Binnenland. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Daartoe moeten zij goed kader hebben. In de eerste plaats wil spr. moreele en physiek opvoe ding van de jeugd door vooroefening vanwege het Gymnastiek verbond en den Bond van L. O. De splitsing van de derde afdeeling van het Dep. van Oorlog keurt spr. af. Spr. begrijpt in tegen stelling met den heer 't Hooft volkomen het af treden van minister Cool, al ziet spr. geen verband tusschen de behandeling der Oorlogsbegrooting in de Tweede Kamer en het wetsontwerp dat aan de orde is. Spr. protesteert tegen het geringschat tend spreken over ons leger. Er is veel goeds in het leger. Men kan de Militiewet niet meer be spoedigen. De heer Van den Bies en dringt er op aan te trachten minister Cool te behouden. Hierbij sluiten zich aan de heeren F ranssen Van der Does de Willebois en Waller. De Minister van Binnenlandse he Zaken (de heer Heemskerk) betoogt, dat er bij de lieg. voldoende goede wil bestaat voor herzie ning der Militiewet- De oorzaak der vertraging ligt elders. Biet is verkeerd te spreken van het zinkend schip onzer defensieer is een streven naar ver tering. De Reg. durft de verantwoordelijkheid wel op zich te nemen. De heer 't BI o o f t zegt bedoeld te hebben, dat zonder ernstigen wil om tot verbetering te komen, geen regeering de verantwoordelijkheid voor ons leger op zich zou kunnen nemen. Na een dankbetuiging va^ den Minister voor deze verklaring worden de eerste zeven wetsontwerpen, die aan de orde zijn, aangeno men. Den terugkoop van het particulier land Indra- majawest voor millioen acht de heer de M a- rez Oyenste kostbaar, terwijl de heer W a 1- 1e r bovendien gegevens vraagt nopens heeren diensten en verponding. De heer Van Nier op keurt de wijze van berekening van de waarde Van dit land, zoools de Reg. die maakt, af. Spr. komt tot een lager bedrag. Kan de Eerste Kamer echter het wets ontwerp verwerpen Een lager bod kan bij ont eigening van het land niet gedaan worden, nu Regeering en Tweede Kamer 3| millioen besteden wilden. De Minister van Koloniën (de heer de Waal Malefijt) verdedigt het ontwerp tot aan koop vau Indramajoe- West als een voorzetting van het streven om door minnelijken aankoop landen te doen terugkeeren tot het staatsdomein Ook is de prijs niet te hoog gebleken na onder zoek van een deskundige. Het wetsontwerp tot terugkoop van het land Indramajoe-West wordt na repliek van den hoer Van N e r o p aangenomen, evenals het ontwerp tot aanleg van een stoomtramweg van Djatibarang naar Indramamajoe. Daarna volgt de behandeling der Indische be grooting, waarbij de heer Havelaar de wen- schelijkheid betoogt van ontginning van woeste gronden in Indië; toevloeiing van kapitaal voor dit doel moet de regeering bevorderen door voor veiligheid, goede arbeidsverhoudingen en werk krachten te zorgen. Hij bespreekt de havenplannen voor Soerabaja, daarbij de weuschelijkheid aan- toonende van particuliere exploitatie. De heer Van Leeuwen, constateerende dat vooruitgang te bespeuren is in de economische ontwikkeling van Indië, betoogde dat alles in het werk behoort gestéld te worden om dezen guns- tigen toestand te bestendigen, waartoe hij vooral rekende aanleg van sporen op de Buitenbezittin gen, waarvoor gerust mag geleend worden, want dientengevelge zullen op die Buitenbezittingen vele particuliere ondernemingen tot stand komen, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de schatkist. Spr. betoogde de wenschelijkheid van het sluiten van koloniale leeningen, en be pleitte vetder o.a. nog betere aansluiting van het Indische Middelbaar Onderwijs aan onze Univer siteiten. Ten slotte vroeg spreker of het juist was dat het Departement van Marine een droogdok te Soerabaja wenscht van üO.OOO tons en dat 3 a 4 millioen zal kosten. Heden voortzetting. toepassing en bevat het Koninklijk