Dagblad voor Schiedam en Omstreken. n os Se nieuwe Scïieflamsclie Courant Na misdaad vergelding, Et iratii Mlastai WajgM irijilllc.).ie(I,Mi.mi,R35jt3iL 34ste Jaargang:. Maandag 2 Januari 1911. No. 9907. ttstelooze inenting en üerinënting tegen potten, Officieele berichten. Waarschuwing. Kennisgeving. Kennisgeving. Bnitenlandsch Nieuws. Kennisgeving. FEUILLETO Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Div blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- strast 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTISNt Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewnsnummei* Elke regel daarboven 15 cent. i Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel] Voor herhaaldelijk advettgeren worden uiterst bik Igke overeenkomsten Sangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 3 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 3de lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente secretarie (afdeeling financiën) ter inzage is nedergelegd, en dat gedurende twaalf achtereen volgende dagen, na genoemd tijdstip, schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en Wethouders kunnen worden ingebrachtzullende op later ingebrachte bezwaren geen -verandering van aanslag worden verleend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, sehade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat het verzoek van J. A. M. Jansen om vergunning tot het uitbreiden van zijn stooinmeelinolen, genaamd „Delft", staande aan de Westvest no. 4o, Kanaster Sectie C no. 969, door het plaatsen van een stoomketel met een verwarmingsoppervlak van 200 M2, ter vervanging van dien van geringer oppervlak, niet voor beschikking vatbuar is en mitsdien buiten verdere behandeling wordt gesteld, Schiedam, 2 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet^op art. 18 der wet van den 4den Decem ber 1872 Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij deze ter kennis van de ingezete nen, dat ten huize van den gemeente-ge ne e s h e e r, den heer Dr. J. ENDTZ aan de Singel no. 66, driemaandelijks en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaal op de ge wone spreekuren gelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den 2den Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. ITALIë. Vrijdag heeft Z. H. do Paus in de Troonzaal de leden van het corps diplomatique, bij den H. Stoel geaccrediteerd, in audiëntie ontvangen bij gelegenheid der jaarswisseling. De gezant van 0 os ten-rijk -Hongarije, deken van het corps diplo matique, las in naam zijner collega's een adres van gelukwensch voor. De Paus dankte in een kort© toespraak cn schonk den aanwezigen en hun families den pauselijken zegen. Ook de zaak gelastigde van ^Portugal, Lagöaca, woonde de plechtigheid bij. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden het verzoek van G. W. J. van der Sloot, om ver gunning tot overbrenging van zijn lonipeubewaar- plaats van het pand Lange Achterweg no. 21, kadaster Sectie B no. 1113, naar het naastliggende pand no. 19, kadaster Sectie B no. 1114, is ge weigerd uit vrees, dat de inrichting, daar ter -"vaar zal opleveren voor de openbare gezondheid. Schiedam, den 2 Januari 1911. houders voornoemd, <- - tLAGE GRETE. sretaris, V. KENGA. SPANJE. Naar uit Madrid gemeld wordt, wacht de ko. ning met zijn tocht naar Melilla tot het. Spaansch- Marokkaansch verdrag te Parijs ond'erteekend is door Perez Caballero in hdam van Spanje en El Mokri in naam van den sultan. Indien, naar men verwacht, de onderteekening 4 Januari plaats zal hebben, dan gaat de koning 5 Januari naa,r Melilla. CHINA. Eenige dagen geleden ging het gerucht, dat de hoogst bekwame Chineesche staatsman, prins Tsjing, die bij de reorganisatie van het rijk na den Boxer-opstand zulk een voorname rol speelde, den prins-regent om ontslag uit al zijn functies verzocht had, hetgeen turn echter op de meest vleiende wijze werd geweigerd. Men had eerst aangenomen en de veronderstelling was zeer best mogelijk dat de prins zich niet kon schik ken in den nieuwen toestand, welke geboren is uit de voortdurende machtstoename van de rijks commissie, doch thans blijkt, dat de onmiddellijke aanleiding tot zijn ontslag-aanvrage gezocht moet worden in een aanslag, die op zijn leven gedaan werd. Een te Brussel door een lid van het Chineesch gezantschap aldaar uitgegeven orgaan, De Koerier ,272) Ja, dank zij de handigheid van Amanda... Ik zal u dat alles zoo dadelijk vertellen... Laten wij eerst het gewichtigste nemen... Maar veroorloof mij te gaan zitten... Ik kan niet meer blijven staan. De kunstschilder schoof vlug een leunstoel bij, waarop Raoul zich met een zucht van verlichting liet vallen. Spreek... spreek vlug 1 vervolgde hij daarna. Weet gij iets