Dagblad voor Schiedam k Omstreken. itomert U oj ie Ka misdaad vergelding. Sieawe ScMamlie Coral net iratis Uittred Maiiai prijs 10 c. p. fact, f 145 p. uil, fL35 j. 3 Dl 34ste Jaargang Dinsdag 3 Januari 1911 No. 9908. feuilleton. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dii blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 60 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN; Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regels VoorherhaaldelQk adrejctèeren worden uiterst b i F lqke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. BELGIë. Die „Mati.n" meldt, dat uit de door koning Al- hert ter gelegenheid van de gebruikelijke nieuw jaars-receptie gesproken wporden, ten duidelijkste blijkt, dat de jonge vorst vast besloten is liet werk van wjijlen boning Leopold vóórt te zetten. De koning verklaarde, dat hij de jaaïlijksche som, welke hem, krachtens het afstandsverdrag van den Congo aan België, toekomt, wenscht te beste den voor de verkenning en de exploitatie van het Coingo-'geibied en liet doen verrichten van werken in het belang der hygiëne. Ook zal de koning zorgen voor snellere verbindingen tusschen de verschillende aan de rivier gelegen piosten en tot dat doel een model-schip laten bouwen. Ook de invoering der dnaudlooze telegrafie mag spoedig in den Congo verwacht wprden. Zich meer in het bijzonder tot den president van den senaat wendend, betuigde de koning dezen' zijn innigen spijt over de twisten, die Vla mingen en Walen verdeelen. Dat deze spoedig mogen eindigen, is 'sfeonings vurige wenscli. SPANJE. De minister-president Canalejas, die den Koning de kwestie van vertrouwen had gesteld, heeft opnieuw 's Konings vertrouwen gekregen en tevens de volmacht om het ministerie te wijzigen. Hij heeft ook de goedkeuring gekregen op het politieke plan dat hij in de naaste toekomst denkt uit te voeren. De nieuwe ministers zijn de heeren Gasset voor openbare werken, Alfonso Castrillo. binnenlandsche zaken, en Arno Salvator, oud-minister van finan ciën, voor openbaar onderwijs. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal de Koning den 5n. Januari naar Melila vertrekken en den 16n. te Madrid terugkeeren. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens id© Wieener bladen bracht die keizer den nacht kalm door. Hij stond 's morgeus vróeg op en begaf zich weer aan zijne dagelij'ksche bezigheden. Er is geen enkele reden tot bezorgd heid. De souverein zal t.e Schoenbrunn blijven tot bij weer geheel hersteld is. iIn den loop van 1911 zal met 'de reeds lang voorbereide hervormingen der weermacht van Oostenrijk-Hongarije ©en begin gemaakt worden. Gelukt Ih'et de regeering bij de gecombineerde ver gadering der delegaties in September a.s. de noo- dige crelicten er door te krijgen, dan zal nog 'in den loop van dit jaar de hervorming in zijn geheel tot stand konten, riet nieuwe ontwerp bevat een verkorten diensttijd van 2 ja,ar voor de infanterie, een verhooging van bet militiecantingent met de helft, zoddat het dan 154.000 man zal bedragen. Hiermede gaat natuurlijk samen een groote ver- 273) Lucie, die, zooals wij weten, steeds zeer lijdend was en bovendien zich uiterst vermoeid gevoelde, ging te bed, doch liet was haar aanvankelijk on mogelijk, een oog te sluiten. Onophoudelijk ging zij overeind zitten, zoodra zij slechts het minste geluid in huis vernam. De tijd kroop langzaam om. Eindelijk, tegen vier uur kreeg de vermoeidheid de bovenhand op den angst. Lucie liet haar hoofd achterover vallen en viel in diepen slaap. Te acht uur 's morgens werd zij weder wakker. Hare gedachten waren dadelijk helder. Zij herinnerde zich onmiddellijk haar angst over het uitblijven van Lise Perrin. Zij sprong uit haar bed, kleedde zich snel aan en klopte aan de deur van Jeanne. Er kwam geen antwoord er was niemand in de kamer. Het jonge meisje, wier