besluit van 1 December B890 diensvolgens in alinea 27, art. 19, de bepaling, dat de steigers met toebehooren moeten voldoen aan den eisch van goed en veilig werk, doch de wet is krachtens haar le artikel niet geldig voor bouwwerken, waarop minder dan 10 werklieden werkzaam zijn. Behalve in de vei ligheidswet is de zaak door enkele, voornamelijk groote gemeenten, in de bouwverordening geregeld. Zoo bevat b.v. Hoofdstuk IV van de Amster- damsche bouwverordening een aantal voorschriften dienaangaande. In de gemeenten, welke zelf regelingen hebben gemaakt, geschiedt het toezicht op de veiligheid bij bouwwerken dus van wege het plaatselijk bouw- en woningtoezicht. Alleen voor werken, waar meer dan tien arbeiders verblijven, kan de arbeidsinspectie optreden. Daarbij stuit zij echter op zooveel practische moeilijkheden, dat zij dit zelden of nooit doet. Deed zij het als regel wel, dan zou het gevolg zijn, dat twee instellingen, een gemeentelijk en een Rijksinstelling, hetzelfde werk zouden doen. Het behoeft wel geen betoog) dat dit geen goede toestand is. - Ook met het oog op de ongevallenwet is een behoorlijke regeling zeer noodig. Immers is de veiligheid slecht of niet gewaarborgd, dan zal de Rijksverzekeringsbank daarvan de nadeelen onder vinden, tenzij zij zoo voorzichtig geweest is, de premies te verhoogen. De vroegere minister, dr. Kuyper, wilde de veiligheidswet niet van toepassing verklaren op de bouwwerken en de gemeenten dus geheel vrij laten. Minister Talma ziet daarentegen de noodzake lijkheid in, van wettelijke maatregelen van toe passing in die gemeenten, waar het plaatselijk bouw- en woningtoezicht niet op voldoende wijze in de behoefte van een beveiliging der bouwvak arbeiders voorziet. (»Tel.") Vacature Proy. Staten van Zuid-Holland, Ged. Staten der provincie Zuid-Holland hebben besloten, den dag der verkiezing van een lidder Staten van dit gewest in het kiesdistrict Ridder kerk, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer T. Plantenga, ten gevolge zijner benoeming tot notaris te Kam pen en het aldaar vestigen zijner woonplaats, te bepalen op Woensdag 18 Januari 1911, de stem ming, zoo noodig, op Dinsdag 31 Januari 1911 en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 10 Februari 1911. (Stct.) zal, naar wij vernemen, 6 Jan. a s. des myldags half drie door den voorzitter der regelings-com- missie, den gep. generaal-majoor Henskens, in tegenwoordigheid van genoodigden worden ge opend en van 7—18 Januari voor het publiek toegankelijk zijn. Daar met deze Tentoonstelling geen financieel voordeel wordt beoogd, zullen de toegangsprijzen laag worden gehouden en varieeren tusschen 10 en 50 cents, terwijl dagelijks van 10—1 uur het Museum door de arbeidende klasse kosteloos kan worden bezichtigd. Den 4den Januari zal door den secretaris van de 's-Graveirhaagsche Vereeni- ging «liet Groene Kruis", den heer Fleischer, arts, een openbare lezing over die Vereeniging en over het Tuberculose-Museum worden gehouden, den 10n Januari door den heer C. Dekker, secretaris penningmeester der Nederl. Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose een openbare lezing met lichtbeelden over Tuberculose-bestrij ding, beide lezingen in het gebouw «Concordia" Hoogezand. Vermoedelijk zal later nog een openbare lezing over «Tuberculose en alcoholisme" volgen. UIT SCHIPLUIDEN. Onze correspondent verneemt, dat er in Schip luiden stemmen opgaan om, bij wijze van pro test, tegen het optreden van den burgemeester, den door hem ontslagen veldwachter Weiman, waarover in den Raad zoo'n spektakel is ge weest, candidaat te stellen voor lid van dien Raad, in plaats van dr. Volmer, die onder geen voor waarde meer in het college van Schipluidens vroede vaderen wenscht zitting te nemen. Door markt UIT ROTTERDAM de recherche te Rotterdam zijn op de aan den Goudschensingel