Dagblad voor Schiedam en Omstreken. DERDE BLAD. RM33ste Jaargang. Zaterdag 31 December J9I0. No. «906. II eg ie feuilleton. Na misdaad vergelding. Sieuve ScMeiaMe Courant Et gratis Mistred ZoiiaisM mÜJ 101 J. Ktl. M1- mi, fl.35 j. 3 ll en Officieele berichten Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dh blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 60 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëNs Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip van Bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. L Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adrerteeren worden uiterst fcti 1 k c overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Leveranciers der Gasfabriek en -Waterleiding worden dringend verzocht hunne vorderingen tot het einde van het jaar in te reiken vóór 8 Januari 1911. Schiedam, 27 Dec. 1910. De Directeur. ENGELAND. Eenige Üagen geleden werd in de Parijsohe „Matin" gepubliceerd een verklaring van don Engelschen minister Lloyd George, over de ver houding tusschen Frankrijk en Engeland, bezien van het standpunt der Engelsche liberale partij. Do verklaringen hebben in Fransche officieele kringen groote bevrediging gewekt. Even daarna verscheen in de „Temps" 'een artikel1 van Descha- nel, over de internationale politiek van Frankrijk. Dit artikel nu wordt door de „Daily News" be sproken. Het blad schrijft dan: „Van ons Ëngelsch standpunt bezien, bestaat er absoluut geen triple entente, wanneer men ten minste daaronder ver staan wil een groep van drie mogendheden met een gemeenschappelijke buitenlandsche politiek. Wij (hebben met Frankrijk over zekere aangelegen heden een overeenkomst gesloten en zijn het met Rusland over een en ander eens geworden. Te genover Frankrijk hebben wij ons verplicht tot een bepaalde politiek in Afrika en wij verwach ten van die mogendheid een quid pro quo. Bo vendien zijn wij bereid alle kwesties, die beide landen aangaan, op vriendschappelijke wijze te regelen. Tegenover Rusland verkeeren wij in het zelfde geval, wat betreft zekere overeenkomsten, betreffende de landen bij do Kaspische Zee, voor het overige hebben Engeland, Frankrijk en Rus land niets met elkander te maken, een soort politiek partner-ship bestaat tusschen deze mo gendheden niet. Wanneer men dus spreekt van een triple entente, waaraan Rusland, Frankrijk en Engeland deelnemen, stelt men de zaak ver keerd voor. De bewering, dat de drie mogendhe den een gemeenschappelijke buitenlandsche poli tiek voeren, is geheel uit de lucht gegrepen. Bui- ten de aangelegenheden, waarover wij het met Rusland eens geworden zijn, kunnen onze belan gen zeer goed met die van Rusland in conflict geraken, wat dan ook werkelijk in Turkije en Mandsjoerije het geval is. Wat Frankrijk betreft, zoo wijken onze belangen zeer vaak van die van deze mogendheid af." De „Daily News" komt nu tot de volgende conclusie: „Er is dus geen triple entente en geen gemeenschappelijke Engelsch-Russisch-F ra nsche politiek. En or is d'ius absoluut geen reden voor handen, waarom wij' niet op vriendsehappelijken voet. zouden kunnen staan met de mogendheden der Triple Alliantie. Degenen, die het sprookje van de Triple entente zoo naarstig verspreiden, willen alleen Duitschland met Engeland in een oorlog wikkelen." PORTUGAL. Volgens de: „Liherté", ontving de zaakgelas tigde van Portugal te Parij's, Carlos Sandiera, gis ter-morgen verscheidene telegrammen uit Lissa- bont. Eén dezier luidt aldus: „Volgens inlichtin gen, doioir da regeering verstrekt, is idle toestand in Portugal kalm." Een enquête bijl de te Londen woonachtige Porta gee zen gehouden, bracht geen bevestiging van de geruchten over uit uitbreken van een acu te crisis te Lissabon, eb over de ontmaskering van een royalistische samenzwering, Het wordt als hoogst onwaarschijnlijk beschou|wid, dat óp 't ©ogenblik een royalistische stroóming van eeni ge betaefaeniis bestaan zou. Niettemin geeft, men •toe, dat de toestand in Portugal neiging vertoont om van kwaad tot erger to vervallen. PERZIë. Volgens een telegram uit Teheran aan de „Temps", zal het Perzische ministerie zijn ontslag indienen, daar het de terugtrekking der Engelsche regeeringsnota, niet kon verkrijgen. CHINA. 