën) 17aantal ze tels 22. Gelderland en Utrecht 9; aantal zetels 17. Het Noorden (vier provinciën) 17aantal ze tels 24. Niet minder dan 7/10 van het aantal Kamer leden woont dus in het Westen van ons land, terwijl er hier toch maar 37 districten zijn. In het Zuiden blijven de daar gekozen volksvertegen woordigers vrij trouw wonen, maar het Noorden is bijzonder slecht af24 Kamerleden kiest het en slechts 5 daarvan wonen in zijn midden. Waarlijk, we zijn op weg naar een Haagsch par lement". Collecteurs der Staatsloterij. Voor de benoeming van een twintigtal collec teurs dar Staatsloterij hadden zich circa 1500 sollicitanten aangemeld. Uit dat ontzaglijk aantal zijn thans benoemd de volgende Katholieken: ter standplaats Rot terdam de heer L. Jansen te Rijswijk (vroeger alhier) en mej. Eickholt; ter standplaats 's-Gra venhage mej. Bergansius. Een internationale universiteit. Zopals men weet, wordt er reeds lang gespro ken over de stichting van een universiteit voor internationaal recht te 's-Gravenhage. Terwijl aan de universiteiten, welke, thans in de verschillende landen bestaan, het internationaal recht van na tionaal standpunt geleeraard wordt zoodat de stu denten aan een Fransche universiteit als het ware Fransch internationaal recht, die aan een D.uitsobe universiteit Duitsch internationaal recht studeeren, mieent men dat aan deze internationale universiteit het internationaal recht van onpar tijdig objectief standpunt gedoceerd zal wouden. Een internationaal comité, waarin juristen van naam zitting hebben en waarin ons land o.a. verte genwoordigd is door dien bekenden staatsraad, mr. T. M. C. Asser, heeft reeds geruimen tijd plannen in bewerking voor de stichting van zulk een Universiteit voor internationaal recht te 's-Gra venhage. Omtrent deze plannen, kunnen wij het volgende meedietelen Het denkbeeld' is het eerst tijdens die eerste vredesconferentie geopperd doior Carnegie en zijn Amerikaansche geestverwanten. Later weid een uitgewerkt plan ontworpen door prófessör Nip- pold, waarin de oprichtingskosten op 7 milliöen mark werden begroot. Dit ontwerp ,w,eid ter be oordeeling rondgezonden aan de vóórstanders van het denkbeeld in de verschillende landen, met het gevolg, dat ook van andere zijden schema's werden ingezonden. Van 'Amerikaansche zijde - dacht men zich de universiteit op Amerikaansche leest geschoeid, met internaat enz., er aan ver bonden. De oprichtingskosten vbor zulk een uni versiteit werden op 10 miliioe'n dollar geschat. De verschiHondo plannen worden thans door het comité bestudeerd, teneinde op dfen grond slag daarvan een plan te ontwerpen, dat alle partijen bevredigt. De voorbereiding is thans, naar Ons wérd mee gedeeld, reects zoover gevorderd, dat een nesluit, om tot stichting over te gaan, spoedig verwacht kaïi worden. Van verschillende zijden is reeds steun toegezegd en men heeft gegronde hoop, dat de financieele zijde van de z,aak geen moeilijk heden Zal baren. Ook vertrouwt men, dat de Ne- derLandsche regeering haar steun niet aan de plannen zal onthouden. Reeds is er, naar men zich herinneren zal, bij de jongste begrootings- debattem, van regeeringswege op gezinspeeld, dat de regeering niet ongenegen zal zijn, tot steun. Me.n Yertrou%vt bij de opening van fyet vredes paleis, in 1913, reeds zoover te zijn, dat de eerste steem van het universiteitsgebouw gelegd kan worden. De bedoeling is, dat het gebouw zal verrijzen op dte terreinen, waar d'e stichting voolr interna tionalisme zich indertijd' haar internationale stads wijk heeft gedacht. („Tel.") Het ontwerp kustverdediging. De Russische sNowoje Wremja" houdt zich ook bezig met de fortificatie van Vlissingen en zegt, na er op gewezen te hebben dat Rusland geheel objectief tegenover de zaak staat«Neder- land handelt onder pressie van Duitschland en het is heel natuurlijk als de mogendheden, die België's neutraliteit moeten garandeeren, protest doen hooren tegen een maatregel, welke hen verhinderd die taak te vervullen". Reclasseeringsregeling. Staatscourant no. 304 bevat een Koninklijk besluit van den 24sten December 1910, houdende vaststelling van eene