omtrent 1 aul Harmant Paul Harmant is dood. De vader van Marie, dood!... riep Etienne vol verbazing uit. Ik spreek niet van den vader van Marie, antwoordde Duchemin, maar van den man, van wien deze ellendeling den naam heeft aangeno men... De ware Paul Harmant is vijf en-twintig jaren geleden te Genève in een hospitaal overle den en de industrieel van Courbevoie, de million- nair, die door ieder geëerd wordt, heeft zich achter zijn naam verscholen. Etienne beefde van ontroering. Gij hebt het bewijs daarvan vroeg hij. Het beste, en onwederlegbaar... Zie slechts... En Duchemin overhandigde den kunstschilder de overlijdensakte, die vroeger door bemiddeling van Ovide Soliveau was afgegeven door het bureau van den Burgerlijken Stand te Genéve. De gewezen voogd van George las 't stuk snel door. Het is onmogelijk langer te twijfelen 1 mom pelde hij vervolgens. Ik heb de waarheid door grond En, vervolgde Raoul, terwijl hij uit zijne zakken de twee bundels papier nam, die hij uit de secretaire van Ovide had genomen, hier zijn nog andere papieren, die ik door gebrek aan tijd met heb kunnen inzien... zij kunnen ook van gewicht zijn... En wat kunnen mij die papieren nog sche len antwoordde de kunstschilder, wiens gelaat van vreugde schitterde. Ik heb wat ik noodig had en ben volstrekt niet nieuwsgierig naar de rest... Hij drukte op een schelknopje. De kamerdienaar verscheen 'dadelijk. Gij hebt ongetwijfeld uw rijtuig nog bene den staan vroeg Etienne Castel aan Raoul. Ja, mijnheer. De kunstschilder vervolgde, terwijl hij zich tot zijn bediende wendde Neem het rijtuig van den heer Duchemin. Ga naar Courbevoie in de fabriek van Paul Har mant Zeg daar aan den heer Lucien Labroue, dat gij hem namens mij voor eene hoogst drin gende zaak komt halen en breng hem onmiddel- voor het uiterste Oosten", schrijft hieromtrent het volgende »Prins Tsjing, het eminente lid van den Groo- ten Raad, is bijna het slachtoffer geworden van een moordaanslag, toen hij de Nationale Vergade ring verliet. Een onbekende loste een schot op hem, maar de kogel vloog voorbij het hoofd van den prins en deerde deze niet. De schuldige werd gearresteerd. Aan alle couranten werd verboden, van dit bericht melding te maken. Men gelooft) dat deze aanslag het werk is van de revolution- nairen en niet van de constitutioneele liberalen- Een depêche uit New-York meldt, dat ten gevolge van de staking der stokers van de veer ponten tusschen Manhattan en Staten-Island, de bewoners dezer stadswijken geïsoleerd zijn. Twin tigduizend inwoners van Staten-Island, die hun zaak in Manhattan hebben, moeten een langen omweg over New-Yersey maken om de andere wijk te bereiken. Algemeen wordt deze onaange name verkeersstoring toegeschreven aan de schraap zucht van het tegenwoordige stadsbestuur. Keizer Wilhelm heeft het beschermheerschap op zich genomen van de Carnegiestichting voor levensredders, welk fonds met een en een kwart millioen dollars werd gesticht, en waarvan het doel is, leniging van den financieelen nood, welke j voortvloeien uit heldhaftige reddingen, voor de -edders zei ven of voor hun nagelaten betrekkingen. 'Do Tapanscb1" Ijjg-.-ia&iiinistratio booft on langs 60,000 completei uitrustingen (met geweer ein al) verkocht aan Abessinië. In den verkoop waren Inog inbegrepen ca. 6,000,000 patronen. Deze voorraden wapenen en munitie behoorden tót den Japanschen krijgsbuit in dein oorlog tegten Rusland. De verkoop is door bemiddeling van een tusschen- peraoon totstandge,bracht. Binnenkort zal het oor logstuig uit een Japansche haven worden ver scheept naar Dsjiboeti, vanwaar de heele bezen ding naar Abessinië zal worden doorgezonden. Wellicht zal men binnenkort meer van deze zaak vernemen, want de Britsche regeering ziet deze verscheping van wapenen heel ongaarne en maakt er zich zelfs ©enigermate ongerust oYer. Het Japainsche departement van oorlog stelt zich echter op het standpunt, dat het volkomen het recht heeft, over den oorlogsbuit te beschikken naar eigen goeddunken. Japan had zich er van vergewist dat de (wapenen niet bestemd waren voor het een of andere land dat in oorlóg was met een mogendheid, waarmede Japan in vriend schap leeft. En verder was er van Japansch standpunt aan de zaak niets te doen. Het nieuwe Katholieke directorium voor 1911, dat zoo juist verschenen is, geeft wederom ver biedende cijfers van vooruitgang van het Katho liek geloof in Groot-Britannië te zien. Vólgens het „Catholic Directory" toch tellen Engeland, Schotland en Wales op dit ©ogenblik 4302 pries ters, d.i. 64 meer dan 12 maanden geleden. Van deze bchooren 1544, dus ruim één derde tot de regulieren, wier aantal in het afgeloopen jaar met 30 is toegenomen. In 1910 zijn in Groot-Britanië 17 nieuwe ker ken, kapellen en