aldaar in beslag genomen 20 doozen met mechanisch kinderspeel goed, tijdens de St. Nicolaasdrukte door 2 tijde lijke employés gestolen in een speelgoedbazaar te Amsterdam. Het speelgoed is ter beschikking ge steld van de justitie te Amsterdam. Vuilverbranding. De Leidsche gemeenteraad besloot gisteren tot den aankoop van 29 perceelen aan de Landgegracht aldaar voor f50,600, welke perceelen zullen moeten worden afgebroken ten behoeve van ter reinen, waarop kunnen worden opgericht retorten en ovens voor de vuilverbranding, indien de Raad tot het systeem van stadsvuilverwijdering mocht besluiten, waartoe alle kans bestaat. Voorts wer den aangekocht nog een complex huizen in dezelfde omgeving voor f32,000, ten behoeve eener evfen- tueele uitbreiding der fabrieken van gas en electri- citeit. Vertraging op de sporen. De vertraging op de sporen van het Noorden is weer erg. In de Pr. Gr. Ct. vinden wjj de volgende verzuchting «Het is niet te schatten, hoeveel menschen in de laatste dagen hunne woede verbeten hebben over de ergerlijke vertraging in de aankomst der treinen. Het moet in de duizenden loopen, ge zien de velen, die te Groningen met de treinen aankwamen en de nog meerderen, die de komst van familie en verbeidden. «Zaterdag was de vertraging het grootst. De trein uit Holland, die om 5.12 namiddags te Gro ningen moet aankomen, was er juist anderhalf uur later. De morg-nsneltrein uit Holland kwam dien dag een half uur, de avondsneltrein even eens een half uur te laat aan." Zondagsheiliging. In de jongste vergadering van den Prov. Bond van Zuid-Holland van Patrimonium is de volgende motie aangenomeni De Prov. Bond enz. «gehoord het referaat van den heer W. C. Uittenbroek, «betuigt zijn groote instemming met de woor den van de heeren Duymaer van Twist en Pol- lema, afgevaardigden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, in zake Zondagssluiting van de Landbouwtentoonstelling in 1913, «verklaart zich smartelijk aangedaan, omdat er met onze beginselen niet meer rekening wordt gehouden «bidt van God, dat al onze mannen in de Staten-Generaal pal mogen staan voor de eere onzes Gods «dankt de heeren bovengenoemd voor hun manlijk, kernachtig en kloek woord van protest in deze zaak en «besluit afschrift van deze motie te zenden aan genoemde heeren en ze door de pers bekend te maken." van de Onze kustverdediging. Reuter seint uit Brussel De «Soir" publiceert een interview met den Hollandschen minister van Staat Kuyper, die verklaard heeft, dat Holland het recht heeft het fort Vlissingen te bouwen, maar dat de oppositie sterk genoeg is om het ontwerp te doen vallen. De artikelen in de «Indépendance Beige" en de /Temps" hadden tot resultaat, dat tal van te genstanders van het wetsontwerp protesteerden tegen inmenging van vreemde zijde. Wij zullen in tijd van oorlog handelen overeenkomstig de verdragen en deze naar omstandigheden interpre teeren. Kuyper bevestigde, dat de brief van keizer Wilhelm nooit bestaan heeft. De nieuwe minister van Oorlog zal dezelfde gedragslijn volgen als zijn afgetreden collega. Onlwerp'Bouwwerkenwct. In aansluiting met ons bericht, omtrent de voorbereiding van een wetsontwerp op de uitvoe ring i (iiiwwerken. kunnen wij nog het vol gende mededeeleti De wijze waarop, ile beveiliging der werklieden, werkzaam bij de uitvoering van bouwwerken thans geregeld is, laat zeer veel te wenschen over. Weliswaar is de veiligheidswet ook op hen van De val van Minister Cool. In een Hollandsche correspondentie «Germania" lezen wij Het Nederlandsche legerwezen is niet wat het moet zijn en kan zijn, maar wie draagt daarvan de hoofdschuld Uitsluitend de betweters van het Parlement, die in het deskundig werk der Ministers van Oorlog hebben ingegrepen en door hunne oppositie den eenen Minister na den an deren ten val hebben gebracht. Zeer a d r e m schrijft «De Tijd" van dezulken, dat zij «den anti-militaristischen geest in het volk hebben aan gewakkerd." De vastgereden wagen kan thans niet met één schok in het rechte spoor worden gebracht. Daarvoor is tijd en een volle kracht noodig, die weet wat zij wil. Intusschen erkent de correspondent ronduit, dat Minister Cool al te hardnekkig op zijn eischen stond en de Tweede Kamer uitdaagde tot een krachtproef die hij ver loor. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 3 Jan. 8 u. Musis Sacrurn. Toonkunst- Concert. Rotterdam. Maandag 2 Jan. 8 u. Doele-Concert Agnes Nicholla. Donderdag 5 Jan. 8 u. Doele. 3de Hutschenruy- ter-Concert. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 December 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.2 te Mathieu. Laagste barometerstand 752.4 te Skagen. Verwachting tot den volgenden morgenmeest matige, westelijke, tot zuidwestelijken wind, toe nemende bewolking, later wellicht regen, zelfde temperatuur, mogelijk nachtvorst. Gasverstikking. Gisteren is in haar woning aan de Kwartelstraat te Utrecht een 75- jarige dame, tengevolge van gasverstikking, dood op haar bed gevonden. Is muziek een industrieel pro duct? Te Breda woont een kastelein, die in zijn zaak een orchestrion heeft. Dit orchestrion wordt gedreven door middel van waterkracht uit de waterleiding. De man heeft zich thans tot den gemeenteraad gewend met het verzoek hem het water te leve ren tegen het laagste tarief, daar het water, voor het orchestrion gebruikt, moet worden beschouwd, meent hij, als aangewend «voor industrieele doeleinden." De Bredasche gemeenteraad zal nu hebben uit te maken of het voortbrengen van muziek moet worden beschouwd als een industrieof dus de zeer vruchtbare Max Reger bijv. behoort te wor den gerekend tot de groot-industrieelen. (N. Ct.) J- M. van der Schalk. Naar wij vernemen, heeft de heer J. M. van der Schalk, met ingang van 1 Januari a.s., als lid van den Gemeenteraad ontslag genomen. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd gisteren ten Raadhuize in het openbaar aanbesteed het weghalen van lompen, beenderen, metalen, papieren enz. van de Vuilnisbelt aan den Buitenhavenweg gedurende het jaar 1911. Ingekomen waren twee geldige biljetten en een ongeldig, hetwelk, als zijnde ongezegeld, ter zijde werd gelegd. De twee biljetten waren: een van J. Krabbendam Gz. voor f250.- en een van Joh. van Gelderen voor f400. Aan den hoogsten inschrijver werd het gegund. Een lief dier. Een inwoner van De Bilt had zich een nieuwen hond aangeschafteen prach tige St. Bernhard. De naaister, die dezer dagen kwam, bewonderde het prachtige dier en terwijl zij met mevrouw sprak, streelde zij hem over zijn mooien, goedigen kop. Plolseling vloog het dier tegen haar op zij dacht nog dat hij spelen wilde, maar de hond wierp haar in den gang neer, en sleepte haar van daar naar de kamer. Mevrouw rukte den hond van haar af, maar ook tegen haar sprong hij toen op, en greep haar bij de keel. De naaister was intusschen op een stoei geklommen, maar het woedende dier sleurde haar daar af; hij beet haar in den arm en in den rug en verscheurde haar mantel en blouse. Gelukkig wist zij le ontvluchten, en liep onmiddellijk naar een dokter, die haar verbond. Toen zij weg was, kalmeerde de hond. (U. D.) Rijks Telegraaf- en Telefoonkantoor Het Rijkstelegraaf- en telefoonkantoor is op Zondag 1 Januari geopend 8—9 en 121/2—2i/2uur- Het eerste na de hervorming. Te Utrecht is thans het eerste nieuwe kerkge bouw der Utrechtsche hervormde gemeente na de Hervorming in gebruik genomen. Dit wil met andere woorden zeggen, dat deze gemeente, waarvan ds. Bronsveld de oudste pre dikant is, het tot dusver gedaan heeft met van de Katholieken afgenomen kerkgebouwen. Het nieuwe kerkgebouw is naar wij in het verslag der plechtigheid lezen «geheel inge richt naar