regeling, overeenkomstig weike de reclasseering van personen, die uit straf inrichtingen ontslagen, of voorwaardelijk in vrij heid zijn gesteld, naar eene Rijkswerkinrichting dreigen te worden opgezonden, of wel ter be schikking van de regeering zijn gesteld geweest, van Staatswege zal worden bevorderd. De reclasseering der personen, die uit strafin richtingen ontslagen, of voorwaardelijk in vrijheid zijn gesteld, naar eene Rijkswerkinrichting dreigen te worden opgezonden, of wel ter beschikking van de regeering zijn gesteld geweest, zal kunnen worden bevorderd van Staatwege door steun aan particuliere bemoeiingen en rechtsstreeksche over heidsbemoeiingen. R. K. Ziekenhuis te Enschedé. Het bestuur der R.-K. Ziekenverpleging te En schedé, dat thans over f 120.000 besphikt, zal in den loop van 1911 met den bouw van een nieuw ziekenhuis beginnen. De benoodigde grond is reeds verkregen. Vooreerst zal de bouw op bescheiden schaal worden aangevangen, zoodat ruimte wordt ver kregen voor 50 bedden. Het plan is het zieken huis geleidelijk uit te breiden tot 120 bedden. Ontwerp-Stuwadoorswet. Naar wij vernemen, is de indiening van de ontwerp-stuwadoorswet binnen enkele dagen te verwachten. Het ontwerp is in hoofdzaak gelijk aan de voorgenomen regeling, welke indertijd aan belanghebbende organisaties en colleges ter beoor deeling is voorgelegd. De wijzigingen, die daarin zijn aangebracht, zijn in hoofdzaak die, welke aanbevolen zijn door de Rotterdamsche Kamer van Koophandel. (Tel) Zondagsrust. De Nederl. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft aan Kamers van Koophandel en Fabrieken verzocht te beantwoorden de vraag of ter bevordering van hunne of andere Zondags, rust tegen bezoldiging werkzaam zijnde personen behoefte hebben aan een vrijen halven Zaterdag en of aan het verleenen van zoodanigen vrijen halven dag bezwaren zijn verbonden, ontleend aan het bedrijf of den dienst, welke niet kunnen wor den weggenomen. Rijks Bouw- en Woningtoezicht. Wij vernemen, dat aan het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel een wetsont werp op de beuwwerken in voorbereiding is. Dit ontwerp zal bepalingen van denzelfden aard be vatten, als reeds in verschillende gemeenten, o.a- te Amsterdam, voor het bouw en woningtoezicht gelden. De bedoeling is, dat bepaald kan worden, dat gemeenten, die reeds plaatselijk de zaak be- heorlijk geregeld hebben, zooals b.v. Amsterdam, niet onder de wet zullen vallen. ("Tel.) R. K. Gymnasium te Katwjjk a.R. Naar wij met zekerheid kunnen mededeelen, zal de bekende onderwijsinrichting der E.E. P.P. Jezuïeten te Katwijk a/R verplaatst worden naar 's Gravenhage. Door bemiddeling van den Rotterdamschen ar chitect, den heer P. G. Buskens, is daartoe aan gekocht een terrein groot 5^ H.A., gelegen aan den Raamweg (Nieuwe Scheveningsche weg) en toebehoorende aan de gravin Van Bylandt. (Msb.) Mariabond in het BisdomT Haarlem. De Maria-Bond hield op Dinsdag 27 December een buitengewoon huishoudelijke vergadering te Amsterdam, in het gebouw St. Jozef, onder voor zitterschap van mevr. Burcksen, ten einde een algemeen reglement samen te stellen voor M. V., door den bond op te richten en voor bestaande M. V., die niet Kon. goedgekeurd zijn. Er waren 16 M. V. vertegenwoordigd met 33 afgevaardigden bovendien hadden 8 M. V. bericht van verhinde ring gezonden. Medegedeeld werd, dat er tegen Nieuwjaar door de M V in dit bisdom. 3600 oudersboekjes zullen worden verspreid; dat er nu 35 M. V. zijn, waar van 30 aangeslotendat er binnenkort naast elke M. V. een St. Anna-V., staat, uitgezonderd 2 M. V. Er is goede actie en veel werkkracht. De concept-statuten werden per artikel be handeld. Vooral de M. V. te Arasterdam (St. Willibr. buiten), Den Haag, Purmerend, Heemskerk, Hoorn, Ouderkerk o. a., namen 'n vruchtbaar deel in de discussiën. Het geheel, dat verkregen werd, kenmerkt zich door milden geest en streven naar eenheid, aan passend bij de heerschende gevoelens. Wij stippen enkelo gedeelten aan o. a. in art 3 «Middelen" werd opgenomen «door het ijveren voor- en toepassing van alcohol vrije opvoeding der jeugd tot 16-jarigen leeftijd door het