angst steeds aangroeide, ging naar de huisbewaarster. Juffrouw Dominique, vroeg zij, hebt gij dezen morgen moeder Lison gezien Neen, juffrouw, en dat verwondert mij wel... meerdering van het leger op oorlogssterkte, zóó- dat men, zooals de minister van Oorlog, vón Schönaich, bij de sluiting van de laatste delegatie- zitting reeds dieed opmerken, dan toegerust zal zijn voor ©en oprlóg naar meter dan één front. De sterkte van het leger, op voet van 'oorlóg, die thans ongeveer 900.000 man bedraagt, zal dan f y'2 millioen goed geoefend© soldaten zijn, welke in 5 legerkorpsen worden georganiseerd. Een groóL gedeelte van de tegenwoordige landweer zal in tijd van oorlog hij het leger nog' wórden ingelijfd. Ver. der zal de geheel© veldartillerie gereorganiseerd worden. MAROKKO. De „Correspondencia Espana" publiceert een telegram uit Tanger, meldende, dat Moeley Hafid 27 Dec. 1.1. de Spaansch-Marokkaansche overeen komst geteekend heeft. De „Liherté" heeft een dépêche uit Rome ont vangen, waarin het schrijVen v.an dien Paus, aan de Oostersch© patriarchen van Alexandrië, An- tiochië, Babyloindë en Cilieië Wordt samengevat. De Paus spoort daarin de dissidente kerkgenoot schappen in het Oosterl tot eendracht en samen werking door het geloof aan en spreekt daarbij tevens de hoop uit, dat zij spoedig weder in den schoot der Romeinsche kerk mogen terugkeeren. Do Paus herinnert aan een schrijven van Leo XIII, in 1894, waarin deze de Oostersche kerk- genootschappen 7.00 vaderlek behandelde, tóen liij te velde trok tegen het protestantisme, en de steeds meer en meer terrein winnende vrijte ge dachte. De Paus verklaart verder nog, dat de ritueel© verschillen gee-n bezwaar zijn voor een een-Wording en eindelijk, dat Rome gaarne bereid zou zijn tot een oevreenkomst betreffende punten, welke niet direct het dogma raken. De Po rtu ge esc he minister van Financiën heeft besloten aan de in Italië vertoevende ko ningin-weduwe, Maria Pia, een maandelijksche toe lage van 10.000 francs toe te kennen, in'afwachting van het definitieve besluit der Nationale Verga dering. In Illinois is een reusachtig cementen stand beeld onthuld van „Zwarte Havik", een Indianen- hoofdman, die in 1812 aan de zijde der Engelschen tegen de Amerikanen had gevochten, en die ook verder een groote rol heeft gespeeld in de ge schiedenis 'der Indianen in de V. St. Het standbeeld is 14 M. hoog en staat op een rots, die tot natuurlijk voetstuk dient en 80 M. hoog is. Het cement waarvan het beeld is ver vaardigd wordt geacht, oiiveriwloestelijk te zijn. Hot standbeeld verheft zich boven het Arends Nest, de rots, die de plaats aanduidt, waar de Zwarte Havik uit Illinois wierd verdreven. De Amerikaansche slagschepen „Nebraska", Ik heb gisteren tot middernacht op haar gewacht... Dezen morgen is het brood niet gekomen en het is reeds bijna negen uur. Zou de arme vrouw weder iets overkomen zijn misschien een nieuw ongeluk O! zeg dat niet., gij doet mij beven I riep Lucie uit. ik zal even tiaar de bakkerij Lebret gaan. Daar zal men mij zeer zeker inlichtingen kunnen geven... Gij uitgaan, juffrouw? Zoo ziek en zwak als gij zijt Ojuffrouw Dominique de onzekerheid kan mij nog het meeste kwaad veroorzaken Het jonge meisje luisterde niet langer naar de goede concierge. Zij was reeds ver van haar huisje. Ik zal eerst naar de Bijeenkomst der Bak kers" gaan, zeide zij in zich zelf. Deze was gesloten. Verscheidene babbelzieke vrouwen stonden op het verhoogd voetpad te praten. Men moet toch maar ongeluk in de wereld hebben zeide een barer. Zulke brave menschen, hunne zaak en eene zaak, die zoo goed ging te zien sluiten door de overheid en dat voor eene zaak, waarvoor zij met verantwoordelijk moesten zijn, daar het hun schuld niet was. liet komt door die brooddraagster, welke de bakkersgezellen verdedigd hebben... zeide eene andere