de eischen van den protestantschen eeredienst." Natuurlijk, de andere kerkgebouwen waren daar niet voor berekend. Men heeft die, zoo goed en zoo kwaad als het ging, aan de eischen van den nieuwen eeredienst aangepast, maar van een roomsche kerk maakt men nu eenmaal nooit een behoorlijk protestantsche. Wat intusschen niet belet, dat men niet zóó kieskeurig is. of men heeft zich eeuwenlang be holpen en behelpt zich nog. (Huisgezin). Het Tuberculose-Museum. De Tentoonstelling van het Tuberculose-Museum, in de Gothische zaal te 's-Gravenhage te houden. ChrM Prot. Post- en Telegraaf beambten. Tweeden Kerstdag vergaderde het correspon dentschap Schiedam van den Ned. Bond van Chr. Prot. Post- en Telegraafbeambten, «Door Plicht tot Recht." Na opening op de gebruikelijke wijze, bracht de correspondent Boele verslag uit. Alsnu kwam in behandeling: oprichting van een afdeeling^ welk punt kortelijk werd toegelicht door den heerA. Uitenbroek Wzn., van Rotterdam, waarna men met algemeene stemmen besloot tot oprich ting van do atdeeling «Schiedam en omstreken." Tot bestuursleden werden gekozen L. Kraak, voorzitter, C. v. d. Sloot, secretaris, en M. Mole naar, penningméester. Daar de tijd tot eindigen noopte, bleet de lezing van den heer A. Uiten broek Wzn. over, «Onze roeping" achterwege. Met dankzegging werd deze goed bezochte en opgewekte vergadering gesloten. Wij vernamen, dat het aanvankelijk correspon dentschap zich reeds in den steun van vele be langstellende ingezetenen in deze gemeente mocht verheugen. Aan de nieuwe afdeeling zal zeker die steun niet onthouden worden. Gister-namiddag werd op de Beurs- brug het zesjarig zoontje van den heer W. Erker, Lange Haven, door een brood bakkerswagen van de Alg. Coöper. Broodbakkerij overreden. Het knaapje had, volgens zijn zeggen, zoo hevige pijn dat hij niet kon loopen; doch een te hulp geroepen dokter kon geen letsel bij hem bespeuren. Sneeuwstorm. In Zuid-Duitschland heeft een zware sneeuwstorm gewoed. In Baden is het verkeer ernstig gestoordin de Palz zijn al le telegrafische en telefonische verbindingen ver broken. De treinen hadden groote vertraging. Geheele rijen van telegraafpalen zijn omgevallen. Hevige storm. Aan de F ransche kust der Middellandsche Zee heeft een hevige storm ge woed meer dan 20 schepen waren gedwongen in de haven van Marseille veilige schuilplaats te zoeken. Verschillende stoomschepen kregen min of meer ernstige averij. Aan de Riviera heeft het gesneeuwd. Apaches. De Parijsche politie heeft na een verwoed gevecht, een heele bende apachen gear resteerd. Gedurende een tiental dagen werden er in het volkrijke kwartier van het hospitaal St. Louis, voortdurend voorbijgangers aangerand. De politie kreeg er lucht van, dat een aantal apachen eiken avond bijeenkwam, in een kroeg in de buurt. Er werden posten uitgezet en toen tegen 2 uur 's nachts een drietal bandieten uit de kroeg kwam, werden zij door de agenten ge* grepen. Er ontstond nu een hevige worsteling- Toen de agenten eindelijk hun arrestanten meester waren, kwam een heele bende, gewaarschuwd door een paar vrouwen, naar buiten en viel de agenten aan met het doel hun makkers te be vrijden. De agenten kregen op hun herhaalde alarmsignalen echter weldra 'versterking, zoodat men er in slaagde, de geheele bende, bestaande uit een tiental bandieten en eenige vrouwen, in hechtenis te nemen. Tabak in Frankrjjk. Het was gisteren juist honderd jaar geleden, 29 December 1810, dat in Frankrijk een keizerlijk besluit aan het «beheer der vereenigde rechten" den aankoop, de fabricatie en den verkoop van tabak toewees- Napoleon zeide in een toelichting tot dat besluit onze behoeften bedragen in tijd van vrede slechts 600 millioenten tijde van een zee-oorlog te- dragen zij 900 millioen en zij zouden 1100 mü*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2