Stads- ©n Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Toen in 1908 het nieuwe ambt van «adviseur'' voor de bestuurszaken der buitenbezittingen werd ingesteld, werd de heer Colijn aanstonds als zoo danig benoemd. Dat de heer Colijn zich als officier zeer bijzon der heeft onderscheiden, moge hieruit blijken, dat hij reeds als tweede-luitenant de Militaire Willemorde der vierde klasse verwierf, terwijl hij in 1903 tot de 3e klasse in die orde werd be vorderd. Drie jaar te voren werd hem de eere sabel toegekend. De heer Colijn wiens verdien sten door de regeering ook nog zijn erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, werd indertijd, toen hij nog, in Indië vertoefde, door de kiezers in het district Sneek tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Hij behoort, gelijk bekend, tot de anti-revolution- naire partij. Tijdens zijn kort lidmaatschap ver wierf de heer Colijn zich daar aanstonds een »hervorragende" positie. Als koloniale speciali teit nam de heer Colijn, die zich ook als goed spreker deed kennen, bij voorkeur deel aan de debatten over Indische aangelegenheden. Maar het ligt nog versch in het geheugen, dat hij heeft behoord tot de verdedigers van de motie-Duy- maer van Twist, waarvan de aanneming het ont slag-vragen van generaal Cool tengevolge heeft gehad. De heer Colijn trad onlangs op als direc teur eener nieuwe Indische cultuur-onderneming. In verband daarmede was 't zijn voornemen, om eerlang een reis naar Indië te ondernemen. Minister Tul ma. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vertrok gisteren voor korten tijd met verlof naar het buitenland. Wettelijke winkelsluiting. Indertijd deelden wij mede, dat door mevr. Van Herwerden in opdracht van hiet departement vam Landbouw, Nijverheid en Handel, een onder zoek naar den arbeidstijd en de arbeidsvoorwaar den der vrouwelijke en jeugdige (winkelbedienden werd ingesteld, hetwelk als grondslag voor een wettelijke regeling zou dienen. Wij vernemen thans, dat mevr. Van Herwerden nagenoeg met dit onderzoek is gereed gekomen. Tevens ver nemen wij, dat vaniwege het departement een onderzoek wordt ingesteld naar de werkelijke tij den van openen en sluiten der winkels in ver schillende centra, die als typen kunnen gelden. (Tel.) Het landgoed van den prins von Wied. Naar wij vernemen, is het landgoed van den prins von Wied, te Wassenaar, overgegaan in hanTden van een groote naamlooze vennootschap;, die zich daar blijvend wil vestigen. Ontwerp-program 8. D. A P. Naar ,,Het Volk" meldt, is in de jongste ver gadering van het partijbestuur der S. D. A. P. besloten, de behandeling van het ontwerp-program te verdagen tot bet congres van 1912. Aanleiding tot dit besluit was, een desbetreffend verzoek deV federatiè Rotterdam, gegrond hierop, dat de afdeelingen der partij zoo geheel en al in actie zijn voor het petitionnement, dat de besprekingen over Het ohtw-erp-program niet voldoende töt haar recht kunnen komen. De Treub hulde. Het «Bataviasche Nieuwsblad"- schrijft over de plannen tot huldiging van de nagedachtenis van prof. Melchior Treub. Die plannen zijn le. de stichting van een Treub-fonds voor voort zetting van het natuurwetenschappelijk onderzoek van onbekende of minder bekende gedeelten van Ned -Indië, als bijv. Centraal Nieuw-Guinea, Timor Flores, enz. 2e. het aanbrengen van een gedenkteeken in 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, waarin een, door bekwame hand reeds vervaardigde medaillon buste van Treub een plaats zou kunnen vinden. Nu kan het «Bat. Nbld." zich niet ten volle ver eenigen met sub. 2. Het blad schrijft daaromtrent Treub zelf zou stellig de eerste zijn