babbelaarster. LXIII. Deze twee woorden: «De brooddraagster" vie len Lucie als ijskoud water op het hoofd. „Virgiuië" en „Rhode Island", die lot de" Europa bezoekende vlooit behoóren, zijn uit de Engel- schie wateren vertrokken, met bestemming naar een Amerikaansche haven. Ook het smaldeel, dat in Frankrijk op bezoek is, gaat huis toe. Den te- rugffoeicrenden oorlogsschepen zal worden tege- moetgestoiolmd dóór een Amerikaansch eskader, dat moet trachten de naderende schepen te ver kennen en tijdig van hun komst waarschuwing te zenden aan dë (geheim gehouden)' haven van bestemming. Het geldt dus, om door een hoogst belang wekkende proefneming uit te maken, in hoeverre de verkenningsdienst der Amerikaansche vloot 'én de bewaking der havens aan de oostkust in orde zijn. f De „Lokal Anzeiger" doet een allesbehalve verkwikkelijk verhaal over de omkoopbaarheid van sommige Russische zeeofficieren. Te Petersburg is uit Wladiwostok bericht ontvangen, dat actief dienende zeeofficieren im staat van beschuldiging zijn gesteld. Een hunner is baron Rhodin, de commandant van den kruiser „Askold", die 120,000 gulden verduisterd beeft. Wegens knoeie rijen met suikerleveranties is een vervolging in. gesteld tegen de commandanten van 11 oorlogs schepen. Eenige dezer heeren, die aan den drank zijn én zwaar in de schuld zitten, sloegen op rijkskosten groote hoeveelheden suiker in, ver kochten die weer aan Chineezen en staken op die manier 120,000 gulden in liun zak. Koesmin- karawajef, de commandant van een transportschip, heeft 9000 gulden onder 'Ach gehouden, die voor een expeditie in Kamsjatka bestemd waren. Hij had herhaaldelijk order ontvangen, zijn post te verlaten en dezen aan een jongeren collega over te dragen, maar bleef eenvoudig waar hij was. En de ministerraad heeft besloten 375 millioen gulden aan te vragen voor aanbouw van Dread noughts en kleinere schepen. Waar of dit geld zou blijven? Uit Madrid wordt aan het Parijsche «Jour nal gemeld, dat een jonge neef van een overleden oud-minister is gevangen genomen, die valsche bankbiljetten van 50 pesetas vervaardigde. Te Arles (Frankrijk) is gister-ochtend 4 ure een bom gesprongen op den drempel van een huis belendend aan het commissariaat van politie. Er is alleen stoffelijke schade aangericht. Uit Milaan wordt aan de «Echo de Paris" gemeld Men vreest, dat drie vaartuigen van eene rederij te Hamburg, die sinds lang te Genua hadden moeten aankomen, gedurende de laatste stormen in de golf van Gascogne zijn vergaan. Te Toulon zag Zondagavond een soldaat, die bij het Arsenaal op wacht stond, in het don ker twee personen naderen, Toen zij niet op de sommatiën antwoordden, gaf hij vuur evenzoo deed een ander artillerist die op dat oogenblik de ronde deed. Ten slotte bleken 't twee matrozen te zijn van het op de reede liggend Russisch pant- Zij verborg evenwel zoo goed mogelijk hare ontroering en naderde het groepje. Vergeef mij, juffrouw, zeide zij, terwijl zij zich tot de vrouw wendde, die gesproken had. Ik heb uwe woorden toch goed begrepen, niet waar De restauratie is op bevel der overheid gesloten Ja, juffrouw. En door de schuld eener brooddraagster? Juist, juffrouw. Kent gij den naam dezer brooddraagster Hier in de buurt noemt men haar «moeder Lison." Lucie werd bleek. Maar waarom stamelde zij Ja, waarom?.. Dat is het juist.. Dat weet men niet... Men vertelt veel dingen. Men spreekt van eene misdaad Eene misdaad 1... herhaalde Lucie hijgend. Ja... Er is een man aangehouden die zich voor bakkersknecht uitgaf, en die moeder Lison heeft willen vergeven. De bakkersgezellen, die moeder Lison een feestmaal aanboden, hebben den agenten weerstand geboden en zoo is zij kunnen ontvluchten Toen is het huis gesloten en de eigenaars zijn dezen morgen bij den rechter van instructie geroepen. Mijn God!... mijn God! stamelde Lucie wanhopig. En