strijden tegen drinkdwang en drinkgewoonte"in art. 5 Verlies van het lidmaatschap o.m. het aangaan van een gemengde verkeeringhet verkondigen van gedachten in strijd met de kath. beginselen- De grens der St. A. V. werd op 12 jaar bepaald. De goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop zal gevraagd worden. Na dankwoord en gebed werd deze vruchtbare vergadering gesloten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 29 December 1910. medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.5 te Biarritz. Laagste barometerstand 743.4 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden morgentot krachtigen, later afnemende noordwestelijke wind, afnemende bewolking, weinig neerslag, zelfde temperatuur. Sociale Cursus. Vrijdag 30 December zal op de vergadering van bovengenoemden cursus als spreker optreden de heer A. van Dongen met het onderwerp«Om de ziel van het kind Deze belangrijke vergadering is toegankelijk voor alle Katholieken, dames en heeren. Bij de politie isterug te bekomen een groote blauwachtige hond met witte borst en pooten (reu). Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Gistermiddag heeft de 48-j a r i g e W. Lammers, wonende Piet Heinstraat. werk zaam in de fabriek der firma Smulders, tijdens de werkzaamheden een stuk ijzer dat men bezig was door middel van een kraan te verplaatsen, op het linkerbeen gekregen, doordat het ijzer, tegen een ander voorwerp aanstootend, door de lus schoot. Het been bleek gebroken. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, is de man per brancard naar het Ziekenhuis ge bracht. Giste r-a vond hitste een jongen een hond die hij bij zich had, tegen een anderen jongen aan, met het gevolg dat dat die jongen een paar stukken uit de broek werden gebeten en het linkerbeen, gelukkig niet ernstig, verwond werd. H e d e n-m orgen is overgebracht naar het parket van de justitie te Rotterdam de 17-jarige J de B.,die krachtens rechterlijk vonnis ter beschikking van de justitie is gesteld. UIT SCHIPLUIDEN. De candidaatstelling voor de aerkiezing van leden van den gemeenteraad van Schipluiden is bepaald op 10 Januari a s. Naar wij uit betrouw bare bron vernemen, zullen alle aftredenden, be halve D. Vollmer, weer worden candidaat gesteld, om zoodoende den burgemeester tot heengaan te dwingen. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Maandag 9 Januari zal de commissie uit de ingezetenen, bedoeld bij art. 131 der Gemeente wet, ten gemeentehuize te 's-Gravenzande met den raad vergaderen ter behandeling van het wetsontwerp inzake de vereeniging van Hoek van Holland met Rotterdam. AGENDA TAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Donderdag 29 Dec. 8 u. Remonstf. Keirk. Orgel concert door Gerard Bunk. Donderdag |29 pdefc. 8 u. Gr. Schouwburg. N. V. Het Totoneel. „Lucifer". De uitvaart van pater Schoof. De plechtige uitvaart en begrafenis van wijlen den weleerw. pater Schoof, den 25sten dezer te Turnhout overleden, heeft onder veelzijdige deel neming aldaar gisteren plaats gehad. Een over- groote menigte uit alle standen woonde den lijkdienst bij. Het lijk werd gedragen door de broeders van de Derde Orde van den H. Franciscus en, begeleid door al de eerw. Minderbroeders uit het klooster, in plech- tigen lijkstoet naar de laatste rustplaats geleid. De teraardebestelling bad plaats op de eigen begraafplaats der eerw. paters Franciscanen bin nen de muren van het klooster. In de verwach ting der toekomstige opstanding werd daar het stoffelijk overschot van den veelgeliefden pater en medebroeder ter ruste gelegd. Hij ruste in vrede Ongelukken. Aan ho-ord van het zeilschip „Nesaya", geladen met salpeter, liggende in de le Katendracht sche haven te Rotterdam, is gis termorgen de werkman A. V. d'oo'r misstappen achterover iri het ruim gevallen. Hij! bekwam daarbij1 een zwanen schedelbreuk en brak beide boeihm: In levensgevaarlijken toestand is bij naar liet ziekenhuis overgebracht. Maandagmorgen vond eie-n voorbijganger den watormoianaar W. Ve woerd te Sleeuw ijk votor- over liggen in de vliet vlak hij den molen. Toen men hem er uit had gehaald, bleken tie levens geesten reeds geweken te zijn, zoodat niet an ders dan do dood kon worden gecónstateerd. Men vermoedt, dat hij voorover tusschen de kamraderen is gevallen en zich niet meer heeft kunnen redden. Het drama to Oo s t e rh a ulo. Dicht bij de plaats waar het lijk van de Jong le Oosterhadle gevonden werd, is thans in een tabakzakje een bankbiljet van f25.gevonden, Dit zakje was echter van een ander merk dan de Jong gewoon was te gebruiken. Het bankbiljet van f 100.