geweest om aan iets dergelijks een meer practische be- teekenis te geven. Daarom jis het denkbeeld gerezen, aan dat ge denkteeken den vorm te geven van een gebouw, bestemd voor datgene, dat tot Treub's meest ge liefkoosde en geslaagde stichtingen mag worden gerekend, datgene tevens, waaraan hij een groot deel van zijn internationalen roem heeft te dan ken de ontvangst van de wetenschappelijke gas ten, die nog steeds van alle deelen der wereld naar Buitenzorg komen. M. a. w. zou aan de nagedachtenis van Treub zijn te wijden een la boratorium, in het bijzonder bestemd om den buitenlandschen natuuronderzoekers tot werkplaats te dienen. Kiest men dien vorm voor het monu ment, dan zal zijn beeltenis, in het front ol in de richting van zijn eminenten geest worden voortgewerkt in een omgeving, waarin ook de herinnering aan zijn persoon onverzwakt voort leeft." nister van Justitie in zake een Centraal Testa- rnentenregister. Het hoofdbestuur zegt daarin «Herhaaldelijk is in notarieele kringen gewezen op het nadeel voor het publiek, voortvloeiende uit het gemis van een Centraal Testamentenre- gister. Het komt voor, dat verklaringen van erfrecht door notarissen of kantonrechters te goeder trouw op getuigenis van betrouwbare lieden worden af gegeven en ook dat nalatenschappen worden ver effend, zonder dat een door den betrokken erflater gemaakt testament bekend is. Indien men na eenige overlijden, onderzoeken wil, of de erflater over zijn nalatenschap beschikte, is men verplicht, een onderzoek in te stellen aan al de registratie- (of successie-) kantoren, waar onder hij gedomicilieerd is geweest en indien men groote voorzichtigheid zou willen betrachten aan alle registratie- (of successie-) kantoren uit het landdoch zelfs dan nog wordt geen ze kerheid verkregen, aangezien met de tegenwoor- dige gegevens de identiteit der personefi niet voldoende vaststaat, zulks vooral tengevolge van het herhaald voorkomen van dezelfde voornamen en geslachtsnamen. De wetgever heeft het belang voor het publiek bij de wetenschap van het bestaan van uiterste willen en dergelijke acten wel degelijk begrepen blijkens artikel 990 van het Burgerlijk Wetboek en artikel 39 der wet op het Notarisambt, voor schriften, waarvan de naleving in de praktijk vol strekt ondoenlijk is gebleken. De vaak voorko mende advertentiën van notarissen, die opgaaf verzoeken van een eventueel bestaand testament van een erflater, bewijzen dit. Telkens wordt dan ook de wenschelijkheid ge voeld van een Centraal Testamentenregister, dat op zeer eenvoudige wijze zou kunnen worden in gesteld en welks kosten niet slechts gedekt zou den worden doordejvoor inlichtingen te[heffenretribu- Hën, doch dat zelfs nog een voordeelig saldo voor den staat zou kunnen opleveren, daar voortdurende raadpleging daarvan door notarissen stellig mag worden verwacht. Na de instelling van zoodanig register blijft weliswaar nog eenige onzekerheid bestaan, wegens de mogelijkheid van in de koloniën of in het buitenland gemaakte testamenten, doch niet alleen de koloniën, maar ook het buitenland zouden in de toekomst kunnen volgen en wederzijdsche ren vooien zouden de algeheele volledigheid doen be reiken. Aanvankelijk echter zou de instelling van zulk een register voor Nederland reeds een weldaad zijn en ons lande zoude met zoodanige instelling den anderen beschaafden staten ten voorbeeld strekken". Bij het request is gevoegd een ontwerp der ge- wenschte rechtsvoorschriften met beknopte toe lichting. Zooals men weet, heeft de burgemeester van s-Gravenhage, de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborch, indertijd verklaard, dat hij vóór 1 Januari j.l. zcu