271) Mijn beste jongen „Heden bereikt gij uw vijf-en-twintigste levensjaar. Zooals gij ziet, denk ik daaraan en zend u de beloofde schilderij Buitendien heb ik u belangrijke onthullingen te doen. „Ik zal te negen uur bij u zijn. „Ik reken er op, dat gij mij wel zult willen ontvangen. „Zooals steeds „Uw gewezen voogd en vriend Etienne Castel." De bestellers kwamen terug. Het is opgeladen, mijnheer Castel, zeide een van hen. "Waarheen moeten wij het brengen Aan dit adres, Bonapartestraat. Geef te gelijkertijd dezen brief af. De twee mannen gingen weg. Terwijl Etienne zich omkeerde bezag hij op nieuw de overblijfselen van het paardje. Het beroemde paard van Troje was stellig niet beter voorzienzeide hij, terwijl hij alles De „Correspondentie uit liet Verre Oosten" meldt, dat de beweging voor invoering van een grondwettelijken regeeringsvorm in China vooral krachtig is de provincie Hoepei. Het besluit der centrale regeering te Peking om het Parlement niet voor 1913 bijeen te roepen, had in Hankau groote ontstemming teweeggebracht. Spoedig cir culeerden in de provincie lijsten voor handtee- keningen onder een verzoekschrift aan de regee ring, waarin wordt, aangedrongen op bijeenroe ping van het parlement, reeds in 1911. Die lijs ten werden door 200,000 personen geteekend. Twintigduizend mensohen trokken te Woetsjang in optocht naar het paleis van den onderkoning der beide Hoe-provinciën, om het verzoekschrift a,an leien onderkoning in eigen persoon ter hand te (stellen. De onderkoning ontving de woord voerders der menigte in zijn paleis. De deuren van het gebouw bleven daarbij wijd geopend; en Ide hooge regeeringsambtenaar sprak de leiders toe. Volgens hem wa,s een termijn van drie jaar voor 'het ontwerpen en voltooien eener grondwet absoluut noodig. De'woordvoerders van het volk antwoordden daarop, dat er een Parlement moest komen en dat de te treffen voorbereiding snel kon en moest worden voltooid. De onderkoning herinnerde er toen aan, dat hij en de onderkoning van Joennan de eersten wa ren. geweest die het bijeenroepen van een grond wet in 1911 hadden geopperd. Hij wilde dan ook nog wel eens over dat onderwerp overleg plegen irnet de onderkoningen van andere pro vincies. Met die toezegging was de menigte te vreden echter deden zij nog het dringende verzoek dat Ide onderkoning hun monsterpetitie zo-u door zenden aan het voorparlement te Peking. Zulks werd door den hoogen ambtenaar beloofd, waar na de betoogers zich verspreidden. De leiders van Ide beweging seinden een relaas van het gebeurde na,ar hun geestverwanten in andere pro vincies, met de opwekking ook daar zulke betoo gingen te organiseeren. Te Peking moet de tijding van de groote volks- betooging in Woetsjang een groeten indruk heb ben gemaakt; en zulks nog te meer, wijl de vertegenwoordigers van Hoe-pei en Hoe-nan in het voorparlement te Peking tot de roerigsten en onstuimigsten onder de leden behooren. De onderkoning te Nanking zal wellicht moe ten afredent. Hij had zich, in antwoord op een vraag der centrale regeering te Peking, pen te genstander verklaard van de onverwijlde invoering van een parlement. De vooruitstrevenden in 's mans provincie vonden dit zoo erg, dat zij aandrongen op het ontslag van den onderkoning. De centrale regeering heeft aan dien eisch geen gevolg willen geven; maar de druk der openbare meening is nu reeds 'zóó sterk in China, dat