zij vervolgde haar weg. De brood draagster was dus opnieuw aan een gevaar blootgesteld geweest... Lucie bedacht toen, dat zij wellicht betere in- serschip «Slava", de een werd gedoodde ander bleef ongedeerd. De aardbeving die Zondag door de Duitsche observatoriums geregistreerd werd, blijkt in hét noorden van Afganistan gewoed te hebben. Ook in Griekenland zijn aardschokken waarge nomen. Te Helsingfors (Rusland) hebben de letter zetters gestaakt, maar de groote bladen zijn allen verschenen, mannen en vrouwen uit de meer onderwezen klassen hebben hun taak vrijwillig overgenomen. H. Coly 11 minister van Oorlog. De nieuwbenoemde minister van Oorlog, de heer H. Colijn, die reeds op den dag, dat de Tweede Kamer de bekende motie betreffende de officiers- tractementen aannam, als opvolger van generaal Cool werd genoemd, is 41 jaar oud. Hij werd den 22 Juni 1869 te Haarlemmermeer geboren. Met zijn benoeming in 1892 tot tweede luitenant van het Nederlandsch-lndische leger, begon voor hem een schitterende loopbaan in onze koloniën als militair, laterals hooggeplaatst burgerlijk amb tenaar. Reeds twee jaar na zijn aankomst in Indië werd de beer Cohjn geroepen tot deelneming aan de expeditie tegen Lombok, in 1895 na op zijn verzoek naar Atjeh te zijn overgeplaatst, aan de krijgsverrichtingen in dat gewest. Kort daarna werd hij tot eerste-luiienant bevorderd en belast met het bestuur over het eiland Poeloeh Weh en later met dat over de Sagi dar 25 en die der 22 Moekims. Sedert werden den beer Colijn her haaldelijk bestuursfuncties opgedragen. In J899 weid hij als colonnecormnandant. tevens burgerlijk bestuurder gezonden, naar de westkust van Atjeh, waar hij in Augustus 1961 bij keuze bevorderd werd tot kapitein. Deze bevordering ging gepaard met zijn gelijktijdige benoeming tot adjudant van generaal Van Heutsz, dien hij ook in 1904 vergezelde op zijn reis naar Nederland. In hetzelfde jaar was de heer Colijn, aan wien te voren nog het bestuur van de Pase-streek was toevertrouwd, door de regeering naar Sabang gezonden, om daar toezicht te houden op de nalevering der door de regeering gegeven neutra- liteitsvoorschriften. Zijn verblijf hier te lande met gqneraal Van Heutsz in 1904 was slechts van korten duur. Teruggekeerd in lndië, bleef hij nog voornamelijk met het oog op de regeling van het bestuur in de Gajoelanden, tot Maart 1905 in Atjeh. Van dat jaar tot in 1907 bereisde hij de buitenbezittingen ter voorbereiding van regelingen betreffende het bestuur der pas onderworpen streken. In laatstgenoemd jaar verliet hij het leger, nadat hem de rang van majoor was toege kend, om als secretaris ven het gouvernement van Nederlandsch-Indië over te gaan in burgerlijken dienst. lichtingen zou kunnen krijgen in de bakkery van den heer Lebret. Zij ging daarheen. De dienstbode was alleen in den winkel. Zoudt gij mij kunnen zeggen, of gij moeder Lison hebt gezien vroeg Lucie haar. De dienstmeid antwoordde, terwijl zij hare beide armen omboog hief: Spreek mij daar niet van, juffrouw. Men heeft haar gisteren in de «Bijeenkomst der Bak kers" willen aanhouden... Maar wat had zij gedaan Wat dat betreft, kan ik u niet inlichten, maar de Lyonnees, die haar verdedigd heeft, is dezen morgen gehaald, om voor den rechter van instructie te verschijnen. Lucie had veel moeite zich staande te houden, zoodanig was zij ontroerd door het slechte nieuws. Zij verzamelde al hare krachten en ging weder weg na het meisje te hebben bedankt. Eensklaps bleef Lucie slaan. Zij dacht aan den vriend van Lucien, aan den advocaat, naar wien moeder Lison gegaan was, om over haar te spreken, aan George Darier. Nauwelijks was deze gedachte in haar opge komen, of zij ging naar de Bonapartestraat, waar van zij niet ver verwijderd was. Zij stapte vastberaden het huis binnen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1