missieposten gebouwd. De in wijding van de groot© kathedraal te Westminster moet hierbij zeker gememoreerd worden. Verder blijkt uit andere statistieken, dat het aan tal katholieken, levende onder Engelsche vlag thans op 12.155.000 geschal wordt. Deze zijn over 190 bisdommen en vicariaten verdeeld. Ongeveer 2.890.000 wonen er in Engelsch-Amierika, waar tiieit minder dan 44 bisdommen bestaan. Britsch- Azië telt 2.150.000 katholieken, met 41 bisdom men en Engelsch Australië 31 bisdommen met iqngavieer 1 millioen geloovigen, terwijl in de Afri- kannsehe bezittingen 357.000 katholieken wonen, verdeeld over 22 bisdommen. De leider der spoorwegstaking in Frankrijk, Durand, die ter dood was veroordeeld, zag zijn vonnis thans veranderd in 7 jaren tuchthuisstraf. Te Barcelona ligt het geheele transitoverkeer stil door do staking der havenarbeiders en der vele andere groepen, die zich bij hen hebben aangesloten. De goederen liggen in de haven en in de stations en worden eenvoudig niet ver voerd. De gendarmerie patrouilleert door de stra, ten. D© mogendheden die hun mediatie hadden aangeboden in het conflict tusschen Peru en Ecuador hebben aan de Peruaansche regeering voorgesteld alle punten van geschil te onderwer pen aan hét Haagsche Hof van Arbitrage. Te Lima gelooft men echter dat Ecuador hierop niet zal ingaan en dat het wel tot een oorlog zal komen. De stokers op de stadsoverzetboóten, die tusschen de New Yorksche wijken Manhattan en Staten Island varen staken. Zij1 oordeeleu, dat het tegenwoordige stadsbestuur ie schriel is en te lage loonen gééft. Intusschen hebben niet min der dan 20,000 bewoners van Staten Island hun werk in Manhattan. En al deze nijvere burgers moeben ;nu een groote reis door New Jersey maken om in hun kantoren enk. te kunnen komen. De „Daily Telegraph" bevestigt, dat er in Shepherd's Bush een bom is gevonden. Dit is echter veertien dagen gebeurd voor het gevecht in Houndsditch. Die bom beeft met Je zaak dus vermoedelijk niets te maken. Volgens de „Daily Chronicle", heeft zich de overtuiging gevestigd, dat de in Stepney gevonden aiilplofbare stoffen niet bestemd zijn geweest vóSr de uitvoering van anarchistische samenspanningen, maar een voudig dienst moestem doen bij het laten springen van brandkasten door de inbrekersbende, die onte genzeggelijk haar vak uitmuntend verstond. lijk hier. De kamerdienaar verliet de werkplaats. J^aten wij thans praten, zeide Etienne. Ik zal naar u luisteren met eene belangstelling, waarvan gij u geen voorstelling kunt maken. Duchemin verhaalde uitvoerig hetgeen er den vorigen nacht was voorgevallen en wat hem in het zomerhuis der Clichylaan overkomen was. Daar Ovide is aangehouden, riep de kunst schilder uit, nadat hij alles vernomen had, en aangezien de schelm den naam van zijn mede plichtige in het bijzijn der agenten heeft uitge sproken, zal men ongetwijfeld het huis van Paul Harmant gaan bewaken. Doch dat is niets... Ik zal, voor hij aangehouden wordt, bij hem zijn, want met een millionnair, die tot heden zeer geacht was, zal-men de noodige vormen in acht nemen Wat Jeanne Fortier betreft, wij zullen ons met haar bezig houden, zoodra ik met Joris Garaud klaar zal zijnMocht zij in dien tus- schentijd weder in hechtenis zijn genomen, dan maak ik mij sterk, dat ik hare voorloopige invrij heidstelling verkrijg. Op dat oogenblik kwam de bediende weder. Hij was door Lucien Labroue vergezeld. Waarde kunstenaar, zeide de laatste, gij ziet het, ik kom zoo snel mogeiyk. Gij hebt mij gewichtige mededeelingen te doen Ja, van het grootste gewicht. Spreek dan vlug. Ik ken den moordenaar van uw vader. Lucien werd uiterst bleek. Zijne lippen beefden, maar hij kon geen enkel woord uitbrengen. Ik ken hem, vervolgde Etienne, en dank zij dezen heer - hij wees Raoul Duchemin aan is de ellendeling ontmaskerd. De zoon van Jules Labroue werd dadelijk weder meester van zich zelf. Den naam van den moordenaar? vroeg hij. Gij zult dien kennen, zoodra het daartoe tijd zal zijn en dat zal niet lang meer duren, ant woordde Etienne. Mijnheer Duchemin, bezit gij nog genoeg moed, om ons te vergezellen gij kunt op Lucien en op mij steunen. Zeer zeker... mijnheer... Welnu 1 kom. Waarheen gaan wij vroeg Lucien. Naar uw vriend George Darier. Etienne nam zijn hoed en de drie mannen stapten in het rijtuig, dat hen naar de Bonapar- testraat voerde. Lucie Fortier had den geheelen avond op moe der Lison gewacht, maar toen het tien uur sloeg, begon het jonge meisje zeer ongerust te worden. Moeder Lison had mij gezegd, dat het kleine feestje niet langer dan tot zes uur in den avond zou duren... zeide Lucie in zich zelf. Het sloeg middernacht. De brooddraagster was nog niet terug. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1