beslissen of hij al dan niet zijn functie zou neerleggen. In de raadsvergadering van gisteren heeft hij echter over deze zaak met geen woord gerept, ook niet, toen het raadslid Van Malsum er in antwoord op zijn Nieuwjaars-speech op zinspeelde. In verband hiermede vernemen wij, dat de heer Sweerts nog geen besluit genomen heeft) doch wel genegen is te blijven, indien de regee ring wil voldoen aan zekere voorwaarden, welke hij heeft gesteld. Naar wij verder vernemen, zullen d.e bestelde chassis zijn van het nieuwe '25 HP. Spijker type. dat door Trompenburg dit jaar in den handel wordt gebracht. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Januari 1911. medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 778.5 te Hernösand. Laagste barometerstand 748.4 te Nice. Verwachting tot den volgenden dagmatige oostelijke tot noordoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, geringe vorst. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schie dam op Dinsdag 10 Januari, des n.m. 2 uur. M. C. M De Groot. Naar wij vernemen, beeft de lieer M. C. M. De Groot gister aan den voorzitter van den Gemeen teraad bericht gezonden, dat bij zich, wegens gezondheidsredenen, verplicht ziet ontslag te nemen als lid van den Gemeenteraad. Volksbadhuis. In de week van 25—31 Dec. 1910 werden genomen 230 baden. Iste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 34 regen 15 regen 153 school kinder a 5 ct. 9 V Gedurende de maand Dec. 1910 werden geno men 2108 baden. Iste kl. 2de kl. kuipbaden 99 kuipbaden 188 regen 80 regen 781 school kinder a 5 ct. 60 In het jaar 1910 werden genomen 14072 baden; het aantal baden in het jaar 1909 bedroeg 13.575. De Stct. No. 2 bevat destatuten der naamlooze vennootschapHet ijzeren lichter- schip »De Afschafler,' te Schiedam. Doelde exploitatie van een lichterschip, zoowel door ver huring als door eigen gebruik, met dien verstande, dat de vennootschap nooit meer dan één schip in eigendom mag hebben. Duur tot ultimo Decem ber 1935. Kapitaalf'2500, verdeeld in 25 aan- deelen van flOO, alle geplaatst en volgestort, door inbreng van het ijzeren lichterschip genaamd «De Afschaffer, met deszelfs ankers, kettingen, kabels, touwwerk en verderen volledigen inventaris aan boord aanwezig, niets hoegenaamd uitgezonderd. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan een directeur, onder toezicht van een commissaris. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer J. P. H. Jansen, technicus, en tot commis saris de heer H. J. Jansen, koopman en distilla teur, beiden te Schiedam. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school D. (hoofd de heer ilage) zijn geplaatst: 1 J. J. Zuidema te Glanei burg2 J. P. Smit te Schagen 3 M. O- van der Poel te Assen. De bevolking van 's-Gravenhage. De bevolking van 's-Gravenhage bedroeg' op 31 Dec. jl. 279.000 zielen of pl.m. 5000 'meer dan op hetzelfde tijdstip in 1909. Centraal Testamentenregister. In het «Weekbl v. h. Notariaat' is opgenomen een request van het hoofdbestuur van de Broeder schap der Notarissen in Nederland aan den mi- Onderofficieren der Zeemacht. Naar wij vernemen, heeft zich een comité ge vormd met het doel te geraken tot oprichting van een national en bond van Onderofficieren van actief diendende en oud-onderofficieren der Zee macht ein het korps Mariniers. Tot dit doel zal a.s. Zondagmiddag in die „Karseboom" te Amster dam pene vergadering worden gehouden. Congres voor gemeentebedrijven. Het congres voor gemeentebedrijven zal dit jaar weer te 's-Gravenhage worden gehouden. Het bestuur der Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen zal op verzoek de congressen voortaan