deze conservatieve onderkoning zich allicht genood zaakt zal zien „vrijwillig" af te treden. De beruchte agitator, generaal Zontsjef, oud- voorzitter van bet Centraal Macedomisch, comité inrichter der vroegere Bulgaarsche expedities in Macedonië, is overleden. De „Times" verneemt, dat Ide Engelsche re geering van plan is een wetsonilwerp in te die nen en snel te laten afhandelen, dat den parle mentsleden een salaris van 6000 gulden toekent. opraapte Wat heeft men toch daarin gestopt Dit zeggende onderzocht de kunstschilder hetgeen op den vloer lag. Eensklaps bleef Etienne, met de oogen wijd geopend, staan, terwijl hij een blad papier be zag, dat hij juist ontfromineld had. Hij werd bleek. Een naan, dien hij zeker niet gedacht had, daar te lezen, had al zijn aandacht getrokken. Joris GaraudL. stamelde hij. Een brief door Garaud aan Jeanne Fortier geschreven. Hij voegde daarbij, terwijl zijne handen en lippen beefden - Mijn God!... als het eens zoo was... als het eens zoo was... En hij las, bijna luid, maar met eene stem, die door' ontroering onduidelijk was „Allerliefste Jeanne. „Gisteren beloofde ik u, binnen korten tijd, een fortuin en het geluk voor u en voor uwe kinderen. Tk kan u dit thans stellig en onmid dellijk beloven. „Morgen zal ik rijk zijn, of ten minste zullen de middelen, om tot een groot fortuin te geraken, in mijne handen zijn. Ik deed eene ontdekking, die mij onberekenbare winsten zal opleveren. Twee honderd duizend frank verwacht ik om die uitvinding te verwezen'ij ken. „Geene valsche schaamte, Jeanne. Denk aan uwe kinderen, die de mijne zullen worden en die gedachte zal u moed geven. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 30 December. De Indische Begrooting wordt verder behandeld door den heer B a r g e, die toekenning van den eflectus civilis vraagt voor de examens der par ticuliere kweekschool voor onderwijzers te Moen- tilan. De heer van den Does deWillebois wil algeheele doorvoering van het zoutbriketten- stelsel in lndië en meer steun voor de zending. De heer Staal bespreekt de geschutkwestie, de werving en het dok te Soerabaja. De heer Woltjer bestrijdt het denkbeeld van den lieer Van Leeuwen om jongelui van de Indische H.B.S. zonder meer toe te laten tot de studie in de rechtswetenschap als een gevaarlijke voorrechting. De heer H o v y spreekt over de zending en wil de particuliere exploitatie van het dok te Soerabaja, dat hij in Nederland geconstrueerd wenscht. De heer V au Nierop ziet den financieelen toestand van lndië donker in. Vele nitgaven staan de Reg. te wachten en de middelen dalen. Spr. behandelt dan de vraag in hoeverre het gewenscht is lndië financieele zelfstandheid te geven. De heer Sweerts de Landas Wyborg houdt zijn maiden-speech, prijst het in deze Reg., dat zij particuliere landerijen wil aankoopen en keurt den aankoop van Indramajoe-West op ver scheidene gronden goed. Spr. roemt de verbete ringen in lndië aangebracht. Door de groote finan cieele draagkraoht van lndië moet er geldt te vinden zijn voor spoorwegen in Sumatra. Voor den vooruitgang van lndië is stijgende belangstel ling hier te lande gewenscht en zal het noodig zijn, dat de spes patriae meer suitkomt" naar onzen Oost. Spr. brengt dan hulde aan den Mi- nistar, den Gouv.