— is nog niet gevonden. Een oplichter. Op verzoek van "den burge meester van Westdongeradeel is te Heerenveén aangehouden zekere Mullens, die te Holwerd' eene bioscope-voorsteTling zóu geven, daarvóór gelden inde en toen spoorloos verdween. Hij is naar Ternaard overgebracht. Een steekpartij. Op den eersten Kerst dag heeft de 61-jarige K. K., te Oostzaan, zekeren W. aldaar, twee messteken toegebracht, waardoor W. in borst en zijde ernstig verwond werd. De oorzaak van den twist is een familiekwestie. W. moet geweigerd hebben K.'s dochter te trou wen, hoewel hij dit volgens haar vader verplicht is. K. wilde nu allen omgang afbreken. Toen nu Zondag de oude K., een net oppassend man, vroeger dan gewoonlijk thuis komende, zijn dochter met W. te zamen zag, vielen er woorden en werden zij spoedig handgemeen. Al worstelende kreeg de oude IC. een mes in handen en bracht daarmee W. de steken toe. K. is gistermorgen voor den rechter-commis- saris te Haarlem, geleid, doch na verhoor wederom vrij gelaten, Toch zal de oude zwaar beproefde vader waar schijnlijk met de gevangenis kennis moeten maken. (H. D.) Een levende doode. Er blijkt een ver gissing te hebben plaats gehad bij de «herken ning" van het lijk van een naar gissing 60-jarigen werkman, dat eenige dagen geleden uit het Smids water in Den Haag is opgehaald. Nadat drie personen, onder wie de echtgenoote van de vermisten man, hadden verklaard, dezen in het lijk te herkennen, werd van diens overlijden aangifte gedaan bij den burgerlijken stand, en dientengevolge had gistervoormiddag de begra fenis plaats. Gisternamiddag evenwel trof een zoon van den dood en begraven gewaande zijn vader aan in een philanthropische spijskokerij in Den Haag. De levend teruggevondene is daarop bij de politie zich komen aanmelden om te verklaren, dat hij niet dood is. Schip vermist. Er is nog altijd geien be richt va,n den Groninger schoener „Jantje", kapt. E. Blocker, die 14 October met vrouw en kind en 2 opvarenden van Libau (Rusland) vertrok en bestemd was naar Veile (Denemarken), een reis, die hoogstens 14 dagen kan duren. („Pr. Gr. Ct.") Vergiftiging van honden. Vele bewo ners uit het deftige Berlin W. klagen steen en been, dat gedurende de laatste weken weder ver scheidene honden door boosaardige menschen ver giftigd zijin. Dit wordt te afschuwelijker geacht wijl de arme béésten, vóór ze sterven op gru welijke manier worden gekiweld. Als vergift schijnt een mengsel van phosphorzalf en arsenica ge bruikt te zijn, dat slechts langzaam, en met ver oorzaken van vreeselijken pijnen, werkt. Op deze wijze is o.a. een prachtige rashond, die zijn eige naar 600 Marie 'bad gebost, om het leven gekomen. D oo den van vogels en mollen. In d'e maand November j.l. hebben de besturen der verschillende stichtingen te Nijmegen, van een polderdistrict, notarissen en rentmeesters te Nij megen ,e;n omstreken gevestigd, uniforme voor waarden voor de verpachting van weiland vast gesteld, waarin o.m. de bepaling voorkomt: het vangen, do-en vangen of dooden van vogels en mollen op 'het verpachte, alsmede het geven van vergunning daartoe, is verboden. Nieuwe Fransche duikboot. Omtrent een nieuw type van duikboot, bij die Fransche marine in gebruik, en waarvan dezer d'agen een exemplaar in dienst zal woiden geste'ld, worden de volgendiö medödeelingen gedaan: De „Charles Brun," zoo heet de in Toulon gebóuWde duik boot, wordt d'oór een enkelen motor gedreven, die zoowel gedurende liet duiken, als tijdens de vaart aan de oppervlakte gebruikt kan worden. Deze motor wordt dJoór een ketel gevóed', uitge vonden door den marine-ingenieur Maurice, oft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2