orgar.iseeren. Zondagsrust, In de laatste vergadering van het hoofdbestuur der Nederl. Chr. Patroonsvereeniging Boaz is de volgende motie aangenomen «Erkennende de moeilijke positie, waarin onze mannen, die een verantwoordelijke positie innemen ten aanzien van het vraagstuk der Zondagsrust menigmaal verkeeren, is het hoofdbestuur eenparig van meening, dat een opvatting als die van minister Talma moet leiden tot consequenties, welke de Christelijke overheid niet kan aanvaarden". Nederlandsche industrie. Naar wij vernemen, heeft het Hare Majesteit de Koningin behaagd twee Spijker automobielen- chassis te bestellen bij de Industriëele Maatschap pij Trompenburg te Amsterdam. De levering van een der carrosseries werd eveneens aan deze Maatschappij opgedragen, terwijl naar wij ver nemen, de andere carrosserie bij de heeren van Rijswijk in den Haag besteld werd. Het is zeker een voldoening voor de Spijker fahriek, dat Hare Majesteit bij de aanschaffing harer auto's niet in het buitenland ter markt behoefde te gaan, doch Haren Hoogen steun aan de Hoilandsche industrie kon verleeuen. I n 1910 werden door de Beurssluis geschut van de Schie naar de Maas 6496 binnen schepen met een inhoud van 380.717 M3, 12 houtvlotten, inhoud 1149 M3, en 13111 spoeling schouwen met een inhoud van 91777 M3. Van de Maas naar de Schie gaande, werden geschut 6515 schepen, met een inhoud van 369421 Ms, 13 houtvlotten met een inhoud van 1345 M3 en 13111 spoelmgschouwen met een inhoud van 91777 M8. Gister-avond 7t4 uur ishiermetde electrische tram aangebracht de 37-jarige P. Borsje, wonende Zijlstraat 62, die even te voren, aan den Rotterdamschen dijk van onder het voorgedeelte van den bijwagen van de tram was weggehaald. De man, die een schaafwond aan het linkerbeen en een drietal wonden aan het hoofd had en over pijn in de borst klaagde, werd op advies van een dokter per brancard naar het Ziekenhuis gebracht. Het personeel van de tram zag den man op een zestal passen afstand voor den bijwagen loopen, belde en stopte, maar kon het ongeluk niet voor komen. Donderdag 5 Jan. 8 u. Gr. Schouwburg. N. V. Het Tooneel. „Lucifer". Zondag 8 Jan. 21/2 11 Circus R.O V. e concert. Ongelukken. De Nieuwjaarsdag heeft te 's-Hertogenbosch wederom een slachtoffer ge- ëischt. Zekere Pennings,-werkzaam -op een sigaren fabriek -en wonende op de V ughteroijk, had het ongeluk in de Dieze te geraken en te verdrinken. Do drank is aan deze tragedie weer niet vreemd. Om half acht 's avonds werd zijn lijk opgeviseht en per brancard door do politie vervoerd. De man Iaat een vrouw achter met zeven kindertjes. Inbraken. Eergisteravond ouder kerktijd is bijl dein veehouder C. Lekkerkerker, te Aarlander- vec-n-, ingebroken. De staldeur is opengebroken, en daarna die kamerdeur geforceerd. Het aanwe zige bankpapier, goud- en zilverwerk en effecten Lot een totaalbedrag van ongeveer f5000 worden vermist. Insluipers zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag den pelterijen-winkel van den heer Pels, aan den Nieuwendijk te Amsterdam, binnenge drongen, vermoedelijk door het tuimelraam, dat men vergeten liad te sluiten, en hebben voor ongeveer f 200 aan marterbonten ontvreemd. V er moord. De Oost-Londensche Israëliet Le on B-eron is gisterenochtend op geheimzinnige wijze vermoord gevonden in Chaphatn. De gelds waarden worden op het lijk gevonden, zoodat er geen roofdrijfveer aanwezig is ge/wteest. Velen vermoeden dat het hier een wraakneming van Russische anarchisten geldt, in verband met het geval te Houndsditch. Vooralsnog is géén dader gevonden. Vechtpartijen. Men meldt ons uit SittarJ, dd. 1 Jan.: De laatste dagen van het jaar zijn voor