-Gen., ambtenaren, aan wijlen den heer Treub e. a. De Minister van Koloniën (de heer de Waal Malefijt) verwerpt de pessimistische be schouwingen over den financieelen toestand van lndië en bespreekt het doel van zijn ontwerp om lndië financieele zelfstandigheid te geven. Stij ging van bestuursuitgaven is niet te wachten. De tinopbrengst zal betere resultaten opleveren. Dan bespreekt de Min. de arbeidsverhoudingen, de reorganisatie van het binnenlandsch bestuur en het zoutbriketstelsel. Ook de Min. wil den eflec tus civilis voor de bijzondere kweekschool te Moetilan. De zending zal worden geholpen Ver volgens behandelt spr. de geschutkwestie, de wer ving en het dok van Soerabaja. Na replieken wordt de Indische begrooting aan genomen met de daarmede verbandhoudende wetsontwerpen (waarondea dat betreflend den havenbouw van Soerabaja). Daarna werden verschillende kleine wetsont werpen behandeld. Bij de suppletoire begrooting van Koloniën be spreekt de heer L e 1 y de bacovencultuur in Su riname. Hij hoopt, dat de cultuur niet zal wor den gestaakt alvorens gebleven is dat de United Fruit Cy. berefd is Congo-planten te leveren om op den bestaanden voet door te gaan, onder voor behoud, dat zoo noodig de cultuur tusschentijds kan worden gestaakt. De Minister van Koloniën voortret bij voortgang van de cultuur blijvende mislukking en vindt geen aanleiding om zich tot de United Fruit Cy. te wenden in den geest van den heer Lely. Het is den Minister geenszins te doen om de bacoven cultuur in discrediet te brengen, maar het particulier initiatief moet de zaak maar verder aanvatten De Minister is overtuigd, dat er in Suriname vele plantages zijn, die, onder goed toe zicht, winsten kunnen opleveren. Na re- en depliek, waarbij de heer Lely drin gend zijn verzoek om nader overleg herhaalde, maar de Minister nogmaals weigerde aan dit ver zoek te voldoen, en verklaard had, dat hij wel alles wil doen om Suriname door de crisis heen te helpen, maar van directen steun aan planters van gouvernementswege niet verder wil weten, werd de discussie gesloten en de suppletoire be grooting zonder stemming goedgekeurd. Voorts werd o. a. nog goedgekeurd de begroo- „Dezen avond, tegen elf ure, zal ik u met den kleinen George op de brug van Charenton wachten, en ik zal u naar eene veilige schuil plaats brengen, van waar wij morgen naar den vreemde zullen vertrekken, waar wij rijk en gelukkig zullen zijn. „Verlaat zonder spijt dit huis, waar de heer u wegjaagtvolg dengene die u bemint en u nooit zal verlaten. „Indien gij niet kwaamt, Jeanne, weet ik niet waartoe de wanhoop mij zou drijven. „Joris Garaud." Drommelsriep de kunstschilder uit, dat is de brief dien Jeanne Fortier verbrand achtte Het is het bewijs van hare onschuld, waarvan zij steeds gesproken heeft. 'Joris Garaud spreekt over eene som van bijna twee maal honderd duizend francs, die aan Jules Labroue ontstolen zijn!.. Hij schrijft over eene uitvinding, die hem onberekenbare winsten zal afwerpen Het is de uitvinding, die door den vader van Lucien werd gedaan!-.. Als George thans vernemen zal, dat hij de zoon is van Jeanne Fortier, ontvangt hij tege lijkertijd het middel om zijne moeder in eere té herstellen, en voortaan zal niets Lucien ver hinderen, om zijn naam te geven aan het jonge meisje, dat hij bemint en dat hem volkomen waardig is!... Plotseling viel Etienne zich zelf in de rede. Ja... hernam hij na eenige seconden. Maar indien Joris Garaud niet meer bestaat. Als Paul Harmant eens niet degene is, dien ik denk. Als Ovide Soliveau Duchemin eens gedood heeft... Neen I neen!., dat mag niet zijn. Jeanne Fortier is onschuldig; het bewijs daarvan is deze brief van Joris Garaud. Ah! hadde ik slechts enkele regels schrift van Paul Harmant... Eene vergelijking zou den doorslag geven. Op dat oogenblik werd er aan de huisdeur gebeld en even later tikte men aan de deur der werkplaats. Binnen 1 zeide Etiene. De deur werd geopend. Op den drempel stond Raoul Duchemin, die met den schouder tegen den muur leunde. LXI. Zijt gij daar eindelijk! riep de kunstschil der uit. Ik ben gewond... antwoordde de jonge man. Gewond Hoe Eene ontwrichting aan den voet. Dat zal niets zijn.... Welk nieuws? Goed. Ovide Soliveau Is aangehouden... Aangehouden 1 herhaalde de kunstschilder. Is het mogelijk? vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 9