eenige Sittardsche mijnwerkers niet heel kalm verloo- pen. In den nacht van Vrijvlag op Zaterdag werd de hulp der marechaussee alhier ingeroepen hij een ernstige vechtpartij op den Bergerweg. Een der woestelingen had met een revolver geschoten, gelukkig zonder te treffen. Zekere W. had ern stige wonden aan het hoofd bekomen, naar zijn zeggen toegebracht met een steen. Zaterdagavond had een vechtpartij plaats in een trein; n.l. den arbeiderstrein, die ongeveer oral 6 uur te Sittard arriveert. Ook werd er ver zet gepleegd tegen den conducteur. Deze zag zich gedwongen nabij het station Geleen den trein te doen stilstaan. Telegrafisch werd- de politie te Sittard gewaarschuwd. Deze stond dan ook reeds aan het station Sittard op wacht, tóen de trein arriveerde. Twee mijn-Werkers werden gearresteerd, n.l. zekere E. en V. d. V. Eergisteravond is te Tilburg in een café een werkman, Brokken genaamd, bij een twist zoodanig mishandeld, dat hij per politic-brancard naar zijne woning moest jworden vervoerd. Even wel mio-et zijn toestand niet levensgevaarlijk zijn. In de volksbuurt „de Krim" te Enschedé is het oudejaarsavond rumoerig toegegaan. Twee politieagenten, die omstreeks half 2 ze- kere M. B. wegens burengerucht -wilden arres teeren, werden hierop door een zestal individuen aangevallen. f Een der agenten werd met een bierflesch een hevige slag op het hoofd toegebracht, terwijl ver der een zwaar wpgenrad als verdedigingsmiddel wierd gebruikt. Heit gelukte de versterkte politie ten slotte de woestelingen meester te (worden en in arrest te stellen. Van morgen half negen is de 22- jarige J. Groeneweg, wonende Otterbuurt 5, op de Groote Markt uitgegleden. Hij struikelde, kneusde het rechterbeen en werd in het politiebureau binnengebracht, van waar hij op advies van een dokter per brancard naar het ziekenhuis is ge bracht. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 3 Jan. 8 u. Musis Sacrum. Toonkunst- Concert. Woensdag 4 Jan. 24 u. Stedelijk ^useum (Doeleplei n). Rotterdam. Donderdag 5 Jan. 8 u. Doele. 3de Hutschenruy- ter-Concert. Met militaire eer begraven. Volgens een bericht uit Londen werd dezer dagen te Ems- worth, bij Portsmouth, de dochter van den ónder, sheriff van Hampshire, miss Alice Woodham, met alle militaire eerbewijzen begraven. De jonge dame was lid van het vrijwillige korps der „Samarita- nen", een soort afdeeling van" het Roode Kruis, welke in nauiw-e betrekking staat tot het te Ems- worth in garnizoen liggende 6e bataljon van hét Hampshire-regiment. Daarom achtte men het ge. past die doo-de met militaire eer te begraven. De met bloemen getooide kist werd door soldaten, gedragen en bij het neerlaten daarvan werden saluutschoten gelost. Een noodlottig ongeval heeft te Tou lon plaats gehad. Twee matrozen van den Rus- sischen kruiser »Slava" wilden, na een wandeling op de boulevard de Tesse, eens de wallen van het in de buurt gelegen arsenaal beklimmen. Zij werden opgemerkt door twee schildwachten, die de gebruikelijke sommaties deden. Waar schijnlijk hebben de Russen, die geen Fransch verstonden, niet begrepen wat de door de schild wachten gesproken woorden beteekenden, althans, zij zetten hun klimpartij rustig voort. De schild wachten vuurden toen tegelijkertijd, de artillerie soldaat met zyn revolver, de infanterist met zijn Lebel geweer. Een der Russische matrozen viel dood voor hunne voeten, maar de tweede werd niet geraakt. De beide soldaten waren zeer on der den indruk van het gebeurde, evenals de in middels in grooten getalen toegeschoten matrozen en bewoners der buurt. De burgemeester van 's-Gravenhage.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2